DE5TICHT5E WAALWIJK NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING nette Leerjongen een Smidsleerling een Guisinière kachel, ROUW FEUILLETON De geheimen van ViNa„Tlie Lawns" jpuw. Terry en Berry in DE BRIL VAN SULTAN SAR. een net Meisje GOEDEREN VERFT BINNEN 1 DAG de urgente gevallen opgelost wa ren. Hij gaf bovendien de verze kering dat men eer een jaar ver lopen was, de 100 woningen aan het bouwen was. Wethouder van Loon vond de kwestie van Haren een louter her stel in zijn eigendomsrechten. Het was niet zeer verstandig tegen het voorstel te stemmen. Dhr. Kemperman vroeg hoeveel woningen dit de gemeente zou kosten, waarop de voorzitter ant woordde dat dit er plm. 12 zou den zijn. De heer Kemperman wees er op dat iedere woning er een was, vooral zolang de urgente gevallen nog niet opgelost waren. De Voorzitter zeide hem dat deze 12 gezinnen op hun beurt weer 12 woningen vrij zouden maken. De heer Buyckx zegt alle waar dering te hebben voor de voort varendheid waarmede B. en W. deze zaak hebben aangepakt. Zijn bezwaren tegen de door de N.V. van Haren gestelde voorwaarden zijn echter, ook na de toelichting van den voorzitter, nog niet weg genomen. Belangrijk is voor hem de vraag of die 16 woningen niet op een andere plaats gebouwd hadden kunnen worden, zodat toch het bouwplan voor 85 woningen volledig uitgevoerd had kunnen worden, als de transactie met de N.V. v. Haren niet doorging. De Voorzitter antwoordt dat in dit geval een kleiner kwantum wo ningen gebouwd zou worden. Van overheidswege heeft men bezwaar tegen het aanvankelijk gekozen terrein in de Baardwijksestraat en wil men liever de nieuwe wonin gen aansluitend aan de bestaande bouwen. Bij een eventuele ont eigeningsprocedure zou de bouw van deze woningen weer enkele maanden vertraagd worden, wat bij de huidige woningnood niet verantwoord zou zijn. Daar komt nog bij dat B. en W. er naar stre ven om direct na deze 85 wonin gen aan een nieuw plan voor 100 woningen te beginnen, doch zij zitten met de handen in het haar wat de bouwterreinen betreft. Daarom nog te meer zouden B. en W. over de bezwaren willen heenstappen, omdat door deze transactie met de N.V. van Ha ren meer grond beschikbaar komt dan voor het eerste bouwplan nodig is, zodat men ook voor het nieuwe plan al direct iets beschik baar heeft. Overigens hebben B. en W. evengoed de bezwaren te gen de gestelde voorwaarden aan gevoeld. Zij hoopten dat deze transactie zonder deze voorwaar den had kunnen plaats hebben, doch het was wel te vrezen, dat de N.V. v. Haren, die deze gronden destijds kennelijk heeft gekocht om er woningen voor het personeel te bouwen, een dergelijke conditie zou stellen. De heer v. Seters meent dat een beroep op het eigendomsrecht in deze tijd niet op gaat. Er zijn zo veel huiseigenaren die thans niet over hun eigen woningen mogen beschikken. Spr. had liever gezien dat de N.V. v. Haren genoegen had genomen met een mondelinge toezegging van het gemeentebe stuur, dat zoveel mogelijk met haar belangen rekening zou wor den gehouden, inplaats van deze voorwaarden schriftelijk vast te leggen. Gezien de urgentie van de woningbouw zal spr. zijn stem aan het voorstel niet onthouden, doch zijn grote bezwaren zijn, ook na het betoog van den voorzitter, niet weggenomen. De heer Meijs gelooft dat de bezwaren hoger worden geschat dan het belang van de woning bouw. In verband met de verdere bouwplannen zou men toch weer bij de N.V. v. Haren terecht moe ten komen om goedschiks of kwaadschiks de beschikking over dat terrein te verkrijgen. De voor gestelde oplossing lijkt spr. te pre fereren boven een procedure die noodzakelijk vertraging in de uit voering meebrengt. De heer Lenglet zegt dat de be woners van de woningen der N.V. v. Haren in de Baardwijksestraat geschrokken zijn van de briefjes die zij van deze N.V. ontvingen. Vooral om de groote finantieele bezwaren die in deze tijd aan ver huizen verbonden zijn. Spr. vraagt of in sommige gevallen aan deze finantieele bezwaren niet kan wor den tegeomet gekomen. De voorzitter meent dat de ge meente dat moeilijk doen kan. Over deze aangelegenheid zal hij in gesloten zitting wel een en an der vertellen. De heer Pulles vraagt of de mogelijkheid overwogen is, om, inplaats van het onderhavige per ceel van de N.V. van Haren, het terrein van den heer C. van Ha ren te kopen, dat ook aan de Oost zijde van de Baardwijksestraat. iets naar het Zuiden is gelegen. Dit terrein is steeds als bouwgrond voor particulieren te koop ge weest. De Voorzitter antwoordt dat die kwestie niet ter sprake is geweest. Het voornaamste motief voor B. en W. was, dat nu meer gnond beschikbaar kwam dan voor de geprojecteerde 16 woningen noo- dig was en dat door de ingenieur op een aansluitende bebouwing werd aangedrongen. De heer Brouwer herhaalt zijn bezwaar dat de raad niet eerder in deze zaak gekend is. Wanneer een en ander in geheime verga dering besproken was, zou dit tot een beter inzicht geleid hebben. Blijkens de datum, waarop de N.V. van Haren de bewoners heeft aangeschreven, was hiervoor nog ruimschoots gelegenheid ge weest. Het verheugt spr. dat B. en W. sceptisch staan tegenover deze voorwaarden, die spr. wil kwalificeren als koopmans tactiek". Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, waarbij de heer Pulles wenscht aan te tekenen dat hij tegen het voorstel is. De voorzitter deelt nog mede dat thans, met inbegrip van de noodwoningen 167 nieuwe wonin gen in deze gemeente in aanbouw zijn. Onderhandse aanbesteding. Als aanvulling op de agenda komt een voorstel van B. en W. in behandeling om de 85 nieuwe woningen bij onderhandse aanbe steding toe te wijzen. Ter toelichting deelt de Voor zitter mede, dat de ervaring met publieke aanbestedingen thans leert dat het niet gemakkelijk gaat en de prijzen steeds hoger worden. Beliepen de kosten bij vorige be steding nog 32 a 33 per m3, nu zijn de prijzen al 39 en ho ger. Zou de voorgenomen publie ke aanbesteding op 30 Juni door gaan, en er zou een te hoge prijs uit de bus komen, dan was het moeilijk om de gunning te weige ren en nog met de aannemers te gaan onderhandelen, want vóór 1 Juli moet de gunning zijn ge schied. Daarom hebben B. en W., in navolging van andere gemeenten en met goedkeuring v. d. Hoofd ingenieur, onderhandelingen met diverse aannemers aangeknoopt. Het resultaat is geweest, dat de 85 woningen onderhands zijn aan besteed tegen gemiddeld 36.60 per m3 en wel: 6 woningen tussen Stationsstr. en Putstraat door H. Maas, Waal wijk; 6 woningen door de fa. Aarts Zn., Waalwijk; 10 woningen door de fa. Cop- pens Waalwijk; 58 woningen door de fa. den Teuling Kaatsheuvel (waarvan 28 aan de Baardwijksestraat en 30 in het uitbreidingsplan) en 5 woningen aan de St. Crispijn- straat door A. J. den Teuling, Waalwijk. Het verfwerk van 28 woningen zal aan de firma G. van Loon te Waalwijk en van 57 woningen aan de firma Gebr. v. d. Waals te Capelle worden gegund. B. en W. achten zich gelukkig met deze onderhandse aanbeste ding geslaagd te zijn. Zij stellen voor de openbare aanbesteding in te trekken en het werk aan de ge noemde inschrijvers bij onderhand se aanbesteding op te dragen, waarmee van Rijkswege wordt in gestemd. De heer Verdoorn vindt de on derhandse aanbesteding een mooie oplossing, doch hij vraagt of alle plaatselijke aannemers in de ge legenheid zijn gesteld om in te schrijven. Hij mist verschillende namen. De Voorzitter kan de verzeke ring geven dat B. en W. met veel zorg deze zaak bekeken heb ben en die aannemers in de gele genheid hebben gesteld, die over voldoende personeel beschikken en van wie verwacht kan worden dat zij het aangenomen werk ook kunnen maken en financieren. Er zijn er ook die er geen interesse voor hadden of het werk niet aandurfden. Spr. wil in deze lie ver geen namen noemen. De heer Verdoorn vindt dat al le aannemers voor de gemeente ge lijk moeten zijn. Indien zij er in teresse voor hebben dienen plaat selijke aannemers voor te gaan, voordat er 58 woningen aan een aannemer buiten de gemeente wor den toegewezen. De voorzitter zegt dat B. en W. ook gaarne gezien zouden hebben dat alle woningen door plaatse lijke aannemers werden gebouwd. Hieromtrent zal spr. in geheime vergadering nog nadere medede lingen doen. Wethouder Smolders wijst er op dat het gros van de aannemers zich niet eens de moeite gegeven heeft om een bestek aan te vra gen, ofschoon er bij de publieke aanbesteding ook voor kleinere blokken, van bijv. 5 woningen, kon worden ingeschreven.. Nadat de voorzitter nog enkele inlichtingen over opleveringster mijn en andere condities heeft verstrekt, wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. De voorzitter dankt de raad voor zijn medewerking om deze woningbouw mogelijk te maken en sluit hierna de openbare vergade ring met gebed. Ged. Staten van Noord-Bra bant "stellen voor de jaarwedde van de leden van hun college te stellen op 5500. KORTE BERICHTEN. Sjahrir treedt af. Omdat de verschillende repu blikeinse partijen zich tegen de compromis-voorstellen van Sjahrir hebben verklaard, heeft deze zijn ontslag aan Soekarno aangeboden, 't welk door deze is aanvaard. In Londen acht men het niet onwaarschijnlijk dat de minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin. op de conferentie te Parijs, Molo- tof zal spreken over de jongste crisis in Hongarije. In het Lager huis heeft Bevin verklaard dat Engeland zijn gevolgtrekkingen maakt uit het feit, dat de Sowjet- Unie geen inlichtingen wil ver strekken over de gebeurtenissen in Hongarije. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte bekend, dat het Amerikaanse mi litaire bestuur voor Duitschland gemachtigd was 10.000 eigendom men ter waarde van 1500 millioen Rijksmark niet langer onder zijn toezicht te houden. Dit betreft eigendommen, die toebehoren aan onderdanen of in gezetenen van de Verenigde Na ties en neutrale landen, met uit zondering van Spanje en Portugal. Camille Huysmans, de Bel gische minister van Onderwijs, heeft Woensdag in het Belgische parlement verklaard, dat bij de brand in het Ministerie van On derwijs, in Brussel zestien perso nen in de vlammen zijn omgeko men. Er worden nog vier perso nen vermist en dertien zijn met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Huysmans deelde tevens mede, dat de archie ven van het Ministerie van On derwijs bijna geheel verloren zijn gegaan. Aan de Staten van Suriname en Curagao, zijn thans overgelegd ter openbare behandeling, de wets ontwerpen tot wijziging van de staatregelingen voor Suriname en Curaqao, welke in overeenstem ming met de troonrede van 23 Ju li 1946, zonder grondwetswijziging Suriname en de Nederlandse An tillen in de gelegenheid moeten stellen om op nieuwen voet eigen leven, deelgenootschap in het Ko ninkrijk en in het bijzonder hun taak in hun eigen omgeving ter hand te nemen. De Franse mijnwerkerssta king, die bijna 200.000 arbeiders omvat, heeft zich thans uitgebreid over het steenkoolgebied van Saint Etienne in centraal Frankrijk, waar, naar het A.F.P. meldt, in bijna alle mijnen het werk geheel stil ligt. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 9). De cliënte die nu ver scheen was jonger dan de vorige en zij kwam met fi- nancieele moeilijkheden. Ze werd gewaarschuwd tegen een man, die beweerde dat hij in het geheel geen ver stand had van geldzaken, maar, moest zich liever wenden tot iemand, die haar nader stond. Hiermee bedoelde de raadgeefster zeker haar vader of haar echtgenoot, of verloofde. Een stuk of zes van die bezoeken woonde Welton bij; aan den anderen kant van het gordijn dan, toen eindelijk de eerste manne lijke cliënt zich vertoonde. Daar hij niet zoo goed van vertrouwen was als de da mes die hem voorafgegaan waren, trad hij regelrecht toe op het gordijn. Neem mij niet kwalijk Miss Ferriby, dat ik mij allereerst overtuig, of wij werkelijk alleen zijn. HOOFDSTUK VII. Een goeden middag gemaakt. Gedurende een oogenblik dacht Welton Keynes, dat hij ontdekt zou worden. Maar met haar merk waardige snelheid van be weging sprong Miss Ferri by op van den stapel kus sens, vatte den sceptischen hem zachtjes weg van het bezoeker bij de hand, trok gordijn en zei vriendelijk, maar zóó vastberaden en overredend, dat de jonge man haar wel gehoorza men moest: Ik vrees dat u het ge noegen zult derven van iets naders te hooren omtrent 't onderwerp, dat u hierheen voerde. Hij lachte en sprak ver ontschuldigend Maar ook dit doet mij juist verlangen dat nie mand anders 't hoort ziet u. Intusschen liet hij zich gedwee wegleiden en aan den klank van zijn stem te oordeelen, meende Welton vast, dat dit een vooraan staand persoon was op po litiek gebied. Mag ik eerst het hono rarium afdoen? vroeg hij weer. Wat bedraagt dit? Tien guinea's. En nu uw moeilijkheden? Daar hij waarschijnlijk toch niet overtuigd was dat hij alleen zou zijn, bleef hij fluisteren en zij fluisterde ook. Toen hij opstond, zei hij: Nu, ik moet zeggen, dit is wel het geld waard. Daarna volgden nog drie dames en juist terwijl de laatste de deur achter zich toe trok, sloeg het klokje half 5. Miss Ferriby stond op, blies de kaarsen uit en schoof het zwarte gordijn open, door te drukken op een veer. Welton stond op en liep naar de deur, die hij bin nengekomen was, maar vond die aan den anderen kant afgesloten. Doordat het zwarte gordijn was weg getrokken, had hij nu het volle uitzicht op de séance kamer. De spiegel was ook verdwenen en in plaats daarvan hing er een dames portret in olieverf, dat zeer mooi uitkwam tegen 't rood fluweel. Miss Ferriby zelve stond bij het venster, in haar fantastisch kleed en schoof eigenhandig de gor dijnen terzijde. Ze zag er vermoeid uit. Maar, heel energiek, trad ze aan het tafeltje bij de deur, schoof er de lade uit en telde het ingekomen bedrag na. Een goeden middag heb ik gemaakt, dat moet ik zeggen, sprak zij. Maar één souvereign komt er aan te kort, waarschijnlijk kan een van mijn bezoeksters niet al te best rekenen. Nu, u laat die dwazen dan wel ruim betalen voor zoo'n paar woorden raad die eenieder haar geven kon, ontviel het Welton. Als ze het er voor over hebben. Daarmee kan ik weer hulp verleenen aan weezen, gebrekkigen en ou den van dagen. Ja, maar u kunt zich niet voorstellen hoezeer 't mij ergerde, dat ik dit alles mee moest aanhooren. De biecht toch moet geheiligd zijn, zoowel binnen als bui ten de kerk. Dat u er bij tegen woordig was, was uw eigen verlangen. Ik heb slechts aan uw nieuwsgierigheid voldaan. U mocht mij lie ver bedanken dan hatelijke opmerkingen maken. Neem mij niet kwalijk het was geen hatelijkheid, maar een protest. Toen ik hier eenmaal zat, kon ik niet anders dan luisteren naar vertrouwelijkheden, die niet voor mij bestemd waren. En toen ik weg wil de, werd ik genoodzaakt te blijven, door iemand, die mij bewaakte. Ik kun toch niet ris- keeren dat u luide blijk zou geven van uw tegenwoor digheid? Het was mijn ou de bediende, wien ik opge dragen had er voor te zor gen dat u zich volstrekt stil hield. Dat Welton zoo ongeloo- vig keek, maakte Miss Fer riby ongeduldig. Dus vroeg ze snibbig: Trekt u de waarheid van mijn woorden in twij fel? Daar ben ik wel toe verplicht! Hoe kon uw be diende nu tegelijk de bezoe kers beneden open doen en me boven bewaken? Hier maakte zij zich af met een schouderophalen een een onverschillig: Als u eenmaal onge- loovig wilt zijn, dan geeft het toch niet veel of ik u de zaak al nader toelicht. En Iaat ons nu naar beneden gaan, dat ik de brieven kan inzien die u geschreven hebt. Daar heb ik nog geen gelegenheid voor gehad, Miss Ferriby. Maar ik zal het nu doen. Snel begaf hij zich naar de bibliotheek, waar de brieven nog net zoo lagen als hij ze daar gelaten had. (Wordt vervolgd). ZES-JARENPLAN VOOR DE LAND Ver gaande ro Het herstel van ziening en de land i>uw is afhan kelijk van de gro rfstoffen-voor- ziening, aldus Mansholt te Middelburg, en opti mistisch kan hij d? rbij niet zijn, omdat hij ook voo van moeilijkheden hanisatie. voedselvoor- 1948 nog tal rwacht. Op voering van de rèdabiliteit der bedrijven en verb ering van de kwaliteit der prodi ten wees de minister aan als mi< leien ter ver betering van onze iandbouw-po- sitie. 9 gaan. Zij bereidt het ogenblik een zesjaren-plan ior dat voor ziet in de uitbreieng van het landbouwonderwijs, verbetering der voorlichting, itvoering van cultuur-technische irken ter ver laging van de prod rtiekosten, en een vergaande mee anisatie. n onder ruil- 30.000 H.A. ontwatering, worden her- zuivere land- J3.000 H.A. en 130.000 H.A. zul verkaveling komen krijgen een beten 25000 H.A. zullei ontgonnen, wat een winst betekent van een deviezen-bespaing van 38 millioen gulden peijaar. De me chanisatie voorziet toren en 5000 aarc apelstrooima- chines, 2000 aarcin.oelstrooima- chines e.d., alleen betekenen ten op2 paardentractie een van 16.000.000 p jaar. De agrarische p Stiek der re gering, aldus de nliister, is ge richt op waarborgin van een re delijk bestaan in :e landbouw voor boeren en landarbeiders. Tenslotte wees de pister op de mogelijkheid van n agrarische politiek in het kade ;van Benelux. AMBTENAREN GRATIFIC Op het voetspc het particulier be troffen regeling, he raad besloten de sluit voor te leggen, welk aan burgerlijl ijkspersoneel in 1947 een gratific e zal worden verleend ten bedr ie van twee procent der gronds irissen, zoals die vanaf 1 J.uli a.s^ullen gelden, met een maximum |n vijftig gul den. De gratificatie beperkt tot hen, die een hooipetrekking in rvullen, ten- n overheids- óe tractoren hte van de eviezenwinst KRIJGEN TIE. van de voor ijfsleven ge- de minister- oon een be- rachtens het- dienst van het rijk minste zes maandei dienst zijn en een jjrondbezoldi- ging ontvangen, Ulke per jaar niet meer dan 80 voor ge huwden of 4152 or ongehuw- den bedraagt in le klasse standplaats. De besturen der jere publiek rechtelijke lichamei zullen over eenkomstige maati elen mogen nemen voor het p vinciaal, ge meentelijk en watflschapsperso- neel. ARNOLD MEY k KRIJGT 4 JAA Ontzetting uit 1 srechten gehandhc d De Bijzondere Rc van Cassa tie heeft de sentent van het Bij zondere Hof, w; rbij Arnold Meijer tot vijf jaar erd veroor deeld, vernietigd er le voormali ge leider van ,,Na naai Front" veroordeeld tot vie jaar met af trek van de preven ve hechtenis gedurende een jaar :even maan den en twee weken. )e ontzetting uit de kiesrechten or tien jaar en het verbod van :n openbaar ambt te bekleden wfden gehand haafd. VERPLAATSTE NAAR NED E L. 3500 mannen en 4f) vrouwen. van ver- de Ameri nd, bestaan- en, reist op Een studiecommi: plaatste personen kaanse zone in Duit: de uit 21 gedelegee het ogenblik dooi de sociale en eco standen te bestuder uit te brengen aan ten, die naar Nederl vertrekken om daar te gaan. De voorwaarden mannen en 4500 vr uiterste grens hier nen worden toegelat Uitsluitend voor de ongeschoolde manne gelaten. Reeds zijn de miinstreek aan 1' ERSONEN AND. is land om mische toe- en rapport n landgeno- d wensen te m het werk )or de 3500 ven, die als lande kun- zijn streng, jnen kunnen :orden toe- 00 Polen in 'erk. HANDELSVERDRAG MET BELGIË BIEDT GROTE VOORDELEN. De onderhandelingen voor het geparafeerde handelsaccoord tus sen Nederland en België zullen Donderdag worden gehouden. Na de bekrachtigingzal onmiddellijk worden overgegaan tot het be kend maken van de in het verdrag vastgestelde contingenten dei- verschillende goederen. Van Ne derlandse zijde is er zoveel moge lijk naar gestreefd op het gebied der industrie België de rol te doen vervullen welke Duitsland voor de oorlog had. Zo komt in het accoord een post voor van 1.000.000 ton ijzer, staal en walsproducten, evenals een grote post voor machines. Bo vendien zal België aan Nederland een belangrijke hoeveelheid auto onderdelen, landbouwmachines, mijninstallaties en motorfietsen le veren. Op het gebied van de tex tiel voorziet de nieuwe overeen komst in de levering aan Neder land van belangrijke hoeveelheden onderkleding, dameskousen, cor- setten, lingerie, katoen voor da- messtoffen, overalls en tapijten. Uit de Kongo zal Nederland kopal, vezels en koper betrekken, terwijl België uit Ned.-Indië rub ber en peper zal ontvangen. Voor de wederopbouw van Nederland zal België per jaar V/l a 3 millioen vierk. meter glas leveren. Bij het sluiten van het handelsaccoord is getracht de belangen der Belgische landbouw zoveel mogelijk te ont zien. Van Nederlandse zijde ie Brussel wordt dit nieuwe Neder lands-Belgische handelsverdrag als het best te realiseren van alle Nederlandse handelsverdragen be schouwd. KOLENVOORZIENING IN DE KOMENDE WINTER. De minister van Economische Zaken heeft, in antwoord op vra gen van het Eerste Kamerlid Woudenberg, meegedeeld, dat er naar gestreefd zal worden in dé komende wintermaanden in de be hoefte aan industriekolen geheel te voorzien. Waar echter de produc tie van de Limburgse mijnen on voldoende is om de binnenlandse behoefte geheel te dekken, blijft ons land aangewezen op invoer uit het buitenland.Hierin schuilt uiteraard een element van onze kerheid. Voor zover de aanvoer dit toelaat, zal de voorraadvor- ming bij de industrieën vóór de aanvang van de winter kunnen plaats hebben. Ten aanzien van de huisbrand deelde de minister mee, dat niet gerekend dient te worden op ho gere rantsoenen dan die gegolden hebben voor het seizoen 1946— 1947. Verwacht wordt, dat de zes eenheden, die verkrijgbaar zijn op de twee, reeds per 27 Mei j.l. gel dig verklaarde bonnen voor de aanvang van de winter zullen zijn afgeleverd. Op grond van de ervaringen op gedaan in de afgelopen winter mag worden aangenomen, dat het kolen vervoer in de winter 1947— 1948 geen belangrijke storing ten gevolge van vorst zal behoeven te ondervinden. MICHELINFABRIEK Voorlopig 5000 autobanden, later ook 33000 fietsbanden. Vorige week zijn in Den Bosch de Ned. Michelinfabrieken - doch teronderneming van de Franse - geopend, waarbij vele autoriteiten aanwezig waren: o.a. de heer Huysmans, min. van Ec. Zaken, de Franse Ambassadeur in Neder land, de heer Rivière, prof. de Quay, commissaris der Koningin in Noord-Brabant en de burge meester van 's-Hertogenbosch, mr. H. Loeff. Uit Clermont Ferrand, waar de moederfabriek is geves tigd, waren overgekomen de he ren Jean Edouard Michelin en de directeur aldaar, de heer Pisseux. Tijdens de lunch gaf de president commissaris van de N.V. Ned. Bandenindustrie Michelin, jhr. mr. Smits van Oyen, een overzicht van de oprichting, de bouw en de verwachtingen van de nieuwe fa briek. Verwacht wordt, dat gedurende deze zomer de fabriek 5000 auto banden per maand zal fabriceren en dat over een jaar deze produc tie zal zijn verdubbeld. In die tus sentijd zal de fabricatie van rij wielbanden ten getale van 33.000 stuks per maand ter hand worden genomen. De verwachtingen zijn, dat de Michelin- en de Vredesteinfabrie- ken te Enschedé, die in het najaar gereed komen, tezamen een devie- zenbesparing van 50 a 60 pet. zul len opleveren. KONINKLIJKE DEELNEMING. De heer A. v. d. Meerakker, Grotestraat 185 a alhier, ont ving van H.M. de Koningin het volgende schrijven: „Na geruime tijd van zijn „vrijheid beroofd te zijn ge- „weest, is Uw broer Wil helmus tengevolge van alle „doorgestane ontberingen „op 23 Juli 1944 in het Tji- „mahi-kamp overleden. „Ik kom U, uw broer en „zuster bij zijn verscheiden „alsnog mijn hartelijke „deelneming betuigen. - „Moge zijn offer ons land „en het gehele rijksgebied „een betere en gelukkiger „toekomst geven". WILHELMINA. VERGADERING BINNENPOLDER. Woensdagavond 25 Juni kwamen de stemgerechtigde Ingelanden van het Water schap de Binnenpolder van Waalwijk in hotel „De Twee Kolommen" in vergadering bijeen. Aan de orde was de bespreking van een verzoek door het gemeentebestuur, om de Winterdijk, welke toebe hoort aan het genoemde Wa terschap te verleggen, om zo doende industrieterrein te be komen. Het betrof hier een opschuiving van 50 M. in Noordelijke richting en wel vanaf de oprit bij Schoep in v.m. Baardwijk tot aan de Groensteeg, om de Hollandia- fabrieken de gelegenheid te geven zich uit te breiden. Het verlengde van de Groensteeg zou dan van de huidige dijk tot de nieuwe opgehoogd worden op hetzelfde niveau als de dijk. Alle kosten kwa men op rekening van de ge meente. Het verzoek kon de volle goedkeuring van de vergade ring wegdragen. Nu zal het wachten zijn op de goedkeu ring van de Waterstaat en Provinciale Staten. De beplanting zal opnieuw moeten worden aangebracht, alsook een goede verharding van de weg onder de dijk. De gemeente Waalwijk zal voorts onderhandelingen voeren met de eigenaars der betrokken stukken weiland en de ver dere kosten dragen. Dit plan staat natuurlijk geheel buiten een eventuële mogelijkheid van uitbreiding der gemeente in Noordelijke richting, waarnaar al lang reikhalzend wordt uitgezien. Dit kan natuurlijk alleen ge schieden, wanneer de buiten polder geheel watervrij komt en de nodige waterstaatkun dige werken daartoe verricht zijn, waarop onze Kamer van Koophandel al zo herhaalde lijk heeft aangedrongen. Dan zouden er voor industrie en landbouw grote mogelijkhe den komen en zou dijk-om- legging onnodig zijn. Het be treft hier dus een geheel in cidenteel geval. IETWAT VOORBARIG. In ons vorig nummer heb ben wij een bericht opgeno men omtrent een midden standstentoonstelling, uit gaande van de K.J.M.V. Van bevoegde zijde deelt men ons thans mede, dat er op het ogenblik Jnog niets be staan dan ideeën en dat er van vaste plannen, datum of terrein nog geen sprake is, waar de middenstandsvereni ging thans eerst dit onder werp in bespreking heeft ge nomen. De bedoeling ligt voor om op een gecombineerde verga dering van verenigingen, die zich op dit terrein bewegen of annex zijn, deze aangele genheid ter tafel te brengen, daaruit een comité te vor men, om dan zo mogelijk te komen tot een groots op gezette middenstands- en in dustrie-tentoonstelling in 1948 in onze gemeente. EEN ALARMOEFENING DIE BEKEND WAS. Velen.., zullen zich afgevraagd hebben wat er te doen was, toen ze Woensdagavond de motor-or- donans van het Rode Kruis in vol le vaart door Waalwijk zagen rij den en de Rode Kruis-mannen met gasmasker en helm zich heen spoeden. Toch was de „aardig heid" er voor een groot deel af, daar door een noodlottige vergis sing bij velen deze oefening be kend was. In de bossen achter de Roestelberg waren acht personen op mijnen gelopen en ernstig ge wond, bovendien was er een gro te, dreigende brand uitgebroken, zo luidden de gegevens. In aller ijl waren drie mannen naar de „plaats des onheils" gestuurd, om de gewonden de allereerste hulp te verlenen, terwijl de rest per vrachtauto met brancards en an der materiaal zou volgen. In vol le vaart reed de vrachtauto over een van Waalwijks slechtste we gen, omhuld door een dichte stof wolk, wat velen deed besluiten hun gasmasker nu al op te zetten. Bij de Roestelberg kwamen grote dikke rookwolken, (denkbeeldige) op de wagen af en ze maakten het de chauffeur onmogelijk om ver der te rijden. Met gasmasker en helm op droegen zij de brancards en de spalken en verbandmiddelen de berg over. Toen ging het lang zamer, want men moest door een gebied, waar het mijnengevaar niet denkbeeldig was, getuige de 8 slachtoffers. De late wandelaars zullen wel gedacht hebben aan flitsen uit een filmjournaal of plaatjes uit een illustratie, toen zij de „begasmaskerde en behelmde" troep met voorop twee mijnen- prikkers voetje voor voetje achter elkaar aan zagen schuiven op zoek naar de gewonden, die door de vuile, dikke rook (zonder fantasie is alles even gewoon) moeilijk te vinden waren. Spoedig was het werk in volle gang. Hier zag men enkelen de gewonden volgens de regelen der kunst spalken, anderen legden met een bewonderenswaar dige en bijna moederlijke teder heid hun slachtoffer op de bran card, elders zag men een groep met een brancard in de vallende duisternis verdwijnen, om ten kos te van veel zweet hun last over de berg te vervoeren, ploegcom- mandanten gaven bevelen, mannen riepen om verband en brancards en dreigden te stikken achter hun gasmasker, Dr. Lenglet de leider van de expeditie was overal en nergens. Het duurde niet lang of al de gewonden waren over de berg getransporteerd tot grote op luchting van de mannen. Nadat men ze niet zonder enige moeite in de vrachtauto had gekregen, werden ze zeer langzaam ver voerd. De gewonde verkenners, die op de bodem lagen, zullen wel wat benauwd zijn geweest toen ze boven hun hoofden de brancards met hun broeders zagen schomme len. In het gymnastieklokaal van de openbare lagere school werden de patiënten ondergebracht en hun wonden en letsels door Dr. Leng let besproken, waaruit bleek dat er over het algemeen goed werk was geleverd. Trouwens tot deze conclusie zijn ook wij, leken, ge komen. Het betrof weliswaar slechts een oefening, maar hieruit bleek toch duidelijk wat er aan deskundigheid en handigheid in 't Waalwijkse Rode Kruis-korps aanwezig is. Degenen die in de toekomst op een mijn zullen lopen of een ander ongeluk zullen krij gen kunnen wat dit deel van de behandeling betreft gerust zijn. Deze oefening werd gehouden in tegenwoordigheid van bestuur en pers. LEDENVERGADERING H. K. W. Donderdag 1.1. hield de Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden St. Franciscus van Assicië afd. Waalwijk een alge mene ledenvergadering in Thalia alhier. De voorzitter heette de aanwe zigen hartelijk welkom voor hun ne opkomst, doch moest de leden een kleine teleurstelling bezorgen door de mededeling dat de spre ker van deze avond, de districts leider dhr. Janssen, door omstan digheden niet aanwezig kon zijn. Voor het door het bestuur voor gestelde reisje naar de H. Land stichting bleek bij de aanwezigen veel animo te bestaan. Als de de finitieve datum is vastgesteld zal hierop nog nader worden terug gekomen. Verder bleken 4 leden in aanmerking te komen voor een boek welke door het afdelingsbe stuur beschikbaar waren gesteld voor ledenwerving. De voorzitter dankte deze collega's voor hunne activiteit en het speet hem dat niet meer leden voor een boek in aanmerking kwamen. De vergade ring die hierna gesloten werd was vanwege het warme weer slechts matig bezet. KERMIS-PROGRAMMA K.A.J. Daar voor de meeste Kajotters de kermis ook vacantie betekent, heeft de K.A.J. om die vacantie goed te doen slagen en de leden een gepaste ontspanning en ont wikkeling te geven, twee uitstap jes georganiseerd. Op Dinsdag 15 „Wat gelukkig, dat U zich heeft kunnen bevrijden, heer Sultan", zei Terry honing zoet. „Tenslotte ben ik mijn vijanden toch baas geworden" antwoordde de Sultan min zaam. „Ik nodig U allen nog maals aan mijn tafel en ik ben er van overtuigd dat de maaltijd dan niet meer op een voor mij onaangename wijze zal worden verstoord". De Sultan lachte daverend, alsof hij dit een best grapje vond. Er was iets in dit la chen, dat Terry's mening, t dat hij niet de ware Sultan %Sar was, bevestigde. „Je hebt knap je best ge daan, waarde vriend", zei de Sultan tegen Terry, „maar als ik zelf ook niet zo slim was geweest, had ik nu toch gevangen gezeten". „Zeker Sultan", antwoord de Terry beleefd, „het is al tijd goed, meer op eigen kracht te vertrouwen dan op die van anderen!" Juli organiseren zij n.l. een grote fietstocht door Brabant en op Vrij dag 18 Juli gaan ze met de „Musa Express" naar Zuid-Limburg, waar in Maastricht het Vrijthof en St. Servaaskerk bewonderd wor den, waarna men naar Margaten gaat om vervolgens het schone Valkenburg met een bezoek te vereren. Bij goed weer aangename en nuttige tochten. LOONLIJSTEN. De Raad van Arbeid schrijft ons dat per 1 Juli a.s. de loonlijsten voor het eerste halfjaar 1947 vervallen. Teneinde onnodige admini stratiekosten te voorkomen, doet de Raad van Arbeid een dringend beroep op de werk gevers om de loonlijsten di rect na 1 Juli in te zenden. Zie advertentie in dit blad. Hiermede betuigen wij onzen harle- lijken dank, in het bijzonder aan H.H. Geestelijken, Buurt—Comité, Harmoniën „Apollo", „Euphonia", Zangvereniging „Belcanto", Familie en Kennissen voor hun belang stelling en medeleven in de vorm van bloemen en geschenken, bij ons Gouden Huwelijksfeest onder vonden. G. VAN RIEL G. VAN RIEL-DAMEN, Kinderen en Kleinkinderen Kaatsheuvel, Juli 1947 Marktstraat 25 Marinier JO GROENENDAAL roept langs dezen weg al zijn familie, vrienden en kennissen een LAATSTE VAARWEL en een spoedig weerziens toe. Kaatsheuvel, Juli 1947. Mevr. WINKELMAN „doktershuis" Sprang, VRAAGT voor dag of dag en nacht v.g.g.v. GEVRAAGD: voor de Zadelmakerij. Firma Wed. C. van Mier Co. Zadelmakerij, Waalwijk VOOR DIRECT gevraagd, leeftijd 16 èi 17 jaar. A. SCHOONDERMARK, Besoijenschestr. 50 c, Waalwijk TE KOOP: Wit Wandelwagentje, prima Mangel, 2 ramen m kozijnen, een i. g. st. z. herenrijwiel, 5 auto-binnen-en buitenbanden 525x16. GASTHUISSTRAAT 103, KAATSHEUVEL. TE KOOP: een Boekenkast en een Stofzuiger. Adres te bevragen aan 't bureau van dit blad. ,DE ECHO" OOK uw BLAD.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2