iz\ lull m 7] NIEUWS UII WAALWIJK EN OMGEVING 1 De reis der Ministers naar Indië één groote teleurstelling. FEUILLETON De geheimen van Villa„The Lawns" De regering schaart zich achter de Commissie-Generaal. Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. Waalwijk heeft een uitste kende, zeer belangrijke am bachtsschool die bezocht wordt zelfs door leerlingen uit het Land van Altena en waar tal van vakken onder wezen worden. Bovendien bezit deze plaats een Rijks- vakschool voor de schoen- en leerindustrie, welke vermoe delijk zal worden omgevormd tot een Middelbare School voor de hogere bedrijfslei ding. Zo stelt de Langstraat alle middelen in het werk, om de welvaart in dit gebied te ver groten. Maar nogmaals zij be klemtoond, dat alle energie tevergeefs zal worden aange wend, als de verbinding te water, over de weg en per rail niet zo spoedig mogelijk verbeterd worden. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING VAN Z.H. DE PAUS. Z.H. Paus Pius XII heeft Maandag een radio-rede ge houden over de wereldsitua tie. Hij verklaarde o.m. dat de wonden, door de oorlog ge slagen, nog niet geheeld zijn, doch in tegendeel dieper zijn geworden. Het jaar 1947 is reeds half voorbij en nog steeds zijn er overweldigende problemen ter oplossing over gebleven, aldus de Paus. Nog hebben wij de gelegen heid de grote problemen aan te vatten en de gevaren die de gehele wereld bedreigen, te keren. Een orde van recht en vrede moet gesteld worden in de plaats van onenigheid en geweld. Het opbouwen van de algemene veiligheid moet geschieden op morele zowel als materiële basis. Hoe kunnen de overwinnende na ties een toeneming van be wapening gedogen, hoe kun nen zij in puinhopen en el lende een waarborg zien voor hun eigen veiligheid? Het is nog niet te laat om door ge zamenlijke krachtsinspanning een dragelijke wereld te scheppen. Allereerst moet aandacht besteed worden aan het welzijn van de jeugd en het gezin. Uit vele delen van de wereld bereiken ons tra gische berichten over de el lende, welke door jeugd en gezin wordt geleden. Wij stellen al ons vertrou wen in God en na God in de gelovigen van de gehele we reld. In de harten der jon geren zijn twijfels over be ginselen en waarden en deze scheppen een besluiteloos heid, welke dreigt geen ein de meer te zullen vinden. Ons fundamenteel beginsel bestaat uit medewerking zon der voorbehoud tot 't totstand brengen van sociale recht vaardigheid. Daar zijn er die de katholieke kerk eerder als een vijand dan als een bond genoot beschouwen, 't Stand punt van de katholieke kerk ten aanzien van dit punt is echter duidelijk genoeg. Het ideaal van de kerk is: een vrede tot stand te brengen, der mensen waardig. Terwijl de wereld smeekt om rechtvaardigheid en orde om tot gunstige omstandig heden voor mens en maat schappij te kunnen komen, blijven millioenen menselijke wezens leven onder verdruk king en despotisch bestuur. Het vonnis van de geschie denis zal analoog zijn aan de vruchten van de gebeurtenis sen en het overleg van de ko mende maanden. De toekom stige generaties zullen hier voor lof hebben of veroorde ling, naar gelang het op de weg der ontwikkeling der mensheid het beginpunt be tekent van een herontwaken van het gevoel van broeder schap dan wel een verder voortzetten van het afdalen naar de stinkende moerassen van onenigheid en geweld, uit de modder waarvan niets anders fe voorschijn kan ko men dan giftige dampen van nieuwe onberekenbare ramp spoed. ABD'EL KRIM POETST DE PLAAT. De Franse regering is zeer verrast, volgens een woord voerder van het departement van buitenlandse zaken, door berichten, dat Abd'el Krim, de voormalige Noord-Afri kaanse opstandelingenleider op zijn reis van het eiland Reunion, waar hij in balling schap vertoefde, naar Mar seilles, te Port Said aan land is gegaan. Men verwacht na dere bevestiging van deze be richten af. Abd'el Krim, een Arabier, kreeg in Februari j.l. verlof om terwille van de opvoeding van zijn zoons zich met zijn gezin in Frankrijk te vesti gen. Volgens de Franse woordvoerder schijnt Abd'el Krim aan boord van 't schip bezoek ontvangen te hebben van vooraanstaande journa listen uit verschillende Ara bische landen en andere per soonlijkheden. Van berichten, dat hij door koning Faroek van Egypte uitgenodigd zou zijn om aan land te komen, is geen bevestiging ontvangen. „Wij hebben Krim's belof te onder erewoord, dat hij onder Frans toezicht zou blij ven, altijd gerespecteerd", al dus de woordvoerder. „Na zijn zeer loyale houding van de afgelopen jaren heeft deze woordbreuk ons zeer, zeer verrast". AANVAL DE BESTE VERDEDIGING. Plan voor militaire A opleiding. Een speciale burgerlijke adviescommissie heeft presi dent Truman een plan voor gelegd, volgens hetwelk alle Amerikaanse jongemannen 6 maanden militaire opleiding moeten ontvangen. Het rapport beveelt een op leiding sterk aan „om de vre delievende volkeren der we reld gerust te stellen. 750.000 a 900.000 jonge mannen zou den jaarlijks moeten worden opgeieid. Zij zouden op 18-jarige leeftijd dienstplichtig worden. De kosten van dit oplei dingsprogram zouden onge veer 1.750.000.000 dollar per jaar bedragen, ofwel „min der dan het bedrag, dat in een week van -de wereldoorlog werd besteed". De Ver. Sta ten moeten een altijd gereed zijnde luchtmacht bezitten, welke gebaseerd is op het' principe „aanval is de beste verdediging". De ervaring leert, aldus gaat het rapport verder, dat het noodzakelijk is „onze ge wapende macht op een der gelijke doelmatig en omvang rijk niveau te houden, dat de uitdaging van iedere aspirant aanvaller wordt getrotseerd". Tevens wordt er op aange drongen de meest vitale fa brieken te decentraliseren. DOMINION-STATEN IN VOOR-INDIë? Lord Mountbatten, de on derkoning van Voor-Indië, zal met goedkeuring van het Britse kabinet de Indische leiders de dominion-status aanbieden voor Hindoestan en Pakistan, benevens nieu we verkiezingen in de provin cie aan de Noord-westelijke grens, om te bepalen of dit gebied tot Pakistan zal be horen, aldus verneemt Reu ter uit goede bron te New Delhi. Deze beide delen van Voor- Indië zullen vrij zijn van in menging of controle van de zijde der Britse regering. Zij zullen echter de eed van trouw moeten afleggen aan de kroon. IN AMERIKA 348 DODELIJKE ONGELUKKEN IN ééN WEEKEND. Naar Ass. Press meldt, zijn in het afgelopen weekend ten minste 348 Amerikanen een gewelddadige dood gestorven. De meeste slachtoffers 159 kwamen door verkeers ongelukken om het leven, 42 personen verdronken en 147 personen werden door andere oorzaken gedood. „HITTEGOLF" OVER ONS LAND. Velen hadden het Zondag te kwaad met de warmte en dat was geen wonder: de eer ste Juni was tot dusverre de warmste dag van het jaar. Vooral in Eindhoven en Twente steeg de temperatuur hoog en wel tot 32 gr. Celsius, maar ook in andere delen van het land voerde de zon de warmte tot boven de 30 gra den op. Exceptioneel voor de tijd van het jaar is deze warmte volgens het K.N.M.I. te De Bilt echter niet, althans voor zover het de maximum en de gemiddelde temperaturen be treft. Wel sneuvelde een 40- jarig record, want in de nacht van Zaterdag op Zondak was de minimum-temperatuur (die in de Bilt 17 graden be droeg) hoger dan die, welke hier de laatste 40 jaren in deze tijd zijn genoteerd. Het warme weer zal nog wel even aanhouden, zo meent het K.N.M.I. De zeer warme lucht strekt zich mo menteel uit over de meeste landen van West-Europa en de daaraan grenzende staten. Maar ook geheel Duitsland en zelfs Polen liggen onder deze warme lucht. Ons land bevindt zich aan de Weste lijke rand van dit warmte- gebied, zodat een draaiing van de wind naar Westelijke richtingen ons althans een kleine afkoeling zou brengen. Gezien de algemene lucht- VERWACHTINGEN NIET BEANTWOORD. Natuurlijk verwachtte men niet, dat reeds dadelijk na de ondertekening van de basis overeenkomst positieve resul taten zichtbaar zouden wor den, wel meende men iets van een resultaat te mogen verwachten 4 a 5 weken daar na, niet slechts op economisch en financieel gebied, doch ook op staatrechterlijk en ju ridisch terrein. De verwach tingen te dien aanzien wer den niet beantwoord. De aard der besprekingen was zo, dat telkenmale als er iets bereikt was dat op over eenstemming leek, de onder handelaren der republikeinen terugkwamen, met voor Ne derland onaanvaardbare voor stellen. Deze gang van zaken vond een hoogtepunt, toen de ministers Beel en Jonkman hun reis naar Indië aanvin gen. De reis van de ministers, bedoeld voor eigen oriënte ring, tevens met het oogmerk persoonlijk contacten te leg gen ter bevordering van een beter wederzijds begrip en vooral ook met het doel de Indonesische verhoudingen, die nu eenmaal andere zijn dan die in Den Haag, beter te leren kennen, is een teleur stelling geworden voor de mi nisters. Juist toen zij uit Ne derland vertrokken op 3 Mei 1.1. keerde Geni uit Djokja te rug met de mededeling, dat de zojuist besproken econo mische oplossingen niet aan vaard konden worden. Toen de ministers Woensdag d.a.v. in Batavia arriveerden trof fen zij een situatie, die zij bij hun vertrek niet hadden ver wacht. Er zijn -toen talrijke be sprekingen gevolgd. Uit deze besprekingen is het vermoe den gerezen, dat bij de repu blikeinse regering niet de be reidheid aanwezig is op Ling- gadjati-basis verder te onder handelen. Ware deze bereid heid nog aanwezig geweest, dan ware verder onderhande len mogelijk gebleven en had de situatie een ander aspect vertoond. Het gebrek of lie ver de afwezigheid van be reidheid tot onderhandelen bij de republikeinen, heeft de nota tot gevolg gehad. De republiek maakte pro paganda tegen de federalisti sche gedachte welke zij zelf in Linggadjati aanvaard heeft. Echter is deze politiek der republikeinen buiten het re publikeins gebied niet popu lair. Zij bedient zich van een propaganda-methode, die bij bepaalde figuren met sterke afkeuring wordt gegroet. Zo heeft Soekawati in een be toog klachten hierover naar voren gebracht Hiervan heeft hij ook aan de ministers Beel en Jonkman mededeling ge daan. De ministers meenden dat de republikeinse regering el ke twijfel aan haar bereidheid Linggadjati na te leven moest wegnemen. Er zijn in de republiek in de laatste maanden geen mo gelijkheden geschapen het economisch apparaat weer op gang te brengen. In Oost-Indonesië is 't ech ter aanmerkelijk beter. In de laatste twee maanden zijn daar tekenen van grote voor uitgang te bespeuren. In de haven van Makassar heerst een dru,!^, verkeer en er zijn talrijke industriële projecten, terwijl ook de landbouw wordt gemechani seerd. druk-verdeling gelooft het K.N.M.I. echter dat een naar het Oosten teruglopende wind en daarmede een aanhouden van het warme weer waar schijnlijk blijft. 60-JARIG BESTAAN ALBERT HEIJN. Op Woensdag 28 Mei werd in het Ontspanningsgebouw van Albert Heijn in de Oost zijde (een schenking van de VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 2). Welton trok zich weer terug in de schaduw van de overhangende bomen. Hij kon toch heel goed onderscheiden dat de man een dikke stok had. Het da metje zelve, zomin als haar beide begeleiders, sehenen den man opgemerkt te heb ben. Ineens sprong hij over de muur en was op het punt haar aan te vallen. De honden trokken zich los van de riemen en vlo gen op den aanvaller af, maar op dat moment sprong er een tweede man over de muur, die het da metje zeker zou hebben neergeslagen, als Welton niet intijds tussenbeide was gekomen en de tweede aanvaller voor zijn reke ning had genomen, terwijl de eerste zich vliegensvlug voor de beide buldoggen uit de voeten gemaakt had. Vol belangstelling vroeg hij of zij zich bezeerd had, maar zij schudde het hoofd en zei op verwonderlijk zachten toon: Ik ben u wel verplicht. Ik schaam mij dat ik uw hulp nodig had, met twee zulke flinke beschermers bij mij. De aanval was ook zo onverwacht. Die donkere wegen zijn op den avond gevaarlijk. En heeft die man u geen letsel toegebracht? vroeg ze deelnemend. In het minst niet. Ik denk wel dat hij er niet goed afgekomen is, maar dat verdient hij ook. En mag ik u nu veilig en wel op den grooten weg gelei den? U kunt mij heelemaal thuis brengen als u dat wilt. Het is niet ver af. Daar kan ik u beter bedan ken. O, u is mij geen dank schuldig. Het was mij een voldoening om 'ns met die schurk af te rekenen. Dus u gaat niet mee, vroeg zij teleurgesteld en ook eenigszins beleedigd. Ik verzeker u anders dat de gebochelde haar vrien den goed ontvangt. In ieder geval is mijn dank groot. Ze stak de hand uit en sloot de zijne in stevigen greep. Goedenavond, sprak Welton, terwijl zij de rie men van de honden vatte en uit het oog verdween. HOOFDSTUK II. Een gedaanteverwisseling. Welton Keynes voelde zijn nieuwsgierigheid zóó zeer geprikkeld door dit tweede avontuur dat hij te rugging naar „The Lawns" om toch te solliciteren. Hij belde en het volgend mo ment voelde hij dat iemand den blik op hem gericht hield door het ijzeren tra lietje, dal hij in het eerst niet eens opgemerkt had. Onmiddellijk werd de deur open gedaan en Wel ton werd binnengelaten door een bediende in keu rig zwart livrei, wien hij vroeg: Is Miss Fcrriby thuis? Ik zal eens zien, Sir. Volgt u mij maar. De man ging hem voor langs het pad waar aan weerskanten late herfst bloemen bloeiden, terwijl de tuin wat er dan ten minste in de duisternis van te onderscheiden viel keurig onderhouden leek. Het was een ruim huis zag hij nu. Een grote vleugel van rood steen was er aan gebouwd en overal waren de vensters met klimop begroeid. De bediende ging hem voor naar de rustieke por tiek en zo traden ze de hal binnen. Het was overal even weelderig ingericht; er lagen dikke tapijten; er stonden marmeren beelden op kostbare voetstukken bloemen in sierlijke vazen jen varens in koperen bak ken. De brede trap was met een dikke loper bedekt en op het ruime portaal ston den een paar gemakkelijke stoelen. Welton werd bin nengelaten in een kleine zitkamer aan den achter kant van het huis. Vergele ken bij hetgeen hij tot nog toe gezien had, was het eenvoudig ingericht. Uw naam, Sir? Keynes. Ik kom naar aanleiding van de adver tentie voor een secretaris. Maar waarschijnlijk is het wel wat laat. De man nam het kaartje aan en Welton was dus al leen. De bediende had het licht aangeknipt, maar de gordijnen had hij niet dicht geschoven, daar het ven ster nog open stond, want het was verwonderlijk zoel voor de tijd van het jaar. Welton zal in een rieten stoel met fleurige kussens en hij genoot van het lan delijke uitzicht op den tuin en dit zo dicht bij 'n grote stad. Op tafel lag een nieuwsblad en hier keek hij eens even in. Onder aan de voorpagi na zag hij het portret van een man die op de wreed ste wijze een vrouw had vermoord. Hij ging door onder de. naam van Henry Ward en een belooning werd uitgeloofd aan den- gene die enige inlichtingen betreffende de misdadiger kon geven. Hij was onge veer 30 jaren, had zwart haar, donkere ogen en een donkere baard; was schriel van gestalte en liep wat gebogen. Toen trad Welton weer aan het venster en keek uit. Hij hoorde een auto stil houden en vroeg zich af of dit weer een mede dinger zou zijn? De bediende liet een man binnen die sprekend leek op het portret van den moordenaar Henry Ward. Datzelfde schriele figuur, het donkere haar en den donkeren baard. Hij was gekleed als werkman. Welton vroeg zich al af of hij in dezelfde kamer zou binnen gelaten worden. Maar dit gebeurde toch niet en al weer heerschte er doodsche stilte in huis. Een kwartier later zat hij nog precies zoo. Onwille keurig dacht hij aan de waarschuwing van de ou de dame en begon hij al zo half en half te wenschen dat hij zich liever niet hier in huis vertoond had. Hij keek even op zijn horloge. Hij zal hier nu al een half uur en de bediende kon hem wel vergeten hebben. Zonder dat hij iemand had horen naderen, ging de deur ineens open en de man kondigde aan: Miss Ferriby wil u spreken, Sir. stichter, de heer Albert Heijn bij het 50-jarig bestaan in '37 aan het personeel) een zeer druk bezochte receptie gehou den. De grote zaal van het Ontspanningsgebouw was herschapen in een ware bloe menzee. Het heeft de beide directeu ren, de heren G. en J. Heijn met hun echtgenoten over rompeld, hoe groot de be langstelling voor het wel zeer uniek bedrijf was. Van hein de en ver waren vrienden, zakenrelaties, oude klanten en gepensionneerde perso neelsleden gekomen om hun gelukwensen aan te bieden. Zo zagen wij o.a. het Col lege van B. en W. en de gem. secretaris van Zaandam, de voorzitter en de secretaris van de Kamer van Koophandel, de Commissaris van Politie, het Bestuur v. d. Ver. van Groot Winkelbedrijven. Het is wel onomstotelijk be wezen dat de zaak Albert Heijn bij het publiek een vooraanstaande plaats in neemt. F ENUWTA il g*=j» rTEHi kalmeeren zenuwen KORTE BERICHTEN. Bij .Semarang is tijdens het mijnopruimen een mijn ont ploft. De 1ste Lt. F. v. Hout, de 1ste Lt. G. J. Choersch en de majoor H. B. Burgers kwa men hierbij om het leven. Maandagmiddag is op de Langendijker Groenten- centrale medegedeeld, dat 't Centraal Bureau voor de vei lingen een overeenkomst heeft afgesloten met de bezet tingsautoriteiten in Duitsland voor de levering van 200 mil- lioen kg. groente, waarvan de helft zomer- en de helft win tergroente. President Truman heeft het wetsontwerp tot beschik baarstelling van 350 millioen dollar voor hulpverlening aan getroffen gebieden in Eu ropa en Azië getekend. t i EXCURSIE NIJVERHEIDSSCHOOL. Het begint zo langzamer hand traditioneel te worden dat elke 4e klas smeden- bankwerkers een bezoek brengt aan Rotterdam, en zo vond dan ook Zaterdag 31 Mei een dergelijke excursie met de huidige viedre klas plaats. Het hoofddoel is dan het Scheep- en Luchtvaart-mu seum, aan wel kbezoek meest al de morgenuren worden be steed. Dit museum is zeer aantrekkelijk, vooral voor enigszins technisch onderleg de personen. Hier trekken vooral de mo toren die gedeeltelijk door zichtig zijn en toch kunnen draaien, de meeste aandacht, voornamelijk doordat de wer king nu aanschouwelijk is. Natuurlijk zijn er nog andere interessante bezienswaardig heden, doch het zou te ver voeren deze alle in bijzon derheden te vermelden. Het aanschouwelijk onder wijs dat daar door de expli cateurs gegeven wordt met materiaal, moest eigenlijk in het leerplan van de school worden opgenomen, zodat ie dere 4e .klas in de gelegen heid wordt gesteld zijn theo retische kennis in de practijk te zien toegepast. Voor de namiddag stond een bezoek aan een tinbag germolen op het program, liggende op de werf Gusto. Dit gevaarte, 2.000.000 kg. wegende, werd door enige duizenden genodigden gade geslagen bij zijn doop en te waterlating. De tewaterlating werd verricht door een dame die door het overhalen van een luchthandel het laatste beletsel voor de tewaterlating deed wegvallen. Dit is een nog niet lang toegepaste vin ding van de bedrijfsleider van Gusto. Deze tinbaggermolen is de laatste van een serie van zes, die binnen één jaar tijd in Nederland gebouwd zijn. In aansluiting op de te waterlating werden we dooi de bedrijfsleider rondgeleid door de machinehall. Nieuwe banken met de nieuwste snuf jes werden voor ons gedemon streerd. Na het afscheid van de werf Gusto vond een wande ling plaats langs de Parkkade waar enkele schepen van de Kon. Marine vooral de aan dacht trokken. Ook de Maas tunnel werd bezichtigd. Daar inmiddels de dag reeds ver gevorderd was, moest aan het beëindigen van de excur sie worden gedacht en de te rugtocht aanvaard. De tocht beloofde interessant te wor den, zodat ook diverse lera ren van deze gelegenheid ge bruik hadden gemaakt. De heer Koog je, onder wiens leiding deze meer dan succesvolle tocht tot stand is gekomen, mag van deze plaats af wel de hartelijke dank namens alle deelnemen de leraren en leerlingen in ontvangst nemen. KOEMPOELAN 1947. Het is een bekende bijzon derheid van de Verkenners beweging dat zij haar pro blemen niet bespreekt in duf fe lokaliteiten, maar in Gods vrije natuur. Dit gebeurt jaarlijks op de z.g. Koempoe- lan, die dit jaar door de Ka tholieke Verkenners Dioce saan wordt gehouden. Voor het Bisdom Den Bosch vond deze bijeenkomst plaats op 31 Mei en 1 Juni, waarbij ook bijna alle leiders en leidsters uit het district de Langstraat met hun Commissaris J. Ra makers aanwezig waren. Om 6 uur werd de nationale vlag gehesen en opende de Diocesane" Commissaris Stum- pel het kamp. In aansluiting hierop behandelde de direc teur van de Kath. Jeugdbe weging Commissaris J. Schüt- tenhelm het probleem dei- massa jeugd. Hij deelde de plannen van het hoofdkwar tier der K.J.B. hieromtrent mede om onze jongens, die niet in de Verkennerij zijn opgenomen, op te vangen in z.g. interesse-clubs en de a- sociale jeugd te trekken naar voor dit doel op te richten kampen. Daar het tekort aan leiders zich vooral hier het ergst doet gevoelen, ligt het in de bedoeling beroepsjeugd leiders te vormen. Na de maaltijd brachten de Verkenners een schitterende hulde aan Maria, de Moeder der Verkenners. Om ongeveer 9 uur daver de „Hoort zegt het voort" over de vlakte en ontstak men het kampvuur, waarvan de Hoofdcommissaris Baron van Voorst tot Voorst getuig de dat dit het beste was dat hij ooit meemaakte. Een van de leiders opende met gedeel ten uit „Joseph in Dothan" van Vondel, waarna de andere nummers onder de enthou siaste leiding van Vaandrig C. Evers vlot werden afge werkt. De beste nummers vonden wij wel de Italiaanse volksdansen door het district Eindhoven en Vader tijd" door Den Bosch. Het nummer van de Langstraat „St. Joris en de draak" oogstte veel succes. Aan het slot van het kampvuur werden de Com pleten gezongen en 't Avond gebed gebeden. De volgende morgen werd om 7.30 uur op een prachtig, door Tilburgse Voortrekkers gebouwd altaar, door de Dio cesane Aalmoezenier Werner een gezongen H. Mis opge dragen, waaronder gezame- lijke H. Communie. Om 10.30 uur begonnen de sessies. Comm. Dr. I. Schweigman hield een geestige rede over „Wat doen wij met onze aal moezeniers". Hopman Mr. A, Hilgers behandelde de taak van de verkennersleider ten opzichte van troep en maat schappij, waarop een interes sant dispuut volgde. De oud-aalmoezenier van de Waalwijkse Verkenners Drs. G. Remmers sprak over „Dc Geest van het verken nen", waarbij deze zijn boei ende spreektrant ten volle kon uiten. Hopman C. van Dun hield een speetch over „De Roman tiek in het buitenleven" en Akela Remmers sprak tot de Welpenleidsters over horde- problemen. De sessies werden gehouden in de bossen rond het kampterrein. Even over half drie betra den onder doodse stilte de bisschop van Den Bosch Z. Hoogw. Exc. Mgr. W. Mut- saers, de burgemeester en garnizoenscommandant van Tilburg, de hoofdaalmoeze nier Verhoeven e.a. 't kamp terrein en begaven zich naar het kimdal, waar Commissa ris Mr. Holla een rede hield over de beschuldigingen te gen de Verkennerij, o.m. het paedagogisch naturalisme. Bij de sluiting sprak Baron van Voorst tot Voorst 'n kort woord ten afscheid. Als de burgemeester van Tilburg de vlag heeft gestre ken en Mgr. Mutsaers zijn Bisschoppelijke zegen heeft gegeven, vormen de ongeveer 800 deelnemers een erehaag, waardoor de hoge gasten het kamp verlaten. Een schitterend geslaagde Koempoelan is hiermede be ëindigd. SACRAMENTS-PROCESSIE PAROCHIE ST. JAN. Zoals we reeds eerder schreven, wordt Zondag 8 Juni onder het Lof van 3.30 uur de H. Sacraments-proces- sie buiten de kerk gehouden, Voor de goede gang van za ken gelieven de deelnemers zich aan het volgende te hou den: 1. Men wordt verzocht de verpachte plaatsen in het Lof van half vier vrij te willen houden. 2. De groepen en afgevaar digden van alle Verenigin gen en Organisaties die aan de Processie deelne men en vóór het Allerhei ligste lopen hebben elk een nummer (zie program ma) en nemen tijdens het Lof in de kerk plaats in de middengang in de ban ken, voorzien van 't num mer. 3. De parochianen nemen plaats in de kerk tijdens het Lof aan de zijkanten en wel: de mannen rechts, de vrouwen links. 4. Alleen de parochianen die tijdens het Lof in de kerk aanwezig zijn kunnen aan de gesloten processie deel nemen. Degenen die op straat nog willen aanslui ten, moeten eerst de ge hele processie voorbij la ten trekken eri kunnen daarachter nog volgen. 5. Tijdens het trekken der processie lopen de deel nemers twee aan twee aan weerzijden van de straat loper. Men zorge vooral de lopers of versieringen niet te betreden of te bescha digen. 6. Elk deelnemer zorge een rozenkrans bij zich te heb ben, zich eerbiedig te ge dragen en hardop mee te bidden. 7. Iedereen blijve in de kerk op z'n plaats, totdat door een orde-commissaris een te ken gegeven wordt dat men de processie kan vol gen. Zodra dat teken wordt gegeven, gelieve men snel aan te sluiten. 8. Bij het verlaten van het Rustaltaar op het Raad huisplein lette men er goed op de juiste volgorde der processie te handhaven. Orde-commissarissen zul len U hierbij behulpzaam zijn. 9. Alle parochianen welke niet langs de processieweg wonen, worden verzocht bloemen te brengen ter opluistering en versiering. Alle bloemen zijn welkom ook snijbloemen uit eigen tuin; er zijn er veel nodig. De parochianen welke langs de processieweg wo nen gebruiken hun bloe men vanzelfsprekend voor eigen straatversiering. De bloemen worden in ontvangst genomen a.s. Zondag tusschen 9 en 12 uur op de Markt. Route der processie: Kerkplein, Grotestraat, Mr. Linggadjati richtsnoer. Volgens een officiële ver klaring van de Regerings voorlichtingsdienst heeft de Raad van Ministers zich in zijn vergadering van Maan dag beraden over de situatie in Indonesië. De Raad stemt in met de nota, die op 27 Mei j.l. door de Commissie-Generaal aan de Indonesische delegatie werd overhandigd en is van oordeel, dat de denkbeelden en voorstellen die daarin zijn vervat, een loyale uitvoering inhouden van de overeen komst van Linggadjati en op die grond ook voor de repu blikeinse regering aanvaard baar zijn. Indien de nota, zoals rede lijkerwijze verwacht mag worden, door de republikein se regering aanvaard wordt en vervolgens in, gezamenlijk overleg met alle partijen uit gevoerd wordt, dan is naar het oordeel van de Raad de grondslag gelegd voor een vermindering van de sterkte der Nederlandse krijgsmacht in Indonesië op voet van we derkerigheid en zal daartoe dus kunnen worden overge gaan. Mocht het antwoord van de republikeinse regering onver hoopt onbevredigend zijn, dan ziet de Nederlandse regering, in overeenstemming met het gevoelen van de Commissie- Generaal, er geen heil in de tot dusver gevoerde onder handelingen voort te zetten en zal zij overeenkomstig haar verantwoordelijkheid op andere wijze naar een oplos sing van de thans in Indo nesië bestaande onhoudbare toestand streven. Ook dan zal het program van Linggadjati onverkort richtsnoer blijven van het re geringsbeleid. Vragen en meeningen van onze lezers. van Coothstraat, Julianastr., Stationsstraat, Markt, Raad huisplein Rustaltaar. Na de plechtigheid op het Rustaltaar trekt de processie vanaf het Raadhuisplein door de Grotestraat naar de kerk terug. IN ONZE BIOSCOPEN. „Musis Sacrum". Op 6, 7, 8 en 9 Juni zal in „Musis" de bekende Stewart Granger op het witte doek verschijnen. Deze sympathie ke filmster speelt in „Kara vaan" zijn meest romantische rol. Met Jean Kent, Anne Crawford en Dennis Price speelt hij voor ons het aan trekkelijke verhaal met als thema „twee jongens en één meisje" en voert hij ons mee naar Spanje met zijn mooie, oude dansen en woeste ber gen. Iedere filmliefhebber boven de 18 jaar gaat „Kara vaan" zien, een film waaraan de spanningwekkende vecht partijen en de opwindende avonturen niet ontbreken. „Luxor-Theater". Het is te hopen dat 't vol gende week niet meer zo Naar aanleiding van de tus sen de heren Stassar en v. Engelen gerezen kwestie, wil ondergetekende als neutraal lezer zijnde de heer v. Enge len er op wijzen, dat zijn schets „Distributieperikelen" niet herhaald is in de Snip en Snap-revue en wel herhaald is in de Bouwmeester-revue, maar ook van te voren opge voerd is in Carré te Amster dam, in Ben ter Hall's revue „Met slaande Trom". A. C. v. Hilst. 69) Terry en Berry, die dapper meevochten, begrepen alle twee, dat één ding het belangrijkste was in dit gevecht: zich meester maken van de bril van Sultan Sar. Lang zamerhand kon Terry de vechten den onderscheiden. Behendig sloop hij tussen wild slaande armen en schoppende voeten door tot hij één van de twee Sultans zag. Of het de valse of de ware was, kon hij niet onderscheiden. Hij had er ook geen tijd voor. Hij wist al leen maar: nu de bril pakken! Terry gebruikte een list. Hij stoot te een soort strijdkreet uit, waar door de Sultan verschrikt in zijn richting keek. Met een enkele handbeweging maakte hij zich toen meester van de bril. Maar ook Halef, de venijnige rover, was niet van gisteren. Hij be sloop den anderen Sultan en graaide hem de bril van het ge zicht. En de strijd ging voort. warm is, wanneer we ons in „Lnxor" krom zullen lachen om de droge moppen en ho peloze avonturen van George Formby. In „Sport staalt spieren" is hij verliefd op een manicuretje (Kay Walsh) en moet om zijn rivaal te over troeven mee doen aan sport wedstrijden die op een reeks jammerlijke mislukkingen uitlopen, totdat hij bij een serie allerdwaaste verwikke lingen toch de liefde van juf frouw Allen waard blijkt. Het lijkt ons onnodig deze film aan te prijzen; daar heeft Ge orge Formby zelf al voor ge zorgd. Toegang alle leeftijden. „DE POSTDUIF" WAALWIJK. Zondag 1 Juni hield boven genoemde vereniging een wedvlucht vanuit Pont St. Maxence. Afstand 317 km. Duiven los 7 uur. In concours 169 duiven. Eerste duif 11.8.30 laatste Iprijsduif 11.39.1. Dei prijzen werden behaald als volgt: Jos van Bladel 1, 16, 17, 20, 31, 37. Jos Hensen 2. Fr. Schoemans 3, 5, 11. Th. Duij- vekam 4. A. Timmermans 6, 13, 33. G. van Huiten 7, 18. Jo van Mierlo 8, 35. W. Her mans 9, 32. L. Mulder 10, 43. A. Schuwer 12, 14. P. Tim mermans 15. H. Pullens 19, 26. Th. de Ronde 21, 27. P. Willemse 22. M. v. d. Griend 23. M. Verhulst 24. A. Stok- wielder 25. A. Stam 28. A. v. Hilst 29. C. Schuwer 30. P. v. Helvoirt 34. A. v. Spijk 36. C. Hamers 38. C. Verhulst 39. H. v. d. Wiel 40. P. L. Pullens 41. L. van Son 42. A.s. Vrijdagavond van 7 tot 8 uur inmanden voor wed vlucht vanuit Quievrain 172 kilometer. KORTE BERICHTEN. Andermaal zijn 4 echt genoten van te Neurenberg veroordeelde Nazi-leiders ge arresteerd. Deze keer zijn het de vrouwen van Hess en Von Schirach en de weduwen van Jodl en Sauckel. Amerika zal 2 millioen ton voedsel meer naar het buitenland kunnen versche pen, indien het over voldoen de spoorwegwagons beschikt, zo heeft Dodd, de onder-mi nister voor landbouw, ver klaard in een radio-rede. Hy deed een beroep op de be volking om het kopen van auto's en electrische gebruiks voorwerpen enige tijd uit te stellen, opdat er arbeids krachten en machines vrij zouden komen voor het ver vaardigen van goederenwa gons. Een wervelwind heeft 't stadje Leedey in de Ameri kaanse staat Oklahoma Za terdag voor driekwart ver woest. Van de 600 inwoners werden er zes gedood en 25 gewond. Een uitslaande brand heeft in de Nieuwe Kijk-in- 't-Jastraat te Groningen het pand, waarin de dancing Hui ze Astoria was gevestigd, ver nield. Tijdens het blussings- werk liep een brandwacht ernstige verwondingen op. Zeven personen zijn te Leeuwarden gearresteerd wegens smokkelarij uit Bel gië van 900 kg. kauwgom ter waarde van 30.000. De kauwgom, een zware vracht auto en een luxe auto werden in beslag genomen.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2