TROONREDE. VRIJDAG 23 NOVEMBER 1945 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 8 1 Waalwijksche en Langstraatsche Courant TOESTAND IN INDIË De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs 1 5 cent per week f 1.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vr ijd Drukker: Waalwljkeche Stoomdrukkerij Antoon Tlolen {Kennummer:"248J II. M. de Koningin heeft Dinsdag middag de volgende troonrede uitge sproken Gevoelens van diepe bewogenheid mengen zich met die van vreugde en erkentelijkheid nu ik na zes jaren van hittere scheiding weer in uw midden verschijn. I.eed en ontbering, nederlaag en ontreddering ,maar ook offervaar digheid en heldenmoed kenmerkten de donkere jaren der Duitsclie furie. In smart gedenken wij de tiendui zenden Joodsche landgenooten, die werden gemarteld en vermoord, de niillioenen Nederlanders en Indone siërs, wier veiligheid bedreigd, wier levenskracht verteerd en wier zede lijk oordeel werd aangetast. Wij gedenken daarnaast het ver zet legen den vijand, dat sterke krachten wekte en dat ons, thans onze vrijheid als een recht doet aanvaarden. Lijden en strijden werkten ook ten zegen. Wij werden ontvankelijker voor geestelijke be zinning, meer bereid tot offers die per bewust van onze saamhoorig- heïd en vaster besloten, onze roe ping als natie te verstaan. Te midden der verwoesting liggen hier de krachten voor Jicrstel en vernieuwing en wij gorden ons te- samen aan om de verworvenheden te bewaren en de zwakheden te overwinnen. Te duur hebben wij onze vrijheid gekocht dan dat wij haar nu zou den misbruiken of verspillen. Daarbij denk ik aan de duizenden die vielen in den strijd om het Va derland, hetzij in onze krijgsmacht, op de koopvaardij of in het verzet. Moge hun offer inspireerend wer ken op hen, die gespaard bleven. Met groote voldoening zie ik de succesvolle krachtsinspanning, ge richt op de noodvoorziening in de geteisterde gebieden en op het her stel van verkeer en industrie. Wij zijn dankbaar voor de redding van Walcheren en van de Wieringer- meer, dankbaar ter wille van deze getroffen landstreken, maar boven al omdat zij het symbool zijn van herwonnen kracht. In mijn radiorede van 20 Maart Of 1 riep ik U allen op tot gezette overweging van herzieningsplannen op staatkundig gebied, waarbij met de veranderde omstandigheden en met de opgedane ervaringen zou zijn te rekenen. Met groote vreugde constateer ik, dat deze oproep grooten weerklank heeft gevonden. De plannen van velen, gesmeed in den bezettingstijd, breken zich thans een weg naar hun verwerkelijking. Zij omvatten niet alleen hervormin gen van het staalkundig bestel, maar zijn ook gericht op een nieu we vormgeving van het maatschap pelijke en cultureele leven. In deze worsteling worden de krachten gesterkt en gebundeld, wel ke thans den aanval hebben ingezet tegen vormloosheid en ontwricli- ting. l)e overheid heeft bij dit alles slechts een beperkte taak en haar arbeid is alleen dan vruchtbaar, wanneer zij de activiteit der burgers in kerk en gezin, zoowel als in an dere levensverbanden positief waar deert. Met groote zorg vervult mij de ontwikkeling der gebeurtenissen op Java. In gespannen medeleven volg ik het lot der tallooze kinderen, vrouwen en mannen, beroofd, in lijfsgevaar of nog onverlost in de dreiging van een verdwaasde massa. Ik versta de gevoelens van bitter heid in de harten van hen, wien al dit onheil in onrecht is aangedaan. Ik betreur diep het leed dat t;it aan het herstel der oi de over Java's bevolking onvermijdelijk zal komen. En toch blijven wij pogen voor Nederlanders en Indonesiërs in dit thans geteisterde land de toekomst te redden, de toekomst van een f»- ineenebest, gebr^wd <p dp vrijwil- 'i° aanvaarde saamlioorigheid der Rijksdeelen. Geen wraakoefening staat ons voor oogen, noch de ves- ging eencr koloniale overhccr- sching, doch wij houden ons e- van overtuigd, dat slechts de gemeen schap onzer volkeren, hier en over zee, een waarborg biedt voor a er harmonische ontwikkeling, vei ïg- heid en blijvende welvaart. Daar toe de mogelijkheid te scheppen is de groote krachtsinspanning waard die te dien einde van ons volk zal •orden gevergd. Moge het ons spoedig gegeven zijn de grondgedachten, die ik reeds schetsmatig ontwikkelde in rmjn radiorede van 7 December 19 IA langs constitutioneelen weg 'ot volle werkelijkheid Ie zien worden. Ik weet, dat Nederland bereid is, on baatzuchtig mede te werken aan de totstandkoming van een nieuwen status van ons Koninkrijk. Het snne- dige bijeenkomen van de Riiksron- ferentie blijf ik daarom bevorderen. Vol bewondering ben ik voor bet groote aandeel van Suriname en Cu rasao, zoowel in de oorlogvoering van het koninkrijk, als in de huln- verleening aan Nederland. De na'i- onale gevoelens van de bevolking van deze gebiedsdeelen zijn in de afgelnonen jaren on ondubbelzinnig. Re wijze tót uitdrukking gekomen zullen ongetwijfeld op de a.s. Rijksconferentic als een kracht ten goede medewerken. Ten aanzien van onze betrekkin gen met het buitenland valt in de eerste' plaats met groote waardee ring te gewagen van den steun, dien wij na de bevrijding uit verschillen de landen in onzen tijdelijkeh nood ondervonden. De roof, gedurende de bezetting op ons volk gepleegd, heeft een afhankelijkheid op veler lei gebied ten gevolge gehad, die voorloopig onze handelsbetrekkin gen sterk beïnvloedt. Moge de een drachtige vredesinspanning van ons volk dit tij weldra doen keeren. ,-Met de verbonden landen zijn de betrekkingen hartelijk, in weerwil van de moeilijke problemen, die ge zamenlijk moeten worden opgelost en waaromtrent, naast veel over eenstemmend inzicht, ook verschil van meening mogelijk is. De totstandkoming van de Verec- nigde Naties wettigt de verwachting, dat deze nieuwe poging tot vrede door organisatie en overleg ook in moeilijke omstandigheden met kracht zal worden volgehouden. Ook al zijn niet «al onze wenschen ten aanzien van deze organisatie bevre digd, toch zal mijn regeering met kracht haar medewerking verleeneq aan de voorbereiding en werking van alle organen der Vereenigde Na ties. Met betrekking tot den geslhgen vijand spant de rêgcering zich in, onze belangen overal, waar zulks mogelijk is, met de meeste, kracht te bepleiten. In Duitschland ving de Nedcrlandsche militaire missie haar arbeid aan, terwijl het eveneens tot tevredenheid stemt, dat Nederland is vertegenwoordigd in het Advisec- rend Comité voor het Verre Oosten, dat te Washington zetejt. Nederland dient in staat te zijn, in internationaal verband naar ver mogen bij te dragen tot de handha ving van de rechtsorde. Daartoe zal met kracht worden gewerkt aan den wederopbouw van de Koninklijke Marine, welke in den oorlog zulke zware offers bracht, terwijl de Koninklijke Landmacht op doeltref fende wijze wordt georganiseerd. Maatregelen zijn in voorbereiding ten einde in het voorjaar van 1910 een jaarklasse dienstplichtigen in werkelijken dienst op te roepen. Ten behoeve van de ontwikkeling van de militaire en van de burger lijke luchtvaart wordt een centrale dienst ingesteld, die alle gemeen schappelijke belangen zal beharti gen. Het is mij een behoefte uiting te geven aan het ernstig streven mij ner regeering, om Nederland te doen herleven als een rechtsstaat, waarin rechtszekerheid en vertrou wen in de rechterlijke organen vol ledig zullen zijn hersteld. Een snelle en rechtvaardige be rechting van de politieke delinquen ten beschouwt de regeering als een dringende zorg. Het ligt in hel voor nemen om de bevoegdheden tot op sporing en aanhouding op dit ge bied weldra toe te vertrouwen aan de normale politie-organen. Bij het ongedaan maken van on recht, tijdens de bezetting gepleegd, is voor den Raad voor het Rechts herstel een belangrijke, functie weg gelegd. De regeering heeft het zich tot een taak gesteld, om hetgeen in strijd met onze rechtsopvattingen aan den bezetter herinnert, uit onze wegeving te verwijderen en door nationale voorschriften te vervan gen. Gestreefd wordt naar een snelle voltooiing van de noodzake- lijke zuivering van de overheids organen. De regeering zal een Staatscom missie instellen tot voorbereiding van een wijziging van de Grondwet, welke zonder twijfel van de eerder genoemde voorbereidende studies, waartoe de bezettingstijd velen op wekte, zal profiteeren. De arbeid dezer commissie zal voor de onder werpen, welke de verhouding tot de Overzeesclie Gebiedsdeelen raken, verband moeten houden met dien der reeds genoemde Rijksconferen tic. De herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten heeft de bijzondere aan dacht der regeering. Herstel van de financieele zelfstandigheid der gc: meenten als einddoel staat hierbij voor oogen. Het vraagstuk der ge meentelijke indeeling heeft mede haar aandacht. De financieele toestand kenmerkt zich door de noodzaak van zeer groote uitgaven. Voor mijn verarm de land ,dat reeds onder .een zeer zware Staatsschuld gebukt gaat, be- tcekent dit alles een centenaarslast. Het streven zal er bij voortduring op zijn gericht een doelmatige be steding der gelden te verzekeren en de onvermijdelijke heffingen zoo billijk mogelijk te vcrdeelen. De zuivering van het geldwezen zal ten spoedigste door een gezond making van de begrooting worden gevolgd. Door het opnemen van bui- tenlandsche leeningen zal het tekort op de betalingsbalans worden aan gevuld, tot deze door een hervatting van den uitvoer en van het inter nationale dienstbetoon weer in even wicht zal komen. Een overzicht van 's lands finan ciën en ingrijpende belastingsplan- nen, die er mede op gericht zullen zijn om de loopendc lasten op het bedrijfsleven te verlichten, zullen binnenkort aan de volksvertegen woordiging worden aangeboden. De regeering is voornemens het gelukkig reeds ingetreden herstel van industrie, handel en scheep vaart met kracht te blijven bevor deren, zoowel ten aanzien van de binnenlandsclie productie als van den export. Reeds werden handels verdragen afgesloten met eenige staten, terwijl verdere onderhande lingen gaande zijn. De industriecle ontwikkeling van liet land waar bij groote aandacht zal worden ge schonken aan het wetenschappelijk onderzoek zal verder worden ge leid, uitgaand van een algemeen nationaal welvaartsplan, waarvoor de grondslagen thans worden ge legd. Land- en tuinbouw nemen in dit plan een belangrijke plaats in. Met groote kracht wordt gewerkt aan het herstel van deze primaire bc- staansbronnen van ons volk, zoowel ten behoeve van de verzekering on zer voedselvoorziening als van een voor de volkshuishouding onmisba- ren export. De regcering streeft er naar, de organisatie van de boeren een belangrijke taak te doen vervul len in de regeling van productie en afzet en tegelijkertijd een groolerc mate van vrijheid in eigen bedrijfs voering mogelijk te maken. In voorbereiding zijn wetsontwer pen tot regeling der bedrijfsorgani satie, waaraan zoowel een economi sche als een sociale taak zal worden toevertrouwd. Bcheerscliing van de ontwikke ling van prijzen en loonen en het scheppen van verhoudingen, waar bij het levensonderhoud" voor allen gewaarborgd is, is een van de doel einden, waarop de economische en sociale politiek wordt gericht. Voor waarde voor een verruiming van het levenspeil is daarbij opvoering der productie, zoowel door voller bezetting der bedrijven als door verhooging der arbeidsproductivi teit. Op den grondslag van een reeds in Londen tot stand gekomen rap port wordt een herziening der so ciale verzekering uitgewerkt, die deze van arbeidersverzekering zal doen uitgroeien tot een algeifieene volksverzekering, in de eerste plaats ten einde te komen tot een betere verzorging voor den ouden dag. De gezondheidstoestand van ons volk, die ernstig heeft geleden on der de gevolgen van de bezetting, zal groote waakzaamheid en krach tige maatregelen eischen. Ten einde het de bevolking mo gelijk te maken het groote tekort aan dekking, kleeding en schoeisel aan te vullen, wordt overwogen om, waar noodig, coiisumptiecre- dicten te verstrekken in de mate, waarin deze goederen beschikbaar komen. In het jaar 1946 zullen de 300.000 licht beschadigde en de 40.000 zwaar beschadigde woningen definitief worden hersteld. Daarnaast zullen 10.000 nieuwe woningen worden ge bouwd, terwijl het drievoudige van het hiervoor bcnoodigde materiaal voor den wederopbouw van de in dustrie en het herstel van het ver keerswezen zal worden gebruikt. De plannen voor volledige bevre diging van de behoeften van volks huisvesting en industrie worden krachtig ter hand genomen. Wettelijke maatregelen zijn in voorbereiding tot verzekering van de doeltreffende uitvoering van dit bouwprogramma. BESPREKING ZONDER RESULTAAT. Zaterdagochtend om 8 uur Bata- via-tijd heeft de tweede bespreking plaats gehad te Batavia tusschen Nederlandsche, B'ritsche en Indone sische afgevaardigden. De bijeen komst heeft 3 uur en 3 kwartier geduurd. Desondanks is er geen re sultaat bereikt Er werd aan de bespreking deel genomen door de volgende perso nen: dr. H. van Mook, dr. C. H. van der Plas, prof. F. M. baron van Sjarifoedin, Poetoeliena, Abdoel Asbeck (namens Nederland), Sjarir, Karim (namens de „Republiek In donesië"). Behalve deze waren nog tegenwoordig van Britsche zijde: generaal Christison, Maberley Den ning, Nery Walsh, nu de adviseur van het departement van Buiten- landsche Zaken bij gen. Christison's hoofdkwartier, brigadier N. D. Wingrove en brigadier MacLcan. Als voorzitter fungeerde gen. Chris tison. Ziehier het communiqué, na af loop der besprekingen uitgegeven: „Na voortgezette discussie werden geen resultaten bereikt door het feit dat de Indonesische leiders op het oogenblik niet in de gelegenheid zijn verantwoordelijkheid te aan vaarden voor het geven van defini tieve antwoorden op de besproken vraagstukken. Verdere bijeenkom sten kunnen binnen vijf dagen, dus Donderdag, tegemoet gezien wor den". Ook de wederopbouw van het cul tureele leven heeft de volle aan dacht der regeering. Een reorganisatie van het onder wijs, inbegrepen het Ilooger Onder wijs, is in voorbereiding^ Op de terreinen der kunst en der vrije jcugdvorming zal gestreefd worden naar coördinatie van hetgeen uit de samenleving opkomt. Met groote aandacht volg ik den ewderopbouw van de overheidsor ganen, zoowel burgerlijk als mili tair. De herziening van de rechts positie en de bezoldiging van de ambtenaren is in studie. Moge het resultaat mede tot verbetering van de waardeering van den ambtenaar leiden, zoowel in eigen oog als bij het volk. Méér dan welke over heidsmaatregel ook kan echter hier toe bijdragen de versterking van het bewustzijn van den ambtenaar, dat de diepste bevrediging in het arbeidsleven voor hem ligt in zijn dienst aan de volksgemeenschap. Voor het overige wil ik niet po gen een overzicht te geven van alle problemen, die in den komenden tijd Uw aandacht zullen vragen. Zeer veel is in het leven van ons volk nog in beweging, óndanks vermoeidheid en teleurstelling hier en daar. Het vergt beleid van hoog gehalte om eenerzijds de waarde van oude zekerheden en tradities in volle kracht te bewaren en ander zijds ruimte te laten voor een ver nieuwing, die niet slechts historisch noodzakelijk is, doch ook de vrucht is van moreele bezinning in de ja ren der verdrukking. De wegneming van den bczettingsdruk moge de eenheid, die ons deel werd in liet verzet, maken tot eendracht in rij ker schakeering. De nieuwe krach ten, die gewekt zijn, zullen zich blijven opdringen en winnen aan bewustheid en energie. Wij hebben ELF DOODVONNISSEN IN PROCES BELSEN. Zaterdag zijn de vonnissen geveld in het proces Belsen. Veroordeeld tot den dood door ophanging zijn Kramer, dr. Klein, Peter Weingart- ner, Fr. Ilöszler, Irma Grese, Eli zabeth Volkenrath, Juana Bormann, Wilhelm l)or, Ansgar Pichen, Karl FrFankisch en Franz Sterfel. (Voor Dor, Pichen en Frankisch luidde de uitspraak doodvonnis, zonder de toevoeging door ophanging). Ver oordeeld tot levenslange gevange nisstraf Erich Zodel. Veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstrafOtto Kulessa, Heinrich Schreirer, Wla- dislaw Ostrowski, Herta Ehlcrt en Helena Kopper. Tot tien jaren ge vangenisstraf zijn veroordeeld: An ton Aurdziej, Herta B'otlie, Ilse Forster, Gertruda Sauer, Stanislawa Staroska, Juana Roth, Irene Ilasch- ke, Hannah Manipel en Hildc Lo- bauer. Tot vijf jaren gevangenis straf veroordeeld: Medislaw Burgul' en Gertrude Feist. Tol drie jaren gevangenisstraf: Frieda Walter en tot een jaar gevangenisstrafHilde Lisiewitz. deze meer dan ooit van noode, nu 4 wij gewikkeld zijn in een strijd van even groote hevigheid en be- teckenis als die der oorlogsjaren: den strijd om den vrede, om de wa re vrijheid en om hernieuwden voorspoed. Met de bede, dat God mijn volk moge zegenen in dien strijd, dat Hij het in eendracht den weg der over winning zal doen betreden en Uwen arbeid moge doen strekken tot heil des Lands, verklaar ik de Gewone Zitting der Staten-Generaal voor geopend. DE RADIO-KWESTIE. Overeenstemming met de regeering. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de besprekingen tusschen de regeering en de omroepvcreenigiii- gen over een vorm van den Nederl. radio-omroep in den overgangstijd uiteindelijk tot een gunstig resultaat hebben geleid. Overeengekomen is, dat de om- roepv'ereenigirigën ieder met een afgevaardigde zitting zullen nemen in het bestuur der stichting Radio Nederland in den overgangstijd (Radio Nederland) terwijl zij daar naast de gelegenheid krijgen de programmastof elk voor haar aan deel, zelfstandig voor te bereiden. De aldus vergaarde programmastof zal evenwel niet zonder meer uit gezonden worden, doch zal in on derling verband worden gerang schikt en, voorzoover het niet prin- cipiëele programmadeelen betreit, ook naar zijn waarde worden be oordeeld door een door de stichting aangewezen coordinatie-commissie. De Kerken zullen bij gestelde tijds- grenzen over deuitzending van kerkdiensten geheel zelfstandig kun nen beslissen. Deze regeling is be stemd om te werken in den over gangstijd, d.w.z. tot liet tijdstip, waarop de normaal gekozen volks vertegenwoordiging in de gelegen heid zal zijn geweest haar oordeel over liet vraagstuk in zijn geheel uit te Spreken. OPENEN VAN SAFES VERBODEN. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat het verboden is safe-in richtingen te openen of aan het openen daarvan medewerking te verleenen zonder toestemming van den Inspecteur der Belastingen in wiens dienstkring de safe is gele gen. Het verwijderen van voorwer pen uit safes, zonder toestemming van den Inspecteur, is eveneens ver boden. Hetzelfde geldt voor besloten bewaargeving, trommels, pakketten enz- j Uiterlijk Donderdag moest bij den Inspecteur der Belastingen, in wiens kring de safe-inrichting is gelegen, een schriftelijke, onderteekende op gave worden gedaan in drievoud, waarin o.m. wordt vermeldnum mer safe, naam en voorletters en zoo mogelijk het beroep van den huurder of gebruiker van de safe. ETEN ZONER BON IN RESTAURANTS. Teneinde het herstel van het za kenleven en het maatschappelijk verkeer te bevorderen zullen de restaurant-bedrijven en de hotels voortaan toewijzingen voor levens middelen ontvangen, zonder dat zij daarvoor consumenten bonnen be hoeven in te leveren. Hiervan is uitgezonderd de toewijzing voor vleesch. WEER KINDERPOSTZEGELS. Van 1 December t.m. 5 Januari zullen weer Weldadigheidszegels, de z.g. kinderzegels, verkrijgbaar worden gesteld, in de frankeerwaar- de van I/2, 2'/2, 5, 71/2 en c*- DEN BOSCH HEEFT NIEUWEN BURGEMEESTER. De installatie van mr. H. J. M. Loeff als burgemeester van Bra bants hoofdstad, heeft Zaterdag middag in een plechtige raadszit ting, waarbij talrijke autoriteiten en genoodigden aanwezig waren, plaats gevonden. De loco-burgemeester, wethouder Van Socstbergen, hield de in stallatierede. Daarin schetste hij, welke werkzaamheden Den Bosch nog te wachten staan. I11 een uitvoerige rede heeft ver volgens burgemeester Loeff zijn voorgangers gehuldigd en ontvouw de daarna zijn werkprogramma. Hij stelde zich voor, zooveel moge lijk arbeid te creëeren, door aan de stad uitbreiding te geven en door te bevorderen, dat industrieën zich te Den Bosch kunnen vestigen. Na de raadszitting volgde de re ceptie, waarop talloozen versche nen. Ook Mgr. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, met zijn beide se cretarissen, gaven acte de presence. Voor het stadhuis werd vervol gens een aubade gebracht, waaraan met de Kon. Harmonie 's-Hertogen- boscli, liet K011. 's-Hertogcnboscli mannenkoor en het Kon. Rotter- damsch mannenkoor dat de feesten van Bosch Mannenkoor opluisterde, deelnamen. Daarna kwamen nog drie muziek korpsen een muzikalcn groet bren gen. LOON VORDERING EN OP DUITSCHLAND. Loonvordcringen op Duitsclie fir ma's moeten vóór 30 November a.s. zi.fn ingediend bij het Nederlandsche Ciearinginstituut, Rokin 110. 6 Am sterdam op speciaal daarvoor be stemde formulieren. üfc>ze formulieren zijn verkrijg baar bij de Kamer van Koophandel en de Bankkantoren. VECHTPARTIJ MET BURGEMEESTER. Twee Amcrikaansclie onderofficie ren hebben den burgemeester van Hunsel, die hen in zijn auto had meegenomen, willen dwingen hen verder te brengen dan hij zelf nood zakelijk achtte. Bij de worsteling, die daarop ontstond, liep de burge- meester een bloedende hoofdwond, op. De militairen namen de beenen, maar de burgemeester ging hen met den groepscommandant van de ma rechaussee tc Weert achterna en stelde lien in arrest. KORTE BERICHTEN. De vermogens van Seys-Inquart, Winncer, Fischböck en Rauter zijn onder beheer gesteld. De Nederlandsche soldaten krij gen geen verlof om voet aan wal te zetten in Ned.-Indië. Zij moeten te Singapore en Penang blijven. Rij Hilversum is de eerste ver bondsvergadering gehouden der JR.K.'W.V. In Augustus '44 werd de heer Wintermans, directeur der zuivel fabriek te Gemert, dood langs den weg gevonden. Het is nu uitgeko men dat hij door den S.D.-man Cre- mer is doodgeschoten, als wraak voor het doodschieten van den zeer Duitsch-gezinden slager Verstappen. Cremer moest ook dr. Verbeek doodschieten, .maar vond een ge- noeg. De onlusten in N.-Iran hebben zich zoodanig ontwikkeld, dat de separistisclie elementen thans ver schillende steden in handen hebben. Twee Iraansche regeeringsbataljons zijn naar Azërbeidsjan onderweg, maar de Russen verhinderen de Per zen om in hun eigen zaken in te grijpen. Juist als bij ons!

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 1