NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Gewogen en te Licht bevonden UIT DE PROVINCIE. 75-jarig bestaan van de Liedertafel ,,Echo der Duinen". Loon-op-Zand. zonderheden over de wijze, waarop zij in het concentra tiekamp werden behandeld. Verdachte heeft, evenals de andere bewakers, veel gevan genen met knuppels geslagen en hij deed mee aan het „ap- porteerspelletje". De bewa kers hadden namelijk de „aar digheid" om Joodsche gevan genen een stok van een stuk land te laten halen, waarna zij met een mestpomp de ge vangenen volspoten. Ook wer den gevangenen voortdurend in diepe modderkuilen ge trapt, terwijl de aanwezig heid van verdachte bij het doodknuppelen van een der gevangenen door enkele ge tuigenverklaringen werd be vestigd. Verd. herinnerde zich van dit alles niets meer. De advocaat-fiscaal, mr. F. baron van Voorst tot Voorst, sprak zijn verontwaardiging uit over deze bestialiteiten. Verdachte was in Duitschen dienst geweest en werd aan het Oostfront gewond. In verband met den ernst van de ten laste gelegde fei ten, vroeg de advocaat fis caal levenslang. De verdedig ster mej. mr. M. Krijns voer de enkele verzachtende om standigheden aan, waarna het hof de uitspraak bepaalde op Maandag 19 Mei VERMOGENSHEFFING INEENS. Het is merkwaardig toege gaan bij de behandeling van de Vermogensheffing. Er ont stond een duel tusschen min. Lieftinck en mr. Teulings dat tot resultaat had, dat de laat ste het won, met hulp der christelijke partijen; zijn amendement werd gesteund door Chr. Hist, en Anti- Rev., terwijl P. v. d. A. en commu- nisten tegenstemden. Hij stelde n.l. voor om de heffing over 8 jaar te verdee- len, terwijl de minister met 5 jaar genoegen kon nemen, als 't vermogen voor minstens een derde bedrijfsvermogen is, tenslotte won mr. Teulings z'n 8 jaar; maar 't voornaam ste was dat mr. Teulings een verlaging van 25% over de geheele linie verlangde, wat hij later terugbracht op 20% en wat aangenomen werd met 49 tegen 34 stemmen, waar door de heffing 400 millioen minder zal opbrengen. De 'minister was hierover niet erg te spreken en de Partij van den Arbeid even min. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 28) Toen hij weer bijkwam hoorde hij, dat hij zijn leven te danken had aan die ont moeting van Chris met den detectieve, die zich onmid dellijk verzekerd had van de hulp van de politie met de bedoeling om Leo te bevrij - den en „Schroot" en Stark te arresteeren. En wat moet er nu ge beuren"' vroeg Leo. Hier blijven wachten tot „Schroot" terugkomt, ant woordde Brakman. Hij ral zeker komen als het donker is om te zien of je dood bent. Ik heb toch maar gelijk gehad dat er niets van het huwelijk van „Schroot" zou komen, zei Leo. Arme Ida! Den hemel zij dank dat je haar behoed hebt tegen zulk een schurk! riep Guus. Een teleurstelling was het dat de andere papegaai zeker ontsnapt was toen de deur opengebroken werd. Er zat dus niets anders op dan de menschen die in de buurt woonden, te waarschuwen dat ze binnenshuis zouden blijven tot het gevaarlijke dier gevangen was. Ze moesten in het donker blijven zitten, anders zou „Schroot" vermoeden dat er onraad was. Niet zoo heel lang duurde 91.000 MAN IN INDONESIë. Volgens mededeeling van generaal Kruis zijn er op het oogenblik 91.000 man in In donesië. De demobilisatie van een gedeelte kan beginnen als de tweede divisie is aangeko men. Bij aankomst in Neder land gaan de troepen direct naar huis. 6 JUNI TREKKING LUVA-LOTEN. De campagne voor de Luva- verloting gaat naar wensch. Evenals voor den oorlog doet het organiseerend Comité, „De Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart" alles, om in korten tijd de ge heele verloting te doen sla gen. De laatst gehouden ver loting in 1940 verliep in en kele weken; ook thans in '47 zal de Luva-verloting binnen zeer korten tijd trekken. De datum is bepaald op 6 Juni a.s. De trekking zal in het openbaar plaats vinden in 't Notarishuis te 's-Gravenhage ten overstaan van de H.H. Notarissen J. C. J. Waldorp, L. W. A. Duynstee, J. L. Neu teboom. De trekkingslij sten zullen dan direct disponibel zijn voor het publiek. WERKWEEK DER SCHOONHEID. Van 27 tot 31 Mei zal op 't gemeenschapsoord „Draken- burgh" te Hilversum door „Ons Lekenspel" een werk week worden georganiseerd voor voordracht, spel en de clamatie. De cursusstaf zal bestaan uit Anton Sweers, Joop Biek- mann, Frans 't Hoen, Annie Sweers en Matthieu van den Heuvel. In de avonduren zal voor de cursisten gelegenheid bestaan verschillende uitvoe ringen mee te maken, o.a. „Joseph in Dothan" van Von del en „De drievoudige wijs heid van Vader Wang" van Henri Ghèon. Tevoren ontvangen de cur sisten een opgave van ver schillende voordrachten, de clamaties en spelfragmenten, welke door hen moeten wor den bestudeerd, teneinde de lessen zoo profijtelijk moge lijk te doen zijn. Veertig mannen, vrou wen en kinderen zijn bij Za- gazig, vijf-en-vijftig kilometer ten Noord-Oosten van Caïro, in een Nijlkanaal verdronken doordat de autobus, waarin zij vervoerd werden, slipte en het kanaal in reed. het nu ook of ze hoorden een sleutel in de voordeur steken en er kwam iemand voorzich tig binnen. Het licht in de hall werd aangeknipt en haas tige voetstappen weerklon ken door de gang die naar den wintertuin leidde. Stark want die was het voelde zich niet bepaald aangenaam verrast toen hij de deur opengebroken vond en even later inspecteur Pa rels en Leo gewaar werd. Wat beteekent dit? vroeg hij met een aanmati gend air, waarachter hij zijn schrik trachtte te verbergen. Het beteekent dat je mijn gevangene bent, Stark, zei inspecteur Parels. Brak man trad op hem toe en deed hem de handboeien aan. Ik heb een bevel ttot inhechte- nis-neming bij mij wegens moord met voorbedachte ra de op Willem van Beek. Het is mijn plicht je er op te wij- ✓zen dat je je vonnis niet ver zwaart door 't afleggen van valsche getuigenissen. Het is een leugen. Ik heb van Beek niet vermoord en dat kan ik bewijzen. Dat staat aan de recht bank om dat te beoordeelen. Je geval komt bij de volgen de zitting aan de beurt. Dan zijn er nog een paar andere dingen die je ten laste gelegd worden: hoe komt het dat dat arme meisje ingemetseld werd in de geheime kamer en dat zij daar moest doodhongeren en dat de jonge baron van Heemstraten in den winter tuin werd opgesloten met twee gevaarlijke papegaaien? Dus dat heb ik alles aan jóu te danken, Leo Lee. Je GESLAAGD. Aan de Academie van Bouwkunst te Amsterdam werd aan den heer J. Huijs- mans, thans gevestigd als ar chitect te Rotterdam, het di ploma toegekend van het Voortgezet en Hooger Bouw kunst-Onderwijs. ER BESTAAT NOG EEN ROODE KRUIS IN WAALWIJK. Roode Kruis en E.H.B.O. zijn namen die voor velen helaas aan beteekenis gaan verliezen, vooral nu de oor log voorbij is. Men spreekt over het Roode Kruis en over de E.H.B.O., zonder dat men ten volle van de beteekenis er van doordrongen is, ook in vredestijd. Kortom, men ver geet het goede werk dat de E.H.B.O. en het Roode Kruis kunnen doen en ook reeds ge daan hebben. In het bijzon der denken we hier aan de af deeling Waalwijk. In den oorlog heeft deze af- deeling getoond wat zij waard is voor de inwoners van Waalwijk en dan komen we zoo langzamerhand waar we heen willen en waar we in dit artikeltje eens op wijzen willen, mede op verzoek van de zijde van het Roode Kruis zelf. In den oorlog werd goed werk verricht, maar nu de oorlog, de hemel zij dank, voorbij is, dreigt een werk loosheid voor de leden van de E.H.B.O., niet omdat' er geen werk is, maar omdat men haar vergeet, zooals we reeds eerder opmerkten. In dezen tijd, nu het snel verkeer weer zijn vooroorlog- sche plaats gaat innemen en zelfs een grootere plaats, in dezen tijd ook stijgt het aan tal ongevallen onrustbarend en niet alleen de verkeers ongevallen hebben zoo'n groo- ten omvang aangenomen. Maar hoeveel menschen- levens zouden niet gered kun nen worden indien er direct een arts ter plaatse geweest zou zijn. Docht dit behoort echter tot de onmogelijk heden; een dokter kan niet overal tegelijk zijn. Hier is het dat de E(erste) Ii(ulp) B(ijO(ngelukken)- menschen zoo'n goed werk kunnen doen. Zij immers zijn wel geen zult er voor boeten, jou slu we spion, dat je deze beschul digingen tegen mij uitgespro ken hebt. Gedraag je maar zoo kalm ifiogelijk, vermaande de inspecteur op vaderlijke wij ze. Als Verder kwam hij niet, want er klonk een doordringende schreeuw, onmiddellijk ge volgd door een driemaal her haald gefluit van de politie. Dat is Elders! riep Pa rels. Wilt u een oogje houden op den gevangene, mijnheer Brakman? Lang bleef hij niet weg en toen hij terugkeerde, droegen hij en een agent een roerloo- ze gedaante tusschen zich in. Wat is er gebeurd? riep Brakman. Mijn hemel, het is „Schroot". Is hij dood? Ja. Vertel dien heer eens wat er gebeurd is, Elders. Wel, dat is zóó in z'n werk gegaan, mijnheer. Ik stond, volgens mijn instructie, achter het boschje verborgen, toen ik ineens twee mannen op het huis zag toeloopen, ie der met een fiets bij zich. De een ging binnen met den huissleutel; de andere nam de fietsen mee naar een schuur. Fluitend keerde hij naar het huis terug, toen er ineens een groo.te vogel uit een laan kwam aangevlogen die hem aanviel. Hij begon te slaan naar het beest en nog net bij tijds meende ik te zijn, toen ik het dier met mijn stok doodsloeg. Maar die heer was toen al doodHij had een wondje aan de keel, dat hem misschien den dood had aan gedaan, maar als je mij vraagt, is hij van angst ge- dokter, maar hebben een opleiding, een intense op leiding genoten en zijn zoo getraind op alle mogelijke ge bied, dat zij direct kunnen ingrijpen en inderdaad directe eerste hulp bij ongelukken kunnen verleenen. Deze men schen zijn geen leeken, zij weten wel degelijk wat er in diverse gevallen moet ge schieden en zij kunnen de leiding direct overnemen en de juiste handelwijze toepas sen, waardoor veelal 't leven van een mensch gered kan worden. In het kort gezegd: ze zijn geen dokter, maar toch des kundig en bevoegd om voor- loopig op te treden. Ook de Waalwijksche E.H.B.O.-ploeg bestaat uit menschen die we ten hoe gehandeld moet wor den en de ploegcommandan- ten beschikken over materiaal dat aan alle eischen voldoet, zooals verband e.a. Hierop wilden we nog eens de aandacht vestigen, en we doen dit gaarne, speciaal naar aanleiding van 't recente on geval met het jonge meisje, dat misschien bij directe des kundige, voorloopige hulp, ge red had kunnen worden. Daarom, als er geen dokter bij dp hand is, waarschuwe men'een E.H.B.O.-er, terwijl een. ander den dokter gaat ha len. Hieronder laten we de namen volgen van personen die bij voorkomende gevallen direct gewaarschuwd kunnen worden Grootestraat en v.m. Besoij- en: E. v. d. Pluijm en M. v. d. Ven. Stationsstraat en Mr. van Coothstraat: D. van Oss. Antoniusstraat: H. Kamp man. Putstraat: L. Kolsteren. V.m. Baardwijk: K. Mulders. VEREENIGING VOOR HEEMKUNDE. De Vereeniging voor Heem kunde voor Langstraat en Land van Heusden en Altena hield op 10 Mei een Fiets- excursie naar de interessante baltplaats van de kemphaan tjes op de Kruisstraat tus schen Rosmalen en Nuland en op Hemelvaartsdag een ex cursie naar 't Veldersbosch bij Boxtel e.o. Bij Galgenwiel werd op 22 storven. Nog nooit heb ik bij iemand zoo'n verschrikten blik in de oogen zien komen. Stark, die wel inzag dat zijn zaak er hopeloos voor. stond, bekende dat „Schroot" hem ongelukkig had gemaakt, daar hij zich in diens macht voel de. „Schroot" wist namelijk van hem dat hij vele jaren geleden valschheid in ge schrifte gepleegd had en daar hij niet 'aan de hooge gelde lijke eischen kon voldoen die „Schroot" hem afperste voor geheimhouding, had hij deel moeten nemen aan den moord op den waren Steven Schroot, wiens rij kdommen hij zich vérvolgens had toe geëigend, waarna hij ook diens identiteit gestolen had en naar Holland was gegaan, waar hij het landgoed „Het Tuinhuis" had gekocht. Het was „Schroot" een lee- lijke tegenvaller geweest toen hij Leo, dien hij in Australië op een veeboerderij had lee- ren kennen, nu hier had weergezien als de zoon van baron van Heemstraten en ofschoon hij in het eerst niet wist of de jongeman hem had herkend, achtte hij het maar 't veiligst om een dergelijke gevaarlijke getuige uit den weg te ruimen. Gewapend met één van de valsche papegaaien had „Schroot" zich verborgen achter een boom, waar hij verwachtte dat Leo zou voor bijgaan. In plaats daarvan kwam van Beek en die viel nu als slachtoffer. Ondanks zijn volledige be kentenis kreeg'Stark toch een li April 1.1. de nachtegaal ge hoord. MOEDERDAG DER K.A.V. Op Donderdag 22 Mei a.s. zal door de Katholieke Arbei ders Vrouwen-organisatie de j aarlij ksche feestdag, de Moe derdag, gevier dworden. Deze dag wordt ingezet met een H. Mis om half zeven in de parochiekerk van. St. Jan Baptist, die ter intentie van de K.A.V. zal worden opge dragen door den geestelijk adviseur, kapelaan Völker. Des avonds om zeven uur is er een plechtig Lof in de kapel der Eerw. Zusters van het St. Teresia-gesticht, waar onder een toespraak zal wor den gehouden door den Eer waarden Adviseur. Na het Lof wordt de feest dag besloten met een feeste lijke bijeenkomst in het café van den Gildenbond. Het programma luidt als volgt: Opening door de presidente. K.A.V.-lied. Opdracht aan Maria. Maria-lied. Kort woord door Dioc. leid ster. Koffietafel, waaronder ei gen voordracht en zang der leden. Moederdag-lied. Mededeelingen en sluiting. AUTO-BOTSING. Vorige week had aan den gevaarlijken bocht aan den Hoek weer een botsing plaats tusschen een spoorbus en een luxe auto, waarbij de laatste materieele schade opliep. Proces-verbaal werd opge maakt. UITSPRAAK TRIBUNAAL. 't Tribunaal deed uitspraak tegen Suoss, aannemer alhier. Het Tribunaal oordeelde geen verdere maatregelen tegen S. noodzakelijk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Veronica C M dv. R Godula-Derks Wilhelmi- na H G M dv. W M H Kamp- Vloemans te Loonopzand Adriana Th E dv. G A G de Graaf f-Léij tens Francisca M P M dv. L J J Beijnen-van Helden Pet-rus J F M zv. F H T Eibers-Vloemans Helena H M dv. P C v. Esch- van den Hoek Jacomina W M dv. N P Maaijwee-Kuijpers te Drunen Maria H F dv. R Pullens-Smid Jacobus zv. J Treffers-Hulst Wal- langdurige gevangenisstraf. „Schroot's" dood was een verlichting voor Ida. Ze kon in het eerst nipt begrijpen dat zij nu weer meesteresse was over haar eigen leven. Ofschoon haar vader nu hoogstwaarschijnlijk de „Cle matis" niet zou hoeven te verlaten, wist zij toch heel goed dat ze heel arm waren, daar hij immers niet wist hoe dringend de omstandigheden voor haar geweest waren. Natuurlijk bleef zij steeds vervuld van deze gedachte en ook kwelden die haar nu zeer op een somberen avond, toen ze een eenzame wande ling maakte. Zij was nog niet ver geko men toen er een zware regen bui naderbij trok, zóó heftig, dat ze besloot even te schui len in een schuurtje aan den eenen uithoek van het veld. De deur stond open; dat viel dus mee. Maar er was al iemand in en welGuus van Slotenborg. HOOFDSTUK XVIII. Gedurende enkele seconden stonden ze elkaar aan te sta ren; toen stamelde ze: Ik wist niet dat je hier was. Anders zou je zeker niet hier gekomen zijn. Ik vrees, dat je je nu eenigen tijd in mijn gezelschap zult moeten schikken. Ik dacht niet zoozeer aan mij zelve, maar als ik had geweten dat je hier was, zou ik er zeker niet binnengegaan zijn, daar ik begrijp dat mijn tegenwoordigheid je niet aan genaam moet wezen. (Wordt vervolgd). .AFBAKENING VAN HET GRENSGEBIED Grenscontrole voor vee uitgebreid om veesmokkel tegen te gaan. Teneinde de veesmokkel naar België te kunnen tegengaan, zijn met ingang van 11 Mei 1947 nieuwe en strengere maatregelen getroffen. De nieuwe regeling houdt een belangrijke uit breiding in van het gebied, waarin in afwijking van de rest van het land bijzondere voorschriften ten aanzien van het aanhouden, vervoeren en verhandelen van paarden en vee van kracht zijn. Het aanbrengen van registratie merken bij runderen, zoals tot n.u toe in de grensstrook was voorgeschreven, vervalt. Daarvoor komen identiteitsbewijzen in de plaats. Overigens wordt het principe van de voorschriften, voorzover deze bestonden in de strook ter breedte van*5^2 km. langs de grens met België, gehandhaafd. therus A M zv. P A de Gouw - Hensen te Loonopzand An- tonius A M zv. F H Vermeer van Loon te Drunen Maria Th dv. WAM Vos-Ligten- berg Petronella J dv. A van Dongen-Verduijn te Spr.- Capelle Alexander J M zv. N A C Pessers-Ruding. Gehuwd: Johannes W Kol steren 35 j. en Bernardina G E van Noort 24 j. beiden te Waalwijk. Hmv.-aangiften: Lambertus A M Pulles 23 j. en Francina L M Bergmans 23 j. beiden te Waalwijk. Overleden: Huiberdina Koks 83 j., weduwe van H de Groot. Adriana E. de Waard 18 jaar. Ingekomen: C C van Bal- kom en kinderen van Dussen A J M Haverkort van War mond P D J M Franssen van Bloemendaal AP van Wezenbeek van De Bilt C M J de Kort van Gilze en Rijen P J Trommelen" van Veldhoven C Damen van Loonopzand K Drexler en gezin van Eindhoven J H A Snaphaan van Loonopzand MA Heestermans van Voorhout M J Remers van Nijmegen AP Vermeulen van Oosterhout. Vertrokken: C J M Zuidam naar Hees wijk J A Ver- wiel naar Oisterwijk. KORTE BERICHTEN. Nabij Meppel reed Woens dagavond een luxe auto in de Drentsche hoofdvaart. Drie van de vier inzittenden ver dronken. In Rome zijn door een hevige brand in een filmma gazijn 18 personen om het leven gekomen. De - meeste slachtoffers vielen te pletter, toen zij uit het 5 verdiepingen hooge gebouw sprongen. De Spoorwegen geven sinds eenige dagen weer één- daagsche r,etourkaarten af naar België. Zij zijn verkrijg baar o.m. op de stations Roo sendaal, Breda, Tilburg, Den Bosch en Eindhoven en bij de erkende reisbureaux. Onder groote belangstel ling van geestelijke en we reldlijke autoriteiten en alle klassen van Oisterwijks bur gerij. heeft in de kerk van St. Petrus te Oisterwijk de plechtige bisschopswijding plaats gehad van mgr. N. Ver hoeven, vicaris-apostolicus van Menado. Over de geheele wereld zijn bijna 19 millioen man onder de wapenen. Per jaar wordt ongeveer 25 milliard gulden meer uitgegeven aan bewa pening dan voor den oorlog. Op een der drukste kruis punten in Jeruzalem hebben onbekend gebleven Joodsche verzetslieden twee leden der Britsche politie neergescho ten. Het eerste slachtoffer overleed onmiddellijk, terwijl het tweede later eveneens is gestorven. De Helmondsche S.S.-er P. van der Boogaart, die in September 1944 in het gevan genkamp Vught was opgeslo ten, is dezer dagen er in ge slaagd voor de tiende maal te ontsnappen. De Willem Barendsz komt Woensdag a.s. in Am sterdam aan. 64) De - Sirdar rekende op uiterst doelmatige wijze met zijn tegen standers af. Nadat hij de mast van het schip der rovers had ge veld, greep hij de wapperende touwen die erbij neerhingen en slingerde die om de tegenstanders die het nog hadden gewaagd, in In het culturele leven van ons Brabantse Gewest hebben de Lie dertafels altijd een bijzondere plaats ingenomen, hetgeen wel be wezen wordt door de hoge ouder dom, die verschillende Liedertafels hebben weten te bereiken en door het grote aantal ervan, dat nog steeds actief is en vele concerten ten gehore brengt. Een van deze vele Liedertafels is „Echo der Duinen" uit Loon- op-Zand en deze „Echo der Dui nen" gaat jubileren. 75 jaar heeft zij er op zitten, 75 jaar activiteit en 75 jaar met ups and downs. En als we dan zo het program maboekje voor de feestelijkheden op 24, 25 en 26 Mei a.s. eens in zien, dan kunnen we niet beier doen, dan hier de Geschiedenis van cieze vereniging in het kort eens te laten volgen, zoals die door een insider van de vereni ging, voorzitter H. Th. v. d. Heu vel, beschreven werd. Het was in het jaar 1872 dat het toenmalig hoofd der school de heer Bus een zangclub vormde en oefende in een der schoollokalen en waaruit al spoedig de lieder- tafel „Echo der Duinen" ontstond. Vijf en zeventig jaren zijn sindsdien verstreken. Jaren van ups and downs heeft ook deze vereniging gekend, doch thans na de moeilijke oorlogsjaren, staat zij er weer fris en gezond voor en is op haar 75-jarig bestaan met flin ke dameskracht versterkt. Deed net Mannenkoor van zich spreken in 't verleden, op con coursen, o.a. behaalde het: 27 Aug. 1911 te Eindhoven bij Zangver. Het Rozenknopje, 3e pr. 3e afd. 12 Juni 1920 te Haarlem bij Kon. Liedert. Zang en Vriendschap 5e pr. 3e afd. 16 Mei 1921 te Breda bij Zang ver. Kunst en Vriendschap le pr. 3e afd. 16 Mei 1921 te Breda bij Zang ver. Kunst en Vriendschap Ere prijs van alle Mannenkoren. 16 Juli 1922 te Oudenbosch bij de boot achter te blijven. De ro vers raakten zo in het touw ver strikt, dat zij zich niet meer kon den verdedigen. Zelfs Terry en Berry werden per ongeluk gekne veld. Tenslotte was het werk ge daan. De Sirdar had het touw in vele stukken gehakt. Ieder stuk was groot genoeg om er één rover Oudenbosch Mannenkoor 2e prijs 2e afd. 6 Aug. 1923 te Raamsdonksveer bij De Kon. Erk. Harmonie De Eendracht 2e pr. 2e afd. 9 Juni 1924 te Loonopzand bij de Kon. Harmonie Sophia's Ver. le pr. 2e afd. 1925 te Tilburg, Tentoonstel ling, le pr. le afd. 18 Juni 1933 te Valkenswaard bij Zangver. De Volharding ie pr. le afd. Ook de toekomst wordt met vertrouwen ingegaan onder de eminente leiding van de heer Wilmont. De liedertafel heeft de steun mogen ondervinden en de goed keuring weggedragen van de hoog geachte familie Verheijen. Als eerste beschermheer is op getreden Jhr. H. F. J. M. Ver heijen te Vught tot 17 Dec. 1928: na diens overlijden werd het be schermheerschap overgenomen door diens oudste zoon* Jhr. Mr. J. B. L. J. M. Verheijen, Griffier bij de Arr. Rechtbank te Roer mond, tot 16 Oct. 1937; hierna werd het traditioneel aanvaard door zijn broer Jhr. Charles E. J. M. Verheijen, Eerste Stalmeester van H. M. de Koningin, Ritmees ter der Huzaren b.d. etc. te 's-Gravenhage, tot hij door de be zettende macht naar Buchenwalde vervoerd werd ert aldaar voor Koningin en Vaderland stierf 29 April 1941. Sinsdien kreeg „Echo der Dui nen" de derde zoon van haar eer ste beschermheer, die thans nog aan 't hoofd staat, n.l. Jhr. H. L. F. M. J. Verheijen te Vught. Als voorzitter of president zijn de heer v. d. Heuvel voorgegaan de heren j. F. H. v. d. Meeren, J. D J. H. v. d. Heuvel en C. Maas, thans nog erelid. Als Directeur zijn na de heer Bus opgetreden de heren Adr. Pij nenburg, Ant. Pijnenburg, F. van Abeelen, Ant. van Baest, Jac. Op de Caul, A. Struijk en F. Wil mont, onder wiens leiding thans „Echo der Duinen" staat. Ook dient hier vermeld de oud onschadelijk mee te maken. „Na gedaan werk is het goed rusten", riep de Sirdar tenslotte. „Als U ons nu losmaakt kunnen wij méé- rusten", zei Terry nijdig. „Ohe", zei de Sirdar aangedaan, „mijn goede vrienden, wreed gebonden". En hij bevrijdde de beren. lste Tenor en 2de Dirigent, de heer B. Dankers, die zich nog met volle ambitie geeft voor Mannen- en Dameskoor. Kon de voorzitter bij het gouden jubilé nog de eerste Beschermheer toespreken alsmede de heer J. F. H. v. d. Meeren, Ere-Voorzitter, die de ziel van „Echo der Duinen" is geweest, alsook een toen nog in leven zijnde medeoprichter de heer C. Dankers, thans is dit niet meer mogelijk. „Echo der Duinen" heeft de laatste jaren vele goede krach ten verloren, o.a. de heren Aug. Strijbosch, Jac. Vera, Adr. Pijnen burg en niet te vergeten het trouwe lid Corn. Pijnenburg, die gevallen is door de bezettende macht, (e.a.). Op de lijst van het gouden feest komt men weinige getrouwen meer tegen, behalve de heren J. van Rooij, thans erelid, Adr. Brands, nog penningmeester, G. Nijkamp, erelid, Ant. van Baest, erelid en de nog steeds trouwe le den Mar. Cools, H. Leermakers, C. v. d. Velden en Adr. Warten- berg. Festival. Ter viering Van dit grote jubi leum Wordt er in Loonopzand een groot festival gehouden op 24, 25 en 26 Mei a.s. waaraan door een TEN STRIJDE TEGEN MODERN HEIDENDOM. Duizenden mannen en jon gelieden/leden van de Maria- congregatie in den lande, kwamen Zondagmorgen naar de Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch ter beevaart om zich te bezinnen over de zen ding van deze congregatie in dezen tijd. Met een plechtige Hoogmis in de Kathedraal, opgedragen door den Hoogeerw. Pater C. Kerremans, provinciaal der jezuïeten, begon deze wereld- congregatiedag. Na de H. Mis sprak pater L. Paulussen S.J., algemeen secretaris der Ma- ria-congregatie in Nederland. Als broeders van één wereld huisgezin, zoo zeide hij, als ridders van één Koningin zijt gij hier bijeen gekomen, oude en jonge mannen uit Noord en Zuid, arbeiders en midden standers, mijnwerkers en landbouwers. Gij allen wilt als ee.n gesloten front den strijd aanbinden tegen 't mo derne heidendom, toegewijd aan Paus en Bisschoppen. En donderend klonk het ant woord, dat de mannen gaven op de vragen hun van den kansel gesteld: volgzaamheid belovend aan de bisschoppen, radicaal te zullen strijden voor Christus en vroom en rein te zullen leven, de regels der Congregatie onderhou dend. Des middags had voor het paleis van Mgr. Mutsaerts een demonstratie plaats om de trouw te betuigen aan de bis schoppen en, te protesteeren 21-tal verenigingen wordt deelge nomen, o.a. door St. Jan, Waal wijk; Oefening en Vermaak, Waalwijk; 't Rozeknopje, Capelle; De Volharding, Drunen; Concor dia, Loonopzand; Apollo, Kaats heuvel; Bel Canto, Kaatsheuvel, Kon. Erk. Harm. Sophia's Ver., Loonopzand; Euphonia, Kaats heuvel; Tot Bloei der Toonkunst, Waalwijk en Kunst na Arbeid, Capelle. Elk der deelnemende verenigin gen ontvangt eèn keurige herin neringsmedaille, terwijl onder alle deelnemende verenigingen na af loop van het festival geldprijzen van 60.—, 40. 25.— en 10.— verloot zullen worden. De opening der feestelijkheden zal geschieden op Zaterdag 24 Mei in de zaal van „Echo der Duinen" door de voorzitter van het feestcomité de heer J. D. E. v. d. Heuvel. Na het Wilhelmus en een toe spraak van de heer H. Th. v. d. Heuvel, voorzitter van „Echo der Duinen", zal de erewijn worden aangeboden. Om 6 uur neemt het festival dan een aanvang. De feestelijkheden worden voorn afgegaan door een herdenking do- overledenen op Zaterdag 24 Mei om 4 uur. tegen den laster die hun in de communistische pers werd toegevoegd. De vicaris-generaal, mgr. F. Hendrikx, sprak namens het episcopaat zijn voldoening uit over de massale opkomst en dankte voor de betuiging van trouw en aanhankelijkheid, waarna hij de aanwezigen de apostolische zegen gaf. VIER BOERDERIJEN VERBRAND TE LITH BIJ OSS. In het dorp Lithoyen (gem. Lith) is Zaterdag brand uit gebroken, die in minder dan geen tijd vier boerderijen en een woonhuis in lichter laaie" zette, tengevolge waarvan meer dan 30 personen dakloos werden. Een drietal van hen liep ernstige brandwonden op. De brand ontstond in de boerderij van den landbou wer van Ballegooy en nam direct zulk een omvang aan dat de geheele inboedel en landbouwinventaris, alsnïede 10 varkens, twee kalveren en een aantal kippen een prooi der vlammen werden. De brandweer van Lith kon geen hulp bieden, daar de blusch- installatie een motordefect had. Binnen een half uur stonden de aangrenzende boerderijen van. De Goor, Dekkers en Van Leuke even eens in lichter laaie en brand de ook het 50 meter verder staande woonhuis van P. van Lent tengevolge van de over slaande vonken tot den grond toe af. De brandweer uit Oss slaagde er in verder onheil te. voorkomen.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2