NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Ned, Regering in Londen gooide met geld. GEMEENTERAAD WASPIK. FEUILLETON De geheimen van Villa,,The Lawns" Terry en Berry in t DE BRIL VAN SULTAN SAR. Onder zeer veel belang stelling hield het Amsterdam se Bijz. Gerechtshof Woens dag zitting te Alkmaar. De procureur-fiscaal, mr. W. P. Bakhoven eiste hier de dood straf tegen drie landwachters, die meerdere illegale werkers in koelen bloede hadden ver moord. Door het tribunaal te Deventer is tegen de gewezen procureur-generaal van 't Ge rechtshof te Arnhem en ex- commissaris der provincie Overijssel mr. W. de Rijke ge adviseerd 3 jaar internering en verbeurdverklaring van 20.000. Voor het Bosse Bijz. Ge rechtshof werd 20 jaar ge- eist tegen H. A. v. Dijk uit Oss (Landwacht), die de be volking met gummistok en revolver terroriseerde en door de advocaat-fiscaal ,,'n beest" werd genoemd. In Parijs is een overeen komst bereikt, waardoor de Franse spoorwegstaking Vrij dag j.l. beëindigd is. De Indonesische Repu bliek heeft de mobilisatie van zijn gewapende hulptroepen gelast, teneinde „iedere even tualiteit het hoofd te kunnen bieden". Deze aankondiging maakt een einde aan de stil te, die gevolgd was op 't over handigen van de republikein se antwoordnota op de Ne derlandse voorstellen voor een interimregering, die veer tien dagen geleden werden aangeboden. Waspik geenszins nood lijdend. Woensdagavond 11 Juni kwam de raad der gemeente Waspik in openbare vergadering onder voor zitterschap van Burgemeester Cou. wenberg bijeen. De notulen werden met een klei ne opmerking van de voorzitter vastgesteld. Aanbieding begroting 1947. De Voorzitter deelde mede dat voornamelijk om evacuatie-rede nen de begroting niet eerder klaar was. Hij stelde de leden, die allen een memorie van toelichting had den gekregen, voor, om over en kele weken de begroting in een bijeenkomst te bespreken en ze daarna in een openbare vergade ring vast te stellen. De voorzitter merkte nog op dat uit de begro ting bleek dat de gemeente Was pik geenszins noodlijdend was. Goedkeuring begroting Burgerlijk Armbestuur 1947. De begroting bedroeg in totaal 13852.27, in welke som een sub sidie was geraamd van 5650.—. Z. h. st. accoord. Wijziging Gemeente-begroting '46. Men had, aldus de voorzitter, het plan gemaakt, om deze jaar lijkse „waslijst" af te schaffen en bij ieder voorstel waarbij geldaan- gelegenheden betrokken waren een wijziging in de begroting aan te brengen. De voorzitter deed ver der nog de verheugende medede ling dat het jaar 1944 sloot met een batig saldo van 26.000.— en het jaar '43 met een batig slot van 10.000.—, terwijl ook 1945 wel een batig slot zou opleveren. Z. h. st. accoord. Voorstel tot wijziging 'der Alg. Pol. Verordening. Alvorens t.z.t. tot een algehele herziening over te gaan, zeide de voorzitter, dat er voor de goede gang van zaken ook nu reeds en kele veranderingen nodig waren. Daar er dit seizoen nog geen wet telijke regeling betreffende het kamperen zou komen, hadden de Ged. Staten verzocht de Politie verordening in die zin te wijzigen, dat het verboden was op terreinen binnen de Gemeente te kamperen, alsook nachtverblijf te verschaf fen in schuren en dgl. aan meer dan een persoon tegelijk. Daar de bepalingen betreffende het sluiten der café's op Zon- en Alg. Christelijke feestdagen met elkaar in strijd waren, de een be paalde, dat op Zondag de café's de hele dag gesloten moesten zijn en een ander zei, dat ze tot 11 uur gesloten moesten zijn, stelden B. en W. voor een bepaling in te lassen, die inhield, dat op Zon dagen en Algemeen Christelijke feestdagen de café's gedurende de godsdienst-oefeningen gesloten moesten zijn. De heer Brokx kon zich met het voorstel betreffende het kamperen niet accoord verklaren. Hij vroeg zich af wat er op tegen was, dat men b.v. met zijn kinderen een dag de polder introk en daar een tent opsloeg. De voorzitter antwoordde dat deze maatregel genomen was met he oog op de excessen, het was jammer dat de goeden met de kwaden de gevolgen hiervan moestep ondervinden. Wanneer men het echter vroeg zou het wel toegestaan worden. De heer Brokx meende dat er zodoende van de vrijheid weinig overbleef. De heer v. d. Broek merkte naar aanleiding van de bepaling betreffende het sluiten van café's onder de godsdienstoefeningen op, dat het evenmin paste, dat mu ziekgezelschappen musiceerden, zoals laatst het geval was. Volgens de voorzitter was hier voor geen toestemming verleend, men zou er streng de hand aan houden, dat zoiets niet gebeurde. De heer Brokx maakte de op merking dat dit de Harmonie van Capelle was geweest en verzocht aantekening, dat hij tegen het voorstel betreffende de kampeer- bepalingen had gestemd. Z. h. st. accoord. Voorstel tot vaststelling van een instructie v. d. gemeentegenees heer. De heer v. Gorp vond het sa laris van 1185.— te laag. De voorzitter zeide dat er zelfs een streven was het nog meer te verlagen, daar de taak van de gemeentegeneesheer. grotendeels ondervangen werd door het Zie kenfonds. Hier zou men met an dere opdrachten het salaris het zelfde trachten te houden. Z. h. st. accoord. Aangaan kasgeldlening. Men had indertijd twee kasgeld leningen aangegaan, een van 30.000.— voor een jaar en een van 40.000 voor een half jaar, die binnenkort zouden verlopen. Men had een aanbieding gekregen van een commissionair om een le ning te plaatsen voor drie maanden tegen en 1 provisie. De rijkspostspaarbank had er een aan geboden tegen 1 met de be voegdheid na 6 maanden af te lossen. Z. h. st. accoord. Hierna werd de openbare ver gadering op" de gebruikelijke wijze gesloten. VAN ONZE JONGENS IN INDIë. In ons vorig nummer heb ben we in correspondentie met sergeant A. van Wees te Modjokerto iets verteld over het „Bataljon-Nieuws" II 5 R.I., dat wij al enige malen ontvingen en dat ons inlichtte over veel zaken aan het front in Indië en ook over de grote waarde die onze jongens hechten aan deze eigen uit gave. Onder de titel „Onze krant Exit? Heeft de bataljons krant nog bestaansrecht?" vinden we een artikel waarin angst en vreze wordt uitge sproken over de waarschijn lijkheid dat dit blad moet ver dwijnen, vanwege een nieu we order aangaande de post. We geven hier enige passa ges waarin men, we zouden zeggen zeer terecht, z'n onte vredenheid lucht over de wij ze waarop het de militairen onmogelijk wordt gemaakt hun eigen, vertrouwde blaad je te blijven uitgeven, omdat de couranten niet meer te verzenden zijn: We lezen dat drukwerken in den vervolge gefrankeerd moeten worden. Dat klinkt erg onschuldig, want die paar centenDie paar centen die per bataljonskrant op de enveloppe geplakt moeten worden aan postzegelwaarde vertegenwoordigen echter een hoog bedrag. Te hoog. Het be draagt n.l. 70 cent. Dat is niet van dat hele kinderachtige en ik ben me er van bewust dat de 300% boven het abonne mentsgeld, voor onze bekrom pen beurs niet te dragen is. Dat is jammer. Onze. krant kan dus niet meer naar huis gezonden worden en aange zien we er altijd naar ge streefd hebben om niet alleen voorlichting en ontspanning aan de troep te geven, doch vooral voorlichting voor hen die in Nederland achter bleven, verliest dus de krant zeer veel van zijn waarde. Dat het met de voorlichting niet altijd meeviel, lag zeer zeker niet aan ons. Per zeepost verzenden is natuurlijk daverende onzin, want dan bereikt het blad in het allergunstigste geval pas maanden later het bestemde adres. We draaien al meer dan an derhalf jaar. Last met de ver zending hebben we, afgezien van de laatste, paar weken, nooit gehad. Toen was ver zending wel mogelijk. Er wordt gegoocheld met postge- wicht. Personen vluchten (na tuurlijk van die hele belang rijke, zoals indertijd de vrou wen van de Commissie Gene raal, 17 Marva's en zovele an deren) hebben voorrang. De plaatsruimte van een opruier als Blokzijl, een dubieuse fi guur als D. Dekker, een va- cantiereisje naar de Oost van Vorrink, dat alles is veel be langrijker dan het mogelijk maken van de toch al zozeer gebrekkige voorlichting van het thuisfront. We hebben ons allen spon taan gemeld toen het Vader land ons nodig had. Wij heb ben ontberingen en ongemak ken aanvaard, dikwijls ten koste van onze studie, van een goede betrekking, van onze toekomst. We hebben vele te leurstellingen ondervonden. We zien dagelijks hoe het, nu dienstplichtigen ook naar In dië moesten, mogelijk was dat er allerlei instanties ontston den, welke moeten zorgen voor de ontspanning. Dat kan nu wel. We hebben veel lief en leed, maar vooral leed meegemaakt, hoewel we er ons van bewust zijn dat nie mand van ons deze dingen had willen missen. We zullen ook nu weer af scheid moeten nemen van iets dat ons vertrouwd is gewor den, de krant die overal waar we zaten, welhaast [zonder on derbreken elke Zaterdag' ver scheen. We zullen] later nog eens in een ingehouden jaar gang van de krant kunnen bladeren en opnieijw beleven wat we al beleefd hebben. Een voortzetting van de krant? De regeringsvoor schriften maken het ons on mogelijk. Voor dé zoveelste maal zullen we dns bij de neus genomen voelen, maar daarvoor zijn we immers vrij willigers? Is er hier met goede wil der autoriteitennu niets te bereiken, zouden k-ve willen vragen. „HET HUIS AAN HET MOERAS". Is een thriller, die enig is in zijn soort. Zijn de meeste van der gelijke stukken van een onbedui dende oppervlakkigheid en specu leren zij slechts op de voorkeur voor sensatie bij het publiek, dit stuk gaat dieper en beroert de meer ernstige eigenschappen van de menselijke psyche. Hieruit volgt geenszins dat de spanning in „Het huis aan het moeras" ontbreekt, integendeel, de auteurs hebben door de knappe compositie van het geheel en de juiste enscènering der voor een thriller buitengewoon ernstige en diepe conflicten, in menig moment een grote spanning weten te bereiken. Naast het span ningselement was er ook aan het lugubere, het griezelige, grote zorg besteed. Wijkt het stuk enigszins af van de spelen, die het beroepstoneel in Nederland gewoonlijk op zijn re pertoire heeft, toch wisten speel sters en spelers het op zijn juiste waarde te schatten en er een na tuurgetrouwe .uitbeelding van te geven, al zal over het stuk zelf verschil van waardering bestaan. De hoofdfiguur Ellen Greed vond een uitstekende vertolkster in Hetty Beck. De wijze waarop zij de aanvankelijk sterke, niets ontziende, maar na het vermoor den van haar vriendin, door wroe ging deerlijk gekwelde vrouw uit beeldde was alle lof waardig. Vooral haar stille spel in het 5e bedrijf gaf blijk van haar onge. meen talent. Jacq. Royaards-Sand- berg, als haar vriendin Leonore Fiske was een waardige tegen speelster, vooral in het 2e bedrijf kwamen haar toneeleijjenschappen mooi tot uiting. De twee „simpele" ren prachtige creaties Hamel en Stine Lero eerste als de praatc leverde kostelijk spe minder opvallende Ei Lerou een vertolksti haar achterdochtige haar soms rake opmefkingen zeer goed weergaf. Robert de Vries als Albert Fea ther was de handig, niets ontziende man, de liefde van het diestmeisje be diende om zijn vermodens betref fende zijn tante beve, Vlot was zijn spel, de twee „oude meisje: en het hart van di veroverde, niet mint r talentvol echter, als hij de gheimen van het huis trachtte te en eenmaal bekend wist aan te wenden zucht te bevredigen. Jenny van Maerl nt was het dienstmeisje, Lucy Giham, dat op „de knappe neef va verliefd werd en zich loos instrument door VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 5) Met vriendelijken glim lach en een wuiven van haar groote blanke hand daalde zij weer, met behulp van haar stok, uit den armstoel en verdween ach ter het gordijn eer Welton dit nog voor haar terzijde had kunnen Iiouden. Toen ze eenigen tijd weg was, lichtte hij het gordijn eens op, om te zien wat zich daarachter bevond. Zoowat een halve meter verder was weer een deur die niet openging. Nauwe lijks stond hij weer aan zijn schrijftafel of de an dere deur van het vertrek ging open en de deftige be diende kwam binnen met een blad, waarop een keu rig verzorgde lunch stond. HOOFDSTUK IV. EEN ONTSTELLENDE ONTDEKKING. Toen hij klaar was met de lunch werd het blad even geruischloos wegge haald en Welton zette zich weer aan het werk, waar mee hij nu om 4 uur klaar was. Hij meende dat hij nu wTel eens even een siga ret mocht gaan rooken in den tuin. Dus legde hij de brieven op een net stapel tje bij elkaar en ging eerst de etsen aan den wand eens bekijken, waarna hij door een zijdeur den tuin bereikte. Toen hij langs de ven sters van den kleinen sa lon liep, waar hij den vo- rigen avond ontvangen werd, zag hij daar buiten een groep menschen staan, hoofdzakelijk dames, on der andere een vrouw van een bekend parlementslid, die in gesprek was, blijk baar met een Amerikaan- sche. Hij hoorde zooiets van: dat de middag voor haar bedorven was door dat vergeefsche wachten! Welton liep verder, ging langs den rechtervleugel van het huis en liep door den moestuin die daarach ter lag. Voor de vensters van het vertrek waar hij den vorigen dag ontvangen was, waren de gordijnen gezakt en de zonnescher men waren er ook voor. Zou dat soms een speelhol zijn? kwam ineens de ge dachte bij hem op. Een oogenblik later keer de hij langs denzelfden weg terug. Het groepje menschen buiten de ont vangkamer was verdwe nen en hij zag dat ook ineens alle zonneschermen en gordijnen op de boven verdieping open waren. Er Was zoo iets ge heimzinnigs in, dat hij maar weer gauw maakte, dat hij in huis kwam. Nauwelijks had hij zijn plaats bij de schrijftafel ingenomen of de bediende trad binnen en zei dat het Miss Terriby heel aange naam zou wezen, -als haar secretaris de brieven mee bracht en bij haar, in den salon, kwam theedrinken. Welton volgde den man en Miss Terriby zat weer in den Spaanschen arm stoel voorover geleund en hield de handen bij het vuur, terwijl ze, rillende, zei Ik heb 't koud! Zij droeg een satijnen kleed en kostbare juwee- len. Om den hals had zij een ketting met lange pen danten, die haar tot aan de knieën reikten. Intus- schen begon zij nu de brie ven die hij geschreven had een voor een te lezen. Ze was zeer tevreden over zijn werk. Ze drukte op een electrisch schelletje naast zich en onmiddellijk ver scheen de eenige bediende dien Welton er gezien had en zette een tafeltje met een keurige thé complet voor twee personen naast haar. Miss Terriby vroeg: Nu Mr. Keynes, denkt u dat wij het goed samen zullen kunnen vinden. Ik zie dat u een zeer geschikte secretaris zult zijn, als de post u bevalt. Wordt u dikwijls be drogen, daar u met zooveel menschen te doen heeft? vroeg hij. Neen, dat loopt nog al los. U moet denken: ik heb hier veel ervaring op dat gebied; ik ben specia liste in weldadigheid. Dit zal wel een groote voldoening schenken? Neen; want maar zoo zelden zal ik den juiste helpen, dengeen die het 't meest verdient of noodig heeft. En toch gaat u er mee door? Och ja, ik ben er nu eenmaal mee begonnen Maar eigenlijk wordt het niet veel meer dan een ge woonte! Bovendien, een mensch moet toch ook iets doenMaar tegenwoordig verlang ik veel meer iets opwindends Haar groote grijze oogen schitterden van een vreemd vuur en onwille keurig keek hij haar vra gende aan. U vindt mij zeker een hoogst eigenaardig schep sel? Misschien zegt u wel bij thuiskomst dat ik gek ben? Zoo dwaas en zoo on dankbaar zal ik niet we zen. U is een van de bc- zusters wa- van Marie vooral de age Louisa terwijl de ily in Stine vond, die houding en geslepen, ie zich van igd te zien. ranneer hij vermaakte gedienstige intraadselen hiermee, ze n zijn geld- Mevrouw' als een wil- ïem liet ge- langwekkendste vrouwen die ik ooit ontmoette. U hebt mij anders een blik toegeworpen of u meende dat ik niet veel goeds uitrichtte! Wat gaf u aanleiding tot die ach terdocht? Hij aarzelde, maar kwam tenslotte toch te voorschijn met hetgeen hem dien vo rigen avond zoozeer ver baasd had. Kijk, gisteravond zag ik een man bij u binnen gaan, in wien ik onmiddel lijk meende te herkennen een misdadiger die door de politie gezocht wordt. En ik meende ook dat ik hem later weer uit huis zag gaan, vermomd in vrou wen kleeren. Er volgde een oogenblik stilzwijgen, toen sprak Miss Ferriby kalm: Dit was ook zoo. Die man kwam hier om hulp en ik heb ze hem verleend. Of hij ze verdiende of niet, weet ik niet. Maar dat bij den moed had om te ko men, was op zichzelf al iets wat in zijn voordeel sprak; en hetgeen hij ver telde, leek over het geheel zeer waar. Dus hielp ik hem, of liever stelde hem in staat zichzelve te hel pen. Een rilling voer Welton door de leden. (Wordt vervolgd). bruiken. Haar spel vis goed, zo wel in ogenblikken an schalkse flirtation als wanner zij zich trachtte te verzetten tjjjen de plan nen van Albert. Het spel van Mark Faassen, als Zuster Theresia, het oedige, een voudige nonnetje, vo tide niet dat van de anderen een nooi geheel, waaraan de bekwam leiding van v. Dalsum en E fresne niet vreemd was. Herha; delijk bleek uit kleine, onopval tide trekjes, dat zij 't gehele spel Jeinvloedden en bezielden. Met dit stuk, dat c i Woensdag 11 en Donderdag 12 uni door het Amsterdamsch-Rotter amsch To neelgezelschap in ISusis Sacrum werd opgevoerd, slot de Waal- wijkse Kunstkring ee hoogstaand en vruchtbaar seizoei VOOR DE ELFqE MAAL BRABANTSE ZEILWEDSTRIJDEN. Het grootste zeiWenement in het Zuid:n! Dit jaar worden o> Zondag 6 maal op de e Brabantse den. In 1935 Juli voor de elfde Maas bij Heusden Zeilwedstrijden gehoi de eerste kee bescheiden opgezet al waren al meer dan 40 insc zijn zij gedurende de ren gegroeid tot een er toen ook rijvingen volgende ja zeilsporteve- nement van de eerse rang. De voorbereidingen zijn a! i:i volle gang, en er wordt, jok dit jaar weer gerekend op cei grote deel name. In 'die dagen s'iaat Heusden op stelten Tijdens deze dagei is er in het anders zo stille stalje Heusden, lustrum waren er niet minder dan 87 inschrijvingen verdeeld over tien klassen. Dat jaar liepen de gezeilde tijden zeer weinig uiteen, omdat de baan zo goed ais geheel bezeild was. De wedstrijden worden georga niseerd door de vier grootste zeil verenigingen beneden de grote ri vieren: de W.S.V. „Viking en „Neptunus uit 's-Hertogenbosch, de W.S.V. „De Bergse Maas" uit Waalwijk en de W.S.V. „De Amer" uit Breda. Grote medewerking is er steeds in het gemeentebestuur van Heusden en van verschillende ver enigingen uit die plaats. De orga nisatie van zulk een wedstrijd moet wel goed worden voorbe reid. Vooral de indeling in klas sen is hier niet makkelijk, omdat de typen nogal uiteenlopen en er maar weinig geclassificeerde boten zijn. De klasse der 16 mtr. B.M.'s is ongeveer de enige, waarin men kan spreken van gelijkwaardig materiaal. Er wordt in de diverse klassen weer felle strijd verwacht, vooral daar er enkele snelle nieu we jachten zijn bijgekomen. Maar dat is juist hel spannende bij een zeilwedstrijd, dat je nooit van te voren kunt zeggen wie zal win nen. Al is de boot nog zo snel, een verkeerde manoeuvre van de stuurman en de mooie plaats kan verkeken zijn. Maar al kunt U niet meevaren, ook als toeschou wer valt er veel te genieten. Dit jaar zal er bij gunstige wind een boei komen aan de monding van het Oude Maasje tegenover Heus den. Bij de start is het een prach tig gezicht als ieder op zijn beurt probeert zo gunstig mogelijk te komen liggen, en dan bij het val len van het laatste nummer met volle vaart over de startlijn bruist. De prijsuitreiking. Na de wedstrijd volgt dan de prijsuitreiking. Dit jaar is deze in Hotel „Central". Het vorig jaar schonk de sportvereniging Heus den een beker aan de W.S.V. „Viking", daar zij het grootste aantal eerste prijzen had behaald. Op initiatief van de voorzitter, werd deze tot wisselbeker be stemd. Welke vereniging zal nu voor een jaar deze beker de hare mogen noemen? Ik kan U niet beter raden dan zelf eens te gaan kijken, en te genieten van de snel- schietende bootjes, van de wind en de zon. Van de vrolijke drukte aan de wal, en de jolige stemming in het haventje. En ik ben er van overtuigd dat U 's avonds zult zeggen: „dat was een mooie dag!" Tot ziens op de Brabantse Zeil wedstrijden. LI zult er geen spijt van hebben. C. J. AFSCHEID. Donderdagavond nam het be stuur van 't Borgstellingsfonds voor de Langstraat in de Twee Kolommen afscheid van zijn se cretaris, den heer Jac. van Mierlo, die vanaf de oprichting, nu 10 ja ren geleden, op uitnemende wijze deze functie had vervuld en op z'n verzoek op de meest eervolle wijze ontslag had verkregen, ter wijl bovendien besloten werd een souvenir aan te bieden. Dit nu geschiedde met een har telijk dank- en huidewoord van den voorzitter, den heer Jan Tie- len, in den vorm van een prachtig schilderstuk van onzen kunstschil der den heer Theo van Delft, ter wijl de vice-voorzitter van het fonds, tevens voorzitter Kleinbe drijf Kamer van Koophandel de heer A. Snels, den aftredenden secretaris namens de Kamer en den Middenstand hartelijk huldig de voor 't vele wat hij al die ja- waar de oude geve staan te mijmeren tjes nog stil >ver vergane glorie, een drukke l ?weeglijkheid van jonge levenslustigmensen. Op de Zaterdagavond Noor de wed strijden wordt een gi >ot zeilersbal gehouden. Dit feest trekt ieder jaar meer mensen. Is iet alleen uit het Zuiden, maar ov:ral vandaan komen de deelnemer om zich te meten in een sportie 't strijd. Op deze wedstrijden is >ok de sfeer iets anders dan die )ij een wed strijd in het Westen of Noorden. Ik zou haast zeggen iets gemoe delijker. Maar dat 'il niet zeg gen dat er daaron minder fel wordt gestreden. Verleden jaar bij het tweede ren gedaan had voor den kleinen middenstand, waarvan velen door zijn steun en voorlichting weer flinke burgers in de maatschappij zijn geworden. Tenslotte werd den scheidenden secretaris een diner aangeboden, waarvoor de nieuwe exploitant der Twee Kolommen de heer Win- kerink op uitnemende wijze had zorg gedragen. OPENBARE LESSEN IN DE HUISHOUDSCHOOL. Woensdag en Donderdag j.l. gingen vele huismoeders weer naai school en de meesten zullen tot de ontdekking gekomen zijn, dat sinds de jaren dat zij op de schoolban ken zaten veel veranderd is. In het mooie, ruime en frisse ge- houw van de R.K. Huishoud school werden n.l. openbare lessen gegeven, om de moeders der leer lingen en andere belangstellenden een beeld te geven van de manier, waarop de, leerlingen de kook- naai- en waskunst wordt bijge bracht. In de gangen en lokalen van de school waar de geur hing van allerlei lekkere hapjes, die men in de keuken bereidde, be wonderden velen de werkstukken der leerlingen die daar ten toon lagen. Anderen zag men weer in het naar zeepsop ruikende was lokaal, waar de meisjes werd ge leerd, hoe men het vuile goed het best schoon kan krijgen, zodat la ter de mannen niet meer hoeven te klagen over vuile sporthemden en gore boorden. Weer anderen ston den te watertanden in de grote, zindelijke keuken en te peinzen hoe zij van hun kleine rantsoen tjes ook zulke hapjes zouden kun nen bereiden; velen zullen echter niet tot een oplossing gekomen zijn. Allen hebben ongetwijfeld een goede, prettige indruk van de Huishoudschool gekregen, vooral wat betreft de orde en zindelijk heid, die er heerst, hetgeen pleit voor de directrice Mej. Slobbe, de leraressen en de leerlingen. KINDERHULDE AAN HET H. HART VAN JEZUS. Op de feestdag van het H. Hart van Jezus hebben de jongens en meisjes van de St. Antoniusparo- chie en de jongens van de paro chie St. Jan een treffende open bare hulde gebracht rond het H. Hartbeeld voor de Antoniuskerk. Mooi was het, zoals zij meÈveel bloemen en vlaggen en bruidjes optrokken naar het beeld en on bewust wellicht, maar toch fier een belofte van trouw aan Kerk en Paus zongen. Om het H. Hart beeld geschaard, dat tussen vlag gen met de pauselijke, mariale en nationale kleuren, zijn armen be schermend over hen uitstrekte, brachten zij in spreekkoren en lie deren eerherstel en vroegen zij om meer liefde voor zijn Goddelijk Hart en om vrede. Voorafgegaan door vlaggen, bruidjes en koorknapen droeg Ka pelaan Ras Ons Heer langs knie lende mensen en kinderen naar het rustaltaar, dat spoedig omgeven was door de vele bloemen die de kinderen als een stille hulde en een blijk van hun liefde meedroegen. Na de zegen met het Allerheilig ste zong men „Aan li, o Koning der Eeuwen" en we hoopten in stilte dat nu de groten het nalaten deze kinderen en de kinderen van de komende eeuwen althans Hem tot zegekoning blijven kronen. De meisjes der Theresia-school brachten in smaakvolle processie haar hulde in de St. Janskerk. Ook de meisjes van de M.U.L.O. en de lagere school in Baardwijk 1 hielden dergelijke, sobere doch in drukwekkende plechtigheden, zo dat nagenoeg heel de Katholieke Waalwijkse jeugd, zich die dag aan het H. Hart van Jezus heeft toegewijd. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Quirinus J G K zv Q van Son- van der Heijden Johannes F W M zv_H J Pullens-Verhoeven Johannes C J W zv W G Smit van Disseldorp te Loon-op-Zana Dirk G G zv A Verhoofstad- van Helden Christophorus J M zv M W Alewijn-van den Hoven Josepha H A .dv J Th C Schel- lekens-Roxs te Heusden Maria J A J A dv M Jacobs-Papenhoven Petrus A M zv J Leijtens-Scho- maker Adriaan zv C van den Anker-Doedijns Everardus C M zv M J J van Beijnen-Willemse. Overlijden: Petrus J Herman 68 j echtg van M van Delft Godefridus Maas 68 j wedn van C D M van Sant voort Johanna S Th Trimbach 16 jaar. Huwelijks-aangiften: Martinus H de Rooij 24 j te Waalwijk en Henrietta C Mortier 22 j te Waalwijk Arnoldus C M van den Heuvel 27 j en Jacoba W van Boekei 26 j beiden te Waalwijk Frederikus A Wig- genraad 27 j te 's-Gravenhage en Esther M B de Vries 26 j te Waalwijk Henricus H Didden 28 j en Johanna J Heijmans 43 j beiden te Waalwijk. Huwelijken Aart J Bel 25 jaar en Cornelia Meulinan 25 j beiden te Waalwijk Lambertus A M Pulles 23 j en Francina L M Bergmans 23 j bei den te Waalwijk. Ingekomen: J Pelders van Drunen. Vertrokken: JAM van den Broek naar Am sterdam G Janson naar Oss A. J. Bel en echtg. naar Rotter dam H. van Ballekom naar Tilburg P M de Vries en kin deren naar 's-Bosch C J de Vries naar 's-Bosch A J Kuijs - ten naar Sprang-Capelle. DRUNEN. Uitslag loterij jeugdbeweging. 1. Radio, Broeders 747; 2. Lamp, J. Vissers 1252; 3. Mat, Th. van Velthoven 1574; 4. Boekentas, C. van Riel 445; 5. Een paar schoenen, B. Pij nenburg 891; 6. Een kistje si garen, G. Elshout 711; 7. Fietslamp, G. v. Loon 1494; 8. Theebeurs, Kap. Bolscher Baardwijk 0129; 9. Een paar schoenen, v. d. Veen 1475. 10. Missaal, Mr. Akkermans 1608. De overige prijzen kunnen worden afgehaald op No. 28, Torenstraat Drunen. HAARSTEEG. Zondag 7 Juni j.l. werd het eerste bondsconcours gehou den van de Langstraatse Kruisboogbond, op de banen van „Rozenjacht" Vlijmen. De uitslag was als volgt: Klas A-corps. Onderl. Vriendschap, Haar- steeg_146 p. Rozenjacht, Vlij men 131 p. Aldoende leert men, Herpt 130 p. Klas B-corps. Onderlinge Vriendschap 136 punten. Rozenjacht 116 pnt. Aldoende leert men 112 pnt. Klas C-corps. Onderlinge Vriendschap 108 punten. Rozenjacht 106 pnt. Personele. Ie M. van Ravenstijn, Haar steeg 23 pnt. „Ditmaal zullen we je be ter verbergen", zei Halef on eerbiedig tegen Sultan Sar, die machteloos, met de han den op z'n rug gebonden, in het roverschip lag. „Poe", zei de Sultan min achtend, „wij hebben pech gehad, maar de kansen zul len keren!" „Je hebt het al verloren, Sultan", zei Halef sarrend, „de bril hebben wij nu in handen en daarom was alles begonnen". Nu niet antwoorden, dacht Sultan Sar, deze man pro beert iets uit mij te krijgen dat hij zelf niet weet. Hij deed daarom alsof hij zich volko men verslagen voelde. Intus sen waren onze vrienden op het eiland geland. 2e J. Kuijs, Haarsteeg 23 p. 3e A. v. d. Dungen, Haar steeg, 23 p. 4e Th. v. Gestel, Haarsteeg 23 pnt. 5e Sjef van Bijnen, Haar steeg 23 pnt. 6e M. de Laat, Vlijmen 22 p. 7e A. v. d. Hout, Vlijmen 22 punten. 8e A. v. d. Wiel, Vlijmen 22 pnt. 9e M. de Kort, Herpt 22 p. 10e Jan Verhoeven Sr., Herpt 22 pnt. lie A. v. Vught, Vlijmen 22 pnt. 12e Fr. v. d. Dungen, Haar steeg 22 pnt. Geluk. Ie J. Timmermans, Haar steeg 28 pnt. 2e Jo Herman, Vlijmen 37 punten. 3e Dina Kuijs, Haarsteeg 34 punten. Koningshuis A. v. d. Dun gen, Haarsteeg 25 pnt. Hoogste schutter Sjef van Bijnen, Haarsteeg 26 pnt. Het concours werd door de voorzitter de heer Jac. Tim mermans, met een toespraak geopend en gesloten. Volgende bondsconcours op de banen van „Aldoende leert men" Herpt. Kajottersvergadering. Woensdagavond had een belangrijke maandvergade ring plaats van de Kaj otters afdeling. Het bestuur van de Werkliedenbond was ook aan wezig. Een aantal nieuw-toege- treden leden werd welkom geheten. Het ledenaantal be draagt momenteel ongeveer vijftig. De Notulen der vorige ver gadering werden ongewijzigd goedgekeurd. Daar bijna het volledig oude bestuur in mi litaire dienst werd opgeroe pen, staat men voor de nood zaak een geheel nieuw be stuur te kiezen. Na stemming kregen hierin zitting de leden Lens de Vaan, Jan Klerks, Frans Kuijs, Jo Jonkers en Leo Beekmans Czn. Het se cretaris-penningmeesterschap zal door Fr. Kuijs worden waargenomen. Daar onder de leden veel interesse blijkt te bestaan voor de voetbalsport, werd besloten een voetbalclub op te richten, bestaande uit twee elftallen; met andere afdelin gen zal dan regelmatig ge speeld worden. Enkele wed strijden zijn reeds met succes afgewerkt. Er zullen op korte termijn K.A.J.-shirts en gym nastiekschoenen worden aan geschaft, alsmede een vlag, trom, blokfluiten e.a. Om een en ander te bekos tigen zal met de a.s. kermis een doeltreffende actie op touw worden gezet. Het Kath. Thuisfrontwerk wordt voortgezet door 't zen den van pakketten en door briefwisseling. De eerste inzameling van oud-papier bedroeg 1300 k.g. en 800 flessen. De schriftelijke cursus van de K.A.B. moest door om standigheden worden afge zegd. Bij de rondvraag werden enige vragen naar genoegen beantwoord. NIEUWKUIJK. „Wij offeren". Op de Zondagen 29 Juni, 6 en 13 Juli wordt op 't mooie terrein der Paters Cisterciën- sers te Nieuwkuijk des na middags om 3 uur het Open luchtspel „Wij Offeren" op gevoerd, welk spel een ver klaring wil geven van het H. Misgeheim, in boeiende, volk se trant. Maandenlang is door de honderden deelnemers bij tij en ontij geoefend; alles is in het werk gesteld om dit spel, op zichzelf reeds een mooie vorm van apostolaat, in alle opzichten te doen sla gen. Niet alleen om zijn gro te, culturele en religieuse waarde dient 't stuk in de be langstelling te staan van alle katholieken, zowel uit de om trek als uit het gehele land, maar ook om het mooie doel. De baten, die bij een druk bezoek groot ziillen zijn, (al le medewerkenden, zowel de schrijver-regisseur als de kleinste figurant doen het im mers geheel belangeloos) ko men ten goede aan de inrich ting van de Nationale Biblio theek van Geestelijke Lec tuur, waarmee de Paters reeds begonnen zijn en welk apos tolaat de steun van alle ka tholieken waard is. Dit werk beoogt n.l. het gratis versprei den van goede religieuse lec tuur over geheel Nederland aan ieder die er om vraagt en kan zodoende veel bijdra gen tot de geestelijke verdie ping va'n ons volk, zonder welke van een waarachtig herstel geen sprake kan zijn. Wij komen nader hierop terug. CAPELLE. Vandaag Dinsdag hoopt voor de Ger. Gem. op te tre den de Weleerw. Heer Ds. Ligtberg van Rotterdam, des namiddags half drie en des avonds half acht. A.s. Donderdag des avonds om half 8 Ds. Aangeenbrug van Dordrecht. Al dient men in ogenschouw te nemen hoe de naar Engeland uit geweken regering voor de groot ste moeilijkheden heeft gestaan en hoe onnoemelijk veel nuttigs er is verricht, er is toch allerminst zui nig opgetreden en van financieel beleid was nauwelijks sprake. Cor- ruptieve elementen woekerden we lig voort en in menig opzicht is enig besef van de armoede en de ontberingen, waaraan het Konin krijk en het Nederlandse volk wa ren overgeleverd, ver te zoeken geweest. Tot deze conclusie komt de Parlementaire Commissie voor de Rijksuitgaven, die thans bijzon derheden publiceert over de ver slagen van de tijdens de oorlog ingestelde Buitengewone Algeme ne Rekenkamer. Een paar voorbeelden; De minister liet de huur van het door hem bewoonde huis van ruim 341 pond per kwartaal uit rijks- gelden betalen, tot Januari 1942 toe, toen er een stokje voor werd gestoken. Hij gaf drie hoge offi cieren persoonlijk toelagen van 30 en 40 pond per maand. Wie het breed heeft In Amerika ontvingen de leden van de Netherlands Purchasing Company, de aankoopcommissie ten behoeve van leger en vloot, verblijfsvergoedingen van 20 dol lar per dag. De voorzitter van deze N.P.C. genoot een salaris van 1500 dollar per maand, dat overeen kwam met 375 pond. Een Nederlands minister in Londen toucheerde 235 pond en de direc teur van het Ned. Informatie Bu reau 1400 dollar, een buitenspo rig hoog salaris, waartegen de Commissie voor de Rijksuitgaven alsnog met kracht protesteert. Die voorzitter van de N.P.C. was bo vendien lid van het college van commissarissen der K.L.M. en ver kreeg bovendien bedenkelijk hoge provisie van de aankopen dezer maatschappij. Was het nodig, dat er 500 type writers op de 1000 man gevonden werden? Van 99 op één departe ment verstrekte schrijfmachines kon de aanwezigheid niet worden vastgesteld! Was het nodig, dat de Rijksbureaux zo vaak verhuis den? Hadden de zeven foto-afde lingen en de 3 stencilkamers niet kunnen worden gecoördineerd? Over de post „Geheime uitga- I ven" merkte men op, dat die tot somtijds zeer hoge bedragen lie pen en dat er grond voor twijfel bestaat, of niet allerlei uitgaven ten laste van die post zijn ge- bracht, die er in het geheel niet 'op behoorden. Zo suggereerde een hooggeplaatst ambtenaar van een der departementen zijn minister in een rondborstige aantekening, een bepaalde uitgave maar ten laste van de „Geheime Uitgaven" te brengen, ter voorkoming van ver velende opmerkingen van de Al gemene Rekenkamer" Dat de Nederlandse regering in Londen, wat haar financieel be leid aangaat, vervuld is geweest van de zorg ener goede huismoe der, kan men op grond van het verslag der Commissie voor de Rijksuitgaven rustig tegenspreken!

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2