De Echo van het Zuiden NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING H&t ftUuwe, J,floxépakk No. 74 Donderdag 4 September 1947 product van taai doorzettingsvermogen ONDERNEMINGEN OP JAVA EN SUMATRA. Trieste opsomming van vernielingen. Uit een opgave uit Batavia d.d. 25 Augustus j.l. van vernielde on dernemingen en bedrijven, voor zover tot op de datum van afzen ding beschikbaar, blijkt, dat wat de landbouwondernemingen van 500 ha en groter op Java, en van 1000 ha en groter op Sumatra be treft, op West-Java in het Ban- doengse vier thee-ondernemingen zijn vernield, op de hoogvlakte van Pengalengan veertien, bij Tji- badak acht, bij Soekaboemi der tien, bij Krawang vier, en bij Tjiandjoer een; bij Soebang zijn van de „Anglo-Dutch Plantations Cy" (geheel Brits kapitapl) de rubber- en theefabrieken plus drie krachtstations vernield. In het Pa- toeha-district zijn voorts zeven, en bij Soemedang één onderneming vernield. Wat de kina-ondernemingen be treft zijn bij Pengalengan twee ondernemingen vernield; wat de rubber-ondernemingen betreft bij Tibadak drie, bij Soekaboemi vijf, bij Krawang vier, bij Bandoeng twee, bij Tamboen een, bij Buiten zorg twee en in de Patoeha-com- binatie met Soebang een en te Bandjar twee ondernemingen ver nield. Betreffende de suikerfabrie ken kan worden medegedeeld, dat er bij Cheribon zeven licht en drie zwaar werden beschadigd; bij Krawang werd voorts een sisal- en-tapioca-onderneming vernield. In Midden-Java zijn bij Peka- longan één theefabriek vernield en negen suikerfabrieken vernield of verbrand, bij Semarang zijn drie rubber- en koffie-onderneiningen afgebrand, alsmede een suikerfa briek en twee koffie-ondernemin- gen, bij Kendal is een rubber-, een thee- en kina-onderneming af gebrand. In Oost-Java zijn van de rub ber- en koffie-ondernemingen in 't Malangse een en twintig vernield (volgens radio-Djokja werden in die streek dertig ondernemingen en zes fabrieken door de extremisten in as gelegd)In Besoeki zijn acht, en in Banjoewangi twee onderne mingen vernield. Wat suikerfa brieken in Oost-Java betreft, is'er bij Bondowoso een vernield, bij Djombang vier. Op Sumatra's Oostkust zijn verbrand of vernield van de Mij. ..Arendsburg", de tabaksonderne ming ,,Soengei Mintjirim". Voorts de rubberonderneming „Sarang Gitang" en de oliepalm-onderne- ming „Bangoeng Bandar", twee grote rubber-ondernemingen van de Deli Mij., alsmede een grote palmoliefabriek van hetzelfde con cern. Voorts de rubberonderne ming ..Chinakasi" en de Zwitser se rubberonderneming „Tjinarad- ja". NED. VERLIEZEN. De Ned. verliezen op 30 Aug. bedroegen 6 gesneuvelden en 13 gewonden. Op 1 September 5 dooden en 11 gewonden. In het Nederlandsche Communi que van gisteren wordt bekend ge maakt, dat sedert het bevel tot het staken van het vuren op 4 Augustus van kracht werd, in to taal 103 Nederlanders gedood, 283 gewond en 6 vermist zijn. ASSISTENT WEDANA VERMOORD. De assistent Wedana van Ran- takolang aan de weg van Tand jongsari naar Soemedang, is Za terdagnacht door leden van de T.N.Ï. in zijn eigen huis vermoord. UITMOORDEN OP INDON. BEVEL. Naar het A.N.P. verneemt, heeft generaal-majoor Moestopo onlangs het volgende telegram aan de frontcommandant van de zevende republikeinse divisie ge zonden: „Aangezien de Nederlanders bij voortduring bestandsschendingen plegen, moeten wij het uitmoor den der Nederlanders op alle wij zen intensiveren." Volgens onderschepte telegram men wordt voortdurend door ver antwoordelijke commandanten op het doen van guerilla-aanvallen op de Ned. troepen te'Tebing Tinggi en elders aangedrongen. VOOR DE KERSTBOOM IN DE RIMBOE! Ondanks het ontbreken van sneeuw en ijs zullen enige duizen den grote militaire eenheden in Indië zich met Kerstmis in hun cantine of militair tehuis een ty pische Kerstsfeer kunnen schep pen. De NIWIN heeft n.l. dui zend grote dozen Kerstboomver sierselen aangekocht, waarmee 'n paar duizend bomen van flinke afmetingen naar goede traditie kunnen worden „opgetuigd". En al zal het dan geen Hollandse den of spar zijn, die met de pieken en ballen, de kaarsen en klokken wordt versierd met deze attri buten, het engelenhaar en de „ech te" rijp zal de Indische tjemara ongetwijfeld een waardig plaats vervangster zijn! Met de „Suma tra", die op 20 September a.s. naar Batavia vertrekt zullen de dozen worden verscheept, en zij zullen vroeg genoeg op de bui tenposten arriveren om daar, mèt de NIWIN-Kerstpakketten, die de militairen allen zullen ontvangen, een stukje Hollandse Kerstsfeer te brengen. VOLKSHERSTEL- SIGARETTEN. Het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten maakt bekend, dat sigarenwinkeliers en grossiers in tabaksproducten de nog bij hen in voorraad zijnde z.g. „Volks- herstelsigaretten" voor 8 Septem ber a.s. aan de importeur, waar van zij deze betrokken hebben, kunnen terugsturen. Voor de geretourneerde pakjes, welke in ongeschonden staat moe ten verkeren, ontvangen zij daar na van de betrokken importeur het voor deze sigaretten betaal de bedrag (met inbegrip van de toeslag) terug. 9 De aandacht wordt er op ge vestigd, dat indien de verzending niet vóór genoemde datum (8 September) heeft plaats gehad, geen restitutie van de toeslag ge geven zal worden, zodat belang hebbenden in overweging wordt gegeven tijdig tot verzending over te gaan. Binnenkort zullen opnieuw z.g. „Volksherstelsigaretten" in de handel worden gebracht, waarop een toeslag van 1.— per pakje geheven zal worden. SIGARETTEN KOMEN VRIJ, MAAR WORDEN DUUR. Het indertijd reeds door ons ge lanceerde bericht, dat midden September de sigaretten vrij zou den komen het werd toen uiter aard prompt tegengesproken begint meer en meer bevestiging te krijgen in de activiteit die de sigarettenfabrieken ontwikkelen. Men is daar n.l. doende een buffervoorraad aan te leggen voor een tijdvak van drie maanden. De grote vraag naar het product, ter stond na afschaffing van de siga- rettenbonnen, kan dus opgevan gen worden. De vreugd over het bonloos verkrijgbaar worden van de siga ret zal overigens aanmerkelijk ge temperd worden door de drasti sche accijnsverhoging op tabak, die de Regering voornemens is zeer binnenkort door te voeren. Wij hebben zelfs een percenta- ge van 50 pet. horen noemen, maar bevestiging daarvan is ver der niet gegeven. De Volksherstel-sigaretten zul len half September verkrijgbaar worden gesteld. Het contingent be loopt 20 millioen stuks. Het zal voorlopig de laatste import van dit jaar zijn. De netto-opbrengst voor Volks herstel van de vorige partij im portsigaretten naderde de 2 mil lioen naar ruwe schatting. Er was op een opbrengst van 3 gere kend. HET MARIA-CONGRES TE MAASTRICHT. Z. H. ae Raus heeft aan de Kardinaal-legaat J. de Jong, afge vaardigd ais Pauselijk öelegaat naar net iViariacongres 'te Maas tricht als gevolg toegevoegd: mgr. iheodorus M. f. Beckers en mgr. i'heodorus j. P. Verhoeven en als gentilhommes Wilhelmus Dreesman, buiteng. geh. kamer heer met kap en degen en blenri- cus Heymeyer, ere-iVamerheer met kap en degen. Ter voorbereiding van 't Mariacongres, dat Woens dagavond beginc, is heden een massale bidweg gehouden naar Maria Sierre der Zee, waaraan duizenden uit de Maastrichtse be volking hebben deelgenomen. De stoet werd geopend met het mira- kuleuse beeld; daarachter schre den de Bisschop van Roermond mgr. dr. G. Lemmens, de Chine se Missie-bisschop mgr. Eugenius Lebouille, de Commissaris der Ko ningin mr. dr. I'. Houben, de bur gemeester van Maastricht, de al gemene congres-voorzitter mor. prol", dr. F. Feron en vele wereld lijke' en geestelijke autoriteiten. Mgr. Feron heeft na afloop van de bidweg een toespraak gehou den, waarin hij de betekenis van de congresdagen belichtte en de waarde ervan van nationale be tekenis achtte. De bisschop van Roermond gaf tenslotte aan allen zijn bisschoppelijke zegen. ONTZETTENDE BRAND IN PARIJSE BIOSCOOP. Zaterdagavond is brand uitge broken in de Parijse bioscoop „Le Sélect", in de voorstad Ruenil, waarbij zeven en tachtig perso nen om het leven zijn gekomen en ongeveer vijftig zijn verwond ge raakt. De eigenaar van de bioscoop werd Zondag gearresteerd, omdat hij onvoldoende veiligheidsmaat regelen in zijn theater had getrof fen. Tengevolge van de brand, wel ke naar aangenomen wordt, door kortsluiting ontstaan is, vatte een balcon vlam, waardoor het op een ander neerstortte, dat op zijn beurt ook weer naar beneden stortte. De paniek, die vervolgens ontstond, schijnt het onmogelijk gemaakt te hebben de zaal te ont ruimen. JDe bezoekers drongen zó voor de ene uitgang samen, dat tiental len, onder de voet gelopen, wer den vertrapt. Alle zaken en amusementsin richtingen zijn op last van de ste delijke autoriteiten gesloten tot na de massa-begrafenis der slachtof fers, die Dinsdagmorgen zou ge schieden. Alle vlaggen hingen halfstok. De stedelijke autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat er 85 lijken uit de ruïnes waren geborgen. Twee personen, die ernstige brandwanden 'hadden opgelopen, zijn in de loop van Zondag in 't ziekenhuis gestorven. Vierentwin tig andere gewonden worden nog verpleegd. Veertig anderen kon den na behandeld te zijn naar huis gaan. Antoine Mouillade, eigenaar van het Sélect Théatre, verblijft in tussen in de gevangenis in Ver sailles. De autoriteiten trachten n.l., vast te stellen, door wiens schuld de catastrofe heeft plaats gegrepen: of de eigenaar de schul dige is omdat in zijn theater, dat plaats bood aan 600 mensen, slechts één uitgang was, of de stedelijke autoriteiten, die de bios coop een bedrijfsvergunning heb ben gegeven. VREDESTEIN WIL PLAS TICS GAAN PRODUCEREN. De Nederlands-Amerikaanse Autobandenfabriek Vredestein is naar „Trouw" verneemt, van plan, zich ook toe te leg gen op de productie van plas tics, waarbij van de weten schap van de Goodrich Cy., welke in Amerika een voor name plaats inneemt in de ontwikkeling van de plastic- industrie, volledig gebruik kan worden gemaakt. In Septem ber 1946 heeft Vredestein ook deelgenomen in de oprichting van de kunststoffenfabriek „Plastico" te Deventer. Het is de bedoeling, dat de fabriek van Vredestein te En Het ging niet langer meer met het oude terrein, ondanks de dier bare herinneringen werd het er kaai en ongezellig. Iedereen zag dat het zo niet langer meer kon. Men is aan het werk gegaan on der de steeds actieve leiding van de voorzitter de heer P. Klerx; het heeft veel zweet en zwoegen gekost, maar ga nu eens kijken ten Zuiden van de Spoorlijn ach ter v.m. Baardwijk en ge zult zien dat hun moeite niet tevergeefs is geweest. V oorgeschiedenis. De Voetbalvereniging Juliana heeft vooral de eerste jaren na de oprichting op 19 Maart 1919 moeilijke tijden gekend, zeer moei lijke tijden en als men Christje v. Herwijnen niet had gehad, de ijverige secretaris, die 't nu nog steeds is, dan was men die zware tijden nooit te boven gekomen. Maar aan de onbaatzuchtige hulp en het stimulerende werk van „Criesjes" is het te danken ge weest dat de, club nu is uitge groeid ,tot een sportvereniging, waarvan de prestaties overal ge kend en gewaardeerd worden en wier ledenaantal zich nog steeds uitbreidt. Juliana heeft ook glorieuze tij den gekend, dat was in de sei zoenen 1924—'25 en 1925—'26, toen zij tweemaal kampioen wist te worden van de derde klas. Telde de club in 1938 nog slechts 65 leden en beoefende zij nog alleen de voetbalsport, nu is het ledenaantal gestegen tot 500 en heeft zij naast een voetbalclub ook een heren-athletiek- en een dames-athletiek- en gymnastiek club. Op 15 September 1943 werd n.l., vooral door de activiteit van de athleet H. Lombarts, de beren- athletiek opgericht en op 1 April 1945 ging men over tot de op richting van een dames-athletiek- en gymnastiekclub. De grote uit breiding die de club in deze jaren onderging was de oorzaak dat- Men moest gaan zoeken naar een nieuwe behuizing. Daar kwam nog bij dat men, toen men het terrein na de bevrij dingsperiode betrad, er een stuk grond vond vól" granaattrechters, een clubgebouw dat half afge broken was, terwijl er van een afrastering niets meer te zien was. De heren Klerx en Lombarts na men op 1 Jan. 1946 het initiatief, om op particuliere grondslag tot de aanleg van een nieuw terrein te komen in de vorm van een stichting of iets dergelijks; zover is het echter niet gekomen. Men besloot om het zelf te doen en om het groots te doen. Men voer de besprekingen met een andere club uit de plaats en met het ge meentebestuur, maar alle mogelijke bezwaren, o.a. van confessionele aard deden deze mislukken, zodat men er helemaal alleen voor kwam te staan. Hierdoor niet ontmoe digd namen zij nog enkele ande ren in de arm, o.a. de heer W. Schiferlie en met volle steun en medewerking van de leden is men er in geslaagd de grote plannen te verwezenlijken. Treffend is in deze de medewerking van al de leden; zij hebben vrijwillig hun contributie verhoogd, zij hielden collecten, zij boden het bestuur de omheining van het nieuwe voet balterrein aan, zij hebben van groot tot*klein vele avonden aan het nieuwe terrein gewerkt en niets was hun te veel om het ter rein zo goed en zo spoedig mo gelijk klaar te krijgen. Wij zeiden van groot tot klein, van het be stuur tot het jongste aspirantlid en willen geen namen noemen, maar evenals de voorzitter druk ken ook wij ons respect uit voor het werk van Max Slaats, het schede, welke in October a.s. gereed zal zijn en waarin met de productie van autobanden zal worden begonnen, later ook de productie van plastic ter hand zal nemen. enige ere-lid van de vereniging, die er zijn dagelijks werk voor zou hebben laten staan om net terrein maar op tijd klaar te krij gen. Het werk is dan ook bijna ge heel geschied door de leden zelf. De ontwerpen en de tekeningen zijn van de hand van het lid de heer A. van Mierlo en op enkele specifiek vakwerkzaamheden is alles door de leden zelf gedaan. Het nieuwe Sportpark is een product van het taaie door zettingsvermogen en het belange loos werken van de leden. En zij mogen trots zijn, zij zijn in hun opzet volkomen geslaagd. Aan de Zuidzijde van de Pa rallelweg ligt een Sportpark dat uniek is in geheel de omgeving. Voorzien van alle comfort en een uitrusting die een goede beoefe ning van de voetbal- en de ath- letieksport eist, maakt het Waal wijk nog meer bekend in de sport wereld dan het door de prestaties van de sportbeoefenaars reeds was. De totale oppervlakte van 109 bij 200 Meter "wordt ingenomen door een hoofdveld van interna tionale afmetingen in de richting Noord-Zuid. Achter dit hoofdveld ligt een tweede veld van normale afmetingen in de richting Oost- West. Om het hoofdveld ligt een uitstekende sintelbaan, met aan de Oostkant over de gehele lengte een staantribune van 110 meter. De hoofd- en neven-ingangen zijn langs de Parallelweg, waar een stenen muur van 100 Meter, aan een kant geflankeerd door "een fraai clubgebouw dat met het ter ras een imposante aanblik biedt, is opgetrokken. Kleedgelegenheden met een totale oppervlakte van 65 M2 en voorzien van stromend water en licht vervolmaken het geheel. Het terrein krijgt boven dien nog een electrische verlich ting voor de avondtraining en is zo geprojecteerd dat het steeds uitgebreid kan worden, want Ju liana heeft nog meer plannen en dit is slechts de eerste stap op de weg naar een volledig van alle middelen voorzien Sportpark. Naar men ons mededeelde zal men zeer binnenkort overgaan tot de oprichting van een handbalclub terwijl ook korfbal op het pro gramma staat. U ziet, lezers, hier is iets groots tot stand 'gebracht dat nog groter zal worden naarmate de gelegen heid en de middelen voorhanden zijn. Waalwijk kan met een ge rust hart zijn sport-gasten ontvan gen, het heeft nu een terrein dat zulks mogelijk maakt. En omdat deze gebeurtenis van zo'n groot, algemeen Waalwijks belang is, heeft het bestuur ge meend dit feit Vergezeld te doen gaan van grootse festiviteiten. Het programma hiervan hebben wij reeds eerder gepubliceerd en kunt u vinden op de raambiljetten. Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tijd een Kruschen- kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van, maar de weldadige wer king doet zich spoedig voelen. Kruschen 'staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloed zuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circu leren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatise pijn. Weifel niet langer; begin Uw kuur dade lijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4