De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING No. 37 Donderdag 8 Mei 1947 AANVRAGEN BIJZONDERE ARBEID. 7 Mei. De Directeur van de Distributiekring 251 Waalwijk maakt bekend: De naamlijsten van collectieve en individuele aanvragen voor toeslag wegens bijzondere arbeid voor de 7e en 8e periode 1947 (8 Juni t.m. 2 Augustus) kunnen tot uiterlijk Zaterdag 17 Mei a.s. bij de plaatselijke distributiedienst (zitdagen) worden ingeleverd. Voor nieuwe aanvragen kunnen eveneens tot bovengenoemde datum formulieren worden afgehaald en ingeleverd. Bij inlevering van deze laatste formulieren moeten de distributiestamkaarten1 van alle betrokken arbeiders worden overgelegd. Indien de werknemer, waarvoor wordt aangevraagd, reeds eerder toeslag genoten heeft, noet bij de aanvraag zijn bewijs van afschrijving worden ingeleverd. De werkgevers worden verzocht de naamlijsten en nieuwe aan vragen vóór of op de gestelde datum in te leveren, daar het niet tijdig indienen tot nadeel van de betrokken werknemers kan strekken. ZEEP VOOR MELKVEEHOUDERS EN SLAGERS. De aanvraagformulieren MD 233—51 voor zeep voor melkvee houders en slagers voor de 7e en 8e periode 1947 (8 Juni t.m. 2 Augustus) kunnen tot uiterlijk Zaterdag 17 Mei a.s. bij de plaatse lijke distributiedienst (zitdagen) worden ingeleverd. Degenen, die voor deze periode reeds een aanvraagformulier inleverden, behoe ven zulks niet opnieuw te doen. Melkveehouders en slagers, die nog niet in het bezit van een aanvraagformulier zijn, kunnen dit tot bovengenoemde datum ver krijgen. Er zij reeds thans op gewezen, dat bij het afhalen der rantsoen bonnen, waarvoor t.z.t. een oproepbericht zal worden gezonden, de stamkaarten van de belanghebbenden (voor melkveehouders alleen het hoofd van het bedrijf) moeten worden overgelegd. Aanvragen, gedaan na bovenvermelde datum worden niet meer in behandeling genomen. SLUITING DIENST OP 15 MEI. In verband met Hemelvaartsdag zullen de kantoren in de kring op Donderdag 15 Mei a.s. voor het publiek gesloten zijn. Tengevolge van deze sluiting vindt op die dag dus geen zitting plaats van de afdelingen „Voorlichting" en „Centrale Kas" in de gemeenten Dromen, Vlijmen, Loonopzand en Waalwijk. De inwo ners dezer gemeenten worden verwezen naar de in dezelfde week voor hun gemeente vastgestelde zitdag (en) met dien verstande, dat voor Loonopzand op Woensdag 14 Mei van 9—12 uur een extra zitdag zal worden ingelast. De inlevering door detaillisten geschiedt voor die dag als volgt: DRUNEN, inleveren op Dinsdag 13 Mei normale uren. HEUSDEN, inleveren op Woensdag 14 Mei van 9 tot 12.30 uur. WAALWIJK, inleveren op Woensdag 14 Mei normale uren. WASPIK, inleveren op Vrijdag 16 Mei normale uren. Voor Kaatsheuvel brengt deze verschuiving eveneens een wij ziging in de inleveringsdagen mede. Detaillisten, die gebruikelijk op Woensdag moeten inleveren, moe ten thans op Dinsdag 13 Mei nor male uren hun bescheiden aanbieden. (Z.O.Z.) ZONDAGSDIENST 11 Mei 1947. Doktoren: Dr. P. J. A. Lenglet. Apotheek: Geers. DE ACHTERGROND VAN LINGGADJATI. Herstel van wederzijdsch vertrou wen alleen brengt oplossing. De vergadering in den Gilden bond, die Vrijdagavond door de. K.V.P. was georganiseerd, ge tuigde, zooals de voorzitter, Drs. van Loon, in zijn openingswoord opmerkte, van de geringe belang stelling van het gros van ons volk voor een zooveel beteekenen, de kwestie als het Indische vraag stuk is. Wegens verhindering van Prof. Dr. Stokman, sprak dezen avond de heer Sybesma, die be kend staat om zijn groote kennis van het Indonesische volk en zijn deskundigheid inzake de Indische kwestie en in deze hoedanigheid dan ook de Indische rubriek van „de Linie" redigeert. In stylistisch goed verzorgde en duidelijke taal behandelde hij het ontstaan en den groei van de be wustwording van Indonesië, die voortsproot deels uit de nalatig heid van Nederland, deels uit de Japansche propaganda voor de Pan-Aziatische beweging. Aan de nalatigheid van Nederland immers is het te wijten, dat het Ned.-Ind. leger zich binnen zoo korten tijd gewonnen moest geven en dat de geesten van intellectueelen en se- mi-intellectueelen van het Indische volk ontvankelijk waren voor de ideeën van de Japansche propa ganda, waarvan menigeen welis waar de holheid en veegheid in zag, maar waarmee vele anderen sympathiseerden, deels uit vrees, deels uit overtuiging. Toen de Ja- panneezen zich genoodzaakt za gen Indië op te geven om het eigen land te gaan verdedigen en zoo doende zelf de bewustmaking van het Indische volk niet meer kon den voltooien, veranderde het ac cent van hun propaganda. Zij zouden Indonesië in staat stellen zelf den strijd tegen de blanke overheersching te strijden. De jeugd werd gedrild, het volk werd liefde en waardeering bijgebracht voor eigen ras en land. Na de capitulatie van Japan leeken de vrijheids verwachtingen den bodem ingeslagen, maar het is de door Japan opgevoede jeugd geweest, die ten koste van alles doorzette. Hieruit blijkt dus dat de Repu bliek Indonesia een Japansch maaksel is, 't geen echter niet mo gelijk was geweest, als niet tien tallen jaren tevoren in Indië een nationalisme had bestaan, zooals dat bleek uit de petitie Soehardjo in 1936. Men kan de toestanden zooals die op het oogenblik zijn, wijten aan velerlei omstandigheden, één ding echter is zeker, dat ook de houding der Geallieerden hieraan zeer schuldig is. Immers in de zes weken die verliepen voordat na de capitulatie het handjevol En- gelschen aan land ging, heeft de Indonesische jeugd kans gezien, het heele beeld van Java te ver anderen en onafhankelijke repu bliek te „spelen". Beperkte plaats ruimte verhindert ons veel hier over te zeggen: om kort te zijn, 't is de schuld van den Britschen generaal geweest dat de Repu bliek nu nog bestaat! De heer Sybesma zette ook de rol .uiteen die Engeland en Ame rika in deze gespeeld hebben. Men moet de Koninklijke verklaring van 7 Dec. 1942 niet alleen tot Indonesië gericht zien, maar even zeer tot Amerika, waar een pro paganda in het leven was geroe pen, die zich kantte tegen de ko lonisatiepolitiek, welke overigens zeer begrijpelijk was, als men be denkt dat al het groote wat in Indië tot stand is gebracht, op de eerste plaats gedaan is om eigen economische belangen te dienen. Veel heeft men aan Dr. van Mook verweten, hij was de schuld van de houding der Britsche re dering, hij was de schuld dat er geen troepen waren, etc. etc., maar niets heeft men kunnen be wijzen, terwijl daarnaast nog de vele verdiensten staan: hij heeft er voor gezorgd dat de Ned. re geering steeds als de wettige sou- verein van Indië is beschouwd, dat de bondgenooten de Republiek niet hebben bevestigd en dat er nu na 15 maanden een goed ge organiseerde troepenmacht is. Verder wees hij nog op onzen plicht, die menschen te geven wat zij rechtens eischen: zichzelf te zijn en zichzelf ook te besturen. Het zou een archaïsme zijn en in flagrante tegenstelling met de Ko ninklijke Rede. wanneer wij de si tuatie zooals die voor den oorlog was wilden handhaven. Het is onze taak Indonesië te geven wat het eischt, omdat hier in alleen de mogelijkheid iigt van een Nederlandsch—Indonesische samenwerking en deze taak wil len de Indonesiërs ook gaarne van ons aanvaarden. Dat zij alleen het „onduidelijke" Linggadjati hebben willen onder teekenen is te wijten aan hun wantrouwen, dat wij hun nog zul len ontnemen, wat zij voor zich zelf hebben bevochten. Het zou ons te ver voeren de vragen te behandelen die dhr. Sy besma op duidelijke, overtuigende wijze beantwoordde. Wij raden alle belangstellenden aan in het vervolg dergelijke vergaderingen, die van zeer groot belang zijn voor een juist begrijpen van de politieke toestanden, bij te wonen. GILDE ST. CRISPIJN EN CRISPINIANUS HULDIGT ZIJN VOORZITTER. Maandag 28 April kwamen de leden van het Gilde te vm. Besoijen in het café van dhr. J. v. d. Meijs bijeen, om hun voorzitter den heer M. Ver hagen, die deze functie reeds 40 jaren had vervuld, te hul digen. Namens het Gilde sprak de beschermheer de Edelachtb. heer burgemeester den jubi laris toe. Het was hem een groot genoegen op deze feest- vergadering tegenwoordig te kunnen, zijn, vooral daar het een zoo zeldzaam tübileum betrof. Voorzitter worden noemde hij geen kunst, maar voorzitter blijven en dan zóó dat de leden allen graag met hem te doen hebben. Hij leg de vooral den nadruk op het aandeel dat de jubilaris had in de instandhouding van een zoo belangrijke, cultureele traditie en hij hoopte dat hij den heer Verhagen over 10 jaren met zijn gouden jubi leum geluk zou kunnen wen- schen. Vervolgens overhandigde hij hem een geschenk van het Gilde in den vorm van een mooie staande schemerlamp. In een kort dankwoord be loofde de heer M. Verhagen dat hij, zooveel het in zijn vermogen lag, steeds de be langen van het Gilde zou blij ven behartigen en hij sprak de hoop uit dat het Gilde ook door de belangstelling der jongeren, steeds meer zou gaan bloeien. Namens het bestuur van de Langstraatsche Schuttersbond feliciteerde hem de secretaris de heer Elshout. Hij ver wachtte den jubileerenden voorzitter nog bij vele con coursen en vergaderingen te genwoordig te zullen zien. Vervolgens overhandigde hij hem een klein cadeau. In zijn antwoord drukte de jubilaris er zijn spijt over uit dat hij piet overal meer bij kon zijn, maar beloofde toch steeds zijn'belangstelling voor het schutterwezen te toonen. Hierna bleef men nog lang gezellig bijeen, om dit zeld zame jubileum te vieren. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. A.s. Zaterdag zal het echt paar Bossers-Brok den dag van het gouden huwelijks feest herdenken. De buurt- commissie o.l.v. den heer P. Brouwer heeft voor dezen dag reeds een programma opge maakt dat klinkt als een klok. Door bruidjes begeleid zal naar en van de kerk getrok ken worden, terwijl 's mid dags door het comité en door de buurt een cadeau zal wor den aangeboden. Des avonds zal een serena de gebracht worden. - 's Maandagsavonds wordt een feest voor de buurt ge geven. R.K.A.B. De R.K.A.B. maakte een bedevaart naar Onze Lieve Vrouw van Elshout. 's Mor gens om kwart over zes werd uit Waalwijk vertrokken, waarna men om ca. half acht in Elshout arriveerde. Alhier werd een H. Mis opgedragen door den Weleerw. Heer Ka pelaan Völker, geestelijk ad viseur der vereeniging, ter wijl onder de H. Mis een pre dicate werd gehouden door den Zeereerw. Heer Pastoor Ras. Om 9 uur werd de terug tocht naar Waalwijk aan vaard, waaronder gezongen en gebeden werd, afgewisseld door muziek der harmonie St. Crispijn. DOODEN-HERDENKING. Wij hebben aan het verslag in ons vorig nummer betref fende de Dooden-herdenking en Bevrijdingsdag, die zulk een uitstekend verloop gehad hebben, aanvullend een paar wenschen geformuleerd. We komen daarop nog even te rug. Wij zeiden dat we in 't bezit moeten komen van een prima geluids-installatie, die bij alle publieke feestelijk heden dienst kan doen. Nu wordt door de fa. v. d. Heu vel gedaan wat mogelijk is om alles goed te doen func- tioneeren, maar we zullen iets prima's moetenaanschaffen in onze gemeente. Ten tweede zouden we gaarne zien dat bij een der gelijke herdenking zoo eenigs- zins mogelijk 't verkeer voor een half uurtje wordt omge legd. Zóó blijft 't hinderlijk. We willen tevens de gele genheid te baat nemen, nog eens doen uitkomen welk een groote medewerking men steeds heeft van onze Ver kenners, die voor zulk een mooie afzetting zorg droegen Zaterdagavond en Zondag op zoo piëteitsvolle wijze de bloemen groepeerden onder den gedenksteen en de kran sen op de graven. Wij wijzen op de schitterende prestaties onzer gymnastiekverenigin gen, maar niet 't minst op 't succes van den voetbalwed strijd; daar lag over het pu bliek en spelers een bijzon dere sfeer, een sfeer van spanning, een sfeer van verbroedering zouden we haast zeggen en wij zeggen 't de duizenden na: „wat een elftal kon Waalwijk in het veld brengen, als er eenheid was". Wij geven de hoop niet op, zeker niet na een wedstrijd als die van Maandag. AANBESTEDINGEN. Bij de gehouden openbare aanbesteding door het Rayon Bureau Wederopbouw Boer derijen te 's-Hertogenftosch voor het bouwen van een boerderij in de gem. Schijndel onder architectuur van C. Th. A. v. d. Wielen, was de in schrijving als volgt: L. Kooien, Waalwijk ƒ45335 M. Kleingeld, W'wijk ƒ45250 J. Hogendoorn, W'wijk 44595 F. W. Teurlings, Kaatsheuvel 39800 Rede van burgemeester Lambooy, ter gelegenheid van den Bevrijdingsdag. Op dezen tweeden herden kingsdag van de bevrijding van ons Vaderland, gaan on ze gedachten als vanzelf weer terug naar Mei 1940, toen ons kleine leger na een korten, hopeloozen strijd werd over weldigd, ondanks de krachti ge hulp van de Fransche troepen. Wij denken weer te rug aan de verslagenheid, welke zich van het geheele Nederlandsche Volk meester maakte na de onverwachte capitulatie en aan het offer van 2400 jonge levens, die die korte, vergeefsche strijd het vaderland heeft gekost. Verder komt weer in onze gedachten de tijd van de be zetting, die een tijd is gewor den van tyrannie en terreur, van doodsangst en verschrik king, van cel en concentratie kamp, van roof, moord, bloed en tranen. Voor de meesten van ons beteekent de bezet tingsperiode een angstige droom, doch voor velen is 't ontzettende werkelijkheid ge worden. De bezettingstijd kostte Nederland ongeveer 265000 menschenlevens aan gesneuvelden bij leger en vloot, luchtvaart, koopvaardij, ondergrondsch verzet, bin- nenlandsche strijdkrachten, Irene-brigade en burger slachtoffers van bombarde menten enz. In het bijzonder dienen hier te worden ver meld de 110000 gedeporteerde Joodsche inwoners van ons land, waarvan slechts 5% is teruggekeerd. Hierbij zijn nog niet gerekend onze ver liezen in Indië, welke nog niet volledig bekend zijn, doch waarvan wordt aangenomen dat zij minstens zoo groot zijn als die in het Moederland. Bij het overwegen van al deze doorstane ellende ver vult ons een gevoel van dank baarheid ten opzichte van de Canadeezen, Polen en Engel- schen, die ons land en in het bijzonder onze gemeente de bevrijding hebben gebracht en door wier komst onder al le bezettings-ellende een streep werd gezet. Vreugde en blijdschap be zielt ons heden op dezen na- tionalen feestdag, nu wij in 't vooruitzicht van belangrijke gebeurtenissen in 1948 (n.l. het 50-jarig regeeringsjubi- leum van H.M. de Koningin en de 300-jarige herdenking van de bevrijding uit Spaan- sche overheersching) genieten van de onschatbare waarde der herwonnen lichamelijke en geestelijke vrijheid van persoon, vrijheid van woord en geschrift, waarin krachten worden samengebundeld tot door eenheid bereikbare groo te daden van herstel en we deropbouw. Wij handelen zonder twij fel in de gedachtengang van hen die hun leven bewust of onbewust moesten geven in den strijd om de bevrijding van Nederland, wanneer zij dezen immensen overgang van donker naar licht willen zien in het heerlijke beeld van Herrijzend Nederland, van opgang naar betere tij den, naar een groote en groot- schere phase van geestelijke herbewapening en materieele welvaart. Het is verblijdend dat er weer wordt hersteld, gebouwd en gefabriceerd; dat onze mijnen een opbrengst per arbeider hebben waarop de geheele wereld jaloersch is; dat auto's en vrachtauto's weer in grooten getale rijden op onze wegen; dat op onze werven weer de hamerslagen worden gehoord voor 't klin ken der nagels voor uit het buitenland bestelde schepen; dat onze treinen weer loopen van 'Noord naar Zuid over de geheele breedte des lands; dat onze middenstand weer op kan bloeien en dat tenslotte in Indië,naar zich laat aan zien, de rust terugkeert en handel en nijverheid hun gang hebben hervonden. Zoo is het beeld van 5 Mei 1947 veel gunstiger dan dat van 5 Mei 1945. Wanneer het gat, het onmetelijk diepe gat, door den bezetter geslagen, weer zal zijn gedicht, dan zal op dezen nieuwen, misschien beteren bodem Nederlands glorie weer schitteren. Dan zal de Nederlandsche Leeuw zijn oude plaats innemen en zal men terugzien het ver trouwde beeld der Nederland sche Maagd, welvarend, met den hoorn van overvloed aan haar voeten, de Rood-Wit- Blauwe vlag in de eene hand en de andere beschermend uitgestrekt over een nijver en grootsch Nederland. Moge God geven dat dit oogenblik spoedig aanbreke. Door het gemeentebe stuur van Schijndel werd aan besteed den bouw van een rioleering met bijkomende werken te Schijndel. Er wa ren 43 inschrijf bil jetten bin nengekomen. De uitslag van deze voor Schijndel belang rijke inschrijving was als volgt: Fa. v. d. Elshout v. d. Bont Raamsdonk 396.000 Schapers en de Bont, Raamsdonk 389.000 De raming was ƒ280.000. BIOSCOOPPROGRAMMA. „MUSIS SACRUM". 9, 10, 11 en 12 Mei: „Five Graves to Cairo" een film over de Woestijnstrijd in Afrika, met Erich von Stro- heim als Rommel. Toegang 14 jaar. 14 en 15 Mei: „Man tegen man" en „De wraak van den Mexicaan". Toegang 14 jaar. „LUXOR THEATER". 9, 10 en 11 Mei: „Spring Parade" een vroolijke, vlotte film met Deanne Durbin in den hoofdrol. Toegang 14 jaar. 11 en 13 Mei: „Larry knapt het op". Een sensatie-film. Toegang 14 jaar. DRUNEN. Nationale feestdag. De tweede verjaardag der algeheele bevrijding van Ne derland werd alhier op ge paste wijze gevierd. De dag werd begonnen met een H. Mis voor de zielerust der oor logsslachtoffers. Om 11 uur had nabij het gemeentehuis een herdenking plaats met kinder-aubade, met medewerking van de beide harmoniën. Na een kort openingswoord door den voorzitter der Oran je-vereen. Notaris Schreurs en enkele zangnummers door de kinderen, sprak burgem. Mr. Th. v. d. Heijden een korte herdenkingsrede uit. Spreker wees op het feit dat we na 2 jaar bevrijding nog dikwijls de zucht slaken dat we nog zooveel te kort ko men. Wij komen nog wonin gen te kort, kleeding, dek king, meubelen en nog zoo veel meer; dat is, aldus spr., allemaal waar, maar als wij op dezen nationalen feestdag eens even terugdenken aan datgene wat wij vanaf 1940 hebben moeten doormaken, hoe onze goederen systema tisch zijn weggeroofd, hoe wij 5 jaren lang zijn geknecht en onderdrukt en hoe ons dorp er na de bevrijding uitzag, dan mogen we toch consta- teeren dat reeds veel werd bereikt. Wanneer wij op de zen nationalen feestdag nog een terugdenken aan hetgeen wat in de afgeloopen jaren aan ons voorbij ging, dan zal dat wis en zeker weer eens opnieuw ons nationaal gevoel wakker roepen en verstevi gen. Spr. herdacht in zijn korte rede al degenen die in dit tijdperk hun leven voor de bevrijding van het vader land hebben gegeven, waar na hij overging tot het uitrei ken van oorkonden en insig nes aan de Drunensche leden der voormalige Binnenland- sche Strijdkrachten. Met een kort woord van dank besloot de voorz. van de Oranje-vereeniging deze au-

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4