Ml SPORT. VRIJDAG 31 MEI 1946. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 69e JAARGANG No. 43. Waaiwijksche en Langstraatsche Courant Verechiïnt Dinsdag vrijdag. KORTE BERICHTEN. Gemeenteraad Waalwijk. SOCIALE WEEK WAALWIJK. M- Gouden Klooster-jubileum. De Eerw. Broeder Stanislaus viert lieden op Dinsdag 28 Mei zijn gouj den kloosterfeest. Het zal de Eer_ waarde Broeder die vooral voor de ouderen geen onbekende is de_ zen dag niet aan belangstelling ontbreken. Om 9 uur zal in de kapel van liet Franciscusgesticht een plech_ tige H. Mis worden opgedragen terwijl des middags om 12 uur een receptie zal worden gehouden. Interessant is te vermelden dat Broeder Antonius in de wereld (P. v. d. Wiel) dit jaar ook zijn gou_ den jubeljaar heeft. Voor beide Eerwaarde Broeders in goud onze beste wenschen. Muzikale wandeling:. Op Donderdag 30 Mei zal de Kon. Harm. De Volharding haar jaar_ lijksche traditioneele Meiwandeling maken door ons dorp. Tijdens den oorlog heeft deze enkele jaren niet kunnen doorgaan maar met deze is deze traditie thans weer in eere hersteld. De wandeling zal dit jaar een bijzonder karakter dragen. In tal van buurten zal halt wor. den gehouden tijdens welke het gezelschap enkele nummers ten beste zal geven. Tijdens deze wandeling zal te_ vens een collecte worden gehouden ten bate van het gezelschap dat <!'»or schade aan instrumenten op tal van lasten zit. Bij tal van gele_ genheden heeft men een beroep moeten doen op deze vereeniging en dit was nooit te vergeefs. Nu het gezlschap een beroep doet op ons laten wij dan niet achter blij ven. Enkele dagen geleden zijn de lijken van de 6 Engelsclie soldaten die tijdens de bevrijding van Dru_ nen sneuvelden en op een weiland nabij het Sempke werden begra ven opgehaald om op een algemee_ ne militaire begraafplaats ter aar_ de te worden besteld. Op het R.K. kerkhof rusten thans nog 4 gealli eerde piloten die tijdens een nach- tèTijkc operatie boven ons dorp neerstorten. Veiling Drunen 24 Mei. Sla I 2,50—4.70; Sla II ƒ1.50 ƒ1.60 per 100 stuks; Sla 10 ct. per kg.; Spinazie 825.90; Rabar ber 5ƒ10.50 per 100 kg; Keelen 2—11 ct.; Prei 6—31 ct.; Pijpjuin 210 ct.; Savoie kool 2545 ct.; Sjalot 3655 ct.; Andijvie 5470 ct.: Kroten f 1; Peulen 3.18 3.40; Asperges 30— ƒ2.24. Alles per kg.; Selderij 812 ct.; Keiver 67 ct.; Bospecn 142 ct.; Radijs 24 ct., alles per bos; Bloemkool 6'99 ct. per stukKomkommers 5173 ct. per stuk; Aardbeien 1.022.99 per pond. R.K.C. KAMPIOEN!!! Door een verdiende 3—2 over~ winning op Baardwijk, heeft R.K.C. voor de derde maal in haar kort bestaan het kampioenschap in de 3e klasse K.N.V.B. behaald. Baardwijk heeft ook nu weer fel partij gegeven. In het middenveld was R.KC sterker en indien de beide buitenspelers niet zoo'n ge weldig slechten dag gehad hadden, zou de score ongetwijfeld aanzien lijk hooger geworden zijn. In onze visie op Tilsky hebben wij het goed voor gehad. Hij is een tech nisch fijne speler, die nog veel in kracht zal winnen, indien hij .na flink trainen, op toeren komt. Het begin is voor Baardwijk en bij een aanval op ons doel komt Leijtens in het nauw en trapt in eigen doel, 0—1. Nadat RKC ge leidelijk in den aanval is gekomen, wordt kans na kans door de vleugelspelers op non-chalante wijze om zeep gebracht. Het bin- nentrio speelt een keurig en stevig aanvalsspel. Bijzonder Tilsky Een inzender beklaagt zich over de wijze, waarop het bestuur dei- Volkspartij den datum van de candidaten-inlevering heeft bekend gemaakt en over den datum zeil', die juist lag in de volle verkic_ zings_actie der Tweede Kamer. Hij heeft alleen een berichtje in de Echo gelezen maar geen offi_ cieele oproep van 't bestuur in dit blad. Op deze manier is voldoende gelegenheid ontnomen om lijsten in te dienen? Is daar niets meer aan te doen, zoo vraagt hij. geeft de ballen uitstekend aan. Een keurig doelpunt van Jos. Du- quesnoy wordt door den scheids rechter ten onrechte geannuleerd. Een strafschop wegens onbehoor lijk aanvallen door een der Baard wijk-achterspelers wordt uitste kend door T. de Bruine genomen en de stand is 1 1. Nog voor de rust wordt een grandiose pass van Tilsky, door Jos Duquesnoy op gevangen en op ouderwetsche ma nier ingeschoten, 2—1. Na rust krijgt Baardwijk een strafschop te nemen, welke door van Bokhoven schitterend, al val lende tot corner gestompt wordt. Het blijkt uitstel van executie, want de goed genomen corner wordt door van Gelder ineens op zijn schoen genomen en keihard ingeschoten. Een uitstekend doel punt. De RKC-ers hernemen hun aanvallen, doch het is opvallend zoo dikwijls de buitenspelval bij Baardwijk succes oplevert. In kor ten tijd worden er door Jac. de Bruine op meesterlijk rustige wijze 3 doelpunten gemaakt, waarvan er 2 geannuleerd worden wegens bui tenspel en het derde, na een door braak, secuur ingeschoten, onge veer 5 minuten voor het einde de overwinning bezorgt. De scheids rechter leidde goed, doch onder brak het spel te veel, ook wan neer zulks in het nadeel van de niet in overtreding zijnde partij was. Bij het eindsignaal bestorm de de R.K.C.-supporters het veld. Er was veel enthousisme, honder den geel-blauwe vlaggetjes kwa men veor den dag en er waren bloemen van Baardwijk, aangebo den met een hartelijke speech va.i en door haar Voorzitter, den heer P. Rierx en bloemen aangeboden door de „Supportersclub R.K.C." bij monde van haar Voorzitter de heer M. Berkelmans. Aanvoerder C. Lammers werd op de schou ders geheven en door de suppor ters met een grooten krans om hangen. Een spontane huldiging, waarin het geheele elftal deelde- Proficiat mannen en nu de spieren gehard voor de promotie-compe titie. TOP—W.S.C. Het is W.S.C. niet mogen ge lukken de 2 kostbare punten uit Oss mede te brengen, alhoewel W.S.C. al het mogelijke heeft ge daan om de overwinning uit het vuur te sleepen, maar Vrouwe Fortuna was niet op haar hand. Om half drie laat scheidsrech- ter Vonk aftrappen en direct gaat TOP op het WSC-doel af en binnen 10 minuten spelen weet zij dan ook te doelpunten, 1—0. WSC gaat nu ook ten aanval, maar de achterhoede van TOP blijft standhouden, tot na 25 min. spelen Teurlings de stand gelijk maakt, 1 1. WSC blijft maar aanvallen, maar TOP breekt door en weet te doelpunten, 2—1. Met dezen stand komt de rust. Na de rust valt TOP direct weer flink aan en na 17 min. spelen scoort zij weer, 3—1. WSC doet al het mogelijke om j den achterstand te verkleinen, maar paal en been der tegenstan ders weten altijd nog juist redding te brengen. Na 'n tijd WSC-o ver wicht breekt TOP plotseling weer door en scoort weer, 4—1. Er is nog hoogstens 15 min. te spelen en WSC probeert al het mogelijke om de achterstand in te lopen. Er zijn nog 10 minuten te spe len en krijgt WSC 'n penalty toe gewezen, die door Teurlings in 'n doelpunt werd omgezet, 4—2. WSC onderneemt nog enkele aanvallen, maar zonder succes. Donderdag Zwaluw—WSC, V.V. R.K.C. Den voetballiefhebbers staat weer een mooie sportdag te wachten. A.s. Donderdag (Hemelvaartdag) komt het sterke Ned. Marine elf tal naar Waalwijk. Dit elftal beschikt over ver schillende le en 2e klasse spelers, o.a. v. Gemert de midhalf van Stormvogels v.h. de vroegere midhalf van het Zuidelijk Elftal, Konings van Roermond, v. Ton geren en v. d. Wiegerd van V. S. V., v. Dijk van D.O.S. en de doelman Chree van R.C.H. De an deren zijn allen bekende spelers uit de 2e klasse. Dit elftal dat al verschillende wedstrijden heeft gespeeld, o.a. te gen het Engelsche Marine Elftal, welke door de Hollanders met 5-2 werd gewonnen, de wedstrijd tegen het sterke R.C.H., welke in een 2-0 overwinning eindigde voor de Marine, tegen de 2e klasser Sant poort met een 4—1 overwinning, en de laatste wedstrijd tegen Stormvogels welke in een gelijk spel eindigde, 1 1. En zoo komt dit elftal thans naar Waalwijk, om RKC als vol gend slachtoffer aan hun zegekar te binden. Daar RKC gewoonlijk tegen sterke tegenstanders haar beste spel ontplooit, zien wij met be langstelling dezen wedstrijd tege moet. Het aanvangsuur is in verband met den interland wedstriid België —Holland gesteld op half vijf, waardoor dan iedere voetballief hebber in de gelegenheid wordt gesteld dezen westrijd bij te wo nen. le Klasse. BW-Willem II 4-1 LonqaNAC 0—2 RKTW—Vlissingen afgelast Helmond—Noad afgelast Eindhoven—RBC afgelast 2e Klasse. Dosko—Zwaluw. VFC 7—2 TOP—WSC 4-2 3e Klasse. RKC—Baardwijk 3—2 Mr. B. VAN SPAANDONCK. In zijn openbare functies hersteld De Minister van Handel en Nij verheid Ir. H. Vos, heeft de doo: den Chef Staf van het M. G. Ge neraal Kruis op 1 April 1945 ge dane aanzegging, de uitoefening van al zijn openbare functies t staken, ongedaan gemaakt, zonde; eenige maatregel als bedoeld in zuiveringsbesluit 1945 toe te pas KORTE BERICHTEN. Aan Nederlanders, die reeds vóó 1939 in Duilscliland woonden of e inter door de oorlogsoinstandighe. den zijn terecht gekomen en doo ziekte of anderszins nog niet naa Nederland konden terugkeeren, za extra voedsel worden verstrekt Door de verlaging der rantsoenci in Duitscliland is de vóedselposi tie van dien aard geworden, da hulp uit het' vaderland noodzake. lijk is. De Milaansche Politie heeft ii verband met den diefstal van lie lijk van Mussolini een meisje gear, resteerd. Haar mededeelingen hebben ge. leid tot de indentificatie der lei ders van den diefstal.' De Berlijnsche Radio_omro"i meldt, dat de B'rifsclie militair, rechtbanken aan eenige Duitschers die gearresteerd werden, toen zi, poogden de DuitscliNederlandse!., grens te overschrijden, zware straf fen hebben opgelegd. Britsche correspondenten Duitschland zullen met revolver worden bewapend. Een officiei lichtte dit besluit van de leger, autoriteiten aldus toe. ..Indien men ziet wat in Duitschland gebeurt ei; vermoedt wat er gebeuren kan is de reden duidelijk genoeg". Wij vernemen dat generaal Mc, Arthur, die de Japansclie siaatsfi. nanciën wil saneeren, zich to prof. Lieftinck heeft gewend met het verzoek om advies. De havenstakingen in Amster. dam en Rotterdam duren voort, maar er bieden zich voldoende vrijwilligers aan om het werk voortgang te doen hebben. De spoorwegstaking in Amc. rika is geëindigd, doch nu is wee een staking in de mijnen uitgebro ken; ook in Frankrijk en België wordt in verschillende branches gestaakt. De Engelsch.Egyptisclie onder, handelingen zijn, zooals bekend, korten tijd opgeschort. Omstreden wordt de clausule van het voorge stelde verdrag, volgens welke En. geland het het recht zou hebben bases iri Egypte te gebruiken in tijden van oorlogsdreiging. Gisterenavond heeft' de politi' van Voorburg de hand gelegd op den voortvluchtigen oud_hoofdre_ dacteur van de vroegere „Limbur ger Koerier" Hugo van den Broeck Naar uil Rome wordt gemeld heeft Z. H. de Paus een bisschop pelijke hiërarchie iri China inge steld. zoodat dit land ophoudt mis siegebied te zijn. Op Zondag 2 Juni organiseert de Wandelsportvereoniging „Met frissche moed" te Eindhoven een wandeltocht ter eere van een liarer gefusilleerde leden ten bate van De Stichting 1940'45 Hestellïngs- oorden. De wandeltocht welke ieder jaar gehouden zal worden, zal naar den gefusilleerde „Piet Haagen''1 (Tom) genoemd worden. Alle wandelvereenigingen uit on land zijn hiervoor uitgenoodigd als mede gymnastiekverenigingen en andere jeugdorganisaties zooals de kajotters, de padvinders en de ver kenners. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-UitgeverJAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week) 1.95 per kwartaal. Drukker: Waaiwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen De advocaat-fiseaal hij het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch heeft cassatie aangetcckend tegen de sententie van voormeld hot' (Kamer Roermond), waarbij graaf Marchant et d'Ansenibourg tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. Voorlaan mogen de tarieven voor kermisvermaak door de ker_ mis_exploitanten vrij worden vast gesteld. Naar verluidt, zal eerlang in Den Bosch een grootc speelgoedfa briek worden gevestigd, terwijl voorts op het industrieterrein on der Bossche directie een fabriek zal verrijzen voor liet vervaardigen van jachtpatronen. Deze laatste in_ dustrie is afkomstig uit Duitsch land. De eerste bus van den dienst Stockholm—Parijs is bij de reis door ons land te V'elp met eenige plechtigheid ontvangen. Een transport van 100 uit Rus_ land gerepatrieerde Nederlanders is Zaterdagmiddag in ons land ge arriveerd. Tijdens een diner le New York deelde de lieer Wilson, publicity- manager van de K.L.M., mede, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard over eenigen tijd een bezoek zullen brengen aan de Ver. Staten. Bij de verkiezingen "uT Tsjecho- Slowakije behaalden in Slowakije de reclitsche democraten 61.49 pet. de totale uitgebrachte stemmen en de communisen 30.48 pet. In het Tsjechische deel (Bohemen, Moravië en Silczië) behaalden de commu nisten 40.17 pet. en de Chr. Volks partij 19.23 pet. der uitgebrachte stemmen. Bij de verkiezingen voor de gemeenteraden in Beieren kregen de christendemocraten 43 pet., de soc. democraten 36 pet., de com munisten 6.8 pet., de lib. demo craten 6 pet. en de andere partijen 3.3 pet. Te Charleroi begon een pro ces tegen 97 rexistén, die in Augus tus 1944, uit weerwraak voor de executie van een burgemeester, 27 onscliuldigen vermoordden. Het proces zal ongeveer twee maanden in beslag nemen. De verdediging wordt door honderd advocaten gevoerd. Er zijn 147 getuigen op geroepen. VOORLOOPIG GEEN NIEUWE SUIKERBON. De stakingen in de havens in Rotterdam en Amsterdam hebben er toe geleid, dat groote hoeveel heden aangevoerde ruwe suiker niet konden worden gelost. Of schoon hierin de laatste week een wijziging is ingetreden, heeft de staking reeds te lang geduurd om liet suikerrantsoen onverminderd te kunnen handhaven. Daarbij is inmiddels nog geko men de staking in de Wester_spi_ kei-raffinaderij te Amsterdam, zoo_ dat thans van een regelmatige sui kervoorziening geen sprake meer kan zijn. Men moet er dan ook rekening mee houden, dat na den loopenden bon voorloopig geen bon voor con_ sumptiesuiker zal kunnen worden aangewezen. Het publiek wordt dan ook dringend aangeraden met de suiker, welke zij- thans nog ter beschikking heeft, uiterst zuinig te zijn. Door den consumentenbon te laten vervallen, hoopt men in staat^te zijn de voorziening van de indu strieën nog zoolang mogelijk in sland te houden. Er bestaat dus kans, dat de voorziening van het publiek met jam en andere pro ducten op den jambon, versnape ringen e.d. voorloopig niet te zeer zal stagnceren. BESPARING OP IIET VOEDER. GEBRUIK VAN DEN PLUIMVEEST'APEL.. De schaarsclite aan voedings middelen, zoowel voor mensch als dier maakt het noodzakelijk, dat de landbouwers op zoo zuinig mo gelijke wijze de beschikbare voe dingsmiddelen gebruiken. Ieder een, ook de pluimveehouder, zal er aan moeten medewerken het voe_ derverbruik voor zijn veestapel zoo klein mogelijk te doen zijn. Bij den opfok der kuikens zal men indien zulks door sexen mo gelijk is, of anders zoo snel als het geslacht le bepalen is, door afma ken der haantjes, het voederge- hruik moeten verkleinen. Hoewel het te betreuren valt, dat op deze wijze de hoeveelheid dieren voor deii slacht aanzienlijk zal worden verkleind, dient men er toch van uit te gaan, dat een pluinivcesta_ pel, die zooveel mogelijk eieren kan produceeren, voor ons thans *van het meeste belang is. De oudere kippen zullen zorgvul dig moeten worden geselecteerd; met-leggende dieren en hennen, die de voederkosten niet opbren gen, moeten voor den slacht wor den verkocht. Pluimveehouders, die niet aan hun plicht tot het leveren van eie ren voldoen, kunnwn verwachten, dat er maatregelen genomen zul len worden om bij hen hoenders in beslag te nemen. Eenzelfde maat regel dreigt ook tegen hen, die meer dieren aanhouden dan hun vergunning toestaat of meer dan het aantal, dat zij hij de registra tie hebben opgfegeven. Voorts zal, indien de voedersi tuatie dit noodzakelijk maakt, de pluimveestapel worden aangepast aan de mogelijkheden, welke het beschikbare pluimveevoeder toe laat. SPOORWEGSTAKING IN DE V.S. OPGEHEVEN. De spoorwegstaking in de Ver. Staten, die een kwart millioen man omvatte, is even vlug. geëindigd als ze begonnen was. Zaterdagnacht beklommen de spoormannen weer hun machines, en behoorde een episode tot het verleden, die ern stige gevaren in zich bergde zoo wel voor het economisch leven in de Ver. Staten als voor de voedsel voorziening van Europa. Het waren intussclien geen economische noch ethische motieven, die de stakers tot hun capitulatie brachten. Pre sident Truman had eenvoudigweg verklaard d(? staking als tegen de regeering gericht te beschouwen en de spoorwegen door het leger te doen overnemen, indien er geen einde, aan kwam, en de stakings leiders te arrestceren. Intussclien heeft de Kamer van Afgevaardigden met 310 tegen 13 stemmen de wet inzake stakingen tegen de regeering aangenomen. PRAE. ADVIEZEN. Bouw noodwoningen. Ten vervolge op ons prae.advies aan Uwen raad dd. 22 Maart 1946, Nr. 15, deelen wij U mede, dat op onze aanvrage om de in uitzicht gestelde 12 Zweedsche houten nood woningen door de Hoofdinspectie van de Volkshuisvesting te 's_Gra_ venliage afwijzend is beschikt, zoodat onze gemeente deze nood woningen niet zal ontvangen. Intussclien bereikte ons een schrijven van het College van Al_ gemeenë Commissarissen voor den Wederopbouw, waarin wordt me degedeeld, dat indien het ge meentebestuur er prijs op stelt er in onze gemeente 36 stuks „Nay_ crete_woningen" kunnen worden gebouwd. Dit zijn in Engeland aan gekochte woningen, welke als noodwoningen zullen kunnen die nen. Enkele onderdeden zullen nog in ons land moeten worden aangemaakt. De woningen bestaan uit een fundeering en vloercon structie van beton, wanden samen gesteld uit betonnen stijlen met betonnen platen daartusschen. De platen zijn voorzien van een rand, waarop de hinnenbekleeding kan worden gespijkerd (het beton is „spij kerbaar") Er ontstaat daar door dus een soort spouw. De hin nenbekleeding kan uit boardplaten bestaan. De stijlen dragen een be tonnen muurplaat, waarop stalen lcapspanten worden opgericht. Te gen den onderrand der spanten worden plafondhangers aange bracht, waartegen board wordt ge spijkerd. De .dakbedekking bestaat uit gegolfd asbestcement. Overigens mogen wij U verwijzen naar de ter inzage liggende teckeningen. In het schrijven wordt medege deeld, dat liet in de bedoeling ligt deze woningen van Rijkswege le doen houwen, waaruit wij conclu_ deeren, dat de gemeente daarmede geen bemoeiingen heeft. De Direc tie voor de uitvoering wordt ons zelfs medegedeeld. Met betrekking tot de slichtingskosten kunnen wij U nog mededeelingen doen. Van het exploitatie-verlies wordt pO gedragen door het Rijk en 10 door de gemeente. Met het oog op den grooten wo ningnood in deze gemeente, waar in op kortst termijn geen verbete ring zal komen, stellen wij U voor de woningen te aanvaarden op de gestelde voorwaarden. Aangezien het College van Alg. Commissarissen op korten termijn bericht vroeg omtrent al of niet aanvaarding der woningen, heb ben wij een bevestigend bericht, behoudens Uwe goedkeuring, spoedshalve reeds ingezonden. Wij stellen U voorts nog voor de woningen te doen houwen op een terrein van de gemeente, gelegen aan de Tweede Zeine en wel vanal' de Tweede Zeine Noordwaarts in de richting van de Pastoor_Ivuy_ perstraat. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Schoolgeld. Tengevolge van den oorlog is sinds enkele jaren geen schoolgeld geheven en thans is een nieuwe regeling tot stand gekomen. Over de jaren dat geen schoolgeld gelie ven werd, zal 't Rijlc een bijdrage aan de gemeente geven. Met het schooljaar *45'46 wordt weer schoolgeld geheven en loopt 't voortaan per cursus, en niet per kalenderjaar. De maatstaf is inkomstenbelas ting en vermogensbelasting of, wel loonbelating met een afzonderlijk tarief voor gewoon voortgezet en uitgebreid l.o. De raad kan door middel van een vermenigvuldigingscijfer bepa len dat meer of minder dan vol gens de tarieven verschuldigd is. Voor steunbehoevende gemeenten moet dit' cijfer minstens op 2 ge steld worden. B. en W. stellen voor het verme nigvuldigingscijfer voor gewoon en voortgezet l.o. te stellen,op 2 en voor uitgebreid l.o. op 1. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. In Crediet rioleering. de z.g. „Poststraat" ligt door zich herhaaldelijk moeilijk heden voordoen. In een daarom. rent hij ons binnengekomen klacht vinden wij aanleiding U voor te stellen het noodige crediet 660,beschikbaar te stellen voor verbetering dezer rioleering. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. Gratificatie bij jubilea. Ged. Staten wenschen dat in de rechtstoestandverordening een be paling wordt opgenomen, waarin, gratificaties of geschenken bij ju_ bilca worden geregeld. B. en W. stellen voor dat aan ambtenaren, die doen blijken van trouwe plichtsbetrachting en toe wijding aan hun arbeid, gratifica ties toe te kennen, waarvan de uit gaven niet meer bedragen hij 25_ jarig jubileum dan een halve maand salaris en bij 40_jarig niet meer dan vier weken salaris. Winkelsluiting:. Bij Koninklijk Besluit van 10 Oc tober 1915 nr. 78, opgenomen in Staatsblad nr. F 227, zijn verschil lende wijzigingen aangebracht in de op het stuk der winkelsluiting en winkelopenstelling bestaande voorschriften. De verplichting tot het openstellen der winkels is in den bezettingtijd in het leven ge roepen om aan het publiek de re delijke mogelijkheid te waarborgen tot het dóen van inkoppen. Ook nu is tie koopgelegenheid voor ver schillende goederen nog uiterst klein en op grond daarvan achten B. en W. van Waalwijk het wen. schelijk, dat weer bepalingen in. het leven worden geroepen inzake de verplichte openstelling van win kels in deze gemeente. B. en W. hebben zieli daartoe in verbinding gesteld met de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier en met de R.K. Middenstandsvcreen'iging, alsook met de gezamenlijke ter plaatse 'gevestigde afdeelingen van de onderscheidene werkliedcnorga. nisaties. Bovendien heeft nog een groep van 28 winkeliers zelfstandig zijn inzichten in deze materie ken baar gemaakt. Het wil B'. en- W., gezien de adviezen, voorkomen, dat met een S.urige openstelling kan worden volstaan. Adviseeren alle organisaties de sluiting te doen plaats hebben om 18 uur, omtrent den aanvangstijd der openstelling zijn niet alle ad viezen hetzelfde. In dit verhand dient ook gewag te worden gemaakt van een adres aan den Raad der gemeente van de Afdeelingsunie van de samenwerkende organisaties van Handels., Kantoor, en Win kelbedienden, waarin o.a. gevraagd wordt, te bepalen, dat alle winkels op vijf dagen der week gesloten dienen te zijn na 18 uur en op één. dag na 13 uur. Het wil B. en W. echter voorko men, dat de verplichte openstelling van alle winkels van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18 uur op alle werkdagen voor deze gemeente het geschiktst is. Hierbij is dan reke ning gehouden met de S.urige werkdag en op de tweede plaats zijn dan de winkels tusschen 12 en 14 uur gedurende één uur voor het publiek geopend. Burgemeester en Wethouders zijn echter bevoegd, al dan niet onder door hen te stellen voorwaarden, ontheffing varï het bepaalde te verleenen. De adviezen omtrent de winkel sluitingswet liepen ook uiteen. Het lijkt B. en W. echter het ge schiktst in afwijking van, de win kelsluitingswet 1930: a. op de Zondagen gedurende de kermisweek vanaf 15 uur; b. op de overige kermisdagen c. op de dagen der Antoniusfees. tcn in deze gemeente van 5 tot 20 uur; d. op de Zondag onmiddellijk voorafgaande aan de 6e Decem ber vanal' 11 tot 22 uur gelegenheid te geven een winkel voor het publiek open te stellen. Gedurende den Zondag mogen ook winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen ten ver koop in voorraad zijn, doch uit sluitend voor den verkoop van ta baksartikelen en winkels, waar voor een vergunning, als bedoeld in artikel 1 onder e of g der drank wet 1931, geldt, doch uitsluitend voor den verkoop van dranken, ge durende 6 achtereenvolgende uren, tusschen 8 en 18 uur, geopend zijn. B. pn W. kunnen, zoo noodig on der te stellen voorwaarden, schrif telijk vergunning verleenen om ge durende de maanden Juni, Juli en Augustus op Zondag" met zachte fluitsoorten te venten, aan perso nen die daarvoor in aanmerking komen. Op Dinsdag na 13 uur moeten alle winkels in deze gemeente voor het publiek gesloten zijn. Uitzon dering wordt gemaakt voor Dins dagen onmiddellijk voorafgaande aan 6 December en aan le Kerst dag, zoo deze op Woensdag valt. Dit geldt eveneens voor Dinsdagen onmiddellijk aan een alhier als Zondag gevierd wordende R.K. feestdag, die op Woensdag valt, voorafgaande. Op Dinsdag na 13 uur behooren winkels voor liet verrichten van kappers., barbiers, of fotografie werkzaamheden gesloten te zijn. Dit. vindt weer geen toepassing op 'den Dinsdag onmiddellijk voor afgaande aan 't Christelijk Paasch. en Pinksterfeest, aan'Kerstmis, aan de week waarin te Waalwijk de kermis gevierd wordt en evenmin op den Dinsdag in de weken waar in een alhier als Zondag gevierd wordende R.K. feestdag valt. een rioleering van zeer geringe capa citeit, welke indertijd is aangelegd door firma-van Gent. Momenteel zijn er, behalve de fabriek dier firma, een l.tal woningen op aan gesloten, terwijl het riool voorts nog veel water van den Winterdijk te verwerken krijgt. Daarom bezit hel niet voldoende capaciteit, waar. KAPITAAL EN ARBEID. Hierover sprak Rector Colsen M.S.C. op den 2en dag van de so ciale week. Er kon nu van een massale opkomst gesproken wor den. Een aandachtige menigte stond verzameld op de Markt' en het Raadhuisplein. Alvorens 'ï'ector Colsen, Adviseur van den Kath. Mijnwerkershond het woord verkreeg sprak de voorzit ter van de sociale week, dhr. v. Well nog een korte inleiding. Hij wees op het verschijnsel dat als het ons goed gaat, we ons niefs van anderen aantrekken, doch wan neer het tegendeel waar is, als 't ons slecht gaat, we anderen opzoe ken. Hij herinnerde in dit verhand aan de jaren 1940, 1944 en 1945 toen we allen gezamenlijk getrof fen waren door het noodlot. „Weet U nog, dat we ons toen meer één voelden?" aldus spr. „We voelden ons als kinderen van één volk! Iedereen had dezelfde tegenslag en allen hadden we hetzelfde levens gevaar". Hij zeide, dat het met de sociale week ook zoo ging. Gisteren, Zon dag, hadden wc tegenslag, die heeft ons hechter aaneen geschakeld. Juist nu vóelen we ons dichter bijeen als mannen en vrou wen van één geloof, één volk en één sociale week., „Daarom bent U nog meer welkom dan anders". Vandaag zal er een ander punt uit de encycliek Quadragesimo Anno behandeld worden: Kapitaal en Arbeid, samen zijn het natuur voortbrengselen, ze zijn onwrik baar met elkaar verhonden. Het één kan niet huiten het ander en het ander iiict huiten het eerste. Dhr. v. Well sprak ook over het feit, dat wij menschen graag te gen dc natuur in willen gaan. Jarenlang woédt er reeds een meedoogenlooze strijd tusschen die twee, een strijd op ieven en dood. Kapitaal zegt: Arbeid, ten onder, neer. Arbeid zegt: Kapitaal, weg, ver nietig hel. „Rector Colsen", vervolgde spr„ „zal U nu de juiste verhoudingen van Kapitaal en Arbeid uitleggen. Maar voor wij openen zullen we een groet brengen aan Hem den Schenker van alles, van Kapitaal en Arbeidskrachten: De Christe lijke Groet." Rector Colsen sprak vervolgens. Hij zeide, dat een gewichtig ac tueel maatschappelijk vraagstuk was: de verhouding KapitaalAr beid. Dit beheerscht het economi sche leven van vandaag. Alles hangt evenwel met alles samen. Kapitaal en arbeid vormen een onderdeel van het geheele levensprobleem. De juiste" Ieveiishcscliouwing ech ter van natuur, mensch en men_ schelijk ieven: tusschen persoon en gemeenschap, vrijheid en gebon denheid vormen den ondergrond van alle sociale problemen. Rector Colsen vervolgde daarna met to zeggen, dat alles door God voor de menschen geschapen is, maar tot verheerlijking van God. De mensch is verheven boven al het overige geschapene. Deze rangorde is door den Schep per gemaakt en het is daarom de plicht dei" menschen om te lieer_ schen over al het andere in de schepping. De mensch MAG geen slaaf worden. Tegen dit beginsel is de laatste 100 jaren mateloos ge zondigd, aldus spreker. De richtlijnen, die Quadragesimo Anno en Rerum Novarum zijn, geven de juiste oplossing aan voor de verhouding Kapitaal-Arbeid. „Uw menschelijk gevoel" zoo ging rector Colsen verder „zal voldoen de zijn, om het groote voorbeeld der Pausen te volgen". Kapitaal en Arbeid zijn tegen woordig niet meer vereenigd in dcnzclfden persoon. Vroeger was dit wel zoo. Toen waren de bedrijven nog niet zoo uitgebreid, toen was een haas te gelijk de arbeider. Men kende het hotsen tusscheu productie.kapi- taalbezit en arbeid niet. De mensch ook heeft de machine niet' meer beheerscht-, de machine is een lyran geworden. In dien tijd is het' vraagstuk Kapitaal- Arbeid gegroeid. In die tijd merk te men, dat tegenstellingen te con strueeren waren. Kapitaal, zooveel mogelijk winst te behalen en Arbeid zooveel mogelijk loon. Men ziet nu beter dan vroeger dat er niet- alleen geen te genstellingen waren, maar dal men op slot van zaken dezelfde belan gen heeft. Rector Colsen vervolgde niet te verklaren, dat het hem een raad sel was hoe in een Christelijke. Ka tholieke wereld het recht' van den sterkste kon bestaan. Hij noemde het het vervloekte recht van den sterkste, geen recht, maar een on recht. Kapitaal en Arbeid zijn op elkaar aangewezen. Maar ieder moet' het rechtvaardig aandeel hebben Ar beid: loon, Kapitaal: winst. Er zijn volgens spreker twee groote on rechten. Eerstens, dat liet ka pitaal zich maar ai te lang teveel neelt kunnen toeëigenen, tweedens, dat de arbeider zou weigeren liet kapitaal de medewerking te ver leenen en de geheele winst voor zichzell zou opeisclien. De gewichtigste vraag was echter wel Jioe ot de verdeeling moet ge schieden. Ieder volgens zijn in breng.' Dit is onmogelijk, maar toch moet deze verdeeling recht vaardig zijn. De Paus is hierbij weer de lei dende gids. En dan zal men tot de conclusie komen, dat' alle kin deren Gods een goed en rechtvaar" dig bestaan moeten kunnen leiden en niet zoo, dat men maar net in zijn nooddruft kan voorzien. Het welzijn van de geheele nienschheid hangt samen met liet eigendomsrecht en wij moeten goed voor oogen houden, dat de aard- sclie goederen dienstbaar gemaakt dienen te worden aan de geheele gmenschap. Het lidende beginsel is, dat de verdeeling zoo moet zijn, dat het weizijn er alleen niet door ge schaad wordt, mgar bevorderd De verdeeling Kapitaal-Arbeid moet een maatstaf -voor sociaal recht worden. De cene klasse mag de andere niet uitsluiten. Het groote beginsel is: Niet macht of wille keur, maar sociale rechtvaardig! heid. Men zal tevens een rechtsorde ning moeten vinden, dat men niet meer eenzijdig gaat beslissen over het lot van den arbeider. Paus Pius XI heeft in 1931 duidelijk ge waarschuwd. Er is geen tijd te verliezen. Er moet gewerkt worden tegen het proletariseeren van de groote massa, anders is niemand meer te redden. Rector Colsen ,de adviseur van het Kath. Mijnwerkersverbond sprak vervolgens over de mijnen in Lim burg in het verband van het me dezeggenschap der arbeiders. Hij zeide, dat een eigenaar kan zeggen: „Die mijnen zijn van mij", maar dat loch in geen eeuwigheid het zwarte goud uit zichzelf naar boven zou komen. Dat moeten MENSCHEN doen. Hij bepleitte me dezeggenschap van den arbeider in bedrijven en zeide," dat men niet moet denken, dat een arbeider geen verantwoordelijkheid kan drgaen. Zeg ook niet vervolgde spr., dat ge bang bent voor het gezag, want als men de verantwoordelijkheid kent zal men ook het gezag erken nen. En ook zal een arbeider raads^ lieden weten te vinden als er iets mocht' zijn, dat hij niet de baas kan. Tenslotte zeide spr., dat de fijn ste vezels van de ziel van een wer ker, in een bedrijf stuk gereten worden, of dat hij er gemaakt wordt tot een mensch. „Geef ze een kans" vervolgde rector Colsen „sociale werkers zijn dag en nacht in de weer om ze op de verantwoordelijkheid te wijzen. Wij Katholieken maken NU een. kans als nooit en daarenboven heeft de Paus de richtlijnen eeee_ ven". Hij zeide, dat nu de tijd rijp was om den toon aan te ge ven. Juist hier in Nederland is sinds lang een streven te merken naar publiek_rechtelijl<o_hediijl's- örganisaties (geen staats_socialis_ me of coramunime, dan zijn we nog verder van huis). Spreker sloot met de woorden „Er is een schoon werk te ver richten Kapitaal-Arbeid, reclit- gerechtigheid en liefde. Dhr. v. Well sprak in zijn slot_ woord over rector Colsen als iemand, die het beste wist hoe de verhoudingen Kapitaal-Arbeid wa ren. Juist ómdat hij werkt temid den van werkers in de mijnstreek, omdat hij in aanraking komt met die menschen, die hun arbeids krachten geheel inzetten. Tot slot zeide de heer v. Well „Het gaat hier om het bouwen van een nieuwe, meer Christelijke ge meenschap". Na het zingen van „Roomsclie Blijdschap" was deze avond van de sociale week, grootsch door de opkomst vanuit Waalwijk en om geving, weer teneinde. Ook nu was de organisatie weer af en verleende twee harmonieën

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 1