KLACHTEN OVER DEN WINKELIER HEUSDEN. DRUNEN. SPORT. AANVULLENDE BONNENLIJST DINSDAG 9 APRIL 1946. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 69e JAARGANG No. 28. Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt Dinsdag en vrijdag. Nieuws uit Waalwijk en Omgeving. De Junioren konden het tegen Vlijmen niet bolwerken en verloren met 9—0. Met groote spanning werd de wedstrijd van het eerste elftal tegen St. Michielsgestel tegemoet gezien. De kamp, die gestreden werd onder groote publieke belangstelling van supporters, was vinnig, de gasten toonden zich doorloopend ieis ster ker en wisten door keurig plaatsen beter dan Haarsteeg hun krachten te sparen. De uitslag werd 4—1. Scheidsrechter Maaslandt hield de teugels strak. Voor een goed gevulde zaal, sprak den heer dr. Rens, over „Heusden en zijn toekomst mogelijkheden". Spreker schetste in groote trskken het Heusden van voorheen, heden en toekomst. Hij toonde aan dat Heusden niet bij de pakken be hoefde neer te zitten, en dat voor uitbreiding, en industrialiseering plaats is. Voorts wilde spreker de oude markten weer in eere hersteld zien. Dit ter bevordering van 't vreemde lingenverkeer De jeugd heeft ook behoefte aan ontspanning en spreker vroeg daarvoor de grootste aandacht. Met dit alles kon Heusden dan toch z'n ouden vorm behouden, de wallen moesten verbeterd, maar niet op geruimd worden, Hij richtte zich hierbij tot de Middenstandsver. en Heusdens Belang, aan de welvaart van Heusden hun beste krachten te geven. Zaterdagavond speelde in de zaal van den heer Verheij, de Herptsche Tooneelver. Opgevoerd werd „Haat" een tooneelspel in 3 bedrijven. De zaal was maar matig bezet. Zondag speelde de Heusden- sche Voetbalver, haar 11e Compe titiewedstrijd tegen Baardwijk 11 te Baardwijk. Niettegenstaande Baard wijk het eerste doelpunt scoorde, wist Heusden ook dezen wedstrijd met 4—1 te winnen. A.s. Zondag 7 April des nam. half drie hoopt in dè Ned. Herv Kerk te Drunen voor te gaan in den dienst des Woords Dominé van der Smit van Waspik. Ouderavond K. J. M. Zondagavond gaf de K.J.M. alhier een ouderavond. De directeur, kap. Heeren deed het openingswoord. Spr. kondigde de begrafenis aan .va" £e K- J-. M.-afd. Drunen. Het katholiek Meisjes Jeugdwerk zal op aandringen van de bisschoppen op een anderen leest geschoeid worden. De K.J.M. was de laatste jaren uit gegroeid tot een vereenigtng van 60 leden. Moge ook het Meisjes Jeugdwerk in de toekomst, zij het dan ook onder een andere naam, groeien en bloeien tot het algemeen welzijn. De avond werd gevuld met zang en voordracht. De meisjes hebben den aanwezigen een genoeglijken avond bezorgd. In verband met het bericht aangaande het 750-jarig bestaan van de Heistraat berichten wij Een z.g. buurtschapsbestuur onder leiding van J. K. (Jo Knippels) heeft op de meest geslepen en intrigante manier ons overgehaald een der gelijk bericht te plaatsen, welke nader bezien een April-grap moest zijn. Wij meenen aan onze lezers onze verontschuldiging te moeien aanbieden en het verheugt ons ten zeerste dat de heeren hun flauwe grappen niet tot een succes konden maken, Indien plaatsruimte het ons toe laat zullen wij t.z.t. dé geschiedenis van Drunen en het ontstaan van het z.g. Kasteel of Huis jian Drunen beschrijven. vfp Wij meenen genoemd bestuur nogmaals op het unfaire van hun handelwijze opmerkzaam te moeten maken. Betrokkenen weten zelf het beste op welke onsportieve manier zij hebben gehandeld. Afd. R.K. Volkspartij. Het Bestuur van de Afd. Drunen van de K.V.P. kwam op Zaterdag 30 Maart bijeen. De voorzitter sprak zijn voldoe, ning uit- over het verloop der gros. lijst.verkiezingen, waarvan door de afdeelings-leden een zeer druk ge. bruik was gemaakt. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de wijze waarop de afdeeling actief zou zijn bij de a.s. verkie zingen in Mei. Ter bevoegder plaatse zouden in formaties worden ingewonnen over het eventueel stemmen met vol. volmacht. Verder kwam ter sprake de te voeren propaganda, het organisee. ren van een ophaaldienst voor ouden van dagen enz. Afdeeling- N.C.B. Op Zondag 31 Maart vergaderde 't Bestuur van de Afdeeling N.C.B. Diverse ingekomen stukken wer den besproken, waaronder een cir culaire van het hoofdbestuur N.C. B. inhoudende maatregelen fco.v. dei leden welke zich tijdens de bezet ting smadeloos gedragen hebben. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Prov. Voedselcom. missaris tot het benoemen van een lid in de plaatselijke Advies.Com. missie, werd voorgesteld hiervoor aan te wijzen den heer H. v. d. Hoven, voorzitter R.K.J.B. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de regeling contri butie 194G. Naar aanleiding van voorstellen door de afdeeling ingediend voor de Algemeene Vergadering N.C.B. op 19 Februari, 'was een schrijven binnengekomen van het Hoofdbe stuur N.C.B., waarin werd mede. medegedeeld dat deze kwestie aan hangig gemaakt was bij de Kath. Nederl. Boeren, en Tuindersbond. Het Hoofdbestuur blijft in deze waakzaam. Gewezen werd verder op den onhoudbaren toestand in zake de voorziening met rijwiel banden. Hoewel de vooruitzichten iets zijn verbeterd en de stappen die bereids werden gedaan naar omstandigheden een verheugend succes hadden opgeleverd, was men het er unaniem over eens dat op korten termijn méér moet worden gedaan. Om dit te bereiken zal contact worden gezocht met de af?-' deelingen uit den Distributiekring Waalwijk, om te komen tot een af vaardiging die in Den Haag voor een. extra toewijzing voor de Lang straat zal gaan pleiten. Besloten werd nog om tot ver koop van de gascel over te gaan. Belangrijk initiatief. Het besluit van het bestuur der Afd. Druneen N.C.B., genomen in haar vergadering van j.l. Zondag, om met vereende kracht te komen tot een oplossing in de onhoudbare toestand inzake de voorziening van rijwielbanden aan de boeren, is be reids in een daad omgezet. Den geheelen georganiseerden landbouw in den distributiekring 251 Waal. wijk wordt uitgenoodigd a.s. Zater dag om half acht vertegenwoordigd te zijn op een bijeenkomst welke gehouden zal worden te Baardwijk in café Het Vosje, Laageinde 52. Aldaar zal getracht worden den uitzonderlijken toestand waarin de Langstraatsche boeren zich bevin den, neer te leggen in een gedocu menteerd betoog, om daarmede be grip te wekken bij de bevoegde in. stantiies voor de absolute noodzaak van het onverwijld op ruim schaal beschikbaar stellen van banden. Gezien het nijpend, gebrek dat er op dit terrein heerscht, zal het aan belangstelling dien avond niet ont breken. JUNIOREN-COMPETITIE Waalwijk en Omstreken. Programma voor Zaterdag 6 April. Afdeeling AUno Animol—Desk I, Desk 2—R.W.B. I, R.K.C. I—Baard wijk I, W.S.C, I—W.S.C. II. Afdeeling B Uno Animo 2—Desk 3, Desk 4—R.W.B. 2, R.K.C. 3—Baard wijk 2, Baardwijk 3—R.K.C. 2. W;S.C.3 vrij. R.K. V.V. Uno Animo. Uno AnimoVeersche Boys 50. Uno Animo heeft Zondag tegen Veersche Boys weer eens vooroor. logsch voetbal laten zien. In een uiterst snel tempo ving de wedstrijd aan. Uno gooide het spel direct goed open en zat voortdurend op het doel der tegenpartij. We zagen schitterende solorennen en brillante voorzetten van de vleugelspelers. De middenlinie was voor en achter naar gelang het noo_ dig was. Vooral v. Vugt was hier de onvermoeide zwoeger, die uit elk duel zegevierend te voorschijn trad. Mochten de Veersche Boys hier al eens doorkomen, dan vonden ze een tactisch en technisch uitste kende achterhoede tegenover zich. Toch duurde het nog cenigcn tijd voor men het vijandelijke doel kon doorboren. Kogels werden door middenvoor en binnënspelers afge vuurd en spoedig moest de vijande lijke verdediging zwichten. Tot vijf maal toe wisten zij het vijandelijk net te vinden, terwijl Veersche Boys hier geen enkel doelpunt tegenover konden stellen. Ga zoo door jongens, .ge ziet dat het kan. Nu hebben we het Loon_ sche publiek laten genieten, a.s. Zondag het Veersche publick en als vergoeding nemen wij de punten mee naar huis. Als voorwedstrijd speelde Uno Animo 2 tegen Hicronymus 3. In de eerste helft was het voornamelijk Hieronymus dat de toon aangaf. Maar na de rust pakten de Uno re serves goed aan en mocht Hierony_~ mus met de 11 uitslag dubbel en dwars tevreden zijn. Ons Vios—RWB 1—1. Vanaf het -begin gaat de strijd gelijk op. Na 10 minuten spelen noteeren wij een pracht kopbal van onzen middenvoor v. Beek, welke rakelings over gaat. Dezelfde spe_ Ier krijgt na een half uur een mooie kans zijn club de leiding te geven, doch zijn schot gaat juist naast. De gastheeren zitten echter ook niet stil fen het RWB_docl ont snapt enkele malen op een fortuin lijke wijze aan een doorboring. Echter slaagden er geen van beide elftallen in voor de rust te scoren. Na de rust hetzelfde spelbeeld en eerst' na een half uur spelen weet de thuisclub door hun linksbinnen de leiding te nemen 10. RWB stelt alles in het werk om toch minsten een gelijk spel te behalen, wat hen na 35 minuent spelen gelukt als de rechtsbuiten Vallc uit een vrije schop van links weet te doelpunten. Kampioenschap Dammen van Café Passier, Waalwijk, lste klas. A. HollemansA. Moonen 02 Fr. v. d. GouwFl. Hollemans 02 A van DamA. Schilders 20 Pruijsen—v d. Steen 2—0 Nijholt—J. Dalleu 20 2e klas. P. Heuveling—A. Dalleu 1—1 A. Peijnenburg—H. Leijtens 2—0 Dooremans—B. Do'.lekens 11 Voor de tweede helft van de 4de periode 1946 (31 Maart t.m. 13 April). Elk der volgende bonnen geeft recht op hei koopen van Bonkaarten KA, KB, KC 604 Bonkaarten KD, KE 604 172 Alg. 125 gr. boter 672 Alg. 125 gram boter 125 gr. marg. 671 Alg. ei 250 gr. jam, stroop, enz. 670 Alg. 250 gram, jam, stroop, enz. 171 Alg. 170 Alg. 169 Alg. 168 Alg. 167 Alg. 166 Alg. 50 gr. thee 100 gr. koffie 1 ei plm. 225 gr. huishoudz. 1 Bonkaarten LA, LB, LC 604 A 23 melk 2 liter melk B 23, C 23 melk 3è liter melk 096 aardapp. 2 kg. aardapp. Bonkaarten LD, LE 604 D 23, E 23 melk 6 liter melk 596 aardappelen 1 kg. aardappelen Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 April a.s. 669 Alg. pl.m. 225 gram huishoudz. Tabakskaarten enz. 2 rantsoenen rook- of shag- tabak (geen sigaretten of sigaren) 100 gram chocolade of suikerwerken 100 gram chocolade of suikerwerken. V 22 X 22 worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk e: aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag, 8 April, ma worden afgeleverd. Bon 167 en 671 zijn geldig tot en met 27 April a.s. De eiere: kunnen betrokken worden bij een detaillist, die gewoon is eiere: op rantsoenbonnen te verkoopen. OFFICIEELE PUBLICATIE. DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN. De Directeur van den Distributiekring 251 Waalwijk maakt bekenc In het tijdvak van 8 tot 19 April 1946 zal in de tot den Distributie kring Waalwijk behoorende gemeenten in de daarvoor gebruikelijk uitreiklokalen, op de hieronder aangegeven dagen en tijden de uit reiking plaats vinden van schoenenbonnen aan personen, die in he bezit zijn van een Tweede Distributiestamkaart (TD) c.q. Noo Tweede Distributiestamkaart (NTD), waarvan het nummer a. laatste cijfer het voor de maand April aangewezen cijfer 3 draag mits deze personen den leeftijd van 10 maanden hebben bereikt e sinds 1 Januari 1945 geen bon voor gewone c.q. beroepsschoene hebben ontvangen. Kinderen geboren op of na 1 Januari 1945, die den leeftijd va 10 maanden hebben bereikt komen eveneens onmiddellijk in aan merking voor een schoenenbon, dus ook indien het laatste cijfer va hun TD c.q. NTD -nummer niet is aangewezen, mits zij nog geei bon hebben ontvangen. Wellicht ten overvloede zij er op gewezen, dat bovenstaande ca tegoriën van personen geen aanvraagformulier MD. 333-04 mee behoeven in te dienen. Bij het afhalen van de schoenenbonnen dienen belanghebbende hun TD c.q. NTD met het daarbij behoorende inlegvel (GA tA GE 605) over te leggen. Bij het uitreiken der schoenenbon zal bo 614 van het inlegvel worden verwijderd. Onderstaand uitreikingsschema is alleen geldig voor de maan April; telkens wanneer een nieuw cijfer wordt aangewezen, z< dezerzijds een nieuwe rooster worden bekend gemaakt., Verder wordt in aansluiting op het omtrent bovenstaand ondei werp reeds vanwege het CDK gepubliceerde de aandacht van hc publiek er op gevestigd, dat voor verschillende bijzondere categorie van personen, zooals o.a. voor a.s. moeders een afzonderlijke regc ling is getroffen, volgens welke deze categoriën eveneens voor ee bon in aanmerking kunnen komen, zonder dat hun TD c.q. NTI het aangewezen cijfer draagt. De regeling, dat deze categoriën aar vraagformulieren MD. 333-04 moeten indienen blijft van kracht o de plaatselijke distributiekantoren kunnen inlichtingen hieromtren worden ingewonnen. Voor werkschoenen wordt de bestaande regeling voorloopig ge handhaafd, terwijl de bepaling dat personen, die van werkschoene: worden voorzien door bedrijven, zooals P.T.T., Nederlandsch Spoorwegen enz., ook thans voor gewone schoenen in aanmerkin kunnen komen. Deze personen kunnen dus eveneens, wanneer he cijfer van hun TD is aangewezen een bon voor gewone schoenei ontvangen volgens bovenomschreven regeling. Uitreikingsschema. 17 April 1946 v.m. 9—12.30 uur letters A t/m I n.m. 13.30—16 uur letters M t/m 2 Drunen t Woensdag Heusden Donderdag Loonopzand Kaatsheuvel Maandag 11 April 1946 n.m. 13.30—16 uur. Dinsdag Loonopzand Maandag 8-4-46 v.m. 9.00—12.30 uur letters A t/m F n.m. 13.30—16.00 uur letters I t/m P 9-4-46 v.m. 9.00—12.30 uur letters Q t/m 2 9.00- 15-4-46 v.m. St. Joachimsmoer Maandag 15-4-46 n.m. 14.00- Sprang-Capelle Vrijdag Vlijmen Donderdag Vrijdag Waalwijk Dinsdag Woensdag Donderdag Waspik Dinsdag 12-4-46 v.m. 9.00- n.m. 13.30- -12., uur. -16.00 uur. -12.30 uur letters A t/m I -16.00 uur letters M t/m 2 18-4-46 v.m. 9.00—12.30 uur letters A t/m P n.m. 13.30—16.00 uur letters I t/m I 19-4-46 v.m. 9.00—12.00 uur letters Q t/m 2 9-4-46 n.m. 14.00- 10-4-46 v.m. n.m. 11-4-46 v.m. 16-4-46 v.m. 9.00- 14.00- 9.00- -16.00 uur letters A t/m G -12.30 uur letters H t/m I -16.30 uur letters M t/m -12.00 uur letters T t/m 2 9.00—12.30 uur letters A t/m I n.m. 13.30—16.00 uur letters M t/m 2 APPELMOES VOOR KINDEREN. In aansluiting op het onlangs verschenen persbericht betreffend de aanwijzing van bon E35 voor 't koopen van 1 liter appelmoe worden de detaillisten er op gewezen, dat zij de in ontvangst ge nomen bonnen E 35 niet bij den plaatselijken distributiediens moeten inleveren, doch deze, geplakt op opplakvellen, dienen doo te geven aan hun grossier. De grossier dient de ontvangen bonnen eveneens door te geve: aan zijn fabrikant. Nadat de detaillisten zijn herbevoorraad kan tot aflevering aal het publiek worden overgegaan. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-UitgeverJAN TIELEN Abonnementsprijs! 15 cent per week; 1.95 per kwartaal. Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen We hooren en lezen tegenwoordig nogal eens van klachten geuit dóór bepaarde personen of groepen van personen: er wordt geklaagd dooi den slager, door den bakker, dooi den arbeider, door den werkgever, door de huismoeder en door de dienstbode. Wie klaagt er eigenlijk niet, en dat is begrijpelijk. We leven nu eenmaal niet in een tijd van rozengeur en maneschijn, we zijn nu eenmaal veel armer gewor_ den en moeten harder werken om weer bij te komen. Dan komen er vanzelfsprekend klachten. Geklaagd wordt er niet alleen dóór personen, maar ook óver personen en instel- lingen. Behalve klachten over de distributie, en het distributie_kan_ toor hoort men er ook veel over den winkelier. Het winkelbedrijf verricht ook in normalen tijd, economisch gezien, zeer gewichtige functies. Een van de voornaamste daarvan is het op_ slaan en in voorraad hebben van goederen, waarover de consument elk oogenblik de beschikking wil hebben. De winkelier moet zorgen elk denkbaar artikel van zijn branche direct aan zijn klant_ko_ ning te kunnen leveren. Natuurlijk zitten er heele hoopen winkeliers met verlangen uit te kijken naai den tijd, dat die opslag en directe levering weer mogelijk is. Nu kan dat nog niet, want nu worden ze nog mondjesmaat bevoorraad via bonnen en vergunningen en urgen_ tievcrklaringen. Maar tegenover dat kleine aanbod van beperkte soor_ ten goederen staat een geweldig groote vraag naar alle mogelijke soorten artikelen. Ja, en dan krijgt de winkelier het natuurlijk niet ge_ makkelijk. Ilij kan niet iedereen ge rieven en iedereen wil toch zoo graag voorzien worden; hij kan misschien niet voor alle bonnen die hem aangeboden worden de gocde_ ren leveren waar iedereen, die bon nen heeft, recht op denkt te hebben. Zoo komen de klachten, gerecht, vaardigde en ongerechtvaardigde, over den winkelier. Wat voor klach ten?; Laten we er eens enkele noe_ men en gaan ontleden. Eerstens: Voor de étalage liggen aardige artikelen, móói, geprijsd, zooveel punten en dan... verkocht! Die plaatjes „verkocht" of „gere serveerd" schijnen aspirant-koöpers meer van de kook te brengen dan sinaasappelen, die niet rood genoeg zijn, net sommige Rotterdamsclie havenarbeiders doen. Is deze klacht juist? We dienen te begrijpen dat ook de winkelier familie, vrienden en kennissen heeft, die hij vaak aan artikelen zal moeten helpen al vorens hij anderen kan voorzien. Wij meenen dan zeer menschelijk te zijn en niet het onderste uit de kan te willen hebben, maar wij meenen ook dat er daarnaast dan nog wel wat goederen overblijven voor laten we zeggen de ge wone klant. Maar nu schijnt dat deel wat er voor hem overblijft werkelijk wel eens wat erg klein te zijn. „Verkocht" „Gereserveerd". Hoe kón dat toch eigenlijk? Zouden er tegenwoordig nog menschen zijn, die iets gekocht hebben en het niet aanstonds mede naar huis nemen, maar het' artikel nog eenigen tijd bij den winkelier laten om het in de etalage te kijk te kunnen zetten? Het lijkt ons zoo weinig in de lijn van den tegenwoordigen tijd te lig gen, het lijkt ons zoo on_psychoIo_ gisch. We kunnen ons in dezen ech ter vergissen en hoopen het van harte voor den winkelier. Een tweede klacht: Alles is te koop in de zaken, als er maar „wat" bijgeleverd wordt. Zóó luidt de klacht en zóó geformuleerd schijnt de klacht ook nogal eens juist te zijn. Natuurlijk willen we de goedwillenden niet te na spreken, maar hebben èn de vorige èn deze klacht onomwonden bloot gelegd en zullen er even onomwonden onze meening over zeggen. Het betreft hier i«ts wnnr onder de bevolking zeer veel ontevredenheid over ont staat en waar verschillende gedu peerden nog eens mee gedupeerd worden. Er blijkt werkelijk nogal aardig wat waar te zijn van de klacht, dat verschillende goederen alleen te krijgen zijn tegen een ex tra tgenprestatie. Laten hier ver schillende winkeliers eens de hand in eigen boezem steken en liet eigen geweten onderzoeken, maar laten ze dan bovendien eens bij hun vér- stand te rade gaan. Wij willen hun niet voorhouden het algemeen be lang, maar willen hun alleen maar wijzen op hun eigcn_belang: Win kelier, denk aan Uw debiet in de toekomstDer klanten, die gc nü nog verliest, zult ge niet zoo ge makkelijk meer terugwinnen en toch zal binnen een beperkt Sn tijd de klant misschien nog wel geen koning, echter wel weer prins zijn. KORTE BERICHTEN. De dertig man stoottroepen die schipbreuk geleden hadden op het eiland .Bangka zijn door een Britsch en een Nederlandsch watervliegtuig gered. De Ned. met Canadeezcn ge trouwde vrouwen hebben een ver bond gevormd o.a. met het doel door een gezamenlijke actie voor rang te verkrijgen in haar vertrek naar Canada. Prof. Schermerliorn heeft in principe toegestemd in een te Rot terdam met prof. De Vries te hou den openbaar debat over de be ginselen van het regeeringsbcleid. Tilburg gaat binnen het „Bouwplan 1916" de eerste 50 nieu we huizen (61 woningen) aanbeste den. De kosten worden geraamd op 450.000'. In totaal komen er dit jaar 125 nieuwe huizen. De Nota_Gerbrandy over het regeeringsbcleid in Londen zal nog deze of de andere week verschij nen, meldt de Msb. Het is 'n boekwerk van 200 a ."$00 bladzijden druks. Teneinde de oogst 1946 1c kun nen binnenhalen, wordt, met het oog op het gebrek aan arbeids krachten in den landbouw, een zoogenaamde landbouwreserve ge vormd, welke bestaat uit groepen arbeiders die geen of minder ur gent werk verrichten en juist bij den oogst van sommige producten, uitstekende diensten kunnen bewij zen. Perzië eischt terugtrekking der Russische troepen vóór 6 Mei en de handhaving van déze zaak op de agenda de UNO en hiermee gaat de Veiligheidsraad accoord. Minister vaii Acker heeft Woensdag 'ii rcgceringsvcrklaring in de Ivamer afgelegd. Daaruit bleek, dat de nieuwe Belgische re geering geen initiatieven betref fende politieke aangelegenheden zal nemen. Inzake de Koningskwes tie zal de regcering hetzelfde standpunt innemen als de vorige regeering. Op economisch gebied wil zij een kolenslag, een prijzen, en een uitvoerslag leveren. Beviri staat aan 't hoofd van een missie, die naar Egypte gaat om een nieuw verdrag te sluiten. Montgomery zal van 4 tot 6 April de gast zijn van België. Hij wordt cereburger van Luik en doctor horiores causa van de Uni versiteit. Ilij bezoekt ook Brussel, Leuven en Bergen. Op 1 Mei, 4 Mei, alsook op Koninginne-verjaardag wordt ge woon gewerkt. De regeering kan onder deze omstandigheden daar van niet afwijken. Een dag minder werken beïnvloedt de productie met een vermindering van 20 mil- lioen gulden en 27.000 ton steen kolen. Minister Lieftinck verklaarde, dat de staatsschuld op 1 Januari 23 milliard bedroeg, over 1945 een tekort is van 3'/> milliard en over 1946 niet veel beters is te wachten. Hij zeide tevens dat (1e regeering niet van oordeel is dat de ordening van overheidswege alleen betrek king moet hebben op omschakeling van oorlogs_ naar vredes_eaonomic, maai* ook in andere tijden. Nogmaals wees hij op de meer dan dringende noodzakelijkheid van export vooral ook om onze afzetmarkten voor de toekomst niet te verliezen. De liquidatie der N.S.B. in kampen en voor tribunalen kost ons land vele millioenen guldens. Met ingang van 16 April is tot burgemeester van Oost- West en Middelbeers (gelegen lusschcn Tilburg en Eindhoven) benoemd mevr. G. SmuIders_Beliën. Zij is de eerste vrouw in Nederland, die aan 't hoofd van een gemèentc zal staan. Zij is de weduwe van den vroegeren burgemeestr, die in een concentratiekamp het leven liet. Vóór haar huwelijk was zij onder wijzeres. Bij de eerstvolgende bonaan. wijzing zal voor alle leeftijdsgroe pen een ei worden aangewezen. Deze ei-bon blijft drie weken gel dig, dus tot na Paschen. GOED VOORGAAN Dè Fransche mijnwerkers geven het voorbeeld. Zij zijn er niet alleen weer in geslaagd het peil van de kolen- productie van 1938 te bereiken, maar zij hebben dit peil zelfs overschreden. Wanneer zal onze kolenpioductie weer zoover zijn? BROODGRAAN VOOR NEDERLAND Minister Mansholt verklaarde ter wercldvoedselconferentie, waar ver tegenwoordigers van 18 landen aanwezig zijn, dat de behoefte aan broodgraan van ons land slechts tot midden Juni is gedekt. De im port zal minimum 90.000 ton moe ten bedragen om half October te halen, als onze eigen oogst beschik baar komt. Door verlaging van het brood rantsoen is liet aantal dagelijksclie calorieën thans gedaald van 2150 tot 2000. Ook de vctpositie van ons land is ongunstig. Wij kregen nog slechts 15.000 ton van de ons toe gezegde hoeveelheid van 60.000 ton. Minister Mansholt deelde nog me de dat er maatregelen in voorberei ding zijn om in industrie en han del tot rigoreuze prijsverlagingen te komen. Ook de prijzen in hotel-, café-, pension- en restaurantbedrij ven zullen belangrijk worden ver laagd. Aangezien de Nederlandsche mijn werkers ons in den steek hebben gelaten is de regeering van zins de extravoorzieningen voor de mijn werkers in te trekken, omdat het resultaat niet' aan de verwachtin gen beantwoordt. Ir. Groothof, directeur der mij nen heeft dit laatste pertinent te_ gengesprkoener wordt goed ge werkt en men hoopt weldra aan de 30.000 ton te komen. ONZE BIJZONDERE RECHTSPLEGING. De politieke recherche-diensten hebben 290.000 dossiers onder hun berusting, waarvan ongeveer 100.000 van personen die geïnterneerd zijn geweest. Ongeveer 90.000 dossiers zijn op 't oogenblik afgehandeld. Er zijn in ons land 102 kampen met 61.000 mannen en 16.800 vrou wen. Er zijn sinds September '44 in totaal 1692 gedetineerden ont vlucht en 1039 weer terug, zoodat er altijd nog 653 voortvluchtig zijn. AANHOUDEN VARKENS. Aan belanghebbenden wordt me degedeeld, 'dat, wanneer zij var kens niet een gewicht boven de 25 kg. op het bedrijf aanwezig hebben, hiervoor 'n huisslachtings- vergunning', mcstcontracf, ojpfok- vergunning, of fokzeugentoewijzing aanwezig moet zijn. Deze vergunningen kunnen bij den plaatselijk bureauhouder wor den aangevraagd. Wanneer de bcnoodigde vergun ning vóór 15 April a.s. niet op het bedrijf aanwezig is, zullen bij het iiemen van maatregelen geen veroiitschiuldif-Jingcn meer gelden. MEER SLACHTVARKENS. Geconstateerd kan worden, dat de levering van slaclitvarkens toe neemt. In Januari j.l. werden b.v. 800 a 900 varkens wekelijks ontvangen welk cijfer sedert kort is opgeloo_ pen tot ca. 2500 per week. Thans is dus per week omtrent 150 ton var_ kènsvieesch ter beschikking, een hoeveelheid die grootcndeels aan de ziekenhuizen ten goede komt. Van 1 Juli 1945 tot 1 April 1916 is ongeveer 1800 ton in totaal ter beschikking van de algemeene dis tributie gekomen. Ter vergelijking diene, dat de Nederlandsche bevol king wekelijks 2000 ton vleescli consumeert (met been). POT EN KETEL. Oplossing van internationale geschillen is een practische on mogelijkheid, wanneer Churchill zegt, dat het communisme een vorm van nazisme is en wanneer de Russen zeggen, dat Churchill een tweede Hitler is GEDIFFERENTIEERDE PRIJZEN VOOR TEXTIEL EN MEUBELEN. De regeering wil de prijzen voor txtiel en meubelen zoo laag mo gelijk houden, meldden wij reeds. De moeilijkheden, die hieruit kun nen voortvloeien, zoo vertelde Prof. Brouwer op een persconfe rentie, wil zij ondervangen door een politiek Vrt.n prijsdifferentiatie, waarbij goederen van een redelijke kwaliteit zoo laag mogelijk geprijsd worden, maar daarentegen de prij zen van artikelen, die door de be ter gesitueerden worden gekocht, verhoogd zullen worden. Door den toevloed van vacantie. gangers naar badplaatsen, e.d. dreigt het gevaar van een enorme prijsstijging voor die verblijfplaat sen. Daarom is bepaald, dat hotels en pensions hun prijzen niet meer dan 40 pet. liooger mogen maken dan die van 1939." Gemeubileerde huizen zonder pension mogen de prijzen, vergeleken bij die van 9 Mei 1940 in het geheel niet verlioo_ gen. De opsporingsdiensten zul len streng toezicht uitoefenen op overtredingen. MGR. ERAS GEOPEREERD. Mgr. dr. B'. J. Eras, die ter ver pleging in het Maria_Paviljoen te Amsterdam is opgenomen, heeft hier Donderdag een lichte operatie oudergaan, welke zeer gunstig verloopen is. Over enkele weken hoopt Mgr. Eras het ziekenhuis hersteld te verlaten. KOMT KONING GEORGE NAAR NEDERLAND? Naar „Trouw" uit Londen ver neemt, zal koning George van En geland in den loop van dezen zo mer vermoedelijk in Juli een bezoek aan ons land brengen.. Het is nog niet bekend of hij vergezeld zal zijn van zijn gemalin, koningin Elizabeth. Utrechtsche Jaarbeurs. De Utrechtsche Jaarbeurs trekt enorm veel bezoekers, zoo dat de politie er telkens aan te pas moet komen om ongelukken te voorkomen, en meermalen moesten de toegangen gesloten worden. Er waren dagen van 15.000 reizigers per trein en in 2 dagen werden 40.000 dag kaarten verkocht. Dit zijn natuurlijk allemaal geen zakenmenschen. maar ook deze laatsten maken druk ge bruik van 't geen in hun bran che geboden wordt. Zooals we reeds zeiden, is de schoen- en lederwarenindustrie druk vertegenwoordigd en staat men er van verbaasd wat op dit terrein, ondanks de vele moeie- lijkheden, reeds weer wordt ge boden. Er zijn tal van nieuwe snufjes eenerzijds, terwijl ander zijds bekende merken hun oude niveau nog niet terug hebben, zoo verklaarde ons een zegsman, Typisch dat Prinses Juliana, bij haar 2e bezoek aan de Jaar beurs te Utrecht op Dinsdag, in de lift stapte om zich naar de 4e verdieping te laten voeren, waar haar eerste bezoek gold „de schoenen-af deeling LEEKENSPEL-WEEK TE A'DAM. De „Ghescllen van de Spelewci" hebben een Leekenspel_week geor ganiseerd te Amsterdam. De ope ning zal zijn op Maandag 2cn Paasclulag, 22 April a.s. Het woord leekenspel spreekt voor zichzelfhet wil een spel zijn voor den leek, den amateur, het volk. Zij, de „Gliesellen van de Spe_ lewei" hadden zich een ideaal gesteld, nu 12 jaar geleden, toen zij, in hetzelfde gebouw St. Wil- libordskoepel, een enkele dag gc_ organiserd hadden. Een ideaal, een schoon ideaal De spelen van en voor het volk op liooger plan te brengen. Waar lijk geen geringe taak, maar zij hebben succes gehad. Het programma tvan deze ,gc_ heele week is rijk gevarieerd en de diverse medewerkers zijn lang niet de eersten de besten. Wy noemen Anton Swecrs, God fried Boinans, Bernhard Verhoe ven e.v.a. Wij wensclien hen nóg meer succes. DE MANNEN GAVEN HET VOORBEELD. In Engeland hebben de vrouwen, ongetwijfeld op voorbeeld van de mannen, hun toevlucht genomen tot de stalling. Ze zijn er niet best over te spreken, blijkens een ingezonden mededeeling in een Londensclie courónt, dat de man nen in den oorlog meer onder scheidingen hebben gekregen dan zij. Zij willen „gelijke arbeid ge lij ke loonen" enz. De typisten van het Ministerie van Oorlog begon nen het eerst. Ze dreigden eerst alleen nog maar. (In Neurenberg gaven haar Fransche collega's een ander voorbeeld). In een Londensclie Radiofabrielc is het niet bij dreigementen geble ven en legden 2000 vrouwen er het bijltje bij neer. Ze gingen in de cantine een stukje breien onder het zingen van een vroolijk melo dietje. (Zou dat het liedje-: „Geen geld en toch geen zorgen" geweest zijn?) TRAGISCHE DOOD VAN VEEARTS. Ongeveer een maand geleden be gaf de 64-jarige Tilburgsclic assis_ tent-vearts Oosterbaan zich te voet naar een onder de gemeente Gilze-Rijen gelegen boerderij, waar zijn hulp was verzocht. De man arriveerde echter nooit op de plaats waarheen hij getogen was, terwijl niemand hem sindsdien terug zag. Dezer dagen echter ontdekte men op het vliegveld te Gilze_Rijen in een op 59 M. afstand van den weg gelegen bomtrechter liet stoffelijk overschot van den vermiste. Een onderzoek werd aanstonds inge steld, waarbij kwam vast te staan, dat hel' slachtoffer tijdens een he_ vige sneeuwjacht op een afgelegen gedeelte van het uitgestrekte vlieg veld was verdwaald. Hij moet' in den bomtrechter terecht zijn geko men, waaruit hij zich, bevangen door de koude, niet meer wist te redden en ter plaatse overleed. O. was ongehuwd. DE MOORDENAARS VAN BURGEMEESTER MOONEN C.S. Men liceft ons meennalen ge vraagd of er iets bekend was om trent dé daders van de executie op burgemeester Moonen, Joop en Vincent Hoffmans. Wij vernemen daaromtrent thans dat Ilauptsturmfülirer Maasz, die liet' bevel gaf, eenigc dagen later n.l. 11_9_'44 bij Antwerpen is ge sneuveld en dat van de Neder landsche en Duitsclie S.S., die het vuurpeloton uitmaaketn, eenige na men bekend zijn. ONZE JAARMARKTEN. A.s. Donderdag wordt alhier we der een Voorjaars-Jaarmarkt ge houden en zal er dan ook gelegen heid zijn voor den aanvoer van vee, lammeren enz. Wij vertrouwen dat velen weer den traditionèelen weg naar de Waalwijksche Jaarmarkt zullen weten te vinden, waar het steeds zoo gezellig „markten" was en de boeren hunne belangen zoo prettig konden bespreken. De Waalwijksche Jaarmarkten, zoowel vee_ als warenmarkt moet in oude glorie hersteld, liefst nog met een schepje erop. Bezoekt dus allen de Jaarmark ten van 11 en 25 April a.s. R.K. MIDDENSTANDS. VEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging houdt morgen een algemeene verga dering in Thalia waarin o.m. nieu_ we leden worden geballoteerd, ad vies werd uitgcbraicht over ont_ wcrp-vcrordeningen, openstelling en sluiting winkels, actie contante be taling enz. In ons volgend nummer zeggen we over een en ander wat meer. De vereeniging telt op 't oogen blik 150 leden. PARTIJ VAN DEN ARBEID. KIESKRING HEUSDEN. In den Statenkieskring Heusden heeft de Partij van den Arbeid de volgende candidatcnlijst ingediend: 1 J. Kuypers SDAP; 2 B. Diesber, gen Prot.; 3 G. Cammelbeek RK; 4 Ir. Z. Fette VD; 5 C. van Lienden SDAP; 6 J. Spoor VD; 7 J. Gulden SDAP; 8 C. Smits RK: 9 H. van Houten SDAP; 10 Ir. J. Krugers RK; 11 A. Jongbloed VD; 12 B. Veth SDAP; 13 Too Janssen SDAP; 14 A. v. d. Broek; 15 N. van Pelt SDAP. DE A.S. „ELIAS"_UITVOERING. In aansluiting op de beschou wing in ons vorig nummer over de op handen zijnde uilvoering van het oratorium „Elias" door Waalwijks Gemengd Koor, kunnen wij nog berichten dat de navolgen de solisten reeds definitief hunne medewerking hebben toegezegd Lies Clemens Schroder, sopraan, Dick Jansen, sopraan, Matthy Amesz-de Wit, alt en Ary Rooden_ burg, tenor. Over een bas_barriton_ solist zijn de onderhandelingen nog gaande. Voor de muzikale begeleiding van liet oratorium zijn geëngageerd als organist de heer Piet van de Kerkhof f en de strijkers van het Tilburgs Stedelijk Orkest, die on der leiding van Carel v. d. Bijl (leze begeleiding in studie hebben genomen. PASSIE. A VOND. Op Woensdag 17 April a.s. zal een Passie_avond gegeven worden door liet Kerkkoor der Ned. Herv. Gemeente Waalwijk en het Gere formeerd Kerkkoor te Sprang, met medewerking van den jongens sopraan Henk Bücli (1JTjaar), alles onder leiding van Mevr. Lijda Verhoeven_van Gent alhier. Werken zullen worden uitgevoerd van Palcstrina, Bach, Mozart c.a. OOSTERHOUT—WASPIK- WAALWIJK. Het ligt in het voornemen bin nenkort dezen dienst weder te hcr_ openen, waarbij dim tevens Kaats" heuvel zal worden aangedaan voor het noodzakelijk geworden vervoer van arbeiders vanuit Oosterhout naar laatstgenoemde plaats. PASSAGIERSLIJST. De passagierslijsten der repatrice_ renden met het m.s. „Tjisadanc" en de „Nieuw Amsterdam" liggen aan ons bureau ter inzage. GEPRIMEERDE DEKHENGSTEN. Op de hèngstenkeuring te Til burg werden geprimeerd de heng sten van de fokvereeniging „Het Land van Heusden en Altena" (B- premie) Mevr. A. Snoek Almkerk (B en C-premie) fokvcrecniging „Het Land van Heusden en Alte na" (C-premie) J. C. van Bebk Gendcrcn, idem.

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 1