NIEUWS UIT KAATSHEUVEL De Maria-Kapel ie Waalwijk. VERZORG UW HUID! werp gemaakt voor het grafmo nument, ook dit zal worden ten toongesteld. GEMEENTEWERKEN. Tot klerk 2c klas bij de gemeen tebedrijven alhier, is benoemd, mej. M. v. d. Broek, alhier. NIJVERHEIDSSCHOOL. Wij vestigen gaarne de aan dacht van jongelui en ouders op de advertentie van 't bestuur der Nijverheids-avondschool in dit blad, waarin wordt medegedeeld in welke vakken les gegeven wordt aan die avondschool en welk voortaezet onderwijs van 't grootste belang geacht kan wor den van diegenen die de dag-cur sus hebben gevolgd en van hen die dit onderwijs door omstandig heden niet hebben kunnen volgen en zich toch in deze drie-jarige cursus in hun vak willen bekwa men. Hierin zit een groot belang voor de toekomst onzer ambachts lieden. DE KRIBBEBIJTER. Na de uitvoeringen van het „operette-gezelschap", van enkele dagen geleden waarbij men de in druk kreeg dat ze ons, provincie- plaatsjespubliek, achter de coulis sen uit stonden te lachen, kan een eerlijke, enthousiaste uitvoering, zoals Dinsdag- en Woensdag avond het „Brabants Volkstoneel" bracht, slechts te meer waardering en belangstelling vinden. Wat dit gezelschap ons bood, bood het ons niet met een air van: Ze zijn hier toch niets gewend, etc., maar met de ernstige bedoeling de mensen iets goeds te brengen en hiervoor hun uiterste best te doen. En men is hier in geslaagd; men is er in geslaagd de mensen te boeien en te vermaken tevens, met het mooie blijspel „de Kribbebijter", dat niet is „omgewerkt" tot een soort re vue zoals de bewuste operette, maar dat men gelaten heeft zoals het was, sprankelend, vol gezonde humor en met een fijne intrige. De opvatting die Piet Vink en Ge rard Auerbach c.s. van het blij spel hebben, wisten zij neer te leggen injiun rake typeringen, die vooral in de levendige dialogen goed tot hun recht kwamen. Zo b.v. in de dialogen van Oom Moeki (Piet Vink) en de Kribbe bijter (Gerard Auerbach), waarin de opvliegendheid en de „kribbe- bijterij" van de laatste meesterlijk werd gepareerd door de gezapige, in de goede betekenis van het woord, en gemoedelijke humor van de eerste, wiens spel wij, als in de kunst de term volmaakt moge lijk was, met deze term zouden willen bestempelen. Oom Moeki was de uit het volle leven gegre pen figuur van de goede, oude oom, die met zijn gezonde levens opvatting en zijn onverstoorbaar goed humeur de belangen van zijn neef en nicht tegen de stijfkoppig heid van zijn zwager verdedigde. De Kribbebijter, een eveneens meesterlijke typering van Gerard Auerbach, was de ruwe „bulle bak", die onder het mom van een onverschillige opvliegendheid de goede geaardheid die tenslotte toch bovenkwam, wist te verber gen. Het zou ons te ver voeren alle personen, die zonder uitzondering zich goed van hun taak kweten, in extenso te bespreken. We zul len dit dan ook niet doen, maar we willen toch een uitzondering maken voor Schimmelman, een ra ke typering van Ad de Hoop. De ze persoon, die lang niet de ge makkelijkste rol had, is er in ge slaagd ons een tot het einde toe volgehouden creatie te geven van een landeigenaar, die „liever een kamer vol kippetjes en kalveren ziet, dan een kamer vol knappe vrouwen" en welke figuur gemak kelijk aanleiding gaf tot 'n clown achtige vertolking; maar het is de grote verdienste geweest van Ad de Hoop, het juist niet zo ver te laten komen. De anderen pasten zich allen zeer goed bij de ge noemde acteurs aan, zodat het geheel ons ten volle kon bevredi gen niet alleen, maar zelfs door zijn natuurliikheid en frisheid een welkome opluchting was, na het onnatuurlijke gedoe van enkele daqen geleden. Jammer was het dat het decor door een noodlottige samenloop van omstandigheden, niet zo goed verzorgd kon zijn; maar aan het mooie spel, dat 't Brabants Volks toneel ons bood, deed het weinig of geen afbreuk. Hierboven geven wij een afdruk van de tekening der Maria-kapel, welke zal verrijzen aan 't einde van den Kloosterweg, op de drie sprong van de wegen naar Waal wijk, Sprang en Roestelberg en waaraan men reeds de eerste hand heeft gelegd. Ontegenzeggelijk zal men on der de bekoring komen van het architectonisch mooie kapelletje, waarvoor architect van Huiten en 't comité alle hulde toekomt en zal dit kapelletje zeker in de toe komst de Maria-devotie stimule ren en vergrooten. Velen zullen zich gedrongen ge voelen tot het kopen van enige loten van de loterij, de de bouw mede mogelijk moet maken. Loten zijn nog steeds verkrijg baar. DANK AAN DE LANGSTRAAT. Bij de opening van het herbouw de Consultatiebureau, dat tevens wijkgebouw is van het Groene Kruis te Almkerk, op 19 Juli a.s., zal een gedenksteen onthuld wor den, door het land van Heusden en Altena aan de Centrale Hulp actie Nederland, afd. „Langstraat" geschonken, als dank voor de ge boden hulp tijdens de jaren '45 en '46. O.O.G. De R.K. Tooneelvereniging O. O. G. biedt hedenmorgen om 11 uur hare honoraire leden een da verend kermis-matiné aan in Mu sis Sacrum, waarbij medewerken de door de zenders Hilversum en Brussel zo bekende en gevierde radio-artisten, n.l. Willy Vervoort en Suzy Marlène. Voorts werken mee Piet Mul ders en zijn Kinderdkoor, Frans v. d. Straeten en zijn orkest en geeft O.O.G. zelf enige geestige schetsen. Een program om van te water tanden. INBRAAK. Toen de heer v. d. V. Dins dagmiddag met zijn familie van vacantie terugkeerde, kwam hij tot de onaangename ontdekking dat ongenode gasten zich tijdens zijn afwezigheid toegang tot zijn woning hadden 'verschaft. Door verbreking van een ruit had men een raam van de keuken weten te openen en daardoor in huis weten te komen. Uit een nachtkastje op de slaap kamer heeft men een geldkist met waardevollen inhoud gestolen en voorts uit een opengebroken lin nenkast enig geld en linnenaoed. Van de verdere huishoudeliike- en zakelijke inventaris wordt niets vermist. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. De politie heeft de zaak in onderzoek. POLITIEZAKEN. In de nacht van Zondag op Maandag werd de 29-jarige Mej. C. Verhoeven uit Heusden om streeks half één in de Grotestraaf alhier aangereden door een auto, die te dicht langs het trottoir reed. Met inwendige pijnen werd mej. Verhoeven naar Heusden ver voerd. Tegen de chauffeur van de auto, waarvan he t nummer be kend is, zal proces verbaal wor den opgemaakt. LET OP UW FIETSEN. Wederom zijn de eerste kermis dagen enkele rijwielen ontvreemd, n.l. bij de huishoudschool en twee bij de fabriek van de fa. v. Doo- ren-de Greeff. Een ervan is echter spoedig daarna in blakende wel stand op het marktplein terugge vonden. MEDAILLE INGESLIKT. Een kindje van de fam. K. uit Besoijen had het ongeluk een sca pulier-medaille met speld in te slikken, met als gevolg dat het in het ziekenhuis te Tilburg moest worden opgenomen. DE BRUG BIJ KEIZERSVEER. Het monteren van een herstelde en van twee nieuwe vakwerkbrug- gen der brug over de Bergse Maas te Keizersveer is gegund aan bouw- en montagebedrijf C.V. te Rotterdam voor 543.418. FEDERATIE VAN VER. VOOR VREEMDELINGEN VERKEER IN N.-BRABANT. Bovenstaande vereniging hield 1.1. Dinsdag een algemene verga dering te Eindhoven, onder voor zitterschap van Mr. Frans Smits te Breda en waar ook „Waalwijks Belang" door z'n- voorzitter de heer J. Timmermans vertegen woordigd was. De agendapunten gingen zon der veel discussie onder den ha mer door. Vermeld dient de wor den dat de elf provinciën thans ieder hun federatie hebben en dat de voorzitter van Noord-Brabant, Mr. Smits, de verbindingsman is tussen deze federaties m. t hoofd bestuur der A.'N V.V. in Den Haag, waarin zij ook de meerder heid van stemmen bezitten. Nog werd een interessante cau serie gehouden door Dr. Woltjer, van de V. V. V. in Den Haag, over de taak der gemeen ten ten aanzien van 't vreemde lingen-verkeer. Mr. Lambooy, burgemeester van Waalwijk, lid van 't bestuur dei- federatie van Noord-Brabant, werd als zodanig herkozen in de functie als ere-voorzitter van „Waal- wijks Belang". De voorzitter, "mr. Frans Smits bracht aan 't begin der vergade ring zijn hartelijke gelukwensen uit aan de vereniging „Waalwijks Belang" bij gelegenheid van 't 40- jarig bestaan, met de beste wen sen voor de toekomst. NIEUWKUIJK. Wij Offeren. Vanwege het enorme succes zal het openluchtspel „Wij Offeren" van Remie Schel- straets, te geven op „Mariën- kroon" te Nieuwkuijk, op Zondag 20 Juli a.s. nogmaals herhaald worden. SPRANG. Geslaagd. Voor het examen Bedrijfsleider van de Georganiseerde Landbouw slaagden de heren Jacob Craayo te Sprang en Gerrit Geenen te Capelle, de eerste op landbouw gebied, de tweede voor tuinbouw. Beiden werden opgeleid door de heren Goudberg uit Waalwijk en Dees uit Sprang. Voetbalsport. Op het terrein van N.E.O. al hier had Woensdagavond 7 uur een voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen de tweede elftal len van N.E.O. en Sparta uit Vrij- hoeve-Capelle. Collecte „Pro Rege". Het plaatselijk comité der Col lecte-actie „Pro Rege" doet een beroep op de ingezetenen van de gemeente Sprang-Capelle om voor onze jongens en mannen in Ne derland en in Indië te zorgen voor goede Tehuizen, waar zij in een waarlijk Christelijke sfeer hun vrije ogenblikken in gezelligheid kunnen doorbrengen. Daar vinden zij: goede lectuur, spel en muziek en een rustig plek je om hun brieven te schrijven; kortom daar vindt hun geest en lichaam de ontspanning, waarop zij recht hebben. Zij immers zet ten, als het nodig is, hun leven in voor ons Koninkrijk; is het dan niet onze plicht hen te geven: ver van huis, een gezellig thuis Het comité rekent dus op een spontane en royale gift op de a.s. collectedag, die in de gemeente Sprang-Capelle gehouden wordt op Zaterdag 26 Juli a.s. VRIJHOEVE-CAPELLE. Onder auspiciën van de Oranje-vereniging alhier, zal op Zaterdag 9 Augustus des avonds om 8 uur de Militaire Kapel van het Commando Luchtstrijdkrachten te Breda, op het terrein Centrum een mooi gevarieerd concert ge ven. CAPELLE. De postduivenvereniging de Luchtvaart, gevestigd in het café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart, hield j.l. Zon dag met oude duiven een wedvlucht vanaf Duffel (B.), waarbij de eerste duif, welke met een gemiddelde minuut snelheid van 1695.70 Meter vloog, werd geconstateerd om 9.42.51, terwijl de laatste prijs winnende duif met een gem. snelheid van 1401.13 M. per minuut, geconstateerd werd om 9.52.49. De prijzen werden behaald door: H. van Kampen 1, 21, 22, 25, 28, 41: J. Rozenbrand 2; M. van Wijk 3, 8, 10, 40; B. Pols 4, 6, 27, 36; P. Nieu- wenhuizen 5, 7, 26; H. Vos 9, 12, 15, 37; St. van Peer 11, 17, 31, 33, 34; Adr. Klootwijk 13, 15, 38; M. van Peer 14, 18, 43; Gebr. van Onzenoort 16, 30; M. Verduin 19, 29; J. van Doornik 20, 23, 24, 32 en W. Haverhals 39, 42. Voor de a.s. Zondag te hou den wedvlucht vanaf Vil voorde (B.) moeten de dui ven Vrijdagavond a.s. in het clublokaal worden ingemand. De gemengde zangver eniging ,,'t Rozeknopje" heeft het voornemen Woensdag 23 dezer een excursie te maken naar Zuid-Limburg. De reis zal verzorgd worden door v. Dijk's Reisbureau te 's-Her- togenbosch. De voetbalvereniging Wit Zwart speelde j.l. Zondag- avond op eigen veld een competitie-wedstrijd tegen D.V.G. uit Liempde, welke door de gasten met 40 werd gewonnen. Voor het A.S.S.O.-diplo- ma auto-monteur slaagde bij het te Arnhem gehouden exa men onze dorpsgenoot Alb. Colet. WASPIK. Uitvoering Noodwet-Ouderdoms voorziening. Voor de uitvoering van de Noodwet - Ouderdomsvoorziening is door B. en W. dezer gemeente een commissie van onderzoek in gesteld, welke is samengesteld als volgt: Voorzitter: M. van Dongen; Vice-voörzittër: L. Kuysters; Secretaris: F. van Beurden; Leden: A. Verduijn en G. Ak kermans. Het secretariaat is gevestigd op het gemeentehuis. RAAMSDONK. Verschillende avonden per week wordt er hier door di verse jongelui, waaronder Verkenners, Gidsen, Kajotters en Welpen druk geoefend metr volksdans en volkszang. De bedoeling is namelijk op 3 Augustus a.s. op 't feest van de Arbeid een soort Oogstfeest op te voeren in 't plantsoen voor de R.K. kerk. De regisseur de heer Zouten dijk uit Amsterdam, heeft handen vol werk, maar hij is tot op heden heel tevreden over de gang van zaken. Het belooft in ieder geval interessant te worden. Jubilarissen G.E.B. Op 1 Juli 1947 was het 25 jaar geleden dat de heren B. Kramer en H. van Strien bij het gemeentelijk electrici- teisbedrijf alhier in vaste dienst werden aangesteld. Het gemeentebestuur heeft gemeend deze jubilea niet on opgemerkt voorbij te mogen laten gaan en daarom zullen de jubilarissen Vrijdag 18 Ju li a.s. om 3 uur door het da gelijks bestuur van de ge meente en het gemeenteper- soneel worden gehuldigd op het gemeentehuis. Gezien de in die 25 jaren aan de burgers bewezen dien sten door deze jubilarissen, verwachten wij dat het de heren Kramer en van Strien Vrijdag a.s. niet aan belang stelling zal ontbreken. Collecte Prins Bernhard-fonds. De collecte ten bate van het Prins Bernhard-fonds op 30 Juni j.l. (Anjerdag), heeft in deze gemeente in totaal op gebracht 260.20. GEERTRUIDENBERG. De voor Geertruidenberg aan gewezen ambtenaar voor Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht, de heer L. Plasman, slaagde te Arn hem voor het examen beton-con- structeur. De alhier gehouden collecte ten bate van „Pro Rege" heeft 103.47 opgebracht. KORTE BERICHTEN. Bij een stoeipartij tussen enkele leerlingen van de am bachtsschool te Veghel, die per autobus vervoerd werden, kwamen Dinsdag enkele jon gens uit de bus te vallen. Eén kwam er goed af, doch de 17- jarige L. v. d. Heuvel uit Mill bleef zwaar gewond op de weg liggen. Nog dezelfde avond is het slachtoffer over leden. De Australische gevol machtigde voor de immigra tie is in ons land aangeko men, waar hij besprekingen zal voeren met Dr. Beel. Te Parijs verklaarde hij, dat Au stralië vanaf 1 Januari 1948 maandelijks 50 Nederlandse boeren zal toelaten. Het grote probleem is scheepsruimte. Indien dit probleem kan wor den opgelost, hetgeen het doel is van de Europese reis van deze gevolmachtigde, zal Au stralië jaarlijks 7&000 immi granten kunnen opnemen. Naar wordt vernomen, zal de reis van minister-president Beel en minister Jonkman naar Curacao en Suriname vermoedelijk plaats vinden op het einde van de maand Duivensport. De K.C.C. hield Zondag j.l. een wedvlucht vanuit St. Denis. Inge mand werden 75 duiven. De eer ste duif werd geconstateerd om 12,45,22. De uitslag was: 1, 17 Jan Muizelaar; 2 W. Sul- sters; 3, 21 L. Ververs; 4, 15 C. de Bondt; 5 M. Voogd; 6, 12 Jan van Riel; 7 C. Laros; 8, 10 A. de Bie; 9 D. Matijsen; 11, 16 G. Kemmeren; 13, 18, 22 Fr. v. "d. Assem; 14 C. van Boxtel; 19, 22 Ant. Brouwers; 20 Jan Vloemans; 24 Jac. Vloemans 25 A. van Din- teren; 26 Ant. Heijs. H. Vormsel. Op Woensdag 23 Juli a.s. zal Z. H. Exc. Mgr. Mutsaers. Bis schop van 's-Hertogenbosch in de Par. Kerk van den H. Johannes de Dooper het H. Sacrament des Vormsels toedienen aan de kinde ren van de Parochie St. Jan en St. Joseph. De plechtigheid zal om 9 uur een aanvang nemen. Vanaf de parochie St. Jan begeeft zich Mgr. Mutsaers naar de Parochie Berkdijk. In botsing. De vrachtauto van het pakhuis van de N.C.B. kwam Maandag op den Hil in aanrijding met het net van de Radio-centrale, waardoor het een der palen begaf en de hoog opgetaste wagen een deel van zijn vracht verloor. T elefoon-nachtdienst. Tot groot ongerief van de aan geslotenen is de nacht- en Zon dagsdienst van de Telefoon sinds enkele weken stop gezet, door ge brek aan bedienend personeel. Naar we vernemen zal dit euvel weer zeer spoedig opgelost zijn, daar zich voor de nachtdienst een volwaardige kracht heeft aange meld en de Zondagdienst door een der vroegere arbeidskrachten gedeeltelijk kan worden waarge nomen. Laf. Maandag trof de landbouwer J. de Jong, toen hij zijn koeien ging melken, één zijner koeien met half doorgesneden staart, terwijl een ander dier niet minder dan 23 messneden over de ribben en dij had. Veearts Spierings uit V/aal wijk, die ontboden werd, beves tigde het vermoeden van de J., dat de verwondingen met een scherp mes waren aangericht. De staart Vein he^ eene dier moest geampu teerd worden. De politie heeft de zaak in handen en zoekt in een bepaalde richting. Goed afgelopen. Dinsdagavond om 7 uur reed de motorrijder v. d. H. met twee broers op de duozitting door de Verlengde Hoofdstraat toen de achterband van zijn motor sprong, waardoor de motor kwam te slip pen, tegen de trottoirband reed en het drietal over het wegdek neer- smakte. De motor werd gehavend en de motorrijders bekwamen schaafwonden en een gehavend pak. Verder liep alles goed af. Agenda Donderdag 17 Juli 8 uur Rep. Bel Canto, tenoren in school, Bas sen in zaal. Vrijdag 18 Juli 8 uur Rep. da meskoor in zaal. Zaterdag 19 Juli 8 .uur Apollo Theater, le deel 2-weekse serie film ,,'t Legioen van Zorro. Zondag 20 Juli 6.30 en 9 uur: 't Legioen van Zorro. Toeg. 14 j. Zondag 20 Juli 12 uur Repetitie Gem. Koor Bel Canto. Maandag 21 Juli 8 uur Rep. Harm. Apollo. Motorclub. Alhier is op 14 Juli '47 opge richt een motorclub, die de naam draagt „Safety first". De club is gevestigd in hotel Smit te Kaats heuvel en 't voorlopig bestuur be staat uit de heren J. v. d. Linden, J. Musters en P. J. van Mossel veld, tot welke laatste degenen die een motor bezitten en lid wensen Juli of in het begin van Au gustus. De reis zal ongeveer 10 dagen duren. De ministers zullen eerst Curagao bezoe ken en zich van daar uit naar Paramaribo begeven. Mocht er onverhoopt een nieuwe crisis ontstaan in de Indonesische kwestie, dan zal de reis der ministers naar de West worden uitgesteld tot 't najaar. te worden, zich kunnen wenden. Ziin adres is: Peperstraat 32. BERKDIJK. B.V.V.—-ASSISIË. „Voetbal-Henkie". Lang hebben vele Berkdijkers uitgezien naar de jongemannen van „Huize Assisië" uit Udenhout, die ruim twee jaar geleden een voet balwedstrijd speelden en een goed geslaagde uitvoering gaven. Zondag a.s. komen zij dan weer naar Berkdijk, waar om 1 uur op het B.V.V.-veld een wedstrijd ge speeld wordt tussen B.V.V.—As sisië. Om half vier wordt achter het patronaat het toneelstuk „Voetbal- Henkie" opgevoerd. Ook de bekende Mondorgelclub van Huize Assisië is natuurlijk weer present en zal verschillende nummers ten beste geven. Het geheel staat onder leiding van Broeder Johannes. Wij twijfelen er niet aan of ook deze keer zal het niet aanbe langstelling ontbreken. LOON-OP-ZAND. Toen Maandagavond te acht uur de heer F. Wilmont uit Waal wijk de zaal van de liedertafel „Echo der Duinen" binnenkwam, stond reeds het koor opgesteld en hief onder leiding van dhr. B. Dankers aan met: Hij leve lang! Hierna nam de voorzitter dhr. H. v. d. Heuvel het woord en sprak de heer Wilmont, de Di recteur, namens Echo der Duinen woorden van felicitatie toe en zei dat dhr. Wilmont wel met Echo der Duinen meeleefde, doch ook Echo der Duinen leeft met zijn directeur mee. Hij sprak de hoop uit dat hij met zijn staatsdiploma zou blijven zoals Echo der Dui nen hem altijd vereerd heeft en wat hem zo aantrekkelijk gemaakt heeft: de bescheiden, grote musi cus. Terwijl hij in de bloemen gezet werd, ging de voorzitter verder: Wat aan mijn schamele woorden tekort komt, zullen deze bloemen aanvullen en ook mevrouw Uw ega in Uw succes doen delen. Hierna trokken alle dames en heren voorbij en drukten hem per soonlijk de hand. He t was een lust te zien hoe hun Directeur door allen bemind wordt. Was de heer Wilmont in 't eerst overbluft door deze onver wachte hulde, later sprak hij een dankwoord en na een glaasje ge dronken te hebben, begon hij een nieuw nummer in te studeren. Echo der Duinen heeft op waar dige wijze zijn Directeur gehul digd met zijn behaald succes. DE PARIJSE CONFERENTIE Erkenning econ. belang van Kleine Drie. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de Nederlandse minister van buitenlandse za ken, heeft verklaard, dat het feit, dat Nederland, België en Luxemburg samen in alle commissies en in de uitvoe rende commissie vertegen woordigd zijn, een erkenning betekent van het economisch belang van deze drie landen. De minister sprak er zijn te vredenheid over uit dat Ne derland benoemd is in de be langrijke uitvoerende com missie. „Nederland zal zijn volle dige medewerking verlenen, in de eerste plaats als lid van de Benelux en in de tweede plaats als deel van Europa, aan het zoeken van een op lossing voor de huidige econo mische situatie in Europa door middel van opbouwend werk" aldus de minister. Men verwacht, dat de Bene lux in de tweede en belang rijkere fase, welke ingaat, wanneer de samenstelling der commissies is aangenomen en deze met haar werk begin nen, het initiatief zal nemen met het indienen van con crete voorstellen. ERNSTIGE TOESTAND IN GRIEKENLAND. Volgens inlichtingen uit re geringsbron zijn opnieuw te Athene elfhonderd personen (na de 2300) gearresteerd, be horende tot de „Reserves" van de ELAS. Te Londen werd medege deeld, dat guerilla-benden zich samentrokken in de Z.- Westpunt van Albanië, om zich klaar te maken voor een aanval tegen het Griekse kustdistrict van Thesprotia, als een afleidingsmanoeuvre om het front bij Konitza te ontlasten. Meer dan 20.000 Albanese Mosiems bevinden zich onder de guerillas die het signaal afwachten om langs de Griek se kust tegenover Korfoe op te rukken met de bedoeling zich meester te maken van hun vroegere nederzettingen langs de Adriatische Zee en dit gebied met geweld in te lijven bij Albanië. Ondertussen brachten de guerillas die Konitza aanval len belangrijk Amerikaans ei gendom in gevaar in deze Noordelijke stad. Konitza, een stad van bijna 6000 inwoners is de zetel van een grote Ame rikaanse landbouwinstelling. Rapporten uit Athene ont vangen zeggen, dat de troe pen bij Konitza werden ge steund door een afdeling van de internationale brigade, waaronder voornamelijk Duit sers en Italianen. Griekenland heeft de Vei ligheidsraad verzocht spoedig een beslissing te nemen inza ke de Balkankwestie, daar de toestand snel verslechtert. In een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad wijst de Griekse vertegenwoordiger in New York, Dendramis, er op, dat leidende persoonlijk heden van de Griekse com munistische partij zich in Al banië en Joego-Slavië bevin den met het doel een rebel- lenregering te vormen. DE BESPREKINGEN TE BATAVIA. Ten paleize Rijswijk zijn besprekingen gevoerd tussen dr. Van Mook, de commissie- generaal en dr. Koets ener zijds en de ministers Sjari- foeddin, Gani, Setadyit en Leimena anderzijds. Deze be sprekingen duurden ruim 2 uur. Aneta verneemt, dat van Nederlandse zijde hierbij nog maals met nadruk gewezen is op de onbevredigende toe stand rondom de demarcatie lijnen en op de noodzakelijk heid, dat hierin onverwijld verandering wordt gebracht. Geen overeenstemming. De besprekingen zijn we derom voortgezet en duurden anderhalf uur. Overeenstem ming werd niet bereikt, noch ten aanzien van de gezamen lijke gendarmerie, noch ten aanzien van het staken van de vijandelijkheden rondom de demarcatielijnen. Eén van het gezelschap, vermoedelijk Setiadjit, keert terug naar Djokja. VERNIELINGEN OP JAVA. In het antwoord van de Re publiek Indonesia, dat Setia- dyit op 8 dezer aan dr. Van Mook overhandigde, werd sub 4 gezegd: De rechten van vreemdelingen op onderne mingen worden erkend door de republikeinse regering en onvoorwaardelijke teruggave overeenkomstig het bepaalde in art. 14 van de overeen komst van Linggadjati. Ook ten deze stelt Sjari- foeddin's regering zich dus op de basis van hetgeen bij ge noemde overeenkomst ook door de republiek plechtig werd ondertekend. Hoe zij dat echter denkt uit te voeren? Zoals het nu gaat, vrezen we, dat vele eigenaars van hun ondernemingen niets of vrijwel niets zullen terug vinden, als ze die straks zul len krijgen teruggegeven. Im mers al vele maanden geleden werd telkens melding ge maakt van vernieling van fa brieken door extremisten of andere lieden. Er is gedreigd met een politiek van de ver schroeide aarde en als we dan in het militair weekoverzicht van de afgelopen week lezen van ontploffingen die soms 10 uur lang duurden en daar naast kennis nemen van de recente berichten over ver nielingen op republikeins ge bied, dan vragen we ons af of er misschien een stel lieden is aan de andere zijde van de demarcatielijnen, die bedoel de politiek zonder meer door zetten. Een bericht, uit Batavia ontvangen, meldt weer dat volgens het Chinese blad „Sin Po" in de buurt van Buiten zorg op republikeins gebied op 9 Juli (dus nadat Sjarifoed- din's antwoord aan Van Mook was overhandigd) een rijst- pellerij is vernield en 't ma teriaal geroofd, zodat op 11 Juli slechts puinhopen over waren. Dezelfde dag nog zijn ook verschillende gebouwen en rubberfabrieken met de grond gelijk^ gemaakt, aldus de „Sin Po". Evenals bij de steeds voort durende beschietingen en mi litaire acties schijnt de repu bliek ook hier haar mensen niet in de hand te hebben met alle gevolgen van dien, niet het minst ten nadele van de Indonesische bevolking zelf, die haar middelen van be staan vernield ziet. WEST-INDIË WIL „LINGGADJATI". De staten van Curasao hebben Vrijdag besloten een telegram te zenden aan de minister van over zeese gebiedsdelen, teneinde deze te verzoeken artikel 6 van Ling gadjati zo spoedig mogelijk effec tief te maken. Volgens de staten erkent artikel 6 het recht van de Nederlandse Antillen om te beslissen over hun positie binnen het verband van het koninkrijk. Het verzoek aan de minister spreekt zich uit voor spoedige bij eenroeping van een conferentie hetzij in Willemstad, hetzij in Den Haag waar besprekingen kunnen worden gevoerd om in sa menwerking met de Nederlandse regering tot uitvoering van dit ar tikel te geraken. Voorts wordt de hoop uitge sproken, dat ook Suriname aan deze conferentie zal kunnen deel nemen. De conferentie zou dan ook eventueel in Paramaribo kun nen worden gehouden. VERDUISTERING BIJ VERMOGENSOPSPORINGS DIENST? Te Amsterdam is door de corruptie-afdeling van het Haagse parket gearresteerd de heer C. L. M. M., secreta ris van het Ned. clearing in stituut te Amsterdam, die daarnevens tot half April '47 deel had in de leiding van de centrale vermogens-opspo ringsdienst, welke instantie ressorteert onder het minis terie van financiën. Hoewel hij niet officiëel tot de directie van deze dienst behoorde, nam hij in feite een zeer lei dende positie in. De verdachte werd in be waring gesteld en is voor de rechter-commissaris te Am sterdam geleid. Hij wordt ver dacht van verduistering van gelden. Naar zich aanvanke lijk laat aanzien overtreft de som der niet behoorlijk ver antwoorde gelden een bedrag van 100.000. Het zeer uitgebreide onder zoek wordt voortgezet. DE HANDEL MET DE ZONES VAN DUITSLAND. De leider van de delegatie der Nederlandse regering in de economische - commissie voor Europa te Genève, de heer de Smit, handelsraad der Nederlandse ambassade te Londen, heeft gewezen op het grote belang van Nederland bij een verbetering der han delsbetrekkingen met Duits land. Hij bepleitte de benoe ming van vertegenwoordigers der economische commissie voor Europa te Berlijn en in ieder der vier Duitse bezet tingszones, opdat deze verte- Tegen zonnebrand, stuklopen, door zitten,-schrijnen, smetten, en ter ver betering der huid: Purol of Purolin. Door 't creme-karakter is Purolin geliefd bij de vrouw voor zichzelf en de baby. genwoordigers der commissie met de geallieerde bezettings autoriteiten in verbinding zouden kunnen treden, om de belangen der Europese staten inzake de handelsbetrekkin gen met Duitsland te behar tigen. De Sovjet-gedelegeerde ant woordde, dat zijn regering principieel tegen iedere ver binding tussen de economi sche commissie voor Europa en de afzonderlijke Duitse zones is. Tegenover dit afwijzende Russische antwoord stonden de antwoorden van Amerika, Engeland en Frankrijk, wier gedelegeerden op de vraag van Nederland een zeer be vredigend antwoord gaven en volkomen medewerking hun ner regeringen toezegde bij de schepping van verbindings- bureaux in hun zone, zoals de kleine nabuurstaten van Duitsland wensten. BINNENKORT MEER SIGAREN. Naar verluidt, zullen bin nenkort weer wat meer siga ren aan de markt kunnen ko men, tengevolge van het feit, dat de achterstand die bij de fabrikanten over een tijdsver loop van twee maanden ont staan was in de verwerking der grondstoffen, thans mag worden ingelopen. Verschillende fabrikanten hadden n.l. de grondstoffen, die zij kregen toegewezen, niet in haar geheel verwerkt. De productie houdt nu ge lijke tred met de aanvoer*van de te verwerken grondstof fen. De aflevering zal gelei delijk geschieden, daar de voorraadpositie en derhalve productie-mogelijkheden niet voor iedere fabrikant dezelfde zijn. KLOKKENPETER VEROOR DEELD TOT 10 JAAR GEVANGENISSTRAF. Het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, zitting hou dende te Roermond, deed uit spraak in de zaak Peter Meu- lenberg, die de vijand een vierduizendtal klokken in handen speelde en zodoende de bijnaam van Klokkenpeter verwierf. Bovendien heeft hij een slordige millioen gulden verdiend aan diverse weer- machtswerken. De uitspraak luidde 10 jaar gevangenis straf (eis 20 jaar) met ont zetting uit de diverse rechten voor de tijd van het leven. Van het recht van cassatie maakte hij aanstonds gebruik, zodat het klokkengelui nog niet uit de rechtszaal ver dwenen is. MOORD OM EEN POSTDUIF. Te Axel in Zeeuws-Vlaan- deren is tussen de gebr. v. E. en de 50-jarige visventer O. een hevige twist ontstaan over de vraag wie eigenaar was van een bepaalde post duif. De gebr. van E. hebben daarbij de visventer zodanig met een riek bewerkt, dat de man naar het ziekenhuis te Sluiskil moest worden ver voerd, waar hij is overleden. De daders zijn gearresteerd. TOUR DE FRANCE. Uitslagen van Dinsdag. 1 Tassin (Fr.) 8 u. 59 m. 5 s. 2 Schotte (B.) 9 u. 0 m. 15 s. 3 Tarchini (Zw.) 4 Lucas (Fr.). 5 Gauthier (Fr.) 6 Lc Strat (Fr.). 7 Klabinski (Ned.). 8 Volpi (It.). 9 Diederich (L.). Tot en met 9 allen zelfde tijd. 10 Remy (Fr.) negentien, 9 uur 2 min. 17 sec. 20 Jansen, Camellini, Joly, Viet- to, etc. In het algemeen klassement kwam practisch geen verandering. Vandaag gaat het van Les Sa- bles d'Olonne naar Vannes (246 km.). Daarna is het rusten en Vrijdag gaat het verder naar Saint Brieuc. Dan resten nog 2 dagen eei de karavaan weer in Parijs is.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 5