DE GROOTE ONBEKENDE PLAKSTERS S T I K S T E R, en aankomende Jongen. JOS VAN R1EL-VERSTER, EEN ZILVEREN SCAPULIER-MEDAILLE, BOEKBINDERS-LEERLING. WONiNGRUIL. LAKENS EN SLOOPEN TE RUIL in Waalwijk: 1 stel motorbanden AANVULLENDE BONNENLIJST 3 GROTE NIEUWE WOONHUIZEN Een 2de hands HAARDKACHEL HUWELIJK. Voor BRABANT DINSDAG 26 FEBRUARI 1946 Losse nummers 10 cent 69e JAARGANG No. 16 Waalwijksehe en Langstraatsche Courant verschijnt Dinsdag en vrijdag. Nieuws uitl Waalwijk en Omgeving. NIEUWE BUSDIENST B.B.A. GILZE-RIJEN-WAALWIJK v.v. Met ingaug van de tweede week van Maart zal er 4 maal daags een B.B.A^-bus gaan rijden van Gilze-Rijen via Dongen—Kaats- fieuvel naar Waalwijk. Nadere bijzonderheden volgen. GEVRAAGD: die opgeleid worden voor Schoenfabriek, Marktstraat 13, Kaatsheuvel. VERLOREN: gaande van Station naar Stations- Adres: R VERSCHUREN, Mr. v. Coothstraat 59, Waalwijk. Waalwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen WAALWIJK vraagt een Aangeboden WINKELHUIS MET WONING te 's-Hertogenbosch in ruil tegen WONING te WAALWIJK of omgeving. Br. onder No. 1198 Bur. v. d. blad. TE KOOP: Een dorschmachine m. reiniger, een electrische motor 7 p k. en een dresseerkar op lucht banden Alles in prima staat. Te bevragen bij C. J. ROUBOS Loonschendijk B 93, Vrijh.-Capelie. TE RUIL: Prima vooroorl. voor goede buitenband 28 x 1 'ƒ2 Adres Hoekeinde 8a, WAALWIJK. MIDDEN STANDS WONING tegen KLEINERE WONING, Inlichtingen Bureau van dit blad. TE RUIL maat 26 x 2 tegen rijwielbanden. Adres te bevr. bur. v. d. blad. voor de eerste helft van de 3c periode 1946 (17 Fcbr. t.m. 2 Maart 1946 Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 603 Bonkaarten KD, KE 603 051 Alg. 250 gram jam, stroop, enz. 551 Alg. 250 gram jam, stroop enz 052 Alg. 100 gram cacao 552 Alg. 100 gram cacao 053 Alg. 100 gram koffie 553 Alg. pl.rn. 112 gr. huishoudzee 054 Alg. pl,m. 112 gr. huishoudzeep 554 Alg. 2 doosjes lucifers 055 Alg. 2 doosjes lucifers B 15'Res. 1 kg. aardappelen. Bonkaarten LA, LB, LC 602 A 08 melk H liter melk B 08, C 08 melk 3 liter melk 018 aardapp. 2 kg. aardappelen UIT DE HAND TE KOOP en plm. 240 Meter frontbreedte BOUWTERREIN In het centrum kan Kaatsheuvel. Te bevragen GASTHUISSTRAAT 67. KAATSHEUVEL. TE KOOP Te bevragen bureau Aan dit blad of drukkerij „Exceleior/ Kaats heuvel. Eenzame! Blijf toch niet langer doorleven met Uw stil verlangen naar een oprechten levenskame raad. Dank zij de Vereenigde Nederlandsche Bemiddelingskan toren kunt U immers ook in con tact komen met iemand, die even als Uzelf, oprecht verlangt naar een welgemeende kennismaking en huwelijk. Wij hebben immers massa's ingeschrevenen uit alle plaatsen en dorpen uit geheel Nederland, ook uit Uw provincie, zoomede uit de plaats Uwer in woning en directe omgeving daar van. Onze bemiddeling is voor jong en oud, voor werkenden, gegoeden, midden- en boerenstand. Wij heb ben een speciale prettige bemidde ling voor jongelui en kunnen heeren, die in een moederloos ge zin (met huwelijk als doel) een serieuze huishoudster zoeken, of dames die als zoodanig geplaatst wenschen te worden, ook direct van dienst zijn. Kom toch direct even rustig en vertrouwelijk praten. 95 pCt. der ingeschrevenen kan direct kennis making worden gegarandeerd. De strengste geheimhouding verze kerd. Veroenïgde Nederlandsche Bemid delingskantoren „Excelsior" De groote organisatie in Europa, geheel onder vrouwelijke Directie. Kantoren door geheel Nederland. TILBURG Steile Schoorstr. 1 5 Geopend van 2—5 uur, ook Zondags. 's-Maandags gesloten. Hoofdkantoor Haarlem, Kampeersingel 48 rood Dagelijks geopend van 2—5 uur (ook Zaterdags), 's Zondags gesloten. Bonkaarten LD, LE 602 D 08, E 08 melk 5 lltei melk 518 aardappelen 1 kg. aardapp. Tabakskaarten enz. T 14 2 rantsoenen tabaksarïikele; (geen import-sigaretten) V 14 100 gr. choc, of suikert* X 14 100 gr. choc, of suikerw. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 Februari a.s worden gebruikt, mei uilzondering van de bonnen voor melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 25 Februari mag vrwi den afgeleverd. De lucifers op bon 055 en 554 Algemeen zullen in verband met d bevoorrading van den handel eerst in den loop der week verkrijgbaa zijn. OFFICIEELE PUBLICATIE. Uitreiking bonkaarten voedingsmiddelen voor de 4c en 5e periode 194 en tabaks- en versnaperingenkaarten QA, QB en QC 604. 20 Februari. De Directeur van den Distributiekring 251 Waalwij] maakt bekend ln liet tijdvak van 25 Februari t.m. 16 Maart 1916 zal in de tot dei distTibutickring Waalwijk behoorende gemeenten op de daarvoor vast gestelde plaatsen, dagen en uren (zie afstempeling inlegvel) de uit reiking plaatsvinden van bonkaarten voedingsmiddelen KA t.m. KE 60; de daarbij behoorende melk-, vleescli- en aardappelkaarten LA t.u LE 604 voor de 4e en 5e periode 1946 (17 Mrt'.11 Mei) en tabaks- c versnapeiingenkaarten QA, QB en QC 604. Bij het afhalen van bovengenoemde bescheiden dienen de Tweed Distributiestamkaarten c.q! Nood Tweede Distributiestamkaarten me de daarbij behoorende inlegvellen (GA t.m. GE 508), uitgegeven in dei dist-ributickring Waalwijk, te worden overgelegd. Uitgereikt wordt aan nie't zelfverzorgers: Bonkaarten KA t.m. KE 604 en kaarten LA t.m. LE 604 tegen inne ming van de bonnen A t.m. E 21 van de overeenkomstige inlegvellen benevens: Tabaks- en vcsnaperingenkaarten QA t.m. QC 604 aau: 1. mannen geboren in 1928 of vroeger, naar keuze: een tabaliskaart QA 604; of een versnaperingenkaart QB 604 of een gecombineerde kaart QC 604. 2. vrouwen geboren in 1928 of vroeger, naar keuze een versnaperingenkaart QB 604; of een gecombineerde kaart QC 604. 3. personen geboren in 1929 of later: een versnaperingenkaart Qlï 604. Zeliverzorgingsregeling: Aan zelfverzorgers worden de bonkaarten eveneens volgens boven staande schema uitgereikt, niet dien verstande, dat voor de artikel e waarvoor zij zelfverzorger zijn, geen bonkaart L 604 wordt verstrek In de plaats hiervan zullen op de desbetreffende zegelkaart inlevering, zegels worden geplakt voor twee periode-rantsoenen. I I De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-UitgeverJAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week; 1.95 per kwartaal. Drukker: Waalwijksehe Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hei Districts Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffers" D. B. V. O. In den groote-malaisc-tyd van vóór den tweeden wereldoorlog deed ie figuur der noodlijdende gemeen ten op groote schaal haar intrede m ons staatkundig bestel. Vele gemeenten, die in vroegere prijzenwaardige voortvarendheid, een bloeiende industrie aan zich hadden getrokken en zich daartoe, en ter huisvesting der talrijke ar beiders, enorme uitgaven hadden getroost, zagen zich vrij plotseling •verrompeld door deze economische crisis, die haar aan den rand van het financieel bankroet bracht. Immers was de zorg voor het ge weldig aantal werkloozen een veel al niet te dragen belasting van liet gemeentelijk budget. Toen tenslotte de Regeering tot de overtuiging was gekomen, dat niet de plaatselijke gemeenschap aan deze ramp liet lioofd kon bieden, en dat liet liier een verschijnsel gold van landelijk, ja zelfs van wereld formaat, deden de „Rijkssteunrege ling" en de „Rijkswerkverschaf- fing" liun intrede, en kwam in principe dus de erkenning dat deze zorg niet gemeentelijke- maar Rijks taak was. Echter bleef liet bij een „subsi- dieereii" der gemeenten en deze sub- sidieering werd afhankelijk gesteld van zware eisclien, die tenslotte tot een ernstige beknotting der gemeen telijke autonomie ontaardde; de straf der noodlijdcndlieid. Verheugend is het daarom vast te stellen, dat de uit Londen terug- koerende Regeering de nicuw-ontsta- ne-noodfiguur in onze na-oorlogsclie samenleving, met andere en betere sociale beginselen tegemoet trad en treedt. Deze nieuwe figuur is het Oorlogs slachtoffer in den ruimsten zin. Eenieder, die tengevolge van het Oorlogsgeweld, dan wel tengevolge van handelingen of maatregelen van den vijand in financieelen of eeni- gerlci luaatscliappelijken nood is geraakt, zal een beroep kunnen doen op een der vele Overheidsinstanties welke daartoe in het leven werden geroepen. Wij zien dus, dat de zorg voor onze Oorlogsslachtoffers niet is af geschoven op de gemeentebesturen, waardoor, erger nog dan vroeger, nieuwe onbillijkheden zouden groei en tengevolge van deze nationale ramp, die echter de Zuidelijke en Oostelijke Provincies bijzonder zwaar heeft getroffen. Ilier moet het gansche volk geza- melifk de lasten dragen en moet de bestaanszekerheid der oorlogsslacht offers worden, gewaarborgd. In dezen gedachlengang zal bet onvermijdelijk zijn, dat de totale verarming van den Staat der Ne derlanden zijn weerslag vindt in het levenspeil van alle Staatsbur gers. Allen, zonder uitzondering, zullen wij iets van deze armoede op den koop toe moeten nemen en een veer moeten laten. In dezen zin zijn wij dus allen „Oorlogsslachtoffers". Daarnaast echter zal het de taak der Overheid zijn actief deel te ne men aan den Wederopbouw van het Vaderland en deze te financie ren. Dit- alles echter raakt slechts de materieclc schade. De meesten onzer weten Tiit ervaring, hoe tal rijk de Overheidsinstanties zijn, welke op dit terrein werkzaam zijn. Zij ressortceren veelal onder het Departement van Financiën of van Handel, Nijverheid en Landbouw. Daarnaast echter kennen wij de Oorlogsslachtoffers in engeren zin. Dit zijn zij. die als gevolg van het oorlogsgeweld of van maatregelen van den bezetier niet in hun onder, houd kunnen voorzien, of op andere wijze in maatschappelijlcen nood verkeeren (eva'cué's; zieken; inva liden; nagelaten betrekkingen van gesneuvelden: gcfnsileerden of ver misten; repatriandi; enz.) Voor dezen laatsten groep van Oorlogsslachtoffers, die in een nood verkeeren, dus welke direct verband houdt met de oorlogsomstandighe den of de oorlogvoering, heeft de Minister van Binnenlandsclie Zaken een aparte organisatie in het leven geroepen. In deze Organisatie: „Cen traal Bureau Verzorging Oorlogs slachtoffers" (C.B.V.O.) zijn de Overheidsbemoeiingen voor de Oor logsslachtoffers, in de hierboven gegeven begrenzing van liet begrip, gecoördineerd en gesystematiseerd. Het vormt een aparten Dienst, welke verbonden is aan liet Denar- - tement van Binnenlandsclie Zaken. - Dit Centraal Bureau (C.B.V.O.) neemt od zich de verzorging der Oorlogsslachtoffers, met uitzonde ring, zooals gezegd, van de materi- eele schade. Het heeft zijn werk zaamheden aangevangen op 15 Mei 1945 en trad in de plaats van de op dat oogenblik bestaande Overheids instanties, die zicli -jerzorging van Oorlogsslaelifoffers te doel stelden, t.w. het „Bureau Afvoer Burgerbe volking". kortweg B.A.Ti, genoemd, en het „Bureau Herstelfönds 1940". In dc faak-onvattipg van ..Parti culiere Instanties voor Hnlp^erlee- nine" on „Overheid", ligt dit es sentieel verschil, dat in het eersle teval hulnverlreninc. een „jsrunst" blijft; de hulp dor Overheid ochter spruit voort uit het thans erkende beginsel der „sociale rcchtvaardig- Het C.B.V.O. zal derhalve bet Oor logsslachtoffer dat in nood verkeert, moeten helpen, indien althans geen andere instanties daartoe geroepen zijn. Het Centraal Bureau heeft zijn ge westelijke en districtsgewijze ver takkingen. Deze gewestelijke vertakkingen zijn de „Provinciale Bureaux Ver zorging Oorlogsslachtoffers" (P.B. V.O.'s), welke P.B.V.O.'s weer in meerdere Districts Bureaux Verzor ging Oorlogsslachtoffers, (D.B. V.O.'s) uiteenvallen. En hiermede zijn wij gekomen bij den naam van een instelling die, ofschoon bedoeld als rechtstreeksche vraagbaak of reddingsboei voor on- •ze Oorlogsslachtoffers, voor velen een vreemden klank gebleven is, waarvan men den inhoud niet kon peilen. Daarom ook bleven velen tot óp lieden verstoken van de geldelijke hulp en de sociale voorzieningen, welke de D.B.V.O.'s hen hadden kunnen bieden. In Brabant kennen wij vier van deze bureaux, t.w. te 's-Hertogen bosch, te Eindhoven, Tilburg en Breda. Op deze bureaux kunt Gij U dus melden met een recht op hulp, mits Gij Oorlogsslachtoffer zijt in den bovenomschreven zin van het woord of Gij dit zijt moet natuurlijk wor den uitgemaakt aan de hand van de door den Minister van Binnenland sclie Zaken ter zake gegeven richt lijnen; en mits Gij in een nood ver keert tot leniging waarvan anderen niet wettelijk zijn gehouden. Genoemde Districts Bureaux Ver zorging Oorlogsslachtoffers (D.B. V.O.'s) zijn op de eerste plaats de vraagbaak der Oorlogsslachtoffers. Zij allen kunnen zicli wenden tot de daaraan verbonden afdeeling „Sociale Voorlichting". Daar zult Gij op tal van vragen liet juiste antwoord vernemendaar zal men U met raad en daad bijstaan, U van dienst,zijn in een hulpvaardige en tegemoettredende houding, die elk strikt ambtelijk karakter mist. Zijt Gij evacué, zoo zal men U voorlichten over geldelijke uitkee- ring, over vergoeding van transport kosten, van kosten opslag inboedel, vergoeding huurwaarde verlaten Woning, kosten inrichting nieuwe woning. Maar ook indien Gij kwar tiergever zijt aan evacué's kan wel licht Uw infQrmatie loonend zijn. Zijt Gij Oorlogsslachtoffer, hetzij als niet geheel-valide werknemer of als, al dan niet valide, zelfstan dige, licl zij als nagelaten betrekking, hetzij als Repatrieercnd uit Duitscli- land of Indië, dan ook zij Uw ccrtse gang naar dezen Voorlichtingsdienst. Daar staat men. U welwillend te Woord, adviseert en registreert en draagt zorg, dat aan Uw belangen, de volle aandacht wordt geschon ken. En indien daartoe termen aanwe zig zijn belast het D.B.V.O. zich van dan af met de leniging van Uw lioodcn en wordt daarmede Uw reddingsboei. Dit geschiedt vooral door gelde lijke uitkeering en de verstrekking van voorschotten op Uw tegoed el ders. Maar in bijzondere gevallen zult Gij ook een beroep kunnen doen op het D.B.V.O. tot financiering van het meest noodzakelijke huisraad, kleeding en dekking; tot gehcele of gedeeltelijke dekking van 'begrafe niskosten; ter tegemoetkoming in niet door ziekte of ziekenhuiskosten verzekering gedekte uitgaven; ter bestrijding van hulp in de huishou ding bij geheelc of gedeeltelijke in validiteit van dengene, die .het huishouden doet, en in andere bij zondere gevallen. In dc volle aandacht van liet D.B.V.O. staat ook de verzorging van t.b.c.-paticnten, de verstrek king van kunstledematen aan inva liden, terwijl als nieuwste taak aan dit Bureau; verzorging der Indi sche Repatriandi is opgedragen, vanaf liet moment, dat zij op liun vestigingsadres zijn aangpkomen. H Om tegemoet te komen aan liet groote bezwaar, dat niet iedereen deze Voorlichtingsdiensten kan be zoeken, kan men schriftelijk een verzoek indienen om bezoek aan liuis van een sociale werker of werkster van liet D.B.V.O. Naar wij vernemen zal liet D.B.V.O. te 's-IIertogenbosch zelfs in een zeer nabije toekomst regel matig op tal van plaatsen zitdagen organiseeren. Moge liet bovenstaande er liet zij ne toe bijdragen U vertrouwd te maken met een goeden vriend dien Gij tot nu toe weinig kende en dus ook te weinig waardeerde; Het Districts Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffers. (D.B.V.O.) G. BEKKERS. KORTE BERIC In een toespraak tot de nieuwe Kardinalen zeidc Z. H. o.a., dat er zonder God geen vertrouwen onder dc menschcn kon heersclien. Nooit is de Kerk een wereldrijk geweest. Haar doel is uitsluitenddc zielen te bekecren, imperialistische oog merken lieeft zij niet. De Kerk draagt bij tot de cohesie en het evenwicht van alle facturen der sociale structuur. Geen van buiten aangewende pogingen kunnen de Kerk doen ineenstorten. Minister Vos is per vliegtuig naar Amerika tot het houden van economische besprekingen, vooral omtrent het inschakelen van den particulieren handel in 't liandels„ verkeer tusschen Nederland en Amerika. Radio-Moskou heeft gisteren avond een verklaring van de Sovjet- regeering uitgezonden naar aanlei. ding van de spionnage van Sovjet- agenten in Canada. In deze Moskou- sclie verklaring wordt toegegeven, dat zekere Sovjct-agenien in Cana- _da technische inlichtingen hebben verkregen, „die echter van geen waarde zijn, daar de Sovjet-techniek op het gebied der atoombom reeds verder gevorderd is". Bedoelde agenten waren niet gemachtigd tot deze actie en ze zijn teruggeroepen. In Bombay en Karatsji woeden stakingen, die zich hebben uitge strekt tot Britscli-Indische mari niers. De ernst van den toestand wordt niet slechts geschetst door liet l'eit, dat er dooden en gewon den gevallen zijn, maar ook door de onifandjgheid, dat openlijk mui terij wordt gemeld. Ook.de vliege niers (inlandsche militairen) heb ben zich daarbij aangesloten. In Ivaïro en andere, steden in Egypte liecrsclit oproer tegen 't En- gelsche gezag. En ook on Celpbes (Menado) N.O.I. zijn inlandsche soldaten aan het muiten geslagen. Het eerste vliegtuig der Amo- rilcaansche transatlantische verbin_ ding New York-Amsterdam kwam Donderdag op Schiphol aan. Met het toestel kwamen o.a. 10 Amerikaan- sclic'Tournalisten mee en voorts 25 kisten penicilline. Met dit—eerste toestel is minister Ir. Vos naar Amerika teruggereisd. Prinses Juliana is aan de be tere hand. Zij hcel't reeds ecnigen tijd haar bed mogen verlaten. De parlementaire commissie Ned.-Indië is thans als volgt sa mengesteld: M. J. M. van Poll, voorzitter; H. A. Korthals, H. J. W. A. Meijerink, jhr. mr. B. C. de Sa_ vornin Lobman eu Ck. J. I. M. Wei- ter, leden. Met de brug te Hedel hoopt men gereed te zijn in November- December 1946, die bij Zaltbommel in JanuariFebruari 1947, terwijl voor de Moerdijkbrug Aug. 1946 werd genoemd en de brug te Zwijn- drecht waarschijnlijk in Juli van dit jaar klaar zal zijn. STATENVERKIEZINGEN OP 31 MEI. Volgens de N.R.Crt. zullen de Sta tenverkiezingen niet op 24 maar op .31 Mei plaats vinden; dit in verband met technische moeilijkbeden. DE TOESTAND IN INDIë. „De Hollaridsche politiek". Soekarno en Ilatta, Oost-Java be reizend, hebben toespraken gehou den voor een volksvergadering te Pasoeroean. Ilatta zeide, dat de Indonesiërs bereid waren met an dere volken samen te werken op basis van honderd procent onaf hankelijkheid. Soekarno viel de Nederlandsche politiek aan, zeggende dat zij ge richt is op lierkoloniseering. De Hollanders voeren een poli tiek van verdeeling, verleiding en bedreiging, doch deze politiek zal zeker stranden, aldus Soekarno. HULP AAN GEALLIEERDE VLIEGERS EN PARATROOPERS. Zooals reeds eerder bekend ge maakt werd zijn sinds kort na de bevrijding de Militaire Intelligence Service U.S. Army en bet Engel- sclie Bureau I.S. 9 te Wassenaar bezig in ondraebt van hunne Re geeringen een onderzoek in te stellen naar de hulp, welke tijdens dc be zetting aan geallieerde vliegers en paratroopers werd verleend. Aanvankelijk werden zoo veel mogelijk degenen, die een dergelijke hulp verstrekt hadden door een officier van een der genoemde bu reaux bezocht. Dit is thans niet meer mogelijk, daar vóór 15 Maart de. werkzaamheden beëindigd moe ten zijn. Er zijn echter thans nog velpn, die om een of andere reden nog niet bekend zijn aan deze inlichtingen diensten. Derhalve wordt een ieder verzocht, die nog geen bezoek ont ving of die nog niet op een andere wijze met een der bureaux in con tact is geweest of een vragenlijst heeft ingevuld, zoo vriendelijk te willen zijn vóór 15 Maart hun naam en adres op' te geven aan de Mili tary Intelligence Service U.S. Army, Bloemcnmplaar. 36 Wassenaar. Het is voldoende, dat men naam en dat men geallieedre vliegers of adres opgeeft onder vermelding, paratroopers geho'nen heeft. Hierna wordt te eenigertijd een vragenlijst toegezonden, waarop men nader de bijzonderheden uiteen kan zetten. Er wardt DRINGEND verzocht in deze brieven geen andere onderwer pen te willen behandelen. Indien men over andere aangelegenheden wil schrijven, dan moet zulks in afzonderlijk schrijven geschieden. IN CASSATIE OPNIEUW DE DOODSTRAF VOOR MUSSERT. Voor 't Hof van cassatie eischte Prof. Mr. Langemeijer bevestiging van de' doodstraf voor Mussert. Mr. Langemeijer erkende de tra giek van bet geval, aangezien het hier een man betreft, die een goed vaderlander had kunnen zijn, wan neer hij zich niet in de politiek had begeven en die ook als politi cus, indien er geen oorlog had ge woed in ons land, alleen maar het voorwerp zou zijn gebleven van gemoedelijken spot, doch die thans door de gebeurtenissen medege- sleept is in een baan, waarbij zijn leven in bet geding kwam. Mussert is niet een typisch land verrader, wel echter een typisch hoogverrader, die wellicht geleid werd door een overtuiging, welke echter alleen mogelijk was door fouten in zijn karakter. Deze fouten waren''een niatelooze zelfoverschatting en een inoreele stompheid, waarbij dc eerste hem deed verbeelden., dat hij, Mussert, gewicht in de schaal zou leggen en de tweede hem lot samenwerking bracht met' liet satanisch nationaal- socialisme welke karakter ook voor 1940 reeds duidelijk aan het licht was getreden. En deswege achtte mr. Langemeijer de opgelegde straf, de doodstraf, zeer juist. Over vier weken zal dc Raad van cassatie uitspraak doen. KEITEL HEETTE ALLES GEOORLOOFD. Smirnof zette voor 't tribunaal te Neurenberg het relaas voort van de beestachtige daden, door de Duitschers tegen de burgerbevol king gepleegd. Alle maatregelen, ook tegen vrouwen en kinderen, zijn geoorloofd, wanneer zij kunnen leiden tot succes in den strijd tegen de „bandieten" in Rusland en den Balkan, zoo beval Keitel. Wat telkens weer opvalt in de door de Russen genoemde feiten is dc ontzaglijke omvang van de mis daden. Zoo werd ditmaal weer ont huld, dat' in liet district Rowno meer dan honderdduizend Hjken van geëxecuteerde burgers zijn gevon den. Diepen indruk maakte Smirnof's lezing van de slachting van Lidicc, het Tsjechische dorp, dat geheel werd uitgemoord en platgebrand onder leiding van den beruchten Karl Frank. De Duitschers, die den moord uitvoerden, lieten zich na afloop voor de stapels lijken foto graf eeren. Lidice werd herhaald in vele Sow jet-dorpen, zoo vervolgde Smir nof. Smirnof wees met bijzonderen nadruk op dc massamoorden jegens kinderen, die hij een van de meest schokkende misdaden van de Hit- ler-terreur vond. Hij haalde getui genverklaringen aan omtrent liet levend begraven van kinderen. Het aantal burgers van Kiew, dat gemarteld en gedood werd, bedroeg 195 duizend, waarvan honderddui zend alleen reeds stierven in liet meest beruchte kamp Babiyar. GOERING'S OPDRACHT AAN SEYSS-IN QUART. „Weet, dat gij niet zijt uitgezon den om te werken voor het belang van de aan u toevertrouwde volken, maar om Tiet uiterste uit hen te lialen ten bate van Duitsehland", aldus Gocring op een bijeenkomst der Rijkscommissarissen op 6 Au gustus 1942, van welke bijeenkomst de Russen een stenografisch verslag lieliben gevonden. Scyss was de allereerste, tot wien Goering zich met de volgende woor den richtte: „Zware luchtaanvallen liehbcn de bevolking van het Ruhr- gebied ernstig doen lijden. Voor de poorten van liet Ruhrgebied ligt het weelderige Holland, dat veel meer groenten naar liet getroffen gebied kan sturen dan tot nu toe. Wat de Nederlanders er van denken is voor mij om het even. Het zou nog niet zoo'n kwaad idee zijn als de weer standskracht van het Nederlandsche volk ernstig ^vord verzwakt, want het is niets anders dan een natie van verraders. Het is niet onze taak een volk te voeden, dat ons vijandig gezind is. „Ik ben van plan te plunderen op de meest voordeelige manier en ik heb reeds een groot aantal aan_ koopers met buitengewone volmach ten naar Holland gezonden. De gulden zal niet meer waard zijn dan het bekende papier, dat voor zekere doeleinden gebruikt wordt. Samenwerking bestaat voor mij niet meer", zoo sprak Goering zich uit. TENTOONSTELLING THEO VAN DELFT. Het is een verblijdend feit te mo_ gen constateercn dat, na de bange jaren van knechting en terreur, ook op cultureel gebied, er een groote opleving te. bespeuren valt in het artistieke cn cultureele le ven en dat liet Zuiden hierin bij bet Noorden zeker niet ten achter staat. Ook in Waalwijk nemen wij een groote belangstelling waar voor al les wat des geestes is, gezien de vele lezingen en voordrachtsavon_ den die er worden gehouden. Zoo staan wij nu dan aan den vooravond van dc Tentoonstelling van het werk van onzen plaatsge noot, den schilder-beeldhouwer Theo van Delft, ecu zeer bijzondere ge beurtenis op artistiek terrein en die .vele groot-ere plaatsen ons benijden mogen. Tlieo van Delft zal dan van Don derdag 28 Febr. tot en met Zondag 3 M:iart in de groote zaal van Mu sis Sacrum, een belangrijk en ty_ pecrcnd deel van zijn omvangrijk oeuvre tentoonstellen. Deze ten- toonstelilng wordt onder de auspi ciën van Waalwijks Belang, geor ganiseerd door de Schoonheids commissie dezer vereeniging. liet voorwoord in den te verschij nen catalogus dier tentoonstelling zal wat dieper dan in dit korte bericht mogelijk is, op liet werk van onzen schilder ingaan en trachten een schets te geven van zijn be langrijk en veelzijdig werk. Wij zullen den schilder op deze Expo sitie vertegenwoordigd zien in de drievoudige uiting van zijn talent en wel op de eerste plaats als een zeer voornaam portretschilder, dan als vertolker van landschap en ste denschoon, cn ten slotte als schil der van merkwaardig schoone bloemstukken, stillevens en wild en ook zeer enkele zijner beeldhouw - gevogelte. Bij wijze van stoffeering zullen werken worden geëxposeerd, om een volledig beeld te geven van zijn veelzijdig kunnen. Mogen wij dan, als blijk van waardeering dat Waalwijk zoo'n schilder van naam in zijn midden mag herbergen en tevens om de gelegenheid aan te grijpen, die ons wellicht niet meer geboden wordt, dit prachtig deel van zijn werk, dat de particuliere bezitters voor dit doel hebben willen afstaan, als ensemble te kunnen genieten, in grooten getale opgaan naar Musis, het waarborgt ons allen oogenblik- ken van uiterst kunstgenot en 't zal bij ons een blijvenden en on_ vergetelijken indruk vestigen van het schoone werk van onzen Waal- wijksclien kunstschilder en beeld houwer Tlieo van Delft. G. v. I. Naar wij vernemen zal de of_ ficiecle opening der Tentoonstelling op Donderdag 2S Februari ten 3 uur in Musis Sacrum, plaats heb ben door den Edelaclitb. heer Mr. R. van der Heijden, wnd. burge meester van Waalwijk. NIJVERHEIDSSCHOOL. Voor den nieuwen cursus aan de Nijverheidsschool voor Waalwijk au Omstreken, die met 1 April a.s. aanvangt, hebben zich tot dusverre aangemeld voor de afd. schocnma_ keU 15 en voor de afd. smeden- bankwerken 30 leerlingen. TEGEMOETKOMING KOSTEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. Ouders of verzorgers van jeugdige personen met behoorlijken aanleg, die een opleiding aan een dagschool voor industrie en huishoudschool, of vakschool voor het schooljaar 1946/1947 niet kunnen bekostigen, kunnen zich schriftelijk wenden tot liet ministerie van onderwijs, afd. N.O., Alexanderstraat 20, 's-Graven- hage ter verkrijging van een tege moetkoming in de kosten voor liet reizen en voor boeken cn andere leermiddelen. R.K. VOLKSPARTIJ. Het actieve bestuur der R.K. Volkspartij beeft twee groote pro- paganda.avonden uitgeschreven en wel in de parochie van O. L. Vrouw op Maandag 25 Februari in de zaal van liet Patronaat en op Vrijdag 1 Maart in de St. Clemens-parochie in liet Patronaat. Beide avonden zal Dr. Joep Na- ninck als spreker optreden met het onderwerp „Vernieuwing in de po litiek". KORTE BERICHTEN. Volgens „de Jonge Strijder" zullen de Kajottees omstreeks Vastenavond een vroolijke vastenavond-viering organiseeren.

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 1