In de Gouden Vallei NIEUWS UIT KAATSHEUVEL MIJMHAw" Gemeenteraad WAALWIJK FEUILLETON Uit de Provincie stedt werd door dit commando hard gevochten, o.m. tegen Duitse parachutisten. In Febr. 1945 trokken de sto ters mee in de grote actie over de Rijn en het 2e en 3e Bataljon trok Duitsland in. Een compagnie van het 3e ba taljon werd hierbij bij Brunswijk ingesloten, maar de stoters streden zolang, ofschoon het detachement Amerikanen zich reeds wilde over- .geven, tot de eigen hoofdmacht hen ontzette. Na de algehele bevrijding wer den de Stoottroepen ook voor de bevrijding van Indië ingezet, mo menteel bevinden zich 3 bataljons in Indië. Onvermijdelijk heeft de strijd of fers gevraagd en nog steeds sneu velen stoottroepers in Indië. Moge God hun strijd met de eeuwige vrede belonen. De jaardag-viering. De parade in Den Bosch van Vrijdag zou men plein der con trasten kunnen noemen. Aan de ene leant de tempel de: muzen, het Casino, daartegenover het sobere bisschoppelijk paleis, op het plein de soldaten, keurig op gesteld, onder de zwijgende lin den, die, hoewel het nog volop zomer is, reeds hun bladeren laten vallen, het geheel beheerst door het eeuwige gebed van Den Bosch, de St. Jan, uit welks binnenste donkere orgeltonen klinken, terwijl het carillon elk kwartier zijn tin telende geluiden over de stad zendt. De Minister van Oorlog overste A. H. J. L. Lievez, inspecteerde hier de troepen. De Burgemeester Mr. Loeff heette in een toespraak de troepen hartelijk welkom in zijn 'stad en zei namens de burgerij te spreken als hij aan zijn vreugde over de terugkeer van de Stoottroepen in het Bossche garnizoen uiting gaf. Hij beloofde dat de Bossenaren niets zullen nalaten de Stoottroe pers, die vanaf hun bestaan door nauwe banden met Den Bosch ver bonden zijn geweest, een aange naam verblijf te bereiden. De Commandant van het Regi ment Stoottroepen, Overste van der Putten, herdacht met een kort woord de gevallen kameraad. Spr. dankte de burgemeester voor zijn waarderende woorden en verzekerde hem dat ook de Stoottroepen verheugd waren naar Den Bosch te kunnen terugkeren; hij twijfelde er dan ook niet aan dat zij zich spoedig zullen thuis gevoelen. Inmiddels waren enkele recru- ten, die door hun geheel dezelfde kleding een prima indruk maak ten, door het lange staan (reeds 3 uur) in zwijm gevallen. Geluk kig waren enkele omwonenden zo vriendelijk de jongens met fruit en een frisse dronk te verkwikken. Na de mars door de stad vond de indrukwekkende parade plaats voor de autoriteiten, w.o. Minister Fievez, Mr. Loeff en Generaal Doorman, de sous-chef van de generale staf. Kolonel Sitsen, com mandant van het 3e oefencentrum (Zeeland, Brabant, Limburg en 'n klein deel van Gelderland), die in tegenstelling met de andere of ficieren in hun schitterende bui tenmodel-uniformen een eeenvou- dig battle-dress droeg, was para de-commandant. Aan de lunch in de Hut zaten naast de officieren, de soldaten- vertegenwoordigers van alle com pagnieën. In de namiddag vonden de slot wedstrijden om de Bossche wissel- beker plaats. Ik heb het voorrecht gehad een, gedeelte van deze wedstrijden bij te wonen, die bestonden uit schie ten, touwtrekken, veldloop en exercitie. Ondanks de warmte werd er vinnig gestreden om de prijs, de exercitie trok de meeste belang stelling, ook de recruten, die slechts 2 wtV:en onder de wapenen zijn toonden hun kunnen en ik moet zeggen, ze deden niet voor hun oudere wapenbroeders onder, het was perfect. Als U, geachte lezer, nog eens iemand tegenkomt dié beweert dat Nederlandse soldaten niet kunnen marcheren en excerseren, hetgeen helaas dikwijls gebéurt, dan moet U hem zeker naar de Stoottroepen sturen, zij zullen zijn bewering lo genstraffen. De beker werd tenslotte gewon nen door de 3e Compagnie onder luitenant Bakker. Kolonel Sitsens reikte de beker uit, vooraf hield hij een zeer be langrijke toespraak tot de solda ten, de Brabantse dagbladen von den het blijkbaar niet belangrijk genoeg een verslaggever naar de kazerne te zenden, geen courant heeft ook maar met een enkel woord over deze rede gerept.He- laas laat onze plaatsruimte niet toe de toespraak in zijn geheel op te nemen, ik ben reeds over mijn schreef gegaan. Kolonel Sitsens legde de nadruk op het Engelse woord teamwork. Als we iets doen, zegt spr., moe ten wij het gezamenlijk doen. de prestaties van heden tonen welke resultaten door team-work bereikt kunnen worden. In de burger-maatschappij is ook team-work noodzakelijk, maar in het militaire leven vooral moeten we geheel op elkaar zijn afge stemd. Spr. illustreerde dit met practische voorbeelden. Er zullen misschien in de strijd, aldus de kolonel, van li offers gevraagd worden, maar mijn vrin den, dan nog blijft teamwork een vereiste, de overlevenden moeten hun kameraden niet vergeten, dan nog kan men hen helpen, en zij die reeds hun eeuwig vaderland hebben gevonden, zullen ons ze ker gedenken, zij zullen het team work door hun gebed vervolma ken. Aan 't slot van zijn rede deel ie de kolonel mede, ,dat de comman dant had toegestaan het avond appèl te verschuiven van 20 uur naar 1 uur en dat in samenwer king met de kermis-exploitanten van de Bossche kermis was ver kregen dat de Stoottroepers over al slechts half geld behoefden te betalen. Het spreekt vanzelf dat deze mededeling met uitbundig gejuich werd begroet en dat ze ook van deze gelegenheid hebben gebruikt laat zich begrijpen. Prae-adviezen Prae-advies No. 79. Renteverlaging geldleningen. Sinds 1937, in welk jaar nage noeg alle geldleningen onzer ge meente werden geconverteerd of wel gecontinueerd tegen een lage re rente, bedraagt de rente van de meeste leningen VA voor de eerste 10 of 12 jaren en daarna 4 Die eerste 10 jaren zijn nu verstreken, zodat de hogere ren tevoet daarmede voor sommige le ningen automatisch ingaat, terwijl voor andere leningen de bevoegd heid tot het heffen der hogere ren te voor de geldgever in werking treedt. Daar de rente-standaard mo menteel beneden 4% ligt, hebben wij ons gewend tot de geldgevers met het verzoek de rente voor de 2e periode te verlagen. Tot nu toe ontvingen wij van bijna alle geldgevers bericht, dat zij bereid zijn de rente voor de 2e periode terug te brengen tot VA Enkele geldgevers hebben bij gelegenheid dezer rente-verlaging bezwarende bepalingen gesteld van belastingen op de hoofdsom. Door de meesten is de bezwaren de bepaling ingetrokken, twee ech ter hebben ze vervangen door een andere bepaling, waarbij aan de gemeente in voorkomende gevallen de bevoegdheid wordt toegekend de lening af te lossen binnen 3 maanden. B. en W. stellen voor de le ningsvoorwaarden met de diverse geldgevers te wijzigen zoals hier boven in het kort is aangeduid. Prae-advies No. 80. Commissie van Advies uitv. Woonruimte v/et 1947. Per 1 October a.s. zal in wer king treden de „Woonruimtewet 1947", welke wet enige wijzigin gen brengt in de thans ter zake bestaande bepalingen. Zo o.a. wordt de bevoegdheid tot vorderen, welke het thans be staande „Vorderingsbesluit Woon ruimte" aan de Burgemeester toe kent, in handen gegeven van Bur gemeester en Wethouders. Ook de gemeenteraden zijn in de uitvoering der wet betrokken, voor conversie in de toekomst, na- In een der eerstvolgende vergade- melijk de volgende: gedurende de ringen zullen wij diverse voorstel- eerstvolgende 5 jaren zal ver- len ter uitvoering der wet aan- vroegde of versterkte aflossing bieden. alsmede conversie uitgesloten zijn: Thans volgt het meest urgente gedurende de daarop volgende 5 ea wel een voorstel tot instelling jaren slechts tegen de koers van van een Commissie van Advies, \0VA% en gedurende de verdere a]s bedoeld in artikel 8, lid 1. der looptijd tegen de koers van 101%. „Woonruimtewet 1947". Deze Daar deze condities reeds meer Commissie toch moet door Burge zijn bedongen, stellen B. en W. meester en Wethouders worden voor deze te accepteren. i geraadpleegd, alvorens deze ge- Door B. en W. is in de daar- i bruik maken van hun bevoegdheid voor in aanmerking komende ge- I tot vorderen, enz. vallen ook verzocht te wijzigen de in de lenings-overeenkomsten voorkomende bezwarende bepalin gen betreffende het ten laste van de geldnemer (gemeente) brengen In onze gemeente bestaat reeds een soortgelijke commissie van ad vies, welke in hoofdzaak aan de vastgestelde richtlijnen voldoet. De commissie heeft getoond zeer geschikt te zijn voor haar taak en heeft deze ook met ijver en toewijding ten uitvoer gebracht. B. en W. stellen daarom voor haar leden en bloc op te nemen in de nieuwec ommissie, n.l. de heren: G. H. J. Steemers, Fr. Kemperman, en F. L. J. Dalleu en de commissie voorts aan te vullen met de volgende leden: Mej. J. C. Bramlage, maatschap pelijk werkster in'dienst dezer ge meente, als sociaal deskundige en de heer J. A. M. Kees, adj. com mies ter. secretarie, die voor een groot gedeelte met de administra tieve werkzaamheden inzake dezé materie is belast. Prae-advies No. 81. Aankoop grond voor zweminrichting, enz. Bij gelegenheid van de overna me van de zweminrichting „De Hoefswiel" van de Waalwijkse Zwemvereniging hebben B. en W. reeds te kennen gegeven, dat zij te zijner tijd met verdere plannen zouden komen inzake een zwera- gelegenheid in deze gemeente Zij hebben zich kort daarop in verbinding gesteld met deskundi gen en hebben met hen verschil lende opnemingen ter plaatse ge daan. Op de eerste plaats is grondig bezien de bestaande zwemge te genheid „De Hoefswiel". Daarbij is gebleken, dat voor inrichting aldaar van een behoorlijk geoutil leerde zwemgelegenheid grote grondverzettingen moeten plaats hebben, zodat daarmede hoge kosten gepaard zullen gaan. Daar bij is men dan in hoofdzaak nog gebonden aan de bestaande vorm geving en houdt men de excentri- se ligging der inrichting ten op zichte van de bebouwde kom der gemeente. Vooral voor in de toe komst mogelijk in te voe-en schoolzwemmen is dit een groot bezwaar. Handhaving van de in richting op hare tegenwoordige plaats zou noodzakelijk ook nocj andere werken moeten meebren gen, n.l. wegverbetering over vrij grote afstand. Tenslotte is dan nog het bezwaar, dat gedurende pl.m. 8 maanden van het jaar de inrichting aldaar bij de grote af stand van woningen totaal zonder enig toezicht ligt. Zij "hebben daarom daarna een tweede mogelijkheid bezien, n.l. het daarstellen van een inrichting in het „Galgenwiel". Ook daar zouden vrij kostbare grondverzet tingen moeten plaats vinden, is men eveneens sterk gebonden aan de bestaande vorm, terwijl de lig ging ook nog te ongunstig is, n.l. het algemeen te ver- van de kom, dat wede, >m vooral be zwaarlijk is voor ;hoolzwemmen. Zij hebben daar de deskundigen ui terrein, dat meer van het bewoon meente is gelegen bleken, dat de aan de Zuider Oosten van de Bi die zeer gunstig opzichte van de ook overigens a; den voldoen, die ken aldaar een geschikte en modi ting in te richten Aldaar zijn 1 twee sportterrei, benevens een spi deelte der gemei ite heeft zich daardoor vanzelf tot sport- en ontsp mningscentrum. Het is gunstig gel gen en de aard van de daar geit jen gronden is voor onze gemt :nte ook wel gunstig voor spor erreinen enz. Met het oog c de uitvoering in een plan vc r een zwemin- im. tenslotte met jezien naar een n de nabijheid deel der ge- Daarbij is ge- onden, gelegen jarallelweg, ten g. Snieelelaan, jn gelegen, ten jebouwde kom, de voorwaar- ;t mogelijk ma- alle opzichten ne zweminrieh- jmenteel reeds n in gebruik, ïltuin. Dit ge- al bestempeld richting aldaar hi verbinding gestel >ben zij zich in met de eige naars van de grq» ^en, gelegen ten Oosten van de teneinde ons te hun bereidheid terreinen. Daarbi wogen, dat aan aldaar ook voor van sportvelden er in dit opzicht van de bewoon' weinig ruimte bes moest de gemei noodzakelijke bel arbeiders sportterrein in is hun bekend, ri fende vereniging niet in is kunnen geschikt terrein de woningbouw po, n.l. sneller te bezien was, enigszins verrast wel billijk voor, door de gemeei hand wordt gel spreking met de reeds aangeduide zij dan ook o.m. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 8) Nu, als je je aan mijn verzoek houdt, dan zal ik ze allebei ten beste geven. Het was ineens doodstil toen Nan haar stem verhief en de eerste tonen helder door het vertrek weerklonken. Het lied dat zij- gekozen had was niet eens zo bijzonder mooi, zo min wat tekst, als wat me lodie betrof. Het was een hoogst eenvoudige ballade, maar gezongen door zo'n mooie vrouw en met zulk een welluidende stem moest ze wel indruk maken. Toen de laatste tonen dan ook weg stierven, weerklonk er een luid applaus, dat op een smee- kend gebaar van Nan een ge prevelde bewondering werd. Nu zal ik voor jullie een gedicht opzeggen. Wacht, ik moet even denken. Met gevouwen handen bleef zij even dromerig om zich heen kijken; toen wierp zij glimlachend het hoofd achterover en tot Alan's ver rassing beson zij het gedicht: De oude Matroos. Gedurende ruim een kwar tier hield zij haar gehoor niét alleen bezig, maar ze boeide het zó zeer, dat de mannen ademloos zaten toe te luiste ren. De „wilde dieren" waren inderdaad „getemd" door haar en door haar beide wapenen. En toch vond Alan iets onbe schrijfelijk pijnlijks in heel het toneel. De bewondering die haar blijkbaar zo aange naam aandeed had hem toch ook weer zo geërgerd en het was hem onmogelijk het ge dicht ten einde toe aan te horen Dus keerde hij terug naar Malcolm en vond die rustig slapen, terwijl Mata bele de wacht hield. Onmid dellijk bij zijn binnentreden stond hij op en trok zich ge ruisloos in de keuken terug, terwijl Alan met een dank baar hart neerknielde naast zijn vriend en genoot van diens heerlijke rust. Een mi nuut of zeven later hoorde hij Donald sluiten en even daarna stond Nan vóór hem, lachte hem toe en vroeg: Nu is het mij niet ge lukt de „wilde dieren" te temmen? Hij stak haar de hand toe en sprak op diep-bewogen toon: Hoe kan ik u ooit ge noeg danken? Maar het moet niet wéér gebeuren! Ik zou het niet kunnen hebben! Waarom niet? Ze keek naar hem met op getrokken wenkbrauwen, zo als haar gewoonte was als zij iets hoorde wat ze niet be greep. Als zij dit nu zelf niet voelde, dan kon hij haar toch niet zeggen hoe het hem eer een belediging dan een com pliment leek, om zo toege juicht te worden door een troep half-dronken - mijnwer kers. Toen hij bleef zwijgen ging zij dan ook voort: Mr. Courtenay, u heeft ze ker heel waOvoordrachtkun- stenaars gehoord, is 't niet? Nu, zeg mij eens ronduit; denkt u, dat, als ik in de ge legenheid was geweest om mij in die richting te bekwa men en te ontwikkelen, ik dan niet een goed actrice zou zijn geworden? Ongetwijfeld! antwoord de hij overtuigd. U bezit gro te schoonheid, een welluiden de, klankrijke stem en een treffende voordracht. Maar waarom vraagt u dit eigen lijk? Voelt u dan roeping om bij het toneel te gaan? O, ik zou dolgraag ac trice worden. U weet niet hoe gelukkig ik mij voelde toen ik vanavond dit gedicht op zei! Ik keek de kring eens rond en zag hoe ingespannen ze m'n voordracht volgden en wat een ontroering die bij hen wekte, want ik zag dui delijk hun gelaat! U zult zeg gen: Het was mijn werk niet, maar het genie van de dich ter dat hen zo zeer trof. In zekere zin is dit ook zo, maar wie van hen zou het vers hu voor zichzelve hebben gele zen? Of, als hij hier al toe gekomen was, zou hij dan wel de helft van de strekking be grepen hebben? Ik was de tolk. Ik heb hun die doen voe len. Ik ken mijn kracht en ik genoot er van. Ik voelde dat ik hen kon doen lachen en wenen naar gelang ik dat wilde en dit was mijn triomf. Wilt u wel geloven er was vanavond geen man in de cantine die mij iets zou ge weigerd hebben als ik 't hen gevraagd had. Zeker geloof ik dat. Maar Alan's stem klonk koud en er sprak een afkeu rende blik uit zijn ogen, wat Nan niet ontging. Volgens u is dit niet iets om trots op te wezen? vroeg ze schamper. Dat zei ik niet. Maar u zag er naar uit of u het toch zo opvatte. U vindt natuurlijk dat de hulde van een troep half-dronken mijnwerkers niet iets is waar je trots op hoeft te zijn. Nu, wat dit betreft, verschillen wij dus van mening, mr. Courtenay. Laten wij in dit verschil van mening dan berusten, Nan. Het zou wel de ondank baarheid ten top gevoerd zijn als ik, na wat u vanavond voor ons gedaan hebt, uw in vloed zou willen kleineren. Hij slaapt rustig; nu zal hij wel beter worden. Ja, en dan hoef ik niet alleen terug te gaan. Maar, Nan, zeg eens even: waarom nam je juist die sombere bal lade? Ze is tot een waar suc ces geworden, maar ik was er in het eerst bang voor met een gehoor als dit. Och, ik heb nu juist zo veel met dat ding op. Het stond in een boek dat Will Crosbie mij gegeven heeft. U kent Will toch? 'Hij is direc teur van de mijnen en een verbazend goed en rechtscha pen mens. Maar nu ga ik m'n „wapenrusting" afleggen en dan kom ik uw plaats inne men en gaat u naar bed. Even later kwam ze terug in haar gewone, katoenen japon en in Alan's ogen was ze zó veel mooier. meer grond in ken dan voor 'n alleen noodzake percelen, gelegei de Zuider Paral Zeine, zulks met tueel aldaar no andere sportte:^ dacht werd da; Terwijl ze een blik wierp op het bed, zei ze: Slaapt hij nog steeds? Dat is heerlijk! Ik geloof dat het gevaar nu wel geweken is, maar gaat u nu gauw naar bed, mr. Cour tenay. Over een paar uur zal ik u wekken. HOOFDSTUK V. Gedurende de veertien da gen die volgden, verbeterde de toestand van Malcolm zo snel dat hij al het bed ver laten mocht en aan de scha duwkant van het magazijn, onder een zeil, in een hang mat mocht liggen. Het groot ste deel van de tijd sliep hij dan, maar ook praatte hij dik wijls een ogenblik met Nan, of eens met een vriendelijke voorbijganger. De jongelui voelden zich enigszins verlegen, wat be treft hun financiën. De toe lage uit. Durban, waar Alan om geschreven had, was niet gekomen en ofschoon Nan hem verzekerd had dat ze hen volgaarne als niet-betalende logé's wilde hebberi, gedoog de Alan's trots volstrekt niet, om afhankelijk te zijn van de gastvrijheid van een vreem de. Malcolm vatte dit veel makkelijker op en had al her haaldelijk gezegd: Waarom zou je je daar nu zo druk over maken, man? Het geld zal immers wel ééns komen en als Nan er geen bezwaar in ziet om ons nog lang hier te houden, welnu dan. (Wordt vervolgd). baan, een hocke veld en dergl. Door de grote en de goede wil peeltuin, zulks jrgewissen van verkoop dier ïebben zij over- 3op van grond verdere aanleg >wenst is, daar in de nabijheid kom nog te ïikbaar is. O.m. te voor meer ïgen, n.l. bouw oningen, een uik nemen. Het t de desbetref- :r tot nog toe ,agen een ander vinden. Door versneld tem- XI aanvankelijk die vereniging Het komt hun lat haar thans de helpende ien. Bij de be- ger.aars van de jercelen hebben •ekening gehou- ter, dat de gemeente zelf aan die straat niet over voldoende bouw terrein beschikte en dit voor een deel eerst nog moest aankopen en voorts de omstandigheid, dat van overheidswege de eis gesteld was, dat de woningen vóór 1 Juli moesten zijn aanbesteed, waardoor in zeer korte tijd toch al reeds te veel voorbereidende werkzaamhe den moesten geschieden, zodat het gevaar ontstond, dat alles niet tij dig gereed zou zijn, brachten hen er toe voorlopig de bouw van al le 85 woningen ten name van de gemeente aan te vragen. Het Bestuur der bouwvereniging werd van een en ander op de hoogte gesteld. Teneinde echter de administra tieve moeilijkheden niet groter te laten worden, is het gewenst thans de nodige rectificerende besluiten te nemen, waarbij de beoogde splitsing van de 85 woningen over gemeente en woningbouwvereni ging wordt bewerkstelligd. Voorts stellen B. en W. voor de nodige bouwgrond aan de Wo ningbouwvereniging,, Baardwijk te verkopen, nl.: a. van de aangekochte bouw grond van de N.V. ..Ivo van Ha- ren's Schoenfabrieken" (aan de Oostzijde van de Baard v/ijkse straat) "het Noordelijk gedeelte, ter grootte van pl.m. 48,26 Aren tegen de aankoopprijs 2.50 per M2)vermeerderd met de kosten van ^e overdracht ten name van de gemeente ad 237.50 of pl.m. 0.03 per m2, wordt 2.53 per m2; b. van het perceel weiland van de gemeente aan de Westzijde der Baardwijkse straat het Noor den met deze c ïstandigheid en un plan betrok- wemgelegenheid jk is, n.l. alle tussen de speel- delijk gedeelte, ter grootte van plm. 19,76 Aren, tegen een prijs van 2.50 pèr m2, zijnde de prijs welke ter plaatse voor soortgelijke grond gebruikelijk is; een en an der behoudens de nodige goedkeu ring door het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken. Prae-advies No. 84. Bouw Bungalow. Door het Streekbureau „Vlij men" v/ordt namens het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw aan onze gemeente verzocht een zgn. Bun galow type D met schuur te bou wen, een en ander volgens ons gezonden bestek met tekening. De bedoeling is de woning na het gereed komen ter beschikking te stellen van een employé van het genoemde Streekbureau. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen en de woning te bouwen aan, de Burg. Smeele- laan. De verkoopprijs van bouwter rein aan de Burg. Smeelelaan is laatstelijk door Uw Raad op 3 October 1930 vastgesteld op 40 per M'. Rekening houdende mef de voor die straat gebruikelijke open bebouwing, is voor deze wo ning nodig een strook bouwterrein van 18 M', zodat de grondprijs, zonder bijkomende kosten, 720 bedraagt. Bij het opmaken der kostenbegroting is met dit bedrag rekening gehouden. De bouwkosten komen zodoen de in totaal op een bedrag van 7700.'— en de grondkosten op 1370.—. De huur is becijferd op plus minus 4.40 per week. tuin en de woni g van A. Kroot en wel over de 1 >lle diepte vanaf :lweg tot de le iet oog op even- aan te leggen inen, enz. Ge- hij aan een ijs- gemeenschapszin an de eigenaars zijn de desbetrlfende besprekin gen gelukt. Me|2 van de 11 ei genaars wordt tU>g onderhandeld. B. en W. steljen de raad daar om voor te bes) iten tot aankoop van de perceleal grond „stoppel- bloot 1947", elegen enerzijds van A. Kroot er andenzijds tussen de Zuider Para lelweg en de le Zeine en wel t gen de door het Prijzenbureau v <t te stellen pr'js, voorts om op| e Kapitaaldienst der begroting 7 een post daar voor uit te trek! en. Prae-adv :s No. 82. Vaststelling ve nenigvuldigings- cijfer Ondernem ïgsbelasting 1948, Volgens artik 1 19 van het Be sluit op de Ond rnemingsbelasting 1942 kan vóór 1 October van ieder jaar word n vastgesteld het vermenigvuldigi gscijfer voor de heffing van de Ondernemingsbe lasting in het t lastingjaar, dat l Januari d.a.v. invangt. Daar het monenteel nog onmo gelijk is een juit beeld te vormen van de financi le positie der ge meente in het jar 1948, omdat de begroting voor dat jaar nog niet opgemaakt is 1 Linnen worden op de eerste plaat en voorts omdat de gemeente-mening over 1946 nog niet is opge ïaakt, stellen B. en W. -voor het virmenigvuldigings- cijfer, n.l. 2,4, ian te houden. Prae-ads es No. 83. Won igbouw. Zoals medeg deeld werd in het Reddend Christendom". „Paus-avond". Vrijdagavond tegen half 8 stroomden de Kajotters van Berkdijk en Kaatsheuvel de K.A.J.-zaal binnen 0111 hun jaarprogram te openen. Het was aan hun gezichten te zien dat' zij gekomen waren 0111 iets bijzonders te verne men en waarlijk, deze avond stond in het licht van „Red dend Christendom" en wat Z. H. Paus -Pi us XII van de Kath. Arb. jeugd verwacht. De voorzitter, Jac. Stokker- mans. opendie met de groet, waarna werd gezongen: Voor uit gij jongens, onvervaard". Voorts verwelkomde de voor zitter allen, in het bijzonder de aalmoezeniers, vriend J. Gubbens en de kringleider v. Waalwijk. In het kort schet ste hij de geslaagde vavantie- trips, door de Kajotters on dernomen en gaf de wens te kennen dat allen vol liefde en toewijding aan het nieuwe jaarprogram zouden mede werken. Vervolgens werd de brief voorgelezen die Z. H. Paus Pius XII schreef bij ge legenheid van het Internatio- overal ontmoet men haar. Maar hier op deze avond moesten die Kaatsheuvelse jonge arbeiders zijn die thans elders verblijven. Voor het gróte gevaar dat er is, moe ten wij onze ogen niet slui ten, terwijl wij er ook niet bang voor moeten zijn. Als katholiek hebben wij 'n enor me taak te vervullen, maar vooral als katholieke jonge arbeider. Juist daarom wil de Kerk speciaal de aandacht vestigen op de jonge arbei ders. Nu vindt men nog va der, moeder, kinderen en ge zin. A communisme komt, is dat nummer één wat uiteen wordt gerukt. Daarom meer aandacht besteden aan de gezinnen. Het is zo jammer dat de Kajotters, bezield met enthou siasme en schone idealen, door vele ouders, misschien onbewust, worden tegenge werkt. Wij zullen moeten be ginnen om in de fabrieken 't Christendom weer terug te brengen. Daarom is de K.A.J. speciaal gericht op de arbei dersjeugd omdat zij voor spe ciale noden en moeilijkheden staat. Vele jonge arbeidiers naai K. A. J.-congres te Mon- vragen zich af of 't wel waar. prae-advies vai 64, lag het vaiaf de beginne in de bedoeling di den 28) wonin wijkse straat ii 22 Mei 1947, No. 22 (later gewor- en aan de Baard- exploitatie te ge ven aan de v oningbouwvereni- ging, Baardwi Het feit ech- trcal (Canada) gehouden van 22 tot 29 Juni 1947, gericht aan Z. .H. E. Joseph Cherbon- neau, aartsbisschop van Mon treal. Hiprna hield vriend Gub bens een gloedvolle inleiding over „Reddend Christendom in de K.A.J." Er is een jeugd aan het op groeien die maar raak waait, men vindt haar op de voet balvelden, in de bioscopen en danszalen, langs de straten en is wat zij op de fabrieken te horen krijgen. Kerk en pries ters worden er omlaag ge haald. De oorzaak ligt vooral hierin dat de ouderen te wei nig gebruik hebben gemaakt van de K.A.B. 0111 kennis op te doen van speciale vraag stukken. Wat de katholieke kerk en de katholieke orga nisaties dloen voor de arbei ders, zal op de K.A.J. geleerd worden. Een enorme taak staat ons te wachten. Wij gaan naar de medezeggenschap in de bedrijven, hetgeen bete kent mede-verantwoordelijk heid'. Ook dit is de wens van de katholieke kerk. De Kajot ters moeten liet Christendom gaan beleven, zij moeten de aandacht van de massa trek ken. In de K.A.J. worden de jonge arbeiders hervormd, daar leren zij ook een gezon de ontspanning te genieten door middel van huisvlijt en het lezen van een goed boek. De Kajotters zijn jong, daar om moeten zij de durf hebben om het Christendom overal terug te brengen. Zij hebben de plicht om de leer van de kerk overal uit te dragen, tot zelfs over de gehele wereld, omdat de K.A.J. een wereld organisatie is. Zij moeten al les zien, er over oordelen en gezamenlijk tot handelen overgaan. De Kajotters moe ten trouw blijven aan kerk en priesters, zij mogen nooit duldlen dat deze worden aan gevallen. Tot slot zei spreker dat we eenmaal hiervan rekenschap zullen moeten geven. Dan moeten we kunnen zeggeii met de tienduizenden jonge arbeiders van de gehele we reld, dat we onze. roeping hebben verstaan en dat we 't Christendom gebracht heb ben in de harten der mensen. Na hartelijke woorden van dank aan vriend Gubbens, deed de voorzitter verschil lende mededelingen, w.o. de „Wij Jongeren"-bijeenkomst op a.s. Vrijdagavond in de zaal van J. Smit. Aalm. Strijbos spoorde al len aan om (rouw de H. Mis en het Lof bij te wonen voor onze militairen in Indië. Na de rondvraag, waarvan door 't aanwakkerende apos- tolaatsvuur zeer druk gebruik werd gemaakt, werd deze ge slaagde openingsavond van 't jaarprogram gesloten met het gebed voor onze dierbaren in Indië en de groet „Aan Chris tus Koning trouw".. Burgerlijke Stand. Ingekomen: F J H Verweij van 's-Bosch J van Baard wijk van Sprang-Capelle J de Jong van Lichtenvoorde G A A Chavenu van Ou denbosch P J M van En gelen van Eindhoven J W A M Capetti van Tegelen H A J M Capetti van Tegelen A G L M van Kemenade van Aarle-Rixtel J M F van Kemenade van Aarle- Rixtel GW Jansen en ge zin van Nijmegen J van Bavel van Waalwijk W J M Kolsteren van Bergen op Zoom J F de Werd van Udenhout J A L Schraau- wers van Haarlem A C v. Pelt van Den Haag H T Wijnen van Ede M van Heertum van Raamsdonk J Kampen van Waalwijk E F C van Gils van Tilburg J J de Bont van Alem A G Wijtvliet van Goirle J W Dingemans van Dongen G A A Glaudemans van St. Mich. Gestel AM van Bink van Frankrijk A E Hamers van Tilburg M R van Bommel van Beek en Donk H J de Kort van Waalwijk L J T v. d. Wil denberg van Eindhoven E A M Sperber van Vught L C Maas van Eindhoven C Terry en Berry in 1 DE BRIL VAN SULTAN SAR* De bevolking der dorpen, die zich om het paleis van Sultan Sar bevond, zag nu dat de beslissen de strijd met de rovers op handen was. Onder de mensen die zich hadden ingescheept bevonden zich velen uit het verbrande dorp Ash- bir. „Nog meer vlammen" zuchtte men. Doch nu was men niet lan ger ongewapend en wat meer be tekende, men wist waar de rovers waren te vinden. Ook soldaten van de Sultan hadden zich inge scheept. Inmiddels verspreidden de vlammen zich steeds sneller over het eiland. Men kon zien dat de twee vuren zich met tamelijk grote snelheid door de bossen voortbewogen. J Heuer van Eindhoven W J P Spee van Wassenaar P J Bink van Gilze en Rijen M van Kempen van Berkel ca. GAM Schoen maker van Tilburg AG M van Lier van Oudenbosch J W Kerver van Ommen JE Huijsmans van Oolt- genplaat C H Th. Reijnen van Oirschot - LN Aussems van Waalwijk W J M v. d. Put van Dongen JA Brok van Sprang-Capelle J Th. Snoeren van Tilburg P Nieuwenhuizen van Tilburg O J M van Mosselveld van Tilburg M J A Klijn van Breda C J M van Loos- drecht van Culemborg H Hoffman van Tilburg J H Damen van Groesbeek. Vertrokken: C P H M Wou ters naar Tilburg JAM Wouters en gezin naar Nij megen AH Geeve naar Amsterdam W P M Vorse- laars naar Tilburg W G J v. d. Nieuwenhuizen en kind naar Tilburg W van 't Westeinde naar Tilburg H Huibers naar Kesteren C H J v. d. Warenburg naar Bochholz H G M van En gelen naar Heemstede M P J M Wagemakers naar St. Michiels Gestel A. W Hum ble naar Engelen' JE Groots wagers naar Waalwijk M J A Wevers naar Goirle A H M Teunissen naar Goirle A J P C v. d. Peet naar Goirle G G Overgaag naar Goirle J P M Nooyens naar Goirle J G N de Kin deren naar Goirle A J Bloks naar Goirle A H v. Beers naar Goirle A K C Q Baerwaeldt naar Goirle B T W v. d. Beek naar Boxtel A Nieuwenhuijzen naar Sprang-Capelle JAM Buijs naar Bergeijk AM van Campen naar Emmen P M C Botermans naar Til burg AM Schellen naar Schijndel L A v. d. Beke- rom naar Nijmegen Th. W Dingemans naar Dongen MAM Mertens naar Rotter dam G H Jongerden naar Mill F van Gorkom naar Haaren F P Vugts naar Tilburg W M Couwenberg n. Tilburg J G H M v. Lier naar Sittard J J van Hees- wijk naar Eindhoven HM W Brands naar Dongen H A W M v. d. Oord naar Os sen drecht H Krijl naar Delft H C A Vrinten naar Breda A J v. d. Broek naar Lichtenvoorde C J T van Best naar Oirschot V M H Ververs naar Made ca. J WAM Capetti naar Eindho ven A J M Capetti naar Eindhoven W J Kuiten naar Borne AAM Riksen naar Dongen J M T M van Lier naar Oudenbosch J P J M van Lier naar Ouden bosch J A L Schraauwers naar Zaandam T J R de Jong naar Oudenbosch A A J de Jong naar Eindhoven S T M de Jong naar Made ca. C G H van de Ven naar Boxtel L Hamers naar Waalwijk C P M Robben naar Eindhoven M J F Schellekens naar Rosmalen G F M Wagener naar Til burg M C C Boons naar Rosmalen JAM van Lier naar Nijmegen P M J Kemmeren naar Rosmalen H P H van Opstal naar Mill ca. M A J Frederiks naar Dongen F H W M Nijkamp naar Boxtel A F M van Hoorn naar Roosendaal M P Rombouts naar Tilburg J W Brands naar Eindhoven M Mens en gezin naar Waalwijk J Kuijsters naar Dongen P J M van Enge len naar Weert DJ Varga naar Waalwijk HG J den Hartog naar Goirle H van der Waals naar Tilburg L M Damen naar Waalwijk J M H Brok naar Waalwijk Petrus A Voogd naar Waal wijk. LÖON-OP-ZAND. Duivenver. „De Luchtbode"* Bovengenoemde vereniging nam Zondag deel aan de vlucht van uit Neuville. waarvan de afstand bedraagt 130 km. Deelname 45. Los om 8,45 uur. Aankomst eer- ste duif: 10-7-44, laatste duif 10-17-27. De uitslag was als volgt: M. Vera 1, 3, 11; C. v. d. Vel den 2; M. Wouters 4; A. Ver- schuuren 5, 6; W. van Riel 7, 10; G. Vermeer 8, 9; A. van Leeu wen 12; Jac. Vera 1& J- Snoeren 14; W. Vera 15. Overduif A. Beerens. Oude duiven: Ch. van Gompel 1; Jan Fryer 2; M. Vera 3. Kath. Arbeidersbeweging. Zondag opende bovengenoemde vereniging haar grote winterpro- gramma voor hun leden met hun ne dames in de zaal „Concordia". Deze eerste bijeenkomst was zeer interessant. Nadat de voorzitter allen een hartelijk welkom heette, werd het woord verleend aan de Eerw. Pater van Helvoirt, die een boeiende rede hield over het on derwerp „Volk in boeien, Volk in nood". De bekende redenaar was zeer duidelijk en allen waren hierover ten volle tevreden. Het geheel werd zo aangenaam mogelijk ge maakt door een omlijsting van enkele films, en als hoogtepunt, de twee oerkomieken van dezen tijd Stan Laurel en Olivier Hardy, in Veroverde harten". Als een bijzondere attractie werden in de namiddaguren enke le filmpjes afgedraaid voor de kinderen der leden. Het geheel was 'n zeer gezellige bijeenkomst. CULTURELE RAAD BRABANT. Te Tilburg vond een vergade ring van de Culturele Raad Bra bant plaats, waarin de statuten eii het huishoudelijk reglement van de Raad definitief werden vastge steld, alsmede het college van ge delegeerden en adviseurs werd ge- installeerd. Het college van gede legeerden en adviseurs bestaat thans uit de heren prof. dr. L. C. Michels, Nijmegen (R.K. Univer siteit, Nijmegen), L. M. Wete- rings, 's-Bosch (Kath. Filmactie), Jhr. R. A. van Rijckevorsel, Ber- licum (Federatie van Schutters gilden in Noordbrabant), A. An- driessen, Bergen op Zoom (Ver eniging „Het Brabants Edelam- bacht"), drs. P. Mutsaers, Tilburg (Brabantia Nostra), drs. A. v. d. Poel, Breda (Gedeputeerde Staten van Noordbrabant), dr. P. Hol- lenberg, 's-Bosch (Prov. Genoot schap voor Kunsten en Weten schappen) drs. J. Willekens, Til burg (Brabants Heem), dr. Th. J* J. A. M. v. d. Bom, Pr., Etten (R.K. Leergangen), A. Peters, Breda (Kath. Actie in h,et bisdom Breda), drs. J. Naninck, Waal wijk (idem bisdom 's-Bosch), rec tor P. Janssens, Oirschot (manne lijke jeugdorganisaties, bisdom 's-Bosch), Jos. Rouleau, Breda (idem bisdom Breda), mr. F. Smits (Orkestwezen). Het ligt in de bedoeling het col lege van gedelegeerden en advi seurs zo spoedig mogelijk te ver volledigen. Pe vergadering was verder o.a. gewijd aan de coör dinatie en bevordering van het amateurtoneel in Brabant, de be vordering van de volkszang ea dans en de nationale herdenkin gen. Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg Dat kan. Met dat luttele beetje Kruschen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat 2 nieuwe kracht aan Uw bloedzui verende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; onzuiverhe den, die zich nu vastzetten, krij gen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en grondig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw piinen wor den minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust; Uw le venslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als van ouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2