NIEUWS UIT AATSHEUVEL VOORSPELLINGEN „Heden, Verleden en Toekomst". Volledigheidshalve moeten wij hier nog aan toevoegen, dat de feestelijkheden Zaterdagmiddag om 2 uur geopend worden door het voorlezen van een oorkonde door de Rijvereniging „Prinses Irene". Kortom, lezers, als U ziet wat daar tot stand is gebracht en als U weet welke middelen de initia tiefnemers ten dienste stonden, dan kunt U niet anders dan respect voelen voor het werk dat hier is verricht, niet alleen in het belang van De Sportclub Juliana, maar ook van heel sportminnend Waal wijk. Wij hopen dat zoals Zondag a.s. de vlaggen bij de opening om hoog zullen schieten, zij nog vaak gehesen zullen worden ter be krachtiging van de fraaie presta ties van de leden van de Sport club „Juliana", die de afgelopen jaren getoond heeft de sympathie en waardering van geheel Waal wijk waard te zijn. ZONDAGSDIENST 7 September 1947. Doktoren: Dr. H. G. Langemeijer. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 7 Sept. v.m. 10 uur de Eerw. Heer Horst: n.m. 5 uur geen dienst. EERVOLLE UITNODIGING. De 19-jarige sportman L. Schu wer van Juliana, die zoals wij reeds eerder schreven is aange wezen om Nederland te vertegen woordigen op de 400 M.f heeft dezer dagen de officiële uitnodi ging gekregen om op Zondag 14 September a.s. in de jongeren ontmoeting Nederland—België te Hilversum op het nummer 400 M. hardlopen de Nederlandse kleuren te verdedigen. Laten wij hopen dat hij spoedig zijn ere-rc^ide mag lopen op de nieuwe sinteibaan van zijn club. R.W.B. I-N.E.C. II. A.s. Zondag staat er voor R. W. B. I wederom een oefenwed strijd op 't program. De eerste klasser NEC uit Nijmegen heeft zich bereid verklaart haar tweede elftal naar Waalwijk te sturen. Wij twijfelen er niet aan of R. W. B. zal zich van haar beste zijde moeten laten zien, wil zij tegen deze vereniging enig succes bereiken. Daarom verwachten wij een interessante ontmoeting, die geheel open is, een reden te meer voor de sportliefhebbers hier ze ker getuige van te zijn. Aanvang half 3. ACTIE N.C.B. In een vergadering van het hoofdbestuur van de N.C.B. op 29 Augustus j.l., heeft men be sloten aan minister-pres. Dr. Beel en aan de voorzitter van de R.K. Kamerfractie Prof. Romme een schrijven te richten, waarin de hopeloze toestand van het boeren- en tuindersbedrijf wordt uiteenge zet en in de gewestelijke pers en de plaatselijke afdelingen het standpunt van de N.C.B. wereld kundig te maken. Men gaat uit van de gedachte dat het schrijven van de Stich ting van de Landbouw succes op levert. Wanneer er echter niet op zeer korte termijn een zodanige toestand geschapen wordt dat het de boer en de tuinder mogelijk wordt zijn bedrijf rendabel te voe ren, dan zal van de zijde der N.C.B. met zijn ruim 30.000 ge organiseerde boeren iedere mede werking bij het nemen of uitvoe ren van maatregelen van over heidswege, meer speciaal met be trekking tot de voedselvoorzie ning, geweigerd worden. BILJARTSPORT. Op de 1.1. gehouden jaar vergadering van de biljart vereniging W.B.C., gevestigd bij A. v. Berkel te Waalwijk, had een algehele bestuursver kiezing plaats; het bestaat thans uit de volgende leden: M. Vugts, Voorzitter, L. v. Engelen, 2e Voorzitter, W. La- mers, secretaris, L. v. Berkel, 2e secretaris, H. Spierings, commissaris, C. v. Berkel, penningmeester. Tevens werd besloten het jaarfeest te houden op 25 Oct. 1947, aanvang 4 uur namiddag. HEUSDEN. Z. H. Exc. Mgr. W. Mut- Vragen cn meeningen van onze lezers Wij ontvingen dezer dagen een schrijven van C. A. uit Kaatsheu vel, die het niet eens is met de houding van zijn plaatsgenoten op de verjaardag van H.M. de Ko ningin. Hij vindt het niet juist, dat er, nu er zovele jongens in Indië in gevaar verkeren en er zelfs dezer dagen uit Kaatsheuvel een gesneuveld is, toch feest gevierd wordt en toch de harmonieën door de straten trekken. Hij wil geen critiek leveren op bepaalde instanties, maar tegen het feit dat er in het gebouw van de R.K. Vakbeweging, welke organisatie 'ongetwijfeld een groot aantal le den in Indië heeft, zelfs gedanst werd, protesteert hij fel. Nog steeds blijft het een wildernis gelijk. Midden in onze mooie Grootestraat. Ik bedoel de ruimte ontstaan door het neder- vallen van een V 1 nabij het post kantoor. Ziet de wildernis, naast de winkel van den heer Verwiel en het onafgewerkte en onopge ruimde van de restanten van Bakker Verwiel. Het ziet er nog steeds treurig uit en geeft den vreemdeling geen gunstige indruk, aldus een Waahvijks abonné. saerts, Bisschop van 's-Herto- genbosch heeft benoemd tot kapelaan te Heusden de eer waarde heer J. A. Bartens, priester van het seminarie. HAARSTEEG. Concert. In de tuin van Café van Oyen gaf Maandagavond, Koninginne dag, de harmonie St. Cecilia met medewerking van het Mannenkoor Vriendenkring en Dameskoor Le vensvreugd een concert. De ver schillende nummers werden keu rig ten gehore gebracht en had den een aandachtig gehoor. Door het paukenfondscomité werden de twee pauken en twee trommen aangeboden, die door de bevolking spontaan zijn geschonken als hui- deblijk voor de schitterende pres taties van de harmonie St. Cecilia, .die thans op de hoogste sport van de muzikale ladder staat. De heer Jan van Oyen had hiertoe een keurige toespraak, die namens de vereniging door de heer J. van Halder werd beant woord. Onder leiding van de nieuwe directeur de heer Adriaan v. d. Heijden werden hierna de con coursnummers geblazen, waar de nieuwe pauken reeds goed tot hun recht kwamen. Het paukenfonds had ruim 1000.— bijeen weten te brengen: wel een bewijs hoé Haarsteeg zijn harmonie weet te waarderen. Naar wij vernemen ontving de nog jeugdige directeur het ver erend aanzoek ook het dirigent schap van de Postharmonie te 's-Hertogenbosch op zich te wil len nemen. Good luck! Gabaret. Zondagmiddag werd in café G. Kooien, alhier, een cabaret uitvoering gegeven door het ge zelschap „De Varianten" uit Rij en: leider de heer Kees Kuijsters. Op uitstekende wijze wisten zij het talrijke publiek enige uren te boeien door muziek en voordracht Alles stond in het teken "van Kath. Thuisfront. Een collecte in de zaal voor dit doel bracht ruim honderd gulden op, terwijl een ge schenk in natura door de heer Jan Zeeuwen uit Oisterwijk vóór het zijn eigenaar had gevonden, hieraan nog ongeveer zeventig gulden toevoegde. Een woord van dank aan de milde gever en aan dhr. Kooien, die het initiatief tot deze middag nam en last not least aan het ge zelschap „De Varianten" voor hun geheel belangeloze medewer king. SPRANG. Voetbal. Zaterdag vond op het terrein van N.E.O. alhièr een ontmoeting plaats tussen de tweede elftallen van N.E.O. en S.D.O. De wed strijd eindigde in een gelijk spel, 2-2. CAPELLE. De uitslag van de bij het Oran jefeest j.l. Zaterdagmiddag gehou den volksspelen, waarvoor veel animo vuoi ueeiname oestond, luidde als volgt: Kingnjden met iiets voor da mes: ie pr., jo van der L,eij; 2e pr. Leni xxerst en Je pr. iviarie iviouüiaan. Tonnetje steken: J. v. d.' Ga- iiën le pr.; j. de jong 2e pr.; J. ópierings Je pr.; L>. Kijken 4e pr. en J\. uax Je pr. Stoelendans voor dames: Bets van der Sclians le pr.; Annie tieurter 2e pr. en Annie Wervers 3e pr. Wedloop met hindernissen: Jac. Kommers le pr.; J. Oerlemans 2e pr.; Ad. Pruijssers 3e pr. en A. van Beek 4e pr. Ringrijden op motorfietsen: J. Rietveld le pr.; H. Rosenbrand 2e pr. en C. van Oosterhout 3e p. Kussengevecht: B. Rijken le pr.; B. Elsman 2e pr en C. van der Galiën 3e pr. Ringrijden met tilbury's: Corrie van Dijk le pr., A. Wagemakers 2e pr. en Alie Kerst 3e pr. Stoelendans met paarden: E. Nieuwenhuizen, le pr.; Adr. Ver steeg, 2e pr. en H. Snijders 3e pr. Paren kruien: Ant. Mouthatxn en Corry van Dijk, le pr.; J. van der Waals en Gretha Rosenbrand 2e pr. en B. Rijken en Rina van der Galiën 3e pr. De prijzen voor versierde til bury's werden behaald door J. v. Bruchem le pr.; Snijders 2e pr. en E. Nieuwenhuizen 3e pr. A.s. Zaterdag 6 Sept. des avonds 7.30 uur zal op de mu ziektent naast het gemeentehuis te Vrijhoeve-Capelle onder leiding van de heer P. Christ Azn., een concert worden gegeven door het muziekgezelschap „Sirena". Aan dit concert zal worden medegewerkt door de gunstig be kend staande Fanfare „Euterpe" uit 's Gravemoer en de Chr. ge mengde Zangvereniging „O.K.K." uit Waspik, welke verenigingen eveneens onder leiding staan van de heer P. Christ. Gezien het mooie programma, waaronder o.m. Neerlands lap toe, wacht het kunstminnend pu bliek weer. een genotvolle avond. Tot stijving van de kas en dek king der onkosten, zal van niet- leden van het Fanfare-corps „Si rena" een entree van 0.25 wor den gevraagd, terwijl donateurs op vertoon van ledenkaart vrije toe gang hebben. Bij de j.l. Zaterdag gehou den oriënteringsrit voor motorrij ders, uitgeschreven door de mo torclub „Altena", behaalde dhr. J. Treffers, lid van onze plaatse* lijke motorclub „Marijke", de eer ste prijs. Het bestuur van de Oranje vereniging te Vrijhoeve-Capeile 'kan op een goedgeslaagde Konin ginnedag viering, welke j.l. Maan dag tei gelegenheid van de Na tionale Feestdag op een weiland naast het gemeentehuis plaats had, terugzien. Was 's morgens bij het kinder met ballonwedstrijd reeds veel belangstelling, in de namiddag omzoomden honderden het veld, waarop de Rijvereniging „De Margrietruïters" allereerst een te prijzen demonstratie van haar kunnen gaf, waarna de Motor sportvereniging „Marijke" de toe schouwers liet genieten van een behendigheidsvCedstrijd op moto ren en een demonstratie van het 5-jarig zoontje van de heer J. de Beer te Goirle met zijn baby motor met zijspannetje. Als slot van het middagpro gramma werd een voetbalwed strijd gespeeld tussen een elftal, gevormd uit leden van het Oran je-comité en een elftal, waarin voorzitters van de diverse buurt- comité's waren opgesteld. Het Oranje-team wist deze match met 3—-0 te winnen. 's Avonds bij aankomst van de Postharmonie uit Tilburg, die in marsformatie met muziek vanaf de school in de Nieuwstraat naar 't feestterrein trok, was de belang stelling overweldigend en beliep 't bezoek in de duizenden. Tot half elf concerteerden de P.T.T.-men- sen en voerden op te roemen wij ze een tot in de puntjes verzorgd afwisselènd programma uit. Een prachtig, uit 40 nummers bestaand vuurwerk met als schit terend slotnummer „Leve de Ko ningin" in stralend brillantvuur, besloot deze zo bij uitstek ge slaagde viering van de verjaardag van H.M. Koningin Wilhelmina te Vrijhoeve-Capelle. De behendigheidswedstrijd van de motorclub „Marijke" werd ge opend met de samenkomst der deelnemers, ongeveer 40, bij de school in de Nieuwstraat, van waar onder Jeiding van het be stuur werd gereden naar 't feest terrein. De wedstrijden waren zeer aan trekkelijk en niettegenstaande het vrij moeilijke terrein waarop ge reden moest worden en het las tige parcours dat een 13-tal hin dernissen telde, had de wedstrijd, dank zij de uitnemende voorbe reiding en leiding, een tamelijk vlot verloop. Na vaststelling van de einduit slag, hetgeen enige tijd vorderde, bleek dat niemand der deelnemérs het hoogst te behalen aantal pun ten, 1130, bereikt had. De uitslag luidde als volgt: A. Hoes te Goirle le pr. met 865 pnt.; J. de Beer te Goirle 2e pr. met 860 pnt.; J. van Roos malen, te Loon op Zand 3e pr. met 750 pnt.; M. Verhagen te Ca- pelle 4e pr. niet 745 pnt.; A. Broers te Goirle 5e pr. met 700 pnt.; J. Rietveld te Capelle 6e pr. met 700 pnt.; Godefroi te Raams- donksveer 7e pr. met 695 pnt.; B. Moonen te Goirle 8e pr. met 665 pnt.; J. de Jong te Capelle 9e pr. met 660 pnt.; G. Arts te Capelle 10e. pr. met 660 pnt.; C. Snijders te Capelle lie pr. met 645 pnt.; H. Paans te Capelle 12e pr. met 640 pnt.; A. Jagers te Goirle 13e pr. met 595 pnt.; J. Vismolen te 's Hertogenbosch 14e pr. met 530 pnt. en Wouterse te Goirle 15e pr. met 530 pnt. De prijzen werden door Dr. W. van Stalborch als voorzitter van de Oranje-vereniging met een toe passelijk woord aan de prijswin naars uitgereikt. Ook het 5-jarig motorrijdertje, alsmede zijn even veel jaren tellende zijspanpassa- gier werd met een prijs verblijd. De verjaardag van onze geëer biedigde Koningin is èn ter plaat se èn te Vrijhoeve-Capelle op spontane, enthousiaste, doch niet temin bij de tijdsomstandigheden passende wijze gevierd. Geen en kele wanklank heeft de feest vreugde der duizenden, die deze feesten hebben meegemaakt, ver stoord. Ons actief Politie-corps, dat een tweetal dagen van intensieve dienst achter de rug heeft, past een woord van welgemeende dank voor haar beleidvolle, niet te on derschatten medewerking. WASPIK. Geslaagd. Vanwege de Stichting tot be vordering van de vakopleiding in de Schoenmakerij en schoenhandel, slaagde voor 't diploma A schoen hersteller P. van Gulik. Over waarzegsters, hel derzienden, „clair-voy- antes", psychometristen en koffiedikkijksters. Voorspellingen.... heden, verleden en toekomst. Van het omgevallen zoutvaatje, dat ru zie voorspelt, tot het razend draaiende orakel op de ker missen, van de middeleeuwse sterrenwichelaars tot de „mo derne" psychometrist, van de oude en altijd nieuwe waar zegsters tot de nog altijd ge wilde koffiedikkijksters, van de handlij nkundige zigeunerin tot de mysterieuze kristalkij ker, van somnambules tot de „slaapsters", het Is alles voor spellingen, het is alles bevre diging van de onlesbare dorst naar weten: heden verleden, toekomst. De mens is nieuws gierig, in 't bijzonder naar dat wat hij niet weten kan, mis schien zelfs niet weten mag. Zeker, deze na-oorlogse tijd heeft dat verlangen naar we ten nog verhoogd. Hoevelen zijn er niet, die nog altijd niets weten van familie in 't buitenland, die reeds in jaren niets gehoord hebben van hun bloedverwanten en die nog al- RAAMSDONKSVEER. Koninginnefeest. De viering van het Koninginne feest is ook in onze gemeente op een zeer bescheiden wijze her dacht, zulks in verband met de wens van Flare Majesteit om de feestviering zoveel mogelijk te be perken wegens de toestand in Indië. Er is hier dan ook zo goed als niets geen werk op gemaakt. Alleen de voetbalmatch tussen de plaatselijke v.v. Veerse Boys ^Good Luck heeft doorgang ge vonden, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan onze mi litairen in Indië. Te 8 uur in de n.m. gaf de Kon, Erk. Harmonie „De Eendracht" een concert op het Heereplein. Damnieuws. Wij vernemen dat de damver eniging „D.G.V." weer is toege treden tot de iNed. Dambond, die half September zal beginnen. De borden zijn als volgt ver deeld: Bord 1 H. Blom, 2 J. Steigenga, 3 J. Overgaauw, 4 J. C. Schott, 5 Corn, van Strien, 6 G. v. Erk, 7 G.' van Beek, 8 Tom Zwets, 9 W. Heiidrikx, 10 Jac. Dirven. Reserves zijn: P. Blom, M. D. Barel, M. Timmermans, Jacob Wuijten. Op 8 September zal „D.G.V." een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de Hoofdklassers „V. D." Heusden, tegen de club van de meesterdammer A. de Graag. Wij wensen de heren veel suc ces. GEERTRUIDENBERG. De onlangs gehouden collecte ten bate van „Draagt Elkanders Lasten" heeft niet minder dan 120.— opgebracht. De collecte ten bate van Ka tholiek Thuisfront 132. Koninginnefeest. Geertruidenberg herdacht giste ren op feestelijke en waardige wijze de verjaardag van onze ge liefde vorstin. Om acht uur trok de Harmonie Apollo, onder het spelen van vrolijke marsen door de reeds druk bevlagde straten, gevolgd door lachend-springende met oranje getooide kinderen. Om tien uur vond de kerkelijke viering in beide kerken plaats. Dés middags konden de kinde ren genieten van de chinese go- chelkunst op de kiosk, terwijl Right-oh op het sportterrein span nende korfbal- en voetbalwed strijden te zien gaf, gevolgd door een demonstratie van de*turn-af- deling in samenwerking met O. W.S. uit Waalwijk. Om acht uur gaf de harmonie Apollo een prachtig concert op de kiosk, aangevuld door het R.K. Dames zangkoor en de Gemengde zangvereniging. Tot slot werd om elf uur een schitterend vuurwerk op de markt ontstoken. tijd hopenZij willen we ten, zij willen zekerheid heb ben, ook al zal die zekerheid hun laatste hoop doen verva gen. En dan: wat ligt er in de toekomst verborgen? Wie zal 't zeggen? Tja, er zijn toch mensen, die dat zeggen kun nen er zijn er toch die de gave hebben 99 bedrog „Boerenbedrog". Inderdaad, het zou onjuist zijn te zeggen, dat er geen mensen zijn, die beschikken over bovennatuurlijke eigen schappen, die op supernorma- le wijze ontwikkelde zintuigen hebben, waardoor zij „in de toekomst kunnen zien". Er zijn bewijzen te over, die de waarheid daarvan staven, maar.die mensen zijn niet te vinden onder'hen, die hun beroep van dat „helderzien" maken, hoewel ook hier weer de uitzondering de regel kan bevestigen. Zodra iemand die misschien wel over bijzondere gaven beschikt, die gaven tracht om te zetten in geld, wanneer hij of zij een „salon" gaat inrichten, waar men hem of haar kan „consulteren", dan heeft het bedrog reeds zijn in trede gedaan. Want het is een maal absoluut onmogelijk om voortdurend, laat ons zeggen „helderziende" prestaties te leveren, om op gezettë of op volkomen willekeurige tijden het abnormale te kunnen pro duceren. Immers de mensen verlangen sterke staaltjes, zij willen op suggestieve wijze dingen te horen óf te zien krijgen. En wanneer daarbij iets waar is, mag dat reeds verbluffend genoeg heten. Doch wanneer bij dit alles slechts een percent bedrog is, heeft de rest geen waarde meer, zeker' niet voor 'de we tenschap. Want hoe zal men in dat geval, vooral bij de on controleerbare voorspellingen, bedrog van waarheid schei den? Bedrog.... „boerenbedrog" zoals men dat te noemen pleegt, dat vindt ge het kan onomwonden verklaard wor den bij 999 van de 1000 waarzegsters, bij al die Ma dames Sylvia, Cleo, X of dub- bel-X, en bedrog misschien nog geraffineerder bij de z.g. fakirs, bij de kristalkijkers, bij Raso Hran, bij Achmed Bho- ranoem nog maar wat fantastische, mysterieus klin kende namen. Toch zijn er meer mensen dan men zo maar zou durven aannemen, ook in ons nuchtere Neder land, die zonder meer geloof hechten aan die „clair-voyan- tes" of „clair-voyants", getui ge alleen al de talrijke adver tenties i^i de dagbladeiij de reclames op schuttingen en aanplakzuilen, waarin en waarop de toekomstvoorspel lers dagelijks hun bijzondere kwaliteiten aanprijzen. De moeilijkheid bij deze dingen is juist gelegen in het feit dat enkelen van de veelgeprezen toekomstvoorspellers inder daad wel over telepathische gaven beschikken, waardoor zij hun „klant" dan ook din gen kunnen zeggen, feiten kunnen opnoemen, nog voor dat de bezoeker een mond heeft opengedaan. Maar tele pathie is nog lang geen hel derzien Al wat verder door deze helderzienden be weerd wordt, is bedrog, niets dan het ergste, het smerigste bedrog. Bedrog dat de geachte clientèle maar al te vaak on geluk en verdriet brengt, he laas zonder dat deze het ook maar later zelf besef fen Wij hebben een bezoek ge bracht aan verschillende van de veelgeroemde voorspellers, om uit eigen ervaring daarvan iets te kunnen vertellen. „Uitkruis-routine". Ons eerste bezoek gold een waarzegster, een van die heel gewone, zonder fantastische naam (dat werkt namelijk niet zo op de verbeelding'skraclrt, maar geeft de indruk van de gelijkheid), zo maar mevrouw Die en Die. Die mevrouwen zonder naam vinden de mees te aftrek. Haar faam gaat dik wijls van mond tot mond, haar adres wordt op smoezelige briefjes geschreven, om toch vooral andere belangstellen den te kunnen helpen: „da's een goeie, daar moet je eens naar toe gaan". U wordt ontvangen in een gewone kamer zonder huive ringwekkende ornamenten, zonder zwarte kat, die tot de legende blijkt te behoren, en al naar gelang ge ongetrouwd of getrouwd zijt, trekt ge uit een spel zeven of negèn kaar ten. Wij willen 't nu eens niet hebben over die waarzegsters bij wie men even in een an dere kamer moet wachten en waar iemand voor u is, die vertelt, dat mevrouw Die en Die toch zo begaafd is, die u ervaringen met vroegere voorspellingen meedeelt en u dan zo ongemerkt uithoort en het argeloos vertelde even la ter aan de clair-voyante over brieft, die het u op haar beurt dan eenvoudig terugvertelt. Wij waren bij een waarzeg ster, die „eerlijk" werkte en die inderdaad dingen zei, die een toch al bijgelovige of graaggelovige bezoeker of be zoekster zouden kunnen over bluffen. Zelfs wij wérden even aan 't wankelen gebracht door enkele zogenaamde „fei ten". Bij nader inzien konden zij echter alle teruggebracht worden tot de routine van de „uitkruister": Immers, zij kent de suggestieve' kneepjes van het vak, zij kent de zwakke zijden van de mensen, zij spe culeert op hun bijgelovige nieuwsgierigheid en zij blijft al lijkt 't soms anders, toch al tijd vaag. Vraag 'ns feiten, feiten uit 't verleden, ge krijgt vage ant woorden, vraag naar feiten uit 't heden en de kaart ligt on gunstig, vraag dan echter naar de toekomst en ge. krijgt „brieven over 't water", „be zoekers over een lange weg", „uw huis ligt gedraaid", ge ontmoet een „weduwnaar" of „weduwe" of iemand die „scherp draagt", ge. nu ja, in de toekomst kunt ge zoveel krijgen, als de kaartlegster er zin in heeft en als gij het maar geloven wilt. Wij spra ken hierboven reeds van 999 per mille bedrog; de mensen, wij mogen wel zeggen de tal loze mensen die nog altijd stellig in kaartlegsters gelo ven, treffen vanzelfsprekend juist steeds die overblijvende per mille, bij wie geen bedrog is en bij wie al zoveel is uitge komen Een blik in 't kristal. Als tweede kwamen wij bij een „fakir", een kristalkijker. U zoudt denken, die zijn toch zeldzaam in ons nuchter Ne derland. Vergis u niet, zij zijn verre van zeldzaam. De hel derziende mededelingen, de voorspellingen wijken weinig van die der waarzegster af, slechts de entourage is fantas tischer en moet de suggestie in de hand werken. Een „Oos terse" heer, tulband, jacquet, zo'n vreemde mengeling van Europese beschaving en Oos terse mystiek. En dan de „kristallen" bol, waarin uit sluitend voor de beroepskij kers zelf beelden uit het verleden, heden en toekomst zich vertonen. Sta ons toe u een schoon verhaal te vertellen, het da teert uit de oorlogsjaren. Een goede kennis, die nimmer fan taseert en aan wiens woorden wij dus geloof mochten hech ten, vertelde ons het volgen de: Er was iemand bij een Oosterse helderziende geweest die de fakir had gevraagd naar de duur van de oorlog. De fakir had geantwoord, dat de oorlQg afgelopen zou zijn een maand na zijn dood (te weten de dood van de kennis van onze kennis). Het verhaal was op zichzelf langer, wij hebben het hier zeer kort ver teld, maar 't eind luidde: „Nu is die man veertien dagen ge leden gestorven en nu zullen we toch 'ns zien Tjonge, dachten wij, ja, men kan toch niet weten? Totdat wij datzelfde verhaal hoorden van een andere kennis over de zuster van een schoolvriend, die bij een bekende Oosterse „magiër" was geweest. Ook twee weken geleden gestor ven. Totdat wij het verhaal nog eens. hoorden van 'n jon gedame, die een vriendinnetje had en daar een nichtje van. Lezer, wij spelden u niets op de mouw, dit is historisch en mogelijk hebt ge indertijd dit verhaal ook zelf gehoord. Wij vernamen de historie daarna nog twee maal, in gewijzigde vorm. Maar de oorlog heeft nog jaren geduurd.Ge blijft lezer, nog voortgeloven in kristalkijkers, fakirs en voor spellende Oosterlingen? Het zij zo. Wij hebben onze tocht voort gezet lang§ somnambules, slaapsters, zigeunerinnen, kof fiedikkijksters (die zijn er heus nog), doch wat zullen wij u daarvan vertellen? De slaapster, die na betaling in trance schiet, in haar boven- sferige droom voorspellingen orakelt.... onsmakelijk. De koffiedikkijksters in de volksbuurten van de grote stadZij blazen in een kommetje gevuld met koffie dik en uit de figuurtjes, die ontstaan, ontvouwt zij u met onfeilbare zekerheid de toe komst. Blieft u nog een kom metje? De zigeunerin, die voor ons nog de meeste charme heeft, waarbij de fantasie nog 'tmeest spreekt, waarin het meeste „avontuur" zit, roman tiek. De handlijnkunde heeft trouwens overtuigde aanhangers. De mens is niet meer gelovig, maar bijgelovig Voorspellingen.... heden, verleden en toekomst. Boeren bedrog. Vel enrichten hun le ven in naar de lijnen, die de waarzegster heeft uitgestip peld. Uw verloving zal uitra ken; het meisje maakt haar „Ons Genoegen". Naar wij uit goede bron ver nemen, heeft de Gem. Toneelver eniging „Ons Genoegen" weer een stuk in studie genomen en wel het prachtige werk uit deze tijd „Op offering", toneelspel in 3 bedrij ven door Joh. v. Gogh en Jac, Braun. Zij hopen dit stuk binnen af zienbare tijd ten tonele te bren gen. Wij wensen „Ons Genoegen" veel succes toe. D.E.S. voor de film. Zondag a.s. komt D.E.S. voor de film. Een sterke 2e klasser komt op bezoek en deze gelegen heid wordt benut om het hele DES-huishouden te verfilmen. Voor de aanvang van de wed strijd wordt een parade gehouden van ale DES-elftallen, zowel se nioren als junioren. De nieuwe junioren worden geïnstalleerd en de oudste senioren iftet een korte plechtigheid aan de senioren-af deling overgedragen. De verkiezing van een nieuw elftalcommissie zal eveneens op 't veld plaats vinden. De aftredende leden zijn: P. Vloemans, P. van Laarhoven en J. Mosselveld. De aftredende leden zijn herkiesbaar, terwijl candidaten kunnen worden ingediend schriftelijk, gesteund door minstens 5-senioren-leden, vergezeld door een bereidverkla ring van de candidaat, dat hij zijn benoeming aanvaardt. De film-opname vangt om half drie aan. Daar alle spelers in shirt moeten optreden, wordt dringend verzocht tijdig aanwezig tez ijn. Koninginne-dag; Zoals te verwachten was is Koninginne-verjaardag zeer kalm verlopen. Waar alle bedrijven werkten, zat er ook bij avond de stemming niet zoals op een vrije dag in. Het verzoek om te vlag gen is spontaan beantwoord en de laatste vacantiedag der kinde ren gaf deze gelegenheid hun oranje-gezindheid op alle mogelij ke wijze te demonstrei'en. Vanaf de vroege morgen tot nog na de beide harmonieën hun rondwan deling besloten, groepten ze in kleurige stoetjes samen, om zin gend van „Ox-anje Boven" hun verknochtheid aan de geliefde Vorstin uit te jubelen. Om half acfit trokken Apollo en Euphonia voor een muzikale rondwandeling door de straten, omgeven door een zingende scha re jongens en meisjes, waarvan menige oi'anje lampions meedroe gen. In de zalen was het op de oranje-bals slechts matig dxuik. Kaatsheuvel vierde Koninginnédag ongetwijfeld volgens de bedoelin gen van de jarige Vorstinne. Duivensport. Zondag hield de K.C.C. een wedvlucht voor jonge duiven van uit Compiègne. Eerste duif om 11.49.59; laatste prijswinnende duif 12.37.49. Uitslag: 1, 9. '11, 15. 16, 18, 20, 24, 25, 27, 31, 48, 57 Fr. van den Assem; 2 Jac. van Riel; <3> 45 Ant. Priems; 5 J. Brent; 6 G. v. d. Linden H.; 7, 47 A. Zwaans; 8 A. de Bie; 10 C. van Wezel; 12, 52 A. v. d. Ven; 13 M. Lens- veld; 14 Theo Netten; 17 W. Oomes; 19, 23, 39 J. van Hees- wijk; 21 L. Ververs; 22, 51 J. Zijl verloving af; U zult over een groot water gaan; de jonge man Ach, waarom voor beelden te geven, wij kennen die voorbeelden toch allen. En tochU, niet, lezer, en wij niet, maar anderen zullen naar de voorspellers blijven gaan, naar de kaartleggers, waarzegsters en kristalkijkers. Het bijgeloof zal \yel onuit roeibaar blijven. Wij weten, dat wij de grote schare toe komstnieuwsgierigen, de on gezonde en ziekelijke nieuws gierigen niet genezen hebben van hun waan, dat zij de spe culatie op hun lichtgelovig heid zullen blijven zoeken. En zij, die daarop parasiteren, de voorspellers, de handige spe culanten, die leven aan de zelfkant van het menselijk verlangen naar weten, zullen er nog lang profijt van trek ken mans; 26, 56 J. van Riel; 28 P. v. d. Velden; 29 G. Kemmeren; 30Le o de Bondt; 32 M. J. van Wanrooij; 33 P. Zijlmans; 34 Chr. van Heeswijk; 35, 41 Jan Klis; 36, 50 Jan Laros; 37 Th. Ligt- voet; 38 G. v. d. Linden; 40 L. Mosselveld; 42 M! Lensveld; 43, 44, 54 H. Dekkers; 46, 55 Theo v. d. Ven; 49 A. Schrauwers; 53 Fr. v. d. Linden. Wedvlucht Dax. Van de wedvlucht vanuit Dax (Spanje) keerden tot heden vier duiven terug. 1 M. Lensveld; 2 A. Hoffman; 3 H. Klis en 4 M. van Wanrooij. Plechtige uitvaartdienst. Voor de zielerust van de oor logsvrijwilliger J. Luyten, die 26 Aug té' Kawali in Indië sneuvelde, wordt Donderdag 4 September in de St. Josephkerk om half 10 een plechtige Solemnele Uitvaart dienst gehouden, waarop door tussenkomst van het bestuur van het R.K. Thuisfront alle onders van de jongens in Indië zijn uit genodigd. Kaatsheuvel zal door een spon tane deelname opnieuw zijn sym pathie betuigen bij het smartelijk verlies dat de familie Luyten- Vissenberg door dit verlies heeft getroffen. Biljartwedstrijd voor R.K. Thuisfront. Zondag 9 Sept. organiseert de Bilartvereniging „Ons Genoegen" in café De Efteling bij de heer A. Vugts een interessante biljart wedstrijd tussen een achttal pro minente biljartfiguren uit de om geving ten bate van het R.K. Thuisfront. Er worden partijen gespeeld van 200 caramboles tus sen de heren W. Emmers, W. Kamp, P. Netten en C. Soe'ter- boek te Kaatsheuvel, Ad. van Croinvoirt en P. van Huiten Waalwijk en J. Geerts en P. van Mook, Breda. De twee beste spe lers strijden om de ere-medaille. De wedstrijd vangt aan om 3 uur en zal vermoedelijk de gehele Zondag in beslag nemen. Door voorverkoop van steunkadrten zal getracht worded de recette van R.K. Thuisfront te verhogen. Vliegerwedstrijd. Voor de tweede maal werd op 31 Augustus de vliegerwedstrijd van de St. Jans- en St. Bernar- dusschool gehouden. Een paar weken terug sneuvelden, door een teveel aan wind, zoveel vliegers voortijdig, dat een herhaling no dig bleek. Nu had het er in het begin wat de schijn van wegens te wei nig wind dat heb hele geval opnieuw op niets zou uitlopen, maar dank zij de prima kwaliteit van de vliegers, ging de wedstrijd door. Ondanks de veel te geringe deelname was er vrij veel ver scheidenheid van inzendingen: platte vliegers, windscheppers, vierkanten, zeshoeken, strandvlie- ger en zelfs was er een jeugdige deelnemer die de moed had gehad met een zelfgemaakte miniatuur fokker voor de dag te komen. Na een uur op en neer lopen waren we dan zo ver, dat nage noeg heel het luchtleger in hogere sferen had gezweefd. De jury had haar plicht gedaan en ieder deel nemer was zorgvuldig getaxeerd voor móóie vlieger, mooi staan en hoog staan. Toen na 't einde van de strijd de deelnemers als één man voor de jury verscheen, bleek dat Tini Zwaans beslag had weten te leg gen op de eerste prijs, zijnde een TYi meter hoog vliegtuig met „motor". Hier volgen de uitslagen: Tini Zwaans 67 p.; Hans v. d. Velden 62 p.; Jos. van Heijst 60 p.; Henk Klijsen 58 p.; André Heijs 58 p.; Willy de Kort 56 p.; Frans Beerens 55 p.; Sjaak Em mers 54 p.; Leo Damen 53 p.; Nico Nagtzaam 52 p.; Sjaak Bie- kelmans 48 p.; Jan van Riel 46 p.; Frans Brekelmans 43 p. Agenda. Donderdag 4 Sept. 8 uur repetitie Gemengd koor Bel Canto. Zondag 7 Sept. 3 uur Biljartwed strijd café De Efteling. Maandag 8 Sept. 8 uur Repetitie harmonie Apollo. 8 uur Repetitie Gem. koor Bel Canto. Dinsdag 9 Sept. 7.30 uur Oefen avond E.H.B.O. in de §t. Jans- school. Woensdag 10 Sept. 7.30 uur Re petitie harmonie Kon. Muz. Gez. Euphonia. BERKDIJK. Geslaagd. Te Tilburg slaagde voor bet diploma A Schoenhersteller dhr. J. de Nijs, die zijn opleiding ge noot bij de heer Rechter te Dru- nen. LOON OP ZAND. Viering verjaardag van onze Vorstin. Op uitdrukkelijk verzoek van onze Koningin en tevens van het Oranje-comité, werd de verjaar dag van onze Koningin op sobere wijze gevierd. De fabrieken werk ten gewoon door, doch in de avonduren kwamen onze beide harmonieën in actie en maakten een muzikale rondwandeling door ons dorp, waarbij de belangstel ling vooral van de kinderen zeer groot was. Door de Kon. Harmonie So phia's Vereniging, werd een sere nade gebracht bij de Zeereerw. Heer Pastoor in verband met het behalen van de eerste prijs te Bla- del op Zondag 17 Augustus in de Wimpel-afdeling. Door de Zeereerw. Heer Pas toor werden tot het bestuur en leden der Sophia's Vereniging woorden van felicitatie gesproken, evenals tot hun nieuwe directeur de heer H. van Abeelen. De har- mpnie behaalde in de 14 jaren dat Pastoor Schoenmakers hier werk zaam is 5 maal de eerste prijs, w.o. de Wisselbeker der Nederl. Federatie, het vaandel hiervan en thans de wimpel. Hij sprak de wens uit, dat zij nog vele lauwe ren zouden behalen, waarvan hij gaarne getuige was. Dui venwedstrij d. Zondag hield de duivenvereni- ging „De Luchtbode" een wed vlucht vanuit Compiègne. Afstand 300 km. Deelname 70. Los 6.45 uur. Aankomst le duif 11.50.22. Aankomst laatste 12.26.35. De uitslag was als volgt: F. Damen 1, 2; C. v. d. Velden 3; J. Snoeren 4, 5; A. v. d. Vel den 6; A. van Leeuwen 7; M. v. d. Velden 8; H. v. d. Linden 9, 11; P. v. d. Velden 10; H. v. d. Velden 12; A. Verschuuren 13; Gebr. Nieuwenhuizen 14; A. van Dongen 15; H. Schoenmakers 16; A. Jansen 17, 21; M. Vera 18; C. v. d. Sanden 19; M. Ven 20; C. van Dongen 22, 23. Overduif M. v. d. Ven. Uitslag Herenthals. Jonge dui ven; 50 km. Deelname 98. Los 9.30 uur. Aankomst eerste duif 10.17.35. Laatste duif 10.29.23. W. Vera 1, 32; M. v. d. Vel den, 2, 4, 11, 21; G. Vermeer 3, 6, 10; G. Bruurmijn 5; H. Beunis 7, 8; A. Beerends 9, 35; Gebr. Nieuwenhuizen 12, 16, 22; Gebr. IJpelaar 13, 14, 30; W. Wouters 15: C. van Dongen 17; P. v. d. Velden 18, 23. 29; Jac. Vera 19; W. van Riel 20; A. Verschuuren 24, 25, 31; J. Snoeren 26; A. Jansen 27; J. v. d. Velden 28; H. v. d. Linden 33; M. Maas 34, 36. Oude duiven, Herenthals: M. Vera 1, 7; G. van Gompel 2; L. v. d. Sanden 3, 8; M. v. d. Vel den 4; H. Beunis 5; J. Freijer 6: Junioren: M. van Abeelen 1, 2; L. van Loon 3; G. van Berkel 4, 5; G. van Halteren 6. Uitslag kampioenschappen Ou de duiven. Vitesse: C. v. Dongen 1, 3, 5; A. Beerends 2, 10; H.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 5