Dansstudio EDUARD GRIJSBACH. DE VOCHT's Woninginrichting een prima Electro-Motor een motor binnen- en buitenband z.g.an. STOFZUIGER. een zwarte Vulpenhouder R. K, Kinderbeschermiiig Haal die voordeelen binnen! VITRAGES OVERGORDIJNSTOf DEKENS BEDDEN SPAAR- EN VOORSCHOT- REGELING. MELKGEIT. BAKOVEN Een bos sleutels kinderen in R.K. gezinnen plaatsen. OFFICIEELE BONNENLIJST De beste artikelen de laagste prijzen U winkelt PRETTIG enGOEDKOOP bij de Unie Gevestigd te Waalwijk MACHINE-ZWIKKER GEVRAAGD of een vlugge kracht daarvoor. MAANDAG 21 JANUARI 1946 68e JAARGANG No. 98 Waalwijksche en Langstraatsche Courant DE RADIO. PLAATSELIJKE DIENST VOOR DE WEDEROPBOUW TE WAALWIJK. Indiening rekeningen noodvoor zieningen en definitief herstel verricht voor 1 Januari 1945. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat betaalde reke ningen van noodvoorzieningen aan door oorlogsgeweld getroffen per- ceelen (uitsluitend woningen) als mede betaalde rekeningen van de finitief herstel van oorlogsschade aan gebouwd onroerend goed, uiterlijk 9 Febr. a.s. op het Bu reau Gemeentewerken, Raadhuis kamer 17, kunnen worden inge diend. Deze indiening moet geschieden gelijktijdig met een volledig inge vuld formulier (noodvoorzienin gen en definitief herstel afzonder lijk) waarop alle gegevens betref fende de rekeningen en kwitanties voorkomen. Genoemde formulieren zijn verkrijgbaar op het Bureau Gemeentewerken, vanaf Maandag 21 Jan. a.s. Nadrukkelijk worden belangheb benden attent gemaakt op de offi- cieele mededeeling van het Colle ge van Algemeen Commissarissen voor den Wederopbouw, waarbij is bepaald, dat herstellingswerk zaamheden uitsluitend in aange nomen werk moeten worden uit gevoerd, daar anders geen beta lingen door den Dienst van We deropbouw zullen plaats vinden. Het Bureau Gemeentewerken is geopend eiken werkdag des mor gens van 9^12.30 uur. Het Hoofd v. d. Plaatse lijken Dienst van Wederopbouw. TE KOOP 2 P.K. en een beste Bevragen Mr. v. Coothstraat 44, Waalwijk. TE KOOP 3.25 maat 19. J. DE GOUW. Hogeweg 9, Drunen. Te koop aangeboden een sterke ijzeren groot formaat. Mgr. Völkerstraat 64, Kaatsheuvel. Te koop aangeboden Bevr. bur. v. d. blad of Drukkerij „Excelsior", Kaatsheuvel. VERLOREN aan ring met bijbehoorende Lips sleutel No. 15. ADR. AKKERMANS, Tuinder E 58 a WASPIK. VERLOREN merk Papier—Onken. Tegen belooning terugbezorgen bij M. IN 'T GROEN Dongenschestr. 164 KAATSHEUVEL. IK HEB TE RUIL een lederen MOTO RJEKKER en een prima STOFZUIGER tegen NAAIMACHINE en KEUKEN- UITZET. Genegen bij te betalen. Br. onder No. 1151 Bur. dezer courant. in Noord-Brabant wil tegen billijke vergoeding Pleegouders, die bereid zijn kin deren in hun gezin op te nemen, worden verzocht te schrijven onder No. 1149 bureau van dit blad. Periode 20 Jan. tot 2 Februari. Elk der vólgende bonnen geelt recht op ihet koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 602. KD, KE '602. 700 t.m. 70G S00 gram brood SU0, 801 707, 708 200 gram bloem. 8uz, 808 709 400 gram suiKer. 801 710 1 Eng. tablet Clioc. 711 125 gram boter. 805 712 250 grain margarine. 800 713 125 gram margarine. so7 714 100 gram kaas. 808 li (31, B 62 400.grain -brood. 809 B' 63 1 K.G. Aardappelen.l> (31, D62 Bonkaarten LA, LB, LC 602. 10 61 005, 006, 007 100 gram vleescli. 001 2 Kg. Aardappelen, LD, LE 602 A 01 l!/2 Liter melk. -B 01, G 01 3 Liter melk. Tabaksartikelen 2 rants, tabaksart. (geen import) 100 gra..i Gnoe. of Suikerwerken. 800 gram brood. 2UU gram bloem. 250 gr. rijst of kin dermeel. 500 igram suiker. 1 reep ling. Choc. 250 gram Do,er. -125 gram margarine. 1U0 gram kaas. 400 gram -brood. 250 gram rijst of Ündermeel. 100 gram vleescli. 1 Kg. Aardappelen. Liter melk. T 09 V '09 X '09 2 5üa, 506, 507 501 L UI-, ~E 01 Pe.roleum op bonnen 730 en 830. Voor het tijdvak van 21 jan. t.m. 23 Febr. a.s. wordt op de bonnen 730 en 830 der bonkaarten KA (302, beschikbaar ge- rams. tabaksart-. ;j iper petroleum (geen import) sleld. Voortaan mag Vrijuags van 8 uur 's-morgens -Ïiipiaïits van 12 uur wor den verkocht. De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig töt en met 'ZateT- U tn>lSde Vinnen voor kaas zal voor de helft magere of 20+ kaas en voor 'de heift volvette of 40+ kaas (waaronder eventueel begrepen biuleniaiKisene kaas) worden geleverd. Ter aanvulling van net ujuenök verlaagde aardappólrantsoen kan 1 kg. uit den gevormd en voor-ra» d worden gebruikt. Voor lie week van 27 Januari it.ni. 2 Februari a.s. zullen nog bon nen worden aangewezen voor nrèlk aardappelen, 'koffie, jam, tabak en versnaperingen. OFFICIEELE PUBLICATIE. Distributie van Vaste Brandstoffen. 18 Januari 1946. De Directeur van den Distributiekring 251 Waalwijk, maakt bekend: De bonnen tsV 4/ en BV 48 van de Brandstoffenkaart T 505 en T 509, welke onlangs werden geldig verklaard voor het koopen van resp. een eenheid vaste brandstollen, dienen door het'publiek vóór ly januari a.s. bij den brandstolteniiandelaar te worden ingeleverd. De brands tof tenhandelaren dienen deze bonnen vóór 3l Januari a.s. op de daarvoor vastgestelde dagen en tijden bij den plaatselijken distributiedienst om te ruilen tegen aanvullingstoewijzingen. De uit te reiken aanvullingstoewijzingen zullen gedurende 14 da gen na den datum van afgifte geldig zijn. Distributie van Spijsolie, Personen, die wegens bijzondere omstandigheden niet in de gele genheid waren de voorinleveringsbon voor spijsolie binnen den daar voor vastgestelden termijn in te leveren, kunnen thans de aange wezen koopbon 3b8 of 4b8 bij den plaatselijken distributiedienst om ruilen tegen 1 rantsoen spijsolie. In het algemeen zullen de detaillisten niet voldoenden voorraad hebben om op de aangeboden rantsoenbonnen onmiddellijk spijsolie af te leveren; zij dienen daarom deze bonnen in ontvangst te nemen en door te geven aan den grossier, die eveneens de rantsoenbonnen, indien noodig, moet doorgeven aan den fabrikant. Het publiek gelieve er daarom rekening mede te houden, dat in de "meeste gevallen op de rantsoenbonnen spijsolie niet direct kan worden afgeleverd. OFFICIEELE PUBLICATIE. De Directeur van het Centraal Distributiekantoor te Vught maakt bet volgende bekend. Ten Eerste. Inlevering consumentenbonnen door detaillisten. Detaillisten dienen in het tijdvak van 20 t.m. -26 Janaari 1946 onderstaande consumentenbonnen bij de distributiediensten n te 'le veren ter verkrijging van aanvuliingstoewijzingen. Versnaperingen V0/, V08, X08 en restant Vü5, V06, X06, (1 r.). Suiker 640 en restant 509 (Y)t 544 en restant 605 (4/10 r.). Brood 535 t.m. 541, 635, 63b (8 r.), B51, B52, D51, D52 (4 r.). Bloem 542, 543, 637, 638 en restant '507, '508, 602, '603 '(2 r.) 522, 616 (2y2 r.). Bij wijze van uitzondering mogen voor dit artikel meer rantsoenen worden ingeleverd dan het af te rekenen voorschot bedraagt. Per ontvangstbewijs MD 242-08 mag echter ten hoogste een aantal rantsoenen gelijk aan het af te rekenen voorschot worden ingeleverd. Het overige dient per ontvangstbewijs MD 242-01 te worden aan geboden. i Rijst 639, E51 en restant) 604, E41 (1 r.). Boter 546 en restant 512 (Y r.)641 en restant 607 (l r.). Margarine 547 en restant 513 (1 r.), 642 en restant 608 {Y r.). Vet 514, 548 en restant 313 {Y r.). Kaas 549, 643 en restant 515, 609 (1 r.). Melk A55 en restant A53 l), ^55, C55 en restant B53, C53 (1Y r-), 650 en restant 644 (2Y T-) Vleesch 550, 551, 552 en restant 516 t.m. 519 (1 r.), 645, 646, 647 en restant '611 t.m. '614 (1 r.). Vleeschwaren, idem als vleesch. Aardappelen 555 en restant 533 (2 r.), B56, 651 en restant B54, 648 (1 -r.). Lucifers 529, 623 en restant A25 (2 r.). Rookartikelen'T07, T08, X07 en restant T05, T06, X05 (2 r.). Zuidvruchten 360, 454 en restant 161, 255 (1 av) Vergoeding voor handelsverlies wordt bij deze inlevering niet toegekend. Ten tweede. Nummercoupures. p In het tijdvak van 20 t.m. 26 Januari 1946 zullen de vólgende nummercoupures worden uitgereikt. 599-—600 voor 100 gram versnaperingen per rantsoen. 601 voor 1000 gram suiker per rantsoen. 605, 606, 607 voor 100 gram bloem per rantsoen. 608 voor 250 gram rijst per rantsoen. 609 voor 250 gram boter per rantsoen. 610, 611 voor 250 gram margarine per rantsoen. 612 voor 200 gram vet per rantsoen. 613, 614 voor 100 gram kaas per rantsoen. 619—620 voor 1 doosje lucifers per rantsoen. 621, 622 voor rookartikelen. 623 voor 100 gram zuidvruchten per rantsoen. Deze nummercoupures zijn geldig voor detaillisten van 27 Januari t.m. 9 Febr. 1946 en voor grossiers van 27 Jan. t.m. 23 Febr. 1946. Voorts worden uitgereikt de nummercoupures: 615, 616 voor 2 liter melk per rantsoen. 617, 618 voor 1 kg. aardappelen per rantsoen. Deze zijn geldig van 27 Jan. t.m. 2 Febr. 1946. Voor brood worden uitgereikt: 602 voor 50 kg. Amerikaansche bloem per 10 rantsoenen. 603 voor 50 kg. Inlandsche bloem per 10 rantsoenen. 604 voor reductie. De coupures 602 en 603 zijn geldig van 27 Jan. t.m. 16 Febr. 1946 en coupure 604 van 27 Jan. t.m. 23 Febr. 1946. Dat kan alleen de UflÜO Elke 10 da£en een speciale aanbieding. Thans töt en met 26 Januari, zoolang er voorraad is Kaas per kg. 15 ct. goedkooper. Holl. Spliterwten geen22 maar 19 ct. p. 500 gr. Holl Groene Erwten geen'17 maar 15 ct. p. 500 gr. Aardappelvlokken geen 20 maar17 ct. p. 200 gr. Havermout geen25 maar 23 ct. p. 500 gr. UW 6-01 Lid van de Dans-Technische Groep van Dansleeraren. Aanvang der Cursussen Vrijdag 25 Jan, Inschrijving dagelijks vanaf ZONDAG 20 .JAN van 4 uur 'tot 8 uur aan de zaal opzij in den dam. Clubs voor beginners en gevorderden. Speciale clubs voor gehuwden. Privé-les elk gewenscht uur "van den dag. De lessen worden gegeven in de Achterzaal van HOTEL VERWIEL. ingang aan de zaal. Gediplomeerd dansleeraar EDUARD GRIJSBACH. GEBRS. SLAATS - Schoenfabriek - WAALWIJK. Grootestraat 270 WAALWIJK. WW** mMzmmv WERKELIJK GOEDE KOFFIE IN HET LAND! De koffie die Douwe, Egberts U thans levert, beantwoordt weer aan alle eischen van kenner en fijnproever. Goede boonen, zorgvuldig gesorteerd, op oude wijze gebrand. Een en al gear en smaak. Losse iiviniTïcrs 10 cent De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur Uitgever: JAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; 11.95 per kwartaal Verschijnt Maandag en Vrijdag Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten Konnummer 2483 In ons blad is meermalen over dit onderwerp, speciaal door Maat schappelijke Wederopbouw Lang straat, geschreven. Thans heeft de Stichting van den Arbeid bij den minister van Sociale Zaken een ontwerp voor een spaar en voorschotregeling ingediend en wij achten 't wel van belang aan deze beschouwingen een en ander te ontlecnen. Het ontwerp berust op een drietal hoofdgedachtende spaar-, de toe slag- en de voorschot-gedachte. De spaargedachte. Ditgansgpunt van de regeling is het maar al te goed bekende feit, dat in breede kringen van de be volking een nijpend gebrek bestaat aan schoeisel, kleeding, dekking, huisraad e.d., waarin zoo spoedig mogelijk moet worden voorzien. Daartoe moeten twee voorwaarden zfjn vervuld. In de eerste plaats moeten de goederen, waaraan be hoefte is, aanwezig zijn en vervol gens moeten bij het aan de markt komen dezer goederen de betrokke nen over de middelen beschikken om ze te kunnen koopen. Wat de goederenzijde van het probleem betreft mag worden ver wacht, dat de toestand door liet voortschrijdende herstel van de eigen productie, aangevuld door in voer uit het buitenland, geleidelijk en in steeds sneller tempo zal ver beteren. Ten aanzien van de geldzijde is de meest voor de hand liggende en normale gang van zaken, dat voor de komende groótere aanschaffin gen wordt gespaard. Ook vóór den oorlog konden dergelijke aankoopen niet uit het loopende inkomen wor den gedaan en moest daarvoor ge regeld iets terzijde worden gelegd. Daar practisch alle vroegere spaargelden in oorlogstijd zijn op gebruikt zal een nieuwe spaarcam- pagne moeten worden gestimuleerd. De spaarregeling wil nu in de eer ste plaats dit zelf-sparen bevorde ren. De toeslaggedachte. Het aantrekkelijk maken van het zelf sparen is dan ook een der overwegingen, die ten grondslag liggen aan de loeslaggedachte, wel ke inhoudt, dat van andere zijde iets wordt bijgelegd bij wat door de betrokkenen zelf wordt gespaard. Er wordt dus op het sparen een soort aanmoedigingspremie gezet. Belangrijker voor de toeslaggc- gedachte is echter een andere over_ weging, n.l. dat, gezien de verhou ding tusschen het loonpeil en de kosten van levensonderhoud, vele loonen niet toereikend zijn om er nog iets van terzijde te leggen. In dc urgente nooden moet echter ook in deze gevallen voorzien worden. Indien derhalve, zelf sparen niet of slechts in geringe mate mogelijk is, wint de toeslaggcdachte aan betee- kenis. Dc voorschotgedachte. Sparen vordert steeds tijd. In de huidige omstandigheden, waarin soms plotseling vergunningen met een beperkten geldigheidsduur worden verstrekt voor den aankoop van goederen, die voorzien in be hoeften, waarvan de bevrediging geen uitstel kan dulden, zal het echter veelvuldig voorkomen, dat aanschaffingen moeten worden ver richt, vóórdat het bonoodigde be drag bijeengespaard is. Dan kan de Yoorschotgcdachte uitkomst brengen. De betrokkene krijgt dan terstond dc beschikking over het henoodigde geld en kan het voor schot achteraf insparen. Verband van de regeling met de loonpolitiek. Het op deze drie gedachten opge bouwde spaar- en voorschotsysteom is mede van groot belang in ver band met dc te voeren loonpolitiek. Indien geen voorzieningen in dezen geest worden getroffen, zou, in het bijzonder naarmate meer goederen aan de markt komen, van werkne merszijde een zeer sterke aandrang naar loonsverhooging blijven be staan, welke loonsverhooging dan in staat zou moeten stellen de nood zakelijke aankoopen in hoofdzaak uit het loopende inkomen te bekos tigen. Voor het) maatschappelijk leven, dat toch al zoo labiel is en vóór alles behoefte Beeft aan een rustige en evenwichtige ontwikkeling, zou dit het groote gevaar van een wilde loonbeweging met zich medebren gen. Een loonbeweging, die in zoo verre ongemotiveerd zou zijn, om dat de extra-uitgaven, noodig voor liet aanschaffen van de goederen, waar het hier om gaat), slechts één keer in dezen omvang gedaan be hoeven te worden. Met een omstan digheid, die slechts van tijdelijken aard is, kan geen loonsverhooging van meer blijvend karakter worden gemotiveerd. Door een spaar- en voorschotre geling kan voorkomen worden, dat de loonpolitiek doorkruist wordt door liet overigens gerechtvaardigde verlangen naar een snelle voorzie ning in de bestaande acute behoef ten. Professor Schermerhorn sprak voor de UNO. In ons vorig nummer hebben wij in 't kort vermeld dat de minister president te Londen voor de ver gadering der, vereenigdcvolken een magistrale rede gehouden had. Wij meencn goed te doen hierop nog wat uitvoeriger terug te komen. Onder de aanwezigen, bevonden zich o.a. Byrnes, mevrouw Roose velt en senator Vandenberg, Noel Balcer, Gromyko van Sovjet delegatie, evenals de Oekrainsche gedelegeerde Manuilsky en de Chi- neesche Wellington Koo. Prof. Schermerhorn werd met hartelijk applaus begroetNoel Ba ker applaudiseerde nog, toen dc anderen reeds opgehouden hadden. Als een van hen, die gedurende de geheele Duitsche bezetting in Ne derland waren geweest, wilde min.- president Schermerhorn enkele op merkingen toevoegen aan de reeds in San Francisco uiteengezette Ne- derlandsche zienswijzen. Het lijden van den oorlog heeft naast verslapping van maatschap pelijk en moreel besef ook vruch ten gehad van een zuivering van het geestelijk leven. Er is in de in Europa en Azië vertrapte landen een hunkering naar nieuwe politieke vormen. Het is niet te veel beweerd als men zegt, dat in Nederland de strijd om nieuwe vormen van po litiek en sociaal leven door de voor uitstrevende stroomingen gewonnen zal worden. Ieder zal begrijpen hoe Nederland nu de beteekenis van rechtvaardig heid en menschelijkheid beseft en den wensch koestert dezelfde be ginselen op internationaal terrein toegepast te zien. Niemand wenscht overheersching door één staat of een groep van staten, en wij beseffen tegelijker tijd, dat het stelsel van evenwicht van machten onvermijdelijk zou lei den tot oorlog. Velen mecnen, dat het vooruitzicht door vernietiging door explosieve vrijmaking van atoomenergie de ware prikkeling is om de Vereenigdc Volken tot een succes te maken. Deze geestesgesteld heid komt voort uit vrees en zal niet de energie kunnen leveren, die noo dig is voor gezonde internationale betrekkingen. Het geheim van de atoomenergie is nu aan enkele mogendheden be kend, maar binnen korten tijd zul len andere mogendheden, ook klei ne, dezelfde of ergere mogelijkheden bezitten. Tiet zal noodzakelijk zijn steeds te herhalen, dat wij op den verkeerden weg zijn, dat wij in een critiek stadium van de evolutie der nienschlieid zijn gekomen en dat er maar weinig tijd over is om onze politiek te doen steunen op den hechten grondslag van de moreelc beginselen. Alleen op deze wijze zul len wij de problemen aangaande de vrijmaking van atoomenergie mees ter kunnen worden. En in dezen gecsl zal Nederland deze organisatie in al liaar werkzaamheden steunen. Veiligheicdsraad. Prof. Schermerhorn hesprak i.v.m. den Veiligheidsraad alleen het Ned. voorstel, volgens welk de algemeenc vergadering een permanent comité voor vrede en veiligheid zou instel len. Dit is niet bedoeld om afbreuk te doen aan den Veiligheidsraad zooals sommige delegaties meenden maar alleen om de best mogelij ke samenwerking te verzekeren. De Ned. delegatie is van meening dat een snel begin van den „trustee- Nieuwe onthullingen. In ons vorig nummer schreven we over een brochure van generaal Reynders over 't geen zich afspeel de om zijn aftreden in Februari 1940 dus vlak voor den oorlog. Nu- is ook minister Burger geko men om een en ander te vertellen terzake zijn aftreden kort na de be vrijding van 't Zuiden van ons land. Indertijd werd zijn bekende radio rede over de beslraffirtg van col laborateurs als reden voor zijn ont slag genoemd. De illegaliteit bad die rede sterk afgekeurd en Minis ter Gerbrandy zou het daarmee eens zijn geweest. Mr. Burger ver telt nu echter, dat hij den minister president had geschreven, zijn ambt ie zullen neerleggen, indien het M.G. niet binnen de grenzen van zijn bevoegdheden zou blijven, in dien er geen vertegenwoordigende lichamen zouden komen en tenslot te indien er geen .katholieke minis ters in het kabinet zouden worden opgenomen, in verband met bet overwegend katholieke deel van de bevolking van het toen bevrijde Ncdcrlansdche grondgebied. Dit ontslag volgde inderdaad, maar in de motiveering werd de 14 dagen tevoren gehouden radio rede 'aangehaald, welke vergoelij kend zou zijn geweest voor de col laborateurs, van de zuiveringspoli- tiek der regeering zou zijn afgewe ken en zonder overleg met Prof. Gerbrandy was gehouden. Mr. Bur ger ontkent de juistheid dier be schuldiging ten sterkste. Het is trouwens zoo, dat de daarin vast gelegde opinies thans over een zeer breed front gedeeld worden en ook practisch het richtsnoer vormen bij de zuivering. Het woord is nu aan Professor Gerbrandy I TOESTAND IN INC IE. „DEMOCRATISCHE LIGA" TEGEN SOEKARNO. In Batavia zal zeer binnenkort de „democratische liga" („democratie league") .worden opgericht een nieu- politieke groepeering van intcllcc- tueele Indonesiërs die zich de u.it- endelijke onafhankelijkheid van In donesië ten doel stelt, maar scherp gekant is legen de republiek van Soekarno. Zij meent, dat het aan nemen of weigeren der Ned. voor stellen niet bepaald behoort te wor den door „het dictatorschap van Soekarno, maar voorgelegd moet worden aan een competent lichaam dat een werkelijke vertegenwoor diging is van het Indonesische volk." Een zoodanig lichaam zou samengesteld moeten worden bij vrije verkiezingen. De groep zal al leen diegenen als lid aannemen, „wier onkreukbaarheid bewezen is en die gedurende de Japanschc be zetting van onbesproken gedrag zijn geweest". Een delegatie van de groepeering hoopt binnenkort een onderhoud met generaal Christison te hebben. Voorzitter van het voor. bereidend comité is mr. Mas Sla- met. Sjahrir heeft medegedeeld, dat de technische dctailleering van het be roep, dat gericht zal worden tot dc organisatie der Vereenigdc Volken, thans wordt uitgewerkt. Het zal per telegraaf of per brief rechtstreeks naar Londen worden verzonden. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met een dagelijkschcn luchtdienst in beide richtingen, tus schen Nederland en Ned. Indië. Hierdoor zullen 500 tot 600 repatri- eerenden per maand kunnen wor den overgebracht. NOENMAAL TEN HOVE. 11. M. dc Koninging heeft Woens dag Z. Em. Kardinaal de Jong in particuliere audiëntie ontvangen en hem daarna een noenmaal aange boden. Tot de genoodigden behoorde o.m. Dr. F. S. P. van Buchem, genees heer-directeur van het St. Elisa- beths-gasthuis te Tilburg; dit naar aanleiding van de leidende functie, die hij met name in het medisch verzet tijdens de bezetting bekleed de, aldus O. Br. ship"-raad van belang is en levens dat de oplossing van de vraag hoe de wenschen van de volken der trus- lec-ship-gebiedcn moeten worden verkregen, urgent is. De Nederlandsclic delegatie zal in de debatten een bijdrage leveren in den geest, die deze redevoering ken merkt. De Nederlandsche natie wil dc problemen oplossen in een radi calen, vooruitstrevenden geest. Ook in Nederland vinden in sociaal op zicht veranderingen plaats, die dc nationale gemeenschap diep beroe ren. De wederopbouw is met groote kracht aangepakt, maar de econo mische activiteit zal voor een groot deel moeten afhangen van het uit eindelijke lot van Duitschland. In zelfs nog sterkere mate vol trekt zich in Ned. Indië een sociale verandering, waar zij grenst aan sociale omwenteling. Ook dit vraag stuk wordt thans aangevat door ons land in samenwerking met de vol ken van Indonesië op radicale wij ze, waarbij wij geleid worden door dezelfde moreelc normen, waaraan wij ons zoo standvastig houden bij den herbouw van ons eigen natio nale leven. GELDIGHEIDSDUUR SCHOENENBONNEN. Maatregelen worden getroffen, om binnenkort tot de uitgifte van een nieuw type schoenenbon over te gaan. Deze bon zal slechts een be perkten geldigheidsduur hebben. De thans aan liet publiek uitge reikte schoenenbonnen, welke tot dusverre onbeperkt geldig waren, zullen binnen afzienbaren tijd on geldig worden verklaard. Zij, die nog in liet bezit van schoenenbon nen zijn, welke nog niet gehono reerd werden, wordt geadviseerd, zoo spoedig mogelijk het daarop vermelde schoeisel te koopen, of in dien geen passend schoeisel in voor raad is, den bon op de voorgeschre ven wijze bij een schoenhandelaar in te leveren, ten einde teleurstel lingen te voorkomen, daar omwis seling van oude sclyoenenbonnen tegen nieuwe niet mogelijk zal zijn. EEUWFEEST ST. VINCENTIUS- VEREENIGING. Op 10 Februari 1846 werd te 's-Gravcnhage door liet lid van den Algeineenen Raad te Parijs den heer Guinamont, die toevallig bij een Haagsche familie op bezoek was, de eerste afdeeling der St. Vincentius- vereeniging in Nederland opgericht, die van den H. Jacobus. Van dien datum af dateert dus de werk zaamheid dezer vereeniging, die zich snel ontwikkelde en thans werkzaam is op een uitgestrekt terrein van de Katholieke Charitas. Zij heeft 530 Conferenties, 43 Bijzon dere Raden en tal van liefdewerken, o.m. een 100-tal bibliotheken en telt meer dan 9000 leden. Haar voornaamste liefdewerk is het bezoeken en steunen van arme gezinnen, dat de laatste jaren ge middeld 17000 per jaar bedroeg. Voorts zijn ongeveer 7000 voogdij kinderen aan haar zorg toever trouwd. Dc landelijke viering van dit eeuwfeest zal plaats hebben in dc maand Juli a.s., vermoedelijk te 's-Grnvenhage. Het eeuwfeest van de St. Jacobusconferentie zal her dacht worden op 1 Februari a.s. niet een Pontificale Hoogmis en een Plechtig Lof in dc St. Jacobus kerk, terwijl op 18 Februari d.o.v. in de Koninklijke Schouwburg, en op 2 Maart in het Gebouw van K. en W„ dit feit feestelijk zal wor den herdacht. Z. Em. de Kardinaal Aartsbis schop, Z. Exc. de Nuntius, bene vens de Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland hebben bij gelegen heid van dit gedenkwaardig jubi leum het eere-presidiaat Van de vereeniging willen aanvaarden. VOLKSWEERBAARHEID. De minister van Oorlog heeft op advies van den minister van Sociale Zaken en na ingewonnen advies van de Stichting van den Arbeid, een commissie samengesteld onder lei ding van luit.-kolonel J. W. H. van de Wall Bake, welke commissie zich thans voor een kort verblijf in Engeland bevindt, ter bestudeering van de paedagogische en psycholo gische zijde van de Army Cadet Training (A.O.T.) De commissie zal bijzondere aan dacht besteden aan de. vraag waar om deze opleiding die vrijwillig is. zoohi grooten opgang lieeft gemaakt en in hoeverre onze volksmentaliteit voor een soortgelijke opleiding toe gankelijk gemaakt kan worden. HANDELSVERDRAG MET BELGlë. Naar de Tijd verneemt worden mei de Belgische regeering onderhande lingen gevoerd over een nieuw handelsverdrag voor het jaar 1946, welke, naar men verwacht, binnen kort met succes zullen worden be kroond. Ter weerszijden van de grens, al dus het blad, koesteren velen de hoop, dat met het' in werking tre den van het nieuwe verdrag de voornaamste belemmeringen, die het geestelijk en persoonlijk verkeer tusschen Noord en Zuid in den weg staan, zoo al niet direct opgeheven, dan toch belangrijk verminderd zullen worden. De moeilijkbeden schuilen voornamelijk in kwesties van monetairen aard. SEYSS-INQUART VOOR DE VIERSCHAAR TE NEURENBERG. De Amerikaansche aanklager Atherton, hield zich gisteren met Seyss In quart bezig. Na diens misdaden in Oostenrijk en Polen onder de loupe te hebben ge nomen, memoreerde de aanklager, hoe Scyss Inquart, „toegerust mei de ondervinding die hij onder Frank in Polen had opgedaan, klaar was om zijn laatste en mcestbegeerde taak op zich te nemenhet tot sla vernij brengen van Nederland. I)r meedoogenlooze wijze, waarop hij deze taak ten uitvoer legde, ken merkte zijn positie in het samen zweringsplan der nazi's. Door zijn gezag over de SS-politie is hij ver antwoordelijk voor de beruchte da den van deze eenheden in Neder land. Atherton beschuldigde Seyss Inquart verder van plundering van Hollandsch bezit en oppertoezicht over de deportatie van bijna een half millioen Hollandschc slnvénav- beiders. De beklaagde bracht' de anti-joodschc maatregelen der Na- tionaal-Socialisten in Nederland met decreten zooals ...Toden zijn voor ons geen Hollanders". .Toodsclie Hilversum, 15 Jan. '46. In een gehouden vergadering van de Stichting „Radio Nederland in Overgangstijd" werd definitief be sloten, dat „Herrijzend Nederland" met ingang van 20 Januari a.s. liaar uitzendingen zal staken. Begonnen in Eindhoven vorig jaar onder de bezielende leiding van Maj. A. J. v. d. Broek, beter bekend als de „Rotterdammer van Radio Oranje" èn een groepje en thousiaste medewerkers, groeide H. N. uit tot een groote Omroep, die ondanks fouten en tekortkomingen (vooral in de laatste tijden, Red.) toch zóóveel goede en waardevolle uitzendingen heeft gebracht, dal wij met grooten dank en erkentelijkheid van II. N. afscheid nemen. Voor de Nederlandsche luisteraars breekt nu de tweede radio-periode aan, daar vanaf Zondag 1.1. alle uit zendingen door de „Stichting" onder voorzitterschap van Mr: L. A. Kesper worden overgenomen en behartigd. Het mag als bekend worden ver ondersteld, dat deze overgangsvorm niet dan nó langdurige beraadsla gingen werd gekozen; een vorm, die een overbrugging bedoeld te zijn tusschen den toestand op radio- gebied van vóór 1940 én den toe- komstigen vorm, dien de Omroep zal gaan aannemen. Hierover kan ■itsluitend het binnenkort te kie zen Parlement een definitieve be slissing nemen. Op deze wijze zal dus het geheele Nederlandsche volk beslissen en uitmaken, of het de voorkeur geeft aan de oude constel latie van vóór 1940, óf dat het een meer centraal gericht Omroepbestel wenscht. Zóólang een definitieve beslissing op zich laat wachten, zóólang zal dus de Stichting „Radio Nederland" de uitzendingen verzor gen. Er is echter nog iets anders. Met ingang van denzelfden datum zul len alle bestaande Omroepvereni gingen weer met een eigen pro gramma uitkomen waarvan de „Stichting" ook een gedeelte voor haar rekening neemt met dien verstande echter, dat de taak der Omroepverenigingen uitsluitend be perkt blijft tot het vergaren en sa menstellen der afzonderlijke pro gramma's. De uitzending dezer pro gramma's geschiedt alléén en uit sluitend door de „Stichting", die daarvoor de beschikking houdt over alle Omroepgebouwen, technische installaties en personeel. Zoo zijn wij dus weer één stapje verder op het niet altijd even ge makkelijke radio-pad. Eén doel moet echter duidelijk voor oogen staan, n.l. te komen tot een Omroep ap paraat, wat een zoo getrouw moge lijk beeld tracht te geven van dat gene wat er leeft onder ons volk (maar ook van de verschillende princiepen Red.), een Omroep die straks den toets der kritiek ook t.o.v. het Buitenland kan door staan en last but not least, een Onn roep, die de zoo noodzakelijke scha kel vormt tusschen liet Moeder: and en onze Overzeesche Gebieds loeien, tusschen Nederland en onze /.Angel saksische en Poolsche vrienden, kortom met de geheele wereld. Laten wij Nederlanders door middel van onze radio Je wereld toonen, dat een klein en vertrapt landje in vele dingen groot kan zijn. Nederland is aan liet opbou wen, en daarbij zal de „radio" een belangrijke plaats innemen. Wij allen zoowel omroepmedewer kers alswcl onze Nederlandsche luisteraars hebben in het vóór ons liggende jaar hard aan te pakken. Alléén door gezamclijk het boven geschetste doel na te streven, zal ons die Omroep brengen, waarmee Nederland en dus wij allen, gebaat zijn! L. REMPT. maatregelen gelijk aan die in het Reich werden ten uitvoer gelegd. Zijn program culmineerde in de deportatie van 140.000 Hollandsche Joden.

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 1