Kantoorbediende. Leden en Donateurs van W. S. C. BOEKHOUDER. Revue ,,'T Is Feest" VESTERS ROESTENBERG, Kaatsheuvel Overledersnijder, Stikster, Aankomende Meisjes en Jongens. Fa. G. v. Ven en Zn. een bekwame thuisstikster, een ophaler, een bijtuiger en een jongen van 15 jaar Coöp. „Broederhulp" te Kaatsheuvel Oorlogsslachtoffers HANDELSKANTOOR TE WAALWIJK MAANDAG 7 JANUARI 1946 Losse nummers 10 cent 68e JAARGANG No. 94 WaaEwijksche en Langstraaische Courant WAAR GAAN WE HEEN? ONS VOLK VOOR DE BESLISSING. Een interessante brief van een Lang- straat's oorlogsvrijwilliger voor handclsverlies. In verband hiermede behoeven de detaillisten op elke 2 vakjes van het opplakvel slechts 19 bonnen te plakken. De vakjes, genummerd 20, -10, 60, 80 en 100, -worden dus niet gebruikt. Uiteraard mogen op een opplakvel slechts bonnen van eenzelfde raut- soenwnardé -worden geplakt. Grossiers in lucifers dienen op Maandag 7 Januari 1946 de van detaillisten ontvangen coupures 520 en 521 in te leveren ter verkrijging van grossiers-toewijzingen. Nummercoupures. In de week van 6 tot 12 Januari a.s. worden de volgende nummer- coupures uitgereikt. 566-567 voor 100 gram versnaperingen per rantsoen. 568 voor 1000 gram suiker per rantsoen. 569 voor 100 gram cacaopoeder per rantsoen. 562 voor 100 gram koffie per rantsoen. 572, 591 voor 50 gram thee per rantsoen. 570, 571 voor 50 gram thee per rantsoen (geen lierbevoorradingswaarde). 576, 577, 578 voor 100 grain bloem per rantsoen. 579 voor 250 gram rijst per rantsoen. 580 voor 250 grain boter per rantsoen. 581, 582 voor 250 gram margarine per rantsoen. 583, 581 voor 100 gram kaas per rantsoen. 589, 590 voor rookartikelen. Deze coupures zijn geldig voor detaillisten van 13 t.m. 26 Januari en voor grossiers van 13 Januari t.m. 9 Februari 1916. Voorts worden uitgereikt de nummercoupures: 585, 586 voor 2 liter melk per rantsoen. 587, 588 voor 1 kg. aardappelen per rantsoen. Deze zijn geldig van 13 t.m. 19 Januari 1946. Voor brood worden uitgereikt 573 voor 50 kg. Amerikaansche bloem per 10 rantsoenen. 574 voor 50 kg. Inlandsclie bloem per 10 rantsoenen. 575 voor reductie. Deze zijn geldig van 13 Januari t.m. 2 Februari 1946. Aan grossiers in lucifers worden uitgereikt de coupures: G31-G32 voor 1 doosje lucifers per rantsoen. Deze zijn geldig van 13 t.m. 26 Januari 1946. Bon voor honden- en kattenbrood. Van 1 tot en met 31 Januari a.s. worden op bon 5 van de nood- kaartcn voor honden- en kattenbrood mét de serielctters B, T, W, D, L, R. C, Z en Bk, alsmede op bon No. 5 met opdruk „Asyl",. de ge bruikelijke hoeveelheden honden- en kattenbrood of -meel beschikbaar gesteld. Na 31 Januari is bon 5 ongeldig. kunnen ZATERDAGMIDDAG vanaf half drie plaatsbespreken voor de op Maandagavond 7 Jan. '46 bij SJEF SARS. Blauwe Uitnoodigingskaarten meebrengen. Tevens voorverkoop van kaarten voor het Bal van Zondagavond 6 Jan. Uitnoodiglngen meebrengen. vraagt voor direct Schoenfabriek - KAATSHEUVEL vraagt om in 't vak te worden opgeleid. vraagt een leeftijd 18 tot 21 jaar met Mulo diploma, Boekhouden en Handels correspondentie. Gegadigden behooren ais zoo danig reeds werkzaam te zijn ge weest en ervaring van kantoorwerk zaamheden te bezitten. Persoonlijke of schriftelijke aan meldingen HOOFDSTRAAT 203 KAATSHEUVEL. |-jierdoor betuig ik mijn hartelijken dank aan de H.H. Geestelijken, H.H. Doctoren, Roode Kruis, E. H. B. O, en Wit-Gele Kruis, voor de spoedige hulpverleening, met de beschieting van Kaatsheuvel, waar door ik gewond raakte. Verder hartelijk dank aan allen voor de vele blijken van belang stelling ondervonden bij mijn ver pleging in het ziekenhuis te Eind hoven en bij mijn thuiskomst. WED. P. VAN LAARHOVEN- DRIESSEN. Kaatsheuvel, Jan. 1946. TE KOOP OF TE RUIL wegens plaatsgebrek: Bakovenmond met ankers, eiken kastje, tafql, 8 deuren als nieuw, salontafel,, ganglamp, tafelmangel, slaapkamerlamp, salonlamp, groote spiegel, badkuip, groote dekenkist, rond kacheltje. Adres Grootestraat 192 WAALWIJK. van KAATSHEUVEL Loon-op-Zand, de Moer en Loonschendijk kunnen vanaf 7 Jan. schoenen bekomen voor dames, heeren en kinderen. Maandag 7 Jan, van AD Dinsdag 8 E—H Woensdag 9 IO Donderdag 10 P—S Vrijdag 11 T—Z Stamkaart meebrengen. De prijs is laag. Adres J. KROOT, Schoolstr. HET HARK-BESTUUR, Kaatsheuvel. uraagt geroutineerd Leeftijd omstreeks 25 jaar. Bri. onder No. 1125 bur. v.d. blad. van het Zn iden Hoofdredacteur Uitgever: MN TIELEN Redacteur: J. A. A. VAN DEN DUNGEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; 11.95 per kwartaal Verschijnt Msar.dsg en Vrijdag i HF'diI Drukker: Waalwljkache Stoomdrukkerij:Antccn TlelanJ Kenrurnmor; 2483'! De oorlog is weliswaar reeds gc- ruimeu tijd voorbij en toch is er naar geringe voldoening over den ▼rede dien we gewonnen hebben. Men luistert niet graag naar een vermanend woord, ook al weet men dat het waar is en evenmin wil men graag de waarheid zien, als die ons minder mooie dingen toont dan wc wel zouden wenscli'en. Zoo klampt men zich ook thans nog vast aan bet woord vrede, een vrede, die in feite niet meer beteekent dan dat er geen bommen meer vallen, er geen granaten meer gieren en de geluiden der slagvelden zijn ver stomd. Maar vrede is er nog lang niet. Tijdens den oorlog was er nog het vertrouwen, waarmede dc men- schen dc toekomst tegemoet zagen. Zelfs dit vertrouwen hebben we thans verloren. Het heeft plaats moeien maken voor wantrouwen. De toekomst ziet er niet rooskleurig uit en men mag er niet aan den ken, wat ons nog boven hel hoofd hangt, als tal van internationale problemen niet binnen korten tijd tot een oplossing kunnen worden gebracht. In Neurenberg staan twintig men- schen terecht voor de misdaden die zij op hun geweten hebben, voor het leed dat zij millioenen hebben aangedaan. Zij zullen geoordeeld en veroordeeld worden voor liel mis dadige regiem dat zij gedragen hebben. En tegenover hen staan le den van een andere h'atie. Verte genwoordigers van Rusland, zij klagen aan, en veroordeelcn het na tionaal socialisme, maar is dit na tionaal socialisme slechter dan het éoinmunisme? „Het is het communisme nergens begonnen om de bevrijding van volken", schrijft Gerard Knuvelder in „De Nieuwe Eeuw". „De bevrij ding door Rusland van de volken in Oost Europa, is op zijn best een tussclienstadium naar de dictatuur van Moskous satellieten. En wee liet volk, wee den mensch, die zich van deze dictatuur tracht te bevrijden. Met millioenen zijn ze geslachtofferd in Rusland zelf, onpeilbaar is het lijden der volken die de zegenin"en van de Russische bezetting in Oost Europa deelachtig werden. En liet verschrikkelijke noodlot van dezen eorlnf heeft gewild, dat óók voor de Christenen .óók voor dc demo vraten in Oost Europa de bevrijding van het nationaal socialisme betee- kende: een bezetting door soldaten van Slavisch ras, die geen Chris tendom cn moraal meer kennen." En wij vragen ons af, waar we heen gaan, als op deze wijze het recht, dat men in Neurenberg wil laten zegevieren, belachelijk ge maakt wordt. Afschrikwekkend im mers zijn de verhalen die de ronde doen, over de onmenschelijke toe standen die in de door de Russen bezette gebieden heerschen. In Frankrijk zijn tienduizenden Fran- sclie krijgsgevangenen teruggekeerd, die onder het schrikbewind van de Russische legers geleefd hebben. „Dat nooit" hebben zij in Frankrijk van de daken geschreeuwd. Rusland behoort mede tot de over winnaars van dezen oorlog „maar wat er gebeurt achter het gordijn, dat hangt voor Oost- en Zuid-Oost Europa, is een schrille tegenstelling mei dc hooge idealen die ons aan vuurden in onzen strijd om de we reld te redden van totalitaire agres sie", zeggen de gezamenlijke Ame rikaansche bisschoppen in een brief over internationale vraagstukken. Om dc wereld te redden van „to talitaire agressie" hebben we den meest bloedigen oorlog aller tijden meegemaakt, maar de totalitaire agressie is thans dreigender dan ooit, al komt ze ook uit een anderen hoek. En als Amerika en Engeland en de geheele beschaafde wereld haar beste krachten offerden om deze bedreiging den kop in te druk ken, kunnen zij dan goed vinden dat hetzelfde dreigende gevaar grooter nog misschien dan het duit- sche thans opnieuw den wereld vrede kan bedreigen. Alle belangrij ke overeenkomsten van na den oor log werden door Rusland aan zijn laars gelapt of eenzijdig uitgelegd. Rusland doet en deed wat het wil de ,maar dit kan cn mag niet goed blijven gaan. Het is verkeerd als wij de oogen sluiten voor het drei gende gevaar. Wij zagen in Honga rije, Frankrijk en Oostenrijk de ver kiezingsuitslagen en de verplette rende communistische nederlagen. Daar heeft men „de waarheid" ge zien er. zich. niet laten misleiden. Moge ook overal elders ter wereld de oogen open blijven en de hou ding waakzaam, want waar zal an ders het einde zijn? Op den drempel van 1946. Maandagmiddag heeft de minis ter-president prof. ir. W. Scher- «terhorn voor den wereldomroep zender P.C.J. een oudejaarsrede gehouden, waarin hij het woord richtte tot de rijksgenooten in Oost en West en op zee. Na een terugblik te hebben ge worpen op den politieleen loop dei- dingen in de laatste jaren, gaf spr. uitdrukking aan het sterke vertrouwen, dat het de regeering in samenwerking met alle daarbij betrokkenen uit de overzeesche ge- biedsdeelen zal gelukken, de grond slagen te leggen voor een voor de groote meerderheid aanvaardbare oplossing, die aan de belangrijke voorwaarde zal voldoen, dat zij niet alleen gelding heeft voor de eerstkomende jaren, maar dat zij ook voor de toekomst de kiemen m zich draagt voor een vereeni- ging in vrijheid van de onderdee- len onder gelijktijdige waarborging voor hun samenhang in het ko ninkrijk. Maandagavond heeft minister Schermerhorn voor „Herrijzend Nederland" gesproken tot de land- genooten in Nederland. Na gewe zen te hebben op het leed dat de oudejaarsavond in de gedachten van honderdduizenden van ons volk terugbrengt, betoogde spr. dat de verwoesting der geesten, de aantasting van onze menschelijk- heid een der ergste gevolgen is van den oorlog. Daarom leven wij In een wereld en in een land, dat noq verscheurd wordt door vele conflicten, in een volk, dat nog grootendeels wordt beheerscht dor>r haat. door wantrouwen en zelfzucht. Toch moet en zal het Nca. volk trachten het juiste ant woord te geven, toch zal en moet het N^rl. volk niet al te ver be neden de maat blijven, die deze battende periode uit de geschie denis aan ons s+elt. Dat kan, want naast alle vlakheid en alle veTTvririhpid is er in de jaren der hero**? no °^k nog wat anders ge groeid tegen den druk in. Hon derden menschen uit alle kringen van het volk hebben, los van de werkelijkheid van dat oogenblik, zich bezonnen op de plaats waar zij staan, zich lavend aan de diep ste bronnen van de menschelijke ziel. God schenkt de kracht tot de daad aan hen, wier droom zijn oorsprong vindt in de verontrus ting over deze wereld, zooals de Heer van leven en dood deze in de sombere jaren, die achter ons liggen, ons in het hart heeft ge brand. Een mensch die gelooft, ontvangt kracht naar kruis. Een volk, dat geloovcn wil aan zijn roeping van Godswege, zal ook de verbeeldingskracht ontvangen, die noodig is om in tijden als deze op het juiste oogenblik de goede keus te doen. Is het wonder, aldus spreker, dat ik in aansluiting op deze woorden de behoefte gevoel om uit naam en over het hoofd van het Ned. volk heen, het woord te richten tot H.M. de Koningin, die voor ons geheele volk de sterke verpersoonlijking is van deze ge dachte. Moge het Uwe Majesteit gegeven zijn op haar hoogen en eenzamen post ook in het komen de jaar bij te dragen tot en getui ge te zijn van het samenbrengen 'van alle nationale krachten om deze od te voeren tot de hoogste geestelijke potentie, die noodzake lijk is om van 1946 het iaar te maken, dat aan ons volksleven den beslissenden stoot in den koers ten goede zal geven. Het vraagstuk Europa. Landgenooten, oneindig veel zal er noodig zijn en van ieder uwer gevergd worden om deze zegen- wenschen in vervulling te doen gaan, maar ik hoop en vertrouw, dat gij allen zult verstaan, hoeveel er voor ons volk op het spel staat. De oorlog is voorbij, maar de vrede wil nog niet komen. De stuiptrekkingen, die wij aanschou wen, zün in den grond de ba rensweeën van een nieuwe wereld, I die in vrede leven kan, of zijn zij j nieuwe uitingen van denzelfden j NEURENBERG. Woensdlag is het proces in Neu renberg na liet Kerstreces weer hervat. De ochtendzitting werd gewijd aan de aanklacht tegen de Géstapo cn Heydrichs S.D. De Amerikaansche aanklager Storey vertelde hoe de Gestapo, die in 1934 door Göring in het leven was geroepen, niet voorbedachten rade in de bezette gebieden een „nacht en mist"-politiek volgde, waarhij zij de burgers lieten ver dwijnen zonder hun bloedverwanten met een woord over hun lot in te lichten. Deze takiek had een ver hoogd afschrikwekkend effect ten doel. Hij vertelde ook hoe moord een kwestie van routine voor den S.D. en de Gestapo was geworden, het geen hij met zakelijke rapporten staafde. FRANSCHE ONTSTEMMING. Een groot deel der Fransche pers is verbitterd over het gen zich op ën rond de conferentie van Moskou heeft afgespeeld, en deze stem ming weerspiegelt ongetwijfeld de gedachten en gevoelens in de offi- cicele kringen le Parijs. Intusschen was hel niet zoozeer het communiqué, dat de Fransclien ontstemde als wel het feit, dat over belangrijke Europeesclie pro blemen, welke ook voor Frankrijk van het grootste gewicht zijn, wordt beslist, zonder dat de Fran sche regeering wordt gehoord of haar belangen kan verdedigen. Maar over alles heen staat dan nog, dat Frankrijk door de wijze, waarop de zaken in Europa wor den geregeld, als een tweederangs mogendheid wordt beschouwd, waarmede de Groote Drie slechts op beperkte schaal rekening be hoeven te houden. DE TOESTAND IN INDIë. Voor afgevaardigden van verschil lende jeugdorganisaties en studen tencorporatie heeft dr. Van Mook te Amsterdam gesproken over de gebeurtenissen in Indië. Na een schets uit het verleden gegeven te hebben, benadrukte hij, dat strijd vermeden moet worden. Overleg met constructieve en po sitieve elementen is mogelijk en zoo kan men komen tot dc stichting van de orde, die rust op de samen werking van allen cn is gericht te gen de rustverstorende elementen. Er heerschte in Indië, aldus d>'. v- Mook, geen anti-koloniale stemming. In de buitengewesten is de samen werking behoorlijk hervat en nor maliseert zich de toestand dage lijks. Alleen op Java is de spanning aog groot. In de toekomst zal er naar de meening van dr. van Mook voor goede Nederlanders uit Nederland zeker blijvend plaats zijn in Indië naast hen, die reeds daar vertoe ven, en zal Indië gebaat blijven met de intelligentie, vndingrijkheid en knapheid van de Nederlanders sa mengaan met de groote natuurlijke gaven van de Indonesiërs. Uit Batavia wordt de officieeje instelling van Nederlandsche mili taire gerechtshoven bekend ge maakt In Batavia en Soerahaja zijn reeds dergelijke Gerechtshoven ingesteld. Buiten de Gerech'shoven zijn nog twee Bijzondere Gerechtshoven op gericht, een voor civiele cn een voor strafrechtelijke zaken. Nederlandsche troepen zuiverden de kampongs ten Oosten en ten Westen van Meester Cornells gedu rende we'ke aclie verscheidene branden uitbraken. geest, die eens den tweeden we reldoorlog deed ontbranden? De menschheid houdt den adem in bij de bepaling van het lot van ons oude werelddeel. Zal men in Duitschland dezelfde fout maken van 1918, n.l. door het te vroeg verschaffen van zelfbestuur aan Duitschland met gebruik van de weinige beschikbare werkelijk de mocratische elementen? Opnieuw zullen dan alle na-oorlogsche ca- testrofen door een verblind volk op de rekening der Rathenau's en Stresemann's worden geschreven, zoodat nog eens de democratie in het hart van Europa in discrediet wordt gebracht. Daar ligt in we zen een der allergrootste vragen, op welker beantwoording wij he laas niet zeer gerust zijn. Zullen de verantwoordelijke staatslieden het vraagstuk Europa als zooda nig willen onderkennen en tot een oplossing brenqen of gaan wij den ouden door slechte resultaten be proefden weg? De qrooten der aarde hebben de macht: laten zij bedenken, dat daaruit ook de ver- antwoordeliikheid voortvloeit. Vervolgens schetste de minister in het kort de problemen in Indië en de moeilijkheden in eigen land, om ten slotte een beroeo te doen op aller krachtsinspanning, gericht od den herbouw van ons vader land. Batavia, 16 December 1945. Zeer Geachte Redacteur, Vorige week lich ik U een en ander geschreven over de oorlogs vrijwilligers, hoe wij ons voelen en waarom wc wel eens „kanke ren". Een andere keer hoop ik daar nog wel eens op terug te ko men, want het onderwerp is dat zeker wel waard. Nu wil ik eciiter eens iets van Batavia gaan vertellen, met een slukje voorgeschiedenis, d.w.z. voordat we in Batavia aankwa men. Zooals ilc in de vorige brief al terloops vermeld heb, heelt' de „Van Heutz" ons naar Java ge bracht en op 15 October j.l. kwa men we dan, na het passceren van enkele Briésclie torpedojagers, op de reede van Tandjong-Priok aan. Daar lagen verschillende schepen, wat een drukke gezellige sfeer schiep. Er lagen enkele op gelegde" Japansche schepen, enke le kleine Britsche oorlogsschepen, enkele troepentransportschepen, lan dingsvaartuigen en een groot Roode-Kruisschip, terwijl kleine motorbootjes en sloepen van het een naar liet andere schip voeren. Den volgenden dag gingen we echter de haven binnen en hier kreeg ons Nederlandsche hart kans te gloeien van trots, want daar waren Nederlandsche schepen, en wel méér, dan we sinds Mei 1940 hij elkaar hadden gezien. Alles had de vlag: rood-wit-blauw in top cn het deed zoo goed dat te zien. Het begon al direct met liefst 5 van onze duikbdotcn, waarvan we er 4 zelf gebouwd hadden en een En- gelsclie, die door onze Marine in den oorlog was overgenomen. Be kende K's en O's, waarvan we ons nog foto's in de krant herinnerden hij stapelloop en/of vertrek naar Indië. Verder enkele oorlogssche pen van het grootste formaat, dat onze Marine nu heeft. (Namen zal ik onder deze omstandigheden maar niet noemen), een stelletje vracnfschepëfi van dc K.P.M., een troepen-transportschip en weer een Roodc Iiruisschip. Een gejoel, ge juich cn gezwaai van belang na tuurlijk, want op de schepen en op de kade zag deze en gene ken nissen en al zagen we geen ken nissen, dan zwaaiden en riepen we toch maar, omdat alles Nedcr- landsch was wat men zag. Nadat we gemeerd lagen konden er na tuurlijk handen gedrukt worden en werden de luitjes, die hier al hekend waren, door ons omringd en met vragen bestormd. Dat die verhalen nog ai eens overdreven werden, behoef ik U niet te ver tellen. Aangezien er geen bekend heid aan gegeven' was, dat v?c ge arriveerd waren, zagen wij bijna geen bekenden of familie van mi litairen, die hij de Japansclie be zetting naar Australië uitgeweken waren. De reisgelegenheid van Ba tavia naar Priok vormde natuur lijk evenzeer een beletsel, maar daar kom ik straks nog nader op terug. Aangezien van de Britten geen extra Japansche krijgsgevangenen konden worden losgemaakt om on ze schuit te lossen, zijn we zelf maar aan het werk getogen en zoo hebben we tot en met Zaterdag eiken ochtend van 6.30 uur tot den middag in de brandende hitte ge lost. Het was zwaar werk en dat in een temperatuur waar we nog aan moesten wennen, maar we hebben het allemaal vol gehouden en Zondag kwamen er een stel Jap pen vrij, die het kleine restantje er nog uitgehaald hebben. Zoo vertrokken we dan per vrachtwagen naar Batavia. Op elke wagen bagage en 4, 5 of 6 mili tairen met hun spuit in aanslag, want zoo vertelde men „er wordt soms o:> de wagens geschoten". H-u was een ritje van ongeveer 20 minuten over een weg, waarvan men kon zien, dat hij vroeger liecl goed was geweest, maar nu zat hij vol kuilen en gaten, zoodat onze wagen af cn toe de gekste kronkelingen maakte om ze te ont wijken. Het landschap was echter mooi en hoewel ook daarin verwaarloo zing was te zien wat betreft' de bebouwing van den grond, was alles echt Indisch' (hoe kan het' anders!) zooals wc steeds gehoord cn van foto's en film gezien hadden. Eenmaal in Batavia kregen we den indruk van een soort V-cam pagne, zooals we die meegemaakt hebben in Holland, want op voor name hoekupnten, gebouwen, brug gen, schuttingen, stond het vol met leuzen en schimpscheuten op ons, gekalkt en geverfd. Verder toonde alles, dat liet vroeger mooi, heel mooi geweest moet zijn in Bata via, maar wegen, gebouwen, hek werk langs de kali en al die dingen toonden vcrwaarloozing, erger dan de Moffen hef in ons land hebben gedaan. De Jappen hebben er nooit' iets aan gedaan en de ..Republiek" had daar schijnbaar ook nog geen tijd voor. Er reden treinen cn ook trams, alles elcctrisch, met de noodige slagzinnen op de wagens, maar deze waren geheel in han den van de „Rood-Wltten", (zooais wij ze hier steeds noemen) en het was voor een niet-Javaan minder gewenscht van die vervoermiddelen gebruik te 'manen, als het leven hem lief was. Dit waren ook gelief koosde punten om vandaaruit op Europeanen en andere niet' ge- wenschle personen te schieten. Even moet ik nog den nuüruk leg gen, dat dit was op 21 October j.l., want nu is er al weer veel ver beterd in ons voordeel. Er rijden echter sinds verscheidene dagen geen trams meer, de treinen rijden nog maar nog steeds vol met uit sluitend Javanen. Opvallend was ook het groot aantal autos' natuur lijk bedoel ik luxe wagens niet van ons ol ile Britten. Allen natuur lijk de rood-witte vlag op. Dc men schen droegen trouwens ook allen een rood-wit speldje, hetzij dat zij voor de Rood-Witten waren, hetzij uit veiligheidsoverwegingen. Ook daarin is veel veranderd nu, want de vlaggen op de auto's zijn ver dwenen en de speldjes zijn hier in Batavia zelf ook een zeldzaamheid geworden. Veel auto's en fietsen en wel de nieuwste modellen lot en met 1942 en het maakte op ons, die ile bevrijding in ons land meemaak ten, een vreemden indruk. De Jap pen wel vele wagens gebruikt, maar ze niet weg kunnen sleepen, zoodat eigenaars van de wagens en ook met-eigenaars natuurlijk, lustig rondtoerden, want aan benzine is schijnbaar heelemaal geen gebrek. De pasar geeft ook vele verras singen, want er is geweldig veel te krijgen. Zij breidt zich slceds uit hier op Noordwijk cn is zooals altijd geweest is, geheel in handen van de Chineézen. Er is van alles, maar sommige dingen zijn ook zeer prijzig, zoodat we ongemerkt liet idee krijgen van een openbare zwar te markt. In het begin waren er ook liee! weinig hotels, cafes e.d. open, maar het gewone leven begint weer lang zaam te draaien en we kunnen weer zoo hier en daar een vcr- frisschhig gaan drinken. Er is ook van alles, jenever, brandy, hier, wijn, enfin ik zal U niet lekker maken, maar de liefhebbers kunnen hun gang gaan. Overal is natuurlijk ijs te krijgen en hiervan wordt wel liet gretigst gebruik gemaakt. De winkels gaan steeds meer hun rommelhokken opengooien en lang zaam maar zeker komen de mooi# spulletjes uit de gocdangs (pak huizen) der Chineezen te voor schijn. Ze hebben dit soms nog bewaard van voor den oorlog en hel' toont ons, dal de Jap met zijn vingers niet overal zoo goeil heeft kunnen' aanzitten als de Moffen hij ons. Nog steeds is het Japansche geld hier wettig betaalmiddel cn we springen met 10 gulden om of het niets is, want de Japansche gulden heeft de waarde van 3 Ncd. In dische centen, zoodal dus onze sol dij van ongeveer 1000 Japansche Guldens per maand heel wat lijkt, maar we kunnen het best aan. Een ijsje b.v. kost 4 gulden, een 'tros van ongeveer 12 tot 15 goeilc ba nanen kost 15 gulden na veel af dingen; een goede bloc schrijf a- pier van 100. vel 25 of 30 gulden. Eu die prijzen loopen' steeds op, een bewijs, dat' de „rijzende Japan sche zon,, inderdaad van ons gaat scheiden. Zooals U misschien weet, was het lied in de kampen vlak voor de bevrijding: t Zonnetje gaat van ons scheiden. Een ding moet ik vooral niet ver geten te vertellen en dat is tevens bedoeld als verontschuldiging. Op de eilanden en plaatsen, waar de Ned erlandsch-Indische Reteering zich al een tijd voor dc Japansche overgave genesteld hal, wedt Ncderlandsch-Indisch geld uitgege ven en zijn ook N.l. postzegels in omloop. Hier is dat echter niet het geval en daardoor komt het, dat wij onze brieven zonder port naa- Ne derland moeten sturen. In Nednr- land moet men echter voor elke 10 gram 30 cent betalen. U be grijpt, dat het voor ons zeer onaan genaam is, want het is zeer zelccr niet leuk om voor ontvangst van een bericht of brief geld te moeten betalen, maar wij kunnen er ook niets aan doen. Van liarte hoop ik, dat U mijn brieven dan ook de moeite waard vindt om er dc por tokosten voor te b»talen. Mnrh' IJ gaarne iets speciaals weten, geeft U mii dan even een seintje Hiermede heb ik het voornaamste van Batavia verteld, voorzoover net ons aangaat natuurlijk. Een volgen de keer hoop ik U meer ir vertel len over de gevechtshandelingen en liet leven van de vrouwen in de kampen tijdens de bezetting en daarna. Hoogachtend, S. J. RUITENRERG. no. 10130414. Naar „De Tijd" verneemt worden than* niaatreoejpn ren omen om de de KRO, AVRO, VPRO en VARA zoo mogelijk op 19 Jan. a.s. hun uit zendingen in het raam van de Stich ting Radio Nederland in den Over gangstijd te doen hervatten.

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 1