GEMEENTERAAD WASPIK. In de Gouden Vallei NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING UIT DE PROVINCIE. FEUILLETON Terry en Berry in t DE BRIL VAN SULTAN SAR» sloot de heer Weiter en bedenk, dat twee jaar geleden ons land geëerd, geacht en gezien was in de wereld en dat het weer zo kan worden als gij dat wilt. OOST-INDONESISCHE DELEGATIE BEZOEKT DE HOOFDSTAD. De in ons land vertoevende Oost-Indonesische delegatie heeft Dinsdag een officieel bezoek aan de hoofdstad gebracht. Het ge zelschap, met aan het hoofd Soe- kawati, president van Oost-Indo- nesië, en Hamid II, sultan van Pontianak, bezocht 's morgens de diamantslijperij van Asscher en werd na een rondvaart door de grachten en een lunch in het Am- stel-hotel officieel door het ge meentebestuur op 't stadhuis ont vangen in de feestelijk versierde raadzaal. RIJKSCONFERENTIE VOOR WEST-INDIË. Misschien nog deze maand. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de Nederlandse regering de Rijksconferentie met de vertegenwoordigers van West-In- dië nog deze maand bijeen te roe pen. Nadere mededelingen hier over kunnen zeer binnenkort wor den verwacht. DE „WILLEM BARENDSZ" BEGIN OCTOBER TER WALVISVANGST. De walvisvaarder „Willem Ba- rendsz zal vermoedelijk begin October naar het vangstgebied in de Zuidelijke IJszee vertrekken. Het schip is gedurende de afge lopen maanden in Amsterdam voor het a.s. seizoen klaar gemaakt. Er zijn verschillende verbeteringen aangebracht, terwijl de accomoda- tie is vergroot. Aan boord van de „Willem Ba- rendsz" zullen thans vrijwel uit sluitend Nederlanders te werk worden gesteld. Op de acht ja gers welke te Kaapstad „over winteren" bevinden zich echter ook Noren en Zuid-Afrikaners. HET BUITENLANDSE BE ZOEK AAN DE KON. NED. JAARBEURS. Tijdens de exportdag van de Koninklijk Nederlandse Jaarbeurs, hebben tal van buitenlandse be zoekers een bezoek aan de beurs gebracht. In het Paviljoen van de Buitenlandse Dienst hebben zich zakenmensen en vertegenwoordi gers gemeld uit vele landen. Be halve Belgen, Denen, Engelsen, Fransen, Zwitsers en Oostenrij kers trof men er bezoekers uit de Ver. Staten van Amerika, Brits- Indië, China, Palestina en Zuid- Afrika. Op deze eerste exportdag ging de belangstelling der vele buiten landse kopers in het bijzonder uit naar de agrarische- en zuivelpro ducten en naar de producten der Nederlansde zware industrie. Voorts bestond grote belang stelling voor plastics, textielgoe- deren en schoenen. (Jb.) MUNCHEN OPGEFRIST door kunstmatige regen. Dena, het Duitse nieuwsagent schap in de Amerikaanse zóne, meldt, dat het in Munchen onge veer 40 minuten lang geregend heeft. De regen werd kunstmatig verwekt door het uitstorten per vliegtuig van 'n halve ton kool- dioxyde op stapelwolken. Dit ex periment is het vierde van een reeks experimenten, waarmede men enige dagen geleden begon nen is. HET „LAATSTE WOORD" IN INDO-CHINA. Emile Bollaert, de hoge com missaris van Frankrijk in Indo- China, heeft de Vietnamezen een nieuw voorstel gedaan, dat, naar hij zeide als geheel moest worden aangenomen, daar Frankrijk het anders als afgewezen beschouwt. Binnen het verband der Franse unie zouden de Vietnamezen het bestuur over Indo-China in han den krijgen. Frankrijk echter blijft verantwoordelijk voor 's lands bui tenlandse politik. Het volk van Indo-China zal voorts zelf representatieve licha men moeten instellen, een recht spraak, een financieel systeem, onderwijs, gezondheidszorg, zon der Franse inmenging. Franse troepen zullen in Indo- China blijven, echter alleen voor de nationale verdediging des- lands; voor de binnenlandse vei ligheid zullen de provincies zelf zorg moeten dragen. Bij geschillen tussen de ver schillende staten van Indo-China zou de hoge commissaris als ar biter kunnen optreden. Deze zal er ook op toezien dat een speciale status wordt ingesteld voor de minderheden in Zuid- en Noord- Indo-China. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, zal Bao Dai, de voormalige keizer van Indo-China die sedert zijn troonsafstand, twee jaar geleden, te Hongkong in bal lingschap leeft, eerlang naar Indo- China terugkeren, om er ander maal de itiacht in handen te ne men. De Franse regering zou het daarmede eens zijn, mits de meer derheid van het volk hem als lei der aanvaardt. Hondenpenning ingevoerd. Nieuwe straatnamen. Woensdagavond 10 September kwam de raad der gemeente Was pik onder voorzitterschap van Burgemeester Couwenberg in openbare vergadering bijeen. De leden Verduijn en van Gorp waren met kennisgeving afwezig. Na de opening installeerde de voorzitter het nieuwe raadslid de heer W. de Glas; na het afleg gen yvan de eden, heette de voor zitter hem namens de raad wel kom en hij hoopte dat hij mee zou werken om de prettige samenwer king die steeds de raad geken merkt had te bestendigen. Tevens maakte hij van de gelegenheid ge bruik de heer Baeten namens al len te danken voor hetgeen hij als raadslid voor de gemeente had gedaan, in het bijzonder voor hei werk dat hij kort na de bevrij ding als leider van de herstel werkzaamheden ten bate van de oorlogsslachtoffers heeft verricht. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Verscheidene Ingekomen stuk ken werden voor kennisgeving aangenomen. Aanbieding gem.-rekening 1944. Het nadelig saldo volgens de rekening, 20.505.50, gaf geen juist beeld van het werkelijke re sultaat van de dienst 1944, omdat bij het sluiten van de dienst nog 40.683.20 moest worden ontvan gen, zodat het netto-batig saldo eigenlijk 14.304.18 bedraagt. Hoewel het aanbieden van de rekening wegens de oorlogsom standigheden enige vertraging had ondervonden, bracht de voorzit ter toch dank aan de ontvanger en de andere ambtenaren voor het vele en goede werk dat zij in deze verricht hadden. Hij wees vervol gens de heren Timmers, van den Broek en Gijsman aan om zitting te nemen in een commissie van onderzoek. Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en in vordering ener belasting op hon den. Deze verordening voerde de hondenpenning wederom in en verhoogde de belasting op loslo pende honden tot 6.— en ver laagde de belasting op vastliggen de honden tot 3.—. De heer v. d. Broek merkte hierbij op dat hiermede het euvel van de loslopende honden nog niet uit de weg geruimd was en stelde voor in de zomermaanden de honden vast, te laten leggen of onder geleide los te laten lopen. Hierop antwoordde de voorzit-, ter, dat alles zo regelen dat het volmaakt was, niet mogelijk was. Hij meende dat het invoeren der hondenpenningen en het verhogen der belasting, zö niet een afdoend dan toch een zeer probaat middel was. De heer Brokx opperde o.a. ook als bezwaar dat er vele honden liepen van Capelle en Raams- donk, die geen penningen droe gen, zodat men nooit kon weten of het een strafbaar geval was. De Voorzitter zeide dat de uit voering van de wet Hondenbelas ting altijd en overal moeilijk bleef, maar ook het ogenblik had den zij het meeste last van eigen honden. Z. h. st. accoord. Voorstel tot wijziging Algemene politieverordening. Het was achteraf gebleken dat de aanvulling op de verordening betreffende het sluiten van café's tot 's Zondags 11 uur v.m. over bodig was, daar een vroegere ver betering hierin reeds voorzien had. Z. h. st. accoord. Voorstel tot herstrating van het „Dijkje". Buiten 't reconstructieplan voor de gemeentwegen om had Ir. van d. Mast de opdracht gekregen een plan te maken tot bestrating van het Dijkje. De firma die bij de aanbesteding van vorengenoemd plan het laagst ingeschreven had, zal het werk uitvoeren voor 5895.—. Z. h. st. accoord. Voorstel tot 't uitbaggeren van de Kerkvaartse en Vrouwkens- vaartse Haven. In een vroegere gemeenteraad had men reeds in principe tot het uitbaggeren van beide havens be-, sloten; het advies-bureau voor Ci- viel-Ingenieurswerk had opdracht gekregen een plan te ontwerpen; de kosten waren geraamd op 27.700.—de fa. Ruijtenberg die uiteraard hierbij sterk geïnteres seerd das, had zich bereid ver klaard een bijdrage te verlenen van 7500.—, voor welke geste de voorzitter genoemde firma bui tengewoon erkentelijk was. De heer Brokx had zich laten vertellen, dat men van plan was bij het afsluiten van het Oude Maasje de Kerkvaartse Haven te doen voortbestaan. Het gemeente bestuur had hier indertijd niets van gezegd. De Voorzitter antwoordde dat de zaak in onderzoek was. Dhr. Brokx moest het gemeentebestuur geen verwijt maken, want er was ngg niets officieel bekend. Offi cieus had men wel iets dergelijks vernomen en zich direct met een bepaalde instantie in verbinding gesteld om bijdrage in de kpsten aan de Kerkvaartse haven, die door deze afsluiting zouden ont staan. B. en W. waren in deze zeer diligent. De heer- Brokx merkte op dat er reeds een plan moest zijn, het geen de voorzitter bevestigde. En staat in dat plan dan of de Kerkvaartse haven in contact blijft, vroeg de heer Brokx. Er was in dat plan, aldus de voorzitter, inderdaad sprake van een haven die in contact moest blijven, welke dat was een zaak van de gemeente. Z. h. st. accoord. Voorstel tot invoering van straatnamen en straathuisnumme- ring. Meer en meer deed zich de be hoefte gevoelen om over te gaan tot invoering van straatnamen en een straathuisnummering, vooral ook voor de administratie. Bij het kiezen van straatnamen had men zich zoveel mogelijk ge houden aan de reeds in de volks mond bestaande namen, maar al tijd was dit niet mogelijk geweest. Een historie bezat Waspik niet, het enigste wat de voorzitter had kunnen vinden was dat rond 1720 Waspik zijn eerste schout kreeg in de persoon van Thomas Zijlmans, men zou een straat naar hem noemen. Ook naar Arnoldus Ver schuren, die in 1940 gesneuveld was, zou een straat genoemd wor den. Verder zou men de bevrij ders ook niet vergeten. De volgende straten zouden er bijgevolg zijn: Vaartje, Midden straat, Raadhuisstraat, Kerkstraat, Benedenkerkstraat, Diepstraat, Verlengde Diepstraat, School straat, Stationslaan, Parallelweg, Spoorstraat, Schotse Hooglanders straat, Engelse weg, Carmelieten- straat, Thomas Zijlmansstraat, Ar noldus Verschurenstraat, Canade- seweg, Vrouwkesvaartsestraat Dijkje en Veerstraat. Wethouder v. Dongen had be zwaar tegen de naam „Dijkje" zo als vele mensen en stelde voor hier Havendijk van te maken, waarmede alle leden accoord gin gen. Verschillende leden hadden eveneens bezwaar tegen de naam Schotse Hooglandersstraat, die veel te lang was. Dhr. de Glas stelde voor om bij Zijlmans en Verschuren op het naambordje een kleine levensbe schrijving te zetten, zodat het na geslacht ten allen tijde zou weten VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 5) O, het is niets! haastte ze zich te zeggen toen Alan naar haar keek, met een blik vol medelijden. Heeft hij veel geslapen? Tamelijk veel; soms was hij wat onrustig, maar dat kunnen wij niet anders ver wachten. Wat bent u toch vrien delijk. Mag ik het eigenlijk wel toelaten dat u zulk werk voor ons doet? Verpleegsterdiensten zijn in het geheel niet vernede rend: ik ben nu wel gewoon aan hard werken! Is het dan niet altijd zo geweest? Neen. Tot mijn vijftien de jaar was ik heel vrolijk en onbezorgd. Moeder was toen nog in leven. Ik had een gou vernante en zong en speelde en had. een rijpaard en een kamenier. Moeder was een lady, èn wat méér zegt: Ze was een knappe, tactvolle vrouw en heeft vader altijd op het rechte pad weten te houden. Wij hadden een boer derij ên een koffieplantage, dicht bij Durban, die ze bei de beheerden. Maar na haar dood liep alles in het hon derd. We hadden slechte oogsten en andere zware ver liezen en tot overmaat van ramp ging Vader aan 't spe len en drinken, zodat we bin nen korte tijd geheel geruï neerd waren. Toen gingen we voor een paar jaar naar Kim- berley, maar daar was Vader ook niet gelukkig in zijn „on dernemingen". Bevalt u het leven hier? Och, ik moet mij er wel in schikken! In ieder geval is het een heel vrij leven. Ik weet niet of ik mij ooit weer zou kunnen aanpassen aan de conventies van de beschaaf de wereld. En de mensen hier? Die zijn ruw; maar het gros is eerlijk, goedhartig en gastvrij. Dat heb ik tenminste ook ondervonden. Men zou er bij na met genoegen êen overval óp 't Veldt voor doorstaan, om de gastvrijheid hier in „de Gouden Vallei" te ondervin den! Eerlijk gezegd vreesde ik dat het ras van „de goede Samaritaan" was uitgestor ven, maar door u heb ik ge leerd dat ik mij daarin toch vergiste. Impulsief stak hij haar de hand toe. Zij nam die echter niet aan en keek van hèm naar het bleke gelaat van Malcolm. Tot mijn schande moet ik bekennen, Mr. Courtenay, dat ik niet veel meer afweet van het verhaal van „de goe de Samaritaan", maar mis schien had die wel zijn reden om vriendelijk te willen zijn voor de man die in handen van de dieven viel. Mogelijk was het niet uit zuivere lief dadigheid, en Zij voltooide de zin niet en verliet haastig het vertrek, terwijl Alan zich verwonder de over haar vreemde manier van spreken. Hij hoorde haar bezig in 't vertrek daarnaast, waar zij de kachel aanmaakte én de vloer veegde; even later hoorde hij gerammel van kopjes en scho teltjes en rook hij de lucht vdn gebakken spek. Het vol gend ogenblik riep ze hem voor 't ontbijt. Gaarne maak te hij van die uitnodiging ge bruik, want hij had de laatste dagen weinig gegeten en voel de zich uitgeput. Nan ging niet mee aanzitten. Ze bleef in de slaapkamer, ruimde die op en bette den patiënt het gelaat en de han den met azijn en water. Ze werd weggeroepen nog eer ze geheel klaar was, want er hadden zich al enkele klan ten gemeld in het warenhuis. Ze liet hen echter een paar minuten wachten, tot Alan ontbeten had en weer naar z'n vriend ging. Langzaam kropen de uren om. Het was heel warm en drukkend en naarmate 't ver der op den dag werd, was het ondraaglijk heet. Alan zette 't venster open, maar het leek buiten nog warmer dan bin nen en daar er zoveel stof in woei, achtte hij het maar be ter het te sluiten. De dokter kwam, verbond de wonde van Malcolm en gaf Alan enkele aanwijzingen, maar hij leek nu niet meer zo hoopvol gestemd als de vorige dag en ofschoon hij er niet openlijk voor uitkwam, be greep Alan zeer goed hoe hij vreesde dat de ondermijnende koortsen reeds waren inge treden. Vanavond kom ik weer, zei hij. Dien helen dag bleef Alan bij zijn vriend, hem steeds koelte toewaaiend. Waren ze toch maar weer in Engeland. Was Mrs. Courtenay er maar met haar zachte stem en haar engelengeduld. Zij had Alan altijd het ideaal van een lief dezuster geleken en nu kon ze niet eens haar eigen zoon oppassen. HOOFDSTUK III. Er volgde Tyeer een dag, zo mogelijk nog warmer dan de vorige en gedurende de avond waren de mannen in de can- tine nog eens zo luidruchtig als anders. Het was zelfs uit gelopen op een vechtpartij met harde scheldwoorden en met het breken van een ruit tot slot. Veel later dan anders was er rust ingetreden en het had Malcolm zeer veel kwaad ge daan. Hij had dien nacht nog erger koorts gehad en zo ge ijld dat Alan er zelfs Nan bij geroepen had. Gelukkig had de aanraking van haar koele hand en de suggestieve uit drukking van haar mooie ogen hem tot kalmte gebracht. De nachtwaken hadden ze zo verdeeld, dat Nan de eerste en Alan de tweede vier uren had genomen. Op de middag toch had zij het veel te druk met het bedienen in het wa renhuis, om Alan enige ver lichting te kunnen geven, maar een paar maal' op den laten middag had Nan gezorgd dat de kaffervrouw hem een uurtje afloste, terwijl hij zijn maaltijd gebruikte of even wat beweging nam. Oude Natabele zat dan rus tig in een hoekje ineengehurkt met de ellebogen op de knie- en haar kin op haar handen steunend en bleef steeds de patiënt in het oog houden. Toen de derde dag voorbij was, keek de dokter al hoogst ernstig. Hij trok Nan wat ter zijde en waarschuwde haar, dat er vóór den avond een verandering zou intreden. Als hij na deze crisis in slaap valt en bij 't ontwaken bij bewustzijn is, dan zal hij het er wel bovenop halen. Dus vóór alles, houd hem kalm! Een paar uur rustig slapen kan voor hem de redding van zijn leven beduiden. Ik zal mijn best doen, antwoordde Nan. Ze deed de dokter uitgelei de tot aan de deur en stond hem nog enigen tijd na te kij ken met dro^yen blik. Ze hoorde Malcolm kreunen en haar hart kromp ineen van medelijden met hem en met zijn arme moeder in Engeland, die in het geheel niets afwist van het gevaar waarin haar zoon verkeerde. Hij was im mers stervende? Dit had de -dokter zo goed als gezegd. Hij was stervende en de hand die dien noodlottigen kogel ge schoten had, was die van haar vader! (Wordt vervolgd) •waarom men die. namen gekozen had. De Voorzitter was dit inder daad ook van plan. Wethouder van Dongen zag deze geschiede nissen gaarne behoorlijk in het archief beschreven. Z. h. st. accoord. Voorstel tot benoeming van een commissie ex art. 8 Woonruimte wet. Voorgedragen werden de heren A. Brokx, A. van Gorp, A. Kamp, L. Kuijsters en L. Verduijn. Tegen het feit dat de heer L. Kuijsters, wethouder, op de voor dracht als voorzitter stond aange geven, had de heer Brox bezwaar. Er was nog geen commissie be noemd, men wist nog niet of de leden het zouden aannemen en toch sprak men al van een voor zitter. Was dat omdat B. en W. de teugels zelf in handen wilden houden? De voorzitter antwoordde dat de heer L. Verduijn vroeger ook altijd voorzitter was geweest, maar de leden waren geheel vrij in het kiezen van hun voorzitter. De commissie had bovendien over het algemeen veel meer rechten en bevoegdheden dan de vroegere. Alle op de voordracht staande leden werden met meerderheid van stemmen gekozen. Voorstel tot het aanvragen van een aanvullend bouw- en grond- voorschot t.b.v. 8 arbeiderswonin gen. Het grondvoorschot bedroeg 239.09^2 en het aanvullend bouwvoorschot 1.563.90. Z. h. st. accoord. Voorstel tot het machtigen van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldlening van ten hoogste 100.000. Z. h. st. accoord. De voorzitter vroeg nog even de aandacht van de leden voor de centrale verwarming van het ge meentehuis. Deze had al jaren niet goed gebrand en de eerste ketel was in 8 jaren tijd kapot gebrand. In 1946 had men een nieuwe aangeschaft, die echter ook niet wilde branden. Nu had men een vuur- en een rookproef genomen, en was gebleken dat de schoor steen op verschillende plaatsen lekte. Wilde men van de winter niet zeer veel kolen verstoken en toch vaak in de kou zitten, dan zou er een nieuwe schoorsteen moeten komen. De voorzitter had nog geen tijd gehad om met een Voorstel te komen, maar hij vroeg toch de toestmming van de raad om tot het bouwen van een nieu we schoorsteen over te mogen gaan, welke toestmming alle leden gaven. Daar er niets meer aan de or de was werd de openbare verga dering gesloten. INTERNATIONAAL BEZOEK. Zoals wij reeds vroeger - mede deelden zou een internationaal ge zelschap van bij de schoenindus trie betrokkenen een bezoek bren gen aan onze gemeente. Thans kunnen we daaromtrent enige nadere bijzonderheden ge ven. Op 22, 23, 24, 25 en 26 Sep tember wordt te Hilversum ge houden het Internationaal Congres van het B. I. C. (Bureau Interna tional pour la defense du Cuir en de la Chaussure) Hieraan zullen deelnemen dele gaties uit Nederland, België, Frankrijk, Luxemburg, Zwitser land, Zweden, Groot-Brittannië, Hongarije en Palestina en moge lijk hog andere landen; in totaal 100—125 personen. Op dit congres zullen de dele gaties der deelnemende landen rapport uitbrengen over de toe stand in schoenhandel en ambacht in hun land en voorts wordt een excursie gemaakt naar het Neder landse centrum van de schoen- en lederindustrie, Waalwijk, en naar de Zuiderzeewerken. Dit alles wordt gearrangeerd door de Vakgroep Detailhandel in Schoenen te 's-Gravenhage. Het gezelschap dat dus op Woensdag 24 September a.s. naar Waalwijk komt, zal bestaan uit vertegenwoordigers van handel, ambacht en industrie op het ge bied van schoenen. Daarbij zullen tegenwoordig zijn vertegenwoor digers uit bovengenoemde landen, b.v. uit Engeland 36 en uit Frank rijk 80 personen, totaal 125. Hier onder zijn verschillende buiten landse fabrikanten, vooraanstaan de maatschoenmakers, schoenher stellers. o.a. de directeur van het Rijksbureau in Frankrijk. Van Nederlandse zijde zullen bestuurs leden van de detailhandel en het ambacht met de commissie van ontvangst tgenwoordig zijn. Hier zullen bezocht worden de Rijksvakschool en de Timtur- schoenfabrieken. Het is de be doeling in de buitenlanden onze Nederlandse industrie en de vak opleiding op het gebied van schoenfabricage te laten zien. Deze trip wordt gearrangeerd door het Comité van Voorberei ding van het Internationaal Con gres van het B.I.C. Na bovenstaande bezoeken zul len de heren congressisten zich in Hotel De Twee Kolommen van de heer J. C. M. Winterink aan een Brabantse koffietafel verenigen. Wij hopen dat dit internatio naal gezelschap in Waalwijk een prettig en interessant verblijf zal hebben, waartoe allen die daarvoor in aanmerking komen, zeker gaarne het hunne zullen bijdragen. N BEZOEK AAN HOOFDKANTOOR. L.l. Donderdag brachten de agenten van het bijkantoor van N.V. Noord-Braband te Rotter dam met hunne dames op een excursie door Noord-Brabant, een bézoek aan het Hoofdkantoor dei- Maatschappij alhier. Daarna werd hun een koffie maaltijd in „De Twee Kolommen" aangeboden en brachten zij des middags een bezoek aan de Tim- tur-schoenfabrieken SCHOENEN OP DE JAARBEURS. De Volkskrant zegt in z'n ver slag over de eerste Jaarbeursdag o.m.: „De schoen- en leerwerkafde ling is zeer interessant. Er zijn met de hand beschilderde dames schoenen van een fabriek uit Waalwijk, die in de etalages van Bond Street of Rue Rivoli een ere-plaats zouden innemen. In Nederland zullen zij voorlo pig althans niet worden verkocht, als gevolg van de noodzakelijke economische en financiële beper kingen". KATHOLIEKE ARBEIDERSVROUWEN. Donderdag 25 September a.s. bestaat de Kath. Arbeidersvrou wen-organisatie Afd. Waalwijk 10 jaar. 's Morgens zal er om half zeven in de parochiekerk van St. Jan een H. Mis zijn en om kwart voor zeven in de St. An- toniuskerk, tot intentie van de K.A.V. 's Avonds om 7 uur wordt er een feestelijke bijeenkomst geor ganiseerd in de grote zaal vgn de R.K. Gildenbond, waarbij alle le den ipet hun echtgenoten zijn uit genodigd. Een toneelstuk in 3 be drijven „Moeder in Nood" zal de avond, waarvan het verdere pro gramma een verrassing blijft, be sluiten. DISTRICHT „DE LANGSTRAAT" N.B.B. Bovenstaand district zal een al gemene ledenvergadering houden op Zaterdag 20 September 1947 des namiddags 4 uur in hotel „Euphonia" te Kaatsheuvel. Agenda 1. Opening. 2. Notulen en ingekomen stuk ken. 3. Mededelingen. 4. Jaarverslagen en finantieel overzicht Districtsbestuur. 5. Bestuursverkiezing. 6. Bespreking Agenda Bonds vergadering 26-10-'47 te Den Bosch. 7. Verkiezing één of twee leden van het Districtsbestuur tot afgevaardigde en aanwijzing van de stemgerechtigde afge vaardigde ter Bondsvergade ring. 8. Vaststelling contributie vol gend verenigingsjaar. 9. Vaststelling begroting pen ningmeester. 10. Rondvraag en sluiting. HENK v. d. MUIJSENBERG SPEELT VOOR DE STOOTTROEPEN. De bekende Waalwijkse toneel speler Henk v. d. Muijsenberg speelde Woensdag j.l. de hoofdrol in het toneelstuk „Het spook in de vrijburcht", dat in het Casino te 's-Bosch voor de te Den Bosch gelegerde Stoottroepen vanwege de R.A.O. (Recreatie en Algeme ne Ontwikkeling) gegeven werd. Het stuk zelf is een nieuwe va riatie op een oud thema. Een papa-fabrikant tracht zijn dochters, gelokt door zakelijke voordelen, uit te huwelijken aan jongelui die het hiermee geenszins eens zijn. Langs allerhande complicaties en door middel van een spook- geschiedenisje dat echter niet erg duidelijk wordt opgelost, komt er te middernacht een zeer happy end. De spelers van Hertogstad-to neel waren geen van allen grote krachten, uitgezonderd v. d. Muij senberg, die met kop en schouder boven de anderen uitstak. Hij speelde met zoveel élan en gemak Onze vrienden die zich zo goed in het bos hadden ver stopt, werden volkomen door het vuur verrast. „Dat mooie eiland!" zei de Sultan droevig. „Er zit niets anders op dan dat wij Joes soef te lijf gaan", zei de Sir dar grimmig. „Dat is juist wat Joessoef van ons verwacht", opperde Berry. „Zit er dan iets anders op?" vroeg de Sultan. „Heer!" zei Terry plechtig, „wanneer ge mij een ogenblik Uw wonderbril leent, zal ik zeker een oplossing vinden". „Hm ja", gaf de Sultan toe, „want met zo'n bril heb je nog erg veel verstand nodig en dat is mij door de schrik een beetje in de baard geschoten". Terry zette de bril op en keek een ogenblik voor zich uit. „Ik heb het!" riep hij toen, „wij worden door de vlammen opgedreven. Lang zaam beweegt het vuur zich in de richting van Joessoef en zijn bende. Als wij nu zelf een eind in die richting lopen voor de vlammen zover zijn en dan het eiland voor ons óók in brand steken, wordt Joessoef uit zijn hinderlaag verjaagd door het vuur en wij lopen achter het vuur over 't afgebrande terrein op hem toe!" zijn moeilijkë rol, dat zijn spel ie ders bewondering afdwong, iets wat men van conferencier v. d. Muijsenberg niet kan zeggen. Half October komt Hertogstad toneel met hetzelfde stuk in Tha lia. Ieder die van gezond amuse ment houdt en eens een avond hartelijk wil lachen, moet dan ze ker een bezoek aan Thalia bren gen. VERGADERING BAKKERSGEZELLEN. De bakersgezellen hebben in 't gebouw van de R.K. Gildenbond de regeling inzake de vacantie- toeslag besproken. Indien 't ant woord van de patroons over 14 dagen niet binnen mocht zijn, zul len zij nogmaals bijeen komen teneinde hun standpunt te bespre ken. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Michiel A H, zv. H M Snoeren- Dingemans te Loonopzand Pe trus A M, zv. L J van Woensel- Baijens Godefrida M J dv. E H Hoevenaars-van Rijswijk Petrus J H F M, zv. L C Nieu- wenhuijsen-Geerts Petronella M, dv. H G M Danckaert-de Man Hubertus A P, zv. J van de Wiel-van der Pennen Mary L A, dv. H C van Nooij-van Loon -L Maria E, dv. J A Pennings van Veldhoven Andries P, zv. A Snijders-Bakkeren te Sprang- Capelle Paulus J M, zv. J A Pullens-van Wezel. Overleden: C J Verhulst, 69 j. te Waalwijk. Huw.-aangiften: J P van Huiten 25 j. en J van Iersel 28 j. beiden te Waalwijk J Koks 26 te Loonopzand en L C Schalken 33 j. te Waal wijk L Dollekens 46 j. en P Maas 42, j. beiden te Waalwijk A J P Dekkers 32 j. te Loonop zand en C M G van der Sanden 32 j. te Waalwijk. Gehuwd: H W C Sanders 28 j. te Loon opzand en E A M van Loon 26 j. te Waalwijk S J G Addink 24 j. te Rheden en H C Scholt 22 j. te Waalwijk Th. Kuijs 25 j. te Loonopzand en H P Kroot 23 j. te Waalwijk. Ingekomen: W Timmermans van 's-Grave- moer. Vertrokken: J S Wigant naar Maasdam J Brouwer naar Heerenveen W G M T van Vliet naar Vlaar- dingen A C P Verhoeven naar Made en Drimmelen C H van Alphen naar Zevenbergen W J Buijkx naar Loonopzand C M H Piepers naar 's-Bosch M J van Daelen en gezin naar Loonopzand M Coppens naar Loonopzand - A J Boot naar Megen ca. - J A M A van Oss naar Oisterwijk AAM Schoep naar 's-Bosch J H J Toorians naar Oisterwijk Th J E Dik- mans naar Tilburg A A Kip ping naar Dongen AM Klerx naar Eindhoven AP Vermeu len naar Oosterhout MG Huij- bers naar Venraij I C M van Haren naar Nijmegen AG Couwenbergh naar Dongen M T Verhoef naar Utrecht Th M F Verhoef naar Utrecht J F H Bolscher naar Cuijk ca. G W C J Dirks naar Venraij W J van Leijden naar Bergen op Zoom - AHM Duijvelaar naar Eindhoven J H Vermeulen naar Veghel. DEN BOSCH GAAT DE STOOTTROEPERS HULDIGEN. Het Regiment Stoottroepen, dat bij afwezigheid van overste v. d. Lutten, thans tijdelijk onder com mando staat van de majoor Ros- müller, zal Vrijdag 19 September a.s. zijn derde jaardag herdenken. De troepen die nu in Den Bosch liggen, zij zijn kortgeleden hier te ruggekeerd, zullen te dezer ge legenheid die dag om 9.15 uur v.m. op de Markt paraderen, waarna de Bossche burgervader de troepen zal toespreken. Om 10.20 uur ongeveer wordt op de Parade gedefileerd. Na de middag om 3 uur zullen de finale-wedstrijden om de door het Bossche gemeentebestuur be schikbaar gestelde wisselbeker, in de Frederik Hendrik kazerne te Vught plaats vinden. Deze wed strijden bestaan o.m. uit schieten, exercitie en diverse takken van sport. 's Avonds zetten de diverse ba- taillons en compagniën in eigen kring de festiviteiten voort. DE OISTERWIJKSE OPENLUCHTSPELEN. De opvoering in het Oisterwijk- se Natuurtheater van Shakespea re's „Midzomernachtdroom", on der regie van Ben Royaards, is een groot succes geworden. Meer dan 15000 bezoekers heb ben tijdens de 11, telkens uitver kochte, uitvoeringen, welke in de afgelopen maanden zijn gegeven, genoten van de uitstekende ver tolking door de Oisterwijkse „Ghesellen van den Spek". Zoals aan het einde der laatste uitvoering werd aangekondigd, ligt het in het voornemen van de Oisterwijkse lekenspelers in 1948 „de Leeuwendalers" van Joost van den Vondel ten tonele te brengen, zulks bij gelegenheid van de herdenking van het heugelijk feit, dat het in 1948 300 jaar ge- Jeden zal zijn dat de Vrede van Munster getekend werd. Er zal naar gestreefd worden van de Oisterwijkse Openlucht spelen in het komend zomerseizoen jets zeer bijzonders te maken. BRANDRAMPEN IN NOORD-BRABANT. Het aantal branden, dat in de laatste weken in onze provincie en speciaal in het Oostelijk ge deelte daarvan, heeft gewoed, is opgelopen tot meer dan 50. Have en goed van even zovele gezin nen is verloren gegaan. Uit alle delen van het land zijn zeer vele blijken van medeleven ontvangen door giften in geld en goederen, doch deze hulp op zich is ontoe reikend om de grote noodtoestan den, die door de branden zijn ont staan, op te heffen. Dit heert er toe geleid, dat een Rampencomité voor...Noord-Brabant is geformeerd Professor Dr. J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, heeft 't voorzitterschap van dit Rampen comité aanvaard, terwijl Jhr. Mr. J. Th. Smits van Oyen als waar nemend voorzitter fungeerrt. Verdere leden van het Comité zijn: Mej. Mr. M. Tjeenk Willink, Secretaris Generaal van Neder lands Volkshersfel. Mr. L. M. Hendrikx, Rijkscon sulent voor Sociale Bijstand van het Ministerie van Sociale Zaken. Jos. van Mackelenbergh, na mens het Nationaal Rampencomi té en het R.K. Huisvestingscomité. Mr. F. J. van Thiel, Voorzitter van Brabants Volksherstel. Jos. Zegers, Voorzitter van de Noord-Brabantse Christlijke Boe renbond, de Burgemeesters van de zwaarst getroffen gemeenten in Oost-Brabant. Uitbreiding van het Comité wordt nog overwogen. Het Rampencomité voor Noord- Brabant stelt zich ten doel: hulp te verlenen in die gevallen van brand in het jongste verleden, welke bij de abnormale droogte en daaraan toe te schrijven water gebrek zo'n omvang hebben ge kregen, dat van een „ramp" kan worden gesproken. Meer concreet is het doel van het Comité: een spoedige weder opbouw te helpen bevorderen, waarbij het zich beperkingen zal moeten opleggen op grond van voornoemd criterium voor hulp en de beschikbaar komende mid delen. Bij de uitvoering van zijn taak bedient het Comité zich van het apparaat van Brabant Volksher stel, welk lichaam reeds direct na de branden een hulpactie heeft ingezet. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de Australische consul-generaal, Eaton en de plaatsvervangend Britse consul- generaal, Lambert, bij hun bezoek aan het Nederlandse gebied van de sector Malang, bij Sinqorari, door de republikeinen zijn bescho ten.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2