westerveld. FELMLLETON Gewogen en te Licht bevonden „DE ECHO" OOK UW BLAD Tusschen Den Hé ig en Batavia. capelle. Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. WASPIK. Waar Waspik's Burgemeester woonde. Nedcrlandscheu Boud van Arbei ders in den landbouw. Als eerste taak heeft men zich het vaststellen eener collectieve arbeidsovereenkomst gesteld. Voorts wordt saneering van het landbouwbedrijf beoogd. Met ver schillende beslissingen van den minister van landbouw ten aan zien van het vaststellen van richtprijzen voor landbouwpro ductie kon de stichting zich niet vereenigen met name niet met die voor den graanprijs. Ook de aan gekondigde verlaagde eierprijs acht de stichting niet verant woord. De nadruk wordt er op gelegd, dat de stichting geen verantwoor ding wenscht te dragen voor het beleid van het ministerie van landbouw. BUNKER ONTPLOFT BIJ Met een daverende ont ploffing' die tot in Amster dam waarneembaar was, is Zondagmiddag in de dui nen achter Westerveld een bunker van 20 bij 4 meter in de lucht gevlogen. Groo- te brokstukken beton wer den over een afstand van 500 meter weggeslingerd. Tallooze ruiten van huizen uit de omgeving van Wes terveld en zelfs ook in IJ- muiden sneuvelden. Direct na de ontploffing is de omgeving afgezocht naar eventueele slachtof fers. Het staat n.l. vast dat het hier geen officieele op blazing van een bunker be trof, zoodat het sterke ver moeden is gerezen, dat kin deren of misschien burgers den bunker zijn binnenge gaan. Er zijn evenwel geen slachtoffers gevonden. De in de lucht gevlogen bunker stond op een terrein achter het crematorium Westerveld. Hoewel dit ge- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 10) Nu; liet was een knoop. Parels zag er nu niet' zooveel bijzonders in; want hij hield het voor een doodgewone knoop en ik heb hem niet wijzer gemaakt. Herkende je die knoop dan? Ja; ik weet wie dat soort knoopen draagt: Hop Lee; de Chi_ neesche Lijfknecht van Leo. HOOFDSTUK VI. Guus; mijn jongen; kijk dat eens even in; zei zijn oom op een avond toen de jongeman de stu deerkamer binnenkwam. Guus nam een velletje getypt pa pier van zijn oom aan. Lees het maar eens hardop. De mededeeling luidde: Hoogwelgeboren Heer; Dit schrijven dient om u te waarschuwen dat u beetgenomen wordt. De jongeman die zich uw zoon noemt is een bedrieger en zijn handlanger; de zooge naamde Chinees; is een be rucht misdadiger. Iemanddie het goed met u meent. Nu; wat denk je daarvan? vroeg de oude heer toen zijn neef nog op het papier bleef staren. Ik zou zeggen dat dit geschre ven is door iemand die een grief heeft tegen Leo en die hoopt; u op die manier tegen hem op te zetten; of dat er misschien geldafpersing achter schuilt. Maar denk je dat het waar is? Dat Leo niet uw zoon is? Neen; ik houd hem wel degelijk voor uw bied niet is afgezet, brengen duidelijke waarschuwings borden het publiek onder de aandacht, dat het hier verboden terrein is. Tot Za terdag jJ. zijn er steeds rondom deze duinen mili taire bewakingstroepen aanwezig geweest, die dien dag echter zijn ingerukt, omdat de bewaking werd opgeheven. WEER ZES VLIEGTUIG ONGELUKKEN. Zestien dooden. In de buurt van het vliegveld Hurn in het graafschap Hampshi re in Engeland is een tweemotorig De Havilandtoestel van de Bri tish Overseas Airways Corpora tion neergestort. Drie leden der bemanning kwamen om het leven. Een Grumman-vliegboot van de IJslandsche luchtvaartmaatschappij is kort na den start in de buurt van Budardalur aan de noord westkust van IJsland in zee ge stort. Vier van de acht inzittenden werden gedood. De vier overle venden werden door een vaartuig gered. De oorzaak van het onge luk staat nog niet -vast. Een vliegtuig. vermoedelijk een Chineesch militair toestel, is tijdens mist bij Sjanghai neerge stort. Het toestel, een B 24, stortte op een boerderij, toen het op het in mist gehulde vliegveld Kiangwan, even buiten Sjanghai wilde lan den. Een boer en zijn zoon wer den gedood. Alle zeven inzittenden kwamen om het leven. Een C-64 van het Amerikaan- sche leger wordt vermist tusschen Goose Bay en Cape Harrison. Een lijnvliegtuig van de Fran- sche luchtvaart maatschappij „Air France", werd Vrijdagavond met 23 passagiers als vermist opgege ven. Het is in een diepe ravijn in de Alpen gevonden onder een sneeuw-lawine. Men heeft al vijf lijken geborgen en vreest dat alle passagiers zijn omgekomen. zoon. Je spreekt al liecl beslist. Maar nu over deze anonieme mededee ling. Wie kan ze er neergelegd hebben Guus hield het velletje tegen het licht. Het is een brutaal stukje; want het is getypt op uw papier en -met uw schrijfmachine hier. Is er nog iemand anders in huis behalve jij; die typen kan? O zeker; wel meer dan één... Maar wacht; daar valt mij ineens wat in: op een ochtend zag ik van Beek er mee bezig. Hij betuigde bij hoog en bij laag dat hij enkel de machine afstofte; maar ik zou er wat onder durven verwedden dat ik wel degelijk hoorde typen eer ik de kamer binnenkwam. Laten we van Beek dan even roepen. Bel eens; als je wilt. Een oogenblik later verscheen één van de bedienden. Zeg Willem; stuur van Beek eens even hier; ik. moet hem spreken. Ja mijnheer; maar van Beek is naar Het Tuinhuis met een brief je van baron Leo. Ik zal liem uw boodschap overbrengen zoodra hij (komt. Goed. Stuur hem dan onver wijld. Waarom zou Leo een boodschap naar den heer Schroot zenden als hij daar toch vanavond dineeren gaat? vroeg de oude heer; zoodra de man weg was. Omdat hij niet wel is. Hij heeft zware hoofdpijn en houdt zijn kamer. Met andere woorden: hij is dronken; sprak baron van Heem straten scherp. Neen Oom, dat niet. Je kiest altijd ztfn par tij, heb ik al zoo dikwijls TransportVerbindings dienst Nirub. Na de lange en vermoeide procedure van Kamer zus naar Kamer zoo, van de frikken naar de vol gende frikken, van bode X naar bode Y, beklommen zij den Skymaster en wensch- ten hun verwanten het al lerbeste en: „Tot over maanden, c.q. jaren" (wij waren niet bij hun vertrek aanwezig) Dit was echter zeer over moedig van dezen Vader en zoon, want... ofschoon nie mand hun dat verteld had en zij. dit ook moeilijk kón den weten, ontbrak in hun reisdocumenten één stem peltje, één onnoozel visum. Het visum van den Immi gratiedienst Batavia. „Er was" en hier citeer ik de letterlijke woorden van den heer Lagerwey van den Immigratiedienst Batavia. „Er was n.l. op 29 Jan. j.l. een bericht uitgegaan naar Cizminog ("Commissariaat Indische zaken Minog) in Den Haag en naar alle ver- voer-maaf schappijen, dat slechts die personen uitge zonden mochten worden, aan wie met toestemming van den Immigratiedienst te Batavia een visum voor NederlandschIndië ver leend was. Er waren n.l. te veel menschen zónder gel dige reden in de afgeloopen maanden naar N.-I. uitge zonden en teneinde dit te gen te gaan, moesten alle oproepingen opnieuw be oordeeld worden". Nirub Vader en zoon, zon der visum neerdalend van den Skymastertrap in Bata via dreigden dus onmiddel lijk-per keerenden Skymas ter te worden teruggezon den. „De Immigratiedienst wil-N de Den Haag maar een§, een lesje geven...". Met dit bericht werd op 11 Febr. j.l. om tien uur des morgens de Nirub verblijd en begon het drama. In het snikheete Batavia snelden, reden en waggelden toen een aantal transpireerende autoriteiten en leidende fi guren tot in den lioogsten, opgemerkt. Ik mag hem graag. Om de een of andere reden Iaat hij u den minsten kant van zijn karakter zien. En dat hij drinken zou, daar is niets van aan. Nu is het heel edelmoe dig van je, om je neef £oo te' verdedigen, maar per soonlijk heb ik geen hoogen dunk van Leo. Er is iets geheimzin nigs met hem; daar gaat niets van af, betuigde Guus, ofschoon het niet van dien aard is als de anonyme schrijver liét wil doen ge- iooven. Mij treft het altijd, dat Op dat oogenblik kwam Willem weer binnen, doods bleek en ontsteld: O, mijnheer, er is iets verschrikkelijks gebeurd Van Beek is vermoord! De heeren volgden den man naar de hall en hoor den hier nog eenige bijzon derheden van de andere be dienden. Het bleek, dat Willem v. Beek tegemoet gegaan was om hem de boodschap over te brengen en dat hij den man toen onder een grooten eik vond liggen met een wonde aan de keel en zulk een wanhopige uitdrukking in de ooeen, dat Willem on- middelliik teruggeijld was naar hét kasteel. Een stalknecht werd naar den dokter gezonden en hij lop van instantie naar in stantie: Er werden in ge moeid Econ. Zaken, Bu reau Coördinatie Arbeids krachten, de Resident van Batavia, Justitie, een dok ter, toen niets meer hielp kwam Immigratie n.l. met 't verhaal„De vader is te oud, niet meer fit". "(Geen wonder, de man moet er uitgezien hebben als een vaatdoek). Dokter: „Hij is wèl fit". Hoofd Administra tieven Dienst Econ. Zaken en nog een groot aantal an dere lieden tot en* met de twee hartstochtelijke gok kers die er niets mee te ma ken hadden, maar er om gingen wedden: „Terug, of rïiet terug naar Holland". Er werden ongeveer hon derd telefoongesprekken ge voerd, wanhopige, woeden de, koppige, verbetene en geweigerde van „Meneer is tot mijn spijt niet op kan toor". Er was een onder houd om half twaalf des avonds in een tuin mèt dreig- en argumenten waar bij zelfs het salaris van den Kapitein Transportofficier in Den Haag ter sprake kwam, daar die in deze „fout" geweest was. („Hij verdient zoo en zooveel, kan de kosten van uit- en terugzending en hernieuw de uitzending niet betalen". Interesseert me niet!") Er werden instanties uit bed gehaald, woede in pyarna, ei werd op kloppen niet en wèl opengedaaïTT maar on danks dit alles werd er na 2 vermoeide, zenüwsnan- nende dagen op 13 Febr. 1947 „omstreeks 5.30" wij citeeren het rapport op een adres in Batavia aangeklopt. „Wie is daar?" zei de zoon nog in bed. ..Politic". Dit nieuwe element trad binnen „hand op den revol ver" en verzocht den zoon mee te gaan. Aangekleed ging de zoon mee, mocht niet in wagen van vriend, vader werd ook opgehaald, - onder geleide van politie naar vliegveld. Voortduren de politie-contrólc aldaar. Acht uur; onder toezicht moest ook de politie waar schuwen. De dokter verklaarde on middellijk dat de ongeluk kige vermoord was met een scherp werktuig en dat hij nog maar korten tijd dood was. Er kwam even later een inspecteur van politie, die den bedienden een scherp verhoor deed ondergaan. Gelukkig konden ze allen hun alibi bewijzen op het oogenblik, dat de moord moest hebben plaats gehad, tot de eerste bediende in eens dacht aan Hop Lee en vroeg, of iemand den Chi nees ook gezien had. Ja, mijnheer Willems, ik zag hem ongeveer een uur geleden. Hij kwam toen beneden om dien armerpvan Beek het briefje te geven en hijris teruggegaan naar de vertrekken van den jonker, antwoordde Wil lem. Ik denk, dat hij daar nog is. Daar moeten wij ons dan van overtuigen, sprak de inspecteur. Ga één van allen naar boven en laat hem hier komen. Ik zal wel gaan, zei Guus. Miin neef heeft zwa re hoofdpijn; dus mag hij niet ineens opgeschrikt worden door dit bericht van den moord. Een schrik had zich plot seling. meester gemaakt van Gustaaf van Slotenborg. Hij ingeladen, vertrok vliegtuig met vader en zoon. Vlieg tuig motorpanne. Onder toezicht uit het vliegtuig. Nieuwe kansen voor Nirub! Nieuwe telefoongesprek ken. Officials Nirub ijlen in grooten getale naar Kema- joran. K.L.M.-agent ant woordde „Drie uur storing, maar Immigratiedienst zegt dat ik vader en zoon niet mag loslaten". Hoofd Adm. Dienst E. Z. schaakte toen vader, zoon bleef achter om bagage uit vliegtuig te laden. Dit werd verboden. Vader terug naar vliegveld, was zeer gevaar lijk, werd teruggestuurd „onder luid schreeuwen", door Immigratiedienst weer aangehouden... Terug naar Skymaster. Telefoontjes om 't kwar tier van ultimatum-strek king: U hèbt nog 2 uur... één uur, drie kwartier enz. Situatie veranderd: Direc teur van Justitie geeft zoon „optie oin in Ned. Oost In dië te blijven", vader moet alleen terug. Zoon wil va der niet laten gaan, latei- roerend afscheid. Bagage van zoon kon niet meer uit Skymaster, zou in Singa pore worden verladen. Tien uur: Skymaster met eenza men vader en bagage vader en zoon opnjeuw de lucht in. Nieuwe, panne. Vertrek uitgesteld tot 14 Febr. 6 u. Nieuwe telefoongesprek ken. „Wèl fit" „niet fit" enz. enz., dreigementen, ar gumenten Anderen morgen om 6.40 verheft de eenzame Senior zich statig in de aanmerke lijk gezui verden Batavia- ochtend. Junior blijft ach ter. (Immigratie: „krijgt géén woning, noch distribu tiebescheiden Senior gaat eenzaam re tour Holland Ik heb hier het rapport voor me liggen. Vertelt U mij nog een keer dat er in Batavia niets te beleven valt. begaf zich naar den Noor delijken vleugel, waar de vertrekken van Leo lagen, klopte aan, maar kreeg geen gehoor; daarop draaide hij zachtjes den knop om. De deur was afgesloten. Een oogenblik aarzelde Guustoen trad hij naar een andere deur op den corri dor, keerde terug na^r de vertrekken van zijn neef en stak de sleutel van die deur op de deur van Leo'^5 zit kamer. Het volgend oogenblik stond hij er binnen, maar de kamer was geheel in het duister gehuld. Hij knipte het licht aan, maar er was niemand Toen ging hij de slaapka mer binnen en vond daar Leo evenmin; het bed was niet beslapen. Een moment stond hij be sluiteloos; toen trad hij naar het venster, keek er eens even uit en begreep zeer goed dat Leo en zijn bediende daar door in de dikke hechtwortels van den ouden, taaien klimop, als langs een soort ladder naar beneden waren geklommen. Ter wille van zijn oom mocht het niet bekend wor den dat Leo en zijn lijf knecht dien avond niet in het kasteel waren geweest. Dus sloot hii de deur weer af, ging naar beneden en snrak voor hét eerst van zijn leven een leugen. Er klopt iets niet! Onder bovengenoemde ti tel vertelt J. W. Hoffwijk, speciale correspondent van de Maasbode in Indië, twee voorvallen. Aan één er van ontleenen we 't volgende En nu... hèt verhaal, het wildste, avontuurlijkste, lachwekkendste verhaal dat ik hier ooit hoorde. Het ge val dan dat op 12 Dec.-1.1. een vader ën zoon „voor en op kosten van de Nirub" (Ned. Ind. Rubberfonds) uit Nederland, alwaar zij op repatrieeringsverlof verble ven, werden teruggeroepen, zij waren geen planters, maar behoorden tot den .SPRANG. Men schrij ft ons Veehouders der gem. Sprang-Capelle op den goeden weg. Sinds September 1945 zijn «een gedeelte der veehouders van de gemeente te Sprang- Capellc, georganiseerd in een fok- eii contröle-ver- eeniging en in het bezit van twee prima stieren. Hoorde men van de zijde der afbre kende critici dat er zoo maar alledaagsche stieren waren aangekocht, het te gendeel is de vorige week gebleken, daar beide stieren in het stamboek zijn inge schreven. De vee-kennis van de vee handelaars A. van Dijk en den voorzitter J. Werther behoeft dan ook verder geen betoog. Eveneens heb ben we alle respect voor de stierenhouders Oerlemans en Koenen, welke deze prachtstieren zoo keurig verzorgen. Er doen geruchten de ronde, dat een aantal vee houders in de omgeving van de Nieuwevaart plan nen beramen tot oprichting van een fok- en contröle- vereeniging. Veehouders van Sprang* Capellc die nog niet zijn aangesloten bij bovenge noemde vereeniging, alvo rens over te gaan tot weer een nieuwe fok- en contrö- le-vereeniging, verstaat U toch eerst met het bestuur van dc bestaande organisa tie. Het is immers econo misch en finantieel niet verantwoord tot het stich ten van allerlei kleine or ganisaties over te gaan. Ouderavond Chr. School in de Heistraat. Jubilé. Vrijdagavond j.l., was het voor onze school een bij zondere avond. Naast de jaarlijksche ouder-avond, waarop de ouders van de kinderen zich kunnen over tuigen van het werk hun ner kinderen, lag het accent ditmaal toch bij de herden king van het "25-jarig be staan der Schoolvereeniging en het 20-jarig bestaan van de school. Vele ouders en leerlingen wilden getuigen zijn van dezen herdenkingsavond. Nadat de ouders zich vol belangstelling hadden over tuigd van het werk hunner kinderen en daarbij met 't onderwijzend personeel het werk van de kinderen had den besproken, opende om streeks 8 uur de voorzitter de vergadering op de ge bruikelijke wijze. In zijn openingswoord stond de voorz. met een en kel woord stil bij de op richting der schoolvereeni ging en de opening van de school en herinnerde er aan hoe ook in Capelle moest gestreden worden om een Chr. schooi te krijgen. Met dankbaarheid ge waagde hij van de zegenin gen des Heerep in de afge loopen jaren ondervonden en kon hij met blijdschap medcdeclen dat het onder wijzend personeel thans weer voltallig is en het on derwijs weer normaal voort gang kan vinden. Met een enkel woord wees hij op de gevaren welke de Chr. school bedreigen en stelde vast dat christelijk onderwijs is voor vernieu wing, mits de vrijheid, grondslag en doel van dat onderwijs onaangetast blij ven. Bij personalia vermeldde hij dat van het eerste be stuur thans nog van het be stuur deel uitmaken de hee ren Kerst en Huisman. Verder deelde hij mede dat het hoofd van de school, de heer M. C. Rijken, thans 20 jaar als hoofd aan de school verbonden is. De voorzitter besloot zijn openingswoord met 't lezen van Ps. 78 1, waarmede hij Ds. A. Meijers van Utrecht inleidde tot het spreken van zijn herden kingsrede. Ook deze begon met het releveeren van enkele her inneringen uit de eerste ja ren der schoolvereeniging, om vervolgens te wijzen op het groote voorrecht welke gelegen is in het bezit van een Chr. school, waar de kinderen onderwijs kunnen ontvangen, overeenkomstig het Woord des Heeren. Aan de hand van de verzen 5 en 6 van Ps. 78 wees Z.Ecrw. op de roeping des Heeren welke ligt op de ouders, daarbij accentueerend dat de Chr. school een verleng stuk is van het christelijk gezin. Met groote aandacht werd deze rede door de aanwezi gen beluisterd. Na de rede werd gezongen Ps. 105 5 en 8 en kondigde de voorz. de pauze aan. Hiervan werd door de ouders druk ge bruik gemaakt om met het onderwijzend personeel over hun kinderen te spre ken. Na de pauze kreeg de Chr. Gem. Zangvereen. „Halle lujah" gelegenheid om en kele nummers ten gehoore te brengen. Na deze afwisseling kreeg de Wel eer w. Heer Ds. A. Wisgerhof het woord tot 't uitspreken van een slot woord. On kernachtige wij ze wees Z.Ecrw. op de ver antwoordelijkheid welke rust op ouders en op onder wijzend personeel ten aan zien van de opvoeding der kinderen. Belangrijker toch dan de toerusting van de kinderen voor dit tijdelijke leven is hun eeuwige be stemming en in verband hiermede is het Chr. onder wijs van een geweldige be- teekenis. Moeilijk en ver antwoordelijk de taak van het personeel, duidelijk en klaar de taak van de ouders inzake de keuze der school. Na dit slotwoord gaf de voorz. gelegenheid tot de rondvraag. Tenslotte werd gezongen Ps. 75 1 en 5 en ging Ds. Meijers voor in dankzeg ging. RAAMSDONKSVEER. Operette-uitvoering. Dc Gem. Zangvereeniging Excelsior alhier gaf een winteruitvoering in zaal Rheoboth en in zaal Nieu- wenhuizen te Raamsdonk, resp. op 14 en 15 Maart om 7 uur. Beide zalen waren zeer goed bezet. De geheele operette werd op sublieme wijze gespeeld; bijzonder dienen nog ver meld de hoofdrollen van de twee sopranen Mijntje en Guurtje, die op keurige wij ze vertolkt werden. Dc bas- bariton Symen Krul speel de en zong zijn rol uitste kend, terwijl den beiden tenors Jaap en Tom een woord van lof toekomt. De spelleiding berustte bij den directeur den heer Norbert Snijers, die tevens op een hem goed toevertrouwde wijze voor de piano-bege leiding zorgde. Ook 't too- neel was zeer goed ver zorgd, dank zij de gulle medewerking van den kunstschilder Joop Hofman uit Geertruidenberg.. Na de pauze die hierop volgde werd nog een too- neelstuk voor het voetlicht gebracht onder den naam van „Wij zoeken, zoeken", een spel in 3 bedrijven door A. Boere. We mogen wel spreken van een goed gespeeld stuk, daar dit alles gegeven werd door uitsluitend dilletanten en verschillende spelers en speelsters ook een rol heb- speelsters ook een rol had den moeten vervullen in de Voor een criticus is er na tuurlijk stof, maar we mo gen met lof spreien over de rol van v. Rossum, die uitstekend heeft gespeeld; z'n vrouw vertolkte haar rol op uitnemende wijze en was één van de allerbesten. Een dergelijke recencie is ook van toepassing op de rollen van René en Fred, alhoewel de laatstgenoem de sommige zinsneden iets beter had kunnen articu- leeren. De oude man Jacob Rad- dar was goed voor zijn taak berekend en wist dit op ar- In Didam lijkt alles precies zooals bij ons in Waspik. de hoofdeigenschappen waardoor de zoover van elkaar wonende bevolking toch in vele opzichten overeenkomt. We zijn overtuigd, dat een Waspikker zich direct thuis zou gevoelen in Didam even als burgemeester Couwenberg zich direct thuis gevoeld moet hebben in Waspik in onze Langstraat. In Didam is er goede grond waardoor de landbouw en de vee teelt het hoofdmiddel van bestaan vormen evenals hier. Waspik en Didam, twee plaat sen, die door een groote afstand van elkander gescheideri zijn. Waspik en Didam, in vele op zichten toch zooveel op elkander gelijkend. Waspik is de plaats waar de edelachtbare heer Couwenberg burgemeester is en Didam de plaats waar hij bijna 25 jaren lang het ambt van secretaris vervulde. „Wat is en waar ligt nu Didam en hoe is dit plaatsje?" Dit zijn vragen, die vele Was pikkers zich gesteld zullen heb ben. 1 Welnu, laat ons in^den trein pardon, spoorbus sinds de bevrij ding stappen en den tocht aan vaarden naar dat oord, ginds, ver in een andere provincie Gel derland waar Uw burgemees ter vandaan komt. In den Bosch nemen we een echte trein en laten ons land, de Langstraat, achter ons en in den avond zien we nog lang de pin kelende lichtjes vart de Hertog stad, langzamerhand vervagend en zich oplossend in de duisternis. Overdag kunnen we nog lang de stevige contouren van de St. jan gadeslaan. Is het lot, in dit geval de N.S., ons goed gezind, dan bereiken we, zonder overstappen te Nijmegen# na een lange rit door landschap pen, vol afwisseling door bosch en heide en weiland en rivieren, Gelre's hoofdstad Arnhem, dat, het is ons allen zoo goed bekend, zoo geschonden werd door de vreeselijken strijd, die er gewoed heeft. Moesten we in Arnhem vroe ger ook uit den trein in de spoor- bus-vrachtauto die hier even min graag gezien was thans kunnen we plaats nemen in dat heerlijke treintje, dat door de Lie- mers boemelt, maar het is een echte trein. Zevenaar, het douanestation, gaat voorbij en eindelijk zien we dan in de verte de forsche, mach tige, oude, vierkante toren van Didam als een richtingwijzer op rijzen boven het vlakke landschap, dat Uw burgemeester in zijn 25- jarige ambtsperiode ongetwijfeld lief heeft gekregen. Didam, plattelandsgemeente; Waspik, plattelandsgemeente. Bra- bantsche gemoedelijkheid en Gel- dersche gemoedelijkheid. Ziedaar Kent de Langstraat de lasten van overtollig water hoe nood zakelijk zijn niet de afsluiting van het Oude Maasje en de Donge en andere waterstaatkundige ver beteringen ook Didam heeft last van overtollig water en jaren lang tobt men ook daar reeds met een niet al te beste waterafvoer. Een electrisch gemaal is er een toekomstdroom. Didam kent zijn eigen problemen, de ruilverkave lingen, het uitbreidingsplan, zijn kermis en heeft zijn krant, als hier „de Echo". „Is er industrie?" zult ge vragen. Neen, niet noemenswaardig, waar Waspik n.l. eenige beteeke- nisvolle industrie heeft, maar er is toch weer een groote overeenkomst tusschen Waspik en Didam. Velen uit Waspik gaan in de in den omtrek gevestigde industrieën werken. Waarom zou Didam een uitzondering zijn. Ook haar arbeiders gaan naar een scheepswerf in de buurt, naar een i machinefabriek, een rubberfabriek of naar andere bedrijven. Maar toch is er weer een ver schil. Didam heeft, welk een heer lijk bezit, een prachtige kom der gemeente, een centrum. Waspik bezit zooiets niet. Men is er ver groeid geraakt met die eene, lan ge straat in de Langstraat. In Didam leeft men net zoo als -.in Waspik. Gemoedelijkheid en huiselijkheid en kinderrijke gezin nen, die een zegen zijn voor sèreek en land. En eet men wellicht in onze streek een flinke boerenmik of een boerenpot, 's middags vindt men die heerlijke „gerokte Achter- hooksche Metwöskes" op de tafels van de menschen uit Didam, dat plaatsje, ginds, ergens in de Lie- mers, dat ondanks den afstand toch zoo overeenkomt met Was pik. Een ogenblik later stond dc Sul tan vreer met zijn beide benen op de begane grond". Dat' is alvast de •vrijheid; riep Iiij. En nu de ande ren I En toen bleek dat liet hele feos vol was met gevangenen die ■lie* op dezelfde wijze aan de bo_ ■ra waren geklonikên. Nu is het mij duidelijk waarom uw palcis zo leeg was; heer Sultan; riep Terry. De Sultan zag eerst nu het beertje. Kleine vriend en redder; spak hij je ziet welke wantoestanden mij hebben genoopt je hulp in te roe pen maar het was al te laat. Voor je met het kleedje kwam; had men mij al ontvoerd. Inmiddels waren de andere gevangenen eveneens be vrijd. Nu moeten wij er op inhak ken; riep dc Sirdar ongeduldig. Terry en Berry keerden naar de minaret terug en haalden er de ge weren uit; die ze hadden bemach tigd. tistieke wijze naar voren te brengen. Al bij al kunnen we zeg gen dat de Zangvereeniging Excelsior zeer geslaagde avonden gebracht heeft en wij kunnen haar met veel genoegen op de planken terug verwachten. Hervatting Veerdienst. Dezer dagen werd de pont bij Keizersveer over de Maas weer in gebruik ge nomen en kan alle wegver voer weer worden overge zet. Zoodoende is ook het Overland weer uit zijn iso lement verlost. Tragisch sterfgeval. Toen de beer D. Kuijsters zich Zaterdagavond ver poosde bij zijn biljartclub in café de Jong, voelde hij zich plotseling onwel wor den en begaf zich daarop naar een stoel waar hij in een zakte. De ijlings ont boden geneesheer kon slechts den dood constatec- ren, nadat hem nog de H. Olie was toegediend. De afgestorvene is gehuwd en vader van 3 kinderen De begrafenis vindt plaats Donderdag om 10 uur, waarbij de harmonie waar van hij lid was, hem de laatste eer zal bewijzen. NIEUWKUIJK. Spreekbeurt. Op initiatief van den J.B.S. werd door rector Bec kers een spreekbeurt ge houden voor „emigratie of industrialisatie". In een duidelijk betoog toonde spr. aan dat de boerenstand ma terieel niet is vooruitge gaan. Indien er geen oplos sing wordt gevonden krij gen we een probleem waar de actie Bouman slechts kinderspel bij was.-Volgens spr. dient bevordert te wor den dat er in Brabant vele kleine bedrijven worden ge vormd. Emigratie moet niet wor den toegepast dan nadat er geen andere oplossing te vinden is. Spr. wees verder op de gevaren die een emi gratie voor onze jonge boe ren en boerinnen op geeste lijk gebied met zich brengt en prefereert industrialisa tie boven emigratie. Vervolgens behandelde hij 9e rechten op het bedrijf en de rechten in het gezin en spoorde dc leden aan de or ganisatie hun beste krach tij te geven in het belang van de leden zelf, voor de verheffing van ziin wel stand en geestelijke wel vaart. Verkenners. Ook Nieuwkuijk krijgt een Verkennersvereeniging. In Anril a.s. zal deze ver eeniging definitief worden opgericht. Als leider hier van zal optreden de heer André van Son alhier.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2