NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING FEUILLETON Gewogen en te Licht bevonden Driedubbel jubileum der Boeren- organisaiies ie Drunen. SPORT „DE ECHO" OOK UW BLAD. de officiëele opening a.s. Za terdag plaats. R.K. MIDDENSTANDS- VEREENIGING. De R.K. Middenstandsver- eeniging hield Maandagavond een belangrijke vergadering in café v. Bracht alhier. De opening werd verricht door den voorzitter den heer Meys, die de aanwezigen in een kort woord welkom heet te. De notulen der vorige ver gadering werden onveranderd goedgekeurd. Hier,na kwam de spiegel glas-kwestie aan de orde. Hieraan is nog steeds een groot gebrek en na 'n vrucht bare bespreking hierover en over den wederopbouw in 't algemeen, besloot men zich met het gemeentebestuur in verbinding te stellen. De Gewestelijke Avond scholen, waaraan wij in één onzer vorige edities reeds een uitvoerig bericht wijdden, vormden ook een punt van bespreking en de voorzitter deed hieromtrent nadere me- dedeelingen. Vijf personen hadden zich reeds opgegeven voor deze cursussen en wel 3 personen uit Loonopzand en 2 personen uit Waalwijk. Het voornaamste agenda punt was wel de te houden Middenstandstentoonstelling, waarvoor het initiatief geno men werd door de zoo actieve Katholieke Jonge Midden- standsvereeniging. De heer Meijs gaf hierover enkele nadere uiteenzettin gen; het zou als het ware een Jaarbeurs in het klein wor den, grootsch opgezet en zoo, dat zij het meeste effect zal kunnen afwerpen. Ook bleek uit de vergade ring dat er enkele leden wa ren ,die meer voor een win kelweek waren. Doch er werd uiteengezet dat een tentoon stelling duizenden bezoekerp kan trekken en meer blijvend effect heeft. Met algemeene stemmen werd dan ook beslo ten om een tentoonstelling te organiseeren. Enkele leden juichten het initiatief van de K.J.M.V. van harte toe, daarmede van hun waardeering voor het werk van de K.J.M.V. getuigend. Men zal zich thans in verbin ding stellen met verschillen de organisaties die ook be lang hebben bij een dergelij ke tentoonstelling zooals de Fabrikantenkr. „Langstraat" e.a. Er werd vanuit de verga dering vooral op spoed aan gedrongen. Op de terreinen zullen ver schillende vermakelijkheden en attracties aanwezig zijn. Aan de tentoonstelling zal kunnen worden deelgenomen door de K.J.M.V., door de le den der R.K. Middenstands- vereeniging, of door hen die voor dien tijd georganiseerd zijn, door alle sociale, econo mische en cultureele vereeni- gingen en instellingen enz. i Ook hoopt men dat de ge- meente zal deelnemen met uitbreidingsplan en haven kwestie. H.B.S. OP PROT. CHR. BASIS, WAALWIJK EN OMSTR. Men deelt ons mede Het bestuur van deze in op- richting zijnde streekschool, hoopt Dinsdag a.s. in een dan te houden vergadering o.a. te i beslissen of deze middelbare school, die zoowel voor jon- 1 gens als voor meisjes bedoeld j is, met September a.s. D.V. 1 geopend zal worden. Het bestuur acht het noo- dig dat ouders die hun kin deren naar deze school wil len zenden, dit thans weten. Mede door middel van de plaatselijke- en streekpers zullen zij dan ook voor Pink steren a.s. voor het besluit van deze bestuursvergadering in kennis worden gesteld. DAMMEN. Zondag 11 Mei werd de 4e ronde gespeeld voor het kam pioenschap van Nrd.-Brabant. In groep 2 waren de uitsla gen als volgt. A. v. d. RietC. J. Kerkhof 1—1 A. SchildersJ. Koster 11 J. v. d. HeuvelP. F. Janssen 20 J. CraneA. Nieuwkoop 11 De stand ziet er momenteel als volgt uit: J. Koster 4 3 10 7 A. Schilders 4 2 115 J. Craane 3 12 0 4 J. v. d. Heuvel 2 110 3 A. Nieuwkoop 3 1113 C. J. v. d. Kerkhof 4 112 3 A. v. d. Riet 4 0 3 1 3 P. J. Janssen 4 0 0 4 0 KATH. THUISFRONT. De trekking der loterij van Kath. Thuisfront vindt plaats in het centrum der belang stelling. Uit de Partijraad klonken stemmen die den laatsten tijd ook reeds in lagere partij-or ganen en in de pers zijn ver nomen. Men vreesde voor een aan den leiband loopen van de P. v. d. A., men drukte ook zijn bezorgdheid uit over het nieuwe beginselprogram van deze partij, dat de nei ging vertoont weer meer naar links te wijken. Anderzijds werd er echter eveneens op gewezen dat de samenwer king met de Partij v. d. Ar beid toch de beste mogelijk heden blijft bieden voor de verwezenlijking van sociale wenschen, waarop vooral de arbeiders reeds te lang heb ben gewacht. Prof. Romme heeft in een sterk en reëel betoog richting gegeven aan al deze inzich ten en sprak daarbij eveneens over de schaduwzijde van de samenwerking. Dev uiteindelijke balans op makend, achtte prof. Romme de samenwerking echter niet EINDEXAMENS R.K. H.B.S. A EN B TE WAALWIJK. Het schriftelijk gedeelte wordt voor beide afdeelingen afgenomen van Vrijdag 30 Mei tot en met Vrijdag 6 Juni 1947. De mondelinge examens worden voor de H.B.S. B af genomen van 19 tot en met 23 Juni en voor de H.B.S. A van 27 Juni tot en met 1 Juli 1947. Door den Minister van O., K. en W. zijn de volgende des kundigen aangewezen: voor de H.B.S. A de heeren J. M. Renders te Eindhoven, J. L. Baas te Maastricht en Drs. G. van Imbeeck te Waal wijk; voor de H.B.S. B de heeren Dr. W. Nieuwenkamp te Bilt- hoven, Prof. Dr. C. J. van Nieuwenberg te Delft en Mr. Dr. J. A. van Praag te Sant- pport. GEZINSZORG. Vrijdag 9 Mei j.l. had in de R.K. Huishoud- en Indu strieschool de eerste algemee ne vergadering plaats van de besturen der Stichting R.K. Gezinszorg uit de diverse plaatsen van de Langstraat VAN PE ECHO VAN HET ZUIDEN 27) In de eerste plaats ben ik hier gekomen om den man die zich Steven Schroot noemt te ontmaskeren. Zoodra Leo hem zag wist hij, dat die man een groote bedrieger is, daar hij zelf den waren Steven Schroot in Australië had ont moet. Hij verdacht er dit su jet en zijn bediende Stark van dat zij den waren Schroot hadden vermoord, daar hij had waargenomen hoe die twee op een helderen nacht een verdacht uitzienden zak hadden uitgestort in een put in den tuin van hun woning. Hij heeft mij toen getelegra feerd we kenden elkaar als heel goede vrienden dat ik, verkleed als zijn Chinee- sche bediende, bij hem zou komen om de zaak verder te onderzoeken. Die zoogenaam de Schroot zijn ware naam is Markman is de grootste schurk die er rondloopt. Al tweemaal sinds hij hier is heeft hij een moordaanslag gepleegd. Dat die van Beek toen gedood werd, is natuur lijk een vergissing. Schroot had Leo op het oog gehad omdat hij wel wist dat die hem verdacht. Toen kwam 't nichtje van den waren Schroot haar oom, zooals zij meende, opzoeken. Het on schuldige kind heeft MarJk- man in zijn gezicht gezegd onbevredigend. In het alge- j meen is aan de gestelde ver- j wachtingen beantwoord. Er I zijn verschillen van meening gebleken, tot ongelukken is het echter niet gekomen. Het regeeringsprograrn kwam niet in gevaar. Betreffende de Indonesische kwestie, sprak hij met vol doening over veel dat tot stand gebracht werd, doch met zorg over verontrustende verschijnselen, zooals het schandaal van de gedwongen interneering. In het kort sprak spreker over de oorlogsschade. Her stel en vervanging dienen voorop te staan. Voor de vermogensheffing zal de fractie in de Kamer eigen maatstaven aanleggen. Slotindruk van deze Partij raad is, dat er actief gewerkt werd en met een wil om om nieuwe wegen in te slaan. Daarnaast blijkt de nood zaak van meer werkelijk le ven, van meer bezieling in de j Partij. en enkele plaatsen van West- Brabant. De vergadering stond onder leiding van den heer Smol ders, voorzitter der Stichting Katholieke Gezinszorg Waal wijk. Op deze zeer belangrij ke vergadering werden be sprekingen gevoerd over den opzet en de financiëele aspec ten, die deze opleiding van de meisjes uit al deze plaat sen met zich brengt. De geanimeerde bijeen komst had een zeer vlot ver loop en men kwam tot een zeer bevredigende overeen komst op breede basis be treffende de financiering van dit hoogst belangrijke en ui termate sociaal werk, dat toch ook zoo noodzakelijk is. Het bleek dat de geheele aangelegenheid van uit een standpunt van zeer nauwe samenwerking werd bekeken. Een 20-tal meisjes zal aan den opleidings-cursus, welke op 19 Mei a.s. begint en een half jaar duurt, deelnemen. Deze opleidingscursus staat onder leiding van de maat schappelijke werkster mej. Lambermont, leidster van 't Gezinszorgwerk in de Lang straat. Zooals medegedeeld, heeft dat hij een bedrieger was en, zijnde een gevaarlijk element, besloot hij haar uit den weg te ruimen en sloot haar in de geheime kamer op in „Het Tuinhuis", waar hij haar den hongerdood zou hebben laten sterven. Leo had het meisje ontdekt, toen hij zich op dien avond van het tuinfeest met Dora verstopte; in den nacht waren Leo en Brakman sa men naar het huis van Schroot gegaan; waren op 't dak geklommen en hadden 't verhongerde meisje door den wijden schoorsteen gered. Maar daar „Schroot" er voor- loopig niets van weten moest dat dit slachtoffer nog in le ven was totdat haar getuige nis noodig was, hadden zij haar zoo lang in het huisje van Geel ondergebracht, om dat zij te zwak was om naar Amsterdam terug te keeren. Het bleek nu ook dat Leo en Brakman vóór dien tijd al twee pogingen hadden ge waagd om het arme meisje te redden: één toen zij ge stoord waren bij die zooge- naamden inbraak en daarna op den gedenkwaardigen avond van den moord op van Beek, toen zij veilig het huis hadden kunnen doorzoeken, terwijl „Schroot" zijn plichten als gastheer waarnam. Intusschen kon er gerechte lijk niets tegen „Schroot" on dernomen worden, eer Leo zeker was van den moord op den waren Schroot; vandaar dat hij in spanning uitzag op een telegram uit Australië. Nu dit gelezen was door Stark, voelde Brakman -zich allesbehalve gerust omtrent de veiligheid van Leo, want hij wist dat die beide schur ken voor niets terugschrik ten. Misschien zouden ze hem dooden omdat ze daardoor hun geheim veilig zouden achten. Geen wonder dus dat het drietal, dat zich langs den stoffigen weg naar het dorp spoedde, allesbehalve opge wekt was. Toen Leo bijkwam, kon hij zich zoo gauw niet herinne ren wat er gebeurd was en wist hij evenmin waar hij was. Zijn hoofd deed pijn en hij voelde zich wee en duizelig als hij zichzelf trachtte op te lichten van den harden vloer waarop hij lag. Toen hij langzamerhand weer geheel tot bewustzijn kwam, zag hij dat hij in een soort wintertuin lag, want er was een glazen zoldering en overal stonden palmen en an dere tropische planten. Het was het vertrek waar „Schroot" ook zijn vogels hield. Nu herkende hij de plaats, maar met welke be doeling hij daarheen gebracht was begreèp hij nog niet goed. Toen hij zich verroeren wilde, ontdekte hij tot zijn zeer groote verrassing dat hij met stevig touw gebonden was en dat het hem ten eenenmale onmogelijk zou zijn zich los te werken. Ineens trof het hem ook dat de vogels dan wel bijzonder stil waren. Toen hij en Chris er samen een bezoek hadden gebracht, maakten de pape gaaien er immers zoo'n hei- densch leven. Een oogenblik later flad derde er iets boven zijn hoofd en toen Leo zich met ontzettend veel moeite even oplichtte, merkte hij dat de twee gevaarlijke groene pa pegaaien losgelaten waren en in vrijheid losvlogen. Nu doorzag hij ineens het wraakplan van „Schroot". Niet voor niets had hij in Australië gewoond; hij wist maar al te goed dat die twee de verschrikkelijke Kea-pa- pegaaien waren die een ge vaar zijn voor de schapen kudden, zoodat er een prijs uitgeloofd is voor hun ver delging. Van het eerste oogenblik af dat Leo had gehoord hoe „Schroot" uit Australië was gekomen en er papegaaien op nahield, had hij al argwaan gekoesterd. Toen hij twee groene veertjes had gevonden op het veld waar v. Beek ge dood was en hij den dokter den aard van de wonde had hooren beschrijven, was hij overtuigd dat zoo'n Kea-pa- pegaai den bediende doodge beten had. Waarschijnlijk had „Schroot" dien vogel op hém Afgestuurd, in de ge dachte dat hij Leo was. Nu kon „Schroot" dit langs dezen weg toch bereiken, want ofschoon de vogels van nature geen menschen tot hun prooi kozen, waren zij waarschijnlijk met opzet uit gehongerd om hen des te fel ler en roekeloozer te doen zijn. Niemand behalve dan misschien Brakman zou zijn dood in verband brengen met „Schroot". Natuurlijk zou zijn lijk buiten op het land gelegd worden en de een of in het openbaar en onder po litietoezicht op 20 Mei a.s. des morgens 10 uur in het K.J.V.- gebouw. „De POSTDUIF" WAALWIJK. Zondag 11 Mei hield boven genoemde vereeniging een wedvlucht vanuit Nieufvilles (België). Afstand 147 km. In concours 231 duiven. Los om 8 uur. Ie Duif 9.53.56. Laatste prijsduif 10.3.28. De uitslag was als volgt: Fr. Schoemans 1, 34. C. Ver hulst 2, 6, 40. H. Pullens 3, 7. L. Mulders 4, 33, 42. Th. de Ronde 5, 13, 20. P. Timmer mans 8. A. Stokwielder 9, 37, 43. Ant. van Hilst 10, 16, 53. J. van Veldhoven 11, 28. Jos van Bladel 12, 18, 31, 41. Ant.- van Eijck 14, 21, 57. Th. Zwaan's 15, 36, 47. D. van den Boomgaard 17. A. v. Spijk 19, 30. A. Schuwer 22. G. v. Hui ten 23, 26, 38, 45. M. Verhulst 24, 55. L. van Dongen 25. H. van de Wiel 27. Th. Duijve- kam 29, 39. Jos Hensen 32. H. v .d. Pennén 35. H. Strijk 44. C. Schuwer 46. P. Wil- lemse 48. J. v. Bokhoven 49. M. v. d. Griend 50. C. Ha mers 51. H. de Bruine 52. Jo van Mierlo 54. L. de Bruine 56. A. Stam 58. Ie Overduif M. v. d. Lee. ELSHOUT. De Motorkozakken. Naar wij 'vernemen zullen de vermaarde Motorkozakken een sensationeele voorstelling geven op het terrein van den heer Klijn te Elshout, op Zondagmiddag 18 Mei om 3 uur. Zij brertgen een bijzon der programma, zooals de le vende brug, sprong over 9 mannen, de kruiser „Piet Hein" en de voetbalmatch op motoren, welke met groote spanning zal worden gevolgd. NIEUWKUIJK. Priesterwijding. Op Zaterdag 31 Mei a.s. ho pen de Eerw. Paters Gelasius Buijs, Theodorus Duijf en de gebroeders Gregorius en Rad boud Janssen van de orde der Eerw. Paters Cisterciënsers op Mariënkroon te Nieuw- kuijk, uit de handen van Z.H. Excellentie Mgr. Verhoeven op het kasteel van Stapelen te Boxtel bij de Paters As- sumptionisten, de H. Priester wijding te ontvangen. andere landbouwer zou het daar vinden. Misschien zou „Schroot" de papegaaien dit maal opzettelijk laten ont vluchten en zou, bijvoor beeld, een gebroken ruit wel kunnen dienen ter illustratie van het geval. Daar hij onwillekeurig voortdurend trok en rukte aan de touwen waarmede hij gebonden was, werden de pa pegaaien opmerkzaam en be gonnen boven zijn hoofd te fladderen met krijschende, doordringende kreten. Wat zou zijn einde een reeks van kwellingen zijn. Het, verschrikkelijkste zou nog wel wezen dat Christine hem van ontrouw verdacht en hem daarom niet langer haar vriendschap waardig zou achten. Toen eindelijk een van de vogels met den scherpen snavel zijn voorhoofd raakte, ontsnapte hem een kreet van wanhoop. HOOFDSTUK XVII. Toen Leo achterover viel, trillende voor het gevaar dat hem in letterlijken, zoowel als in figuurlijken zin boven het hoofd hing, hoorde hij voetstappen naderbij komen. Dit schonk hem weer hoop. Zou redding nu toch nog mogelijk zijn? Met vreeselijk gekraak vloog de deur open; er knalde een schot en één van de pa pegaaien viel dood te neer. Nog juist, eer Leo flauw viel, zag hij Brakman en een paar mannen van de politie binnenkomen. (Wordt vervolgd). De dag begon met een H. Mis en algemeene H. Commu nie in beide parochiekerken der gemeente. Om 9 uur had in het veilinggebouw 'n plech tige H. Mis van dankzegging plaats, opgedragen door den geest, adviseur, kap. Simons, hierbij geassisteerd door Pas toor Versteeg, diaken en kap. v. d. Berg, subdiaken. In de prachtig versierde groote veilinghal had om 10 uur een groote en druk be zochte feestvergadering plaats waarbij vele geestelijke en wereldlijke autoriteiten tegen woordig waren. Wij merkten o.a. op burgemeester R. J. Th. v. d. Heijden, Not. Schreurs, dhr. P. v. Haaren, secr. van den N.C.B., Ir. v. Haaren technisch adviseur van den R.K.J.B., Mej. v. Lierop, afge vaardigde van den Boerinnen- bond, Pastoor Versteeg en nog vele anderen. De voorzitter van het feest comité, kapel. Simons opende deze vergadering met 'n har telijk welkomstwoord en hij wees op het feit dat de N.C.B. van een kleine vereeniging, dank zij het doorzetten der boeren, is uitgegroeid tot een groote en machtige organisa tie. Spr. gaf hierna het woord aan den oud-secretaris en me de-oprichter den heer M. van Halder. Deze gaf een vrij uit voerig overzicht van het ver loop van den Boerenstand afd. Drunen vanaf de oprichting. De afd. Drunen-Elshout werd opgericht in 1897 onder het pastoraat van Deken Ghij- zens. De afd. telde toen 54 le den, waarvan er thans nog 2 in leven zijn, o.a. de heer Go- defridus Pijnenburg en onder- geteekende. Na dit overzicht betrad de heer Ganzenboom het spreek gestoelte voor het uitspreken van de feestrede. Met juist ge kozen woorden schilderde spr. in 'n gloedvolle rede de groo te economische en vooral de groote cultureele beteekenis der boerenorganisaties. Het is, aldus spr., voor Drunen van daag een jubel- en hoogtijdag, vandaag zien velen van u den gouden kroon op een levens werk. De schoonste kroon is wel datgene wat in deze 50 jaar op sociaal en cultureel gebied werd bereikt. Spr. be handelde in het kort de toe standen van vroeger en schil derde de tegenstelling tegen over thans. Spr. had een apart woord voor de jeugd. Het is op u, al dus spr., op wien de toekomst van onzen stand zal moeten worden opgebouwd. De we reld der toekomst zal mannen, zal vele mannen vragen met een rotsvast karakter en met een diep geloof, erf dat van uw voorgangers. Wanneer de stormloop van het ongeloof ook hier zal komen, zal het te pletter moeten loopen tegen u, tegen de katholieke organisa ties, zooals het dat in het ver leden heeft gedaan. Spr. sprak de hoop uit dat de boerenor- ganisatie in de toekomst groo- ter en sterker moge uitgroeien dan zij al is. Deze rede oogstte een en thousiast applaus. Kapelaan Simons dankte spr. voor zijn prachtige rede. In de rij van sprekers, die toen volgde, sprak burgemees ter v. d. Heijden. Burgemeester v. d. Heijden feliciteerde den Boerenstand met haar gouden jubileum en de R.K.J.B. en Boerinnenbond met hun resp. jubilea van 25 en 15 jaar. De Boerenorgani- satie kent vele harde werkers, maar een van deze harde noes te taaie werkers is toch wel uw oud-secretaris, de heer v. Halder. De heer v. Halder is thans een scheidend lid en tot hem zou een woord van af scheid passend zijn, maar dit past naar zijn meening niet op een gouden feest en ik zou 't bestuur willen verzoeken dit op een bijzondere vergadering te doen en ik zou het zeer op prijs stellen hierbij tegen woordig te mogen zijn. Ver volgens kreeg het woord de techn. adviseur van den R.K. J.B. ir. v. Haaren. Na de felicitaties aan de di verse vereenigingen, richtte spr. zich bijzonder tot den R. K.J.B. en prees Drunen om zijn zeer actieve af deeling, welke zij bezit. Wat in 25 ja ren in Drunen bereikt is, zou spreker gaarne ten voorbeeld stellen aan andere plaatsen. Spr. spoorde de leden aan den R.K.J.B. in eere te houden, het is de jeugd en de jeugd heeft de toekomst. De afgevaardigde van den Boerinnenbond,"Mej. v. Lierop nam hierop het woord. Spr. zag het feest der Boerenorga nisaties in Drunen als een gouden bruiloft. Vader, aldus spr., moeder en zoon, hebben op dien dag een gedenkwaar dig juhilé. Wij mogen het ge heel wel zien als een groot gezin, de geheele wereld is ei genlijk een groot gezin en zoo als er in een groot gezin een goede eensgezindheid en har monie moet bestaan, zoo moet deze ook bestaan in de orga nisatie. Wij moeten de kleine meeningsverschillen, indien er deze zijn, over het hoofd zien en het groote doel niet uit het oog verliezen. De secretaris van den N.C.B. de heer P. v. Haren, welke pas van een langdurige ziekte is hersteld, zeide niet te kunnen nalaten persoonlijk naar Dru nen te komen, om getuige te zijn van dit groote feest. Dru nen bezit een goede afdeeling en ik denk met vreugde aan die tijden dat ik met het be stuur van Drunen in contact kwam. Spreker feliciteert de afd. met hun jubilea. Rector v. Dal, geestel. adv. van den N.C.B., sloot de rij van uitheemsche sprekers. De gewijde spr. feliciteerde de afd. Drunen met hun jubilea en sprak den wensch uit dat het geestelijk nut der boeren- organisatie ver dragend mag zijn. Spr. spoorde de aanwezi gen aan trouw te blijven aan hun organisatie en aan hun boerentradities en gewoonten en zich verre te houden van 't stadsleven. De collecte voor de t.b.c.-bestrijding, welke in den loop van den dag zou worden gehouden, wordt door spreker warm aanbevolen en hij toon de zich een voorstander van een radicale t.b.c.-bestrijding. De voorzitters en voorzit sters der jubileerende veree nigingen dankten hierna de verschillende sprekers. De hr. C. v. Drunen, voorz. van den Boerenbond, spoorde de leden aan trouwe leden te zijn van hun afd. en stelde namens 't bestuur voor den oud-secre taris, den heer M. v. Halder, te benoemen tot eerelid van den N.C.B. met. uitnoodiging de vergaderingen bij te wo nen (applaus). Kapelaan Simons sloot hier na deze feestvergadering met den christelijken groet. Des middags en 's avonds werd in het veilinggebouw 'n film vertoond over onze jon gens in Indië en den Sportdag in Best, alsmede enkele komi sche nummers. De revue wel- ^ke hierna werd opgevoerd, was schitterend in elkaar ge zet. Declamatie, zang, muziek, spreekkoren, volksdansen, acrobatiek en gymnastiek, voordracht en conference, al les werd keurig en vlot ten tooneele gebracht. De harmonie der Jongens congregatie en de fanfare uit Elshout brachten in den loop van avond de jubileerende vereenigingen een serenade, waarbij wederzijdsch hartelij ke woorden werden gespro ken. De feestcommissie, bestaan de uit kap. Simons, voorz., A. Brok, .secr.-penn. en C. v. Dru nen, C. Klijn, A. v. Sluisveld, J. Muskens, F. v. Wezel, C. Klerks en J. Brok, comm., dankten des avonds allen die aan het slagen van dit feest hadden medegewerkt. Het was een geslaagde en prachtige dag. iBurgerlijke Stand April 1947. Geboren: Johanna W P dv J Chr. Wassenaar-v. d. Loo. Lambertus A M zv H J v Bla- del-Pulles. Maria C H dv H v d Graaf-v d Bergen. Adrianus M zv C Smits-Oer- lemans. Petrus F M zv G M Elshout-v d Dungen. Adrianus W C zv A M Oerle- mans-Vorstenbosch. Cor nelia M J E zv A P J Willem- se-v. Logten. Hendrika J dv J Mackay-v d Bosch Lamberta J dv J A Wijkmans- Marina. Anna C J dv M W alraven-Hakkel. Overleden: Maria C Velt- man oud 60 jaar echtgenoote van H Laaracker. Cornelis J Vugts oud 49 jaar. Gijs- bertus v Spijk oud 87 jaar we duwnaar van J v Drunen. Marijn Veraart oud 72 jaar. Martinus A v Gorckom oud 72 jaar. Wouterus v d San- den oud 74 jaar. Maria A H v Delft oud 36 jaar. S.V.Ï).D.E.S.K. 0—2. D.E.S.K., dat in de laatste wedstrijden niet in vorm bleek te zijn, heeft zich in een moeilijke uitwedstrijd tegen haar oude tegenstander SVD volledig hersteld. De achterhoede met de ge broeders v. Es en J. v. d. Ven als stopperspil, heeft keurig werk verricht en vooral na de rust toen S.V.D. geweldig in den aanval was, heeft zij bergen werk verzet. In het eerste half uur van den wedstrijd geeft D.E.S.K. den toon aan en v. Nieuw- stadt zet herhaaldelijk de bui tenspelers aan het werk. Uit een goed opgezette aanval weet C. Soeterboek, na een fout van een S.V.D.-back de score te openen, 01. Hoewel zich nog diverse kansen voor doen, komt de rust met dezen stand. In de tweede helft probeert S.V.D. het spel te forceeren. Zij speelt te veel op den man en de scheidsrechter deelt en kele waarschuwingen uit. Een vrije trap -froor S.V.D. wordt door Groenendaal schitterend tot corner verwerkt. Hoe de Bosschenaren ook zwoegen, 't gelukt hen niet om den ge lijkmaker te scoren. Dan waagt de verdediging zich te ver naar voren en dit wordt haar noodlottig. Een snelle aanval van D.E.S.K. doet den bal bij den vrijstaanden v. Laarhoven belanden en met een onhoudbaar schot brengt hij den stand op 02. S.V.D. speelt dan een verloren par tij, maar kan niet nalaten om in de laatste minuten nog te volharden in haar unfair spel. Terry en Berry in DE BRIL VAN SULTAN SAR. De schare die naar de toe spraak van den derwisj Has san luisterde, werd steeds groter. Danst op de goede af loop, derwisj!-riep men, danst derwisj! Dat liet Hassan zich geen twee keer zeggen. Nog nooit had hij met zoveel vuur door de lucht gezwierd als juist nu. Terwijl Hassan voor de geestdriftige menigte danste, opende de Sirdar het gevecht door met één houw van zijn zwaard de grote mast van een der schepen doormidden te slaan. Dat was het sein tot 't algemeen gevecht. De Sirdar vloog als een wervelwind door de boot en sloeg ieder die niet vrijwillig sprong, het water in. Welaan, honden, riep de Sirdar, ruimt de schuit en snel. De Sirdar hieuw zo ontzettend om zich heen, dat zelfs zijn eigen mannen niet aan boord durf den komen, uit vrees weer van de boot te worden afge slagen. Spoedig stond hij al leen op de schuit tussen zijn laatste tegenstanders. J ULIANAHIERON YMUS 30. Beide ploegen deden het met het warme weer kalm aan. In de eerste helft teekende zich de strijd hoofdzakelijk op het middenveld af met de thuisclub in de meer derheid. Diverse goed opgezette aanvallen strandden op de resp. verdedigingen of bleven door ge mis aan juiste afwerking zonder succes. De rust ging dan ook met 0'0 in. Na de hervatting opende Juliana de score. Een afgemeten voorzet van rechtsbuiten Lombarts komt op het hoofd van inidvoor Ver- heijden terecht, die den bal in de uiterste bovenhoek van het doel doet belanden, 1—0. Er volgt dan een periode waarop de gasthee- ren onophoudelijk voor het doel der rood-witten zweven. Paal en lat voorkomen verdere doelpun ten. Na dit offensief raakt het spel weer meer verdeeld. Verhoe ven moet er eenige malen aan te pas komen dat hem goed afgaat. Met nog 2 minuten voor de boeg ontstaat er een scrimage voor 't doel van de Tilburgers. De Ronde doet hieruit het leder in het net terecht komen, 20. Ook de vol gende aanval is raak en de links buiten H. van Gelder besluit de ontmoeting en de competitie met een welgericht schot dat doel treft, 3—0. VOETBAL. Programma Hemelvaartsdag. Ie Klasse. District IV. RKTVV—VVV NO ADDe Baronie BVVHelmondia NACVlissingen District VI. Sp. EmmaMVV Sitt. BoysEindhoven SpechtenLimburgia PSVMaurits 2e Klasse B. De ValkSchijndel TivoliWilhelmina TOP—SVD DESKZwaluw 3e Klasse C. RWB-WVO WSCOisterwijk 3e Klasse D. PCPKaaische Boys Groen-WitGudok BSCRood-Wit 4e Klasse D. Uno AnimoWit-Zwart Res. 2e klasse D. Hero 2—RAC 2 WSC 2—RWB 2 Baronie 2TSC 2 RBC 2—DESK 2 ATHLETIEK De eerste baanwedstrijden op het P.S.V.-stadion met drie promoties van Juliana-atlileten. Op de 3000 meter ontbraken dezen middag de cracks Timmer mans en v. Hilst. 52 Deelnemers Vragen en meeningen onzer lezers. Een wandelaar grieft het ten zeerste dat baldadigen aan hét groen en de boomen in onze gemeente zooveel schade berokkenen, b.v. langs Burgem. Smeelelaan en Pa rallelweg. In de Kerkstraat is een der mooie, jonge boo men geheel ontveld. Daar heeft men ook tijd voor noo dig; heeft geen der omwo nenden daar niets va'n ge zien? zoo vraagt hij. Ook de bloemen in de tui nen worden niet gespaard. startten op dit nummer in een hoog tempo dat de geheele race zoo bleef. Van Beijnen, voor het eerst gestart in een baanwedstrijd, liep zeer tactisch, was steeds in de kopgroep om tenslotte als 4e binnen te komen in den fraaien tijd van 10 min. 5 5/ao sec. Daar mede werd de Juliana-man meteen C.-klasser. Verdonk, eveneens van Juliana, deed het niet veel minder. Zijn 8e plaats in 10 min. 40 sec. mag met eere genoemd worden. De 400 Meter. Naast de Gebr. L. en A. Schuwer, kwam voor het eerst Fr. Kools op dit nummer uit. Alle drie bereikten zij de finale die ging tusschen de bloem van de Zuidelijke athletiek. In dit op zijn sterkst bezet veld werd Louis Schuwer tweede in 54.5 sec., Fr. Kools derde in 55 sec. Ook hier promoveerden de beide rood-gele Juliana-lui naar de B-klasse. Jammer was tenslotte dat door een administratieve fout van de wed strijddirectie Fr. Kools op de 100 meter A-klasse niet kon uitkomen, DAMMEN. Zondag 4 Mei werden de wedstrijden voor het persoon lijk kampioenschap 1947 van Noordbrabant voortgezet in 't clublokaal van de damver- eeniging „D.O.S." te Breda. De navolgende uitslagen wer den genoteerd: M. VerlouwH. Roos 20 A. HaaijerA. de Graag 0—2 A. Buuron H. M. v. Helvoirt 20 J. CraaneA. v. d. Riet 1—1 P. F. Janssen A. Schilders 02 J. KosterC. J. v. d. Kerkhof 20 J. v. EschC. J. de Jong 20 J. Kollenburgh J. Verlouw 20 M. v. Rooij—H. Ruberg 02 J. de GalanA. van Liempt 20 Zondag 11 Mei was de Til- burgsche damvereeniging de gastvrouwe voor de spelers. In haar clublokaal, café De Valk, Korvelscheweg, werd de vierde ronde van dit per soonlijk kampioenschap ge speeld met het volgende pro gram: C. J. de JongA. v. Liempt H. Ruberg—J. de Galan J. VerlouwM. van Rooij J. van EschJ. Kollenburgh A. v. d. RietC. J. v. d. Kerk hof A. SchildersJ. Koster J. v. d. HeuvelP. F. Janssen J. CraaneA. Nieuwkoop H. RoosH. M. v. Helvoirt G. de RenA. Buuron M. VerlouwA. Haaijer Dhr. P. Peperkamp had zich van de wedstrijden terugge trokken en speelde dus ver der niet mee. De minister van Land bouw acht de opbrengst van den oogst in het jaar 1946 niet onbevredigend; de -oogst is bijna zoo groot als die in de jaren 19301939 en bedraagt op basis 1939 100 thans: tarwe 99.4; haver 100; rogge 89.6; gerst 91.5; aardappelen 116. De aardappelenoogst is dus reeds veel hooger dan voor den oorlog. Bedroeg in 1939 de totaalopbrengst per ha. 18.4 ton, thans is dit 21.7 ton. Ook de oogst van suiker bieten beweegt zich in stij gende lijn: In 1939 37.5 ton per ha., nu 38. 9 ij 4

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2