Ontmoeting met „de Turk" EEN BAKKERSBEOIENDE Of BROODBEZORGER, SCHIPPER en KNECHT UIT DE PROVINCIE FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden DE BELEVENISSEN VAN Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. Fabrikantenkring Langstraat. OPENLIJK DANK Dl ENSTBODE GEVRAAGD. PAARDEN 1946. In vergelijking met 1945 is in het afgeloopen jaar de paardenstapel met ruim 20.000 stuks toegenomen. In Decem ber 1946 bedroeg het totaal aantal paarden 353.375, waar van er 45.851 in hoofdzaak buiten den landbouw in ge bruik. In de overeenkomstige maand in 1945 bedroegen deze aantallen resp. 333.954 en 39.561. In December 1940 be droeg het totaal aantal paar den 316.671. De paardenstajpel is momenteel dus bijna 37.000 dieren grooter dan vlak na het uitbreken van den oorlog. DOMINé VAN DER MOLEN VOOR HET TRIBUNAAL. Het Tribunaal in Den Bosch behandelde Vrijdag de zaak tegen ds. van der Molen, pre dikant der Ned. .Herv. gem. te St. Oedenrode, die vlak voor de bevrijding van Den Bosch werd aangesteld als wethouder aldaar. Ds. van der Molen was lid van tal van N.S.B.-organisaties en reeds voor de bezetting één der eer ste volgelingen van Mussert. Hij maakte in woord en ge schrift propaganda voor de N.S.B. Verd. zou o.a. blijkens de overgelegde stukken, den organist der Ned. Herv. ge meente te Oirschot hebben aangebracht, omdat deze op den verjaardag van Prins Bernhard het Wilhelmus had gespeeld. De burgemeester van Box meer, de vicaris-generaal van het bisdom 's-Hertogenbosch mgr. Hendrikx en pastoor dr. van Rijswyck werden o.a. door zijn toedoen blootgesteld aan maatregelen van den vij and. Het Tribunaal merkte het als een zeer ernstig punt aan, dat deze dominé volkomen klakkeloos inlichtingen ver strekte, waardoor goede Ne derlanders bij den vijand werden zwart gemaakt. Het advies luidde: internee- ring voor den tijd van 8 jaar met aftrek van voorarrest, ontzetting uit de burgerrech ten en de rechten om open bare functies in sociale orga nisaties uit te oefenen. SCHEEPSRAMP OP WESTERSCHELDE. Negen slachtoffers. Opnieuw heeft de oorlog in zijn nasleep negen slachtof fers geëischt. Zaterdagmor gen om rui m6 uur is op de Westerschelde, ter hoogte van Borsselen op Zuid-Beveland, het 900 ton metende vracht schip „Viceroy" op een mijn geloopen en onmiddellijk ge zonken. Acht leden der be manning en de Belgische loods Danhieux, die 't schip van Antwerpen naar Vlissin- gen bracht, zijn bij deze ramp om het leven gekomen. Vier der opvarenden konden wor den gered. Onder de omge komen leden der bemanning bevindt zich de 33-jarige Fred Dirken, een Nederlandsche stoker, die met een Engelsche vrouw getrouwd was en te Glasgow woonde. ARTISTIEK LEIDER VAN DE ROTTERDAMSCHE OPERA GEARRESTEERD. De Rotterdamsche politie heeft den artistieken leider van de Rotterdamsche Opera, den musicus W. A. F. K., ge arresteerd in verband met een oplichting van een bekende bank. VROUW GAF HAAR ECHTGENOOT VLA MET RATTENKRUID. De politie te Hilversum heeft een 30-jarige vrouw en haar 25-jarigen vriend gear resteerd, die den echtgenoot van de vrouw, den 36-jarigen K. van W., met rattenkruid hebben vergiftigd. Donderdagavond werd de recherche er van in kennis ge steld dat in het perceel Coe- hoornstraat 55 eon man onder verdachte omstandigheden was overleden. De politie mannen troffen de vrouw thuis en vonden in de achter kamer het stoffelijk overschot van v. W. naast het bed lig gen in een houding die er op wees, dat het slachtoffer on der hevige krampen was ge storven. Na verschillende verhooren heeft de vrouw bé kend dat zij met hulp van haar vriend, den 25-jarigen A. P. U., haar echtgenoot heeft vergiftigd. Het plan was reeds geruimen tijd in voorberei ding. U., die reeds lang" met de vrouw omgang heeft ge had, heeft een doosje ratten kruid gekocht, waarvan de vrouw drie flinke lepels door een pudding-papje heeft ge mengd. Van bevoegde ..zijde wordt er de aandacht op ge vestigd dat de berichten, wel ke in de pers circuleeren als zou vaststaan dat Prof. Rom- me zeer binnenkort tot gou verneur-generaal zal worden benoemd, onjuist zijn. BRABANTIA NOSTRA KWAM BIJEEN. In de Abdij Berne te Hees- wijk heeft Brabantia Nostra het afgeloopen week-end haar lente-congres gehouden. Tal van vooraanstaande Brabanders hebben er het woord gevoerd over proble men, Brabant en het Brabant- sche 'volk betreffende. De voorzitter, drs. A. v. d. Poel, opende het congres met een waarschuwend woord om voor de sociaal-economische problemen van Brabant, toch de cultureele niet op den ach tergrond te stellen. Anderen spraken over ver vlakkingsverschijnselen, over het communisme, de eenheid van allen in Christus die zoo noodzakelijk is, over den uit groei van „Edele Brabant", klein beroepstooneel, de plan nen voor 'n groot Brabantsch gemeenschapsoord, die al vas tere vormen hadden aange nomen. De korte inleidingen van den Zondagochtend waren markant do<?r hun sprekers en door het gesprokene. Op dezen "Zondagochtend werd door den heer De Lange gesproken over de volksmu ziekschool. Het is de bedoeling het musiceeren in gezelschap pen en op feesten op hooger niveau te brengen. Luc. van Hoek behandelde de gemeenschapskunst in ca- su de beeldende kunst; baron Speijart v. Woerden het Pro vinciaal Genootschap. Dr. Roukens, afgevaardig de van de Limburgsche Werk gemeenschap, stelde het pro bleem hoe het cultureel con tact met het Noorden zal moe ten worden gevonden. Voorts werd nog behandeld: de katholieke cultureele fede ratie, bouwkundige tentoon stelling betrekking hebbende op Hees wijk en omgeving, cultuurraad. De meest zonnige en gees tige toespraak vormden aan 't slot van den cyclus inleidin gen de woorden van den Commissaris der Koningin in N. Brabant, Prof. de Quay. Hij ging de verschillende factoren na die de cultuur be palen en kwam tot de con clusie, dat cultuur samen hangt met vorming en vor ming met levensbeschouwing. ACADEMISCHE STUDIE DAGEN TE 's-BOSCH. Voor het eerst trad de Kon. Academie van Wetenschappen uit haar afgeslotenheid naar buiten. Men vergaderde te 's-Hertogenbosch Vrijdag, en Zaterdag in het gebouw van het Prov. Genootschap voor kunsten en wetenschappen, om de problemen, waarvoor ons volk is komen te staan op economisch gebied, gezamen lijk door wetenschap en men- schen uit de practijk te doen bezien. Prof. Meijers, die op sym pathieke, vlotte manier de vergadering leidde, wees daar zeer terecht op. Dezen eersten keer geldt het Brabant en Limburg. Met name staat de industrialisatie in de belang stelling. Dr. Ros van Lennep, dei- Staatsmijnen, sprak over den bodem van Brabant en Lim burg in verband met de in dustrialisatie, waarna Prof. Rutten het verschil tusschen den boer en den industrie arbeider schetste. Vrijdag be handelde Dr. A. Weijnen de dialecten van Brabant en Limburg, niet als afzonderlij ke verschijnselen, maar hij bracht ze in verband njet so ciale, politieke, kerkelijke, cultureele en economische factoren. Dr. Verberne gaf in een gedegen voordracht de ont wikkeling weer van het Zui den uit de gewestelijke naar de provinciale sfeer. In den namiddag beschouw de prof. Brom in een prach tige en stijlvolle redevoering, hoofdzakelijk den cultureelen opgang van Brabant. In dit verband besprak hij verschillende groote figuren uit beide provincies. De rede was rijk aan rake beelden, schitterend, zoxoals men van prof. Brom gewoon is te hooren. Naast verschillende andere sprekers voerde de heer Fr. van Amelsvoort, directeur van de schola cantorum der St. Jan het woord, over de werken van de groote 16e- eeuwsche Zuid-Nederlandsche componisten Philip de Monti en Willaert. De berichent in de pers als zou de regeering devalua tie van den gulden overwegen zijn officieel met stelligheid tegengesproken. TIENDUIZEND WERKLOOZEN. De maatkleermakers heb ben bericht gekregen dat hun toewijzing voor stoffen gehal veerd wordt. Deze toewijzing was al zeer klein, omdat de confectie-industrie* het leeu- wendeel der beschikbare in- landsche stoffen opslokte. Nu, na de nieuwste maatregel der .regeering, is de toestand zoo, dat de maatkleeding-industrie vrijwel geen stof meer krijgt. De heer H. W. Veenstra, se cretaris van den Bond van Kleermakerspatroons in Ne derland, vertelde dat 't Rijks bureau voor Textiel de gros siers maar 17% van de be schikbare stoffen toewees. De grossiers leveren van de ge noemde 17% een klein deel aan de maatkleermakers, ter wijl de rest naar de winkels in stoffen gaat. In de practijk bleek, dat het grootste deel der Nederlandsche maatkleer makers sinds 1 Januari 1947 nog geen draadje stof ontvan gen had. Het is duidelijk dat door dezen maatregel het kleermakersvak volkomen ten gronde dreigt te gaan. Hoe komt dit alles? In verband o.a. met de schaarschte aan grondstoffen, voerde de regeering kort ge leden het z.g. Utility-systeem in, dat er op gericht is een heidsartikelen te fabriceeren, waarbij de nuttigheid in het gebruik voor alles gaat. Natuurlijk is dit systeem in dezen tijd dikwijls de eenige methode om ons verarmde volk zoo snel mogelijk en met weinig moeite aan de zoo dringend noodige producten te helpen. Maar een systeem, hoe goed het op zichzelf kan zijn.... kan ook te ver doorgevoerd worden. En dit is hier helaas het geval, zoo zeggen de kleermakers. De regeering besloot n.l. óók de maatkleeding als voor dezen tijd. overbodige luxe te beschouwen en schakelde door de sterke vermindering van stof fentoe wij zing aan de maatkleedingindustrie deze vrijwel uit. Het zal er dus op uitloopen, dat ons volk bin nenkort uitsluitend confectie zal moeten dragen. De maatkleermakers zeggen nu, dat zij zich bij dezen maatregel zouden moeten neerleggen indien het lands belang ermee gediend was, hetgeen zij betwijfelen omdat volgens hun zeggen dan VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 19) Ik doe u geen verwijten, Oom. Integendeel, ik vind 't mooi dat u de moeder van den jongen tot uw echtgenoo- te hebt gemaakt. Guus voelde dat hij zijn oom niet spreken moest van zijn verbroken engagement. Daarmee zou hij nog een paar dagen wachten; misschien kwam het den baron nog wel van een andere zijde te hoo ren. De begrafenis van v. Beek werd bijgewoond door een groote menigte, hoofdzakelijk door nieuwsgierigheid gedre ven. Baron Leo en zijn neef wa ren ook aanwezig en zij leg den eigenhandig bloemen op de kist. Over het geheel was Leo's houding veel teruggetrokke- ner geworden en ondanks al le geheimzinnigheid ging Guus hoe langer hoe meer van hem houden. Toen de neven op het kas teel teruggekeerd waren, ver wisselde Guus zijn zwarte kleeren voor een eenvoudig, donkerblauw pak, gunde zich niet den tijd om thee te drin ken, maar ging weer naar buiten. In de eenzaamheid wilde hij den brief van Ida nog eens overlezen en tot 't volle besef komen van haar verlies voor zijn toekomst. De hoofdweg was nog vol voetgangers die terugkeerden van de begrafenis en die deze plechtigheid op allerlei wijze bespraken. Alles was even zomersch om hem heen, maar de jon geman had dien middag géén oog voor de bekoringen van de natuur. Toen hij langs een kreupelbosch liep, ontdekte hij tot zijn groote verrassing dat Ida daar zat. HOOFDSTUK XI. Zij keek op en was van haar kant zeker niet minder ontsteld. Zij zag zeer bleek en haar gelaat droeg sporen van tranen. Ijlings stond zij op en riep verontwaardigd: Heb je mij gevolgd? O, hoe wreed toch. Je gevolgd?Gerechte hemel.Je bent nu wel de laatste die ik zou wenschen te zien. Als ik geweten had dat je hier was, dan zou ik in tegenovergestelde richting hebben geloopen. Zullen wij dan nu vij anden zijn? Wil je niet meer met mij spreken, omdat ik je aan je woord gehouden heb? We kunnen toch moeilijk weer vrienden zijn! Een paar uur geleden was ik de geluk kigste sterveling ter wereld en hechtte geloof aan je her haalde verzekering dat je mij liefhad, ondanks de verander de omstandighedenNeen, de oogen zijn mij geopend. Ik zie wat je werkelijk bent: een schepseltje zonder een greintje hart of geweten. En denk je dat ik je dan nog vriendschappelijk gezind kan wezen? Guus sprak streng en zijn blik was nu ook zoo uitda gend, dat ze zich wanhopig voelde. Goed. Ik begrijp het; ik dacht niet dat je het zóó zou opvatten, Guus. Neen? Je dacht zeker dat ik blij was dat ik mijn vrij heid wèèr had; dat ik mij da delijk verloven zou met een meisje, beter bedeeld met we- reldsche goederen dan jij? sprak hij bitter en keek naar den kostbaren ring die fon kelde in het stralende zon licht. Is het waar? Heb je je verkocht aan dien woekeraar, dien avonturier, van wien je niets afweet? Dat moet ik zeker wel opmaken daaruit, dat ik je zoo'n kostbaren ring zie dragen? Maak vrij op, wat je wilt. Ik beantwoord toch geen enkele vraag die mij .op dien toon gedaan wordt. Nu, het antwoord is mij al duidelijk genoeg. Ik wensch je geluk dat je een goudvisch aan den haak hebt geslagen, waar je met zooveel beleid naar gehengeld hebt. O, waarom praat je toch zoo wreedaardig? Dit zeggende barstte ze in een stroom van tranen uit. Me dunkt, het zal je niet veel meer deren wat ik denk of zeg, nu je maar eenmaal je hartewensch vervuld hebt ge kregen. Je kunt toch niet ver wachten dat je pad enkel over rozen zal gaan? Als je één sprankeitje gevoel had, dan zou je nu niet langer om mij heen blij ven. Zonder een woord te spre ken keerde hij zich op de hie len om. Hij sloeg er geen acht op in welke richting hij ging, maar merkte ineens dat hij boven op een verheven heid stond, vanwaar hij het uitzicht had op verspreid lig gende huisjes. Het huisje dat allereerst z'n blik trof was dat van Wim Geel, een beruchten strooper en bandiet. Dit woninkje zag er welvarender uit dan ooit. De rook kronkelde uit den schoorsteen; er was een kip penren gemaakt aan den achterkant en een geit met haar jong waren rustig aan 't grazen op het grasveld. Guus besloot even uit te rusten van zijn lange zwerf tocht. Daar zag hij twee gedaan ten uit het hutje komen: Leo en Hop Lee. Ze droegen een massa kussens en kleedjes die ze op het gras uitspreidden onder een ouden boom, waar na ze terugkeerden naar het huisje. Vanachter zijn verschansing van enkele bremstruiken wachtte hij den verderen gang van zaken af. Binnen een paar minuten verschènen de beide mannen weer en droegen een jong meisje dat er zéér zwak en ziek uitzag en dat zij vervol gens met veel zorg op de kus sens onder den boom neer vlijden. Juffrouw Geel volg de hen met een glas melk in de hand. Wie ter wereld kan dat jonge meisje wezen? vroeg Guus zich af. En waarom houdt Leo haar bij dien strooper verborgen?Niet dat hij zijn neef verdacht van een oneervolle handeling, maar Leo voelde immers lief de voor Chris Berenstein. Wim Geel was een man die geschuwd werd door ieder fatsoenlijk mensch. Al eenige malen had hij in de gevan genis gezeten en over het ge heel stond hij slecht aange schreven. Hoe was Leo met hem in aanraking gekomen? Zou zijn oom dan dus tóch gelijk hebben en zou hij een bedrieger zijn? Het was een feit dat zijn afwezigheid op dien avond van den moord in hooge mate verdacht was. Maar toch was het Guus on mogelijk om geloof te hech ten aan de vermoedens die zijn oom koesterde betreffen de zijn zoon. Daar Guus ook niet langer de rol van spion wilde spelen, stond hij op en wilde gaan. Maar daar werd hij op eeni- gen afstand een ruiter ge waar, die roerloos stond uit te turen naar hetgeen er in den tuin en het huisje van Wim Geel plaats vond. En die ruiter bleek te zijn de baron. Daar Guus liever niet zijn tegenwoordigheid daar vlak bij zijn oom wilde doen we ten, besloot hij dan ook nog maar enkele minuten achter dien bremstruik te blijven zitten, toen de ruiter ineens rechtsomkeer maakte en weg draaide. Leo ging dien avond vroeg naar bed. Hij was doodop, li chamelijk en geestelijk en hij viel in slaap zoodra zijn hoofd het kussen raakte. (Wordt vervolgd). 10.000 maatkleermakers met broodeloosheid bedreigd wor den, terwijl zij ook nog be twijfelen of maatkleeding lu xe is. Velen immers hebben een figuur dat zich niet voor confectie leent, terwijl de per soonlijke smaak van een huis vrouw ook .geen overbodige luxe genoemd mag worden. De heer H. W. Veenstra, een volkomen ingewijde in 't vak. ontkent dat in het alge meen maatkleeding meer stof kost dan confectie, dat de le vertijd van een costuum of een japon niet meer dan drie weken is en dat het publiek de weinige textielpunten waarover het beschikt, liefst zoo goed mogelijk wil beste den door er kleeding naar maat voor aan te schaffen, die beter past en dus minder snel slijt. De 10.000 Nederlandsche maatkleermakers, overtuigd van hun bestaansrechten, wei geren de nieuwe regeerings- maatregel te aanvaarden en zullen zeer spoedig hun stem laten hooren. KAPITEIN RAYMOND WESTERLING. Wonderlijk hoe 't razen de getij van dezen oorlog de menschen overal heenspoel- de, zoo schrijft J. W. Hof wijk, Indisch correspondent van „De Maasbode" en hij vertelt van een toevallige ontmoeting met ovei'ste Borghouts en kapitein Wes terling te Makassar. „Well well" zei Westerling, „zoou is die overste van de tafel?Man, niet eens een deken!" En toen vroeg ik: „En dan is u zeker die 'beroemde Turk?" Kapitein Raymond Wester ling, zoon van een Neder- landschen vader en een Turk- sche moeder, die voor hij door zijn vader uit Stamt>pel naar Engeland werd gestuurd („mijn oude heer herinnerde zich toen het oorlog werd, in eens, dat ik ook Nederlander was!"), geen woord Hol- landsch sprak en het nu mét een accent van acht andere talen zeer behoorlijk spreekt, die in Engeland commando- en parachutisten-training kreeg, tot vijfmaal toe des nachts boven Groningen kwam om „gedoopt" te wor den, maar bij ontstentenis van contact met de illegalen op den grond steeds weer te rugkeerde (wat-veel erger is dan het springen zelf), die daarna bij den Staf van den Prins terecht kwam, stoot troepen trainde, nieuwe op dracht kreeg en vlak na de Japansche capitulatie ergens in de boerenkool van Noord- Sumatra werd neergelaten, kampen bevrijdde, prompt ruzie kreeg met de terroristen en nog méér met de Engel- schen, heel Sumatra door zwierf, daar een paar romans beleefde en toende car rière van een tweeden Law rence of Arabia begon. Momenteel kent heel Zuid- Celebes de „topi merah" de „roode baret" van de parachu tisten, maar om hen uiterlijk te beschrijven: gebruind, don kere doordringende oogen, haviksneusinderdaad ook een tulband zou hun goed staan. Hij leidde een afdeeling K.N.I.L.-troepen op tot all round commando's, zoodat deze volkomen in staat zijn met zeer kleine, snelle afdee- lingen de zwaarste opdrach ten succesvol te beëindigen, maar daarnaast en dit is uniek kan hij in enkele uren zoo'n 10.000 inheemsche „landwachters" bij elkaar trommelen. Inderdaad zijn dit landwachters; hij stelde deze vrijwilligers aan ter beveili ging van eigen kampongs en toen ik met hem een kam pong inreed, kwam meteen de kepalla-kampong, een stram me, vriendelijk oude baas, hem begroeten, waarna in minder dan geen tijd de vol ledige kampongwacht, gewa pend met een bamboespeer èn een prachtige autorisatie om deze te dragen, zich bij hem kwam presenteeren. Daar waren mooie kerels bij en iedereen had zijn speer, 'n bamboestok met een of an dere wonderlijke, maar zeer gevaarlijke ijzeren punt, naar eigen smaak versierd: sommi gen met de blinkende schacht van een zaklantaarn, anderen met wat krullen en tierlan tijnen en er was zelfs één vent bij, dien ik, met hoeveel ui terlijke verschillen dan ook, meteen voor Neptunus incog nito versleet. Hij droeg met een enorme staatsie een soort drietand. Wanneer ik het voor 't zeg gen heb, zou ik liefst niet in de klavieren van die kerels terecht komen. Het „Legioen", waar Djok- ja zuiver uit vriendschap overigens hoor! zijn rasge- nooten van de Groote Oost mee verrast, zal daar van we ten mee te praten, want zoo dra de bevolking van Zuid- Celebes geruggesteund werd door Nederlandsche troepen, begonnen ze zélf met formee- le drijfjachten, waarbij soms zes tot achtduizend inheem sche „piekeniers" uitrukten. Ik zag een aantal gevange nen die bij het laatste treffen waren gemaakt. Ze waren 't overschot van een bende, die ongeveer zeventig man sterk was geweest. Onder de lijken was dat van een reus van een Japanner. Ze waren alle van Java af komstig en waarschijnlijk van de Oostkust in een prauw als onschuldige visschers en vrachtvaarders naar Borneo overgestoken. In een donke ren nacht, ergens op een ver laten stuk strand, waren zij daarna op Celebes geland. Ik zag hun Japansche zee kaarten (zelfs een van de Noordkust van Australië!); hun propaganda-materiaal be stond hoofdzakelijk uit wat strooibiljetten en pamfletjes: „Manifes Komoenis", waar onder een foto van Marx, wat kranten uit het Republikein- sche wreed belaagde paradijs, een vertaling in het Maleisch van dr. W. Banning's brochu re over het Nationaal Socia lisme en dit alles nat ge worden en beduimeld en zie lig vies. Op een andere hoop een vreemd, voddig allegaartje van K.N.I.L.- en Jappenhel- men, Amerikaansche Jungle petjes, mortiergranaten, jung le-karabijnen, een klewang, een Japansch zwaard, pisto len uit de opera comique en zeer gevaarlijke, moderne pis tolen, geweren, een tooneeT- kijker, steekwapens.... Daarachter de veertien: ge hurkt, handen op den rug ge bonden, verwilderd zwart pemoeda-haar, dat slordig over hun ondoorgrondelijke J avaansche maskergezichten hing. Verbitterde stakkerds. God weet, onder wat voor be loften, dreigementen en val- sche inlichtingen uitgestuurd om hun rasgenooten te gaan „bevrijden". Hoorden ook de roof- en plundertochten gedeelte lijk.door eigen honger en el lende gedwongen tot de opdracht, moesten ze kam pongbewoners vermoorden en hadden ze een geschreven op dracht om een kepalla van ver in de zeventig den hals af te snijden en met zijn hoofd te gaan voetballen? Hoe luidde de opdracht die ze in Djokja ontvingen, samen met hun identiteitspapieren van de T.R.I. Ik zag ze zelf, de kaarten met de rood-witte vlag en het stempel van het officieele leger der Republiek en de handteekening van den in Djokja resideerenden TRI- commandant voor Celebes en den datum. Twintig December 1946 twintig Decembermeer dan twee maanden na den z.g. wapenstilstand. Een tóf stel daar in Djok ja. dat moet ik zeggen! Wat daar in Celebes zat, gehurkt, geboeid, verwilderd en vervuildach het was niet eens gevaarlijk meer, het was alleen maar om medelij den mee te hebben en ver achting, maar vooral mede lijden WILLEM BARENDSZ KEERT HUISWAARTS. Productie bijna 13000 ton traan. De Willem Barendsz, die nu al weken gejaagd heeft op walvisschen om onze marga rine-positie te verbeteren, heeft haar eerste opdracht vervuld en het koude vangst- gebied inmiddels verlaten. Het schip is op weg naar Kaapstad, waar de jagers zul len worden gestationneerd. Van Kaapstad gaat de Willem Barendsz huiswaarts, i Wat is het resultaat van de vangst? 12.885 ton traan in clusief een kwantum van 120 ton spermolie. Aan vleesch en lever werden resp. circa 90 ton en 45 ton geproduceerd. Een deel van de productie is met den transporttanker „Na- cella" reeds in Vlaardingen 55) Ook Sultan Sar dreef hul peloos in het water. Gelukkig had hij zich aan zijn boom stam kunnen vastklampen. Hij kon namelijk niet goed zwemmen. Zijn tulband was door de schok scheefgezakt en viel plotseling af. Toen ge beurde er iets héél onver wachts. Toen de tulband naast den Sultan in het water viel, gleed zijn bril, waarnaar al len vergeefs hadden gezocht, naar beneden, op zijn voor hoofd. Als goede Mohamme danen hadden de rovers de a tulband van den Sultan niet aangeraakt toen ze de kleren van den vorst onderzochten om de bril te vinden. Sultan Sar was een verstrooid man. Hij had eens, toen hij zich waste zijn tulband afgezet om ook zijn voorhoofd te berei ken. Zijn bril had hij naar boven geschoven. Daarop had hij z'n tulband weer opgezet en vergeten de bril naar be neden te schuiven. Mijn bril, riep de Sultan verheugd, ik heb mijn bril weer. gearriveerd. In de tweede helft van Mei wordt de Wil lem Barendsz in Amsterdam verwacht. Op 2 April j.l. is het Be stuur in vergadering bijeen geweest. Onder dankzegging voor alles wat de heer C. van Huiten voor de Fabrikanten kring heeft gedaan, heeft het Bestuur hem op zijn verzoek ontheven uit zijn functies en besloten den heer W. A. F. Leenaerts uit te noodigen de plaats van den heer v. Huiten in het Bestuur van de Fabri kantenkring in te nemen. Deze was daartoe gaarne be reid. Het Bestuur heeft verder besloten den secretaris tevens met het penningmeesterschap te belasten. Contactavond. De uitnoo- diging voor de e.v. contact avond kan thans spoedig wor den tegemoetgezien. Cantine-toewijzingen. Hoe wel het C.D.K. nog altijd niet beslist heeft op de hernieuw de door den heer C. de Jongh krachtig ondersteunde aanvraag, moet niet gere kend worden op goedkeuring van de door ons voorgestelde regeling. De eenige mogelijkheid is: de instelling van een centrale cantine, die zoo gelegen is dat de arbeiders van een zoo groot mogèlijk aantal nabu rige bedrijven er in de schaft tijden gebruik van kunnen maken; men stelde zich reeds in verbinding met het bestuur der R.K. Werkliedenvereeni- ging, met het verzoek om een deel van het verenigingsge bouw hiervoor te bestemmen. De gehouden enquête heeft uitgewezen dat in Waalwijk 16 bedrijven van minder dan 50 werknemers, tesamen in dienst hebbende 730 arbei ders, waarvan er 304 's mid dags overblijven, bereid zijn aan laatstgenoemde arbeiders 's middags koffie te schenken, indien toewijzingen voor den aankoop der benoodigde grondstoffen worden ver strekt. Rijwielbanden. De uitrei king der bandenbonnen aan fabrikanten die deelen in de collectieve toewijzing, is thans zoo geregeld, dat voorshands met het zich éénmaal melden zal kunnen worden volstaan. Dit zal vooral door de leden op prijs gesteld worden. Verhooging van de kinder bijslagpremie (die van 2j/£ op 5J/2is gebracht) mag niet in den prijs worden doorbere kend. Hiertegen heeft de Hoofdgroep Industrie krach tig geprotesteerd. De maat regel beteekent in feite een belasting van het bedrijfs leven, die niet kan worden af- gewenteld. De financiering der indu strie. Een krachtig protest tegen de vermogensheffing- ineens is ingediend door de Hoofdgroep .Industrie. Na een enquête, die onder een aantal industrieëele bedrijven is ge houden, met het doel speciaal het financieringsprobleem der industrie nader te onderzoe ken, kwam men tot de vol gende conclusies 1. Vermogensdaling is in 't bedrijfsleven grooter dan de regeering blijkbaar vermoedt of beseft. 2. Sterke toename van be hoefte aan vlottend ver vermogen. 3. Groote achterstand in in- vesteeringen ontstaan. 4. Nog bij te voegen: enor me vermogensbehoefte door uitbreiding (export) en moderniseering. Daar staat thans tegenover dat naar een raming van de Vereen, v. d. Effectenhandel de industrie voor een waarde van ca. 1 milliard gulden zal moeten „losmaken" om de vermogensheffing-ineens te kunnen betalen. Dit zal de onmogelijkheid van aandee- len-uitgifte ten behoeve van het bedrijfsleven beteekenen. KORTE BERICHTEN. De illegale geld- en goede renhandel van Britsche troe pen op het vasteland van Eu ropa heeft Engeland niet min der dan 40 millioen pond sterling gekost. De zee-tinbaggermolen „Kalmoa", waarvan de reis naar Billiton door het slechte weer van de laatste weken tot een gunstiger jaargetijde moest worden uitgesteld, is Zondag in de Rotterdamsche haven teruggekeerd. Er is goud ontdekt op de Veluwe en zilver, veel zilver zelfs. Op iedere 100 kilogram goud- en zilver-houdend ge steente 2 gram goud en 108 gram zilver. Al die schatten liggen dicht onder het opper vlak en niet meer dan 5 a 6 meter diep en tusschen 't gele zand en de glinsterende stee- nen glanzen fijne deeltjes stofgoud. Twaalf Belgische func tionarissen van het beruchte vroegere concentratiekamp Breendonck, in de buurt van Mechelen zijn Zaterdagmor gen door vuurpelotons te Ant werpen, Mechelen en Namen terechtgesteld. De beruchtste van de groep, Fernanann Weiss, werd te Antwerpen te rechtgesteld. Tien der gewezen bewakers werden op het plein van de Delobbe-kazerne te Mechelen gefusilleerd. Meer dan 500 personen woonden de execu tie bij. De Fransche regeerings- commissie, officieel geheeten „Commissie van de bijl", wel ke tot taak heeft het aantal regeeringsbaantjes te redu- ceeren, heeft Zaterdag op nieuw 20.000 functies van de salarislijsten geschrapt. Bin nen twee weken heeft de commissie reeds 50.000 regee- ringsposten afgeschaft. Naar wordt vernomen vertoeft op het oogenblik een Bulgaarsche handelsdelegatie in ons land. De heeren voeren besprekingen met het depar tement van Economische Za ken en trachten tot het af sluiten van verschillende transacties te komen. Hun voornaamste uitvoerproduct is tabak, een artikel waarvoor uiteraard in ons land veel be langstelling bestaat. Op 6 Mei a.s. hopen onze ge liefde Ouders CORNELIS VAN DEN BROEK en SIJKE VAN IERSEL den dag te herdenken waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun DANKBARE KINDEREN. Kleinkinderen en Achter kleinkinderen. Gelegenheid tot feliciteeren van 2 tot 4 uur. Waspifc, April 1947. aan God, O." L. Vrouw en H. Gerardus voor verkrijging van 'n groote gunst, door het bidden der krachtdadige Noveen der 3 Weesgegroeten. N. N. MEVR. SPIJKERMAN,' Mr. v. Coothstr. 20 WAALWIJK GEVRAAGD voor direct wegens dienstplicht G. AKKERMANS, Vaartje E 52 WASPIK. GEVRAAGD op een zelf-!osser. Mélden W. SAVELKOULS ZONEN Proveniersplein 16, ROTTERDAM.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2