De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Landbouwberichten voor de Langstraat. No. 51 Donderdag 26 Juni 1947 HIER WRINGT IETS. Op een kantoor zat zeer triom fantelijk een kantoorbediende. Hij was ex-N.S.B.-er en hem was het recht ontzegd om te mogen dienen als soldaat. Op hetzelfde kantoor zaten een paar dienstplichtigen, wachtend op hun oproeping. Sar castisch naderden zij den ex-N. S. B.-er en vroeger: „Kan je ons ook niet zo'n briefje bezorgen?" Het is een feit, dat de toestand hier geschetst, onder ons volk kwaad bloed zet. Zelfs de Radio- lympus werd dezer dagen in de zaak gemoeid en gaf zijn oordeel, dat ditmaal, naar onze mening, vrij gelukkig uitviel. Dat aan oud-N.S.B.-ers etc de eer wordt onthouden om 's lands wapenrok te dragen, is over het algemeen stellig gerechtvaardigd, ook in 't belang van het leger, al kunnen wij ons gevallen indenken, dat de betrokken delinquent in al le oprechtheid in den militairen dienst een gelegenheid zou zoeken het verleden goed te maken. Het is wellicht niet zo gemakkelijk die oprechtheid vast te stellen, maar as zij terecht aanwezig mag wor den verondersteld, zou het wense lijk lijken als die gelegenheid om het verleden uit te wissen, ook werkelijk werd gegeven. Maar als dit niet kan geschie den, dan moet toch één ding vast staan! De aldus getroffene moet uit deze „straf" geen voordeel kunnen trekken, zelfs ten kóste van een goed vaderlander, wiens positie hij zou kunnen innemen wanneer deze laatste zijn vader- laiidsen plicht vervult. Het zou ons daarom wenselijk lijken, dat aan degenen, aan wie het dienen in het leger werd ont- zégd, gelegenheid zou worden ge geven het vaderland te dienen in een andere functie b.v. een bur gerlijke, liefst van langeren duur dan de militaire dienst. In ieder geval: hier wringt iets: het rechtsgevoel van ons volk voelt zich onbevredigd en het zou vooral in de tegenwoordige om standigheden alle aanbeveling ver dienen, dat dit rechtsgevoel niet onbevredigd blijft. Msb. KORTE BERICHTEN. De Nederlandse militaire woordvoerder heeft in het mi litair weekoverzicht bekend gemaakt, dat aan Nederlandse zijde 4 doden en 12 gewonden zijn te betreuren. De dienst van de Rijks belastingen te 't-Hertogen- bosch heeft een onderzoek in gesteld naar het financieel be leid van de heer mr. L. M. te Vught, wiens goederen sedert kort zijn vrijgegeven door het Nederlands Beheersinstituut. De heer M. is een zekerheids stelling opgelegd van 500.000 wegens achterstallige, even tueel verzwegen belastinggel den. Het financieel onderzoek is nog niet voltooid. Twee dienstplichtigen, behorende tot de bewakings compagnie commando lucht vaarttroepen, met vliegbasis Leeuwarden, vonden in de berm van het vliegveld te Leeuwarden een handgranaat. Toen zij trachtten de hand granaat te demonteren, ont plofte deze, tengevolge waar van een der militairen on middellijk werd gedood. De andere werd gewond. De begrotingscommissie van de Amerikaanse senaat heeft het voor de Marine uit getrokken bedrag verhoogd met 176.500.000 dollar. Deze maatregel voorziet in een uit breiding van de vloot met 24 slagschepen en 252 vliegtui gen, waardoor de Amerikaan se vloot in totaal kan bestaan uit 293 slagschepen en 5793 vlietgtuigen. Nadat Zaterdag j.l. de fi nanciële commissie van de Franse nationale vergadering het bezuinigingsplan van de regering had verworpen, heeft zij het gisterenavond, na een ernstig vermaan van Rama- dier, alsnog aanvaard. Volgens een officieuze mededeling wa ren er 22 stemmen voor, 18 tegen en 4 onthoudingen. Wedèrom is tegen een vrouw de doodstraf geëist. Ditmaal was het de 55-jarige Adriana Valkenburg uit Am sterdam, beter bekend als „Jeanne", die als V-vrouw in dienst was bij bet bureau Een indrukwekkende gebeurtenis. Hoe broos en onzeker is 's men sen leven en hoe ijdel en kortston dig de vreugde van dit tranendal. Deze woorden geven de gedachte weer, welke iedereen mede naar huis droeg, toen hij wederkeerde van de indrukwekkende plechtig heid welke Zaterdagmorgen in de St. Josephkerk plaats vond, waar het droeve overschot van den nog geen 20-jarigen Harry Schavenma kers werd ten grave gedragen. Nauwelijks tien dagen geleden vertrok hij naar Nijmegen om zijn plicht te doen als goede vaderlan der en evenals thuis een voorbeeld te zijn voor zijn medemakkers. Slechts enkele dagen en hij werd op het bed geworpen en wederom enkele dagen en hij stierf een voorbeeldige dood geheel overge geven aan Gods heilige Wil. Hoe broos en onzeker is 's mensen le ven! Slechts enkele dagen waren no dig geweest om Harry een vriend te maken onder de vele kamera den, welke de kazerne bood. En deze vriendschap kwam tot uiting bij de plechtige uitvaart, welke Zaterdag in zijne parochie plaats vond. De belangstelling was over groot. Duizenden wilden aanwe zig zijn, om hem de laatste eer te bewijzen. Onder meer waren aan wezig de Stoottroepen 3de Com pagnie uit Nijmegen en een vuur- peleton uit Tilburg. De comman dant van het regiment Lt. Kol. v. d. Putten had bericht gezonden wegens uitstedigheid. De St. Josephkerk was tot in de uiterste hoeken gevuld. Aal moezenier Verwegen droeg de requiemmis voor de zielerust van den overledene op, terwijl Aal moezenier v. d. Houdt aan het zijaltaar de H. Mis opdroeg. Aan de geopende groeve sprak de comm. van de comp., den over ledene schetsend als een voorbeeld voor zijn medesoldaten. Aalmoe zenier Verwegen sprak woorden van troost tot de bedroefde ou ders, broer, zusters en verloofde. Een broer van de overledene dankte namens de ouders, zusjes en verloofde. Boven de neergela ten kist knalden de. schoten van het vuurpeleton, waarmede de droeve plechtigheid ten einde was. Een drama van Sophokles. Pater v. d. Yssel van het Mis siehuis St. Antonius te Kaatsheu vel had gelijk, toen hij in zijn voorwoord bij de opvoering van Sophokles' drama Philoktetes zei: wie niet waagt niet wint, dus moeten we wagen om te kunnen winnen. En het Missiehuis heeft gewaagd met den moed te nemen om een dergelijk werk aan te dur ven en... Pater v. d. Yssel heeft gewonnen. Immers in ademloze stilte, in gespannen aandacht, no dig om het werk te kunnen vol gen, hebben de medestudenten en daarnaast een elite gezelschap van heren Geestelijken en eerw. Broe ders uit Kaatsheuvel en omgeving met een groep kunstliefhebbers 't machtige drama van den grote Griekse dramaturg gevolgd, en van het mooie spel der studenten, van het verzorgde decor en de prachtcostumering en de goed pas sende muziek van onze Kaatsheu- velse componist de heer Jos van Amelsfoort genoten. 't Is een reuzenwerk geweest van den Eerw. regiseur een Grieks drama van dezen inhoud aan te pakken, waar het vergeleken met de treurspelen van den groten Vondel en de moderne tonelen van een Shakespeare geheel ande re eisen stelt. Het toneel stelt voor de grot van Philoktetes, die Joodse Zaken te Amsterdam en tenminste veertig Joden aan de Duitsers heeft verra den. De advoc. fiscaal, die o.a. in zijn requisitoir zei, dat verd. er op uit geweest was de Jo den uit te plunderen, eiste voor het Amsterdamse B. G. de doodstraf tegen haar. op het eiland Lemnos door Odus- seus was achtergelaten, omdat hij, gebeten door een adder, met een ontstoken, etterende voetvond tot last was. Deze Philoktetes droeg echter bij zich een boog, die zijn vader van Herakles had ten ge schenke gekregen en de ziener Helenos had geopenbaard, dat Troje alleen genomen kon worden door Philoktetes met zijn boog. Odusseus werd er op uit ge zonden om Philoktetes te bewegen Lemnos te verlaten, doch wetend dat hij niets bij Philoktetes zou bereiken, overreedde hij Neopto- lemos, zoon van den gestorven held Achilleus om door list Phi loktetes op een schip te lokken om hem dan naar Troje te voeren. Odusseus en Neoptolemos ver schijnen op het toneel en Odus seus weet zijn jonge vriend door te- werken op zpn eergevoel voor zijn plan te winnen. Een koor van 24 Choreuten, hier oud-zeesoldaten van Neoptolemos biedt zijn krach ten aan om zijn meester te helpen. Het koor reageert tekens op het laatste gezegde van zijn meester en doet dit in keurig verzorgde, sobere koorzang. Philoktetes laat zich winnen door Neoptolemos en smeekt hem mee te mogen gaan op het schip om hem naar zijn Vaderland Oi- taia te brengen. Odusseus zendt een als koop man verkleed matroos naar het eiland, om, zoo het nog niet aan Neoptolemos gelukt mocht zijn Philoktetes voor een vlucht van het eiland te winnen, deze hiertoe aan te sporen. Bij een vreselijke aanval van pijn aan zijn gewonde voet begint Neoptolemos medelijden te krijgen met de ongelukkige Philoktetes en in een tweestrijd om de overwin ning tussen leugen en bedrog en eerlijkheid en ridderlijkheid zege viert het goede. Hier ligt de peri petie of plotselinge ommekeer van het drama. Odusseus doet nog wat in zijn vermogen is met list en dreiging om Neoptolomos op zijn besluit terug te brengen, doch de ze blijft bij zijn besluit en wil aan Philoktetes de hem geschonken boog terug geven als Herakles verschijnt en door zijn woorden de droevige omgeving van Philok tetes in een heel ander licht doet verschijnen en hen beide doet be sluiten tegen Troje op te trekken, waar het wapen van Heracles hun de overwinning zal bezorgen. Was muziek, decor, regie en vooral de pianist in alles te loven, niet minder waren dat de spelers, die met het instuderen van een dergelijk werk blijk hebben gege ven van ongemeen taaie volhar ding en volgehouden training. Vooral ook waar dit de koren be treft, die met een goed beheerste koorstem de niet gemakkelijke compositie van den heer v. Amels foort vertolkten. Van de acteurs was Philoktetes een speler van formaat. Daarnaast Neoptolemos en Odusseus goede tegenspelers met verzorgde, doch wat lichte stem. Erg jammer, dat slechts zo wei nigen van een werk van zo in tense schoonheid te genieten krij gen. Duivensport. De K.C.C. hield Zondag een wedvlucht met oude duiven vanuit Orleans. Ingemand 500 duiven. De eerste duif 3.6.17 uur. De uitslag was: 1, 36, 52, 91, 129, 133, 144, 159, 160 A. Schrauwers. 2, 18, 79 Jac. van Dongen. 3, 24, 99, 125. 145 G. Kemmeren. 4, 11, 64, 89, 135, 150 L. Mosselveld. 5, 16, 19, 20, 44, 93, 100, 173 F. v. d. Assem. 6, 147 M. Da- men, 7 A. Heijs. 8, 33 Ch. Steenbergen. 9, 28, 62 C. La- ros. 10, 134, 156 Dook Don ders. 12, 30, 60 A. Mosselveld. 13, 26, 41, 124, 177 Theo v. d. Ven. 14, 61, 131 C. v. Boxtel. 15, 120, 158 G. Ligtvoet. 17, 86, 92, 97, 151, 165 Ant. Snoe ren. 21, 126 P. Snoeren. 22, 57, 66, 137 J. Kemmeren. 23, 121, 139, 157, 180 Jac. Hoeve- naars. 25, 117 A. Zwaans. 27, 118, 166 W. Oomes. 29, 54, 63, 108, 172, 175, 179 G. van der Linden H. 32, 74 Jan Vloe mans. 34 F. Damen, 35, 164 Th. Ligtvoet. 37, 84, 112 Ant. Hofman. 38 G. Lensveld. 39, 42, 45 J. van Wanrooy. 40, 171 C. Labee. 43, 50, 82, 123, 136, 140 J. v. Heeswijk. 46, 170 W. Aussems. 47, 67, 76, 122 C. Mo- reval. 48 C. v. d. Hoven. 49, 104, 116 L. van Ree. 53, 55 A. v. d. Ven. 56 M. Hendriks. 58 W. v. d. Ven. 59, 138 L. van Boxtel. 65, 176 Alb. Laros. 68 M. Treffers. 69, 70, 80, 98, 113, 168 H. Dekkers. 71 M. Kem meren. 72, 87, 88, 114 L. Ver vers. 73 J. van Riel. 77, 154 W. van Heijst. 78 F. v. Woen- sel. 81, 83 J. Opperman. 85 J. Kemmeren Br. 90 P. van dei- Velden. 94, 110 A. van Es. 95, 106, 161 C. de Bondt. 96, 101 A. Snaphaan. 102, 119, 163, 178 M. Soeterboek. 103, 181 J. Muizelaar. 105 Theo Netten. 107 Leo de Bondt. 109, 141 H. Hesselmans. Ill J. Laros. 127 H. Emmers. 128 H. Hendriks. 130, 153 A. Zacht. 132, 162 W. Sulsters. 142 M. van Boxtel. 143 G. Hendriks. 146 L. v. d. Ven. 148 J. Voogd. 149 Bern. van Heesch. 152 Joh. Couwen- berg. 155, 174 J. Zeebregts. 167 M. Brokx. 169 J. Snoeren. Agenda. Donderdag 26 Juni K.A.J. 7.30 uur n.m. groep clubgebouw. Donderdag 26 Juni K.A.J. 8 uur n.m. bestuursvergadering. Donderdag 26 Juni 8 uur n.m. Repetitie Mannenkoor Bel Canto. Zaterdag 28 Juni 8 uur n.m. Apollo Theater „Jericho". Zondag 29 Juni 12 uur v.m. Repet. Gemengd koor Bel Canto. Zondag 29 Juni 6.30 en 9 uur n.m. Apollo Theater „Jericho". Toegang 18 jaar. Maandag 30 Juni 8 uur n.m. Repetitie Harm. Apollo. LOON OP ZAND. Ernstige gevolgen. De heer J. Zwietering die vorige week in Waalwijk door een vrachtwagen werd aange reden en naar het Ziekenhuis aldaar moest worden overge bracht, is dezer dagen van de laatste H. Sacramenten voor zien. Duivenwedstrijd. Zondag hield de Duivenver- eniging een wedvlucht vanuit Orleans; deelname 73; afstand 472 km. Aankomst eerste duif 3.12.47, aankomst laatste duif 4.44.31. De uitslag was als volgt: H. v. d. Linden 1. Gebr. van der Velden 2, 24. C. van Don gen 3, 10. A. van Dongen 4, 18. C. v. d. Sanden 5, 12, 17, 19, 23, 25. A. Dannenberg 6, 8, 21. L. v. d. Sanden 7. M. Vera 9. H. v. d. Velden 11, 14. A. van Leeuwen 13, 15. J. Snoeren 16, 20. M. v. d. Ven 22. Overduif: Gebr. van dei- Velden. Vorige week is de wedstrijd gehouden vanuit Noyon. Af stand 272 km. Aankomst eer ste duif 12.25.37; aankomst laatste duif 12.50.11. De uit slag was: A. van Dongen 1, 6. G. v. d. Dries 2', 10. C. van Dongen 3. M. Maas 4. P. v. d. Velden 5. A. van Esch 7, 9. M. Vera 8. Overduif: A. van Leeuwen, G. v. d. Dries, A. v. Dongen. Een muzikale dankbetuiging door de Kon. Erk. Harm. Concordia. Toen na de bevrijding van ons dorp vele gezinnen in moeilijkheden verkeerde doordat veel van het meubi lair vernield was, werd ook hier zoals op vele andere plaatsen een comité opgericht onder de naam van de „H.A. R.K." en het was een mooie geste van de gemeente Eg- 26. Het aanzuren van on- dermelk met een beetje kar nemelk of fris zure onder- melk is in de zomermaanden gewenst, omdat niet aange- zuurde ondermelk tijdens warm weer spoedig rot, dus in vergiftige verbindingen wordt omgezet, waarvan kalf jes dan diarrhee krijgen. Het bewaren van niet aangezuur- de ondermelk in vuile onder melkbussen is verkeerd. Voor een en ander is een taak weg gelegd voor de Langstraatse Zuivelfabrieken. 27. De voetziekte in de erw ten komt in de Langstraat al gemeen voor. Pluk maar eens een wat licht gekleurde erw tenplant uit en u zult de don kerbruine, rotachtige hoofd wortel zien. Bestrijding: Zorg voor een goede structuur van de grond, welke u kunt ver krijgen en behouden door een goede grondbewerking en een oordeelkundige stalmest- en kunstmestbemesting. Verbouw een weinig vatbaar ras b.v. Rondo C. B. Ruime vruchtwis seling. 28. Met 5000 kg. hooi haalt men van 1 ha. grasland 72 kg. zuivere stikstof, 28 kg. fosfor- zuur en 108 kg. kali. Rekent men nu ook nog wat voor de toemaat, dan moet men op hooiland per jaar al gauw 400 kg. super of slakkenmeel en 700 kg. kali 20 strooien, wil men de grond op peil houden. Mager land heeft meer noo- dig. Maar die kunstmestbon- nen! Bezoekt onze bemes tingsproefvelden 29. Een zijaanvoerhark zou voor vele Langstraatse boeren een ware uitkomst en een ge mak zijn met hooien. Jammer dat ze zo slecht te krijgen zijn. Met een goede zijaanvoerhark kan men 't hooi keren, schud den, dijken en harken. Daar om zijn zij te prefereren bo ven een hooihark. Nog zo pas spraken wij een boer en die zei: „Met mijn broer heb ik 'n zijaanvoerhark gekocht voor bijna 1000, maar voor 1500 willen wij ze niet meer mis sen. 30. De z.g. „kraaien" kun nen de boeren veel schade doen, maar ze zijn ook wel eens nuttig. Deze erwten- en zaaizaaddieven zijn echter geen kraaien, maar roeken, die soms met honderden bij elkaar leven in een roekenko lonie. Zulke kolonies zijn er ook enkele in de Langstraat. Bestrijding: Het op tijd uit stoten van de nesten, dat ge organiseerd kan worden door de plaatselijke boerenbonden en verder het ophangen van 20 roekenvleugels per ha., die men bij de Plantenziekten- kundige Dienst te Wagenin- gen tegen een kleine vergoe ding kan bekomen. C. v. d. Ven Drunen. mont, die bereidwillig hele schepen met meubilair aan onze getroffenen thuis bezorg de, welke in dank werden aanvaard. Voor deze bereidwilligheid heeft de Kon. Erk. Harhionie „Concordia" gemeend een dankbetuiging voor de bewo ners van Egmont niet achter wege te mogen laten en heeft zij op spontane wijze dit in de vorm van muziek betoond. Zo vertrok de harmonie Za terdagmorgen met haar vol tallig bestuur met een 2-tal extra-bussen, om te 3.30 uur Egmond Binnen met een mu zikale intocht te vereren, al waar zij werd opgewacht door de Edelachtbare heer burgemeester en de gemeen teraad, die in welgekozen woorden de harmonie ontving voor haar spontane geste van dankbaarheid, terwijl door de voorzitter de heer Verschu ren, woorden van dank wer den geuit. Om 5 uur werd hier een prachtig geslaagd concert aan geboden, waarna men verder

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4