m Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. KAATSHEUVEL. SPRANG. CAPELLE. RAAMSDONK. GEERTRUIDENBERG. ELSHOUT. VLIJMEN. ill TERUGBETALING VAN GELDEN AAN GEREPATRIEERDEN. In een binnenkort te verwachten K.B. is bepaald, dat de minister van Financiën aan repatrieerende Ne- derl. onderdanen den invoer van vij andelijk papiergeld kan toestaan onder voorwaarde, dat dit geld in eigendom wordt overgedragen aan den staat met vergoeding van de te genwaarde in Nederlandsche gul dens tegen een door den minister vast te stellen koers. Tevens zal de terugbetaling van ingeleverd Nederl. geld worden ge regeld. O.a. zal overlegging van een bewijs van politieke betrouwbaar heid worden verlangd, tot welk doel alle P.O.D.'s, in afwijking van de thans daarvoor geldende regeling, dergelijke bewijzen aan particulie ren zullen verstrekken. BESTRIJDING VAN DE ECONOMISCHE DICTATUUR. Het voorloopig comité van de fe deratie van het bedrijfsleven ter bestrijding van de economische dic tatuur, had in „Frascati" te Amster dam zijn eerste vergadering belegd, welke zeer druk bezocht was door personen uit het gclieele land. De heer L. Zijp zette uiteen, dat iedereen het er over eens is, dat het huidige, bureaucratisch en autocra tisch systeem niet kan blijven voort bestaan. Men zal den muur van bureaucratie, de ambtelijke belem mering van het bedrijfsleven, neer halen. Het is overalover U, buiten U en zonder U worden beslissingen geno men, die dikwijls de vitale onder deden van het bedrijfsleven raken, men wordt niet eens gehoord. Alle initiatief wordt gedood. Alles wordt van boven af geregeld. Men is gedwongen geworden lid te worden van de vakgroepen, door de hulp van den bezetter ontstaan. De ze vakgroepen zijn oppermachtig, in vorm, wezen en opbouw in strijd met de democratische gedachte van ons vereenigingsleven. De vakgroep is als zoodanig onaanvaardbaar, omdat er nog steeds het „fuelirer- principe" heerscht, de oppermach tige voorzitter. De leden liebb-n niets te zeggen, de voorzitter weet het alleen en beslist aleen. De leden hebben alleen de hun van hoven af opgelegde contributie te betalen. Er is geen controle op de besteding van deze gelden. Statuten en huis houdelijk reglement ontbreken. Al les is naar Duitsch model gevormd. De structuur van de vakgroepen is niet anders dan nationaar socia listisch en de veranderingen, die de regeering heeft aangebracht, zijn volkomen onvoldoende. Spr. gaf eenige krasse staaltjes hoe door bureaucratie kostelijk voedsel verlo'-en gintr. 15.(100 kar. ei- poeder is naar de mestvaalt gereden, dat is gelijk aan 1.050.000 eie-vn, een kapitaal van 75.000 en dat in den tijd. toen er groot gebrek aan voedsel bestond. Men diene de oude vereenigingen van 1010 weer in het leven te roe pen. Zij vormen een kring en door verkiezingen zal een raad voor het bedrijfsleven gevormd worden, die alles overkoepelt. De regeering be reidt dit voor. I.aat zii ons naraat- vinden om hieraan medewerking te verleenen. Herstel en vernieuwing moeten komen uit de burgerij, dus van 00.000 Nederlanders, in het be drijfsleven, fabrikanten, kooplieden, aannemers. In 1937 had het depar tement van Handel en Nijverheid 404 ambtenaren, thans 14.000. Deze actie is niet revoluMonnair, maar wil herstel van onrecht en de regeering helpen hii het verwijde ren van alle overbodige romndomn. Deze actie moet zuiver en waardig blijven en bezield worden door Tru- mans uitspraak: „Regeeringscontro- le on het economische leven dient zoo snel mogelijk te verdwijnen" en de vakgroepen moeten verdwijnen. 15.000 TRANSPORTBEDRIJVEN STAAN GEREED. De opbouw van ons land is niet in het minst een kwestie van trans port. Het is daarom een goede ge dachte van de 15.000 wegvervoer- bedrijven, die ons land telt. om door een collectieve reclame de aan dacht van de verladers te vestigen op de taak, die deze vervoerbedrij ven hebben bij den opbouw van ons land. Sedert eenige dagen dra gen de vrachtauto's en naardenwa- gens van de beroepsvervoerders een frissche reclameplaat, waardoor de aandacht van de verladers wordt gevestigd op de transportmogelijk heden, die de 15.000 wegvervoerbe- drijven voor dc oplossing van net transportprobleem bieden. Het weg vervoer met zijn vele voordeelen bo ven het water- en railve-voer is in derdaad voro het herstel van ons land een onmisbare schakel in de verkeersketen. MILLIOENEN GEDEPORTEERDEN REEDS NAAR HUIS. De directeur-generaal van de Un- rra, beeft medegedeeld, dat de Un- rra reeds 5.250.000 gedeporteerden in Europa naar hun vroegere woon plaatsen teruggebracht heeft en dat 60% van de nog overblijvende 1.250.000 binnen enkele maanden zullen repatrieeren. EISENHOWER STAFCHEF. President Truman heeft generaal Eisenhouwer benoemd tot opvolger van generaal Marshall als chef van den staf der Vereenigde Staten. 290 MILLIARD DOLLAR. De onderminister van financiën van dc Ver. Staten heeft on'huld, dat de tweede wereldoorlog den Ver. Staten rond 290.000.000.000 dollar ge kost heeft. Hoeveel dit is, kan blij ken uit het feit, dat het totaal der uigaven, tusschen 1 Juli 1940 en 30 Juni 1945 door de federale regeering gedaan, f,23.000.000.000 dollar be draagt. Nieuws uit Wa~ V- Ij-c REGIONALE VERGADERING R.K. MIDDENSTANDSBOND. In Hotel „De Twee Kolommen" werd Dinsdagmiddag onder voorzit terschap van dun lieer hemmers uit Tilburg een regionale vergadering gehouden van ue plaatselijke bestu ren der R.K. Middensiandsvereeni- gingen uit de Langstraat. In zijn openingswoord drukte de voorzitter zijn leedwezen uit over de slechte opkomst, waarna hij liet woord gal' aan den heer Mr. van den Heuvel. bprener vond het niet erg pre.tig, dat zoo weinigen gevolg hebben ge geven aan de oproeping van liet diocesaan hoofdbestuur. Deze kring vergaderingen hebben ten doel, al dus spr., een intens contact tusschen diocesaan en plaatselijk bestuur tot stand te brengen. Het diocesaan hoofdbestuur stelt alles in het werk om hechte banden tc smeden tus schen diocesaan- en plaatselijk ver eenigingsleven. De plaatselijke mid- denstandsafdeelingen hebben in de samenleving een groote verantwoor delijkheid. De sombere wolk, die zich Ihans boven den middenstand samenpakt is liet kapitalisme. De lieer van den Heuvel schetst de af braak van het oude ambacht, dat zich niet kan handhaven, maa$ werd opgeslokt door de groot-indu- sirie, behoudens misschien enkele gevallen van kwaliteitsproductie. Deze eeuw brengt vooral problemen van bedrijf s-economiscben aard, het is de eeuw van bedrijfs-econo- misclie concentratie in groot winkel bedrijf, filialen, trusi en kartels. Wij zagen eerst de jaar- en week markten, die thans door de groot winkelzaken in voortdurende jaar markten veranderd zijn. Zelfs mid denstanders laten zich opnemen in het filiaalstelsel. Als de midden stand niet actief en lel verzet gaat geven zullen groote gevaren de middenstandsbedryven bedreigen, de evolutie van liet bedrijfs-economi- sclie leven wijst daarop. Nu, na een jaar bevrijding, de goederen wat ruimer gaan binnenvloeien, blijkt dat het economisch Amerikanisme een acute bedreiging gaat vormen. Er wordt nu een positieve midden standsactiviteit geëischt. De mid denstander heeft even goed als elk ander reelit op een plaats onder de zon en om die plaats te kunnen handhaven moet men thans het psychologisch moment aangrijpen. Daarom moet de middenstander zich ook politiek hernieuwen, om dat alleen langs wettelijken weg, vele problemen op de helling kun nen worden gebracht en op wette lijke wijze geregeld kunnen worden. Na de bevrijding heeft de lande lijke top-leidlng zich hoofdzakelijk bezig gehouden met de verhouding van wettelijke bedrijfsorganisatie en principicelc Katholieke Vakorga nisatie en daarbij prachtige resul taten bereikt. Naast de wettelijke organen zullen er de vrije principi celc vakorganisaties zijn, die bun voordracht maken voor de besturen van de wettelijke organen. Wat betreft bet plaatselijke vcr- eenigingswerk, noemde de heer van den Heuvel, dit de belangrijkste peiler waar de lieole organisatie op rust. De Ned. R.K. Middenstands bond bloeit niet en beantwoordt niet aan de eerste principicele doelstel lingen, als liet leven van de plaat selijke afdeelingen dood is en een beetje te dilettantistisch is opgezet. De plaatselijke afdeelingcn moeten vol idealisme meewerken aan de godsdienstig zedelijke-, cultureele- en sociaal economische verheffing van den middenstander. Een goede middenstand is een weldaad voor een gezonde samenleving. Dc mid denstand bevat de meest waarde volle sociale en ctisclie eigenschap pen, die in een normale maatschap pij zijn te vinden. Mr. van den Heuvel wees de plaat selijke besturen vervolgens op hun belangrijke taak, door het samen stellen van goede winterprogram- ma's, sociale cursussen, lessen in bedrijfsleer en bedrijfseconomie, kernvorming enz. Principieel eigen belang moet uit de vereeniging wor den geweerd. De Christelijke ge meenschapsgedachte moet in ons zelf leven en naar buiten uitgedra gen wordenthuis, in het maat schappelijk leven, in het bedrijf, op de bestuurs- en algemeene vergade ringen. Laten wij toch de teekenen van dezen tijd verstaan, meer idea lisme dan vroeger bezitten en een open oog bezitten voor nieuwe da den om de vereeniging tot nieuw leven te brengen. Wij zijn in een corporatieve periode aangeland, zoo besluit spreker zijn kernachtig be toog, en we hebben thans een nieu wen mcnsch noodig. Die nieuwe menscli moet gevormd worden door J!. ondanks de practische moeilijk heden die zich nog kunnen voor doen. Vanwege de matige belangstelling werd besloten een nieuwe regionale vergadering te beleggen te Geertrui- denberg op 8 Januari en te Waal wijk op 15 Januari. KAMER VAN KOOPHANDEL. In ons vorig nummer hebben we melding gemaakt van de benoeming van den heer J. van Heesbeen, di recteur van Chroomlederfabriek v./h. van Dooren-dc Greeff te Waal wijk tot voorzitter der Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Wanneer wij de periode der Duit- sche bezetting buiten beschouwing laten, dan is de heer v. Heesbeen de opvogler van den beer Gerard van Loon alhier, die in 1911 zijn ontslag ram, na gedurende 12 jaren bet voorzitterschap der K. v. K. Te hebben waargenomen en de belan gen van handel en industrie op yü~ stekende wijze, met groot doorzicht on rf"siMin''ieheid te hebben gediend en bevorderd. Het is begrijpelijk dat wij de ge legenheid die ons thans geboden wordt gaarne aangrijpen om lieiu daarvoor den dank en hulde van dit industrieel en handeldrijvend gewest te brengen, die hem zeer zeker toekomt. SUBSIDIES. Gedeputeerde Staten van Noord brabant hebben een bedrag van 4500.subsidie toegekend aan O.M.O. te Tilburg voor hare R.K. Hoogere Burgerschool A en B te Waalwijk. BOERENPRAAT-AVOND. Op initiatief van den R.K. Jongen Boerenstand werd in de zaal van Ilelvoirt een zgn. „Roerenpraat- avond" gehouden, waarbij het woord werd gevoerd door Ir. W. van Vliet over het onderwerp „Onze Grondmonsters". De heer van Vliet wist veel wetenswaardigs te vertel len en het was daarom jammer dat zoo weinig boeren aan den oproep van den R.K. Jongen Boerenstand hadden gevolg gegeven. WAALWIJKSCHE KRING VOOR KUNST EN WETENSCHAP. Het bestuur van den Kring gaat door zijn vrienden 't beste van 't beste aan te bieden. Tegen Woens dag 28 November a.s. wordt aange kondigd een concert van het Til- burgscli Stedelijk Orkest onder^ lei ding van Stan Donders van Eyck. Wij behoeven ter aanbeveling van dit eerste groote concert niet veel te zeggen, de naam van orkest en leider zeggen genoeg en iedereen zal de schitterende recensies van 't optreden in Tilburg en Den Bosch wel hebben gelezen. Een pracht-avond wacht ons dus weer. Men kent de groote moeielijklieden bij 't plaatsbespreken voor zulk een groot aanlal leden van den Kring en 't bestuur heeft gepoogd ook daarin verbetering te brengen n.l. als volgt: Om 1.30 ontvangen de aanwe zigen een nummer; daarna wordt een van deze nummers uitgeloot, en de eigenaar van dit nummer beaint. B.v. er worden 56 nummers uitge geven. Nummer 31 is de gelukkige, die dus het eerste aan de beurt is. Daarna komen de nummers 3556, gevolgd door 1—35. Wie later komt sluit daarna aan.. Per persoon worden echter niet meer dan 6 kaarten meegegeven, tenzij op bet zelf-te adres meer dan 6 personen lid zijn. CECILIAFEEST. Nadat zulks vorig jaar door de oorlogsomstandigheden niet moge lijk was, is ditmaal het St. Cecilia- fêest door het zangkoor van de Pa rochie St. Jan met dubbelen luister gevierd. Des moreens werd om ne gen uur een H. Mis ongedragen in de Parochiekerk, waarna alle zan gers zich vereenicden aan een sma kelijk ontbijt. Hier hecrschte roods direct een opgewekte stemming, welke den gelieolen verderen dag ee- hnndtinafd bleef. Tevens had de huldiging nlaats van dhr. G Duij- ve'aar, die z'-n zilveren lidmaat schap vierde. Hij werd op hartelijke wijze toegesproken door den Zccr- ecrw. beer pastoor Ras en namens liet zangkoor door den lieer Tom Burmanje, die een stoffelijk bink van waardeering aanbood. Een zeer geslaagd diner bracht het einde. WINANDO. Twee overvolle zalen ziin getuigen geweest van de wonderlijke experi menten die Winando gegeven lieeft. Hij nam de honderden aanwezigen mede naar het land. waar zelfs het onmogelijke mogelijk wn-dt. Met verbluffend gemak volbracht hij de verschillende experimenten en zorg de voor een uitbundig lachsucces op liet tooneel, waar een jonge man, de malste capriolen maakte. Het telepathisch programma, werd afgewisseld door zang en muziek, terwijl Merrv Lunino met baar ci- garetten manipulaties de aanwezi gen in verbazing bracht. TRIBUNAAL. De zaken tegen Marinus Domini- cus en Adrianus Johannes Boezer, schoenfabrikanten, Wielingenstraat 2—11 te Amsterdam, die voor de fa. v d. Hammen te Waalwijk zitting hadden in den districtsrand van bet Economisch Front in Noord-Bra bant, werden 8 dagen aangehouden. BRABANTSCH VOLKSHERSTEL. Het is ons een genoegen te kunnen mededcelen dat, vermoedelijk naar aanleiding van de in dc Brabantsche pers verschenen artikelen, de Stich ting Volksherstel van alle mogelijke zijden blijken van warme svmpathie met dit werk mag ontvangen. Om enkele voorbeelden te noemen: Een heel oud moedertje uit Til burg kwam op het bureau om te vragen of zij daar iets af kon dra gen voor „arm Brabant". Na een bevestigend antwoord gaf zij een enveloppe met 200. Andere moeders kwamen om te vragen of zij daar ook een gift in natura konden afdragen. Spontaan heeft men bemiddeld en de goede ren doen toekomen aan de daarvoor aangewezen zelfstandige organisa- ties. De fa. C. A. deed een gift toe komen ten bedrage van 10.500. Dit bedrag was als volgt verdeeld Filiaal Den Bosch 4000.—, filiaal Eindhoven 4000.— en filiaal Til burg 2.500.—. Zoo komen er steeds meer blijken van sympathie en medeleven. Alle giften komen, zooals men weet, ten goede aan Brabants Volksherstel. HULP IN DE HUISHOUDING. Op 16 November 1945 werd te Til burg een vergadering geiiouden, wexke zich tot taak heeft gesteld liet probleem van de Hulp in de Huis houding nader te besiudeeren. De Provinciale Commissie is uit eengegaan in vijf werksecties, die ieder een bepaald facet van dit pro bleem ter bestudeering hebben toe gewezen gekregen. Het Jigi in de bedoeling, indien zulks noodzakelijk mocht blijken, voorstellen aan de Regeering te doen teneinde maatregelen te treffen, dat in ieder opzicht de dienstbode of de hulp in de huishouding op hooger peil wordt gebracht. Als voornaamste richtsnoer zal de Commissie en haar vijf werksecties nemendat de te verrichten arbeid in allereerste instantie de persoon lijkheid van de betrokkene moet ont plooien. St. Cecilia-feest. 't R.K. Par. Zangkoor St. Jan vierde Woensdag j.l. het St. Cecilia- feest. Om 9 uur werd met een H. Mis begonnen, waarbij 't zangkoor de grootmis St. Maria Magdalena van Loots uitvoerde. Direct daarna was 't reünie bij den lieer Joli. Smit, waar de Vice-President aan ving met een huldiging van twee zilveren jubilarissen, de heer L. de Vries en L. Brokken. In gezellig sa menzijn werd de dag doorgebracht, waarbij het niet aan stemming ont brak. De beide jubilarissen bleven in zang en voordracht het middelpunt van de feestviering. De Hoogcerw. Heer Deken met de Kanelaan der Parochie gaven door hun bezoek blijk van attentie. Drie nieuwe zan gers werden als lid van 't koor aan genomen, terwijl besloten werd di rect met een cursus voor 't vormen van nieuwe krachten aan te vangen. Ned. Herv. J. V. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum der Ned. Herv. Jongelings- vereeniging „Timotheus" zal Woens dagavond half acht in de Ned. Herv. Kerk alhier een herdenkingssamen- komst gehouden worden. Als spre ker hoopt op te treden de Weleerw. heer Ds. J. Fokkcma van Delft, vroeger predikant alhier. De J. V. zal Donderdagavond dit jubileum met genoodigden vieren in de consistoriekamer, waarin o.a. door den secretaris, een historisch overzicht zal worden gegeven, ter wijl de agenda voorts vermeldt een onderwerp Gew. Gesch. door Jac. de Bie, en een Maatscli. onderwerp over „Het Huisgezin" door Jan Ro gers. Het muziekgezelschap „Sirena" gaf j.l. Woensdagavond voor zijn leden en Donderdagavond d.a.v. voor niet-leden met medewerking van het duo „Henk en Truus" en het ensemble „van Dinther en Krü- per" uit Vuglit, conferencier Albert Krüger, in de zaal van den beer Ant. van Dijk aan het Bruggetje zijn eerste winteruitvoering. Voor met de afwerking van het programma, dat geopend werd door de muziekvereeniaing onder leiding van den beer P. B. Bisselink uit Kaatsheuvel, begonnen wed, sprak de voorzitter, de lieer T. M. Pronk, een kort openingswoord. Na de uitvoering der muzieknum mers, cl ie op verdienstelijke wijze werden uitgevoerd en zeker van de zijde der aanwezigen meer belang stelling verdienden, dan het geval was, trad het cabaretgezelschap op, dat met zijn liedjes, voordrachten en één-actertjes voor een niet onbe langrijk deel heeft bijgedragen aan het welslagen van deze uitvoerings- avonden. Beide avonden was de zaal tot op dc laatste nlaats bezet. Ds. Doornenbal uit Kesteren, op wien door den kcrkcraad der eerlang vacant komende Ned. Herv. gemeente alhier pen toezegging van beroep is uitgebracht, bracht j.l. Woensdag een bezoek aan deze ge meente. Nadat Zijn Ecrw. des namiddags kennis gemaakt bad met de leden van den kerkeraad cn betkerkbe stuur, leidde hij des avonds 7 uur een kerkdienst, welke door tal van gemeenteleden werd bijgewoond. Voor het Tribunaal te Breda stond terecht de 37-jarige schoenmaker L. W. J., beschuldigd van lid van de NSB en de WA te zijn geweest, als mede bijgedragen te hebben in het uniformfonds. Beschuldigde beken de in 1938 lid van de NSB te zijn ge worden. De rest van de beschuldi gingen ontkende hij. Hij was daar toe overgehaald door een klant die hem de klandizie van een wandel- vereeniging beloofde, mits J. lid van de NSB werd. Om aan de NSB te ontkomen, verhuisde hij van Schie dam naar Raamsdonk en zegde in April 1942 zijn lidmaatschap op. De uitspraak werd bepaald op over 14 dagen. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis S. z.v. Schalken M. G. en van Snijders J. G. Her- manus J. z.v. v. d. Made S. J. en van Ligtvoet E. Gehuwd: Smits C. 24 j. en Snij ders Corn. .T. 21 j. Hawley Ross. R. 39 j. (Chatham Canada) en van Vessem, Johanna A. 40 jaar. A.s. Zondag zal de dames korf balclub baar zustervereenlging uit Stuivezand op het Right-Oh-terrein ontmoeten, n.m. 2</2; uvlr. Vragen en meeningen van onze lezers. De heer S. de Cock schrijft ons naar aanleiding van een gemeente raadsvergadering het volgende: Met een beetje verontwaardiging heb ik het verslag gelezen, dat de rede van den heer Mallens behelst, op de laatste raadsvergadering uit gesproken. Het gaat hier, zooals hijzelf zegt, „om een rechtvaardig burgemeester, die in nauwgezette plichtsbetrach ting zijn taak ziet", doch die schijn, baar toch van alle kanten wordt te gengewerkt. Zelfs een geestelijke doet hieraan mee, een dokter, een architect en een zwarthandelaar. En ik vraag me af: wat bezielt deze mcnscehn toch allemaal; het zijn toch ook niet de eersten de besten en of daar nou niks aan te doen is? Ik zeg maar dat de wereld slecht is geworden 't Is voor mij overigens een psy chologisch raadsel: een burgemees ter die eigenlijk de achting moest hebben van iedereen, doch inplaats daarvan van alle kanten met slijk gegooid wordt. Het lijkt me toe, dat hier iets fout moet zijn. En wat te zeggen van „de bijeen komsten van zich met een brevet van de ware vaderlanders te zijn, getooid hebbende lieden, en welke bijeenkomsten, ten raadhuizc gehou den, mede, om niet te zeggen in hoofdzaak, dienen moesten om te gen het gezag en het bestuur te op- poneeren 't Is jammer, dat wij, Illegalen, dat nooit hebben geweten, anders zouden wij ons beschikbaar hebben gesteld, deze knapen, desnoods met geweld, uit het raadhuis te verwij deren. Hoe liet ook zij, liet lijkt me toe, dat dc burgemeester na de ge stelde vertrouwenskwestie van al deze lieden totaal niets te vreezen heeft. Hoewel ik slechts 6 jaar in Kaats heuvel woon, meende ik toch als in gezetene, deze kleine overwegingen naar voren te mogen brengen. (Men gelieve voor deze rubriek beknoptheid te betrachten) Red. De K.J. werkt nog steeds met grooten ijver aan de inzameling van oud en nieuw speelgoed en heeft het verdiende resultaat. Men weet dit werk te waardeeren. Ontwikkelingsarond. Maandag j.l. werd onder auspiciën der R.K. arbeidersbeweging een ont- wikkelingsavond gehouden. Als spreker trad dezen avond op Kap. Hecren uit Druilen. Spreker had als onderwerp „De mcnschheid als patiënt". In welge kozen woorden schilderde spr. de ziekte waaraan de menschlieid van tegenwoordig lijdt en in korte flit sen werden de oorzaken hiervan on derzocht. De eenige weg om te be teren is dat de menschlieid terug gaat naar God die de groote genees heer is voor al onze kwalen. Wan neer wij terug gekeerd zijn naar God zullen wij beter, zullen wij goed leven. Weg met alle werkschuwheid, de handen uit de mouwen en niet een blij gezicht aan den arbeid. De maatschappij wacht op de kracht van Uw spieren cn daarom moedig medegewerkt aan den ombouw van een Christelijk Nederland, een ge zonde maatschappij. Na nog verschillende practisclie onderwerpen te hebben belicht be sloot spr. deze leerzame voordracht. De R.K. Arbeidersbeweging in lijk voor alle mannen en jongens, ze ontwikkelingsavonden, toegankc- Elshout doet met het geven van de- een goed werk in bet kader der geestelijke vernieuwing. De Kajotters hebben een actie op touw gezet om de Vlijmensche kin deren een genoegen te verschaffen. De ouders worden verzocht om mee te willen werken dat hun kin deren een prettige Sint Nicolaasdag hebben. Ook wordt die medewer king gevraagd aan alle ingezetenen. Zondag werd daarvoor een collecte gehouden en financieele hulp die alsnog moclit worden aangeboden, is bij liet bestuur van de K.A.J. zeer welkom. De goede Sint die eenige jaren zoo weinig van zich kon laten hooren, is van plan in eigen persoon bij de kinderen aan huis te komen Die dit wenschen behoeven maar even een berichtje te doen bij de leden van de K.A.J. Op 21 Nov. hield de Boeren bond een algem. vergadering in bet Patronaat. De heer M. v. Wagenberg, Voor zitter, opende met den Clir. gioet en verwelkomde de aanwezig*-*!» vooral den Zcereerw. heer Pastoor adviseur, en den heer Kamp, di recteur der R.K. Landbouwschool. De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd aangenomen- Het bestuur werd machtiging v«r- leend de noodige star-pen te doen inzake rechtsherstel. Leden die Pe' bruik wenschen tc maken van grondonderzoek door middel van wichelreode, kunnen dit bij het be stuur opgeven. De lieer Kamp hield een rede over liet onderwerp Oor logsslachtoffers' In een helder en vurig betoog^zei- te deze den noodtoestand der getro - fen boeren uiteen. Spreker wees vooral on, dat bij de veraoedtng voor verdies door oorlogsschade v productiemiddelen, de daard ontstane schade aan productie, n vergeten mag worden. De ip<>- werden in de gelegenheid gr* vragen te stellen over dit on( werp. Hiervan werd een vrij u

Echo van het Zuiden | 1945 | | pagina 2