NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. is thans ontdaan van het mysterie, dat rond het auteurschap van dit boek ging, sinds het bij gelegen heid van de Boekenweek is ver schenen. In het Amstelhotel is het geheim Dinsdagmiddag onthuld. Er waren vele autoriteiten en schrijvers aanwezig, waaronder Antoon Coolen, auteur van „De ontmoeting". De drie winnaars van de prijs vraag, die aan dit geschenk ver bonden was zijn: Moors, Bis schoppelijk college te Roermond, mej. C. Th. A. Driever, Nieuwen- hoekplein 5, Soestdijk en mej. L. M.~ Louwerens, Duifstraat 3 bis. Utrecht. Zij kwamen door loting uit de bus. Duizenden hadden aan de orijsvraag mee gedaan en hun keuze op Coolen laten vallen. IR. C. J. VAN MEEL ADVISEUR BIJ DEN LANDBOUW. Bij Koninklijk Besluit is Ir. C. J. van Meel, landbouwattaché te Parijs, op voordracht van den Minister van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening, be noemd tot adviseur bij den Land bouw in vasten dienst te rekenen van 1 Januari 1947. Tot dien da tum bekleedde Ir. van Meel de functie van Provinciaal Voedsel- commissaris voor Noordbrabant. TWAALF HONDERD DOO- DEN EN 8500 GEWONDEN BIJ CATASTROFE IN TEXAS-CITY. Een ontploffing in een Fransch Liberty-schip in de haven van Texas-City veroorzaakte een ca tastrofe, waarvan de gevolgen nog niet te overzien zijn. Het schip „de „Grand Camp", met eenige hon derden opvarenden aan boord, vloog in de lucht en alle pogin gen om het wrak .uit de haven te sleepen faalden. Als een ketting reactie zetten de ontploffingen zich voort in chemische fabrieken en olie-installaties, waarbij enor me branden ontstonden. Op het moment van de explosie waren honderden menschen in de haven aan het werk. Vast staat dat vele honderden personen om het leven zijn gekomen, doch het was hedennacht op geen enkele wijze mogelijk het juiste aantal slachtoffers te schatten. De cijfers 1000 dooden en 8000 gewonden worden in vele berichten genoemd. Over de stad verspreidden zich giftige gassen, zoodat de reddings ploegen haar werk met gasmas kers op moesten doen. In verband met dit gevaar hebben de meeste bewoners van Texas-City de verwoeste stad verlaten. De ontploffingen, die aan een aardbeving deden denken, werden 200 km. in den omtrek gevoeld. Alle verbindingen met Texas-City zijn verbroken. In Galveston wer den vrijwel alle ruiten vernield. Hulpploegen van het Roode Kruis zijn per vliegtuig uit Washington vertrokken. Noodvoorraden mor phine en bloedplasma worden eveneens per vliegtuig naar Texas-City gebracht. De chemische fabriek, die ge heel verwoest is, heeft 90 millioen dollar gkost. OPLEIDING ONDERWIJZER (ES). Voor leerlingen met eind diploma Hoogere Burger school of Middelbare Meisjes school worden 1-jarige cur sussen geopend voor de op leiding tot onderwijzer (es). Gegadigden moeten zich vóór 1 Mei bij de directeuren van de scholen welke zij bezocht hebben, aanmelden. BEGRAFENIS J. VAN DEN BOGAARDT. Onder overgroote belang stelling en begeleid door de putaties van talrijke vereeni- gingen, de leden van de voet- balvereeniging W.S.C. en van zijn medewerkers bij de N.V. Noord-Braband, werd J. van den Bogaardt Vrijdag door zijn mede-clubg'enooten en medewerkers naar zijn laat ste rustplaats gedragen. De plechtige uitvaart had plaats in de kerk van St. An- tonius, waarna aan de groeve het woord gevoerd werd door den heer H. v. Engelen, uit naam van al zijn sport vrienden. Deze zeide, dat allen het heengaan van Jan v. d. Bo gaardt als een groot verlies beschouwden. Zijn sport vrienden hadden daarenbo ven een goed kameraad, een trouwe aanhanger der ver- eeniging W.S.C. en één der begaafdste spelers verloren. Voor alles wat Jan voor de Vereeniging geweest was, bracht de heer v. Engelen dank, dank voor zijn stich tend voorbeeld en zijn op rechte, nobele vriendschap. Zijn nagedachtenis- zou on- uitwischbaar zijn en op de bijeenkomsten en in gesprek ken zou men hèm met groote eerbied blijven gedenken. TERPSICHORE IN MUSIS. Na het optreden van Han Rijnbeek voor de Kunstkring verwondert het ons niet, dat Hans Tobi in zijn overigens zeer onoverzichtelijke inlei ding de danskunst de elemen tairste en oudste vorm van kunst noemde. Om zijn groot expressievermogen, waardoor het mogelijk is luchtige speelsheid en ernstige bezin ning, 's menschen geluk en 's menschen ellende tot uit drukking te brengen, is hij al de eeuwen door de meest ge liefde kunstvorm geweest. We kennen de „primitieve" ne gerdansen en de „beschaafde" dansen in den vorm van swing en jitterbug, maar al len zijn in wezen de uiting van het diep menschelijke, dat gestalte krijgt in rhytmi- sche bewegingen, sprekende gebaren en expressieve ge laatsuitdrukking. Krijgen we bij het bezoe ken van onze hedendaagsche danszalen allerminst de over tuiging van de cultuurwaarde van den dans, Hans Rijnbeek heeft Donderdagavond niet alleen met reeds bestaande, maar ook met zelf ontworpen dansen de weldoende schoon heid en veredelende bescha ving van de dans bewezen en de vele aanwezigen heb ben ongetwijfeld den invloed ondergaan, die er van deze groote en schoone kunst uit gaat. Vanaf het eerste oogen- blik hield zij de toeschouwers geboeid door het deels ern stige, deels speelsche geba renspel van haar groot ta lent. Een nauwkeurige beschrij ving te geven van al de uit gevoerde dansen zou ons te ver voeren, maar op enkele bijzonderheden mogen we wijzen. Allereerst het novum op dit gebied: het dansen naar gedichten. Een gelukki ger keus dan deze twee ge dichten van Marsman had zij niet kunnen doen. Om hun vrije versvorm en hun ko mische opvatting leenen „de Heerscher" en „Evocatio" zich bijzonder voor het rhytmische gebarenspel van deze kunste nares. Het raadselachtige en onduidelijke van deze gedich ten kreeg accent en beteeke- nis, het visionaire kreeg ge stalte door haar zeldzame be gaafdheid, zooals we in haar Roemeensche dansen 't land schap onder het expressieve gebaar van haar hand zagen openbloeien. Ook het aetherische in de sluierdans „Clair de lune" en de diepe ellende in „le Mise rable" getuigden, dat de dans niet alleen een^uiting is van levensvreugde, maar ook het bovenmenschelijke en 't diep menschelijke vorm geeft. Echter ook vol van 't volk- sche, vaak boertige leven, gaf zij ons in de speelsche, lucht hartige „Gamine" een uitste kende vertolking, die blijk gaf van een juist psycholo gisch inzicht in het leven van een gamine uit het ge wone volk. Had Hans Tobi in zijn in leiding reeds op de eenvou dige boerenafkomst van Me vrouw Rijnbeek gewezen, te mefer bleek die nog uit „de Boerendans", die wij onge twijfeld de best geslaagde mogen noemen. Treffend was de gelijkenis in gebaar en be weging met het bekende schilderij van Pieter Breu ghel, den Oude, wiens sfeer zij op uitmunte wijze weer gaf. De begeleiding werd goed verzorgd door Peter Snelle- man, die ons in zijn solo's zijn technische vaardigheid en mooie voordracht deed ge nieten. Han Rijnbeek heeft de be langstelling en sympathie van het Waalwijksche publiek ge wonnen, zooals bleek uit het applaus, dat niet ophield voordat zij de Boerendans nog eens voordroeg en uit de bloemen die haar werden aangeboden. Het bestuur van de Kunst kring heeft getoond smaak en inzicht te hebben. Mogen wij Mevr. Rijnbeek nog eens zien optreden?; haar kunst is schoon en edel. CAFé „OUD-SCHIPPERSHUIS". Op Zaterdag 3 Mei a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat wijlen de heer Antoon v. d. Pluijm, het van ouds-bekende café „het oud-Schippershuis" aan de Haven overnam en op zoo uitstekende wijze exploi teerde, daarin bijgestaan en later opgevolgd door den heer Evert van der Pluijm. Dat deze zaak een goede renommé heeft, moge o.m. blijken uit het feit, dat niet minder dan 16 vereenigin- gen op verschillend gebied, als kaart- en loterij-vereeni- gingen, kanarie-vogels- en pluimvee-vereenigingen enz. enz. hier een prettig tehuis hebben en deze zullen zich zeker niet onbetuigd laten. De feest-avonden en de ten toonstellingen die in dit te huis gehouden worden, heb ben steeds succes, mede dank zij de goede zorgen en pret tige medewerking van den eigenaar. 3 Mei zal voor den heer E. van der Pluijm zeker een bij zondere dag worden. Als bijzonderheid mogen wij er nog aan herinneren dat Hugo de Groot op zijn vlucht uit fort Loevestein, in dit pand „oud-Schippershuis" een nacht doorbracht. 40 JAREN BIJ DE N. S. Dinsdag 15 April was het 40 jaren geleden dat de heer H. van Deelen als wegwer ker bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. 's Morgens werd te zijner intentie een H. Mis opgedra gen. Bij de huldiging wensch- te de heer Pieterse, bouw kundige uit Lage-Zwaluwe, hem namens de directie der N. S. geluk met zijn jubileum en overhandigde hij hem een geschenk onder couvert. Onder de vele bloemstuk ken die de jubilaris mocht ontvangen, was er o.a. ook een van de St. Raphaëlver- eeniging. Het feest werd daarna in intieme kring voortgezet, ter wijl ook het wegwerkersper- soneel tegenwoordig was. 50-JARIG HUWELIJKSFEEST. In den loop van de vol gende maand, op 19 Mei a.s., heeft v.m. Besoijen voor den tweeden maal een gouden echtpaar, n.l. Adriaan van Heijst-Dekkers, in de Besoij- enschestraat. Door de buurt is reeds een comité opgericht en wordt er reeds aan de voorbereidingen hard gewerkt. Vergaderingen worden gehouden en een feestavond met verloting heeft reeds plaats gehad om de kas aan te vullen. Het voormalige comité van Heijst-Blok heeft, naar wij vernemen, aan het gouden echtpaar reeds een gift van 75.ter hand gesteld. WAALWIJKSCHE KRING VOOR KUNST EN WETENSCHAP. 't Optreden van den Neder- landschen pianist Theo v. d. Pas heeft allerwegen een gunstig onthaal gevonden en meermalen werd de wensch VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 20) Het leek hem dat hij nog niet lang in het land der droomen had verkeerd, toen er een sinistere gedaante in het vertrek binnensloop. Een inbreker?Met eèn huivering van opgewonden heid voelde hij onder zijn kussen, waar hij altijd een wapen in gereedheid had voor dergelijke gelegenheden. Het was heldere maan en Leo kon den inbreker duide lijk onderscheiden, terwijl hij zich met half-gesloten oogen hield, alsof hij sliep, 't Was een lange man en hij droeg een masker; maar er was iets in zijn gang en heel zijn hou ding dat hem deed denken aan Stark, den vertrouwden bediende van dhr. Schroot en den bewaker van de kake toes. Ineens begreep hij het. Hij wist wat de inbreker kwam zoeken. De man -stond voor de la dekast en keek achtereen volgens den inhoud van iede re lade na. Leo moest in zijn vuistje lachen, want hij begreep zeer goed dat het onderzoek niet het gewenschte gevolg zou op leveren; dit was namelijk veilig en wel geborgen in den koffer, die in de nis naast den haard stond. De man verlichtte nu ach- van het vertrek met een elec- trische zaklantaarn en zijn aandacht viel op den koffer. Hij knielde er bij neer, haal de een bos sleutels uit den zak te voorschijn en opende zoo maar het deksel, waarna hij een vlug, maar stelselma tig onderzoek begon. Dit was Leo toch wel wat te veel. Hij sprong uit bed, richtte zijn revolver op den man en riep: Handen omhoog, of ik schiet! Stark, want die was het sprong overeind en wierp zijn tegenstander het wapen uit de hand, zoodat dit op den rand van den schoor steenmantel terecht kwam en daar met een luiden knal afging. Nu volgde er een worste ling, maar door dit schot was er zeker iemand in huis wak ker geworden en die kwam nu dadelijk naderbij. Nadat Stark zijn slachtof fer nog eerst een slag met zijn revolver had toegebracht, ijl de hij naar het venster en verdween op dezelfde wijze als hij gekomen was. Toen Guus, want die was de redder uit den nood, het vertrek binnengeijld kwam, viel hij allereerst over zijn neef, die bewusteloos op den grond lag. Met één oogopslag overzag hij de situatie, knipte 't licht aan, bette Leo het gelaat en had de voldoening dat die al heel gauw de oogen opsloeg. Voel je je nu al iets beter? Waar kan ik wat brandewijn vinden? O, ik ben nu weer in snapt? Ja. Blijkbaar door het venster. Zag je zijn gezicht? Neen, antwoordde Leo, hij droeg een masker. Het lag ook niet in zijn bedoeling om de identiteit van den inbre ker aan zïjn neef bekend te maken. Hij kon je wel gedood hebben! Waar is Hop Lee? Ik dacht dat die altijd in je kleedkamer sliep? Die is naar Amsterdam voor zaken. De inbreker heeft ons zeker gisterenavond sa men aan het station gezien en heeft gedacht dat ik ook weg was. Weet je dan wie de dief is? Ik heb een sterk vermoe den dat ik dit wél weet en dat ik ook zeer goed begrijp wat hij wilde stelen. Zeker je kostbaarheden die je altijd zoo roekeloos laat rondslingeren? Neen, nog iets veel be- langrijkers. Iets, waarmee ik den moordenaar van dien ar men van Beek levenslang be zorgen kan. Guus keek den spreker een oogenblik ongeloovig aan. Toen knielde Leo bij den koffer neer en haalde er een pakje uit, in bruin papier ge wikkeld. Dit deed hij er af en te voorschijn kwam. een leeren notitieboekje, waaruit hij een enveloppe haalde, die hij zijn neef over handigde. Guus keek er in en zag tot zijn groote verbazing twee kleine, groene veertjes. HOOFDSTUK XII. tt r_i. thee! Ik vrees dat het klei nigheidje dat ik voor u mee gebracht heb, niet half zoo goed is, zei Christine, terwijl zij haar leeg kopje aan juf frouw Putters gaf, wien zij een liefdadigheidsbezoek bracht. U hebt ook nieuw porcelein, nietwaar? Wat een mooi servies. Een breede glimlach ver spreidde zich over het gerim peld gelaat van de gastvrouw. Ja, dat heb ik van een jongen man gekregen, juf frouw, en ook de thee, de ko len en de kruidenierswaren. O, net iets voor mijn heer van Slotenborg. Neen, niet van mijnheer van Slotenborg, maar van den jongen baron! Gaat baron Leo dan ook op bezoek? vroeg Chris ver baasd. Ik weet niet of hij bij anderen komt. Maar bij mij komt hij althans wel. Kijk, dat ging zóó in z'n werk, juf frouw. Op een goeden mor gen zat ik buiten wat uit te rusten, toen hij ineens op mij afkwam en vroeg, of ik ook een glas water voor hem had. Hij dronk dit'smakelijk op en bood hem mijn verontschul digingen aan dat ik geen thee meer had. En dien volgenden morgen kwam hij hier langs met dien Chinees en tusschen zich in droegen zij een groote mand. Die was voor mij; er Zat een servies in, thee en kruidenierswarenAls dat nu niet gul is, dan weet ik 't niet. En hij zal nog wel gauw terugkomen ook, want hij heeft hier zijn boek laten lig gen. Misschien wilt u dat wel Christine kreeg eerr zeer fraai boek te zien en op het schutblad stond: „Voor Leo, Lee van zijn vriend, Jan Stormveld". Dus „Lee" was de naam waar de jongeman onder doorgegaan was, eer de ba ron hem als zijn zoon erkend had en het leek Christine vreemd, dat die „Jan Storm veld" wié hij dan ook we zen mocht zulk een boek zou hebben gegeven aan een onontwikkelden Zigeuner. Nog was zij van deze ge dachte vervuld, nadat ze juf frouw Putters goedendag had gewenscht en door de velden naar huis terugkeerde. Ze had Leo niet gezien sinds die tuinpartij bij dhr. Schroot en had zich al met verwon dering afgevraagd waarom hij niet teruggekomen was voor een spelletje tennis en of hij zich soms door haar be- leedigd voelde, omdat zij hem zoo ronduit - een bedrieger had genoemd. Ze wilde zich niet erken nen hoezeer ze hem gemist had en ze zou innig veront waardigd zijn geweest als ie mand haar gezegd had, dat zij haar hart verloren had aan dien jongenman. Het was een zeer warme middag en Christine liep langzaam. De velden die zij overstak, behoorden aan ,,'t Tuinhuis" en terwijl het jon ge ding naar den berm van den weg liep waar zij even wilde uitrusten zag ze ineens een bruin hondje tusschen 't kreupelhout te voorschijn komen, dat de grens vormde van het landgoed van den geuit om meer dergelijke avonden te geven. Het is daarom voor het be stuur van den Kring een groot genoegen U te kunnen aankondigen een muziek avond, waarvan zonder over drijving kan worden gezegd, dat zooiets nog nooit is ge geven. Voor onzen Kring zal optreden de bekende Pool- sche pianist Stefan Askenase. S. Askenade behoort tot de weinige pianisten die werke lijk van wereldklasse zijn. Hiervan getuigen zijn vele tournée's die hij in den. loop der jaren maakte. Gedurende dit seizoen trad hij op in Ita lië, Frankrijk, België, Enge land (8 uitverkochte concer ten in Londen), Nederland (o.a. 5 avonden in het Con certgebouw), terwijl nog een tournée door Noord-Afrika op het programma staat. Dit optreden biedt ons een unie ke kans om kennis te maken met één van de allergrootsten van het concertpodium. Het Optreden van S. As kenade heeft plaats op Dins dag 29 April om 8 uur in "Musis Sacrum. JULIANA A. B. C. Wederom is een nieuw club orgaan verschenen, n.l. de „Juliana A. B. C.", clubblad van de gelijknamige sport- vereeniging, die de afdeeling voetbal, dames-gymnastiek en heeren- en dames-athletiek omvat. Het blad ziet er heel aardig uit, al is het voorals nog stencilwerk en de inhoud belooft veel, aL zal het o.i. ook hier een opgaaf zijn dit zoo om de veertien dagen vol te houden. We lezen er in een per soonlijk voorwoord van den voorzitter den heer P. Klerx. Voorts een artikel van Petra, die schrijft over „We gaan bouwen. Eindelijk", waarin wordt medegedeeld dat op 15 Maart het beslissende woord klonk U heeft toe stemming tot den aanleg van een nieuw sportpark. Vanaf Juni 1946 is men begonnen en nu zal het werk beginnen om met geheel eigen midde len een modern sportpark te maken. Met het grondwerk is de fa. Joh. Pulles al begon nen. Voorts bevat dit nummer een ontwerp voor 't nieuwe sportpark naar het ontwerp van den heer H. van Mierlo en verder nog een bijdrage van een der dames-leden over 't nut van geregelde training en een artikel over Athletiek. Uit de Maandrevue zien we nog dat voor training gra tis gebruik gemaakt mag worden van v. Harens' can- tine. Al met al, een interessant nummer. BURGERLIJKE STAND. Geboren Theresia E A, dv. P Coenen-van de Voort Dirk, zv. A van Oversteeg- van Oosterhout te Sprang- Capelle Johannes C P M, zv. A J Verhulst-de Bont Adriaan W J, zv. P H Steen- lage-Verhoeven te Loon-op- Zand Gudula J, dv. A Coppens-van Dijk Henri- cus F C, zv. M W Verdonk- Lambrechts Johanna J M, dv. J J Schilders-v. d. Berg Gijsbertus J M, zv. C J C van der Leeuw-Schilders. Huw.-aangiften Francis- cus C van der Gouw 51 j. en Helena C M Trommelen 44 j. beiden te Waalwijk Fran- ciscus A Chambone 28 j. te Eindhoven en Anna M Klerx 27 j., te Waalwijk. Overleden Johannes A van Helvoirt 82 j., weduwnaar van Cornelia Brok Adri aan Kroot 89 j., weduwnaar van Pieternella v. d. Velden. GehuwdJohannes F J Mol 34 j. en Catharina A van den Broek 26 j. beiden te Waalwijk Johannes A van der Pennen 33 j. en Catha rina M Span, beiden te Waal wijk Christoffel J v. Wezel 26 j. te Drunen en Cornelia J M Pullens te Waalwijk. Ingekomen A van Ros- sum en echtgenoote van Maarheefze AM Bonis van Heemstede FC van Leest en gezin van St. Mich. Gestel A M R G de Koning van Nieuwkoop J Th van der Linden van Rotterdam K H van der Linden van Rot terdam J M A Lamber- mont van Rijswijk Z.H. J J Boons en gezin van Loon- op-Zand J H van Laarho ven van 's-Gravenhage. Vertrokken J H F U M de Lange naar Middelburg R P M van Etten naar Loon- op-Zand A Kelder (echt- gen. van Collard) naar Den Bosch F Meulman naar Heusden J v. d. Heuvel naar Haskerland T Groot- jen naar Kampen A Duis ter naar Rotterdam HF Smolders naar Eindhoven J Palstra en gezin naar Den Haag. DEN BOSCH HULDIGT MR. J. F. VAN LANSCHOT. Te 's-Hertogenbosch is de in 1941 afgetreden burgemeester mr. F. J, van Lanschot gehuldigd. In de raadszaal had zich een illuster gezelschap vereenigd en ook de familie van den heer van Lanschot woonde de plechtigheid bij. De heer F. Eerrits verrichtte de officieele overdracht van een por tret van den oud-burgemeester, geschilderd door den Bosschen kunstenaar J. Sluyters. Namens het gemeentebestuur gewaagde burgemeester mr. H. Loeff van de energie, toewijding en liefde, die deze burgemeester voor zijn stad had en wiens op gewekte geest zijn weerga onder de Brabantsche burgemeesters niet vond. Ziin liefde voor het cultu- 'reele leven der stad doet hem dit schilderij aan de gemeente af staan en het gemeentebestuur aan vaardt het in groote dankbaarheid. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU. Het jaarverslag van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Tilburg is dezer dagen verschenen. De ge- interesseerde lezer zal hierin naast een groote hoeveelheid cijfermate riaal verschillende duidelijke uit eenzettingen en statistieken vin den. Na bestudeering van dit ver slag kan men tot de volgende conclusie komen. Het laat zich aanzien, dat het tekort aan arbeidskrachten zijn hoogtepunt bereikt heeft. Te ver wachten valt, dat o.m. door op voering der arbeidsproductiviteit efficiënter en rationeeler beheer, hier en daar in 'de naaste toekomst arbeidskrachten kunnen worden gemist of minder noodig zijn. Een eventueele afvloeiing zal voor eerst „wel gepaard gaan met een opname door die bedrijven, die nog met groot tekort te kampen hebben. Desondanks zal in dit ge bied allerwaarschijnlijkst het per soneelstekort in de komende ja ren groot blijven.- Een belang rijke toevoer uit eigen midden zal daar niet tegenover staan. Het ligt dus op den weg om te blij ven trachten, zooveel mogelijk arbeidskrachten van buiten dit .gebied (eventueel van vreemde lingen)' naar hier te krijgen. In hoeverre dit mogelijk zal'blijken is o.m-. afhankelijk van verbete ring in vervoer en huisvesting, terwijl vanzelfsprekend ook de hoogte van den loonstandaard hierop inwerkt. NIEUWKUIJK. Veiling vereeniging De Langstraat. Dinsdagavond hield de Veiling, vereeniging „De Langstraat" in Café Stegers voor de afd. Nieuw- kuijk haar jaarvergadering. Uit het verslag ontleenen wij 't vol gende: De totale onkosten bedroegen 72850.85. Er was een batig sal do van 42058.—. De totale om zet in 1946 bedroeg voor Drunen 341.577.56: Elshout 137.662.83: Nieuwkuijk 118.697.30: Vlijmen ƒ56.698.17; Haarsteeg ƒ225.894.56; Wijk 540.92; Aalburg 29.980.62; Herpt 71.180.11; Dussen 104.800.35; Canelle ƒ318.091.83; Waspik ƒ186.746.22; Buitenplaatsen 132.446.26; He- dikhuizen 4.717.10, totaal dus 1.729.033.83. In 1945 was de totale omzet 911.975.31. HAARSTEEG. Het echtpaar Albert Buiteman en Petronella van den Broek, wo nende aan de Keiweg te Haar steeg, hoopt op 6 $dei a.s. den dag van het gouden huwelijksfeest te herdenken. Beide echtelieden verheugen zich nog in een uit stekende gezondheid. Om dezen dag voor de beide oudjes tot een onvergetelijke te maken is een comité gevormd, dat de feestelijkheden zA organisee- ren en verzorgen. VLIJMEN. Geslaagd. De dames Lies de Vaan en Bep v. d. Heijden uit Vlijmen en Haar steeg, die hun opleiding ontvin gen van de Eerw. Zusters J.M.J. te Vlijmen, slaagden beiden voor het diploma typen. T ooneeluit voering. De tooneelavonden, welke door „Utili Dulci" Zondag en Maan dag gegeven werden, en waar over wij in ons voriae nummer reeds een bericht olaatsten, wer den geopend met een hartelijk welkomstwoord door kapelaan Koenraad, terwijl namens het pu bliek na afloop voor het gebodene dank gebracht werd. Muzikale medewerking werd op uitstekende wijze verleend door het orkest van B. Oremans en den bekenden accordeonist v. d. Leest uit 's-Hertogenbosch. Kring N. R. S. Op de gehouden voorjaarsin spectie van het N. R. S. werden 11 koeien voorgebracht, waarvan werden opgenomen: A. van der Lee, „Rika" met 75.3 pnt.; G. Kuijs, „Corry" met 77,1 pnt.; H. Oei, riep Sultan Sar, wij moeten verzamelen. De bril is gevonden. De vrienden die in de buurt van den Sultan ronddreven, voelden dat er weer hoop kwam. Was de be zitter van de bril niet on overwinnelijk? Oei, riep op zijn beurt Terry tot de hove lingen, wij moeten verzame len. De strijd wordt voortge zet. Maar de moeilijkheid was hoe de strijd moest worden voortgezet, want onze vriend jes hadden geen boten en de mannen van grootvizier Joes- soef schoten nog steeds. Ge lukkig waren de boomstam men zover afgedreven van de boten dat ze in ondiep water terechtwaren gekomen, waar de boten niet konden varen. De trefkans der rovers werd dus aanzienlijk minder. Wij moesten maar weer aan boord gaan, zei Berry; dit water trappen wordt op de duur ongemakkelijk. van Beurden, „Nelly" met 76,9 pnt.; J. G. Kuijs, „Gerda" met 78,2 pnt.;A. v. d. Wiel, „Sneeuw klokje" met 76.3 pnt.; A. v. d. Wiel, „An Lodje" met 79.8 pnt.; J. van Heivoort, „Nelly" met 76.9 punten. SPRANG. Chr. Fabrieksarbeiders. De Afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders hield Maan dagavond haar Jaarvergadering in de zaal van den Chr. Volksbond. De voorzitter, de heer C. Bras penning, sprak een openingswoord waarin hij mocht gewagen van ontvangen zegen. De secretaris dhr. -M. v. Beek bracht een goed verzorgd jaarver slag uit waarin hij een overzicht gaf van den groei der afdeeling. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende bestuursleden C. Braspenning en H. de Bie her kozen, terwijl in de bestaande va cature werd gekozen dhr. P. Bo- gers. De" voorzitter sprak vervolgens over „Ondernemingsraden en Be- drij fsorganisatie' Besloten werd in verband met het a.s. 30-jarig bestaan in het na jaar een feestvergadering te orga- niseeren. A.R. Kies vereeniging. Voor de A. R. Kiesvereeniging alhier hoopt a.s. Donderdag 24 April, des avonds half acht, in de zaal van den Chr. Volksbond al hier, als spr ker op te treden den Weleerw. heer Ds. "J. Fokkema, uit Delft, Lid der Tweede Kamer. Wij wekken eenieder op deze bijeenkomst, waarin Ds. Fokkema de politieke vraagstukken van de zen tijd zal toelichten, bij te wo nen. Geref. Kerkkoor. Naar wij vernemen heeft Mevr. Verhoeven-van Gent te Waalwijk thans officieel bedankt als diri- gente van het Geref. Kerkkoor aL hier. Tot directeur van genoemd koor is thans benoemd de heer Paul Christ tc Capelle, die deze be trekking reeds sinds eenige maan den tijdelijk waarnam. Bezoek Bondsdagen. De leden der Ned. Herv. Jon- gelingsvereeniging „Timotheus" zullen od Hemelvaartsdag per autobus de Bondsdag van den Ned. Bond van Herv. Jongelings- vereenigingen op Geref. Grond slag te Utrecht bezoeken, terwijl de leden der Geref. Jongelings- vereeniging „Timotheus" in com binatie met de vereenigingen uit Vrijh.-Capelle en 's-Gravenmoer per autobus naar Groningen zullen gaan, ter bijwoning van den Bondsdag van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag, die evene:ns op He melvaartsdag wordt gehouden. WASPIK. Raadsvergadering. Vergadering van den Raad op Dinsdag 22 April 1946, des na middags om 15 uur ten gemeente huize alhier. Agenda: 1Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot wijziging van 'f Reglement van Orde v. d. Raad. 4. Voorstel tot verleening voor„ schot op vergoeding der exploita tiekosten aan de Bijzondere Scho len voor 1947. 5. Voorstel tot verleening eer vol ontslag aan dhr. C. G. van Zijl, als ambtenaar van den Burg. Stand. 6. Voorstel tot benoeming van ambtenaren van den Burg. Stand. 7. Voorstel tot verhooging pre„ sentiegeld leden van den Raad. 8. Voorstel vaststelling vergoe ding personeel van de brandweer. 9. Voorstel toekenning subsidies 10. Voorstel tot verbetering van de Kerkvaartsche Haven. 11. Rondvraag. Vergadering van den Bond van Oorlogsgetroffenen Waspik en Omgeving gehouden te Raamsdonk. Maandag 14 April* j.l. had de eerste vergadering plaats van den Bond van Oorlogsgetroffenen Waspik en Omstreken te Raams donk, in de zaal van den heer C. Nieuwenhuijzen. De voorzitter dhr. L. Nout, opende deze propaganda-avond met een hartelijk welkomswoord en dankte de aanwezigen voor de goede opkomst. Vervolgens gaf hij een uiteenzetting van het doel en streven der vereeniging. Hierna gaf hij het woord aan den ZeerEerw. Heer Rector Schoenmakers, die zich bereid verklaard had dezen avond als spreker op te treden. In een uitvoerige en zeer dui delijke toespraak zette deze het doel en streven uiteen der ver eeniging en spoorde aan als lid toe te treden. Hiervan werd in de pauze een druk gebruik gemaakt. Niet min der dan 80 leden gaven zich op. Na de rede van Rector Schoen makers werd het Bestuur aange vuld met drie leden uit Raams donk. Gekozen werden de heeren Fransen, Knaap en van Dam. Hierna werd de vergadering door den voorzitter op de gebrui kelijke wijze gesloten en namens het bestuur en de leden Rector Schoenmakers dank gebracht. Gouden Bruiloft. Het echtpaar C. v. d. Broek- v. Iersel hoopt 6 Mei,, a.s. het Gouden Huwelijksfeest te herden ken. Beide oudjes genieten nog een uitstekende gezondheid en hebben resp. een leeftijd van 72 en 70 jaar bereikt. Een inmiddels in het leven geroepen feestcommissie zal de feestelijkheden organiseeren en trachten dezen dag tot een onver getelijke te maken. RAAMSDONK. In haar tweede winteruitvoering werd de harmonie „St. Bavo" al hier bijgestaan door het Knapen koor St. Dyon uit Tilburg, met de welbekende operette: Een dag Kalif. Het Knapenkoor, dat onder uitstekende leiding staat, geniet reeds een zeer goede reputatie en haar prachtige uitvoering heeft het talrijke publiek dan ook een eerste klas en hoogstaande avond bezorgd. De geheele uitvoering, de cos- tuums en de belichting, waren uit stekend verzorgd en dit deed bij allen den wensch ontstaan, dat men dit Knaoenkoor nogmaals als gast in Raamsdonk mag hebben. De Harmonie heeft weer eens blijk gegeven wat in haar mars te hebben en ook van haar zijde werd alles in het werk gesteld om, onder leiding van den heer Bisselink, aan het publiek een on vergetelijke avond te bezorgen. Het hoeft welhaast geen betoog, dat zij daarin geslaagd is. Het was een mooie avond. Moedercursus. De opening van den Moeder cursus, die voor het eerst na jaren weer in de naaischool der Eerw. Zusters gehouden zal worden, werd verricht door dhr. Klein, voorzitter van 't Wit-Gele Kruis. De Eerw, Heer Pastoor en den Burgemeester, die ook. tegenwoor dig waren bij deze belangrijke ge beurtenis, hielden eveneens een korte toespraak. Zusters Jacobs uit Zevenberg- schen Hoek heeft de leiding van dezen cursus in handen, terwijl reeds 29 a.s. moeders zich voor deelname opgaven. VEEN. Streck-H.B.S. op Prot. Chr. basis te Waalwijk. Vrijdagavond 25 April om 8 uur wordt er in Veen voor bo vengenoemde streekschool een ge„ meenteavond gehouden in de gara ge van dhr. C. Timmermans. Spreker Ds. H. Harkema van Wiik. Financieel overzicht van den penningmeester. Slotwoord te spreken door Ds. D. Kleermaker van Veen. Daar het in de ontwikkelings gang van het Middelbaar Onder wijs van algemeen belang mag worden geacht, dat hierin ook de Prot. Chr. denkrichtinq haar zelf standigheid handhaaft, is deze ge meenteavond zeer zeker van groot belang. Temeer daar o.a. de fi- nancieele zijde van deze in oprich ting zijnde school om een spoe- diqe en afdoende oplossing drin gend vraagt. Het bestuur doet dan ook een dringend beroep op de inwoners van Veen, dezen avond, die interkerkelijk van aard is, wel trouw te bezoeken. Medewerking verkenen het Veensche Zangkoor, Cato Zwart- Janson, sopraan en Henk Nieuw koop, orgel.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2