De geheimen van Villa ffThe Lawns" TOESTAND IN INDIË. NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Partij STALMEST FEUILLETON Terry en Berry inDE BRIL VAN SULTAN SAR. verder brengt. Brabant in. Uit de verte zien We nog de ver lichte toren waarin dag .en nacht lampen branden, die op hun levensduur getest wor- REPUBLIKEINS ANTWOORD. op Amerika's aanbod. De Indonesische regering heeft in antwoord op 't Ame rikaanse aanbod om bemid deling te verlenen in het ge schil met de Nederlanders, Amerika verzocht zijn invloed aan te wenden bij Nederland en de Veiligheidsraad om te besluiten, onmiddellijk een internationale arbitrage-com missie naar Indonesië te zen den. „VOLKSFRONT" PLEEGDE GRUWELIJKE MOORDEN. Het Ned. leger-communiqué no. 33 van heden meldt het volgende: In de sector van Grissee bij Soerabaja werd een Neder landse vrachtauto beschoten. Op enkele plaatsen ten W. van Soerabaja werden enkele Ne derlandse patrouilles onder vuur genomen. In hetzelfde gebied werd de post Rande- gankoelen met „brandflessen" bestookt en met mortieren en mitarilleurs beschoten. Midden-Sumatra: Ten N. van Padang werd een Neder landse patrouille beschoten met automatische wapens. Onze verliezen sedert 4 Au gustus middernacht bedragen: Vier gesneuveld, één vermist en 17 gewond. Het Ned. legercommuniqué no. 34 meldt, dat bij Indaroeng op Sumatra's Westkust de vol gende woorden op een huis werden aangetroffen: „Hier wonen Duitsers, zij mogen niet worden lastig gevallen. Dat beveelt de kepala (hoofd) van de republiek." Het Swastikateken was op het huis aanwezig en daar naast waren op verzoek van de T.R.I. tevens republikein se tekens aangebracht. De T.R.I. bleef dag en nacht in de buurt van het huis om dit te bewaken. In tegenstelling tot de be scherming van de Duitsers werden een vader, een moe der en een zoon van 'n Zwit serse familie vermoord. Het zelfde lot overkwam een Roe meen. Allen werden door de VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN naar het Engels. 22) Een noodlottiger brief had Miss Fërriby nu wel niet in handen kunnen krijgen, want Barbara had zich schriftelijk veel sterker uitgelaten dan mondeling. Miss Ferriby zou dus ook zéér goed begrijpen dat hij niets dan wantrouwen voor haar voelde en vriend schap voor de Ashcots, die zij zo zeer haatte en verachtte. Toen hij de brief gelezen had stak hij die ijlings bij zich en terwijl hij zijn zak doek te voorschijn haalde, wiste hij het bloed af van het gelaat. Wilt u mij vergeven wat ik deed? zei ze weer. Maar ik was jaloers, ziet u. Zeg nu enkel dat u die waarschuwin gen van het jonge meisje in het geheel niet telt en dan zal ik u ook alles vergeven. U wordt niet gevraagd om dit of iets anders te ver geven, Miss Ferriby, sprak hij op een toon zoals ze die van hem nog nooit gehoord had. U hebt iets onvergeef lijks gedaan met die brief te openen en te lezen, die voor mij bestemd was en uw straf is geweest dat u er dan ook de waarheid uit hebt gehoord betreffende u Zelve. den. Het schijnsel daarvan valt op de gebouwen in de omtrek die markant afsteken tegen de diepzwarte duister nis daarachter. T.R.I. vermoord. Drie Neder landse dames werden per auto weggevoerd en vermoord. Uit onderzoekingen is gebleken dat door het „volksfront" gru welijke moorden zijn gepleegd te Kelawi. Bij Soeroegadang zijn ongeveer 200 graven van vermoorde personen van al lerlei landaard gevonden, die verdacht werden van sympa thieke gevoelens voor de Ni- ca. Uit verklaringen is geble ken, dat verschillende slacht offers, onder wie vrouwen, door het volksfront zijn ge vierendeeld. Het onderzoek wordt voortgezet, aldus het communiqué. Aneta meldt nader, dat Maandag de Loerah (dorps hoofd) van Tjiandjoer door nog niet opgeruimde Javaan se benden is vermoord, ter wijl twee desa-hoofden zijn ontvoerd. ZESTIG CHINEZEN VERMOORD. Het op Sumatra verschij nende Chinese blad „Suma tra Binpo" bericht, dat te Kabandjahe, 70 km. ten Zuid- Westen van Medan, zestig Chinezen levend verbrand zijn in huizen, welke door le den van het republikeinse volksleger (een ongeregelde strijdorganisatie) in brand waren gestoken. Het blad ver zet zich scherp tegen „deze barbaarse daad" en vraagt de Chinese delegatie bij de Ver enigde Naties bij de Indische en Australische afgevaardig den te protesteren. DE HOUDING VAN AUSTRALIË. De maat is vol. Aan het Nederlandse geduld begint een einde te komen, aldus de Maasbode. Wanneer we bedenken, dat de Australische regering, tegen 't ad vies van de Australische leger- autoriteiten, plotseling geweigerd heeft de Nederlandse troepen, na de bevrijding van Zuid-Nederland toe te laten; wanneer men terug denkt aan de meer dan onbeleef de bejegening door de Australi sche regering van de Nederlandse gezant bij diens afscheid uit Aus- Miss Ferriby stond versteld. Met zachte stem pleitte ze: Zou u het mij niet wil len vergeven? Het was enkel uit liefde voor jou, Welton dat ik het deed. Kun je het nu niet verder laten rusten en met mij mee gaan? Wat zou het jou nu al deren of ze mij „gevaarlijk" noemen, als ik maar eenmaal je vrouw was. Je weet dat ik je lief heb. Ik zou enkel in jouw bestwil handelen; niets doen waarmee je je niet verenigen kon. Zou je dit van dat jonge meisje ook kunnen zeggen? Kom, vergeef het mij nu maar. Neen, dat doe ik niet, hield hij vol. Wat u dan ook in uw eigen huis hebt gedaan en waar u zich toe gerech tigd achtte, niets kan veront schuldigen de wijze waarop u zich nu tegenover mij hebt gedragen. Ik zou nooit een vrouw kunnen vertrouwen die een brief heeft geopend die niet voor haar bestemd was en evenmin een vrouw die zich zó vergeten kon, dat ze mij dingen in het gelaat wierp. Ben je ook niet van plan op „The Lawns" terug te ko men? Neen. Me dunkt, dat kunt u toch ook niet ver wachten. Dus je hebt mij maar misleid, toen je zei dat je liefde voor mij voelde, ter wijl je steeds het hof maakte aan dat meisje en opmerkin gen ten beste gaf over mijn doen en laten tegenover haar en tegenover haar moeder. Nu, je moet het zelf weten tralië wegens overplaatsing naar een andere diplomatieke post, en last not least de hardnekkige wei gering tot op heden, om de reeds lang door Nederland betaalde „re- lief "-goederen (geen oorlogsmate riaal) van Australië naar Neder- landsch-Indië te laten vervoeren door Nederlandse schepen, dan zijn dat voldoende bewijzen, dat deze regering een uitgesproken vij andige houding tegen het Neder landse volk wenst aan te nemen. Wij kunnen er daarom ook al leen maar verheugd over zijn, dat de Nederlandse regering, nu bui tenlandse inmenging eenmaal on vermijdelijk geworden is, Ameri ka's aanbod heeft aanvaard, en zich niet heeft laten verleiden tot het accepteren van „altruistische" hulp, aangeboden door bepaalde „belanghebbende" mogendheden. AMERIKA LEENT NEDERLAND. Donderdagavond is te Was hington een overeenkomst ge tekend, waarbij de Wereld bank aan Nederland 'n crediet verleent ten bedrage van 195 millioen dollar. De lening heeft een looptijd van 25 jaar, terwijl de rente voet 3K pet. bedraagt. In be ginsel zullen de eerste 5 jaren geens. terugbetalingen plaats vinden. STUDIEDAGEN TE ROLDUC. Mgr. dr. Poels gehuldigd. Na verscheidene referaten over katholicisme en neutra liteit, werd de laatste studie dag bijgewoond o.m. door mi nister-president dr. Beel en de ministers Gielen en Huijs- mans, terwijl er ook onver wacht bezoek kwam van Mgr. Lemmens, de Bisschop van Roermond. In hartelijke woorden hul digde hij namens het Episco paat de stichter der Rolducse studiedagen Mgr. dr. H. Poels en dankte hij hem voor het vele, dat hij in de lange jaren van zijn werk.en leiderschap gedaan heeft om zijn sociale idealen te verwerkelijken. Na de gevaren van het Na zi-dom, dreigen opnieuw gro> te gevaren, zei Mgr. Lem mens. De jongeren vooral staan voor een ontzaglijke zware taak. Wij zijn gewikkeld in een strijd op leven en dood, maar als wij ons allen gees- en ik zal je dan ook niet lan ger ophouden. De uitdrukking van haar. gelaat getuigde nu van grote vijandigheid. Ze pakte de ju welen bij elkaar en raapte ook de stenen op die ze Wel ton in het gelaat had gewor pen, waarbij hij haar hielp. Toen ging de deur open en Basil trad binnen. Hij had stemmen gehoord die nu niet zo heel vriendschappelijk klonken, had zich haastig ge kleed en was eens gaan kij ken wat er gebeurde. Wie is dat? vroeg zij en tastte in haar blouse, waar schijnlijk naar het een of an der wapen. Dat is mijn broer, zei Welton. Miss Ferriby scheen ""ge rustgesteld en haalde de hand weer terug. Basil boog en trad aan het venster. Terwijl hij het gordijn wat terugsloeg keek hij naar beneden op straat om te zien of daar ook een auto stond. Hij ontdekte echter enkel een man, die op keek naar het huis. Miss Fer riby keek eveneens en uitte een kreet van teleurstelling. Welton begreep nu zéér goed dat, toen zij hem gevolgd had, een ander weer haar volgde en toen hijzelf ook eens een blik uit het venster wierp, zag hij dat het Box was. Miss Ferriby trad tot mid den in het vertrek en terwijl zij de mantel dichter om zich heen sloeg, ijlde ze naar de deur. De leren zak had ze zorgvuldig tussen de plooien van haar mantel verborgen; blijkbaar wilde ze tegenover haar bondgenoten niet weten telijk vernieuwen, zal Chris tus winnen. Motie aan de regering tegen zeden-verwildering. Naar aanleiding van een noodkreet van rector Joosten over de toenemende zeden verwildering, waaraan de toe risten niet weinig schuldig zijn, werd de volgende motie ter kennis van de regering gebracht: De ruim vierhonderd deel nemers aan de sociale studie week te Rolduc, vertegen woordigers van geheel katho liek Nederland, geven hierbij uitdrukking aan hun ernstige verontrusting over de steeds verder doordringende en steeds brutaler optredende aantasting van de openbare - zedelijkheid. Zij dringen er op aan, onverwijld wettelijke maatregelen "te nemen tegen deze ernstige aanranding van onze geestelijke en zedelijke volksgezondheid. NED. KATHOLIEKE MIDDENSTANDSBOND. 14e Landelijk Congres. 24 en 25 September in Den Bosch. j De Nederl. Kath. - Midden - standsbond zet de, door de oorlog onderbroken reeks van zijn 2-jaarlijkse Congressen voort met het 14e Congres, te houden op 24 en 25 September a.s. te 's-Hertogenbosch. Over de taak der principiële vakorganisaties van de on dernemers voor de takken van ambacht en detailhandel zullen prae-adviezen worden uitgebracht door de heren Mr. H. A. Diderich, secretaris van de Nederlandse Kath. Bond van Bouwpatroons en Drs. H. J. J. Neefs, secretaris van de Ned. Kath. Vakbond voor de Textieldetailhandel, terwijl over de verhouding tussen vakorganisatie en bedrijfsor ganisatie in de eerste congres zitting een rede zal worden uitgesproken door het Lid van de Tweede Kamer dhr. J. W. Andriessen, voorzitter van de Kath. Volkspartij. Over de bevordering van moderne werkmethodes, resp. in het bouwbedrijf, het vori ge ambacht en de detailhan del, zullen prae-adviezen wor-\ den uitgebracht door de he ren Dr. Ir. J. P. Mazure, di recteur der Stichting Ratio- bouw, Ir. J. v. d. Hoeven, Rij ksnij verheidsconsulent te dat ze die buit had meegeno men op haar vreemd bezoek. De broers sloegen de man gade, die op straat wachtte en het volgend ogenblik liepen Miss Ferriby en hij naast el kaar. Waarom is ze hier ge komen? vroeg Basil. Ze wilde dat ik met haar naar Frankrijk zou gaan en met haar zou trouwen. Ze bracht een hele verzameling geld en kostbare gesteenten mee, die waarschijnlijk door de bende hier en daar gesto len zijn. Je bedankte natuurlijk voor de eer en je begrijpt hoe ze er nu op loert om wraak te nemen. Je had die blik eens moeten zien die ze je toewierp toen ze ging. Was ze jaloers? Ja. Je heb je er lelijk inge werkt, man. Dat was zeker één van haar bondgenoten die daar buiten stond? Juist. Ze verwachtte hem niet. Dat scheen een verras sing. Nu hoop ik maar dat ze zó zullen kibbelen over de inhoud van de zak, dat ze mij vergeten. Waarom waarschuw je niet onmiddellijk de politie, dat die ze oppakt eer ze nog iets anders kunnen uitrichten? Dat wil ik ook. Maar niet voor morgenochtend. Goed. Dan ga ik met je mee. De broers begaven zich nu ter ruste, ofschoon er van slapen niet veel kwam, want eerst deelde Welton nog al zijn ervaringen mee aan Ba sil. Den Haag en Drs. P. Th. van Leeuwen, Chef afdeling Ver koopontwikkeling en Reclame van de N.V. Biscuit- en Cho colade-fabriek „Victoria" te Dordrecht, wier prae-advie zen in drie zelfstandige sec tie-vergaderingen zullen wor den behandeld. In de laatste congres-zitting zal aan de orde komen de overgang van de oorlogs- naar de vredes-economie. De hier mede samenhangende vraag stukken van economische ont wikkeling, van maatschappe lijke herordening en van li quidatie der gevolgen van oorlog en bezetting zullen worden behandeld in de prae- adviezen van de heren Drs. A. Albregts, Alg. Secretaris der Alg. Kath. Werkgevers vereniging en Dr. J. G. M. Delfgaauw, Chef Sectie Han del, Ambacht, In- en Uitvoer aan het Centraal Planbureau. DE AFLEVERING VAN SIGAREN. Sigaretten en kerftabak nog niet vrij. De actie van de Nederland se katholieke bond van siga renwinkeliers en de vak groep detailhandel tabak heeft tot resultaat gehad, dat met ingang van 1 September a.s. sigarenfabrikanten en gros siers verboden zal worden si garen te leveren aan afnemers die geen geldig code-nummer hebben. Ten aanzien van de geruch ten omtrent een spoedig vrij komen van sigaretten en kerf tabak, kan worden medege deeld, dat hiervan noch bij 't ministerie, noch bij 't Rijks bureau, noch bij het centraal distributiekantoor enige spra ke is. Uit een en ander blijkt, dat de sigaren bonvrij blijven. OOK DIT JAAR KERSTPAKKETTEN NAAR INDIë. De NIWIN is begonnen met de voorbereidingen voor de Kerstpakketten-actie 1947. Want aangemoedigd door 't succes van vorig jaar heeft zij besloten om ook ter ge legenheid van het komende Kerstfeest aan alle militairen in Indië en de burgers, die aldaar onder soortgelijke om standigheden leven, 'n Kerst groet van het Nederlandse volk ter hand te stellen. De prijs van de pakketten is Maar vóór ze die ochtend nog gelegenheid hadden uit te gaan, kwam het meisje zeg gen dat er beneden twee heren waren die Mr. Welton Keynes wensten te spreken. De broers keken elkaar aan en wisselden op fluisterende toon enige woorden, waarna het meisje orders werd ge geven de beide heren boven te laten. Ze stleden zich voor als rechercheurs van politie en zeiden dat ze kwamen naar aanleiding van een in lichting, die de heer Welton Keynes had gegeven aan Mr. Ospringe, over één van diens bedienden, zich noemend, Cockett. Welton voelde zich aanmer kelijk verlicht, daar hem nu door dit bezoek de moeite be spaard werd om een gevaar lijke tocht te maken naar het politie-bureau. Hij vertelde de recher cheurs al wat hij wist van, en had ervarin in het huis op „The Lawns". Hij gaf de naam van Lady Mirfield als van één van de „slachtoffers" van de waarzeggerij en deel de mee dat haar kamenier ook tot de staf van Miss Fer riby hoorde. Van de andere bedienden had hij nooit ie mand gezien, voegde hij er bij. Die mannen en vrouwen schijnen allen als spionnen te werken in de huizen van be kende, rijke mensen, besloot hij. Ja, daar heeft het wel wat van weg, meende de in specteur. En zijn ze daar dan tijdelijk of voor goed? (Wordt vervolgd). vastgesteld op 5.waarin de kosten van verpakking en verzending zijn begrepen en zij zullen o.a. bevatten ciga- retten, chocolade, kaas, toilet gerei, luchtpostpapier en een foto van het Prinselijk gezin. Dit jaar zal de actie georga niseerd worden via de plaat selijke NIWIN-comité's, die ten getale van ongeveer 450 vrijwel het gehele land be strijken. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat het in de bedoeling ligt de Kerstpakketten te voor zien van naam en adres van de afzender, waardoor zij on getwijfeld zullen winnen aan persoonlijk contact. In totaal zullen 155.000 pakketten wor den verzonden, waarin ook de 1000 militairen in West- Tndië zullen delen. MILITAIRE WAGEN IN DE SLOOT. Twee doden, achttien gewonden. Op de Graafseweg te Nij megen nabij de overgang over het Maas-Waalkanaal is een militaire truck van de weg gegleden en terecht gekomen in een sloot. Een 20-tal militairen van 't marine-opleidingskamp Vol- kel, kwam onder de wagen terecht. De hulpchauffeur A. H. uit Berg en Dal was onmiddellijk dood, de luit. t. zee le kl. J. A. K. uit Zeist die ernstig ge wond was, werd overgebracht naar het militair hospitaal de Nebo bij Nijmegen, waar bij aankomst bleek dat hij reeds was overleden. De andere mi litairen hadden arm- en been breuken, snij wonden en in wendige kneuzingen. Zij wer den eveneens naar het hospi taal overgebracht, maar hun toestand wekt geen directe zorg. Enkelen hunner konden weer naar het kamp Volkel vervoerd worden. Men ver moedt, dat de wagen is ge slipt, tengevolge van 't door regen gladde wegdek. DRASTISCHE BEZUI NIGING IN ENGELAND. Op de scherpe woorden die de opponenten van de rege ring in het Lagerhuis hebben gesproken en die gewaagden van een bedeling van het En gelse volk en grove geldver spillingen die Engeland ten onder zouden doen gaan, ant woordde Attlee in eerste in stantie dat de toestand niet van die aard was dat zij reden gaf voor een paniekstemming. Weliswaar was de toestand ernstig; de lening van Ame rika die voor vier jaar toe reikend had moeten zijn, was binnen een jaar uitgeput. Er waren echter drastische maat regelen te nemen. Men zou de industrie zo steunen, dat de export vergroot en de im port verminderd kan worden, de productie van minder noodzakelijke artikelen moest tot een minimum beperkt worden en de kolenproductie moest verhoogd worden, evenals de transportmogelijk heid van deze kolen, zij het ten koste van het passagiersT vervoer. Ook de landbouwproductie zou worden opgevoerd, zodat de export in '48 160% zou be dragen, tegenover 1938. Wat betreft de uitgaven sprak hij allereerst over de bezuinigin gen op het leger, welke mo- Vragon en meeningen van onze lezers. Een lezer heeft met belangstel ling de afdruk van 't monument van Jan de Rooij in een vorig nummer gezien en vindt dit mooi. Hij vraagt in dit verband, hoe 't staat met het plan van 't mo nument van wijlen Burgemeester Moonen en de Waalwijksche slachtoffers. (Wij kunnen hierop antwoor den, dat we spoedig een maquette van het ontwerp kunnen tegemoet zien) Een abonné te Geertrui'denberg zendt ons een uitvoerig betoog over z'n woonplaats. Het komt hierop neer dat er op verschillend terrein druk gewerkt wordt, zoals men wel zal weten en wij meer malen beschreven. Hij vraagt zich af, of het oorbaar is dat de naam van z'n plaats van zekere zijde telkens wordt afgebroken en of daar op een of andere wijze geen eind aan kan worden ge maakt. gelijk zouden zijn door 233000 militairen te demobiliseren. De import van Amerik. films zou worden beperkt, particu lieren kregen 20% minder benzine, de deviezen voor buitenlandse reizen werden gehalveerd. Op de invoer van levensmiddelen dacht men per maand 12 millioen pond te kunnen bezuinigen, hoewel als het enigszins mogelijk was de rantsoenen niet ver minderd zouden worden. Ook zou men scherpe maatregelen nemen tegen de zwarte han del. Ten koste van alles zeide Attlee „de slag om Groot- Brittannië te willen winnen. EXPRESSE BRATISLAVA- PRAAG ONTSPOORD. 22 Reizigers gedood. De expresse-trein Bratisla vaPraag is, toen* deze zon der vaart te minderen 't sta tion van Kuty in Moravië binnenreed, uit de rails ge vlogen. De trein ontspoorde op de wissels en de machine vloog over de kop. Volgens een officiële mede deling zijn bij dit ongeluk 22 personen gedood. 30 Zwaar gewonden moesten in zieken huizen worden opgenomen. Onder de slachtoffers bevon den zich geen buitenlanders. De machinist en de stoker zijn gearresteerd. MET 34 KRANKZINNIGEN IN EEN VLIEGTUIG. Naar de Daily Telegraph meldt werden op het vlieg veld Shannon radio-bood schappen ontvangen van een Skymaster, die 34 gevaarlijke krankzinnigen van Amerika naar Scandinavië vervoerde. Er werd gevraagd om hulp van de politie, wanneer het toestel zou landen. De passa giers hadden n.l. tijdens de vlucht een poging beraamd om uit te breken. Doordat 2 leden der bemanning Noors kenden, werd de poging ont dekt en een der piloten hield gedurende het laatste deel van de reis de samenzweerders met een automatisch pistool in bedwang. HITTEGOLF IN U.S.A. EIST 48 DODEN. Op zijn minst zijn 48 per sonen om het leven gekomen tengevolge van de hittegolf, die voor de vierde dag reeds in het Midden-Westen van Amerika heerst. De hoogste temperatuur werd waargenomen in Acvan- ce (in het Zuid-Oosten van Missouri) n.l. 106 graden Fah renheit. ENGELAND HUIVERT VAN AFSCHUW. Toen de officiële medede ling van het vermoorden van de twee Engelse sergeants door de Joodse ondergrondse beweging Irgoen Zwai Leoe- mi Engeland bereikte, ging een golf van afschuw over geheel Engeland. In het La gerhuis gaven allen, ook Jo den en Zionisten blijk van hun afschuw over deze moord die de „lafhartigste en de duivelachtigste" werd ge noemd die ooit in Palestina is bedreven. De vraag van Admiraal Taylor om terstond de staat van beleg af te kon digen werd met gejuich be groet; Anthony Eden drong er op aan desnoods extra zit tingen te houden om deze zaak op de juiste manier te bespreken en Joodse organi saties in Londen hebben een parig de terechtstelling ver oordeeld. De handelswijze van de Joodse ondergrondse in Pa lestina was dan ook onmen selijk; nadat men de militai ren had opgehangen, bracht men op de plaats van de te rechtstelling een mijn aan, zodat bij het opsporen der sergeants deze ontplofte, een soldaat verwondde en de twee lijken onherkenbaar vermink te. Was zo'n protest b.v. bij de veroordeling van Mgr. Ste- pinac en het vermoorden van vele priesters ook niet waar dig geweest!? Het hemd is echter nader dan de rok. k BENOEMING. De Heer Frans Kools is, met ingang van 1 September 1947, be noemd tot leraar Lichamelijke op voeding aan de R.K. U.L.O.- school St. Willibrord te Arnhem. Tot nu toe was de Heer Kools leraar aan de Nijverheidsschool te Waalwijk. GESLAAGD. Te Den Haag slaagde voor examen Handtekenen L.O. de heer W. H. Suermondt met zeer goede cijfers. RODE KRUIS-COLLECTE. De collecte ten bate van het Nederlandse Rode Kruis, gehou den op 5 Juli j.l. in de onder de Afd. Waalwijk ressorterende ge meenten bracht in totaal 619.21 op. Het resultaat in de verschil lende gemeenten was als volgt: Waalwijk 311.21 Waspik 129.05 Drunen 113.49 Sprang-Capelle 63.46 K.A.J. AFD. ST. CLEMENS. Donderdagavond j.l. werd het clubhuis der Baardwijkse Kajot- ters officieel in gebruik genomen. Onder de bezielende leiding van Aalmoezenier Bolscher hebben de jongens lang gewerkt om van de onaanzienlijke bergplaats te ma ken wat ze nu is, een gezellig, intiem vertrek, met mooie toepas selijke wandschilderingen van de hand van een Baardwijks Kajotter. De verschillende personen, die bij de opening het woord voerden, waren dan ook vol respect voor hetgeen men hier met eigen mid delen had tot stand gebracht, o.a. de ZeerEerw. Heer Pastoor v. d. Brekel, die het lokaal had ingeze gend. Een minder prettig feit was, dat tevens het afscheid plaats moest vinden van Aalmoezenier Kape laan Bolscher. En de ass. pl. lei der Jacq. Swinkels was ongetwij feld de tolk van alle Kajotters, toen hij in zijn afscheidswoorden, zijn spijt over dit vertrek tot uit drukking bracht. Als blijk van waardering voor hetgeen Aalmoe zenier Bolscher in de weinige ja ren van zijn Kapelaanschap te Baardwijk voor de K.A.J. heeft gedaan werden hem namens de K.A.J. wan Waalwijk en van Baardwijk een tweetal mooie ge schenken aangeboden. Ontroerd dankte de scheidende Aalmoezenier allen die in die korte tijd met hem hadden samen gewerkt bij de oprichting en de „Oi Ai!" had de man al bo ven op de berg geroepen, „de steen!" Zo snel zijn benen hem konden dragen kwam hij aanrennen. De grootvizier was inmiddels ook bij zijn mannen aangekomen. „Wat is er?" vroeg hij. „Heer, deze beren hebben met de gruwelijke Sirdar de steen van onze onderaardse gang weggewenteld. Zij zijn naar binnen gegaan!" Een ogenblik stond Joes- soef na te denken. Toen kwam er een duivelse grijns over zijn gezicht. „Zij hebben zichzelf schaak mat gezet", mompelde hij. verdere ontwikkeling van de K.A.J. en hij hoopte dat de jon gens op de met hem ingeslagen weg zouden voortgaan. De avond werd verder gezellig doorgebracht met muziek, zang en en declamatie. Verschillende bloemstukken wa ren nog binnengekomen als een blijk van sympathie met het werk der K.A.J. Ook wij wensen de K.A.J. van Baardwijk veel plezier van en in hun nieuwe, mooie clublokaal. K. J. M. V. De K.J.M.V. hield Woensdag avond een bestuursvergadering, waarin besloten werd een uit stapje te maken naar Zuid-Lim- hurg, speciaal naar Valkenburg en omgeving, ter gelegenheid van het 3e lustrum. Een wandeltocht in onze omgeving onder leiding van de heer Fr. v. Oostrum werd eveneens in het vooruitzicht ge steld. Enkele nieuwe leden werden ge balloteerd. ST. CHRISTOFFEL. De plaatselijke afdeling van de bond van Handelsagenten en Ver zekeringsinspecteurs, gaat Vrijdag 15 Aug. naar Heeswijk, waar zij heti mooie oude kasteel met de zelfde naam een bezoek zullen brengen. Ook zal men in het schitterende natuurtheater het spel van de Franse dramaturg E. Ros tand „La Samaritaine" gaan zien. Een gelukkiger keus was bijna niet mogelijk. KINDERVORSTELLING IN THALLA. Woensdagmiddag 6 Augustus voerde het „Limburgs jeugdtoneel" in de zaal Thalia het sprookje „Prinses Yvonne en de tovenaar" op. De kinderen, die de hele zaal vulden, leefden mee met hetgeen zich op het toneel afspeelde, zo dat de allerkleinsten bij het ver schijnen van de tovenaar angstig begonnen te huilen en wegliepen; anaeren stonden boven op hun stoelen met hun armen in de lucht, toen de prins de heks een poets bakte en allen gaven de spelers goede raadgevingen bij hun zoe ken naar de tovenaar. Hier zag men weer welk een dankbaar pu bliek de kinderen zijn en hoe een grote invloed het toneel op hen uitoefent. Wij zullen geen critiek leveren op het spel en ons slechts afvragen of de spelers er in ge slaagd zijn de kinderen tenvolle te loeien en dan kunnen wij met een volmondig ja antwoorden, be halve dan de allerkleinsten, die hadden meer angst dan plezier van de spoken e.d. JDE ZWAAN". Zaterdag is het bekende Café „De Zwaan" in de Stationsstraat door zijn nieuwe eigenaar, de heer A. van Boxtel, heropend, die zijn zaak mooi heeft opgeknapt, zodat liefhebbers van een mooi zitje, van biljart, hier weer gezellig thuis zijn en ook prettige vergade ringen kunnen houden, zoals hier steeds 't geval was. Bij de vele bewijzen van be langstelling en de gelukwensen voor de nieuwe exploitant, voegen wij de onze, en wij hopen dat de heer van Boxtel met de exploi tatie van het oude, bekende Café „de Zwaan" veel succes zal heb ben. „CHEERIO HOLLAND". De bekendheid die Minerva's Radio Cabaret Revue en vooral de Vlaamse humorist Willy Ver voort geniet, heeft er ongetwij feld veel toe bijgecfragen dat Mu sis Sacrum Donderdagavond ge heel uitverkocht was, zoodat wij zelf geen plaats konden bemach tigen. Naar wij vernemen heeft het talrijke publiek volop genoten van het mooie gevarieerde programma, waarvan het optreden van Willy Vervoort alleen reeds een bezoek aan Musis waard maakte. BILJARTSPORT. Op Vrijdag 15 Augustus zal er in het Café van den heer Fr. v. Helvoirt, Putstraat, Waalwijk, een vergadering gehouden worden om te komen tot een definitieve oprichting van een Waalwijksche Biljartbond. Biljartverenigingen welke zich bij deze bond wensen aan te slui ten en die zich nog niet opgege ven hebben, kunnen zich op deze vergadering laten vertegenwoor digen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerdina CMHMdvJCM Westerburger-van Ham Adr'a nus A M zv J C van Mierlo-van Ree Albertus P zv A F J Hen- sen-van Gogh Hubertina C dv P Hamers-van Eijk Johanna A C M dv P H J van Dun-Pulles le Loon-op-Zand Antonia J dv G. van Disseldorp-Marijnissen Thomas J M zv L M Burmanje- de Gouw Frederik E P zv P Dingelhoff-Hoornaert Jacobus zv J. Verduijn-Pol Adeline dv M A Wagemakers-Florian. Hu welij ks-aangi f ten Petrus H van den Brandt 26 j te Vlijmen en Johanna W Pullens 24 jaar te Waalwijk. Huwelijken: Hendrik van Dongen 55 jaar te Sprang-Capelle en Elizabeth W Zuideweg 57 j te Waalwijk Hendrikus A Brok 28 j te Diunen en Henrica M A Philippart 22 j te Waalwijk Ari.e Schaap 29 j en Lyda C de Greeff 23 j bei den te Waalwijk Pieter M Mo- legraaf 24 j en Johanna H Nieu- wenhuizen 23 j beiden te Waal wijk. Óverlèden: Marinus M. Treffers 71 j wedn. M C van Dongen Maria G Ameldoffer 83 j wed J Verschuu- ren Hubertus van Nunen 87 j wedn F C Duquesnoij. Ingekomen: Gene. Vertrokken: A van Mierlo naar Delft Ja A Verschuren naar Breda Hen drikus P J van der Heijden naar Maastricht Anna M Heessels naar Teteringen Hans J E Ploem naar Gulpen. TWINTIG SCHOENFABRI- KANTEN VOOR DE TUCHT RECHTER. Dezer dagen moesten twintig schoenfabrikanten uit Kaatsheuvel zich voor de Bredase tuchtrechter voor de prijzen verantwoorden. De prijscontrole had in Maart van dit jaar tekortkomingen van deze fabrikanten ten aanzien van de prijsvoorschriften geconstateerd. Een grondig onderzoek werd in gesteld, waarvan het resultaat thans door de tuchtrechter is be oordeeld. De boetes waren ver schillend naarmate het verzuim. Zij liepen tot 375.— op. In het bijzonder werd er aan dacht besteed, dat schoenen, ver vaardigd zonder individuele maat- neming, ook bij levering door er kende maatschoenmakers, volgens de voor fabrikanten geldende re geling moeten worden verkocht. O ndergetekenden betuigen hier mede hun hartelijke dank aan den Heer J. VAN DRUNEN] voor de succesvolle opleiding van hem ge noten waaidoor zij het MIDDEN STANDS—DIPLOMA behaalden. TINI BROK JAN VAN BRUNSCHOT SJAAK DE JONG ADRI DAMEN. Waalwijk, Aug. '47. TE KOOP bij ADR. BOONS, Vaartje E 4 WASPIK.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2