HET NIEUWE KABINET. GEVRAAGD: KOSTHUIS R.K. GEMEENTE WAALWIJK. Gemeente-reinigingsdienst Weggeloopen STIKKER of actieve LEERLING-STIKKER GEVRAAGD ARNOLD VERWIEL, Grootestr. 264, WAALWIJK Firma J. BLOK-VAN HEUST Schoenfabriek - WAALWIJK vraagt: HAKKENOVERTREKKER voor fabriek, PRIMA OVERLEERSNIJDER, OVERLEERRIJTUIGER, BINNENZOOL-OPSLAGER, AANKOMENDE JONGENS voor opleiding zwikkerij. OFFICIEELE BONNENLIJST DINSDAG 9 JULI 1946. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 69e JAARGANG No. 54. Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt Dining en vnidn». Nieuws uit Waalwijk sn Omgeving. WSC krijgt bezoek van de kam. pioen der He klasse, die lioogst_ waarschijnlijk Woensdagavond be_ kend is. Als onze informaties goed zijn, dan moeten de twee kampi- oenscandidaten over prima elftallen beschikken, die een goed technisch spel vertoonen. Dus WSC, werpt u van liet begin tot het einde met volle energie in den strijd om de twee kostbare puntjes hier te houden. SCHAKEN. De eerste ronde van de schaak wedstrijd Nederland—België ein digde in het voordeel van onze landgenooten met den stand 6]/2 KORTE BERICHTEN Naar de Msbde. verneemt is bin, nenkort een bepaling te wachten' volgens welke voor alle motorvoer. tuigen, dus ook voor die, welke thans reeds rijden, opnieuw een rij_ vergunning moet worden aange, vraagd. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat tusschen de Neder_ landers en de Britten besprekingen gevoerd worden, die ten doel heb ben een groot gedeelte van de bui tengewesten van Ned._Indië aan 't geallieerd opperbevel te onttrekken. Molotow is te Parijs accoord gegaan met de voorstellen van Bi. dault over een tienjarige internatio. nalisecring van Triest onder ge_ mengd toezicht als basis voor ver dere onderhandelingen. Een massagraf van zeven tij_ dens.de Mei.staking van 1943 ge fusilleerde Limburgers is op aan wijzing van een gedetineerden Duii_ schei; gevonden op de Hamersche heide. De lijken zijn nog niet ge ïdentificeerd. Sjahrir is met z'n ministers per vliegtuig in Batavia terugge keerd. Tegenover de pers verklaar de hij, dat dwaze jongelieden, op aansporing van een onverantwoor delijke bende misdadigers met of zonder politieke bedoelingen, ver_ antwoordelijk waren voor zijn ont voering. Gisterochtend is de bekende vliegtuigconstructeur en directeur van de N.V. Koolhoven Vliegtuigen, Frits Koolhoven ten gevolge van een hersenbloeding in de Maria_stich_ ting te Haarlem overleden. De christen-democraten (ka tholieken en protestanten) hebben bij de verkiezing van de wetgevende vergadering in Beleren (Amerik. bezettingszone) de overwinning be haald. In Hessen kregen de socia_ listen 41 pet. der zetels, de chr. sociale unie 35 pet. In Baden.Wuer_ temberg zijn deze cijfers resp. 32 en 41 pet. De Engelsche gezant te Madrid heeft opdracht gekregen om de uit_ levering van Leon Dcgrelle, de Bel gische landverrader, te vragen, aan_ gezien deze tot het Duitsche leger behoorde. De Britsche autoriteiten zullen niet aarzelen Degrelle aan België uit te leveren. Tweeduizend fabrieken in Sak sen zullen als gevolg van den uit slag van liet betreffend referendum, door de provincie worden overge nomen. De fabrieken behoorden aan nazi's en oorlogsmisdadigers. Met ingang van heden zijn schoenenbonnen van nieuw model uitgevoerd, n.l. in blauw met rood met zwarten opdruk. Een net eenvoudig voor leerling van Vakschool. Brieven aan J. RUTTEN, Kloos terstraat 23, GROESBEEK. Ter gemeente-secretarie is met ingang van 1 Juli gedurende 3 maanden voor eenieder ter lezing nedergelegd de, in de vergadering van den gemeenteraad van 31 Mei 1946 vastgestelde, verordening be treffende de openstelling van winkels in de gemeente Waalwijk. Deze verordening gebiedt dat alle winkels voor het publiek moeten zijn opengesteld van 9—12.30 en van 13.30—18 uur. Ter bekoming van ontheffing van deze bepaling kan men zich schrif telijk wenden tot het College van Burgemeester en Wethouders. De verordening treedt 1 Juli in werking, zoodat het vanaf dien dag verboden is zijn winkel te sluiten, zonder dat daarvoor de noodige toestemming is verkregen. In verband met de installatie van den Burgemeester op DINSDAG 9 IUL1 a.s., zullen de vuilnisbakken, die anders na den middag worden opgehaald, nu voor den middag vanaf 7 uur gereed moeten staan. De Directeur van Gemeentewerken, H. DE HOOP. Een kort-harig wit-zwarl geteekend HONDJE, een reu bastaard fox. Vermoedelijk zwervend in de duinen. Tegen belooning terug te bezorgen St. Antoniusstr. 74, Waalwijk. voor de eerste helft van de 8ste periode 1946 (7 t.m. 20 Juli.) Elk der volgende bonnen geeft recht op het kobpen van Bonkaarten KA, KB, KC 608 Bonkaarten KD, KE 608 417 tm. 421 brood 800 gr. biood 917, 918 brood 800 gr. brood 422 brood 4UU gr. brood 925 boter enz. 425 boter enz. 125 gr. boter 926 boter enz. 250 gr. margarine 936 suiker 100 gr. vet 927 Alg. 400 gr. ruwe 928 Alg. suiker 200 gr. kaas 929 Alg. 100 gr. zelfrijzend bakmeel 930 Alg. 250 gr. jam, siroop, enz. plm. 225 gr. hui&houd- D 79 Reserve zeep of 90 gr. E 79 Reserve 426 boter enz. 435 boter enz. 436 suiker 427 Alg. 428 Alg. 429 Alg. 430 Alg. B 79 Reserve C 79 Reserve B 80 Reserve toiletzeep 1.600 gr. brood 800 gr. brood 100 gr. kaas Bonkaarten LA, LB, LC 608. 389 vleesch 100 gr. vleesch 390 vleesch 400 gr. vleesch A 67 melk 2 liter melk B 67, C 67 melk 31 liter melk 250 gr. boter 125 gr. margarine 400 gr. ruwe suiker 100 gr. kaas 100 gr. zelfrijzend bakmeel 250 gr. jam, stroop enz. plm. 225 gr. huishoud zeep of 90 gr. toiletzeep. 800 gr. brood 500 gr. rijst, kindermeel of kinderbiscuits. Bonkaarten LD, LE 608. 889, 890 vleesch 100 gr. vleesch D 67, E 67 melk 6 liter melk. Tabakskaarten enz. T 37 2 rantsoenen tabaksail V 37,V 38 100 gr. choc, emof suikeiuj X 37 2 rantsoenen tabaksai X 38 100 gr. cnoc. eHiof suikerwj De bonnen voor rqelk zijn geldig t.m. Zaterdag 13 Juli a.s. Voor de week van 14 t.m. 20 Juli zullen voor tabak, melk eij aardappelen nog bonnen worden aangewezen. Op de suikerbonnen 436 en 936 is, voor zoover voorradig, oo geraffineerde suiker verkrijgbaar. Men moet er evenwel rekenin mee houden dat de suiker niet onmiddellijk bij den handel verkrijg baar zal zijn in verband met de bevoorrading. Op de bonnen 428 en 928 Algemeen is uitsluitend zelfrijzend bak meel verkrijgbaar. Deze week is wederom een extra hoeveelheid van 100 grai vleesch beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram vleesch pei veertien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 5 Juli a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melkj waarop eerst met ingang van Maandag 8 Juli a.s. mag wordei gekocht. TOT 1 SEPTEMBER VEERTIENDAAGSCHE BONNENLIJSTEN. Het C.D.K. deelt mede, dat van 7 Juli t/m 31 Augustus a.s. d' bonaanwijzing eenmaal per veertien dagen zal plaats hebben. Dl bonnummers voor de artikelen, welke gewoonlijk in de aanvullend! bonnenlij.st voor de tweede week van een veertiendaagsche period' worden opgenomen, zullen gedurende bovengenoemd tijdvak reeds i de eerste week worden gepubliceerd. Deze maatregel is genomen oil de detaillisten de gelegenheid te geven hun zaken te sluiten vool vacantie. Het is mogelijk dat de artikelen, welke opgenomen wordei in de aanvullende lijst, niet onmiddellijk in het begin van de eerst week verkrijgbaar zullen zijn, aangezien voor de bevoorrading me deze artikelen uiteraard minder tijd beschikbaar is. De bonaanwijzing voor melk en aardappelen, zal evenals tot dus verre, per week blijven geschieden. VOORLOOPIG GEEN KOFFIE. Daar de verwerking van ruwe koffie door de staking in de vceme sinds geruimen tijd stagneert en dientengevolge de werkzaamhedeij in de branderijen evenmin voortgang kunnen hebben, kan op 7 Jul geen nieuwe koffiebon worden aangewezen, zoodat voorloopig dien datum geen koffie verkrijgbaar is. De nog in circulatie zijnde handelsvoorraden maken het mogclijl de uitreiking van toewijzingen ten decle, o.a. aan ziekenhuizen, voor te zetten. Dc verstrekking van rantsoenbonnen voor koffie is tijdclijl stopgezet. Van 7 Juli21 Juli alleen zelfrijzend bakmeel op den bloembon. Op den bloembon, die Donderdag 4 Juli bekend gemaakt wordl zal uitsluitend zelfrijzend bakmeel worden verstrekt. In verband met de graanpositie moest het bloemrantsoen eer^ van 200 tot 100 gram en op 26 Mei tot 50 gram per persoon pc week worden verlaagd. Deze verlagingen hebben den verkoop van bakmeel dermate be| moeilijkt, dat ter ruiming van reeds langen tijd aanwezige vooi raden, naast andere maatregelen, voor de periode van 7 tot 21 Jul op den bloembon uitsluitend zelfrijzend bakmeel moet worden be schikbaar gesteld. OFFICIEELE PUBLICATIE. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat' de plaatselijke dis. iributiedienslcn in de week van 30 Juni t.m. 6 Juli numniercoupurci zullen uitreiken voor: jam 937; koffie 935; cacao 938; brood 926 (palen bloem). 927 (Inl. bloem), A 030 (reductie), 928 (roggebloem); mei Ij A 039, A 010; waschpoeder 939; aardappelen 940 941; eieren 910 of 936 eieren (rantsoenbonnen) art. 37. De toeslag bedraagt voor jam 50 c,< voor kol'fic, cacao, melk en waschpoeder 10 Grossiers in tabak out vangen toewijzingen G 78, G 79, G 80 op basis van het- aantal ingeleverd' rantsoenen der coupures A 024 en A 025 vermeerderd met 50 Boven, staande nunimcrtoewijzingen, met uitzondering van die voor melk ei aardappelen zijn geldig voor detaillisten t.m. 20 Juli; voor grossier t.m. 3 Augustus. De toewijzingen voor aardappelen zijn geldig t.m. 1 Juli a.s., de toewijzingen voor melk van 7 t.m. 13 Juli a.s. De Echo van het Zuiden fóooidredacfetu-'Uitgever i JAN TIELEN Abonnementsprijs: 15 cent per week) 1.95 per kwartaal. Drukker: Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieicn Minister Bccl is klaar gekomen met zijn nieuwe regeering. Wc zeg gen opzettelijk niet: eindelijk klaar gekomen, want, gezien de moeilijke omstandigheden,is een tijd van vijf weken niet te lang voor bet vormen van een kabinet. Zooiets cischt nu eenmaal moeizame onderhandelin gen, die met voorzichtigheid, be leid en wijsheid gevoerd moeten worden en dus de noodige tijd vra gen. Sommigen zien in bet formee. ren van een kabinet wel eens al te veel overeenkomsten met bet schudden van de kaarten bij het kaartspel. Zoo eenvoudig is bet nu juist' niet! Men mag bovendien niet uit het oog verliezen, dat men aan een nieuwe regeering gemakkelijk een jaar of vier kan vastzitten. Reeds direct na de verkiezingen hebben wij uit den uilslag opge maakt dat de komende regeering aan twee eischen zou moeten vol doen. Ze zou moeten voeren een vooruitstrevende politiek, gebaseerd op christelijke grondslagen. De vcr_ schuiving naar links liet duidelijk blijken dat ons volk in meerder. Beid vooruitstrevendheid wenschT; het onverzwakt' of versterkt terug komen in bet parlement van de po litieke partijen op godsdienstige basis wees er op dat men daarbij de christelijke beginselen als uit gangspunt wilde zien. Volgens de communisten en sommige sterk links georiënteerde groepen in de Partij van den Arbeid zijn deze ei schen eigenlijk niet te combineeren. Volgens hen zijn christelijkheid en vooruitstrevendheid I-wee groote tegenstellingen en is iemand die 'n chriselijke politiek voorstaat, van zelfsprekend verschrikkelijk „reac_ tionair". Wanneer zij bedoelen te zeggen dat - zij iemand die geen communisme wil en ieder marxis_ tisch.socialisme afwijst, dat zoo ie mand reactionair is, dan kan ieder katholiek en ieder geloovlg protes. tant die eer met trotsch aanvaar den. Als zij echter bedoelen dat 't christendom in zich iedere vooruit strevendheid op sociaal-economisch terrein moet afwijzen dan zeggen wij i_ integendeel, christendom en zorg voor de sociaal en economisch zwakkerenchristendom is een po litiek om te komen tot een betere verdeeling van de welvaart, zijn niet alleecn met elkaar te vereeni gen, maar het tweede vloeit in we zen en als plicht uit het eerste voort. Wij meenen dat het nieuwe kabi net voldoet aan on past bij den verkiezingsuitslag. In zijn groote meerderheid is het samengesteld uit vooruitstrevende mannen die de deskundigheid bezitten, noodig voor het leiden van hun departement. Van Dr. Beel, de minister-presi dent, erkent uren algemeen dat hij iemand is die naast onkreukbaar heid in groote mate sociaal gevoel en kennis van liet sociale leven be zit. Reeds vóór den oorlog stond hij bekend als de vooruitstrevende lei der van de afdeeling Sociale Zaken in de gemeente Eindhoven. Dat hij, behalve als minister-president, blijft optreden als minister van Binnenlandsche Zaken is verheu gend, omdat hij nu leiding kan blijven geven aan een komende grondwetsherziening, een van de voornaamste taken van de komende regeering, zooals we reeds enkele weken geleden uiteenzetten. Ver wachten wij dus van den förma_ leur een vooruitstrevende sociale politiek, we doen dit' niet minder var. het gehèèle kabinet, daar dit grootendeels is samengesteld uit mannen die den minister-president reeds als collega's uit bet ministe rie Schcrmerhorn bekend zijn, ter wijl de enkele nieüwe Zuiderlingen die er deel van uitmaken, hem persoonlijk zeker niet onbekend geweest zullen zijn. Nam Dr. Beel in de oorlogsjaren onmiddellijk ontslag uit den Eindhovensclien gemeentedienst, omdat hij ver wachtte niet met den nieuwen NSB.burgcmeestcr Pulles te kunnen samenwerken, hij zal er nu wel voor gezorgd hebben menschen te kiezen voor zijn ministerie, waar mee samenwerking wel mogelijk is^ Ook ten opzichte van het behoud van de christelijke grondslagen van onze maatschappij kunnen we hij dit kabinet gerust zijn. Vijf minis ters er van zijn katholiek en zij bel hoeren niet de minst belangrijke departementen: Binnenlandsche Za ken. Justitie, Onderwijs, Oorlog en Economische Zaken. Daarnaast staan enkele nieuwe mmsters, voortgekomen uit de Par tü van den Arbeid, als diepgelool vige christenen bekend, terwijl voor degenen die niet direct als geloovlg bekend staan nog niet geldt «lat zij, alleen al uit poëtisch oogpunt, on ze hedendaagschc maatschappij niet gebaseerd willen blijven zien op de grondslagen die door Christus ge steld zijn. Alles bijeen (hoewel wij over het koloniaal beleid nu niet zoo bij zonder kunnen roemen) geven wij «lit ministerie '11 goede kans ons land en zijn volk in de komende periode èn economisch èn sociaal èn moreel omhoog te trekken uit het moeras, waarin de oorlog het gebracht heeft en zouden we het kabinet willen toewenschen: Onder Gods Opperleiding, vooruit I PROVINCIALE STATEN. Woensdag kwamen de Staten on z.er-provincie bijeen ter verkiezing ■van leden van Gedeputerde Staten. De lieer j. van Lienden (P.v. i deelde mee dat zijn partij W verbinding had gesteld met dc h.Y.I 0111 alle groepen in 't Col Je0e van G. S. te doen vertegenwoorl digen en dc P.v.d.A. een viij groot deei van de bevolking vertegen woordigde, maar de K.V.P. is niet op ons voorstel ingegaan, zoo zei spreker. Dhr. H. Mnnnaerts antwoordde dat .♦en ;!'-..zich °P het standpunt sten «lat zij. wegens haar overgroote meerderheid, de zetels zelf in ban den moet houden. z'j heeft besloten alleen, zooals Jït, verleden, de verantwoorde lijkheid te dragen. Mr E. Sassen sloot zich bij de woorden van den vorigen spreker aan. Hij achtte de woorden van den heer v. Lienden weinig steekhou dend. De katholieken van Brabant, aldus spr., zijn zeer gesteld op hun autonomie. Gekozen werden tot leden van Ged. Stalen: 1 Jhr. Mr. J. Smits v. Oyen;2 G. P. Philippart; 3 I\ J. van Haarcn; 4 Mr. Th. Heere; 5 J. Kirch; 6 Dis. J. v. d. Poel. Buiten gewoon Statenlid: Mr. Sassen. In <lc commissie der waterschappen werden gekozen: 1 Mr Heere: 2 Dr. Ir. J. Deckers; 3 A. 1). van «Ier Schans;4 Mr. E. Sassen; 5 J. M. v. Daal; 6 T. van Oers; 7 A. Kamp. Noor de commissie voor Regle menten werden gekozen: 1 Jhr. J Smits van Oycn: 2 C. van Beek; Mr. C. Verhcycn; I M. II. Schei delaar;, 5 Mr. C. J. G. Beecht. Daarna werd overgegaan tot het trekken der afdeclingen. I)e zitting werd vervolgens verdaagd tot 12 Juli a.s. ■MS» LECTUUR VOOR ONZE nederlandsche strijd KRACHTEN IN INDIc. Sinds 1 Januari j.l. heeft het Ne derlandsche Roode Kruis groote hoe veelheden dag,, week-, maandbla. den en tijdschriften per luchtpost naai Indie verzonden ter versprei ding onder «ie in het Verre Oosten verblijvende land_ en rijksgenootcn. ij TS«,£r kedurende «leze maanden 12-000 Kg. recente bladen ver zonden werd, bleek «lat onvoldoende te zijn, juist in verband met de vele leden van de Koninklijke Landmacht en «ie Marine in Indië. rhans is het Roode Kruis er in ge Sa overeenkoimt te treffen met de Departementen van Oorlog van Marine, zoodat wekelijks door den tiidschriflendicnst van het Roode Knus speciaal voor de Ne derlandsche Strijdkrachten ruim 400. kilogram recente blaci'-n per lucht post verstuurd wordt, waardoor aan groote vraag om nieuws uit Ne derland eemgszins voldaan wordL Jc dien einde tracht 't Roode Kruis wekelijks ca. 50.000 ■exemplaren in ie zamelen on te versturen, voor waar een niet eenvoudige taak iiï verhand met de alom heerschcnde papierschaarschte. Helpt allen mede om deze taak uitvoerbaar te maken en wel door Uw eigen dag-, werk-, maandbladen en tijdschriften direct na lezin- on gefrankeerd op te zenden aan Roode Kruis. Tij dsch rif ten «lienst Den Haaj-. Weet U wel, dat er hij onze man nen en jongens, «tip zoo ver van huls zijn, juist ook behoefte is aan streekbladen, waardoor zij nieuws krijgen uit de plaats of het dorp waar zij met hun gedachten zoo vaak vertoeven? Hoe meer 't Roode Kruis kan inzamelen, des tc uit gebrcider worden de zendingen voor Indië. Particuliere adresseeringen zijn echter niet mogelijk; alle zendingen gaan te algemeenen nutte. ONS JEGER EN MARINE. Hoewel kort achter elkaar de lichtingen dienstplichtigen, geboren in 1925, 1926 èn 1927, zullen worden opgeroepen kan, zonder groote op offeringen, toch niet voorzien worden in het nijpende tekort aan bepaalde groepen van militairen. Het betreft hier in hoofdzaak vak lieden personen met cenige ja ren praktijk welke voor de ver schillende takken van dienst he_ noodigd zijn. De grootste vraag gaat uit naar metaalbewerkers (bankbewerkers, draaiers, instrumentmakers, gereed, schapmakrs plaatwerkers, enz.) elcctriciens, monteurs en chauf feurs. Naar de male van vakbe kwaamheid wórtlen deze vaklieden in klassen verdeeld, terwijl «le ver schillende vakken ondergebracht zijn in vakgroepen. Voor elke vakgroep en voor ie dere klasse zijn vaktoelagen vast gesteld met een maximum van 2. per dag (voor Europa: voor Indië wordt dit maximum 2.50 p. dag). Voorts genieten zij ,dle zich vrij willig verbinden, nog het voordeel dat hun soldij hoogcr is dan dat van de dienstplichtigen 1.25 te gen 1 0.50 per dag). Tenslotte vraagt de Koninklijke Marine 2400 man beroepsmariniers en 5000 man beroepspersonecl voor de Vloot wederom personeel met een zekere graad van vakbekwaam, held. AI kunnen de eischen, in ver hand met- «le leeftijdsgrenzen van 17 tot 24 jaar, niet zoo hoog ge steld worden, voor hen die in be_ roepsverband wenschen over te gaan, een goede kans, immers per 1 Januari 1918 moeten er uit deze adspirant beroepsmariniers opge leid zijn 800 onderofficieren en 1200 korporaals. DE JACHT OP WILD EN GEVOGELTE. l>e Minister van Larjdbouw, Vis_ scherij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat voor het gehecle Rijk, behoudens hierna te noemen uit zonderingen, de jacht op de vol gende wildsoorten tusschen de daarbij vernielde data zal zijn ge opend KleinwildPatrijzen van 31 Aug. 1946 tm. 31 Dec. 1946; Fazanthen. nen Van 1 Oct. 1946 tm. 31 Dec. 1946; Fazanthnnen en houtsnippen van 1 Oct. 1946 tm. 15 Jan. 1917; Hazen en korhanen van 1 Nov. 1946 tm. 31 Dec. 1916. Waterwildwilde eenden en slob eenden van 24 Juli 1946 tm. 15 Jn_ nuari 1917. OPEN BRIEF AAN DE A.R. PARTIJ EN DE C. H. UNIE. Eenige vooraanstaande personen uit protestantsche kringen, «lie lid zijn geworden van de Partij van den Arbeid onder hen prof. dr. H. Kraemer, prof. Dr. G. v. <1. Leeuw, pof. mr. P. Lieftinck, dr. C. L. Pa, lijn, jhr. H. Quarles van Ufford" mr. dr. A. A. van Rhijn en mr. G. J. Scholten hebben zich in een open brief gericht tot' de A.R. partij en de C. H. Unie waarin zij „onze eenheid in Christus, trots «le diep gaandste meeningsverschillen, boven elk verschil" stellen. Zij doen een beroep om „houding en toon waarin zij als belijdende christenen bij het publiekelijk uitstrijden van onze diepgaande verschillenwaardig en karaktervol" te houden en ver zoeken om in overleg een gelegen heid tot ontmoeting en gesprek t-e scheppen. OUD.MINISTER KOLFSCHOTEN BURGEM. VAN EINDHOVEN? Naar «1c Msb. verneemt moet 't niet uitgesloten worden geacht, dat een van de eerste daden van den nieu wen minister-president in zijn kwa liteit van minister van Binnenland, sche Zaken zal zijn mr. II. A. M. T. Kolfschoten, die heden aftrad al minister van Justitie, voor te dragen als burgemeester van Eind, hoven. P.v.d.A. VERVREEMDT ZICH VAN DE ARBEIDERS. „Wanneecr dc EVC zeggen kan dat ze in bepaalde deelen van het land groove winsten heeft behaald, Iiceft zij dit zeker voor een groot deel te danken aan den heer Vor_ rink, door de wijze waarop hij ver, schillende vakbestuurders van het NVV heeft aangevallen; hij heeft ons hiermede groote schade berok kend". Aldus de heer E. Kupcrs, voorzitter van liet Verbond van Vakvcveenigingen, op het congres dat in Amsterdam werd gehouden. De heer Kupers z"i ook, dat de Partij van den Arbeid zich meer en meer vervreemdt van de massa «Ier arbeiders; zij heeft zich teveel georiënteerd op «ie intcllectueeleii, die tol de partij zijn toegetreden, in plaats van zich te oriënteeren op "de groote massa. ONTSLAGVERBOD. In verband met de telkens te- rugkeerende klacht, dat personeel van de eene fabriek naar de an dere overgaat, zonder dat de be trokken arbeider in het bezit is van een ontslagvergunning van 't Gewestelijk Arbeidsbureau, mee nen wij dat het dienstig is de aandacht te vestigen op een twee tal zeer belangrijke uitspraken, één gewezen door den President van de Arrondissements Recht bank te Rotterdam en één door den President der Arrondisse ments Rechtbank te Breda, waar bij personeel, dat zonder ontslag vergunning te hebben gekregen, in dienst bij een anderen werkgever is getreden, verplicht is bij den oorspronkelijken werkgever we derom het werk te hervatten, on der vaststelling van een dwang som van 10.— resp. 25.— voor iederen dag, dat de betrok ken werknemer na den dag der beteekening van het vonnis na laat aan het bevel van den Pre sident der Rechtbank gevolg te geven. In verband met het bovenstaan de wordt er nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat een werk nemer zijn dienstbetrekking niet mag verlaten vóór dat óf door den werkgever zelf of door het Arbeidsbureau schriftelijk toestem ming is verleend om de dienstbe trekking te verbreken. Eerst wan neer betrokkene een dergelijk schriftelijk bewijs in handen heeft, kan hij (zij) van werkgever ver anderen. Op de eerste plaats moet de werknemer dus aan zijn huidigen werkgever een ontslagbewijs vra gen. Wanneer deze dat weigert, dan kan de arbeider (ster) 'n ont slagbewijs vragen aan 't Arbeids bureau. OPROEPING RESERVE.OFFICIEREN. Intrekking van vrijstellingen. Voor de encadreering van het nieuwe leger lieeft men meer offi cieren noodig dan aanvankelijk was voorzien. In verband daarmede zal een aantal reserve-officieren, thans in het' bezit van een vrijstelling, worden opgeroepen. Naar wij ver nemen gaat het hier om ongeveer een vierde deel van de vrijgestelde officieren. DOODSTRAF WEGENS DOODEN VAN EVACUEES. Het Bijz. Gerechtshof te Arnhem heeft overeenkomstig den eisch tien 26.jarigen C. A. Kooymans te Rot terdam tot de doodstraf veroordeeld wegens het doodschieten van vier evacuees uit Wageningen en Ben. nekom, die zich in de eerste maan, den van 1945 naar het geëvacueerde gebied wilden begeven. Kooymans hield in dat gebied «le wacht en school- „op bevel" eenige menschen neer. Ilcm werd het recht van cassatie verleend. KORTE BERICHTEN. Ged. Staten van Noordbrabant hebben besloten de voorbereiding ter hand te nemen van de uitbrei ding der gasvoorziening in de pro vincie en voor dit doel een cre_ diet beschikbaar gesteld van 50.000 gulden. Twee detachementen oorlogs vrijwilligers van dc Kon. Land macht zijn Vrijdag met' de Boisse, vain naar West.Indië vertrokken ter versterking van de troepen in Suriname en op Curacao. Donderdag hebben zij in Den llaag voor den minister van Oorlog gedefileerd. De werkloosheid vertoonde in de maand, Mei een verderen terug gang. Het' aantal geregistreerde ge, heel werkloozcn bedroeg volgens het C.B.S. op 31 Mei 52.035 tegen 59.035 op 30 April en 92.979 op 31 Jan. 1.1. In de Rotterdamsche haven heelt zich ongeveer 75 tot 80 pro cent van het aantal havenarbeiders gemeld en is aan het werk gegaan. Ook in Amsterdam hervatten vrij, wel alle havenarbeiders liet werk. Het Bijz. Gerechtshof te 's Gra, venhage heeft den oud-burgemecster van Den Haag, prof. mr. J. Wes, tra, tegen wien de procureur fis caal de doodstraf had geëischt, we, geus hulpverleening aan den vijand tot 20 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. Ir. A. T. Ariens is tc Den Bosch temidden van vele collega's en vrienden, hartelijk gehuldigd bij de viering van zijn zilveren jubileum als rijksveeteeltconsulent in Noord- Brabant. De regeering was verte_ genwoordigd door den heer Ir. Rijs, senbeek, diectcur van het veeteelt- wezen. De commandant van het le ba, taljon KNIL is Zaterdag tijdens een palTOuilletocht gesneuveld. Zondag, morgen werd liet stoffelijk over, schot met militaire eer begraven. Tot rector van het R.K. St. Jans-lyceum te Den Bosch is be noemd dr. Chr. Pacilly, leeraar in de scheikunde te Alkmaar en leer aar aan het Ignatiuscollege te Am, sterdam. De minister van Onderwijs heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend inzake «le nieuwe spelling. Dc bepalingen der wet moeten uiterlijk 1 September 1947 in werking treden. In Noord_HoJland zijn in liet- College van Ged. Staten, gekozen 3 leden van de Partij van den Ar beid, 2 KVP'crs en 1 communist. De KVP'ers hebben besloten hun be noeming niet te aanvaarden, daar ze niet mei communisten samen in één besturend college willen zitten. Bij de kabinetsformatie werd een zelfde standpunt ingenomen. Binnenkort zullen ruim 2000 arbeiders beginnen met liet binnen halen van den oogst in den Wierin, germeerpolder. Deze oogst is boven verwachting rijk en zal zeer kost bare deviezen uit kunnen sparen voor den aankoop van andere nood zakelijke levensbehoeften. AMERIKAANSCH PLAN VOOR TRIEST AANVAARD. Gedelegeerden hebben na afloop der bijeenkomst der ministers van buitenlandschc zaken tc Parijs mee gedeeld, dat de ministers overeen stemming hebben bereikt ten aan zien van twee kwesties, welke tot nog toe tijdens de gchcelc conferen tie de voornaamste struikelblokken zijn geweest. Verklaard werd, «lat dc ministers accoord zijn gegaan met een Amerikaanscli plan voor internationalisatie van Triëst en te vens met een plan voor de Itali. aansche koloniën. UITSLAG EINDEXAMEN ILB.S. B. TE WAALWIJK. Geslaagd: L. Dupont, C. v. d. Meijdenberg, A. Vermeer, A. Ver- wiel en H. Vcrwiel te Waalwijk, P. van Beek te wostcrliout, W. «1c Fij_ ter te Etten, A. Kanters tc 's Gra_ vonioer, L. Smit te Sprang-Capellc en .1. Kramer te Raamsdonksveer. Afgewezen 3. GESLAAGD. Mej. Jopie van den Heuvel slaagde te 's-Bosch voor het eindexamen ILB.S. B. BENOEMING. Met ingang van 1 September is mej. A. Smits, onderwijzeres aan dc R.K. Meisjesschool te Made. be noemd in gelijke functie te Waal wijk. BURG. LAMBOOY NAAR WAALWIJK. „Het Licht" te Deurne verschij nend, schrijft o.m. Bij Kon. Besluit is op zijn verzoek benoemd tot Burgemeester van Waalwijk Mr. R. J. Lambooy, thans Burgemeester van Deurne. Zaterdagmiddag a.s. om 3 uur zal de burgemeester in eene openbare vergadering afscheid nemen van den gemeenteraad. Na afloop hiervan bestaat voor ieder de gelegenheid het vertrek kend hooft! van «le gemeente per soonlijk vaarwel tc zeggen. Burgemeester Lambooy heeft in de moeilijke, achter ons liggende jaren, zeer veel voor de gemeente Deurne en deszclfs inwoners ver richt. In hem verliest onze gemeente een stuwende kracht, die bewezen heeft, ook onder de zwaarste om standigheden voor zijn taak bere kend te zijn. Nooit werden aan dit ambt zulke eischen gesteld als de oorlog en zijn verloop medebrach ten. Met nimmer aflatendcn ijver heeft hij de groote en moeilijke problemen, waarvoor hij werd ge steld, met groote voortvarendheid en ongekende werkkracht' aange pakt, waardoor het zoo zwaar ge troffen Deurne vrij spoedig uit den Deurne blijft daarvoor Burgcmccs, cersten nood gered werd. ter Lambooy dankbaar, mede voor de bezielende leiding, die hij aan elk streven wist te geven. Hoewel hij slechts ongaarne ge mist wordt, is hem deze promotie van harte gegund. Burgemeester Lambooy, het ga u en uw gezin verder wel WINKELSLUITING EN .OPENSTELLING. Betreffende de winkelsluiting en -openstelling blijkt een misverstand te bestaan. Ten opzichte van de vrije midda gen blijft de oude, tot nu toe be staande toestand gehandhaafd, tot, «lat de nieuwe verordening is goed gekeurd. Zoodra dit het geval is zal dat gepubliceerd worden. Wel is in werking getreden de strafverordening die de gemeente raad in zijn voorlaatste vergade ring van 31 Mei 1.1. lieeft' vastgesteld op de verplichte open-

Echo van het Zuiden | 1946 | | pagina 1