De Echo van het Zuiden No. 57 Donderdag 17 Juli 1947 De Millioenen-schaiien van Huize Doorn. NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING sj; 1 Een weinig gefotografeerde zijde van het Huis Doorn: het boven ste venstertje van het torentje behoorde tot de werkkamer van de ex-monarch. Arme Kroonprins hoopt op een sprookje. In Heckingen bij Würtemberg wacht ex-kroonprins Friedrich Wilhelm op de vervulling van een sprookje; in gedachten dwaalt hij weer door de pompeuze ver trekken van Huize Doorn met zijn millioenen-bezit aan meubilair, schilderijen en sieraden en droomt van de gulden romantiek van wel eerMaar zijn vriendelijke brief aan de Nederlandse Beheers instanties, die zich over het „vijan delijk vermogen" ontfermd heb ben, heeft tot nog toe niet het gewenste effect gesorteerd De plaatselijke bevolking van Doorn is door het beroep van de Kroonprins, dat hij „wettig erf genaam' is, met een zekere onrust vervuld: men wenst de romantiek der Hohenzollern's als een afge sloten hoofdstuk te beschouwen. Men voelt niets voor de gedachte, dat zich achter de muren van het trotse landgoed, waar de grijze monarch-balling Wilhelm II zich omringd had met de souvenirs van het Duitsland van een vorige ge neratie, weer een Duitse kolonie gaat vormen. Men wil het land goed met zijn vele gebouwen, uitgestrekte terreinen (46 ha) en het thans verwaarloosde rosarium, waar eens 10.000 rozen tot groot welbehagen van de Keizer geur den, beschouwen als eenher innering. Asylrecht en telegrammen. Toen de monarch bij de ,,Zu- sammenbruch" in 1918 via Ame- rongen tenslotte in Doorn gast vrijheid vond, tot zijn dood toe gefolterd door gedachten aan eer herstel en de wrede werkelijkheid door hout hakken uit zijn bewust zijn verdringend, werd hem door onze regering „asylrecht" ver leend. De Kroonprins beroept zich thans op dit recht, onder welks bescherming zijn vader zijn bezit tingen naar Nederland overbracht. Voorts legt hij er de nadruk op, dat de Hohenzollern's geparen teerd zijn aan het Engelse Ko ningshuis, doch speculeert tevens op de Nederlandse vergeetachtig heid. Want toen de monarch in '40 via de Nederlandse regering van Groot-Brittannië het aanbod kreeg om Het Kanaal over te ste ken, loochende hij alle familieban den en bleef. Hoe de sympathieën van de Keizer georiënteerd waren, wordt duidelijk, wanneer wij de tekst van een telegram citeren, dat hij enkele maanden later aan de „Führer" zond: „Onder de zeer diepe indruk van de capitulatie van Frankrijk wens ik u en de ge hele Duitse weermacht bij de door God gegeven geweldige overwin ning geluk met de woorden van Keizer Wilhelm de Grote uit 1870: Welk een keer van het lot door God's beschikking! In alle harten klinkt de choraal van Leuthen, zingend voor de overwinnaars van Leuthen. de soldaten van de grote Koning: Nu dankt alle God DE MILLIOENEN-SCHATTEN Ook speelt de Kroonprins als troef uit. dat de Keizer niet in Nazi-Duitsland begraven wilde worden; hij gaf de voorkeur aan een eigen plekje op de terreinen van het kasteel, dat hij tijdens zijn leven uitgezocht had. Maar over het feit, dat Seyss-Inquart bij de begrafenis aan zijn zijde stond, spreekt hij maar liever niet, ter wijl hij ook de werkelijke reden van deze teraardebestelling in Ne derland verzwijgt: de Keizer was nl. bevreesd, dat zijn graf in Duitschland wel eens verguisd of geplunderd zou kunnen worden. Hij wist zeer goed, dat het oude zeer van zijn vlucht nog in tal van harten van vurige patriotten brandde. Duitse geest waart rond... Op het ogenblik zwaait de vleu geladjudant van de Keizer, majoor Ilsemann, gehuwd met de Neder landse baronesse Bentinck, op Huize Doorn de scepter. Een handjevol tuinlieden en enkele an dere bedienden staat onder hem, terwijl men hier en daar in de gebouwen nog wel een Duitse fa milie aantreft: de restanten van een vergane glorie. Met een spe ciale introductie kan men het om belastingredenen tot museum ver klaarde huis Doorn bezoeken, maarmen ziet de gasten niet erg gaarne, al worden zij wel rondgeleid. Het maken van foto's is ook verre van makkelijk en wij prijzen ons dan ook gelukkig, dat we in staat waren, het .glazen oog der muze" in de werkkamer van de monarch te gebruiken. Wie in deze sfeer van talrijke herinneringen van het Hohenzol- kern-Duitsland rondwandelt, be grijpt, dat de Keizer met hart en ziel nog in het verleden leefde; alle dingen ademen hier een soort heroische geest en het hoeft niet te verwonderen, dat Wilhelm II hier wel eens sprak over zijn plan weer de troon te bestijgen. In deze atmosfeer van wapens en borst beelden, gobelins en kostbare doe ken, vormde deze waangedachte tussen vader en zoon een twist appel, die tot een enigszins ge spannen verhouding leidde. Vergane glorie. Een belangrijke curiositeit is de snuifdooscollectie van Frederik de Grote, terwijl ook de gobelins, ge schonken door Marie Antoinette, en het geheel gouden eetservies (dit laatste overigens achter slot en grendel, zoals zovele kostbaar heden) de moeite waard zijn. In de rookkamer met de portretten van de grote Keurvorst met rond zich zijn naaste medewerkers de plaats waar de Keizerlijke fa milie zich dagelijks terugtrok vindt men ook nog alles intact, terwijl ook de gesloten sterfkamer geheel in oude toestand werd ge laten. Het is alles geschiedenis gewor den; een illusie werd door de fei ten achterhaald en de Keizer rust als een balling in Doorn. Moeten wij thans vergeten, dat Wilhelm II altijd een Duitser in hart en nieren gebleven is, dat zijn sym pathie in '40 aan de zijde stond van hen, die in de nacht het land, dat hem gastvrijheid bood in de hoogste nood, overvielen en leeg plunderden? De bevolking van Doorn zegt mismoedig: „grote honden bijten elkaar niet" en doelen daarmede op het feit, dat de ex-kroonprons, die verlangend naar het „vette hapje" in Holland kijkt, toch nog een kans maakt. Maar de Keizer heeft het slot van de familieroman der Hohenzollern's door zijn hou ding zelf bepaald evenals de Kroonprins zelf.' In het dynamisch tijdsgebeuren is hun laatste glans weggespoeld... en de laatste over levenden doen goed het gastvrije Doorn, dat zij in bange uren ver loochenden, te vergeten...... N.P.C. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag cn Aanbod. Vraag. Gevraagd voor Rijksinstelling een beschaafd meisje, leeftijd ong. 20 jaar, goede^vooropleiding, voor administratief werk met de mo gelijkheid voor opleiding in maat schappelijk werk. Salaris volgens Rijksregeling. Enige schrijvers eveneens voor Rijksdienst. Na gebleken geschikt heid t.z.t. aanstelling in vaste dienst mogelijk. Salaris volgens Rijksregeling. Enige kantoorbedienden voor routine werk. Geen bijzondere eisen. Leerling drukker. Loon volgens regeling in de Grafische bedrijven. Enige meisjes voor wasserij (mangelsters en paksters). Aanbod. Diverse vrouwelijke arbeids krachten voor het verrichten van thuiswerk, o.a. vlechten, omboe- ken, plakken en het vervaardigen van met de hand te naaien hand schoenen. Aanmelden dagelijks tussen 9— 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau Grotestraat 339 te Waalwijk. Weinigen zullen weten, dat de Keizer gaarne op een zadel zat... ook voor zij n lessenaar. ZONDAGSDIENST 20 Juli 1947. Doktoren: Dr. M. H. C. Kolster. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 20 Juli 10 uur: Ds. van Burgeler. 5 uur: Ds. van Burgeler. GESLAAGD. Voor het diploma lingerie naai en en knippen slaagden aan de St. Teresiaschool de jongedames Riki v. Assen, Bertha v. Muilekom, Nelly v. d. Sanden, Dini v. d. Aa, Coba Kipping en Antoinette Klijn. H. VORMSEL. Z. H. Ex. Mgr. W. Mutsaerts zal van 14 t.m. 24 Juli a.s. het H. Vormsel toedienen in het deke naat Waalwijk. 'T DRAMA VAN WAALWIJK. De Bijzondere Raad van Cas satie deed uitspraak in de zaak tegen M. van Meegen en J. Derk- sen, resp. veroordeeld tot 20 jaar en de doodstraf. De laatste werd in levenslang veranderd, terwijl het beroep van v. Meegen werd verworpen. De eis was 15 jaar. VISSERSVERENIGING „VISLUST". De vissersvereniging „Vislust" hield Woensdag 9 Juli haar jaar vergadering in haar clublokaal bij dhr. Fr. v. Helvoirt. Na een ope ningswoord van de voorzitter wer den de notulen voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Ook de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, waarvoor zij ap plaus en een dankwoord van de voorzitter mochten ontvangen, werden vastgesteld. Nadat de staat van bezittingen voorgelezen was, werd een kas-controle-com- missie benoemd, bestaande uit de heren Vink en Dollekens. In de ontstane vacature werd als be stuurslid gekozen de heer Mangels uit Sprang, terwijl de periodiek aftredende 2e secretaris en 4e commissaris werden herkozen daar er geen andere candidaten gesteld waren. Er werd nog besloten in Juni 1948 een onderling concours te houden op het Drongelse kanaal. KERMIS-MATINéE „TOT BLOEI DER TOONKUNST" Ofschoon het bezoek iets drukker had kunnen zijn, mag het kermis-matinée dat de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" Maandag j.l. gaf, goed geslaagd heten. Het mooie en zeer gevari eerde programma heeft de be zoekers enkele genotvolle uurtjes bezorgd. Vooral de mooie, populaire Strauss-wal- zen die door het Gemengd Koor onder leiding van de heer J. Lombarts zeer enthou siast gezongen werden, oogst ten veel bijval. Het mannenkoor, waarover de heer J. Lombarts sinds korte tijd eveneens de direc tie voert, was door verhinde ring van enkele leden minder sterk bezet, waardoor een koor als „De Almachtige" niet volledig tot zijn recht kon ko men. Het sloeg zich overigens zeer goed door deze handicap heen en voerde zijn nummers op zeer verdienstelijke wijze uit. De zang-solisten, humoris ten, toneelspelers en -speel sters hebben alle eer van hun werk gehad en gezorgd dat er volop afwisseling was, waar in de humor hoogtij vierde, maar waarin ook een ernstig, aangrijpend stukje niet ont brak. Een collecte, tijdens de uit voering gehouden, ten bate van het piano-fonds van de Liedertafel bracht 50 op. Liedertafel en bezoekers kunnen met genoegen op dit kermis-matinée terugzien. GROOT CONCOURS-HIPPIQUE. Het Groot Landelijk Kring- Concours Hippique met spring concours te geven door de Landelijke Rijvereen. „Prin ses Irene" te Waalwijk, heeft plaats op Zondag 3 Augustus 1947. Aanvang 12 uur op het W.S.C.-terrein, gelegen aan de Parallelweg te Waalwijk. Het wordt opgeluisterd met muziek door de geluidinstal latie Fa. Jos. de Brouwer, Kaatsheuvel. Het programa luidt als volgt: 1. Dressuur wedstrijd voor 8-tallen. 2. Individuele dressuur. 3. Opening. Parade deelne mende 8-tallen. 4. Beste Landbouwrijpaard. 5. Springconcours voor lan delijke ruiters. 6. Eenspannen koudbloed. Open klasse. 7. Eenspannen Landbouw- tuigpaarden; Open klasse. DUIVENSPORT. „De Postduif" Waalwijk. A.s. Vrijdagavond van 5 tot 7 uur inmanden voor Vilvoorde, 95 km. MONUMENT JAN DE ROOIJ. Door den beeldhouwer Carasso te Amsterdam is een ontwerp ge maakt zoals hem was opgedragen. Het werkcomité heeft dit ontwerp met zeer veel tevredenheid aan vaard. Binnen enige dagen hoopt men dit ontwerp ten gemeentehui ze van Sprang-Capelle ter bezich tiging te stellen. Zo mogelijk zal men dit ook op andere plaatsen doen. Dit zal nader worden be kend gemaakt. Zodra het ontwerp is tentoon gesteld (het ontwerp is in gips op 1/10 van de ware grootte) zal het gehele Comité worden samenge roepen en kan in overleg worden getreden om de nodige goedkeu ringen te verkrijgen van de di verse instanties. Voorts heeft de kunstschilder de heer Gerritse een prachtig ont-

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4