DINSDAG 2 APRIL 1946. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 69e JAARGANG No. 26. Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt Dinsdag en vrijdag. MIDDELBAAR ONDERWIJS VOOR MEISJES. NAAR BELGISCH VOORBEELD. De bevrijding van Drunen. Gemeenteraad Waalwijk. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever JAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per weekt 1.95 per kwartaal. Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Op heden, 1 Apil, viert de bekwa_ me en algemeen-geachte secretaris van de „Vereniging Ons Middelbaar Onderwijs in N.B.", de heer J. A. A. v. Loon te Tilburg, zijn zilveren ambtsjubileum. Dr. Moller is de grote organisator van deze vereni ging geweest, de oud-Waalwijker v. Loon was twintig jaar lang zijn rechterhand en als zodanig hebben zij samen er toe meegewerkt, dat in de voornaamste plaatsen van onze jjrovincie katholieke middelbare scholen zijn gesticht, ook te Waal wijk. Het is ons een behoefte, den heer Van Loon van deze plaats openlijk onze dank te betuigen voor de welwillendheid, welke hij steeds betoond heeft om Waalwijk te ma. ken tot een centrum van onderwijs in de Langstraat. Wij bicden hem daarom op deze dag onze hartelijke o gelukwensen aan, en hopen, dat hij zich nog vele jaren in de bloei van het middelbaar onderwijs in Waal_ wijk mag verheugen. „Bloei" betekent hier ook, dat dit onderwijs zich zal blijven richten op de ontwikkeling van de maat schappelijke behoeften. Voor de jongens is dit gedaande bestaande middelbare school te Waalwijk heeft een evolutie doorgemaakt van middelbare handelsdagschool via Hogere Handelsschool naar H.B.S. A en H.B.S. B. Er bestaat in Waal wijk nog geen middelbare school voor meisjes, maar ook hierin wen sen het Hoofd- en het Plaatselijk Schoolbestuur van bovengenoemde vereniging te voorzien. Het is een punt van overweging geweest, welke vorm van midclbaar onderwijs voor meisjes gekozen zou moeten worden. Over het algemeen gaan aanleg en neiging van meisjes meer in de richting van de taalvakken en min der naar de wis_ en natuurkundige studie. Een H.B.S. B is daarom niet het aangewezen instituut voor meis jes, de litterair_economische H.B.S. A meer. Het program van een Mid delbare Meisjesschool is echter ge heel ingesteld op de psyche van de meeste meisjes: aan het onderwijs in de moderne talen en letterkunde wordt de meeste zorg besteed, dan volgen aardrijkskunde en geschie denis, wis_, natuur, en scheikunde, handelswetenschappen, lichamelijke oefening, maar daarnaast wordt b.v. in Den Bosch nog les gegeven in tekenen, hygiene, opvoedkunde, so_ tiologie en muziek. De middelbare school voor meisjes geeft dus een volledige middelbare opleiding tot alle moglijke maatschappelijke be stemmingen, maar ook voor verde_ re studie. Het einddiploma geeft n.l. bevoegdheid tot de studie voor alle middelbare akten, geeft geen toegang tot de universiteit, maar wel vrijstelling voor de meeste vak ken van het Staatsexamen. Naar aanleiding van gegevens, in het eerste nummer van het Maand blad- van het St. Maria Lyceum te 's-Hertogenbosch.hebben wij de be_ stemming van 56 meisjes met het einddiploma M.M.S. vna Den Bosch kunnen nagaan: 11 studeren voor een middelbare akte. 7 voor de akte lerares huishoud school. 7 voor apothekers-assistente of analyste. 6 voor biblothecaresse of een an dere vorm van maatschappelijk werk. 1 voor onderwijzeres. 11 werden geplaatst op een bureau in overheidsdienst, als particu lier-secretaresse of administra_ trice. 2 gingen in de accountancy verder. 3 traden in militaire dienst. 3 werden verpleegster. 5 zijn thuis of getrouwd. Wij menen dat dit overzicht vol doende belicht, dat de middelbare school voor meisjes, welke in grote mate de sympathie van oud_Minis_ ter Bolkestein geniet, een belang rijke rol in ons sociaal leven kan vervullen en vertrouwen, dat het Plaatselijk Bestuur van de „Vereni ging Ons Middelbaar Onderwijs" van ouders en gemeenschap vol doende steun zal ondervinden, om ook deze uitbreiding van het mid delbaar onderwijs te Waalwijk tot stand te kunnen brengen, ten voor dele van de gehele vrouwelijke jeugd in de Langstraat en omge ving. G. J. DE VRIES. DE TOESTAND IN INDIë. De verwoesting in Zuid.Bandoeng blijkt enorm te zijn. De algemeene chaos werd nog vergroot door het loslaten van de gevangenen uit de gevangenis op Bantjeu, in het cen trum van de stad. De telefoonver bindingen, het station en de waren huizen in het zuidelijk deel van Bandoeng, zoomede vele woningen in de Chineesclie wijk en bovendien winkels en gouvernementseigendoin_ men in het Z.W. deel van de stad zijn volledig verwoest. De meerderheid van de T.R.I. is geëvacueerd en ongeregelde Pemoe_ dabenden, aan wie de schade groo_ tendeels geweten wordt, deden het zelfde. De eenige gewapende groep, die men aantrof, bestond uit een aantal Japanners, die zich overga ven zonder een schot te lossen. Toen op 25 Maart des middags te vier uur Zuid-Bandoeng geheel bezet was, verbleven slechts de Chineezen en enkele Indonesiërs in dat deel van de stad, Alle motorvoertuigen en radio_ stations op Bali zijn thans in geal lieerde handen. De actie der Pemoe_ da's, welke de bevolking groote 'moeilijkheden veroorzaakte, is aan zienlijk verminderd sedert de komst van de bezettingsmacht. Het nationalistische dagblad „Merdeka" te Batavia bevat een aansporing tot het bespoedigen van de evacuatie der in het binnenland van Java geïnterneerde Nederlan ders, opdat de Britten niet langer een excuus hebben om langer op Java te blijven. Het aan land zetten van Neder- landsche troepen in Indië gaat re gelmatig voort. In Batavia zijn weer 1300 man aangekomen, afkomstig uit Bangkok. Ook op Lombok zijn Nederland- sclie jongens aan wal gegaan. Zij werden door de bevolking enthou siast begroet. RIDDER DE VAN DER SCHUEREN COMMISSARIS DER KONINGIN IN OVERIJSEL? Naar wij vernemen is de benoe ming te verwachten van jhr. ir. J. B. Ridder de van der Schueren, ge boren te Waalwijk (waar zijn vader burgemeester was), tot commissaris der Koningin in de provincie Over_ ijsel. Ridder de van der Schueren is o.m. militair commissaris van Noord-Brabant geweest. NATIONAAL WELVAARTSPLAN. Ingediend is bij de Tweede Kamer een ontwerp van „wet tot voorbe reiding van de vaststelling van een nationaal welvaartsplan". Het eerst noodige bij het herstel is, dat tal rijke overheidsinstanties, die op het economische leven een invloed van beteekenis uitoefenen, in haar ar beid gecoördineerd te werk gaan zoo wordt in de memorie van toe lichting gezegd. Er moet systemati sche leiding zijn. Een middel daartoe is het werken volgeps ceri centraal plan, gebaseerd op ramingen van de productie- en afzetmogelijkheden. Het regeeringsbeleid zal in groo_ te lijnen moeten worden uitgestip peld, voorloopig voor een periode van 3 jaar voor enkele onderdee- len, als een program voor woning bouw, voor langeren tijd terwijl aan de hand van dit plan telkens voor een periode van een jaar een meer gedetailleerd overzicht dient te worden opgesteld. HERDENKING EN REÜNIE. Op Vrijdag 10 Mei a.s. organiseert de Landelijke Vcrecniging van Ex_ Politieke Gevangenen uit den Be zettingstijd op het Eeregrafhof in Bloemendaal een grootsche herden king van de gevallen vrijheidsstrij ders, waarvoor zij rekent op de deelname van alle oud-gevangenen en gijzelaars. Na afloop van de herdenking zal in Haarlem een ge meenschappelijke maaltijd worden gehouden, terwijl in aansluiting daarop tijdens een reünie, de doel stellingen van de Vereeniging na der zullen worden toegelicht. In deze massale samenkomst zul len de gerechtvaardigde grjevcn en verlangens van deze groep onder de aandacht van de Regcering en het Nederlandsclie Volk worden ge bracht. Weer klinkt voor alle oud_gevan_ genen en gijzelaars het vroeger zoo gehate woord: AANTREDEN. Alle inlichtingen verstrekt het Uitvoerend Comité „Herdenking en Reünie", p/a W. Bakker, van Pal- landstraat 2 te Velp (Gld.). Onder bovenstaanden titel zegt -het „Brab. Nbld." o.m.: Waartegen we meer speciaal be zwaar hebben, is dat verschillende excellenties herhaaldelijk in hun kwaliteit van minister als parade_ paardjes optreden voor een bepaal de partij en dan erg kwistig doen met toezeggingen en aankondigin gen, motto: er zit schot in. Nu het tegen de verkiezingen loopt, begint de reclame er wel erg dik op te liggen. Reclame voor eige.n voortreffelijkheid, zooals we dat in België ook hebben gezien. Het ergste is, dat die verzekerin gen ook qua inhoud verdacht veel op het Belgische voorbeeld beginnen te lijken. De ministers Mansholt en Vos tooveren kolen en fietsbanden in het nabije verschiet, alsof de misère nog maar een kwestie is van maan den. Schoenen, kleeding enz., als men genoemde excellenties hoort zal ook op dat gebied het leed al gauw geleden zijn. Men kan dan opmerken, dat het niet te pas komt met de verkiezin gen voor de deur Sinterklaasje te gaan spelen, zooals die hccren doen, maar het is lieclemaal mis als ach teraf blijkt, dat die mooie beloften ook nog met een stcvigen korrel zout dienen te worden genoten. Met 7 mud kolen voor een lxeelen winter het achtste wordt in be trokken kring sterk betwijfeld een schoenen, en textielpositie die nog uiterst precair is en versobering van liet voedselpakket in plaats van verruiming doet men beter geen optimistische vertoogen te houden. En als de winkels zóó leeg zijn, dat er letterlijk, geen stofje op de punten te krijgen is, moet een mi nister niet beweren, dat het van den kant der winkeliers een kwestie is van niet willen in plaats van niet kunnen. Zulke tegenstrijdigheden geven een slechten indruk van een bewindsman. Laat de regeering eens ophouden met al dat beloven en al dat pra ten. Laat 'ze liever dóen SHAG, STOFFEN F,N HOEDEN. Vorige week Donderdag werd aan de grens onder Nispen een partij van 1300 kg. shag in beslag geno_ men. Gisternacht viel den be ambten onder Huijbergcn een partij van 180 kg. shag. in handen. Voorts zijn de afgeloopen dagen groote hoeveelheden stoffen „afgeslagen". Vooral in het laatste artikel wordt den laatsten tijd een levendige smokkelhandel gedreven. Veel af_ heerenlioeden, een artikel dat uiter_ trek bestaat tevens in dames_ en aard onderhevig is aan het seizoen. De laatste nouveauté's uit de Ant_ werpsclie modehuizen gaan in deze weken/ in grootcn getale de grens over. VIER DOODEN BIJ MIJN EXPLOSIE. Toen een groep arbeiders van een der baggermolens van de grinderij bij Linne (L.) bezig was een anker op den Maasoever te bevestigen, kwam een zware mijn tot explosie. De gevolgen waren verschrikkelijk. Vier personen, allen afkomstig uit Venlo, werden op slag gedood, ter wijl vier anderen zwaar gewond naar het ziekenhuis te Roermond zijn overgebracht. Het terrein zou volgens verkregen inlichtingen door Duitsclie krijgs_ gevangenen van mijnen gezuiverd zijn, doch bij nader onderzoek kwamen er in den loop van den Woensdagmiddag nog 28 mijnen voor den dag. De herdenking onzer bevrijding. De regeering heeft besloten de plechtige herdenking van de totale bevrijding van Nederland te doen plaais hebben op Vrijdagavond 3 Mei. Op Zaterdag 4 Mei, wanneer het bevrijdingsfeest gevierd wordt, zal des ochtends te 11 uur een minuut stilte in acht worden genomen. Gedurende dien tijd zal dus overal het werk en het verkeer worden stilgelegd. Dokter en verpleegster DOODDEN 1600 PATIËNTEN. Dr. Hildc Wernicke en de hoofd verpleegster Helene Wiecsorek, werkzaam in het zwakzinnigenin stituut van Oberwalde, in Duitsch- land, zijn door het Hof te Moabit wegens moord met voorbedachte rade ter dood veroordeeld, meldt de Amerikaansche nieuwsdienst in Duitscliland. Deze vrouwelijke arts gaf toe, dat zij zonder nader onderzoek allen, die haar ongeneeslijk ziek leken, had aanbevolen af te maken. Zij werd beschuldigd van medeplich tigheid aan den dood van minstens 1600 patiënten. De hoofdverplcegi. ster had de injecties bereid en toegediend. Beiden voerden aan, dat zij gehandeld hadden uit medelij den met de patiënten. Het Hof vond echter geen termen voor verzach tende omstandigheden aanwezig. IV. Het groote bombardement. De meeste projectielen vielen in de buurt van de kerk van Drunen, keer op keer sloegen ze daar in. Men kon daken en gevels van hui zen in zien storten. Ook de kerk kreeg haar part, vooral het mid denschip werd door de in Waalwijk opgestelde kanonnen zwaar getrof fen. De kerktoren hield zich goed. De granaten schampten op de dikke muren af, of zij beschadigden den toren, maar niet een granaat sloeg er door. Toen de kruitdamp was wegge trokken, kon men eerst goed de ruïnes zien. Wonder boven wonder waren er ditmaal geen slachtoffers, ofschoon de beschieting in bet mid den van den dag gebeurde. Dc Zusters lagen onder het vuur. Het klooster van de Zusters was ook zwaar getroffen. Groote dcelen van het dak waren weggeslagen en verschillende kamers waren stuk- geschoten. Men kon, zonder een deur open te doen, dwars door het klooster loopen, zoo'n groote gaten waren er in de muren. Alleen de toegang tot den kelder was tot nog toe nog vrij gebleven. In den kelder schuilden de Zusters met hun be dienden, pensiongasten en enkele paters. De positie waarin het ge zelschap verkeerde was daar on houdbaar. Voor slapen was geen plaats, de oude vrouwtjes zaten al dagen op stoelen te zuchten en weeklagen. Van deze oudjes waren er twee of drie, ik weet het niet meer precies, voorzien van de Laat ste Sacramenten der Stervenden. Met behulp van het Roode Kruis werden wat spullen uit den kelder gesjouwd en werden van onder de puinen uit, enkele matrassen ge haald. Met die matrassen en wat stroo maakte men in den kelder enkele noodbedden. Tussclien twee bombardementen brachten een paar jonge mannen voor dc Zusters en voor hen die onder de sacristie en pastorie ver bleven, melk, brood, water enz. In de gangen? Zijn daar menschen? Onder leiding van den heer van de I£rabben, de leider van het Roode Kruis, werd na iedere beschieting uitgerukt. Twee mannen van deze noodorganisatie vonden in de school- gangen van de meisjesschool een kleine 30 vluchtelingen, die van den dijk, af waren gekomen omdat ze onder den windmolen geen plaats meer hadden kunnen machtig wor den en die in de school een veilig onderkomen dachten te hebben. Wat waren deze menschen bedro gen uitgekomen. U moet liun toestand eens goed indenken. Eerstens waren ze uit hun huizen gevlucht. Tweedons was het schuilen in de gangen niet verantwoord, omdat het boven den grond was en een granaat makke lijk door zoo'n muur kon slaan. En derdens, door de vele granaten, die op kerk, pastorie, klooster en in die omgeving terecht kwamen, was ook de meisjesschool zwaar bescha digd. Het lawaai, dat. een bombar dement op zoo'n korte afstand geeft, is alleen al meer dan genoeg om er gewoonweg krankzinnig van te worden. De schoolgangen móeten ontruimd worden. Reeds donker geworden, was het onverantwoord om in den laten avond de sclioolgangen te ontrui men, want ieder oogenblilc kon weer een golf granaten over ons dorp uitgespuwd worden. In den vroegen morgen van het onvergete lijke Allerheiligen, toog reeds om 4 uur de noodploeg er op uit, onl plaats te zoeken voor de bange menschen uit de sclioolgangen. Om goed S uur was de evacuatie vol tooid en Gode dank, zonder onge lukken. U kunt zich wel indenken, hoe blij deze misloopcrs waren, wat verder van liet centrum te schuilen. Achteraf bekeken, waren hierdoor 30 menschen uit den greep van den dood gered. De bakkers blijven bakken! De bakkers hadden zich die dagen flink gehouden. Toen de schoen makers diep onder den grond weg kropen en de boeren in allerijl dë allernoodzaklijksle bezigheden ver richtten, toen stonden de bakkers in de bakkerijen, zij bleven op hun post. Niet alle bakkerijen waren nog intact, daarom moesten er sommi gen op dubbele toeren draaien tn dat met primitieve machines. Na iedere beschieting waren liet ds bakkers, die zich het eerste uit de ondergrondsche schuilplaatsen waagden en weer stookten en bak ten, om duizenden monden open te houden. Bakkers, wij blijven U dankbaar! Er was voldoende vleesch. Er sneuvelden ook koeien, paar den en varkens, naar verhouding meer vee dan menschen, omdat de dieren niet konden schuilen. In het begin werd getroffen vee nog ge slacht en aan de inwoners ter be schikking gesteld, zoodoende was er volop vleesch. De soldaten hadden liever var_ kensvleescli, reden waarom zij ge stolen varkens slachtten. Dc afval en mindere kwaliteit vleesch wer den aan d6 boeren weer terugge geven of weggegooid. In Elshout zaten veel Duitschers. Zoodra in Drunen veel granaten vielen, verkozen de frontsoldaten Elshout tot rustplaats. Er waren daar boerderijen, waar 50 tot 100 soldaten ingekwartierd werden, waarvan de boeren vooral het paardenvolk liever zagen gaan dan komen, omdat veevoer door de Duitschers opgevorderd werd. Ook het Duitsche Roode Kruis verhuis de. Tegenover F. Vermeer was een munitie depot. Als dat de Engel- schen maar niet ontdekten C. V. Donderdag 28 Maart, 's avonds 7.30 uur kwam de tijdelijke raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeeA onder voorzitterschap van den waanemend burgemeester Mr. R. J. Th. v. d. Heijden. Afwezig dc heeren M. v. Loon (met bericht van verhindering) en C. Pullens. De notulen der vorige vergade ring werden zonder opmerking vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Nota van aanmerking van Ged. Staten op het raadsbesluit van No vember 1945 tot wijziging der be grooting 1944. In verbmid met het ontwerp.ant- woord van B.' en W. vraagt de heer Duivelaar of elk lid van het gemeentepersoneel bij zijn jubileum in aanmerking komt voor 1 maand extra salaris, dus zoowel een arbei der als een ambtenaar. De voorzitter zegt dat vroeger bij een 25_jarig of langer dienstjubi- leum gewoonlijk een voorwerp, bijv. een gouden horloge, werd aangebo den. Sinds deze voorwerpen niet meer te> krijgen zijn hebben B. en W. dit vervangen door icderen ju bilaris een maand extra salaris te geven. B. en W. willen deze kwestie regelen in het nieuwe ambtenaren reglement. De bedoeling is deze uit- keering lager te stellen. De raad krijgt t.z.t. gelegenheid zich hier over uit te sprkeen. Van verschillende vergunninghou ders en verlofhouders is een verzoek ingekomen om vermindering van vergunnings-verlofsrecht in ver band met gedwongen sluiting hun ner bedrijven van 30 Oct. 1944 tot 1 Mei 1945. B. en W. zijn van oordeel dat dit verzoek billijk is en stellen daarom voor de gevraagde vermindering toe te staan. De minister van Sociale Zaken heeft hiertegen geen bezwaar. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 2. Voorstel tot wijziging van het reglement van orde voor de ver gaderingen van den raad. De bedoeling is dit reglement aai» te vullen met de bepaling dat de voorzitter na het sluiten van de raadsvergaderingen staande een ge bed zal uitspreken dat door de raadsleden en de verdere aanwezi gen slaande zal worden aangehoord. De heer Buykx, die over dit on derwerp ook een schrijven tot B. en W. gericht had, zegt dat hij zijn verzoek achterwege gelaten zou hebben als hij had kunnen vermoe den dat B. en W. met dit voorstel zouden komen. Hij stelt I-hans voor de redactie eenigszins te wijzigen en in plaats van de woorden: „staande wordt aangehoord" te zet ten: „sfaande in stilte wordt mede- gebeden of aangehoord". De voorzitter vindt het nogal erg om te bepalen dat men zachtjes mee kan bidden. Men zou een voor schrift gaan maken van iets dat vanzelf spreekt. Ieder is toch vrij in stilte mede te bidden ook al staat dat niet in het reglement. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. aangenomen. 3. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet en tot het nemen van de noodige maatregelen voor den bouw van 16 woningen en 12 noodwoningen. (Nadere bijzonderliedn over dit voorstel werden reeds in een vorig nummer opgenomen). De voorzitter licht nader toe dat men omtrent de kosten van deze woningbouw, zoowel wat de 12 Zweedsche houten noodwoningen als de 16 permanente woningen betreft, nog geheel in het duister tast. De ramingen loopen sterk uiteen. De een spreekt van 6000.de ander van 10.000.— k 12.000.—. De aan besteding, die zoodra de voorberei dingen getroffen zijn gehouden zal worden, zal hierop wel het ant_ woord moeten geven. De heer G'reve zegt dat liet hem verwondert dat deze woningen niet gebouwd worden ter plaatse waar door oorlogsgeweld de huizen ver woest zijn en het terrein braak ligt. Als getroffenen de voorkeur voor deze woningen krijgen zullen zij het liefst wonen ter hoogte van hun vroegere woning.

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 1