NIEUWS UIT KAATSHEUVEL excursie h.b.s. 12]/2 jaar verkennerij. „ik eisch de doodstraf". den strijd voor den t? J1Tockeytoufnooi dat de R.K.M.H.c. „D.b.S." ter ge legenheid van haar 5-jarig bestaan voornemens was te geven en waarovbr reeds eer der in dit blad werd geschre id™1^. gehouden op Zon dag 20 April. Al eenige weken is een comité druik in de weer om de tallooze organisatori sche moeilijkheden volledig °Pn 1-ossen' °m daarmee een volledig slagen van de grootsch opgezette plannen te verwezenlijken. w.s.c.—hieronymus 4-0. r.w.b.oisterwijk 2-4. ONZE COURANT. Het is ons een voldoening onze lezers eindelijk een „Echo" te kunnen aanbieden, gezet in een mooie, duidelijke letter, nadat we jaren hebben moeten aansukkelen met een veel te kleine en later met een te groote letter. Mogen zij er plezier van hebben! opvoering van dit moeilijke stuk gegeven. Hun successen bij vorige uitvoeringen ziin het-bewijs dat zij de capaciteiten bezitten, ons een genotvollen tooneelavond te be zorgen, doch men wake er voqr niet te hoog te grijDen. Donderdag j.l. is de eindexamen klas V B van de H.B.S., onder leiding van dhr. Beunis op excur sie geweest naar de N.V. Organon te Oss. Deze N.V. Organon, tot berei ding van Orciaanpreparaten op wetenschappelijke grondslag, werd opgericht tenaevolge van de steeds stijgende betekenis van pro ducten uit dierlijke organen voor geneeskundige doeleinden. Het zou te ver voeren om diep in te gaan op al de praeparaten die Organon fabriceert. Alleen „Insuline" wil ik bij name noe men, daar dit beroemde extract uit de alvleesklier bij vele gevallen een levenreddende uitkomst is bij suikerziekte. Het zou ook te ver voeren uit te weiden over al de oroeven, die ons getoond werden, maar dit staat vast, dat wij door deze ex cursie meer geleerd hebben, dan eenig leeraar ons in meerdere les sen had kunnen onderwijzen. Na afloop werd ons door de N.V. Organon noa 'n stevige .<ot- fietafel aanaeboden, die wij ons qoed hebben laten smaken. ..bij na" onder muzikale beneleiding van den benaafden pianist Wim V.. die echter on 'n „valsche piano niet snelen wilde. Wii danken de directie vande NV Omanon, onzen rondleider cn dhr. Beunis. voor dezen leer- zamen en pretticien dag. Aanbesteding. Op de j.l. Woensdag gehou den aanbesteding schreef de fa Kleijngeld in voor een be drag van 462.000.— en de fa Kooien voor een bedrag van 475.000.—. Het was 10 April j.l. 12Vi jaar geleden, dat Se Andreas Zijlmans- groep te Waalwijk werd opge- n<Deze 10 April was de inleiding van het „Jubeljaar 1947 In Sep tember a.s. zal het bovendien 10 iaar geleden ziin dat de Paul x gerstam van de A.Z. groep werd opgericht. u De feestd?»- beaon met een n. Mis opgedragen door Aalmoeze nier Heerkens. die een korte feli- citatiepreek hield en gezongen werd door de Eerw. Broeders. Voor de H. Mis vond een sobe re. doch indrukwekkende plechtig heid plaats. Er werd n.l. een Ver kenner als Voortrekker «instol- leerd. Uit de plechtigheid bleek duidelijk met hoeveel toewijding de Voortrekkers hun taak ver richten. De te installeeren Voor trekker hernieuwde ziin doopbelof ten en lende zijn belofte af staan de voor het tabernakel zijn hand op de Nederlandsche vlag gelegd. Na de H. Mis was er een ge zamenlijk ontbiit in het K..J.V.- hUjn den namiddag speelden de welnen en verkenners hun snel in de mooie omqevinq van Waal wijk. terwiil 's avonds aan het kampvuur Commissaris J. Rama kers de „feestrede uitsprak. Meerdere kamnvuurnummers werden ten beste gegeven. waar- Van vooral die van de Voortrek kers noed verzorod bleken te z"n. N^ b«*t kamnvuur b1e"«*n de Voortrekkers nog in gezellig sa menzijn büeen. Er zullen in den looo van het jaar verscheidene festiviteiten vol gen o.m. een distric'ssnel van alle Verkenners "it de Lanastraat e.o. en een week-end kamo van e e Voortrekkers uit den kring m~ burq. Het waren ellenlanqe dialoaen waarmede dit stuk opende, een actieloos eerste bedrijf, dat er znn moest, om de toeschouwers op de hoogte te brengen met wat er ging gebeuren, maar dat feitelijk met het heele stuk niets uit te staan had. Het was een langdradige ge schiedenis waarin de held nog meer held gaat spelen door een flinke fooi voor het redden van een kind te weigeren. Trouwens het geheele stuk was er op ge richt het -emoed van eenvou dige menschen te speculeeren, waarbij de schrijver van alle mo gelijke zouteloosheden enz. gebruik maakte. Het lag er alles zo dik bovenop, het was al les zoo neforceerd, dat^een beetje nuchtere toeschouwer moest vpe- len: hier hebben we met een schrijver te doen, die omwille van het „ontroerende drama", die om de menschen maar te kunnen doen „huilen" alle mogelijke „erge din gen" bij elkaar potte om zijn doel te bereiken. We vinden het jammer voor de Udenhoutsche tooneelvereeniging (sorrv boys) maar het moet ons van het hart, dit stuk was een ernstige mis greep. De schriiver heeft zich abso luut geen snars aangetrokken van logica. De vader b.v. moet toch wel tenvolle een imbeciel zijn als de zoon Rudolf zich verspreekt en roept: „Hugo is onschuldig". De oude heer hoort er geen bal van. Nog erger wordt het als de kwa de vriend een groot pistool uit zijn zak haalt en door het ver trek buldert: „Zwijg, zoo niet..."; het stuk was vol van dergelijke scènes. Wie laat een vader U zeggen tegen zijn zoons? De Nederland sche taal werd weer zwaar ge weld aanqedaan in „Ik eisch de doodstraf", welke titel van toe passing is op het stuk zelf. Van de spelers willen we niet ontkennen, dat ze talent hebben, al kwam geen er van boven het middelmatioe uit. Udenhouts too- neel behoeft echter niet den moed te verliezen, maar dient toch een volgende keer een meer verant woord stuk te kiezen, dan zal het zeker met de andere gezelschap pen den weg vpn het goede ama- teurtooneel opgaan. Als we een tip mogen geven: „Ons Leeken- spel" in Bussum ijvert voor het goede amateurtooneel en steunt de dilettanten. K.R.O. Propaganda-avond. Woensdag 9 April werd de lang aangekondigde K.R.O - Propaganda-avond te Kaats heuvel gehouden, met als spreker de bekende redenaar Pater Borromeus de Greeve. Alleen reeds het feit dat deze verzorger van de Vastenmedi taties naar Kaatsheuvel zou komen om zijn machtig ge luid te laten hooren, was re den te over om de groote Pa tronaatszaal tot in de uiterste hoeken te doen vullen en velen een teleurstelling te bezorgen, daar er paal en perk gesteld moest worden aan een opeenhoping, welke een goed verloop van de vergadering zou kunnen bemoeilijken. De K.J.M.V. die het initia tief van den avond genomen had, verrichtte, gesteund door de politie, keurig werk, al be zorgde dat. ook velen een te leurstelling, daar de zaal met een dikke 600 bezoekers meer dan vol was. De voorzitter van de K.J.M.V. had de leiding van den avond en Rini Heijs kweet zich van deze opdracht voortreffelijk. Hf* Brabantsch volkslied „ü-edle Brabant, were die" werd als openingslied door alle aanwezigen gezongen, waarna de voorzitter een welkom sprak tot den Zeer- eerwaarden Pater de Greeve en alle verdere aanwezigen. De verschillende koren van de Zangvereeniging Bel Can to hadden de vereerende op dracht aanvaard om den avond met zang op te luiste ren. Achtereenvolgens trad Bel Canto's Dubbel-mannenkwar- tet, het Mannenkoor en het Gemengd Koor met eenige nummers op en de vele aan wezigen volgden Bel Canto's prestaties met een belangstel ling, die in bewondering over ging. Naast Bel Canto trad een klein orkest ter aanvul ling en een volksdansgroep ter afwisseling op. De clou van den avond bleef echter het optreden van den gewijden spreker, die uitvoe rig, doch op een wijze welke boeide van het begin tot het e'nde, de vraag behandelde: „Wat is er met de Radio?" Spreker begon met het ont staan van de K.R.O. de revue te doen passeeren. De jaar tallen 1927, 1930 en 1938 brachten ons in herinnering, dat door intensief werken van ons katholieken wij een KRO rijk geworden waren, die een voorbeeld was voor de gehee le wereld. Toen kwam de be zetting met zijn eenheidsom roep, een roof van het beste wat we te geven hadden. Na den oorlog kregen we Herrijzend Nederland met daarna de Radio-Stichting in overgangstijd, waarvan de uit voering in handen was ge steld van de Radio-stichting. Eindelijk heeft de Minister- President en de Min. van O. K. en W. in Februari j.l. een voorloopige oplossing trachten te brengen, die leiden moet tot een definitieve regeling, waarover de volksvertegen woordiging in de komende maanden zal te beslissen heb ben. Waar momenteel - door sommige groepen hard ge werkt wordt om te komen tot een z.g. eenheids-omroep, die voor ons visch, noch vleesch is, beijvert de katholieke volksgroep zich om opnieuw te krijgen een autonome ka tholieke radio-omroep met ei gen zendtijd en gelegenheid om onze eigen ideeën volgens ons heilig Roomsch geloof on verkort en onbeknopt den aether in te zenden. De KRO heeft een staat van dienst, die tot in 'het buitenland waar deering ondervond. Wij wil len dit machtig middel, door God ons gegeven, niet missen, want de radio is ook volgens den H. Vader een macht wel ke haars gelijke op aarde niet heeft. Wij zullen vechten voor onze rechten en zullen in den aether God niet doodzwijgen. Herhaaldelijk werd de rede van Pater Borromeus door applaus onderbroken, terwijl de aandacht in ademlooze stil te tot het einde bleef gespan nen. Tot slot werd een motie met algemeene stemmen aan genomen en door de geeste lijke en wereldlijke autoritei ten met de voorzitters en se cretarissen van alle mogelijke vereenigingen en organisaties onderteekend. Deze motie zal ter kennis van de regeering worden ge bracht. De motie luidt Katholieke radio-luisteraars van Kaatsheuvel en omgeving op Woensdag 9 April 1947 in vergadering bijeen, kennis ge nomen hebbende van de pro paganda voor een Nationalen Omroep, waarbij de autono me werkzaamheid van den Katholieken Radio Omroep in hooge mate beknot zal wor den; overtuigd, dat dit het be reiken van de doelstelling van den Katholieken Radio Om roep: het uitdragen der Ka tholieke levensbeschouwing op alle gebied onmogelijk maakt en wat verdeeling van den zendtijd betreft, geen re kening houdt met bovenge noemde doelstelling, noch met de belangrijkheid van 't ka tholieke volksdeel; overtuigd dat van den an deren kant het streven naar samenwerking, dat onder ons volk leeft, dient bevorderd te worden, ook in de radio; overtuigd, dat een radio- bestel op federatieven grond slag den besten waarborg biedt voor de autonomie van den K.R.O. eenerzijds, alsme de ten andere voor de berei king van de gewenschte sa menwerking; overtuigd ook dat dit het meest overeenkomt met den vrijheidszin van het Neder landsche volk en daarom te recht nationaal is; brengen als hun wensch naar voren, dat aan het ko mende nieuwe Radio-bestel de federatieve vorm ten grond slag worde gelegd; besluiten deze motie ten spoedigste ter kennis te bren gen der Nederlandsche reeee- ring. 6 c Namens de vergadering: De Hoogeerw. Heer Deken v. d. Brekel het woord ver- V£ende' ze^t met belang stelling den spreker, reeds een vriend van hem van vóór 35 jaren, gevolgd te hebben; hii hoopt dat God hem nog vele jaren moge sparen om zijn Jv.k.u. te mogen blijven voortzetten. Bij de rondvraag werden door den heer J. v. Woensel een tweetal vragen gesteld: hoe kan men nu de K.R.O. het beste steunen en wat is net doel van de radio-unie? Beide vragen werden uitvoe rig door den heer Herman, de prov. K.R.O.-vertegenwoordi- ger beantwoord. De heer Heijs sprak ten slotte woorden van dank aan aJlen die medegewerkt had den den avond te doen sla gen, waarna het Wilhelmus door alle aanwezigen gezon gen als machtig slot door de zaal klonk. Kanunnik van Schaik-fonds. Zoo langzamerhand krijgen Arheidp k bij de R K- rechtPn f W0Sng weer haar rechten terug. Onder deze be kleedt Herwonnen Levens echt met niet minder dan nli?eereplaats. 1 ^ezer agen gehouden ic uP fkJng met Credo Pugno is besloten weer een stap ver tier te gaan en het Kanunnik V-a£* ?lk~fonds weder op te richten. Het doel van dit fonds is om onvermogende priester studenten, kinderen van le- hÜïr V?n R K- Arbeiders beweging fmantiëeïe steun te Sr"811 aIS zij deze mochten behoeven. Aan de leden van dpnTiiff gevraagd wor den dit fonds wederom steun te verleenen door het plaatsen vani een Kanunnik v. Schaik- lni rïermometer' waarin wekelijks een cent gestort moet worden, terwijl de aan- schaffmgskosten 30 ct bii plaatsing moet worden vol daan. Het is een prachtdaad die iedereen kan volbrengen De leden van de R.K.A.-be weging zullen binnenkort door de propagandisten wor- en knecht en vertrouwd wordt dat alle spontaan zul len medewerken, gedachtig 't devies: Wat men voor den ar beider doet, doe dat door den arbeider! Hoe moet men op reis. Gaarne zagen wij het on derstaande in Uw blad opge nomen: Voor het bezoeken van den wedstrijd Holland—België en om tevens een uitstapje naar Amsterdam te maken, had de v-v. DESK een autobus ge huurd. Door de Rijksverkeers inspectie werd voor dezen rit echter vergunning geweigerd, omdat de reis ook per trein' gemaakt kon worden. Elke Langstrater weet nu zoetjesaan wel hoe dikwijls er overgestapt moet worden om in Amsterdam te komen en elke clubleider die de verant woording heeft over een ge zelschap van een 40-tal jonge menschen, kan een dergelijke reis alleen maken met een touringcar, zeker wanneer 't meerendeel der leden bestaat uit menschen zonder reis-er- varing. Daarbij komt nog dat de reis per bus goedkooper uitkomt dan per trein. Om het vervoer een goed verloop te doen hebben, is ten einde raad maar 'n vracht wagen genomen. Alles bij elkaar is het toch wel een mooie grap dat in Den Bosch en Utrecht be schikt wordt: öf trein, óf thuisblijven ,want die vracht wagen was ook een verboden vrucht. Wij hopen dan ook dat ge meentebestuur en werklie- denvereeniging de heeren in Den Bosch en Utrecht eens op de hoogte brengt, dat wij ook gaarne op een behoorlij ke manier op reis gaan. Raadsvergadering. De raad der gemeente Loon- opzand zal a.s. Vrijdag 18 April bijeenkomen in een openbare vergadering. De agenda is gelijk aan de agenda van de vergadering, die op 1 April gehouden zou worden. Slechts is punt 8 Voorstel tot wijziging der ge- meentebegrooting 1946, toe gevoegd. De prae-adviezen publi ceerden wij reeds op 3 April. Muzikale successen. Op het solistenconcert te Middelbeers behaalden ver schillende solisten wederom bekroningen, n.l.: L. in 't Groen met fluit le pr. met 100 p. afd. Uitm.; M. Laros met Alto le pr. met 101 p. afd. Uitm.; A. A. Muizelaar met Sax. Ten. le pr. met 103 p. afd .Uitm.; J. v. d. Heijden, Piston; M. v. Best, Hoorn; J. de Vries, Bariton en R. Brent, Tuba kwartet, afd. Uitm. le prijs 96 p.; P. van Dijk, Th. Muizelaar, J. v. d. Heijden, Clarinet en M. v. Wanrooij, Sax. Bar. als kwartet, le afd. 2e pr. 87 p.; J. v. d. Heijden, Tuba le afd. 2e pr. 89 p.; P. van Dijk, B Clarinet le afd. 2e pr. 82 p.; Th. Muizelaar, B Clarinet Eere-afd. 2e pr. 87 p. J. J. v. d. Heijden Sax. Alt Eere-afd. 3e pr. 70 pnt. Het Bel Canto Dubbelman- nenkwartet bond den zwaren strijd te Helmond aan tegen een achttal kwartetten en be haalde er onder een jury, be staande uit de heeren Vran- ken, Den Haag, Jordans, Venlo en Jacobs, Helmond 314 pnt., waarmede het kwar tet de vierde werd in zang orde. Volgens het behaalde aantal punten zou dus Bel Canto weer een len prijs rij ker zijn geworden, doch in Helmond vielen alleen aan de drie beste prestatie's bekro ningen ten deel. R.K.J.B. Vrijdag hield onze af dee ling haar maandvergadering. Het gewoon huishoudelijk ge deelte wérd vlot afgewerkt. De voorz. deelde mede, dat we na veel moeilijkheden er eindelijk weer in geslaagd zijn een geschikt proefveld te vinden en wel aan den Horst van A. v. Rooij. Er is nog zeer veel werk aan en daar om zal het vandaag met een flink aantal leden onderhan den genomen worden en zal de haver zoo gauw mogelijk gezaaid worden. De sportclub die vorig jaar vanwege ons klein ledenaan tal tijdelijk stopgezet werd, zal Dinsdag opnieuw begin nen. De heer van Hooff, kringleider, zal de eerste les komen geven; daarna zullen onze eigen leiders doorgaan, die inmiddels door den heer v. Hooff getraind zijn. De eerste tooneelrepetities voor het feest van den N.C.B. zullen Maandag en Vrijdag om 8.30 uur gehouden wor den. Hierna hielden C. de Kort en H. van Helvoirt hun lezin gen, de eerste met als onder werp: „Veeverbetering, de an der met „Plantenziekten en hun bestrijding". Beide inleidingen waren zeer interessant en werden door een nuttig debat ge volgd. De volgende lezing wordt gehouden door den heer P. Sprangers, met als onderwerp „Onkruidbestrij- ding". De Runderhorzelbestrijding zal Maandag begonnen wor den en hiervoor is onze plaats in verschillende wijken ver deeld en is de zalf uitgereikt aan de leden die rond zullen gaan. De bestelde insignes en jaarboekjes R.K.J.B. en ras- senlijsten waren aangekomen en werden thans ook uitge reikt. Van de rondvraag werd een zeer druk gebruik gemaakt en het was reeds heel laat toen de voorz. de vergadering met de jeugdgroet sloot. Het Lustrum-tournooi van de Hockeyclub. Met enthousiasme hebben alle uitgenoodigde vereenigin gen de invitatie om aan dit .Lustrum-tournooi deel te ne men, aanvaard, zoodat op 20 April 22 elftallen hun beste krachten zullen geven om één van de zes beschikbaar ge stelde prijzen te veroveren en liefst den eersten prijs. Aan t hockey-festijn nemen deel: dames- en heerenploegen uit: Tilburg, Brunssum, Geldrop, Heerlen, Schijndel, Oister- wijk, Dongen, Boxtel, Eind hoven, Oss en vanzelfspre kend ook de dames- en hee- renploeg van de jubileerende H.C. D.E.S. Bij de oplossing van de ver schillende problemen heeft de voetbalclub D.E.S.K. joviaal de helpende hand gereikt door voor dien dag een terrein be schikbaar te stellen, daar het groote programma van 28 wedstrijden niet op één ter rein kan worden afgewerkt. De deelnemende clubs wel ke met zorg zijn gekozen, waarborgen een dag van veel en goed hockey, terwijl het vooral in de finales niet aan de noodige spanning zal ont breken. Zoo gaat het Sport park dan a.s. Zondag een „Hockey-invasie" beleven, welke het nog niet heeft mee gemaakt. Hopelijk zal 't weer de specifieke hockey-sfeer nog willen verhoogen, terwijl mu ziek een aparte pittigheid aan het spel zal geven. De wed strijden vangen aan om 11 uur. LOON-OP-ZAND. Oudersavond. Maandagavond had in het Parochiehuis een bijeenkomst plaats van alle ouders der schoolgaande jeugd. De groo te zaal was geheel bezet en de vele vaders en moeders hebben hiermee weer een ge notvollen avond gehad. De Eerwaarde Frater, Directeur, hield na zijn openingswoord een uiteenzetting over de goe de opvoeding van de kinde ren, waarbij hij uiteenzette de gevaren der kinderen op de straat, thuis en elders en waarbij hij de ouders aan spoorde goed toezicht op hun kinderen te houden; zoowel voor als na schooltijd, maar zeker in de dagen van vacan- tie. Verder gaf hij een uiteen zetting over het vernieuwde puntenstelsel, terwijl hij aan spoorde vooral met het on derwijzend personeel mede te werken en zooveel mogelijk de godsdienst-oefeningen te laten bijwonen. Na deze toespraken werden door de kinderen aardige too- neelstukjes en declamaties ten beste gegeven, welke zeer in den smaak vielen. Tot slot sprak de Zeereerw. Heer Pastoor de ouders toe en sloot zich ten volle bij de uiteenzetting van den Frater Directeur aan, bracht een compliment aan de kinderen, zoowel als aan leidinggevend personeel voor den mooien avond aan de ouders en het onderwijzend personeel be zorgd en allen' keerden dan ook zeer voldaan huiswaarts. eenigingen enz. waren uitgenoo- digd, stond onder leiding van den leider der KnaDenvereeniging, den heer C. B. Timmermans, die na de ODening in zijn openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom heet te en ailen een prettige en leer zame avond toewenschte. Na de gebruikelijke verslagen, van secretaris en penningmeester, die van een bloeiend vreenigings- leven getuigden, werd door een der leden een opstel behandeld en werd de avond verder doorge bracht met voordrachten enz. De afgevaardigden der verschil lende vertegenwoordigende ver eenigingen brachten de beste wen- schen over, waarvoor de leider dankte. De aanwezigen werden ruimschoots onthaald op chocola demelk en koek. Muziekgezelschap „Marijke". Wij vernemen dat de onlangs alhier opgerichte muziekvereeni- ging reeds in het bezit is van prachtige nieuwe instrumenten voor een bezetting van 35 per sonen, zoodat na reeds eenigen tiid muziektheorie te hebben beoefend, nu de practische studie ter hand genomen kan worden. Wij hopen „Marijke" eens spoedig in het ooenbaar te zien optreden. SPRANG-CAPELLE. Vergadering 'van den raad der gemeente Sorang- Capelle, te houden op Vrijdag 18 April 1947, des namiddags om 7.30 uur. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling van de notu len der vergaderingen van 3 Febr. en 26 Febr. 1947. 3. .Ingekomen stukken. 4. Voorstel van B. en W. tot intrekking der Verorde ning distributie woon ruimte, vastgesteld op 18 October 1946. 5. Vaststelling van de ver goeding voor het bijzon der lager onderwijs en van de voor de vergoe ding in aanmerking ko mende uitgaven over '46. A v. d. Schans; L C de Graaf 64 j. zv. J de Graaf-Klein. Ingekomen: J Kruijf van Waalwijk; T Knaap van Raamsdonk; A Goedhart van Waalwijk; P Smits van Loon- opzand. Vertrokken: M Kluijtenaar naar Waspik; P M Kanters naar Rotterdam; P Krol en echtgenoote naar Waalwijk; S Oster en echtgenoote naar Mineapolis (Zuid Amerika); M J Roomer naar Rotterdam; A de Rooij naar 's Gravenha- ge; S J G Addink naar Die ren; H Verduijn naar 's Gra- venhage; A Sirag en echtge noote naar Dordrecht; J Bras penning naar Rotterdam; J van den Steenhoven naar Eethen; H Mesch naar 's Gra- venhage; J Friso en gezin naar Menaldumadeel; S Be verwijk naar Breda. Tot voorzitter van de muziekvereeniging „Kunst na Arbeid" is benoemd de heer W. J. van Nieuwenhuijzen, tot nu toe secretaris-penningm. In zijn plaats is als secretaris benoemd de heer H. J. M. Kommers en als penningm. de heer J. Kraak. Tot 2en voorzitter werd gekozen de heer L. Poldervaart. De in de Ned. Herv. kerk te dezer plaatse gehouden col lecte ten bate van het Studie fonds van den Geref. Bond heeft ruim 151 opgebracht. In de plaats van den heer P. B. Bisselink is tot di recteur van het muziekgezel schap „Sirena" te Vrijhoeve- Capelle benoemd de heer P. Christ Azn. RAAMSDONKSVEER. De uitslagen der onderlinge Dam-competitie D.G.V. te Raamsdonksveer waren als volgt: Jac. DirvenCorn. v. Strien 02 N. v. d. MolenH. Blom 02 G. v. Beek—J. C. Schott 2—0 J. SteigingaOvergauw 20 De bankwerker G. Schoots te Raamsdonksveer is Ter afwisseling werden door eenige leden van het koor een tweetal schetsjes op zeer verdienstelijke wijze ge speeld, waarmede zij dan ook een groot succes oogstten. De entourage van het too- neel, dat op keurige en smaakvolle wijze met bloe men en palmen door den heer .H Stallen, bloemist, was ver sierd, droeg veel bij tot dezen geslaagden, genotvollen avond 6. SPRANG. Nc'd. Herv.KnaDenvereeniging „Samuël". Vriidagavond werd in de Con- sistoriekamei der Ned. Herv. Kerk alhier de feesteli:k iaarverqadering gehouden van de Nd. Herv. Kna- penvereeniging „Samuël". De bijeenkomst, waartoe afge vaardigden van verschillende ver- Uigaven uvu -Tu. door onbekende oorzaak in de Voorstel van B. en W. tot 1 pompinstallatie van het pol- het vaststellen van een dergemaal te Oosterhout te- verordening betreffende recht gekomen. Zijn lichaam heffing van 150 opcenten bleek totaal vernield, op de hoofdsom der per- Het ongeluk werd ontdekt soneele belasting voor 't door arbeiders, die hun col belastingjaar 1947/1948. I leSa misten. Naar de ware Aanvrage rijks voorschot toedracht van het ongeval voor den bouw van 12 wordt een onderzoek inge- woningen (Urgentieplan steld. 1947) Voorstel van B. en W. om GEERTRUIDENBERG. Voor een goed gevulde en met de gemeenten Alm- 1 mooi versierde zaal gaf de kerk, Andel, Dussen, Ee- gemengde Zangvereeniging then, Giessen, 's Grave- Geertruidenberg haar tweede moer, Veen, de Werken uitvoering onder leiding van c.a., Werkendam, Woudri- den heer Jan Nollen. De voorz. de heer Hofman, opende met een kort inlei- chem, WijkAalburg en Rijswijk een gemeen schappelijke regeling voor dingswoord, waarna het pro den schoolartsendienst aan te gaan. 9. Wijziging begrooting dienst 1947. 10. Mededeelingen. 11. Rondvraag en sluiting. Donderdag 17 April Chr. Geref. kerkdienst om 7.30 uur. Spreker: Ds. Tolsma van 's Gravemoer. CAPELLE. Burgerlijke Stand van de gemeente Sprang-Capelle over de maand Maart 1947. Geboren: Willem zv. J Vos- van den Heuvel; Anna Maria dv. A J van der Velden-Ber- nards; Albert zv. A Wisger- hof-Heijlen; Johannes zv. M van der Schans-Mes; Leen- dert D zv. J Pols-Hoefnagel; Margaretha Th dv. L Tim- mermans-Kruijf; Pieter zv. P Huijsman-van Baardwijk; Adriaan zv. H Maijers-v. d. gramma begonnen werd met het Wilhelmus, in de interes sante bewerking van Louis Toebosch. Het programma be vatte voorts werken van Com ponisten als Gallus, Praeto- rias, Handel, Diepenbrock e.a., waaruit geconcludeerd moet worden dat de dirigent niet streeft naar goedkoope successen, doch zijn koor en tevens het publiek doet ken nis maken met meesterwer ken op het gebied van koor- literatuur. Ook de oude volksliederen als: 't Haesken, in de bewer king van Sem Dreschen en ,,'k Heb mijn wagen vol ge laden", bewerkt door Felix de Nobel", getuigen van het streven naar het instudeeren van goede liederen. Dit kan helaas niet van al le zangkoren worden gezegd, want al te veel zoekt men ziin Hoeven; Suzanna M M dv. H jn ^et uitvoeren van on- Klaasse-Versteeg; Dirkje P dv. H Rosenbrand-Bakkeren; Adrianus L zv. W van der Schans-van Herwijnen; An thony J zv. E C Cové-van der Haart; Jan zv. K Janson-van der Galiën. Gehuwd: A van Dongen 25 iaar en A C Hollemans 21 i.; J Snijders 29 j. en C E de Rooij 29 j.; J Timmermans 27 jaar en D W de Cloe 29 j.; J Konings 29 j. en A H Snijders 23 j.; M van der Hoeven 39 j. en N A Nieuwenhuizen 45 j. Overleden: A van Peer 88 j. wedn. van A Bouwman; C van der Mast 71 j. echtg. van beduidende producten. Ook werd uitgevoerd het bekende, mooie en klankvolle werk „Herfst" van Jac. Maassen. De op het programma ver meld staande werken werden over het algemeen zeer goed gezongen en wanneer deze nog jonge vereeniging op dezen weg voortgaat en er in zal slagen nog eenige regis ters met enkele goede krach ten aan te vullen, dan zal dit koor ongetwijfeld een belang rijke factor in het cultureel leven van Geertruidenberg beteekenen. DRUNEN. Uitvoering der J ongens-congregatie. Zaterdag- en Zondagavond J.l. gaf de tooneelvereeniging der J ongens-congregatie in samenwerking met de harmo nie der Jongens-congregatie een uitvoering in het Gym nastieklokaal. De zalen waren slechts matig bezet, wat wij voor het grootste deel wel kunnen toeschrijven aan het zeer prachtige voorjaarsweer, waardoor het publiek meer naar buiten werd gelokt. Het muzikale gedeelte van het programma was keurig verzorgd. De tooneelvereeniging kwam voor het voetlicht met het tooneelspel in drie bedrijven van Frits van Duinen „toen de zon opging". Dank zii de goede vertolking van dit prachtige en soms aangrijpen de tooneelwerk, bezorgde het den aanwezigen enkele genot volle uren. De regisseur de heer Kuijs, heeft eer van zijn werk. De medewerkenden kunnen op een geslaagden avond terug zien. Film-avond. In het kader der Ontwik- kehngs-avonden der RKAB zal op Dinsdag 15 April een film-avond worden gegeven in het Gymnastieklokaal. Vertoond zal worden een Maria-film, getiteld: „O. L. Vrouw in de Sloppen", een zeer hoogstaand filmwerk, welke ten zeerste aanbevolen kan worden. Er ziin voor dezen avond nog enkele plaat sen beschikbaar. Aanvang van de voorstelling 7.30 uur. Inënting. Woensdag 16 April a.s. heeft in het Gymnastieklokaal om 2 uur een inënting plaats te gen diphterie en pokken. De inënting is verplicht voor kinderen van 2 tot 12 jaar. De schoolkinderen gaan m klasverband. Ouders met kinderen hebben voorrang. Herwonnen Levenskracht. Het bestuur van Herwon nen Levenskracht, afd. Dru- nen, hield Zondag na de Hoogmis een korte vergade ring, waarin de onderlinge functies werden verdeeld. De voorzitter de heer P. Verhulst welke zich niet her kiesbaar stelde, had verstek laten gaan. De secretaris de heer J. v. Esch, stelde zich als secretaris met meer herkiesbaar. De functies zijn thans als volgt verdeeld: H. Maas voorz.; Th. Kuijs, 2e voorz.; W. v. d. Hoven, se cretaris; J. van Esch, 2e sec.; in. Kouwenberg, penningm. Besloten werd om op Zon dag 18 Mei a.s. een speldjes dag te houden. R.K.D.V.C. Op de Donderdag j.l. gehou den algemeene ledenvergade- voetbalvereeniging R.K.D.V.C., werd de Eerw. heer kapelaan v. Erp geïn stalleerd tot geestelijk advi seur van genoemde vereeni ging. Tot bestuursleden wer den gekozen de heeren M. Elshout, P. v. Helvoirt en L. v. d. Wiel. den zich nog in arrest. Het zijn de commissionair, de vee voerder en een teler, die zijn geheele oogst zwart verkocht heeft. Rijkspolitie, in samen werking met C.C.D. hebb-m ongeveer 20 ton graan in be slag genomen. De geheele graansmokkel heeft betrek king op ongeveer 40 ton. De graansmokkel-affaire, waarin o.a. ook de burgemees ter van Baarle-Hertog is be trokken, is van veel grooter kaliber, daar het hier vermoe delijk gaat om circa 200 ton. Alhoewel in deze zaak reeds verschillende arrestaties zijn verricht, o.a. is ook de broer van den burgemeester gear resteerd, doch moest ook weer worden vrijgelaten, is de om vang van de zaak nog niet in een dusdanig stadium, dat er reeds thans gezegd kan wor den of er nog meer arresta ties verricht zullen worden. Het onderzoek in de clan destiene graan- en smokkel- zaak in Midden- en West-Bra bant is nog steeds gaande. Thans zijn arrestaties verricht te Kaatsheuvel en Loon-op- Zand. De burgemeester van Baarle-Hertog is naar 't Huis van Bewaring te Breda over gebracht. NIEUWE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG? Het schijnt vrijwel zeker te zijn dat mr. E. baron van Voorst tot Voorst, burgemees ter van Tilburg, zal worden benoemd tot burgemeester van Den Haag, in de plaats van mr. S. J. R. de Monchy, die eenige maanden geleden met pensioen is gegaan. Baron Van Voorst tot Voorst is lid van de Kath. Volkspar tij. (Rotterd.). DE GRAANSMOKKEL- ZAKEN. In Raamsdonksche affaire 34 verdachten. In de Raamsdonksche graan smokkel-affaire zijn in totaal 34 verdachten uit Raamsdonk, Dongen en Tilburg. Hieronder zijn telers, graanhandelaren, bakkers, een boekhouder, oen vervoerder, een commissio nair en een vogelzaadhande laar. Drie verdachten be vin- SPORT. Hoewel de 4—0 uitslag reeds een flink overwicht van de W. S. C.-ers doet vermoeden, was de krachtverhouding ^edurende bijna den geheelen wedstrijd van dien aard, dat het een overwinning met veel groótere ciifers had kunnen worden. W.S.C. had verschillende jonge spelers opgesteld, die met enthou siasme trachtten te compenseëren wat ze in techniek tekort schoten. Zij hebben het den gasten datnig lastig gemaakt en de overwinning volkomen verdiend, doch hieraan is ook voor een niet gering ge deelte de zwakte van den tegen stander debet. Hieronymus, een jonge, spor tieve ploeg, bleek een gemakkelij ke prooi. Dit mogen de nieuwe- linaen in de W.S.C.-opstelling wel bedenken als ze straks voor hee- ter vuren komen te staan. Over het verloor) in 't kort het volgende: Na ruim 10 min. opent W.S.C. de score na een mooie voorzet van v. Meeuwen, die keurig door Teurlings langs den uitgeloopen keeper wordt geplaatst (1—0). Even later lost dezelfde speler, die den geheelen wedstrijd zeer bweegliik en gevaarlijk was, weer een schot dat de keeper op het nippertje keert. W.S.C., dat voortdurend sterk in de meerder heid is, heeft herhaaldelijk pech. Goede schoten, kopballen en tal rijke comeo? leveren niets op tot eindel'ik Teurlinqs 5 min. voor rust den voorsnrong vergroot met een mooie omhaal, die via den paal in het doel verdwüm (2—0). Na de rust qaat W.S.C. weer spoedig tot het offensief over, voorloopiq zonder succes. Hvro- nvmus. dat het eerste uur slechts snorprlisch oevaarliik voor het S C.-doel is neweest. komt dan iets meer omzetten, doch de ver- ^o-'ioing n^pff- geen kans. Na e»n h-^lf uur is het P. Bl'i- levens die uit een scrimane num mer 3 scoort, terw'il dezelfde soe ver er 5 minufen voor het einde op fr^nio w'iz'* 4f) v^n maakt. Deze wedstrijd was voor de rust het aanzien volkomen waard; toen immers snpelden beide elftal len qoed voetbal en met veel enthousiasme. De uitslag is zeer zeker geflat teerd te noemen, want vór de rust had de thuisclub met een tik je meer oi»luk, twee doelpunten kunnen hebben, daar twee goede schoten van de links buiten en linksbinnen, resp. tegen de lat en paai belandden, beide buiten be reik van den doelman. De gasten daarentegen hadden meer geluk en hadden reeds spoedig een 2-0 voorsprong. Hierdoor echter niet ontmoe digd, ondernam de thuisclub aan val op aanval en slaagde een kwartier voor de rust erin den ach terstand tot 1—2 te verkleinen, door een goed schot van rechts binnen v. Zon. Direct hierna be wees doelman Snels enkeie malen uit het goede hout gesneden te zijn, door enkele gevaarlijke scho ten, op meesterlijke wijze te kee- ren. Met 2—1 voor de gasten ging even hierna de rust in. Direct na de rust was het links buiten van Osch die den stand op gelijken voet wist te brengen, 2-2. Hiermede bleek de thuisclub haar beste kruit verschoten te hebben, want het spelpeil zakte zienderoogen en kon men de spe lers aanzien dat zij in bijna 3 maanden tiid niet meer in het veld waren geweest. Hiervan wist Ois- terwijk, dat nu weer kans kreeg het spel te verplaatsen, dankbaar te profiteeren en ging tot den aan val over. De verdediging van R. W. B. moest nu alle zeilen bijzet ten om doelpunten te voorkomen, wat haar echter goed afging, en met forsche trannen dirigeerde zij de ballen naar de voorhoede, doch deze speelde nu te onsamen hangend om tot een succes te ge raken. Bij een van deze aanval len dachten we de thuisclub toch nog de leiding te zien nemen, toen haar midvoor Moleqraaf alleen voor den doelman van Oisterwijk kwam te staan, doch zijn schot ging juist over. Neen het zat de gastheeren dezen middag niet mee. Spoedig hierna wist de midvoor van de gasten zijn club met een onhoudbaar schot de leiding te geven, 2—3. Hiermede was de thuisclub geslanen .en de omzet ting van het elftal hierna mocht niet meer baten. Integendeel, de gasten wisten er even voor het einde nog 2—4 van te maken, met welke stand het einde kwam. R.W.B. 3 deed het beter en veroletterde Heusden met 14—2. De reserves waren vrij. NEVELO—JULLANA 5-0. Een wdstrijd zonder voetbal. Het om haar stug spel bekend staande Nevelo overtrof zich de zen middag in allerlei geniepig- heidjes. En laat ons er direct bij voegen, de omstandigheden ertoe waren met haar. Een scheids rechter die het licht opnam en een sterk verjongde Waalwijksche ploeg. Waar zelfs de oude gerou tineerde spelers, en terecht mede in verband met de plaats op de ranglijst, zich niet in duels durf den te wagen, is het bgrijpelijk dat van het spel der vele debutanten niet veel terecht kon komen. Waar bovendien een dergelijke vertoo ning toe kan leiden, werd ook nu weer bewezen. Midhalf v. d. Steen wrd het slachtoffer van een ge heel onnoodige kennismaking met den grond, waardoor inroeoen van onmiddellijke medische hulp nood zakelijk was. Is het nog noodig iets van den wedstrijd zelve te zeggen? Reeds in de eerste mi nuut doelpuntte de thuisclub. Een goal die de Geel-Zwarte verde diging totaal verrastte en in feite de eenigste was die o.i. reglemen tair tot stand kwam. Door voor melde oorzaken kostte 't den hek kensluiter weinig moeite nog voor de rust er 4—0 van te maken, welke score in de tweede helft tot 5—0 werd opoevoerd. Zelden zal een eindsignaal zooveel opluch ting gegeven hebben. roosendaal—r.k.c. 0—2. Zondag was RKC te gast bij haar grootste concurrent Roosen daal en heeft daar een lastige klip omzeild en de beide puntjes mee naar Waalwijk gebracht Vele supporters maakten de reis mee en moedigden hun favorieten ook danig aan. Het was een harde wedstrijd; er is van het begin tot het einde hard gewerkt. Over den wedstrijd het volgende: Roosendaal wint den toss en kiest de eerste helft met de zon tegen te snelen. Vanaf .den aftrap trekt R.K.C. direct ten aanval en moet de Roosendnal-keeper han delend ODtreden. Daarna zien we enkele mooie aanvallen der ciast- heeren, doch steeds is de RKC- achterhoede op haar plaats.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4