ADMINISTRATIEVE KRACHT, Gemeenteraadsvergaderingen. SPRANG-CAPELLE. GEERTRUIDENBERG. trubinaal Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. KAATSHEUVEL. BERKDIJK. VLIJMEN. CAPELLE. WASPIK. GEERTRUIDENBERG. WAALWIJK. frank leo hartelijk dank gevraagd: gevonden DE EXPORT VAN VISCH. Dezer dagen is door de Stichting „Export van visch" een begin ge_ maakt met de verzending van 500 vaten haring en 500.000 bokkingen naar Luxemburg. Dit is de eerste partij haring en bokking, die na den oorlog aan het buitenland wordt afgeleverd. Inmiddels is een delegatie trans porteurs uit het buitenland terug gekeerd niet gunstige resultaten. Be sprekingen zijn gevoerd in België, Frankrijk, Luxemburg en Zwitser land. Er zal ten spoedigste een be gin worden gemaakt met de verzen ding van zoetwatervisch, zooals snoekbaars, snoek en baars naar Luxemburg en Zwitserland, en van zeevisch naar België en Luxemburg. Binnenkotr zal zeevisch ook aan Zwitserland geleverd kunnen wor den. Vanwege de versterking onzer de- viezenpositic en mede uit een oog punt van werkgelegenheid stemt dit groeiend herstel van onzen export tot voldoening. INDIë EN AZERBETDSJAN VOOR DE ASSEMBLEE? De ter vergadering van de Ver dedigde Naties aanwezige delegatie van Iran heeft opdracht gekregen van haar regeering om het geschil met de Sowjét-Unie in zake Azer- beidsjan bij de UNO aanhangig te maken. Bij het internationaal secretari aat der assemblee zijn ook verzoe ken binnengekomen, waarin de al- gemeenc vergadering der UNO ver zocht wordt handelend op te treden t.a.v. het Indische probleem. HANDEL MET VER. STATEN. Gedurende de laatste maanden zijn in dusdanigen omvang ten be hoeve van de meest urgente voorzie ning in de Nederlandsclie behoeften tegen het einde van het vorig jaar aankoopen in de V.S. verricht, dat deze aankoopen wegens gebrek aan betalingsmiddelen moesten weiden stopgezet. In het gunstigste geval komt ge durende het eerste kwartaal 1946 een bedrag van 50.000.000 dollar Ier be schikking. Als gevolg van de uit anderen hoofde reeds bestaande be- talings-verplichtingen zal slechts een gedeelte van dit laatste bedrag voor de meest urgente aankoopen in de U.S.A. kunnen worden be steed. Het is duidelijk, dat onder de gegeven omstandigheden ook zelfs niet ten deele aan de meest drin gende invoctfwensclien uit de, U.S.A. lean worden voldaan. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer worden de debatten over de rcgccringsnota, thans over Indië voortgezet, maar ze leveren weinig nieuws of posi tiefs op. De heer Stokins pro testeerde tegen de geuite kritiek op het rogeeringsbeleid en noemden mannen als Weiter en Gerritson „kroöhjüwfeelén der reactie". De heer Schouten A.-B. zag' in de na tionalistische revolutie werk van Japan en 't communisme en vond de huidige onderhandelingen cn dr. van Mook fout. Ook de heer Joekes (V.D.) had bezwaren, men moest als eerste voorwaarde stellen, erkenning van 't gezag. De regee ring achtte haar politiek in de hui dige omstandigheden de ëenig mo gelijke. Hét Kamerlid v. d. Pol (ILK.) heeft een motie ingediend öm de regee ring te verzoeken een commissie uit de heide Kamers in te stellen, die zich in Indië persoonlijk oriënteert. Hoewel minister Logèmann deze ont raadde, werd ze aangenomen met- 49 tegen 30 stemmen. Gemeenteraad Sprang-Capelle. In de Dinsdag 1.1. gehouden ver gadering van den raad dezer ge meente, waarvan wij in ons Vorig nummer verslag gaven, sprak de Voorzitter de hief onder volgende Nieuwjaarsrede uit. Mijne Heeren, Voor het eerst sinds 1910 wil ik de eerste Gemeenteraadsvergadering in het Nieuwe jaar benutten, om een kort overzicht te geven van den toestand der Gemeente. Alvorens daartoe over te gaan wil ik U echter wederkeerig mijn beste wenschen aanbieden voor het jaar 1946 en U dank zeggen voor de van U ontvangen belangstelling. Bedroeg bij mijn laatstgegeven overzicht in den aanvang van 1910 het aantal inwoners onzer gemeen te 5103, thans was dit aantal op 1 Januari 1946 gestegen tot 5491. In de jaren voor den oorlog moest telkens worden geconstateerd dat een groot aantal wcrkloozen waren ingeschreven, die uit overheidskas sen moesten worden ondersteund. Thans mag met blijdschap worden gezegd dat hun aantal zeer laag is en slechts 4 bedraagt. Sinds 1 Januari 1940 verminderde de schuldenlast der Gemeente met 122120.96, daar deze schuld terugj liep door aflossing van 624840.45 op 502719,49. Dit beteekent dat die schuld per inwoner is gedaald tót 91,55 tegen 122,24 op 1 Ja nuari 1940. De straks door U vast te stellen gpmeentcbcgrooting zal U echter toónen, dat1 deze begrooting een te- kórt aanwijst van ongeveer 57000,—, een tekort zoo groot als nimmer tevoren geraamd moest worden. Wel moet hierbij aanstonds wor den opgemerkt dat voor de derving dor rijksbijdrage per inwoner, op andere wijze een bedrag van het Rijlt zal worden ontvangen, zoodat wij mogen hopen dat aan liet ein de! van het hegrootingsjaar een minder ongunstig bedrag de uit komst zal zijn. Vergeleken bij verleden jaar, toen de V I's nog dagelijks bij tiental len óver de gemeente ronkten en veel schade aanrichtten en onze ge meente nog midden in de frontlinie lag, zijn wij van de grens des doods naar het leven teruggekeerd en past oris zeer zeker dank jegens God, Die ons van vele gevaren heeft gered en Die ook aan het toen nog bezette deel van ons Vaderland in den loop van het voorbije jaar de zoo vurig verbeide vrijheid hergaf. Terugziende mag wórden vastge steld dat in dat jaar reeds veel tot stand is gekomen. De levensmidde len positie is veel beter geworden. Veel beschadigde linïzéfi ziin voor- loonig hersteld en bewoonbaar ge maakt. Er komt meer materiaal tot herstel vrij. Verwacht mag worden dat in dit jaar voldoende glas zal aankomen om de vele nog niet her stelde ramen en vensters dicht te. maken. De 25 noodwoningen zijn zoo goed als klaar gekomen en In deze week zullen deze woningen aan de verschillende daarvoor in aanmerking komende personen wor den toegewezen'. Daar er veel meer aanvragen voor woonruimte ziin als beschikbaar komt door deze 25 woningen, komeyi verschillende personen, vooral zij die wil'en gaan huwen, nog niét in aanmerking. Ik verzoek wel begrip voor de mbeiliikc taak, welke Bnrremeestër en Wethouders in déze hebben. Zelfs B. en W. ziin niet bij mach te om b.v. 40 Gezinnen aan een noodwoning te belnen als er slechts 25 ziin. TTet nucbferp ppnvnndi«e fpit dat- pi- in dit Geval 15 personen of gezinnen teleurgesteld moe'ep wor den «ehiint n.l. z^er moeilijk bpcrrp- pen te worden. Ook meent een ieder nu eenmaal dat bij meer recht heeft dan ziin buurman en dat zijn om- standi"bpden dringender hulp recht vaardigen als die van een ander. Burgemeester en Wethouders zullen dit alles naar beste weten doen. Hierop moet men verl rouwen en bedenken dat men, om een zaak juist te beoordeclen, alle omstan digheden moet kennen waaronder de diverse personen of gezinnen leven. Een buitenstaander kan dit niet beoordeclen. Niet gaarne zou ik vergeten van deze gelegenheid gebruik te maken om de schitterende hulp te memo- reeren, die uit verschillende Noord- Hollandsche gemeenten is ontvan gen en onze dankbaarheid daarvoor te vertolken. Wat meubelen en huisraad be treft denk ik aan de groote zendin gen die de II.A.R.K. ontving uit de gemeenten Sclioorl en Bergen. Vele personen zijn hierdoor ge holpen en hebben ook van hun groote dankbaarheid getuigenis ge geven. Ook hier geldt wat ik zoo even heb opgemerkt. Er zullen nog gezinnen te over zijn die aan ver schillende artikelen groot gebrek hebben. Ook hier bedenke men dat het II.A.R.K.-Comité niet meer kan uitdeel en als wat ontvangen is. Ook met opzicht tot deze goederen en de verdeeling daarvan zullen mis schien personen gevonden worden, die denken misdeeld te zijn en die beweren dat andere gezinnen deze goederen wel ontvingen en minder noodig hadden. Naar beste weten zijn ook deze goederen verdeeld en een woord van grooten dank is zeker verschuldigd aan de dames en heeren, die geheel belangeloos dagenlang hebben gewerkt om het ondankbare werk van een juiste verdeeling der groote partijen goe deren te verrichten. Volsta ik dan nog met de opmer king dat alleen menschen die nooit iets doen, ook nooit aan critiek blootslaan. Anderzijds wil ik ook in lierinne- ring brengen de spontane hulp die de Gemeente Sprang-Gabelle in den vorm van levensmiddelen bracht aan onze uitgehongerde landgenoo- ten in het Noorden des Lands en wijzen op de prachtige opbrengsten der in het afgeloopen jaar gebon den geldinzamelingen ten behoeve van verschillende hulp-acties. D» goede naam die onze gemeente op dit gebied reeds bad, is daardoor nog gestegen. Allen die daaraan hebben medegeewrkt breng ik van deze plaats dank daarvoor. In engeren zin werd onze ge meente nog op andere wijze doof zeer gewaardeerde hulp verblijd. Het is U bekend dat door granaat inslag en diefstal van den vijand verschillende dringend noodzakelij ke deelen van den Raadhuis-inven taris verlpren waren gegaan. U kunt ztoti daarom voorstellen boe erkentelijk wii waren toen de Gemeente Beverwijk ons een zoo goed als nieuwe schrijfmachine met biibeboorend typetaf eitje aanbood, alsmëdfe fen doos solioolbehoeften voor de Openbare School. De Gemeente Bergen schonk ons een stalen ladenlcast, terwijl de Ge meenten Limmne, Akersloot. Koe dijk, Winkel en Callnntsoog diverse kantoorhenoodigdheden toezonden. Ik was er van overtuigd namens Uw rand te. bandelen, toen ik deze gemeenten schriftelijk wel geineen den dank bracht voor deze. zoo wel kome artikelen. Naast enkele uitingen van lof en erkentelijkheid zijn er echter nog vele onvervulde wenschen. Een daarvan is de wcnsch dal sooedig verbetering moge komen in de communicatiemiddelen en dat de primi'ieve vervoersffeléGchlieid met onpTi vrachtwagens', w*»a'*nv"'l" de Nederl. Snoorwcen thans bet personenvervoer onderhoudt pp die vooral 'n dB jaargetiide onvernnt- woo**d"liik moet worden genoemd, snoedïv door een betere zal worden vervangen. Met den wenscb dat overigens de vele. nW nader te noemen cn tot on heden onvervulde w"n»chm «moedig mogen worden vervuld en dat liet jaar 1916 voor onz» gemeen te een zeer goed en voorspoedig moge zün. o~èn ik deze eerste Raadsvergadering. Openbare vergadering van den Raa.i d. r Gemeen«e G« ei truidenbei g op 11 Januari 1946 des namiddags 7..'30 uur in het gemeentehuis. Voorzitter, J. P. A. M. v. d. Sandt. Secretaris, M. de Visser. Aanwezig alle leden. De Voorzitter heet allen welkom cn geeft een overzicht van het af-' geloónen jaar. Hierin wijst de voorzitter op den opbouw, welke, in Verband met de ligging van' Geer truidenberg in de gevechtszone, eerst in het tweede halfjaar van 1945 ter hand kon worden genomen. On danks d«t deze gemeente veel heeft geleden, aldus de voorzitter, kunnen wij nu toch zeggen, dat er in deze gemeente niemand meer is die, om met de woorden van Min. Scher- merhorn te spreken, crepeert. Dat te voo; komen voor den winter was het doel, cn dat doel is ook bereikt. Verder wees de voorzitter op het verkeer. Dat is inderdaad nog zeer droevig. Wel valt er een aanmerke lijke verbetering te constateeren. Bus-verbindingen met Zwaluwe, Breda eii 's-Bosch, doch nog ver van ideaal. Vervolgens wees dc voorzitter op de Volksgezondheid. Het heeft niet zoozeer onze aandacht getrokken, omdat het hiertér plaatse alles zins bevredigend is. De voorzitter bracht hulde en dank aan den plaatselij kén arts en de Eerw. Zus tors. Verder bracht hij hulde en dónk, aan allen, die mede geholpen hebben het leed te verzachten in het bijzonder de II.A.R.K. De voorzitter wonschtc verder de leden een zalig cn gelukkig nieuw, jaar, en sprak dc hoop uit, dat het nieuwe jaar moge brengen, datgene wat U daarvan verwacht. In ver band met de definitieve wederop- bouw-nitbreidirig cn woningbouw, wees dé voorzitter op de belang rijkheid van het nieuwe jaar. Spe ciaal de industrie vraagt Uw aan dacht. Tot' slot sprak hij de hoop uit, dat Geértruicienberg de plaats zou mogen krijgen, waarop het recht heeft. De heer Rutges dankt den voor zitter namens zijn fractie, voor de hartelijke woorden, en wenscht den voorzitter evenééns een Zalig en Gelukkig nieuwjaar toe. Hierna worden de notulen voor gelezen en ongewijzigd vastgesteld. De voorzitter deelt hierna het ver heugende feit mede, dat a.s. Woens dag verwacht kan worden, dat hief de definitieve herstelling zoowel van de spoorbrug als van de voet brug wordt begonnen. Dit werk zal ongeveer veertien dagen duren. De diverse overspanningen liggen reeds geruimen tijd hier ter plaatse, doch steeds is het wachten op de hok geweest. De heer Jansen hie'-kt op, dat de brug vermoedelijk wel eer der hersteld zou geweest ziin, als deze boven de Moerdijk liad gele gen, in Holland. Hierna wordt de verordening hef. fing reinigingsrechten conform voorstel van Burgemeester cn Wet houders goedgekeurd. Eveneens werd conform voorstel van Burgemeester en Wethouders vastgesteld het bedrag per leerling voor de openbare lagere school voor gewoon en voortgezet lager onder wijs over 1946, art. 55bis der L.O. Wet. Het bedrag der uitgaven voor de openbare "lagere school over 1944 wordt voorloopig vastgesteld. Ingekomen waren een zestal re clames hondenbelasting waarvan twee op voorstel van de heeren Ok- kersc en Jansen van de eerste klas worden teruggebracht naar dc twee de. Alvorens tot de behandeling der begrooting over te gaan geert de voorzitter een overzicht met betrek king tot den financieelen toestand der gemeente. Hierin wijst de voorzitter op dc hoogerc uitgaven zooals van onder houd van straten en pleinen enz. De bedragen zijn zoo laag mogelijk geraamd. Daartegenover staat dat de bron van inkomsten verminderd is. Uitlceering per inwoner kan niet worden geraamd hetwelk al een verschil van 9000.geeft. Verder is de opbrengst der ondernemings- belasting veel lager geraamd, in verband met de zwaar getroffen in dustrie. Verder wijst de voorzitter er op, dat Geertruidenberg nog een reserve had van bet G.E.B. van 7000.die eerst moet worden op gebruikt. Hierna brengt dc voorzitter der commissie de heer L. Rutges rap port uit. De commissie is van oordeel, dat het bedrag dat uitgetrokken is voor het onderhoud van straten en plei nen veel te laag is. Eveneens is naar haar oordeel de uitgetrokken post voor baggcrwerk, loswal be duidend te laag, om tenminste bet weide afdoende te doen uitvoeren. De uitgaven, jn verband met den distrihutiedienst is haaf de meening van de commissie veel te lioog. te meer. daar zelfs geen agentsclian in Geertruidenberg bestaat. De voorzitter geeft een duidelijke en volledige uiteenzetting van een en ander, waarna de begrooting wordt vastgesteld, wat don gewonen dienst betreft met f 143010.04 en wat drn kapitaaldienst betreft 19075.2.8. De hegroo'ing van het Gemeente lijk FJectrféiteitsb"drijf wordt vast gesteld op: haten en lasten f pKgar; po. Kapilaalsuitgaven op 14823.64. De hegrooting van het Gemeente- liik Grondbedfilf sluit in baten en lasten met een bedrag van 5070. voor den gewonen dienst en met f «mn.wat den kapitaaldienst betreft. p>« To^rziMor brengt dank aan de commissie, di« zteh zoo rn««d van dp i^aar opgedragen taak beeft ge- kwten. T-T:"-na komt aan «lp fwldc aan_ van P. de Bftnij a's f»e- mentewerkman in vasten dienst Omf-eppt d "7" nanot"lling is oveHeg «*a*-dpprtd met G"d Rteteri te 's-Roctl. ni«.rr.«d" met betrekking tot zijne salaricering. De heer Venus merkt op, dat het salaris te laag is. De voorzitter deelt hierop mede, dat het hier betreft zijn grondtoon, hetwelk met 25% nog moet worden verhoogd. Dc heer Jansen informeert naar dc mogelijkheid tol inkoop van die jaren, welke de Rooij in tijdelijken dienst heeft doorgebracht, daar hij het anders niet juist vindt, dat de Rooij eesrt nu in vasten dienst ge_ nomen wordt. De voorzitter zet een en ander uiteen waarmede de heer Jansen vrede kan nemen. De heer Okkerse informeert door wie die kosten van inkoop moet worden gedragen, daar hij het niet erg juist zou vinden, dat die kosten door dc Rooij zouden moeten wor den gedragen. Ook hij kon zich volledig met het antwoord van den voorzitter ver eenigen. Okkerse informeert verder naar de mogelijkheid, of in de kosten van het uitbaggeren van den los wal, eventueel een bijdrage zou kunnen worden' verkregen van Rijk en Provincie. De voorzitter verwacht daarom trent weinig succes. De heer Jansen wijst nogmaals op den zeer slechten toestan(] van den loswal en op de noodzakelijkheid zoo spoedig mogelijk met het uit baggeren te beginnen. In geval tot die werkzaamheden wordt ovprgogaan, zou de lieer Okkerse graag zién, dat die werken zooveel mogelijk in Geertruidenberg zouden worden gehouden, en door arbeiders van Geertruidenberg. De voorzitter zegt toe daarmede rekening te houden. De voorzitter stelt aan den raad voor met betrekking tot de rond vraag, in bet vervolg, tenminste 24 uur voor de vergadering medédee- ling te doen van de vraag, die men bij de rondvraag stellen wil. Hier mede, aldus de voorzitter, wordt bereikt, dat voor de vergadering nog overleg mogelijk is met B. en W. dat toch in vele gevallen zeer nuttig is. Op de tweede plaats voorkomt bet een publieke verma kelijkheid te worden en op de derde plaats, aldus de voorzitter, kunt U dan een degelijk en overwogen ant woord ontvangen, een deskundig antwoord. Hiermede kon de raad zich ver eenigen en aldus werd besloten. Van de rondvraag werd verder een matig gebruik gemaakt. In de zitting van de 2e kamer onder voorzitterschap van mr. H. J. van Leeuwen op 16 Januari, ston den o.a. terecht: 'Nicolaas Gerardus Scholten, 52 jaren, manufacturer, te Waalwijk, werd sympathiseerend lid van de N.S.B. om niet uit zijn huis te hoe_ ven, waarvan waarschijnlijk een kringhuis zou worden gemaakt. Hij bleef slechts één jaar aangesloten. Geudrende 2 jaren was hij lid van den N.V.D., wat hem 60 kostte. He itidmaatschap van het Ec. Front oiikende verdachte. Direct na dc bevrijding werd verdachte geïnter. neerd, docli na 14 dagen werd bij weer vrijgelaten, wegens zijn liulp aan de joden tijdens de bezetting. i-Ict Tribunaal rekende verdachte niet tot de menschen, die fout zijn geweest en legde hem geen verdere maatregelen op. Ilendrikus van Dongen, 53 jaren, leerlóoicrsknecht, Waalwijk, werd in Mei 1941 liti van de N.S.B., ten gevolge van den slechten toestand, waarin het gezin verkeerde, aldus verdachte. Hij was lid van bet N.A.F., bezocht vergaderingen van de N.S.B. cn een voorstelling van Fronlzorg. Voorts bracht hij abon nementen van „Vova" rond. Ver dachte verhinderde niet dat een 18_ jarige zoon dienst nam bij de S.S. en twee minderjarige dochtertjes lid werden van den Jeugdstorm. Bij dc jaarwisseling stuurde ver. dachte aan den Rijkscommissaris, die verdachte uit een moeilijke po sitie hielp, een gelukwensch tele gram. Van de Fülirsorge officier van de S.S. aanvaardde verd. in totaal 2500 kilo anthraciet en levensmid delenkaarten. Een gedeelte van de zaak werd met gesloten deuren be_ liandeld. Het Tribunaal vond het gezin van verdachte een N.S.B-nest, doch liield rekening met den nood van het gezin en legde verdachte een interneering op van l/2 jaar met aftrek (tot 1 Mei 1946) ën ontzegde hem het kiesrecht voor 10 jaren. Hcndrikus Cornelis de Ruijter, 53 jaren, caféhouder te Waalwijk, ging vriendschappelijk om met Duit- schers en N.S.B.'ers, plaatste een reclame-advertentie in het Nat. Soc. blad „De Opstand" en legde nat. soc. lectuur ter lezing. Voors be hield hij zijn radio en leende hij zijn rijwiel uit aan de landwacht. Hij was ook lid van het Ec. Front en volgens een verklaring van den P.O.D., was zijn café de stamkroeg van de landwacht. Het Tribunaal achtte alles bewe zen. Verdachte werd na een inter, neering van 14 maanden in vrijheid gesteld. Zijn radiotoestel werd ver beurd verklaard, evenals zijn ver mogen voor een bedrag van 10.000. Cornelis Johannes van der Lee, 33 jaren, leerlooier te Vlijmen, was van Mei 1943 tot begin 1944 lid van de N.S.B. om aan den „Arbeidsin. zet" te ontkomen. Tegelijkertijd was hij lid van het N.A.F. Voorts was verdachte lid van den N.V.D. Hij betaalde twee maal contributie en ontving een textielvergunning voor den aankoop van zes luiers. Het Tribunaal stelde verdachte na 14 maanden interneering in vrij. heid en legde geen verdere maat regelen op. Op een desbetreffende vraag van den voorzitter, antwoordde ver. dachte, dat de behandeling in het kamp goed was, de ligging tamelijk goed, maar dat de voedselrantsoe nen te klein waren. DIRECTEUR NIJVERHEIDSSCHOOL De voordracht tot benoeming van den lieer G. G. M. van Steénderen, als directeur der Dag- en Avond- nijverlieidsschool voor Waalwijk en Omstreken te Waalwijk is door den Minister van Onderwijs. Kun. sten en Wetenschappen goedgekeurd, zoodat déze benoeming thans defi nitief is, waarmede wij den heer van Steenderen en de school van harte gelukwensclien. R.K. LEERGANGEN TE TILBURG. Zaterdag j.l. herdacht drs. G. de Vries, Directeur R.K. H.B.S. te Waalwijk, het feit, dat hij vijf.en- twintig jaar verhonden was aan den aardrijkskunde-cursus van de R.K. Leergangen te Tilburg. De ju bilaris werd door verschillende spelters gehuldigd. Het bijzonder feit werd naar voren gebracht', dat drs. de Vries de eenige katholieke docent is in sociale geografie. De cursus te Tilburg is de eenige ka tholieke opleiding, waarvan het katholieke karakter zich uiteraard her sterkst openbaart in de sociale geografie. R.K. ARBEIDERSBEWEGING WAALWIJK. Donderdag 17 Januari had de derde ontwikkelingsavond plaats va nde R.K. Arb. beweging, in de zaal „Tlialia". De voorzitter, de heer F. Smol ders. opende dezen avond met het gebed voor de Nieuwe Gemeenschap. Spreker heette de aanwezigen wel kom, en meende dat de koude wel invloed zou hebben on de mindere belangstelling dan bij de vorige ontwikkelingsavond. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door de ,.Rigo"-band daar de „Vroolijlce Roys" van de K.A.J. ver hinderd waren. Een bijzónder woord van welkom riep snreker toe aan den spreker van dezen avond dc heer Drs. de Vries. Hierna wenschtc liij de leden een zalig en gelukkig Nieuwjaar toe en hoopt dat in 1946 onze arbeiders. b"wging steeds crescendo moge gaan. Waar de algemeene jaarvergade ring nog wel tot April op zich zal laten wachten, gaf do voorzitter een overzicht in vogelvlucht over het négéloopén jaar. Spr. begon met het Kerstmanifest aan onze leden in herinnering te brengen. en zette vorder uiteen de furie met de afd. Baardwijk. Hii memoreerde o.a. de «"-bondon soe'nie daöen, processie F.'shont. St. Nicolnasfoeit. enz. enz. Do ontsnnnnin^svorooni^ingen, de harmonie Sé. C-BnUn en de tooneel- vorponiebv D.V.S.V. Z'"in weer vnl- on in werking om de leden zooveel mogelijk ontspanning te bieden. Spr. gaf een overzicht van bet aantal leden, dat tot heden in onze beweging is georganiseerd. Dit be draagt 750 mannelijke en 118 vrou welijke leden. Daarbij komen nog rond 250 leden van de K.A.J. Onze beweging ter plaatse kan momen teel hogen op een ledental van pl.m. 1100 leden, een aantal wat vóór den oorlog nooit bereikt is. Verder deelde spreker nog' mede dat er grootsclie plannen bestaan voor liet' houden van een sociale week. Hierna gaf hij het woord aan Drs. de Vries, die een inleiding hield over „Wereldhervorming door de mocratie". Spr. begon met een uiteenzetting te geven over den toestand van vóór 1940 en nam daarvoor als maatstaf een onzer groote steden. Hij besprak het moreel van die da gen, de gezinsvorming, de sociaal- economische toestanden, de houding in liberalistische kringen, enz. enz. In verband hiermede haalde spr. ook de uitspraken van de Pausen aan in Rerum Novarum en Quadra. gesimo Anno. Wij moeten, zegt spr., tot herleving komen van het sociale en politieke leven door democratie. Een nieuwe maatschappij moet op gebouwd worden op sociaal-demo. cratisclien grondslag. Spr. ging na wat er in den oorlog gebeurd is in ons eigen land, dat vele gedeelten van steden in puin gelegd werden, duizenden mensehen- levens vernietigd, en dat desondanks heel veel menschen nog weinig ge leerd hebben. Wat gebeurd is, moet voor ons aanleiding zijn om onze kinderen te bewaren voor een derde nog grooterc catastrofe. Snr. gaf hierna een historische uiteenzetting betreffende de tegen stelling tüsselien democratie en dic tatuur, en liet uitkomen dat wij de wereld alleen kunnen hervormen door een gezonde democratie. Spreker verklaarde verder dat ook ons land vóór 1940 te veel georiën teerd was op Duitschland, zoowel in cultureel als in politiek opzicht. Na deze leerzame en bestudeerde rede b'-acht de voorzitter een har telijk woord van dank aan Drs. de Vries, en sprak de hoon uit dat wij hem ook in een volcend winter- programma nog eens voor onze ver- eeniging zullen zien oto rekten. St. sloot hierna deze geslaagde derde on'wikkelingsavond met den Chr. groet. R.K. ONDERWIJZERSBOND. De afd. WaalwijkHeusden van den R.K. Onderwijzersbond houdt' eene vergadering in de „Tw™ Ko lommen" te Waalwijk op 22 Janu ari a.s. ter bespreking n.m. van de Enquête Lager Onderwijswet. ANTI-REV. KIESVEREENIGING. De Anti-Revolutionaire Kiesvcr- eeniging „Nederland en Oranje" te Waalwijk heeft aan hare leden en belangstellenden eene circulaire ge richt, waarin zij er op wijst', dat de wetenschap zoowel ln opbouwen de als vernietigende richting bijna de volmaaktheid heeft bereikt, de mensch jaagt naar 't eind van zijn kunnen. Ieder Christen, ziet in dit alles de voorteekenen van een naderend wereld-einde en vraagt of wij ge reed zijn voor den cnormen strijd der geesten die dit einde zal voor afgaan. Ook op politiek erf zal dc strijd woeden en de kracht van 't beginsel zal de beslissing brengen. Daarom moet men het beginsel kennen en welen te hanteeren cn daarom worden allen opgeroepen voor dc voorlichtingsvergadering op Donderdag 24 Januari a.s. in de Chr. Bewaarschool in de Bcsoijensclie- straat waar dc heer M. de Kruis uit Loonopzand zal spreken over: Christelijke politiekjuist nu. ,,'T IS FEEST". Aan het slot van de laatste uit voering van de W.S.C.-revue 1.1. Woensdag die door een propvolle zaal werd bijgewoond en waarin alle medewerkenden zich gaven als in geen enkele uitvoering te voren, werd aan Drilc van Engelen na mens alle mèdespelenden een prach tige bloemenmand aangeboden, een hulde waarbij wij ons gaarne aan sluiten. Een goed idee was het 'n Woens dagmiddag de ouden van dagen ■it te noodigen* die zicli dan ook dol amuseerden. W.S.C. lieeft liier weet eens 'n duidelijk bewijs gegeven wat- het aandurft en daii kan ook op cultu reel terrein en met eigen krachten. GILDE ST. CRISPIJN. Maandag j.l. hield deze vereeni ging haar gebruikelijkcn feestavond „Verloren Maandag", niet te ver warren met „Crispijndag". De mededeeling van den hoofd man dat dc noodige stappen zijn gedaan tot spoedige terugkrijging van de geweren vond grooten bijval. De vaandels en andere ornamen ten hebben niet allen door ouder dom maar ook door granaatinslag zooveel geleden dat zij zelfs moeilijk te repareeren zijn. Voor dit doel werd een fonds gesticht 1 welk door de leden op dezen feest avond flink werd gesteund. Als de geweren spoedig terug zijn, kan en zal de sport weer een aan vang nemen en enkele nieuwe gilde- broeders zijn van harte welkom. BEGRAFENIS A. HOMBERGEN. Onder zeer groote belangstelling van de zijde der bevolking en van militairen van de Aan- en Afvocr- troepen waarbij de overledene was ingedeeld en waarvan aanwezig wa- ren de Aalmoezenier en Compagnies Commandant en verdere officieren en manschappen, werd de jonge A. Hombergen Donderdag ten grave gedragen. De ulechtige uitvaartdienst werd «om 10 uur opgedragen in de kerk van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen door den Aalmoezenier. Verder waren er verschillende kransen van zijn mede-militairen en kreeg hij van hen ook vele H. Mis sen. Na de plechtige uitvaart kwamen alle. militairen ten sterfhuize bijeen, waar de Aalmoezenier en Compag nies Commandant het woord voer den en Ad Hombergen in hartelijke woorden herdachten, waarna dc Vader namens heel de familie dankte. R.K. BOND VAN H. K. EN WINKELBEDIENDEN. Zooals wij reeds hebben medege deeld, zal 14 Februari eene nieuwe algemeene vergadering gehouden worden. Wij kunnen daar nog aan toevoegen, dat deze gehouden wordt in de zaal „Tlialia" cn dal alsdan loet gelieelc voorloopig bestuur af treedt, om een nieuw vast bestuur lo kiezen. Voorts zal lieteen f eest-avond zijn ter herdenking van het 25-jarig bestaan, waarvoor de voorbereidin gen in vollen gang zijn. VEDEHOVA. Donderdagavond werd in Musis, na lange jaren weer het zoo gunstig bekende Vedehova.bal gegeven van de Vereeniging van Vakschoolstu denten, die thans ook met de oud leerlingen is uitgebreid. Het ging er weer, evenals vroeger, zeer gezellig en opgewekt naar toe en de jongelui zullen er de beste herinneringen aan bewaren. OPNIEUW INBRAAK BIJ ..VAN HAREN. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is opnieuw ingebroken in den schoenwinkel van de N.V. Ivo van Haren aan de Groote Straat. Door verbreking van een paneel in de achterdeur zijn de dieven binnengekomen en hebben onge stoord den winkel doorzocht en een 60_tal paren van de beste schoenen meegenomen. Zij hebben dus meer succes gehad «dan eenige dagen geleden toen ze den huil moesten achterlaten. De politie stelt een onderzoek m. Boeren jaar- en feestvergadering. Om 2 uur begon het officieus gedeelte van de jaarvergadering van de N.C.B. met het optreden van de tooneelafdeeling van de Boerinnenbond onder regie van Mej. Cor v. d. Hoven. Er zitten goede krachten onder de jonge boerinnen, wat reeds vaak bleek ook buiten hun standsorganisatie, waar hun medewerking steeds zeer gewaardeerd wordt. Ook Woens dag hadden de dames het publiek op de hand. De scènes sloegen ge- welig in, vooral toen de (bevrij- dingstijd) momenten uit den be- vrijdingstijd met veel geestigheid op de planken vertoond werden. Na 'n stevige koffietafel, voor ruim 300 dischgenooten, trad de tooneelgroep van de J.B.St. om 5 uur voor het voetlicht. Pater Voeremans van 't Missiehuis had de taak aanvaard om de leiding van de jongens op zich te nemen. Ook onder de acteurs van de J. B. St. zitten prima krachten. Ze bewezen dit met het koddige too- neelspel „Hallo, op mars", waar mede de zaal zich 'n paar uren kostelijk amuseerde. Een collecte voor het T.B.C.-Fonds van de N. C. B. bracht ruim 107.— op. De voorzitter van de afdeeling de heer in 't Groen en de Geeste lijk adviseur Pastoor de Klijn, spraken aan 't slot woorden van dank en opwekking. Voor de organisatie van den dag, speciaal van het officieel ge deelte, mag 'n woord van hulde aan de Secretaris Jan Roeien, niet ontbreken. De boeren vierden hun jaarvergadering, zakelijk, gezellig en stemmingsvol. Jubileum. Op Zaterdag 12 Januari 1.1. vierde de Hondensportvereeniging „Onze Verdedigers" haar 123^- jarig bestaan. Reeds om 9 uur kwamen de leden bij elkaar om den dag verder feestelijk door te brengen. Om ongeveer 12 uur had de jaarvergadering plaats, waar uit bleek wat de vereeniging in die jaren had gepresteerd en wer den o.a. 21 certificaten behaald, waarvan 8 met lof, terwijl tevens tweemaal het kampioenschap van Nederland werd behaald. Ook de heer van Helsland, hoofdbestuurs lid van de K.N.P.V. kwam des avonds de vereeniging gelukwen- schen met haar jubileum en dank te bestuur en leden voor de pret tige samenwerking die hij altijd van de vereeniging had mogen ondervinden, tevens" overhandigde hij den heer Jan Jansen namens het Afdeelingsbestuur de Zilveren speld van de K.N.P.V. als blijk van waardeering voor het vele en goede werk dat hij steeds voor de K.N.P.V. heeft verricht en tevens om het feit dat hij onafgebroken 12j^ jaar het leiderschap van de vereeniging heeft bekleed. Ook werd od deze vergadering de uit slag bekend gemaakt van den wedstrijd welke gehouden was; hiervan was de heer J. Vloemans no. 1. Deze prestatie is des te grooter, daar genoemde heer het jongste lid van de vereeniging is. Des avonds waren de dames aan wezig en werd het feest in een prettige stemming doorgebracht. Harmonie „St. Jan". Zondag j.l. hield de harmonie St. Jan haar algemeene jaarvergade ring onder leiding van haar voor- zifter, den heer P. Joosen. De heer P. Robben, oud-voorzit ter, werd dank gebracht voor tiet onvermoeide werk dat hij in de moeilijkste jaren die achter ons lig gen voor de harmonie had gedaan. Daarna volgde het jafarverslag door den secretaris en penningmees ter die hun werk accuraat vervuld hadden. De hoeken van den pen ningmeester werden door een com missie uit de vergadering gecontro leerd, waarna de heer B. v. Gulik gedechargeerd werd. Heé aftreden van bestuursleden in den loon van 1947 en 1948 kwam ook ter sprake. De leden werden er nog eens uit drukkelijk op gewezen om de repe tities goed hii te wonen en vooral thuis te repeteeren. Ook zijn er plannen om dit jaar aan een festival of concours mee te doen. Op Zaterdag 26 Januari zal St. Jan haar statie-dag vieren. Van de rondvraag werd door eeni ge leden gebruik gemaakt om in lichtingen aan het bestuur te vra gen. Met te danken voor de trouwe on- komst èn voor de vruchtbare be sprekingen sloot de voorz. deze ver gadering. Wc vernamne het ontstellend be richt dat de Weleerw. lieer Kape laan Tl. Hoek onze parochie gaat verlaten. Gedurende de ongeveer negen jaren dat onze beminde ka pelaan in ons midden was, heeft hij door zijn svmpathieke houding, groote herdersijver en warm mede leven. voo'-al ook op vereenigings- gebied, veler harten der parochia nen tot zich getrokken. Dit bleek ook gedurende de tijd, dat hij als gijzelaar gevangen zat. De parochie Berlicum, waar Zijn_ eerw. zijn werk gaat voortzetten, kunnen we met deze benoeming feliciteeren. Moge het kapelaan Hoek daar goed gaan, dat is onze vurige wenscli. Vergadering Boerinnenbond. Dc R.K. Boerinnenbond liield Don derdag eene algem. vergadering in een der localen van de Zusterschool. Presidente was Mej. Willielmina van Bokhoven. Besloten werd een breicursus te openen, waarvoor zich reeds 12 leerlingen hebben opgege ven. De opkomst was ruim. De Zeereerw. lieer Pastoor Werneri, ad viseur, sprak de vergadering een warm woord toe. Bij liet spelen op een onder een afdak staande wagen van den vrachtrijder de J. had het dochter tje van J. V. het ongeluk met het hoofdje bekneld te raken tüsselien den wagen en liet afdak. Zij werd hierbij dermate gewond, dat genees kundige hulp noodzakelijk was, wel ke door Dr. Gerlach werd verleend. Tijdens de predikantsvacature in de Ned. Herv. kerk alhier "wordt Zondagsmorgens leesdienst gehou den, terwijl des namiddags de dienst geleid wordt door een Ring. predikant. De secretaris-benoeming. Op 7 Dcc. 1945 besloot de gemeen teraad van Waspik den heer F. van Beurden tot secretaris dier gemeen te te benoemen zonder dat B. en W. daartoe een voordracht hadden in gediend. De heer vati Beurden, die reeds jarenlang ter gemeentesecre tarie te Waspik werkzaam is, toon de zich tijdens de bezetting een goed vaderlander en zat eenigon tijd in een concentratiekamp. De tijde lijke gemeenteraad wilde dit' be loond zien door hem een vaste aan stelling als gemeentesecretaris te geven. B. en W. weigerden een voordracht in te dienen, omdat voor Waspik als gemeente met min der dan 5000 zielen de mogelijkheid bestaat, dat de functies van burge meester en secretaris vereenigd worden. De commissaris der Konin gin had schriftelijk verzocht niet tot benoeming over tc gaan, alvo rens een vaste burgemeester was benoemd. Tlians is een koninklijk besluit verschenen, waarin bovenvermeld besluit van den raad tot 1 Juli '46 wordt geschorst. Burgerl. Stand. Geboren: Jacquoline Joseplia Ma ria d.v. van Dongen, Jacobus J. e.v. Nuijten, Adriana E. Goverd, P. M. H. z.v. Kamp, M. A. e.v. van den Bosch, Maria. Adrianus J. z.v. Kooijman, B. e.v. Braat, M. R. Johannes C. A. z.v. van den Haak, A. L. e.v. Pruijstne, M. P. Leonardos C. J. z.v. van Beers, L. M. e.v. Rijken, C. A. Wilhelmus A. A. z.v. Kooiman, C. A. e.v. Ro vers, A. J. W. Overleden: Dijkstra, Anje. 70 ja ren, echtgen. v. Jacobsen, Thamas. van Zwol, Antonic 78 jaren, wed. v. van Segeren, H. Dohmon, An na, 49 jaren, echtgen. v. Tliielen, Michael. Gehuwdde Wijs, Embreclit J. 18 j. en Feskens, Janeke 20 j. Ilct onlangs gelegde noodhrug- getje over de Donge tüsselien Geer truidenberg en Raamsdonkvoer is thans, in verband met' de definitie ve herstellingwerken weer weggeno men. Thans wordt een veerdienst onderhouden, doch spoedig, wellicht over ongeveer een week, /.uilen de beide bruggen gereed komen, zoo wel de spoorbrug als de verkeers- brug. Vrijdagochtend berichtte men ons, dat dc brug dien middag zou wor den gelegd en voor 't verkeer open gesteld. De aangekondigde uitvoering van de gemengde Znngvereeniging „Geertruidenberg" op Dinsdag 15 Januari 1916 heeft geen doorgang gevonden. Deze uitvoering zal worden gege ven on Woensdag 23 Januari a.s. in bet Huis Den Dell tc Raamsdonks. veer. DONGEN. Zaterdag 1.1. bad de vroeger uit gestelde herdenking plaats van de Vakschool voor Schoenmakers en de huldiging van den directeur en drie leeraren, die al dien tijd aan de school waren verbonden. KORTE BERICHTEN. Nederland krijgt text'ielgoede- ren, waaronder baby-pakketten, schoenen enz. van het Amerikaan- sclie Roocle Kruis. Door het Ned. Roodc Kruis wor den de goederen over het goheele land verdeeld. Zoo krijgt Walche ren 5 pet., Zeeuwsch-Vlaanderen 3 pet., Tholcn pet., Noord-Brabant west 3 pet., Noord-Brabant rest 7 pet., van 435000 stuks. Zeeland krijgt bovendien 4 pet. extra. Bij een snelle verdeeling zal liet Am. Roode Kruis nog 650.000 stuks ont vangen. De P.T.T. heeft bij Philips groote orders geplaatst van onder deden, die vreoger veel bij Siemens werden besteld, aardoor hoopt men de groote vertraging van het tele foonverkeer tüsselien Noord en Zuid 111 FebruariMaart a.s. opge heven te krijgen. Het Amerikaansche bureau voor limiidatie van legervoorraden te Parijs heeft reeds voor ca. IV? millioen dollar voorraden aan de Ned. regeering verkocht en werkt tlians aan bestellingen vooe ca. 8Z2 millioen dollar waarde. Onder de artikelen, die Nederland ver krijgt, behooren voorwërpen voor de tandheelkunde, papier, vrachtauto's en kleeren. Scheermesjes zullen binnenkort vrij mogen worden afgeleverd. In het buitenland is een voldoende boeveelheid grondstoffen aange kocht, waardoor de voorziening van ons land t.a.v. dit artikel Is ge waarborgd. De eerste zitting van het bij zonder Gerechtshof te Den Bosch lieeft plaats op Woensdag 30 Janu ari a.s. om 10 uur en zal gehouden worden in het paleis van justitie te 's.Hertogenbosch. Op de rol staat de politieke moord van Someren. Prinses Margriet werj Zater dag 3 jaar. Nootlkaeliels en scheermesjes mogen vóórtaaii vrij worden ver kocht. „VRIJ EN ONVERVEERD". Vrijdagavond ging in Musis Sa crum voor een goed bezette zaal de film „Vrij en Onvervccrd", die ver vaardigd is met medewerking van den Regeeringsvoorlichtingsdienst. Eerst werden ons een paar mooie voor-films geboden waarvan vooral liet artistieke „Walcheren" impo neerde; daarna zegde Drs. Na. ninek een drietal toepasselijke ver zen, op de hem eigen wijze, ter wijl Drs. P .van Loon een hoogge stemde rede hield over 't doel en wezen van „Volksherstel". <>n met klem wees op het noodzakelijke herstel der geestesgesteldheid in Brabant en Nederland. Toen ging dc film „Vrij en On- verveerd". Een prachtig stuk film werk, dat ons den oorlog voor oogén brengt in alle deelen der wereld, den strijd, ook de voorbereidin gen en krachtsinspanningen, terwijl bij is doorweven met aardige beel den uit 't leven der vorstelijke familie in Londen en Canada. De film is van 't begin tot 't- eind vol spanning en doet onze natio nale gevoelens deugd. Hij moet ge zien worden door elk goed vader lander, temeer waar de goheele op brengst is ten bate van Volksher stel waarvoor Drs. van Loon den lieer Boers ten zeerste dank bracht. R.K. VOLKSPARTIJ. Vrijdagavond ten 7.30 uur had in 't K.J.C—huis een vergadering plaats, bijeengeroepen door den voorzitter van de vroegere afdeeling der R.K. Staatspartij, 0111 te komen tot een afdeeling der huidige R.K. Volks partij. Zijn oproep was vooral ge. richt tot de jongeren, hoewel de opkomst toch veel heter had kunnen zijn. Na een welkomstwoord zette hij op duidelijke wijze 't doel der bijeenkomst uiteen, wijzend op den dringenden nood der tijden, waarin 't katholieke volksdeel ook partij moet kiezen om zooals is besloten, op eigen lijst den verkiezingsstrijd in te gaan, hoewel zooveel mogelijk met andere partijen zal worden sa mengewerkt. Nadat verschillende vragen waren gesteld, die tot tevredenheid worden beantwoord, werd een comit.é ge sticht voor 't werven van leden, om dan later een bestuur te kiezen. Met vreugde geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje die bij 't H. Doopsel de namen ontving FRANK MARIA FR. VAN OSCH J. M. VAN OSCH- COUWENBERG WILLI. Kaatsheuvel, 14 Januari 1946. Tijdelijk St. Nicolaas-Ziekenhuis, Waalwijk. Op Zondag 27 Jan. a.s. hopen onze geliefde ouders H. VAN ENGELEN en I. M. VAN ENGELEN- v. d. HOUDT hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. De plechtig gezongen H. Mis van dankbaarheid zal worden opge dragen op dien dag om 10 uur in de parochiekerk van St. Jan Baptist te Waalwijk. Hunne dankbare kinderen, ARNOLD en Verloofde TONNY JO NELLY RIEKI RIA IEDJE. Receptie van 12—2 uur. JEANNE KLIJSEN en SJAAK VLOEMANS hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op Dinsdag 12 Februari a.s. te half tien in de parochiekerk van St. Jozef te Kaatsheuvel. Kaatsheuvel, 17 Jan. 1946. Gasthuisstraat 168 a. Hoofdstraat 149. Toekomstig adres; Kaatsheuvel, Hoofdstraat 149. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij onze 25-jarige echtvereeniging, betuigen wij aan familie, vrienden en ken nissen onzen hartelijken dank. TH. BLOM E. BLOM-QUIRIJNS. Waalwijk, Januari 1946. Westeinde 25. Aan allert die ons hun belangstel ling en medeleven nebben betoond bij het overlijden van ons zoonije betuigen wij onzen hartelijken dank. M. BOGERS H. BOGERS-v. DONGEN. Sprang, Jan. '46. aan O. L. Vr. voor een verkregen gunst door de Noveen der 3 Weesgegroeten. Hierdoor betuigen wij, mede namens wederzijdsche familie, onzen har telijken dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. RAYMOND SEIFERLING NELLY SEIFERLING- VAN LUXEMBURG. Kaatsheuvel, Januari 1946. Gasthuisstraat 31. eenigszins bekend mei boekhouden en kunnende typen. Aanmelden tusschen 9—12 en 2—6 uur aan kantoor bij de Haven. Fa. C. POT Expeditiebedrijf WAALWIJK. on den Horst te Kaatsheuvel BLAUW KINDERSCHOENTJE met SCHACHT, maat 22. Tegen adverientiekosten terug te bekomen tusschen 12 en 1 uur Heistraat D 32, CAPELLE. Aan hetzelfde adres te koop of te ruil NIEUW HEERENCOSTUUM maat 48 tegen NIEUWE BUITEN BAND 28 x 11. Een gelegenheids KOFFIE- of 1HEEKAN inhoud 4 liter en een stel HOUTEN SPORE- WIELEN met massieve banden tegen spotprijs. OFFICIEELE PUBLICATIES. Geldigheid coupures voor tabak. De Directeur van liet Centraal Distributiekantoor te "Vught brengt nogmaals met -nadruk onder de aandacht van tabaksdetaillisten, dat de geldigheid van de nunmiercoupures voor tabak eerst aanvangt des Maandags na de week van uitieiking. De grossiers in tübak mogen niet vóór de geldigheid aanvangt tot aflevering overgaan. Lever niet alle melkbonnen gelijktijdig in. Zoo nu en dan komt het voor, dat een melkslijter niet alle melk op de ingenomen bonnen aflevert. De oorzaak hiervan is niet gelegen in nielktckort, maar in het feit, dat deze melkslijters hun z.g. werkvoor- raad op onjuiste wijze hebben ingeteerd. In dergelijke gevallen moet het publiek de ingeleverde bonnen terugverlangen tot een aantal, dat overeenkomt met de niet afgeleverde hoeveelheid melk teneinde op deze bonnen bij een anderen melkslijter melk te betrekken. Ter voor koming van dergelijke moeilijkheden kan het voor grootere gezinnen aanbeveling verdienen om af te stappen van de gewoonte alle melk bonnen van liet gezin aan het begin van de week in te leveren. Vroeger bestond dit voorschrift, omdat de melkslijters toen niet over <yn werk- voorraad beschikten en daarom de bonnen vooraf bij de melkinrichting moesten inleveren. Nu de melkslijters voorschottoewijzingen ontvangen, is dit1 laatste niet meer noodig en kan men de inlevering der bonnen van het gezin over de week verdeelen. Steeds moet men echter afleve ring verlangen van de totale hoeveelheid waarop de bonnen recht1 geven. DE ZEEVISCHPRIJZEN ANDERMAAL VERLAAGD. Zoo gelden voor den verbruiker met ingang van lieden, 16 Januari, de hieronder genoemde prijzen: thans voorheen Kabeljouw, niet gestript, 72 c.m. en grooetcr: 0,85 0,95 p. kg. Schelviscli, groote, gestript, 50 c.m. en grooter: 1,15 1,45 p. kg. Schelviscli, kleine, gestript, 3037 cm.: 0,90 1.10 p. kg. Schol, grootmiddel, gestript, 4050 cm.: 1,35 1,75 p. kg. Schol, klcinmiddel, gestript, 3540 cm.: 1,35 f 1,70 p. kg. Schol kleine III, niet gestript, 2127 cm.: 0,55 0,70 p. kg. De groothandelaar is verplicht de zeevisch franco plaats van be stemming te leveren. Dit beteekent voor den kleinhandelaar een be langrijke verbetering. De prijsaanduidingsplicht, die ook voor den kleinhandel in visch geldt, zal het publelc behulpzaam zijn bij het controleeren van de juiste prijzen.

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 2