NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Landbouwberichten voor de Langstraat. FEUILLETON De geheimen van Villa„The Lawns" 18. Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. schil, dat een arbeider zonder geld, niet van zijn werk kan weg blijven zonder gevaar te lopen, dat zijn gezin honger moet lijden. Noemt u dat democratie? In Rus land zet men dan zo n arbeider vast, hetgeen op hetzefde neer komt." De gesprekken van ,,de man in de straat" getuigen niet vaak van veel inzicht, maar in deze dagen, op de Nieuwe Zijds Voorburg wal, was hij er vaak helemaal naast. Men kan een glimlach niet on derdrukken als men hoort welk een kolder, welk een nonsens er uit geslagen wordt. „Communisme is moord". „Maar Rusland was toch maai de eerste staat, die de doodstraf afschafte", zegt een kleine redac trice van „de Waarheid". Wij, die met belangstelling, doch zonder inmenging, dat was gezonder dit alles aan hoorden, zouden gezegd hebben: „Wij hebben nooit de doodstraf gekend". Maar „de man in Ie I straat" scheen niet op dit denk beeld te komen en sleepte er Sibe rië bij, dat even goed (of even slecht) was als de doodstraf. In vele gevallen hadden de de batten weinig of niets uit te staan met de handelingen in Indië. Maar wat men er van hoorde, getuig de niet van veel kennis op dit gebied. De meeste mensen hebben de ontwikkeing slechts half ge volgd en willen, nu zich de gele genheid voordoet, toch wel graag hun mening te kennen geven. „Indië is van de Indonesiërs". „Niet waar, Indië is van de Ne derlanders. Wij zijn de baas daar en houden ons eigen huis schoon". Slechts een enkele keer nam de woordenwisseling dreigende vor men aan en stonden beide partijen, omgeven door een enorme macht mensen, te trillen op hun benen en te briesen als op hol geslagen paarden, welke vergelijking mis schien wel het best opgaat. We hebben echter geen enkele keer handtastelijkheden geconsta teerd, hetgeen de, toch wel ge spannen toestand, zeker verergerd zou hebben. We kunnen niet an ders hopen, dan dat allen zullen beseffen in welk een moeilijke om standigheden de regering verkeert en hun volle medewerking zullen verlenen. Zelfs van de zijde der com munisten mag men begrip ver wachten en we geloven, dat we er niet ver naast zijn als we be weren, dat zij eveneens beseffen, dat het in Indië niet anders kon. En wie zijn oren en ogen deze week goed open gehouden heeft zal uit alles bemerkt hebben, dat zij eigenlijk tegen beter weten in schrijven en praten. H. VORMSEL. Donderdag j.l. diende Z. H. Excell. Mgr. W. Mutsaerts in de parochiekerken van onze gemeente het H. Vormsel toe. Op vele plaatsen staken de vlaggen uit om Monseigneur te verwelkomen en velen wa ren in de kerken aanwezig om deze mooie plechtigheid mee te maken. In de parochie St. Jan wer den 189 jongens, 181 meisjes en 3 volwassenen gevormd, terwijl de heer en mevrouw Dr. Langemeijer Peter en Me ter van de vormelingen wa ren. In de parochie van St. An- tonius 101 jongens en 131 meisjes, Peter en Meter de heer en mevrouw L. Slaats. In de parochie van Maria Onbevl. Ontv. 48 jongens en 46 meisjes, Peter en Meter de heer en mevrouw K. v. d. Heijden. In de parochie St. Clemens 222 jongens en meisjes, Peter en Meter de heer N. L. Klerkx en Mej. M. Klerkx. GESLAAGD. De heer Fr. v. Oostrum, on derwijzer aan de St. Clemens- school te v.m. Baardwijk, slaagde dezer dagen voor de hoofdacte. SANTOS-COMMISSIE. In de vacature H. van Oud- heusden van de plaatselijke Santos-commissie is benoemd de heer L. van Bladel alhier. De commissie bestaat dus nu uit Pastoor J. Ras, de heer H. Meijs en de heer L. v. Bla del. K. J. M. V.-RONDRIT. Aangemoedigd door 't suc ces van de vorige rondrit heeft het K.J.M.V. bestuur 'n tweede rondrit georganiseerd op Zondag 3 Augustus a.s. De route gaat thans over Kaats heuvel, Dongen, Oosterhout, Ginneken, Caem, Baarle-Nas- sau, Alphen, Riel, Tilburg, Loonopzand en Waalwijk. De tocht is ruim 100 K.M. Om 12 uur wordt vanaf de Markt gestart en om ongeveer 7 uur denkt men weer thuis te zijn. De deelnemerskosten bedragen 1.per persoon, men kan zich opgeven bij B. Stokwielder, Grootestr., voor de parochie St. Jan, P. Zee- gers v. Besoijen, Jan Klerkx voor Baardwijk en F. Kleijn voor de St. Antoniusparochie. Voor de natuurliefhebber is het een lust door schone stre ken te fietsen; deze tocht gaat door de mooiste streken van Brabant, derhalve raden wij ieder aan zich ten spoedigste bij bovengenoemde adressen op te geven, bovendien kan men dan de feestavond, die door de K.J.M.V. na afloop in Thalia aan de deelnemers wordt aangeboden, meema ken. VERKENNERSFILM. Woensdag 1.1. werd door de heer J. de Bont uit Raams- donk een door hem zelf op genomen film over de Lang- straatsche Verkenners ver toond; het publiek bestond slechts uit de leidsters en lei ders van de Langstraat. De film toont ons vele fa cetten van het verkennersle ven, een leidstersinstallatie, het spel van 2e Pinksterdag, welpen en verkenners sluipen door de straten en de hei, on bewust dat ze worden ge filmd, vanuit de kerktoren van Waalwijk, waar de ver kenners „gouden" staven moesten veroveren, zien we Waalwijk en een schitterende opname van het raadhuis, een van de staven suist naar be neden, de verkenners staan er een beetje bang omheen, totdat een dappere de staaf durft oprapen. Na het spel worden de wel pen op de speelplaats van de St. Petrusschool opgepoetst, een welp steekt juist zijn hoofd in een emmer water en trekt een olijke snuit als hij merkt dat hij wordt gefilmd. Op het raadhuisplein zien we het défilé voor Baron van Voorst tot Voorst, de burge meester van Waalwijk en de andere autoriteiten. Een tweede kortere film toont een verkennerstroep aan het werk, er worden en kele spelen gedaan en ver kenners duikelen over een boomtak. Het is te hopen dat deze films ook voor het publiek zullen worden vertoond, b.v. voor de ouders van de verken ners, dit zal de beweging ze ker ten goede komen. NUTS-U.L.O.-SCHOOL TE WAALWIJK. Overgang 1947. Bevorderd van klas I naar klas II: Jan Blok Jzn., Jo Faro, Riki Kramer, Anton van Zeist te Waalwijk; Joop Nieuwenhui- zen, Dirk van Peer, Koos de Roon, Marinus v. d. Schans en Karei Varossieau te Sprang- Capelle; Cornelis v. Dijk en Tini v. Riel te Eethen; Jaantje Kerst te Kaatsheuvel; Mart. v. Logten te Elshout. Niet bevorderd twee. Bevorderd van klas II naar klas III: Jan Blok Hzn., Piet Blom, Teun Dalmaijer, Piet Mole- graaf te Waalwijk; Bep van Beek, Gijs Braspenning, Ma rie Geenen, Antje van der Hoeven, Laurens van der Hoe ven, Marrie Oversteeg en Henk Wittebol te Sprang-Ca- pelle; Ada Gouda en Dirk Hoef laken te Eethen; Nicolien van der Maaden te Wijk bij Heusden. Niet bevorderd twee. Bevorderd van klas III naar klas IV: Margje van Campen, Al- phonse Gerssen, Peter Gers- sen, Wim Keylard, Jacob Mo- legraaf, Ad Muis, Nol Rijken en Huub Stijnis te Waalwijk; Annie Nieuwenhuizen, Annie Colet, Corrie van Dijk, Nol de Roon en Adri van Wijlen te Sprang'-Capelle; Stinus Smits en Corrie v. Wijlen te Eethen; Aagje Vos te Aalburg; Mar- tien Veltman te Drunen. Niet bevorderd drie. Voor het Mulo-A diploma slaagden de volgende leerlin gen der Nuts U.L.O.-school te Waalwijk: Jasper Boeser te Waspik, Arend Redeker te Meeuwen, Arie van Stigt te Babiloniënbroek. ALARMOEFENING. Toen Donderdagavond om streeks half 10 aan de haven een hoop stoffen door inwer king van de zon in brand was geraakt, vond de heer van der Pluijm, ploegcommandant van het Rode Kruis, dit een mooie gelegenheid een alarmoefe ning van het Rode Kruis en de brandweer te organiseren. Na een kort overleg met Dr. Kolster, die bij afwezigheid van Dr. Lenglet als leider zou fungeren, en het hoofd van de brandweer de heer de Hoop, werden de leden van brand weer en Rode Kruis onmid dellijk gealarmeerd. De brandweer was wel bij zonder actief, binnen 10 mi nuten na het alarm spoten de motorspuiten hun sterke stra len reeds in het vuur. Ook de leden van het Rode Kruis wa ren spoedig op „de plaats des onheils" en ondanks vuur, water en rook slaagden zij er in de vier gewonden uit hun benarde positie te bevrijden. Dat dit een hele prestatie was, zal duidelijk zijn, als men be denkt, dat zij soms met hun brancards tegen drie water stralen moesten optornen om hun „zwemmende" patiënten in veiligheid te kunnen bren- en. Hier is werkelijk goed werk geleverd, vooral door de brandweer, die getoond heeft steeds paraat te zijn en op ie der oogenblik te kunnen in grijpen. Maar ook door het Waal wij kse Rode Kruis is op deze pittige oefening veel en j goed werk gepresteerd. Deze j en de vorige oefening, die nog i door een derde gevolgd zullen worden ,zijn van groot belang voor het Rode Kruis, omdat zodoende de mannen, die ge durende de oorlogsdagen vaak onmenselijk zwaar werk heb ben verricht, in een periode van gedwongen rust hun ken nis en ervaring niet verliezen en ook omdat de inwoners van Waalwijk op deze manier de zekerheid krijgen dat er bij eventuele ongevallen steeds 'n Rode Kruis-afdeling klaar staat, aan wier bedrevenheid niet valt te twijfelen. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboorten: Christiaan J A zv J P Verhoeven-Wiggerman Ferdinandus A M z v L F J v Roosmalen-Bruns Jo hanna M C dv C A J Somers- Govers Wilhelmina C M dv C v Beers-Zwaans Hendri- ka M dv J v Helvoirt-Brekel- mans Gerarda M E dv G H Maas-Hombergen. Huwelijksaangiften: Wilhel mus C v Oosterhout 29 jaar te Heusden en Cornelia A de Peffer 29 jaar alhier. The- odorus A Pullens 30 jaar en Petronella A v Beijnen 26 jaar beiden alhier. Petrus A Voogd 25 jaar te Loonopzand en Johanna G Brands 20 jaar VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar liet Engels. Bedenkt wel, dat hij on der een andere naam door gaat en dat niemand anders in huis weet wie hij is. Als u hem ziet, dan moet u hem eenvoudig groeten of het een vreemde is. Welton trilde over heel zijn lichaam. Moest hij haar nu geloven. Waarom zou ze die hoop eigenlijk in hem wekken als er geen reden voor was; als hij toch tot de ontdekking zou komen dat zij hem mis leid had?Aan de andere kant wilde hij zich niet de ge legenheid laten ontgaan om zo mogelijk zijn vader te zien. Dus nam hij de uitnodiging om te blijven dineren aan en deed zijn best een gunstige indruk te maken op zijn gastvrouw. Hij luisterde niet alleen met de grootste aan dacht naar haar spelen en zingen, maar maakte er haar ook menig compliment over en sprak van haar „verbluf fende muzikaliteit". Ze was zeer ingenomen met die vleierij. Intussen waren er weer uren verlopen, maar de be loofde gast had zich nog niet vertoond. Op welk uur verwachtte u mijn vader, Miss Ferriby? vroeg hij toen het tien uur sloeg en hij meer dan genoeg had van die gedwongen con versatie. Ik vrees, dat hij van avond niet meer komt, luidde haar antwoord; althans in de regel is hij vroeger. Welton voelde nu als bij intuïtie dat er feitelijk geen sprake was geweest van het beloofde bezoek en dat Miss Ferriby dit enkel maar ge zegd had als lokaas voor haar invitatie. De uitdrukking van zijn gelaat verraadde waar schijnlijk zijn gedachten, want onmiddellijk vroeg zij: Is het dan zo erg om een arme, eenzame vrouw een paar uurtjes gezelschap te houden? Hij komt nu natuur lijk op een andere keer. Wilt u soms een afspraak met hem maken? Wanneer hij nog in le ven is, zou ik hem in ieder geval graag willen zien. Als het niet was met het uitzicht daarop, dan geloof ik dat u nooit meer zoudt ko men dineren. U zoudt mij hier mis schien zo dikwijls zien, dat u op het laatst echt genoeg van mij kreeg, Miss Ferriby, als ik tenminste niet verstandig genoeg zou zijn om dit te voorkomen. Nu, ik heb toch altijd veel moeite u over te halen om te blijven, terwijl u de Ashcots juist met zoveel ani mo bezocht. Dat zijn ook een paar eenzame dames. Dat gaat nogal, zou ik menen. Mis Ashcot is zo kies keurig niet op haar gezel schap. Ze heeft tal van flir- terijen, dat verzeker ik u. Ik geloof dat u zich wat dit betreft toch vergist, sprak hij, zo ogenschijnlijk kalm, maar innerlijk ten hoogste verbolgen en verontwaardigd. Ze heeft al met u geflirt, u, die haar haast niet kent. Dat is toch niet zo; ten zij u een andere opvatting hebt van dat woord, dan ik. Och, ze schijnt eenmaal een volmaaktheid in uw oog. Terwijl u hier zit te luisteren naar mijn spelen en zingen, gaat uw hart zeker steeds naar haar uit. In ieder geval kan ik mij de weelde niet veroorlo ven om een meisje te vragen, Miss Ferriby. O, als je de jongelui zó hoort, dan zijn ze allen even verstandig en bezadigd, maar in de practijk laat dit gewoon lijk nogal wat te wensen over. Wanneer wilt u nu uw vader ontmoeten? Morgenavond, antwoord de hij onverwijld. Dus dan dineert u mor gen weer bij mij? Ja, maar ik hoop dat die afspraak dan althans niet op een teleurstelling uitloopt. Neen, zeker niet. Mor genavond zult u hem zien. Welton kon niet anders dan haar de hand kussen, want aan heel haar houding merkte hij, dat zij dit verwachtte. HOOFDSTUK XVI. Welton bezoekt Lady Mirfield. Welton overdacht de situa tie nog eens goed, toen hij zich die avond ter ruste be gaf en ofschoon hij na de vo rige avond zo moe was dat hij nauwelijks de ogen kon openhouden, wist hij toch een plan te bedenken. Naar aan leiding daarvan schreef hij de volgende morgen een brief aan Barbara en stuurde haar die over de post, inplaats van de brief persoonlijk af te ge ven. Hij deelde er haar in mede dat hij Mrs. Ashcot ge durende een paar dagen niet zou komen opzoeken, daar zijn kennismaking met de da mes niet in de smaak scheen te vallen van Miss Ferriby, maar dat hij hoopte dat zij hem eens schrijven zou hoe het haar beiden ging en of zij en haar moeder bereid zouden zijn hem weer te ont vangen, als hij vrij was ze te bezoeken. Met grote tegenzin ging hij die morgen naar „The Lawns" Miss Ferriby was bijzonder vriendelijk en toeschietelijk. Ze stak hem de hand toe op een manier of ze vast en ze ker verwachtte dat hij die kussen zou en dit deed hij dan ook, ofschoon niet met de ware animo. Gedurende de ochtenduren speelde Miss Ferriby de co quette hoe belachelijk dit in de grond dan ook heten moge en toen zijn lunch werd gebracht herinnerde ze hem er aan dat hij beloofd had met haar te dineren. Wel zei hij dat hij een bezoek moest brengen als zijn dagtaak vol bracht was en voordat het 't uur van het diner zou zijn. Ofschoon dit Miss Ferriby nu niet zo zeer naar de zin was moest zij toch wel toegeven en om vier uur spoedde hij zich dan ook naar Lady Mir field. Haar Lady-schap had een bui van zware hoofdpijn, maar in haar boudoir ontving zij degenen die haar wensten te zien. Ze lag achteroverge leund in een -lage stoel, in een los gewaad van crème kleurige zijde. Haar kame nier liet haar ruiken aan een flesje lavendel-zout. Toen het meisje weg was, vertelde haar lady-schap hem dat zij alle treffende voorspel lingen van „Frametta" had opgetekend. Nadat Welton die gehoord had was hij meer dan ooit overtuigd dat die niet enkel op vermoedens berust ten, maar dat Miss Ferriby's bondgenoten zich rechts en links toegang hadden weten te verschaffen onder degenen, die haar raadpleegden. Hij gaf haar lady-schap dus de wijze raad: Als ik u was, zou ik die waarzegster niet te veel van mijn persoonlijke aangelegen heden toevertrouwen. Ik heb niets tegen Miss Ferriby, maar ik hecht eenmaal niet aan die gave van waarzeggen. Welton spoedde zich nu te rug naar „The Lawns" en aan het diner was hij weer even complimenteus als de vorige avond. Eindelijk werd er een be zoeker aangekondigd en Miss Ferriby zei tegen Box, dat hij die heer moest laten boven komen. Zodra de man weg was leg de zij Welton strelend de hand op de arm en sprak: Het is iemand die ver langd te worden waargezegd. Maar lang zal het niet duren. Op z'n hoogst twintig minuten (Wordt vervolgd). alhier. Hendrik v Dongen 55 jaar te Sprang-Capelle en Eilisabeth E Zuideweg 47 jaar alhier. Hendrikus A Brok 28 jaar te Drunen en Henrica M A Philippart 22 jaar alhier. Steven J G Addink 24 jaar te Dieren en Helena C Scholt 22 jaar alhier. Theodorus Kuijs 25 jaar te Loonopzand en Helena P Kroot 23 jaar te Waalwijk. Antonius J Leij- tens 25 jaar en Theodora M A van de Wiel 23 jaar beiden al hier. Bernardus M Linders 32 jaar alhier en Lambertha van den Bogaard 23 jaar te 's-Hertogenbosch. Huwelijken: Henricus H Didden 28 jaar en Johanna J Heijmans 43 jaar beiden al hier. Overlijden: Geen. Ingekomen personen: H v der Lee van Vlijmen. PD Pruijssers van Waspik. AH S Philippart van Oploo c.a. M J v Delft van Tilburg. J E Rink van 's-Hage W A Duquesnoij van 's-Hage JA Sandbrink van Amsterdam J Oldersma van Wieïin- gen - A Verschuren van Dru nen JE Bergmans van Loonopzand. Vertrokken personen: A M R G de Koning naar Nieuw koop P C F Louisse naar Goirle A J M Verhoeven naar Neder Okkerzeel Be. M W T van Bracht en gezin naar Oss P Zonnevijlle en gezin naar 's-Hertogenbosch. C A J A v Erp naar Am- merzoden. AAM Carpay naar Aruba Ned. West Indië. M H L Adriaanse n Weert F Essen naar Pijnacker M A M v d Sanden n Boxtel. BIJZONDER GERECHTSHOF TE 's-BOSCH. Mechelinus Mans, landar beider te Wijk en Aalburg, stond terecht wegens het op zettelijk blootstellen aan maatregelen van de vijand en opzettelijk hulp verlenen aan de vijand. Verdachte verklaart in drift gehandeld te hebben, toen hij zijn vroegere kameraad, die zolas hij wist in het bezit was van een vervalst „Ausweis", aan de Duitse bewaking van de Heusdense brug verried met het gevolg dat zijn kame raad afgeranseld en naar Duitsland op transport ge steld werd, dit alles om een luttele schuld van 2 gulden, ontstaan bij het kaartspel. Beschuldigde meldde zich voor de Wachtdienst, doch werd wegens lichaamsgebrek afgekeurd. O.m. werd als getuige ge hoord de oud-burgemeester van Heusden, Thomas, die lie ver geen verklaringen onder eede aflegde, daar hij op al zijn reeds eerder afgelegde verklaringen terug wilde ko men. De procureur-fiscaal was van meening, dat verdachte 'n onbetrouwbaar mensch was en requireerde een gevange nisstraf van 8 jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger protesteerde heftig tegen de uitingen van de verbalisant, die de beklaag de sluw, geslepen en verra derlijk noemde, daar verdach te kampbewoners en bewakers voor elke geringe fout aan bracht. Verdediger was echter van meening, dat een kampbewa ker die voor 10 gulden 'n brief overbrengt, wel degelijk ge straft behoort te worden. ELSHOUT. Geslaagd. Voor het M.U.L.O. diploma slaagde J. Willems alhier. Thuiskomst. De heer J. V. Lier is na een afwezigheid van ruim 7 jaren vanuit Ned. West-Indië weer in zijn ouderlijke woning te ruggekeerd. HAARSTEEG. Groot Festival. Onze plaats heeft weer een dag of drie gestaan in 't tee- ken. der feestelijkheden en zo als wij dat hier gewoon zijn, is alles door onderlinge sa menwerking en algemeen ge deelde feestvreugde, uitste kend geslaagd. De Mannenzangvereeniging „Vriendenkring" en 't dames koor „Levensvreugd" hebben een groot festival georgani seerd, waarvoor niet minder dan 20 muziek- en zanggezel schappen, waaronder verschil lende vooraanstaande vereeni- gingen, hadden ingeschreven en ook acte de presence ga ven. Een volledig en lijvig programmaboekje bevatte het verloop der festiviteiten en werd geopend met een inlei dend woord van onzen burge meester den edelachtb. heer v. Hout en van 't bestuur. Onder grote belangstelling hebben de verschillende deel nemende verenigingen hun beste kunnen doen horen en er viel deze dagen veel te ge nieten. Ook de danslustigen konden in de grote danstent van Paanhuis volop profiteren terwijl ook de kinderen niet vergeten werden; zij hadden een draaimolen te hunner be schikking, terwijl ook 't rad van avo'rituur heel wat kreeg te verzetten en een grote lo terij completeerde 't geheel, veel belangstelling de trek- waarvan Zondagavond onder king plaats vond. Al met al waren 't Zaterdag, Zondag en Maandag weer ech te gezellige feestdagen, die lang in aller geheugen zullen blijven en waarvoor de orga nisatoren alle hulde toekomt. Zo iets kan men in Haar steeg! Ter navolging. Op het bruilofsfeest van de heer Henk Kremers en Mej. Jacoba Koks werd door de gasten niet alleen aan eigen welzijn gedacht, doch wist men het nuttige met het aan gename te verenigen: een col lecte werd gehouden ten bate van het Niwin-cantinewagen- fonds. Niet in de opbrengst (17.50) schuilt de verdienste, doch in de belangstelling voor onze jongens overzee. Ter navolging! VLIJMEN. De heer H. Moors, musicus alhier, werd dezer dagen be noemd tot directeur der har monie „Apollo's Lust" te Eind hoven. Geslaagd. Voor het diploma costuum- naaien slaagden de dames: Elly Bruijsters, Hedikhuizen; Toos v. O verdijk, Jo de Vaan en Thera v. Heivoort, allen te Vlijmen. Voor het diploma lingerie- naaien slaagden de dames: Sjaan v. Asseldonk, Jo v. Hei voort, Annie van der Heijden, Door de Vaan, Claar v. Kessel, Riek Verschuren, Lies de Vaan, allen te Vlijmen; Diny Bruijsters, Hedikhuizen; Riek Klerkx, Vlijmen, Nellie Pul les, Haarsteeg; Toos van Hei voort, Vlijmen. SPRANG-CAPELLE. Frauduleus vlees. Controleurs van de C.C.D. ontdekten een zak met vlees in de slagerswinkel van v. D. Deze bekende het vlees te hebben gekocht van de gebrs. M. te Sprang-Capelle. Op het erf van M. werden nog 'n paar zakken vlees, afkomstig van een frauduleuze slachting, in beslag genomen. Het onder zoek is in volle gang. M. zowel als v. D. zijn te Waalwijk in verzekerde bewaring ingeslo ten. WASPIK. Uitstapje. Zondag j.l. maakte 'n groep dames een uitstapje naar het Openluchttheater te Oister- wijk en woonde aldaar het openluchtspel Midzomernacht- droom bij. Naar wij vernemen zal ook 't R.K. Zangkoor van dergelijk uitstapje maken. Het de St. Bartholomeuskerk een ligt in de bedoeling dat ge noemd zangkoor 's morgens te Oisterwijk de Hoogmis zingt en 's middags het openlucht spel bijwoont. Geslaagd. Voor het Mulo-diploma A slaagde onze dorpsgenoot F. van lersel. RAAMSDONK. Gekozen als 1ste penning meester der Herv. Vrouwen ver. „Sticht elkander" mej. v. Gent en als 2e penningm. mej. A. J. de Vries-Zijlmans. 7 Onder overgrote belang stelling, zowel van officiële als burgerlijke zijde, herdach ten de heren B. Kramer en H. v. Strien het feit dat zij voor 25 jaren in vaste dienst kwa men van het G.E.B. alhier. Op het gemeentehuis werden zij toegesproken door burgemees- teer Prinssen, de gem. secre taris, benevens andere perso nen, terwijl hun een couvert werd overhandigd. Verschil lende bloemstukken getuig den van het medeleeven der inwoners. GEERTRUIDENBERG. In verband met de a.s. ker misdagen zullen de bussen der B.B.A. vanaf heden tot einde volgende week vertrekken en aankomen bij het station der N.S. De volgende dames slaag den bij de Eerw. Zusters al hier voor het aldaar gehouden examen costumière: J. Bonis, A. v. d. Clundert, A. v. d. Kieboom, J. Kieboom, S. Zijlmans, J. Leemans, A. Sperber, C. Kloonen, P. Ver schuren, E. Sperber, A. Ver meulen, Fr. Snijders, R. van Lieshout, F. du Pont, A. Mi- chielse, D. Sweep, N. v. d. Ploeg. Voor lingerie slaagden: De Sultan, die achter zwa re ijzeren staven in een cel van de onderaardse gang was opgesloten, was buiten zich zelf van vreugde. „Dat jullie mij hier hebben gevonden!" riep hij. „We moeten U eerst bevrij den, Sultan!" riep Terry, de kleine man van de daad en hij begon ijverig aan één van de dikke ijzeren staven te rukken, natuurlijk zonder dat er verwikken aan was. „Ga maar even opzij, jon gens, riep nu de Sirdar, „dat is een karweitje voor mij!" De Sirdar klemde zijn tanden op elkaar, trok zijn krom zwaard, haalde uit en maaide met één geweldige slag alle ijzeren staven doormidden. „Ge zijt vrij, doorluchtige spiegel der gerechtigheid", zei hij tot de Sultan. „Dank je, opgaande zon van Perzië's heldendom", ant woordde de Sultan even plechtig. F. Staal, A. Sweep, Fr. van Gils, D. Goossens, F. Maas, D. Vermeeren, J. Waalwijk, J. Sperber, J. Buis, R. Spoelma, A. Lambregts, D. v. Erp en A. Bogaarts. Woensdag werd in de bij zondere Meisjesschool der Eerw. Zusters alhier de j aar lij ksche tentoonstelling gehou den van de werkstukken der meisjes der Lagere Naai- en Fröbelschool, alsmede de huis houdkunde der twee hoogste klassen. De ingezonden wer ken waren uiteraard keurig verzorgd, terwijl menig be zoeker met jaloersche blik het prachtige handwerk bezich tigde. Het geheel vulde vier grote lokalen, die op smaak volle wijze waren ingericht en die de gansche dag door ge vuld waren met Bezoekers die vol bewondering stonden voor wat de leerlingen, onder de kundige leiding van de Eerw. Zusters, gemaakt hadden. Het drukke bezoek aan deze tentoonstelling door de ouders der leerlingen en vele buiten staanders, rechtvaardigt alles zins de overtuiging, dat het nuttige en veelomvattende werk der Eerw. Zusters in alle lagen der bevolking ten zeer ste wordt gewaardeerd. Een knecht van de ker- misexploitante de wed. Lean- der, die alhier met de opbouw van de inrichting bezig is, werd door een van zijn kame raden op zijn rug met verf be smeerd. Om dit nu te verwij deren, werd gebruik gemaakt van benzine, doch een zijner vrienden ontstak spelender wijze een lucifer, waardoor zijn rug in vlam vloog. Gillend en schreeuwend liep hij weg, doch werd spoedig door de anderen achterhaald, die met een zeil het vuur wisten te doven. De gehele bovenrug is echter verbrand en opneming in het ziekenhuis bleek nood zakelijk. LOONOPZAND. Duivenver. „De Luchtbode". Zondag werd door bovenge noemde ver. een wedvlucht gehouden vanuit Vilvoorde. De afstand was 90 K.M. Aankomst 1ste duif 1-44-33, laatste duif 2.16.25. De uitslag is als volgt: A. v. Leeuwen 1, 36; A. van Dongen 2, 3, 7. 40, 48; C. v. d. Sanden 4, 5, 25, 41; C. van der Velden 6, 9, 12, 28, 39, 52, 63; E. Dannenberg 8, 32; H. Schoenmakers 10, 22; A. Ver- schuuren 11, 33, 44; M. Vera 13, 34, 38, 57; Gebr. van der Velden 14; M. v. d. Ven 15, 16, 26, 31, 37, 53, 58, 62; Gebr. v. d. Nieuwenhuizen 17, 54, 56; G. Bruurmijn 18, 29; H. v. d. Linden 19, 20, 43, 61; H. van der Velden 21, 49; H. v. Noye 23, 24, 27, 59; F. Damen 30. 47; J. Snoeren 35, 50, 60; A. v. d. Velden 42; C. van Dongen 45; M. Maas 46; A. Beerens 50; L. v. d. Sanden 55. Overduif: H. v. d. Velden. Van de oude duiven was de uitslag als volgt: H. v. d. Lin den 1; M. Vera 2, 4, 6, 7; G. Vermeer 3; A. Jansen 5. Overduif: C. v. d. Sanden. Eerste duif binnen om 1-45-55, laatste duif 2-25-40. Verder werd nog uitgevoerd de T.B.C.-vlucht vanuit Bor deaux, afstand 862 K.M. De uitslag was als volgt: H. van der Velden 1; M. v. d. Ven 2; A. v. Dongen 3; M. Maas 4, 6; C. v. d. Sanden 5; Gebr. v. d. Velden 7. KORTE BERICHTEN. Minder varkens. Sinds Mei 1946 is de varkensstapel met 200.000 exemplaren teruggelopen en bedraagt thans ruim 50 pet. in vergelijking met Mei 1939. De slechte veevoederpositie is uiter aard de voornaamste oorzaak van deze teruggang. Berlijn zal op last van de geallieerde Kommandanturs de onderhoudskosten moeten betalen van de zeven oorlogsmisdadigers Hess, Von Schirach. Speer, Von Neurath, Doenitz, Funk en Rae- der. Hierbij zijn bewakingskosten en verbouwingskosten van de ge vangenis inbegrepen. 41. Mechanisatie. Wanneer men de Langstraatse land bouw vergelijkt met die in andere streken in Nederland, dan valt het op dat er in de Langstraat nog veel werk met de hand wordt gedaan. Door de enorme stijging van de loo- nen zal men ook hier meer machines en betere werktui gen moeten gaan gebruiken. Verder is het werk met een machine meestal gemakkelij ker dan met de hand. Er moe ten dus meer wentelploegen, meerscharige stoppelploegen, kunstmeststrooiers, zaaimachi- nes, schoffelmachines, hooi- bouwwerktuigen enz. naar de Langstraat komen. 42. Het grondwater moet in zulke droge zomers flink hoog worden gehouden, b.v. tot 40 of 50 c.M. beneden het maaiveld. Enkele buitenpol ders hebben thans een lager peil, want het water loopt er bij eb zo maar uit. Gaat men naar de waterinlaat kijken, dan wordt men verrast. Pol derbesturen, redt het grasland uit de klauwen van de droogte en timmert degelijke deuren aan de sluizen. 43. Een bladluizenplaag teistert Nederland. In de Langstraat komen wel iets minder luizen voor dan in het W. van Nederland. Men kan de bladluizen doden door het bespuiten van het gewas met een oplossing van nico tine of mortopaal. Deze zijn echter moeilijk te krijgen. Gelukkig zijn er nog de lieve heersbeestjes, gaas- en zweef vliegen, die de bladluizen be strijden. 44. De veefokkerij in Waal wijk gaat goed vooruit. Van de 700 Waal wij kse koeien zijn er reeds 500 aangesloten bij 'n stierhouderij. Er zijn 3 stier- houderijen. De stierhouderij Besoijen heeft de beste stier van exterieur. Baardwijk heeft een stier met de beste afstamming. De stier v. Waal wijk staat, wat exterieur en afstamming betreft, tussen die van Baardwijk en Besoij en in. Alle drie zijn stam boekstieren. Enkele particu liere veehouders houden een stier, die niet in het stamboek is opgenomen. Dit is jammer. 45. Zelfpootgoedtelers, rooit nu uw aardappelen, want de baldluizen hebben al heel wat besmet en de smetstof groeit nu door de stengels naar de knollen. Wanneer de smetstof de knollen heeft bereikt* dan zijn deze niet meer geschikt voor pootgoed. Men bewaart het vroeg gerooide pootgoed luchtig in een smalle kuil met een laag stro bedekt of in bak jes in een koele stal. Drunen, 25 Juli 1947. C. v. d. Ven. DE DRIEDAAGSE FIETSTOCHTEN HERVAT. De V.V.V. 's-Hertogenbosch- Vught heeft besloten de drie daagse fietstochten door Bra bant, die voor de oorlog een traditie gingen vormen even als de vierdaagse afstands marsen in Nijmegen, te her vatten. Deze tochten, die door de oorlog zijn onderbroken, trokken jaarlijks honderden vreemdelingen uit alle delen van het land naar het gast vrije 's-Hertogenbosch. Deze driedaagse biedt als uiting van sport veel aan trekkelijkheid, maar ook het drie dagen doorkruisen van 't rijke afwisselende natuur schoon van Brabant en het le ren kennen van Brabants jo viaal karakter maken deze tochten tot een bijzonder eve nement. Op 28, 29 en 30 Augustus zal Brabants hoofdstad weer het middelpunt zijn van deze in Nederland unieke drie daagse. Omtrent de deelneming, routebeschrijving en de lengte van het parcours gelieve men zich te wenden tot het secre tariaat van deze driedaagse: Het bureau V.V.V. te 's-Herto genbosch.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2