De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING No. 63 Indonesië. Donderdag 7 Augustus 1947 zondagsdienst 10 Augustus 1947. heusden. raamsdonksveer. Nu de praktische situatie in In donesië zich duidelijker begint af te teekenen. komt de mogelijkheid open. dat. ondanks de republikein se taktiek der vernielingen de waardevolle producten van Indo- nesischen bodem, binnen afzien- baren tijd ter beschikking van de wereld zullen komen. Dc mogelijkheid van wederop bouw is nu ten minste ook in het republikeinsche gebied weder ge schapen, terwijl tot voor korten tijd, de consequente op onkunde berustende afbraak dagelijksch verdere voortgang maakte. Had Nederland eerder moeten mgrijpen?as lg verw0nderen dat velen in den lande sinds eeni- qen tijd ongeduldig werden en i* behoorde tot hen. op overwegin gen van onzen goeden wil en ons qoed recht. c De daden en woorden van boe- karno c.s. gaven aanleiding tot een steeds groeiend wantrouwen. Ook van Nederlandschen kant werden uit invloedrijke kringen ge luiden vernomen, die er op we zen. dat men de op misleiding en woordbreuk steunende republ. po litiek niet scheen te doorzien or cr vrijwillig mede sympathiseerde. De absolutistische Geleide Eco nomie" van minister Vos. dë re cente uitlating van minister Mans- holt: „De eigenaar is secundair en de hier en daar verkondigde stelling ..Eigendom en beschik kingsmacht" waren kolfjes naar de republikeinsche hand. Zij zagen hierin een geestverwantschap met hun eigen „idealen en handelden er naar, al was het niet voor hen gCZoo bekroop velen de vrees dat onze regeering zich tenslotte toch nog door het sluwe repuoh- keinsche spel zou laten müimf,ce~ ren en de goedwillende vol-en aan de arrogantie der repub.kern s' he machthebbers zou opofferen. Ook in Nederland zitten nog he den in machtsposities door arro- qantie verkregen en behouden, ter wijl zij er naar hun daden geen recht op kunnen doen gelden. Het is nu duidelijk geworden dat de If?3ische politiek der regee- rinq (de regeering beschikt o^ei meer gegevens) de juiste was. Nu de internationale reacties los ko men. is het onze groote krac.V dat wij niet eerder met daden heoben gereageerd, dan nadat al onze vreedzame pogingen, op aantoon baren onwil en kwade trouw wa ren afgestuit. Wij moeten respect hebben vooi het beleid van den minister-presi dent, die dank zij voorzichtigheid en doorzettingsvermogen op het qoede moment namens de, regee ring zijn bekende rede (gevolgd door de eveneens hoogst belang rijke rede van Minister Jonkman) kon uitspreken, die door de °ver- qroote meerderheid van het Ne- derlandschc volk met een zucht van opluchting is begroet. Want al kost het offers, deze zouden nog grooter zijn geworden als de republiek haar spel verder had kunnen spelen. Nu de kwestie in de, interna tionale politieke sfeer is gerukt, zijn deze heeren nog gevaarlijke tegenstanders. Al waren zij tot werkelijken opbouw onmachtig en beperkte zich hun beleid tot het vernielen van irrigatiewerken. het uitbrullen van nationalisatie-leu zen en monstrueuze plannen, po litiek doen zij voor niemand on der. Zij kunnen het ons met hun z.g. beweeglijken oosterschen geest nog lastig genoeg maken. Intusschen zal de felheid waar mede Rusland in den Veiligheids raad van leer trekt de oogen van heel wat twijfelzuchtigen en op speculatie belusten openen voor de werkelijke intenties van Soe- karno c.s. Wij hebben geen ijzeren gordijn noodin en het doet goed te zien dat deze sterke troef direct door Mr. van Kleffens is uitgespeeld. Zoover voor leeken zichtbaar, zijn wij toch in zekere mate de speelbal geworden van de op al lerlei sentimenten en belangen zich voortbewegende internationale po litiek. En anderzijds, zal Indonesië ooit tot rust en welvaart komen als de.' heeren Soekarno c.s. en, zij die nog hun geestverwanten zijn ge bleven, een rol in de Indonesische politiek blijven spelen? Berust hun macht op wettigheid? Waarom houden zij nog steeds duizenden onschuldigen in kampen gevangen? Wat hebben zij tot werkelijken opbouw bijgedragen?. Men hoort van alle Indisch- gasten dat als de Nederlanders na de Japansche ineenstorting zich naar hun nederzettingen hadden kunnen begeven, zij door de be volking, ook van Java met mu ziek zouden zijn ontvangen. Zijn die Nederlanders, die mede ver antwoordelijk zijn voor den toe stand die bij het optreden van het huidige kabinet op Java be stond, allen tot het inzicht geko men dat zij hun houding moeten herzien? Wij hebben weer eens kunnen constateeren wat de reacties van de z.g. wereldpers waard zijn. Waarom mag Frankrijk doen, wat aan Nederland wordt geweigerd? De geestelijke ondergrond dezer Pers is zóó, dat men Frankrijk met andere oogen beziet dan Ne derland. Daarover behoeven wij niet rouwig te zijn, al vormt het in de huidige omstandigheden een complicatie te meer. Nu het Nederlandsche Volk in deze uiterst belangrijke kwestie, eendrachtig samenwerkt (de com munisten niet meegerekend), mag men verwachten dat de regeering deze groote aangelegenheid, op grond van haar, dank zij het ge volgde beleid, zoo sterke positie, tot een goed einde zal kunnen brengen. Toch zou het jammer zijn als eenige invloedrijke dissidenten zouden trachten als spelbreker op te treden. 4 Aug. 1947. G. v. L. Doktoren: Dr. M. H. C. Kolstee Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 10 Augustus: 10 uur Ds. Horst. ERE-COMITé CONCOURS LANDELIJKE RUITERS. Het bestuur van „Prinses Irene" deelt ons mede, dat tot haar groot leedwezen ver zuimd is de naam van dhr. J. v. Mierlo, gemeente-secre taris van Waalwijk, te ver melden onder de leden van 't Ere-comité, bij het College van Burgemeester en Wet houders. Dit onwillekeurig verzuim wordt hierbij zoveel doenlijk hersteld. NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. Thans is bij het bestuur der Nijverheidsschool voor Waal wijk en omstreken van het departement van Onderwijs officiéél bericht ontvangen dat de benoeming van Ir. Geenen te Eindhoven tot ar chitect der nieuw te bouwen Nijverheidsschool is goedge keurd en dat de regering met grote belangstelling heeft kennis genomen van het aan bod der gemeente Waalwijk om de grond voor de bouw der school a ƒ1.per M2 beschikbaar te stellen. Tegelijk werd bijgevoegd een schetsplan van de platte grond voor de school en toe stemming gegeven om de ar chitect opdracht te geven zo spoedig mogelijk een defini tief plan te maken en voor te leggen. Dinsdag heeft de bouw commissie uit het bestuur voor de eerste maal met Ir. Geenen besprekingen terzake gevoerd ten gemeentehuize alhier en ten spoedigste zul len de plannen in gereedheid worden gebracht om ook zo dra mogelijk met de bouw te kunnen beginnen. Onze school staat op het urgentie-plan van dit jaar; dus met reden mag verwacht worden dat'er alle spoed ach ter gezet wordt. HET MATROZENKOOR KOMT NAAR WAALWIJK. Het Haagse Matrozenkoor o.l.v. Theo van Elferen, Ne derlands beroemdste jongens koor, komt op tournée naar Brabant en zal ook in Waal wijk een concert geven en wel op Woensdag 13 Augustus a.s. in Musis Sacrum. Enkele maanden terug trad het met een daverend succes op in Pa rijs; in de tijd van een maand gaf het twee concerten in de Houtrusthallen in Den Haag; beide keren was., het er tjok vol en werd er gezongen voor 7200 man. Hetzelfde program zullen zij hier ten gehore brengen: klassieke muziek, populaire liedjes en een operette, gedi rigeerd door Nederlands jongste dirigent, een jongen van acht jaar. De Parijge bla den spreken in hun recensies van het beste jongenskoor dat de laatste jaren ten tonele verscheenademloos heeft een grote massa er geluisterd naar de serene jongensstem men. Ook Waalwijk mag zich gelukkig prijzen dat het Ma trozenkoor ons met een con cert komt vereren; ook hier zal de zaal te klein blijken. Al dikwijls hoorden wij het Haagse Matrozenkoor door de radio, nu zullen wij het hier „in levende lijve" zien op treden. Het is aan te raden U tijdig van een plaats voor het con cert te verzekeren. Heel Waalwijk verwacht 't jongenskoor met de prachtig- gevormde, gloedvolle stem men, het koor met de klein ste dirigent, het Haagse Ma trozenkoor. RECTIFICATIE. In het verslag van 't Con cours Hippique in ons vorig nummer, vermeldden wij dat voor het springconcours een wisselbeker beschikbaar was gesteld door de „Manege Bor der King"; dit moet echter zijn: „de manege-club Border- King". Deze beker werd overhan digd door de heer Jan Eibers, secretaris der manege-club. R. K. C. Zaterdagavond a.s. om 6 uur vindt op het R.K.C.-terrein de huldigingswedstrijd plaats. Hiervoor is uitgenodigd de Bredase eerste klasser Baro nie D.N.L. Vóór de wedstrijd heeft de officiële receptie plaats in Hotel Verwiel van 4 tot 5 uur. Na afloop van de wedstrijd verenigen spelers en bestuur met hun gasten zich in Hotel Verwiel, waar een maaltijd wordt aangeboden. TREKTOCHT NUTS-U.L.O.-SCHOOL. Begunstigd door fraai zo merweer trokken een veertig tal wielrijders, leerlingen en personeel der Nuts-U.L.O.- school te Waalwijk de afge lopen week er op uit om enige tijd door te brengen in de heerlijke bossen van de Veluwe, om te genieten van de schone natuur, wijde ver schieten, de met blauwe nevels gevulde dalen en on vergetelijke panorama's. Vrolijke zang en schallen de lach bewezen, dat de fiets en wandeltochten en zwem partijen, enorm in de smaak vielen. Dankbaar voor al het ge- notene, namen de deelnemer^ Vrijdagavond weer afscheid van elkaar. De vlot verlopen, goed ge organiseerde 5-daagse, waar in ruim 300 km. werd afge legd, behoorde weer tot het verleden, maar leeft in de herinnering voort als een schone droom. BIOSCOOPPROGRAMMA. Theater Musis Sacrum. In Musis draait Vrijdag, Za terdag, Zondag en Maandag a.s. de luchtige film „de Re vue-ster", de geschiedenis van een Kopenhaags meisje dat van serveerstertje in een ca fetaria een beroemde revue ster wordt en de gelukkige vrouw van een revue-auteur. Marguerite Viby, de gevierde Deense comedienne met haar ondeugende snuitje, laat met de „Asphaltcowboys", de fiets jongens van de Kopen- haagse besteldienst, in een' bonte afwisseling van amu sante scènes, zien hoe 't pad naar de roem niet zonder struikelblokken is, maar hoe men ook iets bereiken kan als men maar durf en zelfver trouwen heeft. Een vlotte film met aardige, frisse lied jes, dwaze situaties en onder houdend spel. Luxor-theater. Vrijdag, Zaterdag en Zon dag vertoont Luxor „Tussen twee vrouwen", een film van een heel ander gehalte dan bovengenoemde. Hier is de spanning het element dat de film aantrekkelijk maakt. Het is het verhaal van een piloot die, verdacht van lafheid, uit de dienst ontslagen wordt en zich tracht te rehabiliteren. Tweemaal ontmoet hij een vrouw en tweemaal ontneemt het noodlot deze hem. Vele andere teleurstellingen onder vindt hij, maar dapper zet hij door en verricht vele helden daden. Hij verdedigt als de oorlog uitgebroken is zijn kleine vliegveld in de Middel landse Zee, later wordt hij neergeschoten, totdat hij ten slotte om een uit strategisch oogpunt belangrijke dam te vernietigen, zijn vliegtuig te pletter vliegt. Een film vol spannende en sensationele momenten. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Johannes M. zv. M. van Bergen-van Loon Henricus M. zv. P. J. C. Hens- Aarts Clemens M. zv. P. J. C. Hens-Aarts Franciscus J. zv. A. B. Bergmans-Law rence Wilhelmus A. zv. W. J. van Zundert-van Halteren Catharina A. dv. D. A. van Strien-Ketelaar Jan A. zv. G. Bax-Nelis Henricus J. A. M. zv. J. M. Leijtens-Reij- erman Catharina M. A. A. dv. M. L. A. van Eeuwijk- Heijmans te 's-Bosch Ma ria A. dv. L. Klerks-Willems Mary E. dv. J. A. J. van Dongen-Burger Adrianus W. M. en Johannes A. M„ zonen van A. J. Bakkers-van Huiten Franciscus J. A. zv. W. C. M. Span-Smit te Loon- opzand. Huw.-aangiften: Adrianus H. van der Mierden 23 j. te* Loonopzand en Antonia Ver schuren 18 j. te Waalwijk. Gehuwd: Djurre Schelfs- ma, 39 j. te Vcnsen en Hele na J. Versteeg 33 j. te Waal wijk Franciscus J. G. Cou- wenbergh 37 j. en Gertruda Th. M. van Oudheusden 34 j. beiden te Waalwijk Leo- nardus G. de Leeuw 32 j. te Heusden en Helena van den Dungen 28 j. te Waalwijk Adrianus J. Boot 28 j. en Adriana S. Bakkers 27 j. bei den te Waalwijk. Overleden: Johanna F. van Wel, 54 j., echtgenote van C. Kroot. Ingekomen: B. M. Linders van Veghel L. Timmer mans van Vught J. G. van Helvoirt van Vught C. Blikkendaal van Vught F. A. A. M. Vermeer van Culem- borg J. W. Trum van Den Bosch L. C. de Greeff van Maartsendijk H. P. Pooters van Loonopzand J. A. J. Franke van Poortvliet D. H. M. Verspaandonk (echtg. Swerts) en kind van Turn hout (B.) Q. C. J. M. Met- zelaar van Rotterdam C. J. Boelhouwer van Hoensbroek A. H. Kuijsten van Amster dam J. J. Crüts van Eind hoven W. P. C. van Rijke- vorsel van Oosterhout C van Oversteeg van Zaltbom- M- Timmermans van s-Gravenhage. Vertrokken: J. M. Smits naar Tilburg A. P. Luijkx naar Etten c.a. M. H. T. Prinsen naar Waspik J. H. Baggen naar Geleen H. J. Versteeg naar IJmuiden M. G. van Ratingen naar Roermond L. D. van Seist naar Haarlem H. G. Leven- bach naar Amsterdam M K- Snoeren naar Eindhoven Th. J. van Wezenbeek naar Dongen J. H. de Jong naar Groningen M. C. Vera naar Nijmegen S. E. Hofman naar Leeuwarden. Zaterdagmiddag 4 uur werd de uitslag van het erwten- raden, ten bate van de v.v. Heusden, bekend gemaakt. De uitslag hiervan is als volgt: L. van Helden te Aalburg le en 3e prijs; J. Bax, Pe terstraat Heusden, 2e pr.; Ch. Vaessen, Breestraat Heusden, 4e pr.; C. Goorden, Pelsestr. Heusden, 5e pr. De prijzen kunnen tot 31 Augustus worden afgehaald bij Ijzerhandel Couwenberg te Heusden. T Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan dér Heusden- se damvereniging V.D., welke in het voorjaar van 1948 zal plaats hebben, wordt een in ternationaal damtournooi ge houden, waartoe verschillen de buitenlandse dammers van naam zullen worden aange zocht. O.a. zijn thans onder handelingen gaande met de Franse wereldkampioen Ges- them, terwijl Vaessen (Belg.) reeds toezegging heeft ge daan. Het belooft voor de damliefhebbers uit verre om trek een schitterende gelegen heid te worden om met groot meesters op damgebied ken nis te maken. Wij komen hierop t.z.t. terug. Middenstanders, weest op Uw hoede. Vrijdag j.l. werd in de zaal van hotel Huis ten Deijl een vergadering gehouden door de R.K. Middenstand alhier. De voorzitter de heer G. Nollen, sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de heer J. Mol, directeur van de Bredase Diocesane Mid denstandsbond. Het verheug de de voorzitter te kunnen mededelen dat ook hier met de K.J.M.V. een begin was gemaakt, waarbij hij er nog eens extra op wees dat juist goed gevormde K.J.M.V.-ers een waarborg zullen zijn voor de toekomstige middenstand. De Santos-actie wordt warm aanbevolen, waarbij wordt aangenomen dat elk lid 3.— per jaar zal bijdragen. Ook op 15 Augustus voor dit doel een speldjesdag worden ge houden. Door een z.g. dubbel tjes-actie zal 't reclame-fonds worden gesteund. In October zal een feestvergadering "wor den gehouden, waarbij ook de dames worden uitgenodigd. De jonge K.J.M.V.-ers zullen hieraan hun medewerking verlenen. Tevens zal dan een grote loterij op touw worden gezet. Door de heer J. Mol werd vervolgens op zeer aangena me wijze een prachtige rede gehouden. „Middenstanders, weest op Uw hoede", dat is het wat de heer Mol voor treffelijk wist bij te brengen. De middenstanders zullen to nen dat zij elkaar beter dan voorheen begrijpen en ver staan. Zij zullen voor de mid- denstandsbelangen moeten uitkomen en zij zullen dit gaan doen op een zodanige manier, dat ook de andere standen begrip en waardering

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4