In de Gouden Vallei UIT DE PROVINCIE. „DE BRAS" UIT SPRAN6 ALS RADIQTELEGRAFIST. De toestand in Indië. FEUILLETON Gemeenteraad Sprang-Capelle Terry en Berry in t DE BRIL VAN SULTAN SAR DE OPMARS NAAR DJOKJA OPGESCHORT. Onbegrijpelijke woorden van Koos Vorrink. Hoewel door het besluit van de Veiligheidsraad van een opmars naar Djokja weinig meer zal ko men, sluit dit nog niet uit dat Ne derland alle acties stop zal zetten, totdat de consuls na kortere of langere tijd hun rapporten hebben uitgebracht. De Nederlandse pers en de algemene opinie, enkele uit zonderingen daargelaten, dringen allen aan op een krachtiger op treden tegen de verregaande ter reur en de ongehoorde wreedhe den waaraan zovelen dagelijks zijn blootgesteld, nog daargelaten, dat sommigen, waaronder het blad „Trouw", van een onaanvaard bare resolutie spreken en menen dat Nederland onafhankelijk van de Veiligheidsraad zijn plicht in Indië moet doen, ook al kost dat zware offers en sancties, ook al moeten we de buikriem wat strak ker aanhalen. In geheel andere geest spreekt Koos Vorrink en met hem de Partij van de Arbeid. De heer Vorrink is van me ning dat Nederland thans volledig met de Veiligheidsraad moet me dewerken door in ieder geval van terreur de mening van deze raad te vragen en de kwestie aan in ternationale rapporteurs voor te leggen, door middel van wie de Veiligheidsraad dan moet beslis sen of wij de slachtofers al dan niet te hulp moeten komen. Hij meent op deze manier een waar borg te hebben dat een dergelijke actie niet voor aanleiding van on controleerbare geruchten zal wor den ondernomen. Dit is trouw aan internationale samenwerking; maar arme Chinezen en arme ge terroriseerde bevolking als zij van het veto-recht van de heer Gro- mvko afhankelijk worden gesteld. De taal van de heer Andriessen voorzitter van de K.V.P. daaren tegen getuigt van menselijkheid en werkelijkheidszin. Hij is van me ning dat het gebruik van militaire hulpmiddelen achterwege moet blijven, tenzij het handhaven van rust, orde en veiligheid een ander optreden noodzakelijk maakt. Hiervoor draagt* Nederland de verantwoordelijkheid en wanneer het leven van de mensen in Indië, hetzij zij Chinezen. Europeanen of Indonesiërs zijn, door de ter reur van roversbenden bedreigd wordt, dan heeft Nederland de plicht op te treden voor de meest elementaire beginselen van de menseliikheid, ook al moeten zij de demarcatielijn overschrijden. En zo moet het iedere verstan dige Nederlander zien, in het ka der van de Nederlandse verant- wooordelijkheid en de algemeen geldende wetten van de menselijk heid en niet zich op ziekelijk over dreven wijze overgeven aan de twijfelachtige bevoegdheid en macht van de Veiligheidsraad, zo als de heer Vorrink. VEILIGHEIDSRAAD EN GEZOND VERSTAND. De „Gazet van Antwerpen' schrijft, dat België met zijn laatste voorstel in de Veiligheidsraad de stem van het gezonde verstand heeft doen weerklinken. „Na de steriele besprekingen in de raad, de tergende obstructie der Russische veto's, de demon stratie van onwil en onkunde is 't Indonesische geschil wel het meest illustratieve voorbeeld van de ca- ricatuur, die de Veiligheidsraad van zichzelf weet te maken." De raad, zo vervolgt het blad, hoort het pleidooi van de woord voerder der Indonesische minder heid van terroristen, weigert de vertegenwoordigers van Borneo en de grote Oost te horen en mengt zich in een zuiver Neder landse aangelegenheid ,die buiten zijn bevoegdheid valt. Men heeft met geheel andere ^feiten voor ogen, Sjahrir de waanzinnigste beschuldigingen laten uiten van de tribune, die hij niet eens had mogen betreden, men heeft Rus land en zijn satellieten een dwaze vertoning op touw laten zetten en men is blijven debatteren, terwijl op Java een ongelooflijke terreur heerst. De Veiligheidsraad heeft alles gedaan om de onveiligheid op Java en Sumatra te verhogen. REPUBLIKEINSE WREEDHEDEN. Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: Te Koeningan, ten Zuiden van Cheribon, werden tijdens het voe ren van politiële actie 23 Euro peanen gearresteerd en door ge peupel, voornamelijk behorende tot Masjoemi en Pesindo, ver moord. De politie was daarbij medeplichtig. De moord geschied de in twee groepen. De eerste groep werd openbaar tentoonge steld, waarbij de Masjoemi-leden het volk aanspoorden tot geweld. In de namiddag werd door de po litie medegedeeld, dat om 9 uur 's avonds de Europeanen naar de gevangenis zouden worden over gebracht. Het volk dat hierin een bevel zag om aanwezig te zijn, kwam met slag- en steekwapens en zodra de gevangenen uit het politiebureau werden gehaald, werden zij onmiddellijk aangeval len. Slechts enkelen bereikten le vend de gevangenis, waar zij te zamen met de lijken der anderen zonder medische verzorging in een cel werden gezet. De volgende dag haalde de po litie de tweede groep van elf per sonen en het toen nog beter be wapende gepeupel slachtte de meesten op beestachtige wijze af. Ook ditmaal werden de weinige overlevenden met de doden teza men in dezelfde cel geb.racht. Nog dezelfde nacht gaf de directeur der gevangenis opdracht beide groepen in een kuil te begraven. Zij, die nog leefden, werden met stenen en schoppen bewerkt, maar niettemin leefden enigen hunfier nog toen zij begraven werden. In een kampong bij Brastagi boven Medan) werd een kuil ge vonden, waarin zich de lijken van 38 op onmenselijke wijze vermoor de personen bevonden. Dit waren merendeels Indonesiërs, die in Me dan voor Nederlanders hadden ge werkt of van pro-Nederlandse ge voelens werden verdacht. Bij Balapoelang, 25 km. ten Zuiden van Tegal werd in een put achter het voormalige hotel een massagraf gevonden. Op 17 Augustus 1946 waren daar een aantal Europeanen bijeen gedre ven, terwijl het volk werd aange spoord om hun einde bij te wo nen. De slachtoffers werden een voor een naar de put gesleept en aldaar gedwongen drie keer een buiging voor de republikeinse vlag te maken. Zij werden vervolgens met speren doorstoken om daarna in de put te worden geworpen. Wat de moord te Banjoewangi op de Indo-Europeanen betreft, kan worden medegedeeld, dat hier een zwaar gewonde vrouw is aan getroffen die met haar man en vijf kinderen .uit huis werd ge lokt. Zij werden naar een ravijn gebracht, waar de kinderen voor de ogen der ouders werden afge maakt. De man onderging het zelfde lot. De vrouw zelf werd 'met een kapwapen een slag toe gediend, waardoor zij bewusteloos geraakte. Chinese vrouwen, die te Medan geen gevolg gaven aan het repu blikeinse bevel tot evacuatie, werden gegrepen en in een con- servenfabriek opgesloten, waar zij met lappen en zakken werden be dekt. Hierover werd benzine uit gegoten en daarin werd de brand gestoken. RAUTER WORDT IN HET NAJAAR TE DEN HAAG BERECHT. Naar wij vernemen zal generaal Rauter in het najaar voor 't Haag se Bijzondere Gerechtshof terecht staan. Generaal Rauter, hoofd van de Duitse S.S. en S.D. in Neder land, de meest beruchte figuur uit de oorlogsjaren in ons land, ver toeft thans in de gevangenis te Rotterdam. LIBRE BELGIQUE OVER NEDERLAND. De Katholieke „La Libre Belgi- que" schrijft, dat „het herstel van Holland langzaam gaat en 't blijft een zeer middelmatige beloning voor de offers, die op het ogen blik gevraagd worden van onze buren". Het blad voegt hieraan toe dat „de politiek om weinig goederen voor het publiek beschikbaar te stellen, waaraan in Nederland de hand gehouden wordt, niet als be loning heeft, dat de handelsbalans in evenwicht komt door een stij ging van de uitvoer. De uitvoer is nog altijd zeer laag en verhou dingsgewijze lager dan die van Frankrijk." Het blad bestrijdt de heersende mening, dat het trage herstel in Nederland te wijten is. aan de of fers, die gebracht moeten worden voor het op de been houden van een leger van 100.000 man in In donesië. De huidige toestand in Neder land is, aldus La Libre Belgique, hoofdzakelijk te wijten aan de ge leide economie. KONING LEOPOLD NAAR BELGIË TERUG GEROEPEN 1 De voormalige Belgische minis ter van koloniën, Albert de Vl'ees- chauwer, die zijn land zal verte genwoordigen in de commissie voor de niet-autonome gebieden, heeft bij het betreden van het vliegveld La Guardia te New- York verklaard, dat in de aan staande weken koning Leopold naar België teruggeroepen zou worden. „Zo het nodig is, zal een ple bisciet plaats hebben; maar wij denken niet, dat het noodzakelijk is hiertoe onze toevlucht te ne men." De Vleeschauwer meende, dat de terugkeer van de koning kon plaats hebben door de wet van 1945 in te trekken en door te ver klaren, dat de redenen, die de ko ning in de onmogelijkheid plaatsen te regeren, niet langer bestaan. Naar' zijn mening heeft België een koning „broodnodig". PRIESTERS VERMOORD IN VENEZIA GIULIA. Tijdens een kerkdienst in Pisino in het bezette gedeelte van Vene- zia Giulia heeft Zondag een ben de met schoppen, houwelen en sikkels gewapende Joegoslaven zich toegang trachten te verschaf fen tot de kerk, doch zij werden door de menigte, die de ingang bewaakte teruggeslagen. Toen de priesters zich echter na aan 250 kinderen de H. Communie te heb ben uitgereikt in de sacristie te rugtrokken, werden zij daar door de bende aangevallen. Pater Bu- leisich werd met sikkels aangeval len en volgens het Italiaanse blad Voce Libere letterlijk afgeslacht. Mgr. Ukmar, geheim kamerheer van Z. H. de Paus, die door het Vaticaan naar Venezia Giulia was gezonden, omdat de bisschop van Triëst tengevolge van de voortdurende vijandelijke manifes taties niet in staat was zijn ambt uit te oefenen, werd op de grond gesleurd en vertrapt, waarbij hij een schedelbreuk en kwetsingen aan de nieren opliep. Met een am bulancewagen van het Rode Kruis moest Mgr. LIkmar naar Fiume gebracht worden. In een bos heeft men het ver minkte lijk' van de sinds een week vermiste pater Kristian, pastoor van Golazzi in Istrië, gevonden. Het lijk toonde sporen van af schuwelijke mishandelingen. DE NABESTAANDEN DER GESNEUVELDEN. Het gewestelijk comité Herden king Brabant s Gesnelden, dat de jaarlijkse herdenking op Zondag 7 September a.s. in en om het monument boven het graf van de Brabantse Soldaat te Waalre bij Eindhoven houdt, heeft via de gemeentebesturen de nabestaande van alle gevallenen in het militair en het burgerlijk verzet tot deze plechtigheden uitgenodigd met de deputaties van de besturen der gemeenten, die gesneuvelden in de oorlog 1940—1945 te betreuren hebben. Mochten er familieleden zijn, wie deze uitnodiging onver hoopt niet bereikt heeft, dan mo ge het comité langs deze weg hen er aan herinneren, dat hun aan wezigheid bij het openbaar eerbe toon zeer op prijs gesteld zal wor den. Het plechtig appèl nominaal van alle gevallen militairen zal met indrukwekkend militair cere monieel worden gehouden door de adjudant van de regimentscom mandant van het 7 R.I. uit het kamp te Oirschot, de eerste luite nant mr. R. Nije. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN HOOFDSTUK I. Wat scheelt er vandaag aan, Nan? Je hebt me al zo wat een kwartier lang niets gezegd. Ik scheurde mij los van de bekoringen van de goudmijn en trotseerde een wandeling in de blakende zon om een praatje met je te maken en je gunt mij nauwe lijks een woord of een blik ter beloning. Ik geloof dat je de helft niet gehoord hebt van wat ik je vertelde en toch heb ik zo schitterend ge sproken. Je hebt tenminste véél en luid gepraat als je dat „schitterend" noemt! lachte zij en streek Laddie, de trou we collie, eens over de kop. Dat is nu wel het top punt van ondankbaarheid. Eigenlijk moest ik heel boos op je zijn, Nan! Maar je ziet er vanmiddag zo bij zonder- goed uit, dat ik daar geen kans toe zie. Het verwondert mij niets dat ze je hier „knap pe Nan" noemen. Let nu maar niet op mijn uiterlijk, antwoordde zij met een coquette blik van onder haar lange, zwarte wimpers. Het was een slank, knap jong meisje met uiterst blan ke gelaatstint, die zelfs door de brandende Afrikaanse zon onaangetast was gebleven; met donker-grijze ogen die meer zwart dan grijs leken onder de omgekrulde wim pers en met prachtig zacht- zijde-achtig haar. Ze droeg een heel eenvoudige, donker blauwe japon met rood afge zet en zoals ze daar stond tegen de muur geleund met haar mooi gezichtje half in het licht, half in de schaduw, was het geen wonder dat Will Crosbie zich getroffen voelde door haar schoonheid. Hij was directeur van de mijn-exploitatie „De Gouden Vallei"; een lange, knappe man met donkere ogen en een zware, bruine baard. Het was niet voor het eerst dat hij wat vroeger van zijn werk was gegaan om een half uurtje door te brengen in gezelschap van „knappe Nan", zoals An toinette Lester, de dochter van de warenhuishouder, in de wandeling altijd heette; en zij, van haar kant, keek vol genoegen uit op die gesprek jes, die een aangename af wisseling vormden in haar lange dag. Het warenhuis van Lester stond aan het uiteinde van de stad, als men wel van een „stad" kan spreken, want die bestond dan uit twee lange rijen blokhuizen en lag vlak aan de weg die over ,,'t Veldt" naar New Castle leidd? „De Gouden Vallei", zoals dit deel van het goudmijn kamp in Natal heette, werd in het eerst geëxploiteerd door een particuliere maat schappij, waarvan Dan Lester de vader van Nan, een van de opzichters was en bestond uit zes „claims" (concessies). Er was een loodrechte schacht uitgehouwen met zij-gaande rij en en wel kwamen de mijnzoekers vlak bij het me taal, maar ze misten de ader. De mijnen zijn een grote loterij van de natuur. Ze kun nen plotseling rijk maken, maar ze kunnen ook teleur stellen en tegen één mijn-ei genaar die wint, staan er ge woonlijk tien die verliezen. Lester was ook niet geluk kig en het eind was dat hij zijn „claims" verkocht. Er werd een nieuwe gaan derij gegraven en ziet, nu werd er een rijke ader aan geboord. Het humeur van Dan Lester was er intussen niet op vooruitgegaan. Kort daarna opende hij een warenhuis. Het was een lang, houten gebouw van één ver dieping en bestaande uit drie delen. Aan het ene uiteinde was het magazijn dat werd beheerd door Nan; aan het ander eind een soort van cantine, waar de mijngravers na gedane arbeid plachten te roken, te drinken en kaart te spelen: in het midden was 't warenhuis. Dit bestond uit drie vertrekken; 't middelste was de keuken en tegelijk woonkamer, terwijl een min der ruim vertrek aan weers kanten diende als slaapka mer. Nan had de grootste"; haar vader en Donald Forbes, de oude Schot, die van Kim- berley meegekomen was, de andere, terwijl de Kaffer vrouw, die Nan in het maga- ziin hielp, op een matje in de uitbouw sliep. De mijn bevond zich op enige afstand van de stad. Nan ging er maar heel zelden heen, maar vanuit de deur van het magazijn kon zij de grote massa's kwarts zien lig gen en hoorde zij het boren van de machines en het knal len van het dynamiet, terwijl ze ook de rivier door de „Gouden Vallei" zag stromen. Aan de ene kant was de bodem van 't Veldt slechts zacht golvend, maar aan de andere kant liep die steiler op tot aan een keten hoge heuvels. Nan was niet sentimenteel aangelegd; het leven van hard werken had haar veel te practisch en te nuchter ge maakt, dan dat er enige plaats in haar gemoed zou kunnen wezen voor roman tiek. Maar van een zonsonder gang kon zij écht genieten, als die de topnen van de heu vels met zulk een prachtig purperen schijnsel overgoot. In zekere zin leidde zij een eenzaam leven. Haar moeder was vele jaren geleden ge storven; haar vader was dik wijls van huis of in gezel schap van goudzoekers, wie hij zeker niet voor niets een wenk gaf, óf voor andere za ken uit, waar hij nooit iets van vertelde. Het was een ontevreden, onaangenaam mens, zodat Nan zich gelukkiger voelde als hij er niét, dan wanneer hij er wel was. Zij bediende in het warenhuis en hij in de cantine en ze hadden beiden die zaken tot behoorlijke bloei gebracht. Toch klaagde Dan Lester altijd nog dat de ont vangsten te gering waren. Het uur vóór zonsondergang was de enige rusttijd in haar dag van drukken bezigheden. De vrouwen die vroeger op i de middag haar inkopen kwamen doen, waren dan al- I len thuis om het avondeten te bereiden voor de mannen j die hongerig van het werk zouden komen en het was ook nog te vroeg voor de klanten voor tabak en sigaren. Dus I hadden Nan en Will Crosbie alle gelegenheid tot praten. Het was waar dat zij tot nog toe weinig aandacht had geschonken aan zijn gekeu vel; ze verontschuldigde zich dan ook dat ze ^,niet in een bui was om te praten". Neen, dat heb ik al lang gemerkt, antwoordde hij. Zeg Nan, scheelt er wat aan? Maak je je soms ongerust over je vader? Gisteren zei je immers dat je niet begreep waar hij zo lang bleef! j O, neen! Vader kan wel I op zich zelf passen! antwoord- de zij luchtig. En al is hij ook i thuis, zoveel gezelliger is het dan toch niet. Ik ben er zeker van dat i je iets hindert, hield hij aan. In ieder geval geen zor-. i gen over mijn vader, maar wel iets van practische aard. Als je het dan volstrekt we ten wilt: ik verwacht al sinds een paar dagen een lading uit New Castle, maar die is er nog niet. Ik heb geen óns ta bak of geen sigaar in voor raad en wat ik nu beginnen moet als de mannen vanavond komen, dat weet ik niet. (Wordt vervolgd). SPARBEURS TE 's-HERTOGENBOSCH. In de zalen van Casino werd Dinsdag 26 Augustus een grote Sparbeurs gehouden, waar ruim 30 vooraanstaande fabrikanten op levensmiddelengebied met een stand vertegenwoordigd waren. Reeds voor 1940 werd deze Sparbeurs jaarlijks georganiseerd, maar na de enorme groei van het bedrijf is het het. streven van de Spardirectie deze jaarlijkse Spar beurs tot een grote gebeurtenis voor geheel Brabant te maken. De Sparbeurs van dit jaar werd zeer druk bezocht en gaf een over- zichtélijk beeld van de huidige bedrijfseconomie. Het bleek dat 't Sparbedrijf onder de energieke di recteuren de heren J. v. d. Heijden en P. van Mol is uitgegroeid tot een machtig lichaam, waarbij 1500 kruideniers zijn aangesloten en dat een jaarlijkse omzet heeft van plm. 50 millioen gulden. Dat de Spar zich in een groeiende po pulariteit mag verheugen, bleek uit de zeer druk bezochte receptie, toen velen de directie kwamen ge lukwensen met het 25-jarig be staan van het bedrijf als N.V. Ook wij bieden de Spar-direc- tie onze hartelijke felicitaties cn wensen haar met haar voortvaren de arbeid steeds meer succes in de toekomst. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. van 13 Aug. 1947 is toegekend de eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje Nas sau: in zilver aan: A. Rijnen, voorheen chef in de hakkenmakerij bij J. Mannaerts' Schoenfabrieken te Tilburg; A. van Heijst, bedrijfsleider bi] de N. V. Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk; mevrouw de weduwe C. E. Blankers-Janson, voorheen ge meentevroedvrouw, te Wijk en Aalburg; In brons aan: J. P. de Haas, zwikker bij de fa. J. Mannaerts' Schoenfabrieken te Tilburg; H. van Beek, machinist bij de N.V. Meelfabriek „De Hoop' v.h. A. L. Sneep en Co., te Sprang-Capelle; C. H. van Heijst, voorheen zwikker bij de N.V. Stoomschoe nenfabriek A. H. van Schijndel te Waalwijk; B. van Zon, arbeider bij de N. V. Stoomschoen fabriek G. L. Smits en Cie, te Dongen; BISSCHOPPELIJKE GIFT VOOR OOST-BRABANT. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's Hertogenbosch, heeft aan Brabants Volksherstel een bedrag overgemaakt van 10.000 tot le niging van de nood der slachtof fers van de branden in Oost-Bra bant. DRIE-DAAGSE FIETSTOCH TEN DOOR BRABANT. De driedaagse fietstochten, ge organiseerd door de V.V.V. te 's-Hertogenbosch—Vught voor 28, 29 en 30 Augustus, beloven een succes te worden. Uit alle provincies van ons land zijn de inschrijvingen binnengeko men, zelfs een enkele uit België. Brabant's hoofdstad maakt zich op om de deelnemers en deelneem sters gezellige dagen te bezorgen. De markt, het dagelijkse eind punt, zal door de gemeente wor den versierd, terwijl 's avonds Bossc harmonieën zullen concer teren. Des fnorgens zullen de fietsers met muziek uitgeleide worden ge daan. In de routes zijn de volgen de plaatsen opgenomen, Vught, St. Michielsgestel, Schijndel, St. Oedenrode, Best, Oirschot, Moer gestel. Oisterwiik, Haaren, Hel- voirt, Tilburg, Dongen, 's-Grave- moer, Udenhout, Loonopzand, Boxtel. Enschot, Den Dungen en Cromvoirt. Besluit Zondagsheiliging Wordt wet. Dure brandputten Donderdag 28 Augustus kwam de raad der gemeente Sprang- Capelle in openbare vergadering onder voorzitterschap van Burge meester Smit bijeen, terwijl het lid van Caem afwezig was. Na de opening werden de no tulen onveranderd vastgesteld. Onder de Ingekomen stukken be vond zich een schrijven varr Ged. Staten, dat het besluit betreffende de Zondagsheiliging goedgekeurd was. Binnen 14 dagen moet het be sluit afgekondigd zijn. Voortaan is het dus verboden op Zondagen café's open te hebben en voetbal wedstrijden te houden of een an dere vorm van sport te beoefenen. Nu de uitvoering en de hand having van deze wet Verder was er o.*m. binnenge komen een schrijven van de on langs opgerichte muziekvereniging „Marijke" te Sprang, waarin ver zocht werd om subsidie. B. en W. stelden voor om deze vereniging evenals de andere mu ziekverenigingen in de gemeente, een subsidie te geven van 40.— per jaar. De heer Ros betwijfelde het echter of dit wel door Ged. Sta ten zou worden goedgekeurd. De voorzitter zeide echter dat men in het schrijven zou vermel den dat men de eene vereniging niet achter kon stellen bij de an dere en dat ook deze vereniging bij feesten en dergelijke op zou traden. Dhr. Genuït stelde voor, om, als, wat hij niet hoopte de subsi die geweigerd zouden worden door Ged. Staten, dan het bedrag dat nu de twee andere verenigingen kregen, over alle drie te verdelen. De voorzitter zou eerst het be sluit van Ged. Staten afwachten; mocht dit afwijzend zijn, dan zcu men op het voorstel van de heer Genuït terugkomen. Wijziging begroting 1947. De begroting moest gewijzigd worden in verband met het werk aan het gemeentebos dat reeds gebeurd was. Men moest echter besluiten om het werk te laten doen, om zodoende subsidie te krijgen. Z. h. st. accoord. Aanvrage van het bestuur der vereniging tot instandhouding en stichting van scholen met de Bij bel voor Capelle cn Vrijhoeve- Capelle, gevestigd te Capelle om beschikbaarstelling van gelden in gevolge art. 72 der Lager Onder wijswet 1920. Het bestuur van deze school was van mening dat er nieuwe gordijnen en een nieuwe lambrize- ring aangeschaft diende te wor den, resp. ad 562 en 2406.75. B. en W. en met hen de Inspec teur van het L.O. en de Ged. Staten vonden de betonemadle lambrizering te veel geëist. B. en W. stelden daarom voor alleen toestemming te geven voor hei aanschaffen van gordijnen en over de lambrizering afwijzend te be schikken. Z. h. st. accoord. Voorstel tot het verlenen van vergoeding van schade aan I'. Spierings, C 110, Alhier. Deze schade was toegebracht bij het uitbaggeren van de haven door dat het zand op zijn weiland was gegooid en hij gedwongen was zijn koeien elders te weiden. De schadevergoeding zou bedra gen 225.—, hij moest 85.— aan pacht betalen, zodat dit voor de gemeentekas een uitgave was van 140.—. Op een vraag van dhr. Maijers hoe dit bedrag berekend was, antwoordde wethouder de Bas, dat hiervoor het bedrag genomen was dat hij meer moest betalen nu zijn koeien elders moesten lo pen. Dhr. Maijers zou gaarne zien dat dergelijke vergoeding in het huurcontract werd vastgesteld, waarvoor inmiddels aldus de Bur gemeester reeds gezorgd was. Voorstel tot aansluiting bij een Borgstellingsfonds. Ingevolge een schrijven van de Min. van Binnenl. Zaken, die een dergelijke aansluiting wenselijk achtte en ingevolge het feit dat de jaarlijkse bijdrage van 0.02 per inwoner aan het Middenstands- borgstellingsfonds voor de Lang straat werd vervangen door de bepaling dat de gemeente wanneer er een tekort zou komen garant moest zijn voor een bedrag van bijna twee cent per inwoner, stel den B. W. voor bij bovenge noemd fonds aan te sluiten. Het had dhr. Genuït indertijd verwonderd dat de gemeente niet bij het Borgstellingsfonds aansloot, hoewel het toch een belang voor de middenstand was. Daarom spijt het hem thans niet dat van hoger hand een wenk tot aansluiting ge geven wordt, waarmede hij zich geheel kan verenigen. Z. h. st. accoord. Voorlopige vaststelling der ge meenterekening dienst 1945. De voorzitter las het rapport voor dat door de leden van de commissie, de heren Ros, Spuij- broek en van Caem was uitge bracht. De commissie vond de ver goeding voor kleding en rijwiel van de gemeentebode te laag, ter wijl zij de bijzondere aandacht vroeg voor het brandweerhuisje te Vrijh.-Capelle. B. en W. gingen met het eerste volkomen accoord, maar wezen er op dat zulks bij de begroting behoort te worden behandeld. Het brandweerhuisjes werd niet meer gebruikt, men zou zien wat er mee gebeuren moest. Dhr. Maijers wilde het laten ophalen, zodat het kon dienen voor de nieuwe brandspuit; daar voor was het echter, aldus de voorzitter, te klein. Het nadelig slot bedroeg 8528.-. Z. h.s t. accoord. Goedkeuring der rekeningen van de Burgerlijke Armbesturen over 1945. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur te Sprang bedroeg 3793.05, te Capelle 11204.85. Terry kreeg gelijk, want ze hadden de uitgang nu bij na bereikt en nog steeds wa ren de rovers niet gereed om te schieten. Juist toen Berry zag hoe ze de geweren aan legden, konden de vrienden veilig op het eiland springen. „Wat is het hier heerlijk", zei Hassan bewonderend, zo'n beetje vacantie mag ook wel eens". „Praat niet zoveel, Hassan", beet de Sirdar de Derwisj op fluisterende toon toe, „weet jij of we hier alleen zijn?" „Wij moeten ons verber gen", fluisterde Terry, „zo dadelijk komen die lieve jon-, gens uit de gang". icrwijl de gemeentesubsidies aan beide bedroegen resp. 2002.12 en 3686.08. Z. h. st. accoord. Voorlopige vaststelling der uit gaven openbaar onderwijs over 1945 en 1946. Z. h. st. accoord. Voorstel tot aanschaffing van een nieuwe cyclostile-machine. De nieuwe cyclostile-machine zou 820.—ko sten, voor de oude kreeg men bovendien 150.— te rug, zodat de machine kwam op 670.—, welk bedrag in 10 jaar afgelost zou worden. Z. h. st. accoord. Voorstel tot het vervaardigen van drie brandputten. De putten waren eertijds op 600 a 700 geschat, nu blijkt uit het advies van het bureau voor drinkwatervoorziening, dat er 40 meter geboord zal moeten worden om voldoende water le krijgen, de kosten daarvoor zijn 90.— per meter, zodat een put op 3600.zou komen. Er zou den er in 't geheel 12 nodig zijn. Het was, aldus de voorzitter, een geweldig bedrag, maar er moest toch iets gedaan worden. Dhr. Verheijden was van me ning dat die grote bureaux alle maal veel geld kostten. Hij had in Capelle een put laten slaan van 54 voet en had volop water. Dat was gedaan door Dekkers uit Waspik, hij adviseerde om zich eens met zo iemand in verbinding te stellen. Ook dhr. Ros stelde iets der gelijks voor. Hij wilde een pomp iaten slaan die het water in een put bracht, zodat gevaar voor ver zanden uitgesloten was. De voorzitter merkte echter op dat bij een eventuele brand een dergelijke put/direct leeg zou zijn. Dhr. Genuït vond het bedrag eveneens hoog, maar was van mening dat men om de zaak goed op te lossen zijn toevlucht wel hiertoe moest nemen. Dhr. Verheijden adviseerde om zich eens in verbinding te stellen met de- Directeur van de Water leidingmij. te Oosterhout, of er geen andere buizen gelegd konden worden. De voorzitter antwoordde hier op dat dit nog veel duurder zou zijn. Dhr. Ros wilde dat men zich in verbinding stelde, met de men sen waarover dhr. Verheijden en hij gesproken hadden. Men droeg een grote verantwoordelijkheid. De voorzitter zeide dat de brandweerinspectie die mogelijk heid niet genoemd had, maar dat het zijn volle aandacht had. Na een opmerking van dhr. Genuït om de zaak toch vooral niet op de- lange baan te schuiven, ging men zonder hoofdelijke stem ming met het voorstel accoord.' Voorstel tot verkoop van grond aan M. voor de Poorte, D 140, al hier. Men had van dhr. voor de Poor te grond gekocht voor woning bouw, gelegen aan de Heistraat. Daar men het achterste stuk niet nodig had, had genoemde heer verzocht dit terug te mogen ko pen. Daar hij direct bereid was geweest deze grond, die dicht bij zijn huis lag, te verkopen, stelden B. en W. voor hem in deze tege moet te komen en hem bedoelde gedeelten te verkopen voor 1100.—, met deze bepaling dat ereen stukje gebruikt mocht wor den als oefenterrein voor de brandweer. Dhr. Verheijden was er in prin cipe tegen, daar de mensen er hun eigen tuintje bij wilden heb ben. Wethouder de Bas merkte echter op dat er nog plaats over bleef voor een tuintje. Z. h. st. accoord. Mededelingen. Volgens de Woonruimtewet die per 1 Sept. ingaat, moest er een adviescommissie benoemd worden. B. en W. stelden voor hierin zit ting te doen nemen de heren Ros, Genuït, v. d. Plas, Nieuwenhui- zen en Kraak. Dhr. Ros had in het verleden dingen meegemaakt, die hem lie ver geen zitting in de commissie deden nemen. De Voorzitter wilde de dingen maar liever bii de naam noemen èn zei dat in het geval dat dhr. Ros bedoelde, door hem, gesteund door het advies van de dokter, een andere beslissing was geno men, dan de commissie had ge adviseerd, waar er een hartkwaal De correspondent van „de Maas bode" bij de troep te velde in In donesië J. W. Hofwijk, wiens leu ke en interessante brieven grote belangstelling in ons land trekken, heeft het in zijn correspondentie van Maandag in dat blad over Cor Braspenning uit Sprang-Ca pelle. Hij schrijft o.m.: Terwijl wij wegreden begon Cor Braspenning ,uit Sprang-Capelle z'n walkie-talkie af te stemmen. „Bras" was wel zo Brabants dat alle Capellenaars zelfs in z'n Maleis allerlei vertrouwde klan ken zouden hebben teruggevon den, maar bij het uitzenden der afstemsignalen deed hij erg z'n best en daar kwam „John één" in de lucht, prompt gevolgd door „John twee" en „drie", tot hij, toen alles oké was, „John één, twee en drie" weer uit de lucht duwde. Zelden zal een Capelle- naar magischer woorden in z'n keelmicrofoon gesproken hebben dan „Oké-okéga „mar" uit de lucht Het was een aardige jongen. In een ander nummer schrijft hij nog: Ergens kraait een haan, een vo gel vliegt tjilpend over...... ieder een denkt, driekwart onbewust: „Nou gaat het beginnenen dat het absurd is in deze stilte. „Bras" krijgt een bericht opge geven: „Vijandelijke patrouille van drie man op C. T. 08-8-8-44. „Bras" herhaalt, gaat dan de lucht in: „Hallo John twee, hallo John twee, hier bericht voor u... Over Het is zo doodstil, dat een ogenblik het metalen antwoord hoorbaar is in de koptelefoon; dan: „Hallo John twee, hier volgt het bericht......" „Laten ?e-n-'m maar smeren. Die wèg zijn, schieten ook niet meer op ons „Hallo John driehallo John drie„Wat zijn dat voor klo rissen" sakkerjuut Bras „die zit ten weer 's vanonder de klapper te zendenIk verstao d'r geen klap van". „Pets!" „De Bras" schijnt een getapte figuur te zijn onder de mannen daar! mee gemoeid was. Er waren aldus dhr. Ros nog andere gevallen. Deze waren alle opgelost zei de voorzitter. Er was immers bepaald dat men! bij in woning rekening moest houden met milieu en stand. De commis sie zou echter haar voornaamste taak krijgen in het verdelen en toewijzen der woningen, terwijl er weinig meer gevorderd zou be hoeven te worden. De heer Ros stemde tenslotte toe. Met meerderheid van stemmen werden de genoemde heren in de commissie gekozen. Verder hadden Ged. Staten ge vraagd in welk stadium de bouw van de burgemeesterswoning was. B. en W. stelden voor te bou wen naast het raadhuis op grond van dhr. van Riel, die de eerste 30 Meter verkocht a 50.— per strekkende meter en daarachter voor de prijs van weiland, hetgeen bij 50 meter 800 a 900 zou 'zijn. De raacf gaf zijn -goedkeuring tot aankooü van de grond. Rondvraag. De heer Maijers vroeg of het niet mogelijk was de huizen ach ter het Hof van water te voor zien. Dit was aldus de voorzitter een taak van de eigenaars. De gemeente kon hen hiertoe niet dwingen, hoogstens een proces verbaal opmaken. Dhr. Ros vroeg of de bewoners van het Wolfsnest. als zij ge zamenlijk geld bij elkaar brachten, aangesloten kunnen worden. De toestand was daar allertreurigst. De voorzitter zeide dat als men gezamenlijk een verzoek richtte tot de raad, dat er dan met de Waterleidingmij. over te praten zou zijn; dit gold ook voor de mensen achter het Hof. Daar pr niemand nog een vraag ingezonden had, (dhr. Verheijden schijnt voor de mondelinge rond vraag te zijn,) werd hierna de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2