ÉMtS NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. DE CONFERENTIE IN MOSKOU. Onze grenscorrecties. Marshall en Bevin hebben te Moskou de waarschuwing laten hooren, dat de hardnek kige oppositie der Russen de heele ministersconferentie in gevaar brengt. Marshall, die den eisch stelde, dat de conferentie ein delijk zou beginnen met con structief werk en met kribbe len op zou houden, verklaar de: Indien we voortgaan met de eindelooze discussie van meeningsverschillen, betwij - fel ik, dat de conferentie ook maar iets zal bereiken". En Bevin's betoog kwam er in feite op neer, dat hij Molo- tof van opzettelijke obstruc tie beschuldigde. Molotof werd toen plotse ling toeschietelijker en, als resultaat van die toeschiete lijkheid kwam men overeen, om met een gedachtenwisse- ling over Duitschlands toe komstige grenzen, het Ruhr- gebied en het Rijnland te be ginnen. Bidault poneerde den Fran- schen eisch, dat, welke proce dure ook zal worden aan vaard, er geen bestudeering van territoriale herzieningen in commissies zal plaats vin den zonder volledige deelne ming der onmiddellijk betrok ken landen. Bidault verklaar de, dat de territoriale eischen van Tsjecho-Slowakije, Bel gië, Nederland, Luxemburg en Frankrijk door veiligheids overwegingen en door het ge rechtvaardigd verlangen om hun door den oorlog getroffen landen verder op te bouwen, zijn ingegeven. Bidault stelde voor, dat de ministers de eischen van Duitschland's buurstaten zou den bestudeeren en na een eerste uitwisseling van ge dachten, beslissingen in prin cipe zouden nemen, waarna de deskundigen met de ge detailleerde uitwerking van de beslissingen kunnen wor den belast. STANDPUNT VAN DE C.H. OPPOSITIE. „Het standpunt van de Chr. Historische Unie is dat van „loyale oppositie"; wij willen steun verleenen, voor zoover dat mogelijk is en geen op positie voeren, omdat we geen regeeringsparti^ zijn; we wil len streng zakelijk blijven en slechts dan oppositie voeren, wanneer beginselen worden VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 18) O, in 's hemelsnaam, Ka- rel, laat mij even slapen. Ik ben doodop! mompelde hij, toen Guus hem op den schou der tikte. Toe, wordt wakker, Leo. Ik ben het, Guus, en ik wilde je even spreken. Goed. Ik dacht dat het Karei was. Wat heb je mij te vertellen? Dat zul je hooren. Maar wie is Karei? Och, ik droomde nog. Ben je den heelen nacht niet naar bed geweest? Neen, kiespijn gehad. Guus geloofde dit eigenlijk niet, maar deelde zijn neef de reden mee van zijn komst en Leo beloofde, dat hij tegen woordig zou zijn bij de be grafenis, waarna de jongelui nog wat praatten over den moord. Even later trad Hop Lee binnen met een pakje op een zilveren blad, dat hij overhan digde aan Guus van Sloten- borg. Een pakje van Ida? Wat zou ze wel sturen? begon Guus opgewekt, terwijl hij 't zegel verbrak. Niets zoo zoet in 't leven als de droom der jonge lief de, reciteerde Leo heel poë tisch en schudde de kussens van zijn rustbank eens duch tig op. Een oogenblik later deed geraakt", aldus de heer H. W. Tilanus op de alg. vergade ring van de Christelijk His torische Unie, te Amsterdam gehouden. „De tijden zijn moeilijk", zeide de heer Tilanus. „Om deze reden hebben wij een zoo breed mogelijk nationaal kabinet wenschelijk geacht. De P.v.d.A. heeft dat tegen gewerkt en de „Roomsch-Roo- de" combinatie zal de volle verantwoordelijkheid hebben te dragen voor de oplossing van de moeilijkheden, waar in zij zich deels zelf hebben gewerkt". T.a.v. het Indisch beleid zeide de heer Tilanus o.m.: „Wij zijn het niet eens met het gevoerde beleid, niet om dat wij oppositiepartij zijn, doch omdat wij zakelijk en' principieel hun politiek moe ten afkeuren". AANVULLINGS BONKAARTEN als voorzorgsmaatregel. Naar wordt vernomen wor den binnenkort aanvullings bonkaarten uitgereikt. De bedoeling daarvan is om bij niet voldoende beschik baar zijn van bepaalde dis tributie-artikelen op eenvou dige wijze andere daarvoor in de plaats te stellen en daar bij naar behoefte onderscheid te kunnen maken tusschen stad en platteland. Zoo zal bijv., wanneer in de steden niet meer voldoende aardappelen in voorraad zijn en op het platteland wel, in de steden door middel van de aanvullings-bonkaarten ha- vermouth of gort in plaats van aardappelen worden ge distribueerd. Wanneer zich dergelijke omstandigheden niet voor doen, zal van de aanvullings bonkaarten geen gebruik worden gemaakt. SCHEERZEEPBON AANGEWEZEN. Bon „Tabak 2 reserve" der Tabakskaart is aangewezen voor het koopen van 50 gram scheerzeep of 100 gr. scheer- crème of 400 gr. snelscheer- crème. Mannelijke personen van 18 jaar en ouder, die niet in het bezit van een tabaks- kaart zijn, moeten zich onder overlegging van hun tweede distributie-stamkaart tot den plaatselijken distributiedienst wenden, welke hen een rant soenbon voor scheerzeep zal uitreiken. Men moet deze bonnen bij een detaillist in een uitroep van verbazing van Guus hem opkijken. Wat is er, man? Mijn hemel, dit is toch niet waar? Zóó harteloos kan zij toch niet zijn? Tegelijkertijd stak hij Leo den brief toe, die luidde: „Clematis". Beste Guus, Je zult je wel herinneren dat je mij een paar weken geleden, tengevolge van je veranderde omstandigheden mijn woord teruggegeven hebt, als ik dat liever had. Naar aanleiding van een ernstig gesprek met mijn vader ben ik 't met je eens dat het beter zal zijn mijn verloving te verbreken. Daarom zend ik je bij dezen je ring terug, maar blijft altijd je toegenegen Ida Berenstein. Hoe harteloos van haar, riep Leo verontwaardigd. En toen zijn neef op den schou der kloppend: Hoor eens hier kerel, ik begrijp dat het een heele slag voor je is, maar als ze zóó harteloos is dat ze en kel voelde voor je geld en je positie, dan is het maar beter dat je nu de oogen ge opend worden dan later. Ze heeft mij opgegeven voor Schroot. Daar ben ik wel zeker van. Voor Schroot?Nu, dan kan ik je met evenveel zekerheid voorspellen dat er niets van dat huwelijk in komt. Hoe bedoel je dat? Ik bedoel, dat Schroot niet met juffrouw Berenstein, scheerzeep inleveren. Afleve ring zal geschieden, zoodra de detaillisten bevoorraad zijn. EEN VLIEGER-VETERAAN. Iwan Smirnoff 25 jaar bij de K.L.M. „Ik vind het vak veel te lollig om er mee uit te schei den", zei Smirnoff in een on derhoud met A.N.P. en dat terwijl hij er al 27.000 uren in de lucht op heeft zitten, hetgeen circa 6 millioen ki lometer beteekent. De thans 52-jarige Iwan Smirnoff is op 28 Mei a.s. 25 jaar in dienst van de K.L.M. en deze vliegveteraan, die be gon in een tijd dat het een heele onderneming was naar Londen te vliegen en die vooral bekend werd toen hij in 1933 als gezagvoerder met de Fokker-18 „Pelikaan" de bekende Kerstvlucht vol bracht, voor welke presta tie hij tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd be noemd denkt er nog niet aan met het vliegen op te houden. „Zoo lang ik goed gekeurd word, blijf ik vol houden" verklaarde hij. Toen de oorlog in Neder land uitbrak vloog Smirnoff het traject NapelsBatavia; na Italië's toetreden tot den oorlog, tusschen Palestina en Batavia en had daarna een groot aandeel bij de evacua tie van Java. Op een van -zijn vluchten tusschen Java en Australië, werd hij door een Japanschen vlieger boven N.W. Australië neergehaald, waarbij hij door vier kogels getroffen werd. Smirnoff wist echter zijn ma chine behouden aan den grond te brengen en ontving voor dit feit en voor zijn op treden bij de evacuatie het Vliegerkruis. GOUDVONDSTEN IN DEN NIEUWEN WATERWEG. In Mei 1940, onmiddellijk na het uitbreken der vijan delijkheden met Duitschland, is een loodsboot met een ge deelte van den goudschat der Nederl. Bank op weg gegaan naar Engeland, maar nauwe lijks vertrokken, werd de boot door Duitsche vliegtui gen aangevallen., zoodat zij zonk. Tijdens de bezetting rustte de schat op den bodem van den Nieuwen Waterweg waar zij veilig bewaard was, maar na de bevrijding is men On middellijk met baggeren be- noch met iemand anders zal trouwen. Waarom niet? Is hij dan al getrouwd? Niet dat ik weet; maar wèl weet ik vast dat hij nooit trouwen zal. Neen, dat kan ik je nu niet nader toelichten. Het zou ongepaste voorbarig heid zijn. Och, als je nu zoo ge heimzinnig wilt wezen. Maar ik heb er genoeg van. Ja, ik begrijp het; maar je moet mij ook haten; dat kan niet anders. Als ik niet opeens ten tooneele versche nen was, dan zou ik je niet als erfgenaam verdrongen hebben en dan had Ida je niet opgegeven. Had ik dan maar nooit mijn geboorterecht op- geëischt. Ik heb leed gebracht over velen; jouw vooruitzich ten heb ik in de war gestuurd, juffrouw Berenstein heb ik ongelukkig gemaakt en de baron haat mij met grooten haat. Dat moet je niet denken. Hoor eens Guus, ik ben niet blind. Maar zonder de genegenheid van mijn vader zal ik er ook nog wel komen. Misschien dat ik nog eens in staat zal zijn -ge je vriende lijkheid eenigszins te vergoe den. Maar beste jongen, spreek toch niet zulken sen- timenteelen onzin. Waarom zou ik wenschen dat je mijn vriendelijkheid vergoedde? Neen, ik verlang er niet naar om door te dringen in de ge heimen van je leven. Ik ga nu. Ik moet eens even in de frissche lucht tot mij zeiven komen en mij trachten ver trouwd te maken met hetgeen gonnen en gelukte het ver schillende staven omhoog te brengen, tot een gewicht van 287 Yi kilo. Maanden werd het baggeren, wegens de slechte weersomstandigheden gedu rende herfst en wintèr, onder broken, maar nu is men op nieuw met man en macht be gonnen met den zandzuiger Sliedrecht IX. Bij het lossen van den bagger vond de schipper van den zuiger een staaf van 1234 kilo en hij de poneerde deze bij de politie. Vol moed werd verder ge werkt en in den loop van den dag vond men in den bagger in totaal 24 staven van gelijk gewicht, zoodat men weer meer goud gevonden heeft (n.l. 300 kilo), dan tot nogtoe gevonden was. Donderdag zijn weer 20 sta ven gevonden. KORTE BERICHTEN. Tot nu toe werden door de K.L.M. proefvluchten op Zuid Afrika gehouden. Thans is een overeenkomst gesloten voor een 1 x wekelijksche dienst AmsterdamJohannes burg, uit te breiden tot 4 x wekelijkschen retourdienst. Naar aanleiding van ver schillende aankondigingen van -Republikeinsche zijde dat de Rep. Indonesië ten spoe digste wil overgaan tot het instellen van diplomatieke betrekkingen met Voor-Indië en andere Aziatische landen, hetgeen in strijd is met het accoord van Linggadjati, geeft het Nederlandsche „Dagblad" te Batavia als commentaar: dit raakt de kern van de kwestie, de Republiek lapt de Nederlandsche interpretatie aan haar laars". Het circus Mikkenie- Strassburger dat in Hilver sum staat, zag door den storm^ van 1.1. Dinsdag een groote viermaster-tent geheel ver nietigd. Deze tent en de be drijfsschade kost de onder neming 100.000 die zij ge heel zelf moet dragen, daar ze niet verzekerd kunnen worden. In April zal er door de staking in Amerika weer veel minder steenkolen komen. Op de Maas nabij Ur- mond is een roeibootje omge slagen waarin zeven men- schen zaten; drie zijn ver dronken. Ida's brief mij te beduiden heeft. Je zult.toch geen wan hoopsdaad overgaan, Guus? Zoo'n zwakkeling ben ik niet. Dit zeggende verliet hij het vertrek, rnaar toen hij de hall doorging, kwam zijn oom uit de bibliotheek en wenkte hem. Zeg, Guus, inspecteur Parel wil je even spreken. Met een voorgevoel van nog meer leed, volgde Guus zijn oom en vond daar den detective-inspecteur uit de na burige stad midden in 't ver trek staan. Goeden-morgen, inspec teur. U verlangde mij te spre ken? Ja, mijnheer. Ik wilde u iets vragen: wij maken een lijst van de bedienden die af wezig waren van het kasteel op den avond van den moord en nu heb ik hier gehoord dat de Chineesche bediende van den jongen baron dien avond niet is uitgegaan, maar dat u hem op de kamer van zijn meester hebt gezien. Mag ik vragen of dit een feit is? Ja, dat is zoo. Er heeft zich een getui ge opgedaan die zweert, dat hij zoowel baron Leo als zijn bediende dien avond buiten heeft gezien. Dat is onmogelijk. Ik heb ze beiden bij den jongen ba ron op de kamers aangetrof fen. Mijn neef had zware hoofdpijn en lag te bed. Nu, dan is het daarmee afgeloopen. Die getuige moet zich dan vergist hebben. Het spijt mij dat ik u lastig ge vallen heb, mijnheer. De Amsterdamsche raad heeft 60 millioen gulden ge voteerd voor een nieuwe elec- trische centrale; 24 millioen zullen noodig zijn voor be stellingen in het buitenland en 36 millioen voor binnen land sche Orders. Naar wordt vernomen wordt begin Juni in het Cen traal Museum van het Pro vinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen te 's-Hertogenbosch een bij zonder belangrijke tentoon stelling verwacht van moder ne Kerkelijke Kunst, getiteld „Pro Arti et Christiani". Eind 1939 waren er ruim 41 duizend personen in Rijks dienst de Staatsbedrijven uitgezonderd en daaraan werd 89 millioen aan salaris sen betaald. De begrooting '46 vermeldde ruim 123 duizend Rijksambtenaren met een ge zamenlijk salaris van 325 mil lioen. Is hier niet te bezui nigen? Volgens berichten uit Athene trekken 15.000 tot 20.000 man regeeringstroepen op tegen 10.000 tot 15.000 door de communisten geleide gue- rillastrijders in de bergen van Midden- en Noord-Grieken- land. Men is van meening dat deze veldtocht bedoeld is om eens en voorgoed met de gue- rillastrijders af te rekenen. Het rapport over de hou ding van den Belgischen ko ning tijdens den oorlog, is ge reed gekomen. In Venezuela is een post vliegtuig verongelukt, waar bij 27 leeraren en studenten en vier leden der bemanning 't leven verloren. Maria Pasquinelli, die begin Februari den Engel- schen generaal De Winton te Pola doodschoot om te protes teeren tegen het Italiaansche vredesverdrag, is door het Britsche militaire gerechtshof te Triëst ter dood veroor deeld. Onder gejuich der pu blieke tribune verklaarde zij te trotsch te zijn om gratie te vragen. De bloemententoonstel ling „de Hofstadbloem" in Den Haag, telde reeds 100.000 bezoekers. De K.L.M. vervoerde op een dag 25.000 eendagsch kuikens voor export. Dat kon immers niet an ders. Goeden-morgen, mijn heer. Waarom heb je gelogen tegen den man? vroe gde ou de heer, toen de man weg was. Gelogen? Ja, zeker. Omdat je het niet gewoon bent, ging het je slecht af. Ik geloof eerder dat je Leo en den Chinees in het geheel niet gezien hebt, toen je naar den noordelijken vleu gel ging. Maar je schijnt je neef nu eenmaal altijd in be scherming te nemen. Genadi ge hemel, wat heb ik toch misdreven, dat ik nu gestraft word met een moordenaar tot zoon. Oomhoe kunt u nu zoo iets verschrikkelijks zeg gen U geloöït toch niet dat Leo iets uit te staan heeft met den moord op v. Beek? Maar als, zooals wij ver onderstelden, het van Beek was die dat getypte briefje schreef, dan zou er zeer zeker een reden zijn, dat hij den man dood wenschte. Als u Leo zoo goed ken de als ik, dan zoudt u hem nooit in staat achten tot een misdaad. Ik zeg ook niet dat hij die zélf bedreven heeft. Waarschijnlijk was Hop Lee degene, die het uitvoerde. Maar zelf koester je toch ook eenige achterdocht; anders zou je hem niet zoo beschut ten. O, hoe vreeselijk toch, dat ik door die jeugddwaas heid niet alleen mijn eigen leven, maar ook het jouwe bedorven heb. (Wordt vervolgd). GEMEENTE-POLITIE. Volgens mededeeling in de Staatscourant zal de politie te Waalwijk bestaan uit ge- meente-politie. INSPECTIE L.O. Op het oogenblik worden in de vakbladen oproepingen geplaatst voor sollicitanten naar de betrekking van In specteur van het Lager On derwijs in de Inspectie Waal wijk, die met 1 Mei wordt in gesteld. CHARLES EYCK. Onder enorme belangstel ling der kunstwereld is op grootsche en echt Limburg- 7 sche wijze de 50ste verjaardag gevierd van den bekenden al- zij digen kunstenaar Charles Eyck. Er is een receptie gehouden, een feest-vergadering, des avonds een grootsche huldi ging, naast een belangrijke tentoonstelling zijner werken. - Charles Eyck is de kunste naar die in de kerk van St. Jan te Waalwijk de prach tige kruisweg beeldhouwde en welke blijkens uitlatingen in pers-beschouwingen een dei- grootste en beste werken van dezen grooten Nederlander genoemd mag worden en op welks bezit wij dus met recht trotsch mogen zijn. VERWOESTE LEVENS. Het wsa geen stuk van die pe zielsconflicten en van ge compliceerde karakters, maar een brok van het ruwe, onge kunstelde leven in de Jor- daan. De spelers hebben dus hun tooneeltalenten niet ten volle kunnen ontplooien, maar wat zij toonden, ge tuigde van een open oog voor en een diep meeleven met de nooden en het leed van dë Amsterdamsche achterbuurt. Vlot was hun spel wanneer zij de diverse relletjes-scènes, met kijvende, scheldende wij- ven en vloekende, slaande mannen, speelden, maar niet minder overtuigend en ont roerend was het, wanneer zij de diepe tragiek en het leed en het meeleven hiermee ver tolkten, wanneer zij onder die ruwe, schijnbaar gevoellooze bolster, de eerlijke, edele kern blootlegden. Groote talenten hebben we niet gezien, maar wel de over tuiging en de toewijding die we bij groote talenten zoo vaak missen. En met deze overtuiging hebben zij ons 'n suggestief, juist beeld gege ven van het achterbuurtleven waarvan men zich wellicht een heel verkeerde voorstel ling had gevormd en nog nooit de diepere achtergron den had vermoed. Vooral het spel van Clara Deen, als Tine, dat niet altijd feilloos was, maar ons trof door de oprechtheid en 't die pe inleven van de tekst, heeft ons de andere zijde van dit leven fel en schril belicht. Evenzoo het beheerschte spel van Frans Vrolijk als de door trapte, gemeene Jonkers, die met zijn zelfbewuste, pedante houding een schril contrast vormde met zijn ruwe, uit bundige tegenspelers, onder wie vooral de twee andere vrouwelijke rollen, gespeeld door Miep Aalbers en Mien Stevens, de aandacht trokken door hun voortreffelijke „vischwijf'-creaties. Als we nog het spel vermelden van regisseur P. v. d. Burg als Han^, dat van Harry Boulan als kastelein en van Jan v, d. Horst als Hein en als presi dent van de rechtbank, welke laatste vooral om zijn humo ristische kwaliteiten opviel, dan hebben wij de voornaam ste spelers genoemd. Jammer was het dat de zaal slechts zeer matig bezet was. Zij, die echter aanwezig wa ren zijn ongetwijfeld 't Rot- terdamsche Tooneel dankbaar voor de wijze, waarop zij hen in kennis gebracht hebben met 't ruwe achterbuurtleven in de Hoofdstad met zijn ver driet en ellende. BRIDGE-DRIVE. De tweede door het R.K. Thuisfront te Waalwijk geor- ganiseerde bridge-drive, werd Woensdagavond onder groote belangstelling in de „Twee Kolommen" gehouden. De uitslag was als volgt: le pr. M. C. v. d. Ven J. v. d. Griendt 6330 pnt.; 2e pr. C. v. HoeckelJ. v. Leeu wen 5060 pnt.; 3e pr. J. van HoeckelA. v. Hoeckel 4400 pnt.; 4e pr. A. v. d. Brekel— A. Volker 4300 pnt.; 5e pr. H. v. d. HeuvelJ. Hofmees ter 4290 pnt.; 6e pr. Bakx Hendriks 4050 pnt.; 7e pr. M. v. d. VenVerhagen 3860 p.; 8e pr. J. Lagerberg—Lager- berg 3010 pnt.; 9e pr. heer en mevr. A. v. Liempt 1860 pnt.; 10e pr. dames Lathouwers de Bie 1630 pnt.; 11e pr. da mes MoorenMooren 1500 p.; 12e pr. A. Beunisvan Mier- lo 180 pnt. De slempremies werden be haald als volgt: le J. LagerbergLagerberg; 2e van GorpWillemen; 3e M. v. d. VenVerhagen; 4e A. v. d. BrekelA. Volker; 5e van Gorpvan Mierlo. DAMMEN. Voor het kampioenschap Dammen Waalwijk, zijn nog de volgende uitslagen: MoonenHollemans 1—1 Pruissenv. Munster 11 v. MunsterSchilders 0-2 De stand aan den kop is nu als volgt: v. Dam 6 gesp. 10 p. Moonen 6 gesp. 9 p. Schilders 6 gesp. 8 p. Maandagavond hebben de laatste ontmoetingen plaats en valt dus de beslissing en wel in de volgende partijen: v. d. Gouwv. Dam Moonenv. Munster SchildersNijholt. Wie wordt kampioen? Dam mers, laat zien wat je kunt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leonardus J P zv. L J van Huiten-Janssen te Drunen Wilhelmina G C dv. C J Rek kers-Jansen Maria A dv. A J J M Westerburger-Nuij- ten Karei A P zv. P de Rooij-Stolk Adrianus E Th - zv. C A Boom-Snels Hen- drika P dv. C Hoogland-Da- men te Loonopzand. Huw.-aangiften: Cornelis Damen, 29 j. te Loonopzand en Gerd. Kleijs- sen, 27 j. te Waalwijk Jo- sephus L F van Berkel, 32 j. en Adriana N van der Schans 25 j. beiden te Waalwijk. Overleden: Geene. Gehuwd: Hubertus van Loon 31 j. en Johanna C Slaats 25 j. bei den te Waaiwijk Jacobus H A van der Waarden 23 j. te Eindhoven en Henrica F Smolders 22 j. te Waalwijk Johannes Pelders 61 j. te Drunen en Maria J de Bont 47 j. te Waalwijk. Ingekomen: Geene. Vertrokken: T Damen naar Heerlen L L A Ramakers naar Arn hem. UITSPRAAK BOSSCHE RECHTBANK. J. P. T., schoenmaker te Waalwijk en J. v. D., koop man te Waalwijk, diefstal, ontslag van rechtsvervolging. STREMMING VERKEER OVER HET DRONGELENSCHE VEER. Wegens het uitvoeren van herstellingen aan de stoom- pont van het Drongelensche Veer, zal de overtocht voor voertuigen en vee gestremd zijn vanaf 13 April 1947 te 22 uur tot 15 April 1947 te 7 uur of zooveel korter als mogelijk of langer als noodig zal blijken te zijn. Voor de overtocht van voet gangers en wielrijders zal ter plaatse een roeibootveer wor den onderhouden. DRUNEN. Burgerlijke Stand over de maand Maart 1947. Geboren: Joseph zv. H van Hulten-Couwenberg; Maria dv. A van Hulten-Knippels; Maria dv. H van Delft-Fitters; Petrus zv. J Jonkers-v. Hui ten; Godefridus zv. G Elshout- Pulles; Cornelis zv. L Knip- pels-Snelders; Hubertus zv. F van Delft-Pelders; Wilhel mina dv. A Lommers-Balle- gooij; Henricus zv. J Laheij- Peterse. Overleden: A van Wel 74 j. J M v. d. Ven 57 j. echtge. van G Muskens; M A de Wilt 68 j. echtge. van J Brok. ELSHOUT. Oudersavond. Namens het gezamenlijk onderwijzend personeel heet te de heer P. Janssen alle aan wezigen hartelijk welkom op den lsten oudersavond, die in ons dorp op 2en Paaschdag gehouden werd. De heer Jans sen hoopte dat de aanwezigen zouden genieten van hetgeen geboden werd, maar dat allen vooral het doel van dezen avond zouden begrijpen, waardoor het contact tusschen school en huisgezin gelegd zou worden en aanmerkelijk verstevigd. Onder leiding van den heer H. Brok speelde de kerkelijke N, 3 M.fX-i 54) Joessoef, de boze groot vizier, zag dat de kans van zijn mannen om aan het langste eind te trekken in dit watergevecht, toenam. Hij wilde daarom zo snel mogelijk de overwinning behalen. Schiet op alles wat zich in het water bevindt, riep Joessoef. De rovers be gonnen onze vrienden, die hulpeloos ronddreven, on der vuur te hemen. Geluk kig hadden Joessoef's man nen vóór het gevecht be gon, ieder dertig teugen sterke arak gedronken. Dit maakte hun harten moedig, maar hun handen onvast. Onze vrienden waren zo ver mogelijk in het water ge doken. Alleen neus en ogen kwamen boven de opper vlakte uit. We moeten er op los, riep de Sirdar, wiens hoofd van woede purper aanliep. Dat is ongezond, zei Terry rustig, wij moeten iets beters bedenken. fanfare vervolgens enkele nummers, waarna Dr. van Brink over „Hedendaagsche stroomingen in opvoeding en onderwijs" sprak. De verschillende stelsels be sprekend legde spr. er den nadruk op, dat ieder stelsel er was voor het kind en dat het eene stelsel poogde ofwel het herstellen, ofwel 't verscheu ren van het evenwicht, dat bestaan moet tusschen den Schepper en 't geschapene. De meisje'sjeugdvereeniging o.l.v. mej. J. v. d. Lee en Zr. Marianne voerde hierna het Passie-Paaschspel: Resurrexit op. De avond werd met een kort dankwoord door den Z.E. Heer Pastoor gesloten. NIEUWKUIJK. E.H.B.O. Dinsdagavond had in café W. van Baardwijk door de vereeniging E.H.B.O. een feestvergadering plaats. Te dezer gelegenheid werden aan de geslaagde cursisten van de gedurende dezen winter door Dr. Martens uit Vlijmen ge geven cursus in E.H.B.O., het diploma uitgereikt. Door den heer van Hout, burgemeester van Vlijmen, werden de diploma's met een toepasselijk woord aan de da- mes en heeren overhandigd. Voor de moeite en opofferin gen werd namens de geslaag den en E.H.B.O. aan Dr. Mar tens een prachtig cadeau aan geboden. Verder werden nog namens 't bestuur van 't Wit- Gele Kruis, dat te dezer ge legenheid ook was uitgenoo- digd, aan Dr. Martens woor den van dank gebracht en bloemen aangeboden. Dr. Martens bracht voor een en ander woorden van dank. VLIJMEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Antonius zv. W. van Engelen-Oosterwaal; An na dv. J Beekmans-v. Hees- wijk; Hubertus zv. A v. d. Leeuw-v. d. Han; Maria, dv. J van Delft-v. d. Linden; Ma- rinus zv. J v. d. Wiel-de Man; Allegonda dv. A. van Zon-de 1 Laat; Hendrina dv. W. Min- pen-Willems; Antonius zv. J v. d. Wiel-de Vaan; Johanna dv. C v. d. Lede-van Over- dijk; Huiberdina dv. L van Kuijk-van Engelen; Allegon da dv. H v. d. Hagen-Verbeek; Gijsberdina dv. K Herman- v. d. Wiel; Hermanus zv. P van Beurden-v. d. Wiel; Si mon, zv. H. Timmermans- Kuijs; Franciscus zv. J van Ravesteijn-Monzen; Antonius zv. M v. d. Heuvel-Hooijmans; Martinus zv. J Verhoeven- Hoskan; Mechelina dv. A Schelle-v. Buul; Adriana dv. M v. d. Lee-Pullen; Huber- dina dv. N Verboord-Kleijs- sen; Antonie zv. M v. d. Wiel- Manders; Lamberta dv. W Heesbeen-v. Bokhoven; Theo dora dv. J Vugts-Dekkers; Wilhelmina dv. H v. d. Wiel- Geerts; Gerdina zv. H v. d. Ven-v. Son; Joanna dv. L v. Esdonk-Hagelaars. Gehuwd: L Puts 26 j. en H Brok 24 j. Overleden: A de Vaan, echtg. van J v. d. Brand 68 j. P van Falier 76 j.; P van Al pen, echtg. van H Verhoeven 56 j.; Andrea Pelders, dv. A Pelders-de Vaan 12 j.Joanna van Bokhoven 77 j.; A v. d. Udenhout 81 j.; Th v. d. Wiel 70 j.; C van Buul 76 j.; A Verreijt wed. van H v. d. Drunen 72 j.; A Bons wed. van A van Bokhoven 82 j. Tooneeluitvoering. De R.K. Tooneelvereeniging Utile-Dulce kwam Zondag en Maandag weer op de planken in het Patronaat. Ditmaal werd opgevoerd 't tooneelstuk in drie bedrijven van René Bosch: „De Pastoor van den Eikendonk", gevolgd door het blijspel in twee be drijven: „Aardappelen" van Jac. van Pol. Beide hadden als naar ge woonte groot succes en de bezoekers hadden een aange name avond. WASPIK. Kapelaan Rovers uit Oister- wijk pastoor te Waspik. Naar wij vernemen heeft Mgr. Mutsaerts benoemd tot Pastoor te Waspik den Wel- eerwaarden heer L. A. Ro vers, kapelaan der parochie St. Petrus te Oisterwijk. Kapelaan Rovers is lange jaren te Oisterwijk de stuw kracht geweest van het socia le en cultureele leven en men zal hem aldaar noode zien heengaan. Waspik moge zich verheu gen bij de benoeming van zoo'n pastoor, die voor 't gods dienstige, maar eveneens cul tureele leven z'n beste krach ten zal inspannen. Moge hij een in elk opzicht vruchtbaar pastoraat tegemoet gaan. De nieuwe pastoor werd in 1903 geboren, in 1928 priester gewijd en werd in 1934 kape laan te Oisterwijk. GEERTRUIDENBERG. De Bergsche parkieten brachten Tweeden Paaschdag en Dinsdag in het Parochie huis. alhier een bonte avond van zang, muziek en tooneel. Het was weer een avond van lachen en vroolijkheid, zooals van de parkietenclub verwacht kan worden. Wat zij brachten was door de club zelf uitgebroed; het was pit tig en doorweven van steken en critiek. Ondanks zij lang gekooid hebben gezeten, is hun niets ontgaan. Ieder kreeg een beurt, een veeg uit de pan: „de Schade- Enquête commissie", de Hark, de Raad, ja, zelfs lieten zij de conduc trices van de bus nog niet met rust. Ook de liedjes van parkiet Spoor, Eere poorter dezer stad, die door hemzelf werden voorgedragen, sloegen bijzon der in, alsook zijn imitatie als Koperen Koo. De voordracht- jes van parkiet van Veldho ven hadden eveneens groot succes. Ter afwisseling brachten zij het aardige tooneelstukje in 2 bedrijven „De twee van Jim" voor het voetlicht, dat zonder onderscheid door elke speler goed gespeeld werd. Tijdens de pauze werd een collecte gehouden voor 't R.K. Thuisfront, die door den voor zitter den heer H. Vlemminx, wijzende op het doel en de strekking, warm werd aanbe volen. Met genoegen mogen de parkieten op deze succesvolle avonden terug zien. HANK. De kerk van Hank. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag de kerk van Hank niet meer te herbou wen en te sloopen, is toch de her-opbouw er van aanbe steed en gegund aan de fa. Mertens en Weterings, aan nemersbedrijf te Raamsdonks- veer. De waarde van het gedeel te van de kerk dat gespaard bleef en voor welks behoud pastoor Damen zich zoo in spande, schat men op onge veer 100.000. De plannen en teekeningen voor den herbouw werden vervaardigd door den archi tect M. van Beek te Eindho ven. De oude stijl zal zooveel mogelijk gehandhaafd wor den, ofschoon de toren afge broken en van een schum dakje voorzien wordt, ter wijl de terrazzovloer door te gels vervangen zal worden. Ook de pastorie zal worden hersteld. Men koestert de hoop over ongeveer een jaar klaar te zijn met dit werk, dat, even als zoovele andere, door het arbeidersvraagstuk beïnvloed wordt. Ook de materialenpo- sitie, vooral van hout, levert nogal wat moeilijkehden op. Men zal, zoo lezen wij ver volgens in „De Stem", zich voorloopig echter nog moeten behelpen met de .noodkerk, maar over een jaartje mis schien zal Hank weer een kerk bezitten, waarop andere pastoors met recht jaloers kunnen zijn.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2