Gemeenteraad Waalwijk. Gemeenteraad Waspik. FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Terry en Berry in DE BRIL VAN SULTAN SAR. HOE ZULLEN DE NIEUWE STRATEN HEETEN? Donderdagavond kwam de Raad van de gemeente Waal wijk in openbare vergadering bijeen. Nadat de voorzitter, burge meester Lambooy, de verga dering geopend had en mede gedeeld dat Dr. Lenglet be richt van verhindering had gestuurd, werden de Notulen der vorige vergadering on veranderd vastgesteld. De ingekomen stukken van de Ged. Staten die op de 'agenda waren vermeld, wer den voor kennisgeving ^aan genomen. Wegens ontslagname van dhr. A. de Graaf werd dhr. E. E. A. van Tilburg met 11 van de 14 uitgebrachte stem men tot lid van het Burger lijk Armbestuur Waalwijk benoemd, nadat B. en W. de heeren E. E. A. van Tilburg en A. M. v. d. Broek hadden voorgedragen. Wegens niet-aanneming van de herbenoeming tot lid van de commissie tot wering- van schoolverzuim door P. C. Vermeer, werd als zoodanig benoemd dhr. H. W. Pullens met 10 stemmen, nadat B. en W. de heeren H. W. Pullens en P. J. Dupont hadden aan bevolen. Aanbieding rekening Oud- Mannenhuis te v.m. Baard wijk over 1946, ter goedkeu ring. Z.h.st. accoord. Voorstel inzake verpach ting gem.-landerijen (Prae- advies nr. 55). Naar aanleiding hiervan vroeg dhr. Pullens of de mo gelijkheid van vrije verpach ting niet bestond, waarop de voorz. antwoordde, dat dit practisch geen nut zou heb ben, daar men toch aan den vastgestelden prijs gebonden was. De heer v. Nooy vond den prijs van 80.per ha. te hoog; er was z.i. geen reke ning gehouden met hoog wa ter, dat groote schade kan be rokkenen. De voorz. antwoordde hier op, dat deze prijs overeenge komen was met de belang hebbenden en door de pacht- commissie was goedgekeurd. De raad ging met dit voor stel z.h.st. accoord. Voorstel tot vaststelling van enkele straatnamen (Prae-advies nr. 56). De heer Buykx meende met het oog op de toekomst de richtlijnen in dezen te moe ten uitbreiden. Hij miste na men die herinnerden aan de mannen van de „Prinses Ire ne"-Brigade en van de Bin- nenlandsche Strijdkrachten, die ons toch ook hadden be vrijd. Mogelijk was hier in de toekomst rekening mede te houden; men mocht zijn ei gen landgenooten-bevrijders niet vergeten om wille van de buitenlanders. Bovendien vond hij Victoriestraat geen mooi Nederlands. Hierop antwoordde de voor zitter, dat de bevrijding in hoofdzaak te danken was aan de buitenlanders; dezen kwam de eerste eer toe. Bo vendien was het voor de Ne- derlandsche Strijdkrachten een plicht hun vaderland te bevrijden, terwijl de buiten landers geen enkele verplich ting in dezen hadden. De naam Victoriestraat was ge kozen naar aanleiding van de leus „V is Victorie" en om de' bevrijders in het algemeen te eeren, terwijl de naam Vrede- straat was gekpzen met het oog op het gevolg van de overwinning, de vrede. De heer Buykx was het wel eens met den voorz., maar hij was er tevens van overtuigd dat ook onze eigen soldaten hiervoor in aanmerking kwa men. De heer v. d. Hoven vroeg of het niet wenschelijk was er rekening mede te houden, dat namen die met elkaar in 'verband stonden, ook bij el kaar te houden in één stra- tencomplex. De voorz. deelde mede, dat dit reeds gebeurd was; de straat die het dichtst bij de Julianastraat zou liggen, zou men Prins Bernhardstraat noemen. De heer de Brouwer miste namen als Burgem. Moonen, Jan de Rooij en Dick Vlem- ming, die toch beschouwd worden als de helden van de Langstraat. Mogelijk dat in de nabije toekomst hun werk op deze manier geëerd kon worden. De voorz. zeide, dat de Bur gemeester Moonenstraat in de onmiddellijke nabijheid van het monument zou komen. Wat Jan de Rooij en D. Vlem- ming betrof, zonder hen te kort te doen, meende hij te mogen opmerken, dat ande ren, die ook veel voor onze bevrijding hadden gedaan en evengoed recht hadden op een straat, dan vergeten zou den worden. In zijn geboorte plaats werd J. de Ropij trou wens al met een straatnaam herdacht. De heer Verdoorn zeide, dat het in zijn voornemen lag op deze personen te wijzen. J. de Rooij was weliswaar geen Waalwij ker, maar had toch ten koste van zijn jonge leven de Langstraat gered. De raad ging hierna met 't voorstel van B. en W. z.h.st. accoord. Voorstel tot het verstrek ken van een geldleening aan de Sportvereeniging „Julia na" (Prae-advies nr. 57). Z.h.st. accoord. Voorstel tot wijziging van de begrooting 1946. Z.h.st. accoord. Hierna sloot de voorzitter de openbare vergadering en werd den leden gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen aan B. en W. Vlot afgewerkte agenda Havenplan gaat door. Nieuwe Soswai. Dinsdagmiddag was de raad der gemeente Waspik in een openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Couwenberg. De notulen werden onge wijzigd vastgesteld, waarna enkele ingekomen stukken voor kennisgeving werden aangenomen. Met een wijziging van het Reglement van Orde voor den Raad, waardoor bepaald werd dat de vragen voor de rond vraag schriftelijk moeten worden ingediend, gingen al len accoord. Voorstel tot verlenging voorschot op vergoeding der exploitatie-kosten aan de bij zondere scholen voor 1947. Z.h.st. ging de raad hier mede accoord. Voorstel tot verleening eer vol ontslag aan den heer C. G. van Zijl als ambtenaar van den Burgerlijke Stand. Z.h.st. accoord. Voorstel van B. en W. tot aanwijzing van een z.g. eer sten ambtenaar van den Bur gerlijken Stand en tot benoe ming van twee ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De heer Brokx wilde de beide onbezoldigde ambtena ren jaarlijks een vergoeding geven van 200.terwijl 't den voorz. het beste voor kwam om hier nog even mee te wachten, zoodat B. en W. een en ander konden bezien en met een voorstel komen. Benoemd werden vervol gens de heeren v. Beurden, le ambtenaar, burgem. Cou wenberg, 2e ambtenaar en de heer P. v. d. Elshout, 3e amb tenaar. Voorstel van B. en W. tot verhooging van het bedrag- der vergoeding voor het bij wonen van de vergaderingen van den raad. Dit bedrag mocht niet hoo- ger zijn dan 4.per lid per vergadering. Z.h.st. werd tot dit bedrag besloten. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van de vergoe ding voor het personeel van de brandweer. De vaste vergoedingen be dragen 500.De leden van de brandweer genieten bij brand bovendien een nacht uurloon van 1.50 en een daguurloon van 1.niet- leden ontvangen resp. ƒ1. en 0.75, doch alleen indien zij door den commandant zijn aangewezen. Voorstel tot toekenning van subsidiën. Besloten werd tot toeken ning van de volgende subsi diën: Aan de plaatselijke af dee ling van 't „Wit-Gele Kruis" tot een totaalbedrag van 270.—. Aan het bestuur der R.K. Landbouwschool te Raams- donk 110. Aan 't bestuur der Stichting van den Noord.-Brabantschen Boerenbond tot bevordering van het R.K. Land- en Tuin- bouwonderwijs te Breda 10.—. Aan de Nrd. Brabantsche R.K. Blindenzorg-vereeniging St. Antonius v. Padua 10. en aan het Herdenkingscomi té te Waalre 10.voor het plaatsen van een rouwbord in het Willibrord's-kerkje t.a.v. A. G. Verschure, die in den strijd voor het vaderland in de Mei-dagen is gesneuveld. Voorstel van B. en W. tot verbetering van de Kerk- vaartsche Haven. De heer Brokx merkte op, dat wanneer het plan werd aangenomen er een mooi en idyllisch plekje verdween; er ging dan een stuk geschiede nis verloren. De los wal kwam onpractisch te liggen, waar door velen, o.a. beurtschipper de Bont, gedupeerd werden. Dit plan zal ongetwijfeld veel geld kosten en dat terwijl we in een tijd van versobering leven. De heer Brokx zeide, dat een kermisterrein, waarvoor een plaats zou vrijkomen, midden in de gemeente hoor de en dat daarvoor wel een ruimte gevonden zou worden in het uitbreidingsplan. Zijn eerste plan leek hem 't beste om de bewoners van den overlast van het water af te helpen. Indien de sluis bij Geertruidenberg er komt, dan komt er bovendien een vast peil. Mocht bij uitbaggering gevaar voor instorting be staan, dan zou men de be schoeiing kunnen vernieu wen. De heer v. Gorp meende, dat demping niet in het be lang der industrievestiging was, terwijl de heer Baeten vond, dat verlegging van de haven een nadeel was voor de tuinderij van den heer Gijsman. De voorz. antwoordde, dat de haven zou komen ter hoog te van de scheepswerf van Ruijtenberg. Het voorstel van den heer Brokx was technisch onuit voerbaar. De voorz. wees er vervolgens nog op dat de los- wal voorbij de werf het beste was, terwijl bovendien de weg daarheen goed is. De heer Zijlmans bepleitte ook als eenige oplossing om den loswal „achter" te ma ken. De heer v. Gorp geloofde niet dat er industrie zou zijn die er over zou denken om gebouwen „achter" te plaat sen. Met de afsluiting van 't Oude Maasje zou alles in or de komen en sprekèr was er daarom voor om de haven uit te baggeren. 400 Meter dempen was evenmin afdoen de en een en ander bracht bovendien veel kosten VAN DE ECHO VAN HET ZUIPEN 22) Ik dacht dat Leo hier zou komen en dat hij je het resultaat van het verhoor zou meedeelen. Welk verhoor? Wel, dat naar aanleiding van den dood van v. Beek. Het heeft vanmiddag om twee uur plaats gehad. Och ja, dat had ik hee- lemaal vergeten. Hoe luidde de uitspraak? Moord met voorbedach ten rade door één om meer onbekenden. Och, we zullen nooit te weten komen wie het gedaan heeft. Daar ben ik nog zoo ze ker niet van. De moordenaar zal zich nog wel eens ver raden. Mogelijk. Waren er veel menschen? Hij ging naast haar zitten en de schrik sloeg haar al om het hart, dat hij misschien den heelen avond hier wilde blijven. O, de zaal was stampvol. Leo en zijn lijfknecht zaten beiden in de bank voor de ge tuigen. Waarvoor? Om te getuigen dat hij op dien bewusten avond niet naar den heer Schroot is ge gaan en dat hij een briefje ter verontschuldiging had ge schreven, dat Hop Lee aan een van de bedienden moest geven, die het naar ,,'t Tuin huis" zou brengen. Was hij duidelijk in zijn getuigenis? Ja, hij hield zich zeer goed. Hij stelde zich niet zoo aan. Dat moet je nu ook niet meer van hem zeggen, Peter. Baron Leo is een moedig man.. Hij heeft mij vanmid dag het leven gered, zei ze, niet zonder ontroering. Je het leven gered? Hoe dan, Chris? Zij vertelde hem de toe dracht en Peter luisterde toe, niet zonder eenige jalouzie. Ja, dan was het wel heel gelukkig dat hij juist ten too- neele verscheen. Hij is nu ze ker je „ridder zonder vrees en blaam"? Baron Leo zal in het ver volg mijn vriend zijn. Ik schaam mij over al de ver schrikkelijke dingen die ik van hem gezegd heb. Hij is geen edelman van geboorte, maar hij is er een van ka rakter. Maar laat hem dan toch niet méér dan een vriend van je worden, Chris! Als je hem kende zooals ik hem ken, dan zou je hem niet tot vriend begeeren. Hoor eens Peter, ik vind het allesbehalve mooi van je dat je zóó over hem spreekt. Zeker is dit nog een vage toe speling op dien onzin dien je mij vertelde van een inbragk: die zou hebben plaats gehad op „Het Tuinhuis" of van dien mallepraat, dat hij niet de zoon van den baron is. Neen. Het is iets anders. En ik zou er ook liever nooit met een jonge dame over ge sproken hebben, maar het ge drag van Baron Leo is alles behalve dat van een heilige. Er is een meisje in het huisje van Geel, dat Chris werd doodsbleek. Wat bedoel je? Ja, dat is zeker een ge liefde van hem. Ik heb ze tweemaal samen gezien in den tuin van Geel. Het is een aardig meisje, maar niet pre cies een dame. Ze ziet er heel teer uit, of ze pas genezen is van een ziekte. Hij was heel zorgzaam voor haar, sloeg een sjaal om haar heen en ging aan haar voeten zitten. Eéns nam ze zijn hand in de hare en kuste die teeder. Mogelijk is ze zijn vrouw, nog uit den tijd dat hij in het circus was. Maar toen weerde Chris met een handgebaar af, wat Peter misschien nog meer had willen vertellen. Zóó is het genoeg. Ik ge loof niet dat dit alles waar kan zijn. Voortaan zal ik „niet thuis" zijn, als baron Leo een bezoek wil brengen. Je moet hem niet zoo ineens negeeren. Dat zou ach terdocht wekken. Neen, wees niet bang: ik zal je niet verklappen. Maar nu moet ik gaan, Peter. Ik heb nog brieven te schrijven. Ik moet ook weg. Ik heb mijn copie nog niet verzon den. Je bent toch niet boos op mij, Chris, dat ik je de waarheid heb verteld, wat baron Leo betreft? Neen, zeker niet. Ik ben je juist innig-dankbaar dat je gesproken hebt. Waarschijn lijk heb je mij daarmee veel leed bespaard. Tot Peter's verbazing was zij het volgend oogenblik, zonder één woord van af scheid, in 't huis verdwenen. De schemering hulde heel het landschap in een geheim zinnige waas, toen baron Leo het hek van „Clematis" bin nenging. Het sjilpen van de krekels was het eenige waar neembare geluid. Zijn hart sprong op van vreugde als hij dacht, dat hij nu waarschijnlijk 't volgend oogenblik zou komen te staan tegenover het meisje dat zijn liefde wel beantwoorden zou. Het duurde eenigen tijd eer ouwe Marie kwam aangesloft. Op de vraag die hij deed schudde zij het hoofd en on- geloovig stamelde hij Niet thuis? Zou ze mij niet willen ontvangen? Juffrouw Chris heeft ge zegd u dit te geven, mijnheer. Ze zei, dat u het dan wel be grijpen zoudt. Een briefje werd Leo in de hand geduwd en zonder com plimenten ging de deur weer voor zijn neus toe. Leo wendde zich af als in een droom, en eerst toen hij weer op den weg stond dacht hij er aan om een lucifer aan te steken en het briefje te lezen. „Waarde Baron Leo, Nog ééns wil ik U dank zeggen voor de redding van vanmiddag. Het spijt mij dat ik dit schrijven moet, maar daar mij iets ter oore is geko men betreffende U en een ander, acht ik het raadza mer dat wij ook elkaar in de toekomst niet meer ont moeten zullen. Vertrouwende, dat U dit besluit zult eerbiedigen, Christine Berenstein". Wat kan zij daar in 's he melsnaam mee bedoelen? dacht hij, stak het briefje bij zich en liep verder. Wat zou zij nu weer voor een „schan daal" gehoord hebben, dat zij zoo ineens ten opzichte van hem veranderd was? „Be treffende U en een ander" schreef ze. Daar bedoelde ze zeker Hop Lee mee. Maar waarvan werden ze nu weer beiden verdacht? Steven Schroot was zeker zijn verloofde komen opzoe ken en die zou hem niet spa ren. Nu, in ieder geval zou hij naar Chris gaan, ondanks hetgeen zij geschreven had en hij zou de waarheid uit haar zien te krijgen. Intusschen was zijn teleur stelling groot en de pijn in zijn gewonde hand werd steeds erger. Dat dit ongeval nu juist moest komen, terwijl succes zoo dicht onder zijn bereik scheen. Nu kon Hop Lee alleen het plan wel uit voeren, maar prettig was dit nu juist niet. Daar Leo zich zeer gedrukt voelde, nam hij een glas bier in „Het Wapen van Heem- zicht". Een oogenblik fleurde hem dit op, maar daarna voelde hij zich weer ééns zoo ziek. Hij besloot nu naar huis te gaan en naar bed. (Wordt vervolgd). mee en dat terwijl men toch reeds soberder moest zijn. De voorz. vroeg zich af wat nu moest gebeuren. B. en W. meenden een oplossing ge- vond ente hebben door de ha ven aan de Westzijde van de werf te maken. Men moest nu tot een conclusie komen. De heer v. Gorp sprak zich uit voor uitbaggeren. Daar tegenin voerde de heer Zijl mans aan, dat ook de bedoe ling van de fa. Ruijtenberg, indien de haven werd uitge diept, niet zou blijven staan. De heer v. Dongen vond uitbaggeren niet de juiste op lossing, terwijl tenslotte dhr. Brokx nog zeide, dat cle aan slibbing voorbij zou zijn als de sluizen bij Geertruiden berg klaar waren. Het voorstel van B. en W. luidde 1 te besluiten tot het ma ken van een loswal, juist ten Noorden op den Westelijken oever, nabij de splitsing van den Veerweg en de Achter ste Dijk. 2 ter bestrijding dezer kos ten een geldleening aan te gaan, groot 77.312.50, af te lossen in 30 jaar. 3 in beginsel te besluiten tot het uitbaggeren van de Kerkvaartsche en Vrouw- kensvaartsche Haven. De punten 1 en 2 werden met 8 tegen 3 stemmen aan genomen; punt 3 met alge- nieene stemmen. Rondvraag'. Dhr. Baeten meende dat 't huidige kermisterrein niet aan de eischen voldeed. Hij vroeg daarom of het niet mo gelijk was het terrein op te hoogen en er eventueel grond bij te koopen. De voorz. betwijfelde of dit doeltreffend zou zijn. Toch zou de oplossing in die rich- ring gezocht moeten worden, daar er geen ander geschikt terrein te vinden was. Als de haven gedempt was, kwam er misschien een mooi terrein vrij, desnoods door 't plant soentje er bij te nemen. Op de vraag van den heer Baeten wanneer het haven plan uitgevoerd zou worden, antwoordde de voorz. dat dit van de beslissing der Ged. Staten zal afhangen. De heer Zijlmans wees op den zeer slechten toestand van den weg Theresiakerk Vrouwkensvaart, waarop de voorz. mededeelde, dat er op dracht gegeven was diverse wegen op te maken, terwijl tevens de mogelijkheid be stond om 90% subsidie te krijgen. Op een vraag van den heer v. Gorp, of er bij het haven plan rekening gehouden was was met de mogelijkheid gronden te krijgen voor het bouwen van loodsen e.d., ant woordde de voorz. bevesti gend. Nadat de voorz. op een vraag betreffende het ka daverhuisje had medegedeeld dat indertijd de gunning niet was doorgegaan, maar dat er zoolang het huisje er nog niet was, voor een tijdig ophalen zou gezorgd worden, sloot hij op de gebruikelijke wijze de vergadering. WAALWIJKSCHE AVOND. Het was een zeer lofwaar dig initiatief van Waal wij ks Belang, de Waalwijksche ar- tisten en vergevorderde ama teurs, vooral op vocaal en in strumentaal gebied, in de ge legenheid te stellen hun ta lenten in een ruimeren kring bekend te maken en zoodoen de hun kunst meer waardee ring en bewondering te doen vinden bij het Waalwijksche publiek. Genoten velen al een goede reputatie, anderen heb ben die eerst dezen avond verworven. En zoo heeft Waalwijks Belang zich niet alleen verdienstelijk gemaakt door haar leden een mooie feestavondaan te bieden, maar vooral door den steun en de stimulance die zij de Waalwijksche kunstbeoefe naars heeft aangeboden. In zijn openingswoord ver welkomde de voorzitter van W. B., de heer Jud. Timmer mans, de talrijke aanwezigen, die ongetwijfeld "ten volle te vreden zouden zijn over de zen avond, die in aansluiting op het 40-jarig jubileum van W. B. werd georganiseerd. Ook de leider van den avond de heer H. v. Engelen, sprak nog enkele woorden van hul de tot 't jubileerende bestuur en in het bijzonder tot den feestvierenden secretaris den heer J. Tielen. De opening van den avond voorspelde reeds zeer veel goeds. Op keurige wijze zong de heer H. Vesters de ope- nings-aria uit de opera „Pal- jazzo", evenals de andere so listen, voortreffelijk begeleid door den heer Fr. Wilmont. Dan volgden de verschillende soli, sketches, klassieke en moderne nummers in een rijk gevarieerd programma, door den heer v. Engelen op hu moristische wijze aaneenge regen als een snoer van glan zende, kleurige parels. Allereerst de Gez. Pulles, die als „de Monica's" enkele mooie nummers ten beste ga ven, die vooral opvielen door de manier waarop de ver schillende partijen samen smolten tot een welluidend geheel. De declamator M. Hessel- berth gaf verdienstelijk werk en had groote belangstelling, al moeten ons eenige opmer kingen van 't hart. Vooral zijn tempo was in de meéste ge dichten te snel. Men kan nu eenmaal een gedicht als „Mijn Handen" van Fred. v. Eeden of „Vrede" van A. van Scheltema niet met hetzelfde tempo voordragen als „Het Schrijverke" van G. Gezelle. Ook de strijdzang „Het Lied van den Arbeid" van R. de Clerq miste het enthousiasme en de geestdrift waarop het berekend is, terwijl in het fragment uit de Ilias van Ho merus in de vertaling van A. Rodenbach den statigen gang van de hexameter niet ge heel tot zijn recht kwam. Ook de familie v. Engelen had een werkzaam aandeel in het programma en zorgde voor de komische noot. Voor al „De Zonderlinge Ontmoe ting", gespeeld door vader, zoon en dochter, was zeer ori gineel en raak en deed de zaal herhaaldelijk lachen. De heer Jos Boom is voor het Waalwijksche publiek geen onbekende meer. In het fragment uit „Liebestraum" van Donizetti en in 't Duet „Ich woltt' meine Lieb ergöse sich" deed hij allen weer ge nieten van zijn mooie bas stem, die echter soms een zekere gedwongenheid en on natuurlijkheid verried. Veel succes hadden „De Vroolijke Boys" o.l.v. dhr. Fr. Verharen. De liederen en songs, die zij ten gehoore brachten, voldeden door hun pittige voordracht en origi- neele vondsten beter, dan de smachtende, flemerige, sen- timenteele liedjes, die we ge woonlijk te hooren krijgen. Hun geheele optreden getuig de van discipline en fijn mu zikaal gevoel. 't Kampvuurtje dat zij na het sluitingswoord van den voorzitter nog hielden, werd dan ook dankbaar aanvaard. Hun optreden was voor velen een werkelijke openbaring. Alle hulde. Het Duet uit de „Zauber- flöte" van Mozart door dhr. L. van Oudheusden en mej. Nelly Dupont, werd zeer goed gezongen. Vooral de lichte sopraan van mej. Dupont leende zich uitstekend voor de fijne, speelsche muziek van Mozart. Ook in haar duet met den heer Jos Boom kwam haar zuivere stem goed tot haar recht. De drie koren uit de „Wa pensmid", welke opera 't ge zelschap van mej. van Boort in studie heeft, werden door dit uitgelezen ensemble zeer goed voorgedragen. De solo van mej. Jetty de Kort ge tuigde van een meer dan ge woon talent, dat zoowel bleek uit haar welluidende stem, als uit haar ongedwongen voor dracht. De koren werden ge dirigeerd door dhr. Fr. Wil mont, die ook verschillende soli accompagneerde en bege leid door Mevr. v. Oudheus- den-Kneplé, die beiden hier door van hun respectievelijke talenten blijk gaven. Terecht noemde de voorz. in zijn sluitingswoord 't on dersteunen en voorthelpen van deze kunstbeoefenaars een Waalwijks belang. Hij dankte de artisten, den leider den heer H. van Engelen en den heer Boers voor hun be- langelooze medewerking en verder allen die door hun bij dragen de aanbieding van 't prachtige cadeau op den feestdag mogelijk hadden ge maakt. Waalwijks Belang heeft ge toond ook voor de cultureele belangen van Waalwijk op te komen. R.K. GYMNASTIEK VER. „O.W.S." Bij de j.l. Zondag te Tilburg gehouden examens voor keur- turnen 2e graad van den Dioc. R.K. Gymnastiekbond, slaag de de heer C. v. d. Velden, lid van de R.K. Gymnastiek vereniging „O.W.S." Van de 25 candidaten be haalden er slechts vier hun diploma, waarvan v. d. Vel den het hoogste aantal pun ten verwierf. Naar wij vernemen heeft dhr. A. Sassen het voorzitter schap van de R.K. Gymnas- tiek-vereeniging O.W.S. aan vaard. DAMMEN. Dinsdag hadden de laatste wedstrijden plaats om het kampioenschap van Waalwijk. Nog steeds is de kampioen niet bekend, aangezien van Dam zijn partij verloor tegen v. d. Gouw, terwijl Moonen het niet verder bracht dan remise tegen v. Munster. Schilders won zijn partij tegen Nijholt, zoodat er be slissingswedstrijden gespeeld worden tusschen van Dam, Moonen en Schilders, waar van a.s. Maandag de eerste partij plaats vindt. Muziek op Middelbare scholen. Minister Gielen sprak o.m. als volgt De muziek kan zulk een uit stekend tegenwicht vormen ten aanzien van de vele leervakken op school. Zij ontspant de geest, vdrruimt het gemoed en maakt het gevoel voor het schoone in ons wakker. De opname van de muziek in het lesrooster der scholen voor V.H. en M O. is iets, waar men in muzikale on derwijskringen reeds jarenlang naar gestreefd heeft, doch nu dit dan met ingang van Sep tember a.s. een feit zal worden, komt er één zeer belangrijke vraag naar vorenzijn er in voldoende mate bevoegde leer krachten voor dit vak te vinden Gelukkig dat Waalwijk voor 'n deel 's-ministers wensch al vooruit is; n.l. op de R K. Mid delbare Meisjesschoo wordt reeds muziek gedoceerd door een uitstekende leerkracht De Sirdar en Hassan had den aandachtig geluisterd naar het prachtige idee van Terry. Wanneer men met be hulp van deze bamboe-sten- gels onder water zou kunnen ademen, zou men den vijand ongezien kunnen naderen en hem zo verrassen. Hassan en de Sirdar zwommen met for se slagen naar het bosje waar de waterbamboe groeide. In middels hadden de rovers den Sultan ontdekt. Die moest weer achter zijn stam dekking zoeken. Met zijn mes sneed de Sirdar de stengels af, ter wijl Hassan ze verzamelde. Nu zullen ze er van lieten, gromde de Sirdar, het wordt tijd dat er klappen vallen. DAT IS HET TOPPUNT. Het is ongetwijfeld op de eerste plaats de naam van Toon Hermans en zijn „Thea ter Plezier" geweest, die er voor zorgden dat Musis Sa crum Donderdagavond tot den nok toe was uitverkocht. Het is dan ook al lang ge leden dat een ensemble van naam in Waalwijk optrad en het feit dan ook dat de zaal was uitverkocht, getuigt wel van het verlangen van het publiek naar meer van derge lijke avonden in Waalwijk. Wat het publiek geboden werd, was geen zware kost, het was een luchtig'program ma, uitermate geschikt om eens enkele uren naar harte lust te lachen om de droge humor van Toon Hermans, de vlotheid van Jan van Ees, Wiesje Bouwmeester, te ge nieten van de liedjes van Top Moens e.d. Het programma was in alle opzichten welverzorgd en deed den naam „Theater Plezier" eer aan. We behoe ven er niet veel van te zeg gen, maar hopen toch dat deze eerste avond gevolgd zal worden door meerdere van dit gehalte en nu de heer Boers zich speciaal gaat toe leggen op de exploitatie van Musis Sacrum, gelooven we de beste verwachtingen te mogen hebben. Tevens werd deze avond 't z.g. spel dubbel of quite ge daan, waarbij de heeren S. v. Adelberg en L. Schuwer prij zen wonnen, die zij beschik baar stelden voor de militai re oorlogs-slachtoffers. HET GROENE KRUIS. De vereeniging het Groene Kruis was Vrijdag j.l. in ver gadering bijeen in haar Wijk- gebouw.. De voorzitter, de heer Wil- zing, heette allen welkom, in het bijzonder den heer v. d. Waarden van het Prov. Be stuur en drukte zijn spijt uit over de geringe opkomst. Hierna memoreerde hij het droeve verscheiden van de heeren v. Gent en Mayers, bracht hen hulde en dank en zeide dat hun namen onaf scheidelijk aan de af deeling verbonden zouden blijven. Spreker wees tenslotte nog op de activiteit van het Groene Kruis, op de groote moeilijk heden op het gebied der Volksgezondheid, woningpro- ABONNEMENTENFONDS. V isschers vereen „Vischlust" 25. bleem, T.B.C. en textiel- schaarschte. De notulen van den secre taris dhr. Wildeman, werden vastgesteld. Op voorstel van den heer v. d. Waarden zou men met de T.B.C.-commissie bespre kingen voeren over een even- tueele vertooning van een film over de T.B.C.-bestrij- ding. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de ver eeniging op 31 Dec. 1946 451 leden telde (toename van 23). Aan 206 gezinnen werden 334 verplegingsartikelen in bruikleen afgestaan. Dank werd gebracht aan zuster van der Hoeven, die zoo serieus haar taak volbracht had. Zij legde in totaal 3557 bezoeken af aan verschillende patiën ten. Daarnaast verrichtte zij tal van andere werkzaam heden. 417 Consulten voor zuigelingen werden gegeven, terwijl het consultatiebureau voor kleuters door 142 kleu ters werd bezocht. Dit jaar werden 10 kinderen naar va- cantiekolonies uitgezonden, waar ze elk 35 dagen werden verpleegd. Dr. v. Deutekom uit Tilburg hield een lezing over het on derwerp: „T.B.C.-bestrijding in het gezin". Aan het slot van zijn ver slag wijdde de secretaris en kele hartelijke en dankbare woorden aan de nagedachte nis van de heeren v. Gent en Mayers, wier nagedachtenis steeds in eere gehouden zou worden. Hierna bracht de penning meester de heer Bonis, ver slag uit. Het finantieele verslag over 1946 sloot met een batig saldo van 552.59. De totale ontvangsten be droegen 5942.18, de uitga ven 5043.71. Het bedrag van het batig saldo werd vastgesteld na af trek van diverse nadeelige saldi. Het finantieele verslag van het Wijkgebouw vermeldde een totaal aan ontvangsten van 1121.—. Batig saldo 419.45. Bij de verkiezing bestuurs leden werden na stemming de heeren Wildeman (21), Wil- zing (22), v. Zeist (20) die periodiek aftredend waren, herkozen. Er werden 22 stem men uitgebracht. In de vacature van dhr. v. Gent werd ds. van Burgeier gekozen met 17 stemmen en in de vacature van den heer Mayers, na tweede stemming, de heer v. Ruggen (13). De gewijzigde statuten en het huishoudelijk reglement werden goedgekeurd. De heer v. d. Waarden ves tigde hierna de aandacht op den cursus voor Kraamver zorgsters, die te Sprang-Ca- pelle gehouden wordt. De meisjes (van 2140) ontvan gen een theoretische oplei ding van 3 maanden, waarna een jaar practijk volgt. Er is reeds een centrum in Woudri- chem, Eindhoven en thans Sprang-Capelle. De belang stelling is echter nog zeer ge ring. Het plan bestaat om dezen winter een moedercur sus te houden. Het badhuis heeft de blij vende belangstelling, doch wegens materiaalgebrek is een en ander nog even uitge steld. De commissie blijft in dezen echter actief en zoodra mogelijk wordt de zaak on middellijk aangepakt. Na een gedachtenwisseling over de zeep-situatie werd de vergadering gesloten. EXCURSIE HEEMKUNDE. In ons bericht in 't vorig nummer over de excursie der vereeniging voor Heemkunde, spreekt onze verslaggever over café Snijders. Om mis verstand te voorkomen wijzen we er op dat hier natuurlijk bedoeld is café „Galgenwiel" van den heer Jos Steenber gen-Kroot.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2