In de Gouden Vallei NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Gedachtenis 1940-1945 door een monument in Groot-Vlijmen. FÊUILLËÏ ON Gewestelijke Sociale Scholen Terry Berry in: DE WITTE ELAND. De voorz. vond het doortrek ken van de leiding naar de percelen F161 en 162 finan cieel niet verantwoord. Naai- aanleiding hiervan vroeg de heer v. d. Broek of het niet mogelijk was bij per ceel F 160 een noodkraan te zetten, waar de bewoners van genoemde percelen dan wa ter konden halen. De voorzitter zou dit be spreken. Geen van de leden had be zwaren tegen dit voorstel. Vervolgens stelden B. en W. voor ook de woningwetwonin gen in de Th. Zijlmans straat van water te voorzien; de ge meente zou hierbij niet het minste risico lopen. Ook met dit voorstel gingen de leden accoord. Naar aanleiding van het voorstel om de Th. Zijlmans- straat, de A. Verschurenstr. en enkele ongenaamde stra ten van bestrating of verhar ding te voorzien, vroeg dhr. Timmers waar het regenwa ter moest blijven. Hiermede was, aldus de voorzitter, in het plan reke ning gehouden. Op een vraag van de heer Timmers betreffende de rio lering, zeide de voorz., dat een partiële riolering te duur zou zijn. Een plan voor een alge hele riolering was in studie, maar ook dit zou men niet voor niets krijgen. Omdat er in Waspik zo wei nig natuurschoon was kwa men B. en W. met het voor stel de wegen te beplanten. Men zou ook de polderbestu ren suggereren zulks te doen en ais zij hier niet op in gin gen zou de gemeente het zelf willen doen met pootrecht. De kosten bedroegen voor de gemeentewegen 2706.-, voor de polderwegen 8757.en voor de Prov. wegen 597. De heer Kamp merkte op dat de boeren met dit voor stel niet erg blij zouden zijn en grote schade zouden lijden. Ook dhr. Zijlmans meende dit en wees op de bomen langs de weg van Capelle naar v.m. Besoijen, waar vele kraaien in huisden die de boeren op hun land kregen. De voorz. antwoordde o.m. dat de polderbesturen te be slissen hadden. Ook wethouder v. Dongen verwachtte bezwaren voor de kleigrond, waar tarwe ver bouwd werd. De heer Brokx wees echter op Nederhemert, bovendien als één man verlof had er op te schieten, dan zou het leed spoedig geleden zijn. Tenslotte ging men met dit voorstel accoord. Hierna besloot men de per celen Sectie D185 t/in 189, 1423, 858, 854, 1677 aan te ko pen voor de Volkshuisvesting voor een totaal bedrag van 3767.30. Als wegwerker werd met ingang van 1 November op arbeidsvoorwaarde benoemd de heer C. Dekkers. De instructie voor de ge meente-opzichter werd zon der meer vastgesteld. Alvo rens een gemeente-opzichter te benoemen, werd na enig heen en .weer gepraat ge stemd of men zich aan zou sluiten bij Bouw-, Woning en Welstandstoezicht voor 1000.per jaar of een vas te opzichter zou benoemen; met 9 stemmen tegen 2 werd het laatste gekozen. Tot opzichter werd hierna benoemd de heer J. v. Don gen met 6 van de >11 stemmen. De regeling van de bezol diging van de wethouders, die een vooruitgaan van 30. per jaar behelsde, werd goed gekeurd. De voorz. deelde mede dat de heer Kuysters uit hoofde van zijn wethouderschap ont slag had aangevraagd als lid van de woonruimte-commis sie. Bij acclamatie werd dhr. Timmers als arbeidersafge vaardigde gekozen. Nadat de heer Brofcjf ge ïnformeerd had naar de be voegdheid van deze commis sie, was deze vergadering, die ondanks zijn vele punten «en vlot verloop, had, afgelopen. Zijt Gij vergeten? „Wij hebben te voldoen „aan 't uiterst visioen „waarvan hun ogen straalden". (Antoon v. Duinkerken in „De Doden".) L. S. ïn alle geledingen der be volking onzer gemeente leeft, ongetwijfeld, het vurig ver langen een blijvend monu ment te gaan stichten, gewijd aan de nagedachtenis van hen die eens tot de onzen behoor den en die in de strijd voor onze vrijheid met hun leven de herkrijging daarvan beta len moesten. Er waren er die behoorden tot het strijdende leger, er waren vele burgers bij, vaders, moeders en kin deren. Hun nagedachtenis dient bij ons en ons nage slacht levendig te blijven. En door een monument in de ge meente op te richten en ge wijd aan al de gevallenen, lossen wij een ereschuld in, komen wij een ereplicht na. Wij mogen niet ophouden met onze actie, voordat daaraan is voldaan. De gebeurtenissen van 19401945 zijn voor onze bevolking dermate belangrijk geweest, dat de oprichting van een monument, dat je gens ons nageslacht daarvan spreken zal, volkomen ver antwoord is. Zo zag het ook, het op 9 April 1946 opgerichte „Bevrij- dings-comité 1946" dat ten raadhuize onzer gemeente op die dag door de burgemeester, voorzitter van het Comité, werd geïnstalleerd en waarin een 70-tal dames en heren uit Groot-Vlij men zitting heeft. Een zeer ruime samenstelling, die inderdaad getuigt van een algehele representatie onzer bevolking daarin, en spreekt van alzijdige medewerking, steunend op het besef dat on ze bevolking tot morele plicht heeft, een blijvend gedenk teken, voornaam en waardig, in onze gemeente te gaan op richten. Dat „Bevrijdings-comité '46" heeft tot taak: 1. het herdenken van de jaarlijkse bevrijding; 2. het stichten van een mo nument voor onze geval len plaatselijke slacht offers. Vooral dit laatste heeft de zeer bijzondere zorg van het Bevrijdings-comité en in dat opzicht voert het een voort durende actie om haar scho ne doel te bereiken. Dat alge- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 19) Terwijl zij daar zo roerloos aan het venster zat, hoorde zij in de cantine iemand met klankvolle tenorstem een lied zingen. Ze lui sterde er dromerig naar en dacht weer aan die avond, toen Mal colm zo heel ziek was en zij voor de mannen gezongen en voorge dragen had. Ze herinnerde zich ook weer die blik, half van af keer, half van dankbaarheid, die op Alan's gelaat te lezen stond, toen hij haar had bedankt. Het was heldere maan geweest en nu was het weer zo; de heu vels in de verte straalden in die zelfde glans. Zo langzamerhand begreep zij aan andere geluiden dat het slui tingsuur van de cantine aanstaan de was. Ze zag de mannen in groepjes van twee en drie de gelegenheid verlaten. Toen wierp zij een wit sjaaltje over het hoofd en terwijl ze de gordel en de beurs, waarin het goud en de banknoten waren, meenam, trad ze geruischloos door de zitkamer naar de cantine. Het langwerpig vertrek was na genoeg verlaten; op de tafeltjes stonden lege glazen en overal la gen kaarten verspreid, terwiil de geuren van wijn en bier en tabak haar al tegemoet stroomden. Een "groepie van een stuk of zes mannen stond aan het andere eind van het verfrek aan de toon bank, waar Donald zijn lege gla zen en flessen bijeen zette. Een half uur te voren was hij de ta feltjes rondgegaan en had hier en daar een van de bezoekers inge- fluistèrd dat die verzocht werd nog te blijven als de anderen al weg waren. Ze hadden allen zwij gend hun toestemming gegeven, maar zodra de kameraden ver dwenen waren, kwamen ze om Donald heenstaan en vroegen hem de reden. Maar de zwijgzame oude Schot, zei enkel: Ik weet er niets van, hoori Zii heeft eenmaal haar orders ge geven: „Zeg, dat ze blijven moe ten". Dat was alles. Heeft zij dan niet gezegd, wat zij van ons verlangde? Geen woord. Maar ze zit wel in de narigheid. Waarom dan? Wel, Lester is vanochtend thuis geweest. Hij is met de post wagen gekomen en ook weer met de postwagen gegaan, en zijn komst brengt altijd ongeluk aan. Nan zag er slecht en ellendig uit, ze wilde hem niet laten blijven, maar heeft hem met de postwagen teruggestuurd.... Er is zeker iets aan de hand, maar wat, dat weet ik net zo min als jullie! Daar heb je haar, nu zal ze het je zelf wel vertellen. Met een soort lome bevallig heid trad zij naderbij en terwijl ze met de rug naar de toonbank ging staan, keek ze de mannen één voor én aan en begon: Jongens, ik heb Donald ge zegd, dat hij je vragen moest, om vanavond te blijven, omdat ik in een gróte moeilijkheid verkeer en ik graag zou hebben, dat je mij hielp? Een toestemmend gemompel volgde; toen trad Will Crosbie naar voren, keek de kring eens rond en zei: Kameraden, ik vertrouw dat ik uit jullie aller naam spreek, als ik „knappe Nan" antwoord, dat wij zullen doen, al wat in ons vermogen is, om haar te helpen. Ja, dat zullen wij doen. Nan keek nu ook de kring rond met dankbare glimlach. Dat wist ik wel, trouwhar tig als jullie zijt. Luistert dan eens: een maand geleden werden de bei de vreemden, Alan en Malcolm Courtenay op het Veldt gevon den door Jim Asprey. Ze waren verraderlijk aangevallen, beroofd en gewond en zonder zijn bussen- komst zou een van hen al vast bezweken zijn door uitputting en bloedverlies. Jim heeft ze naar 't warenhuis gebracht en ik heb ze opgenomen. Ik zal er niet van spreken, hoe ik de gewonde ver zorgd heb en van de lange, sla peloze uren, die ik aan zijn bed heb gezeten. Ik heb al meer zo iets gedaan voor van jullie in het kamp en ik zou 't weer doen. Maar ik had een speciale reden, om goed te zijn voor de mensen; ze hadden daar recht op, ook al wisten ze het niet! Hoe kwam dat dan, Nan? Welk recht hadden die vreemden daarop? vroeg Will Crosbie, niet zonder enige jalouzie in de klank van zijn stem. Dat zal ik je vertellen. Alan Courtenay had een klap op het achterhoofd gehad; maar niet dan nadat hij eerst de man gezien had die Malcolm de kogel in de schou der joeg. Hij beschreef hem aan mij, gedurende de eerste nachten dat wij samen waakten. Het was een grote zware man; hij had een litteken over de wenkbrauw en hij miste de pink aan de linker- mene comité heeft in zijn vergadering van 9 April 1946 een zogenaamd dagelijks be stuur gekozen, dat bestaat uit de heren: J. Gregoor, W. v. d. Ven, J. Verboord en M. van Wagenberg, allen te Vlijmen; Jac. Pulles, J. van Veluw en H. Werther te Haarsteeg en A. Boom, G. van Eggelen en H. Loonen te Nieuwkuijk. De burgemeester dezer gemeen te de heer J. J. W. van Hout, is voorzitter van het algemeen bevrijdings-comité en tevens voorzitter van gemeld dage lijks bestuur. Uit diverse courantenbe richten o.a. is de bevolking meermalen reeds gebleken dat regelmatig bijdragen binnen komen en dat bij toneelver toningen, uitvoeringen, open bare en particuliere feestvie ringen met daarvoor bestemde bussen wordt gecollecteerd. Een ieder is in de actie wel kom en hij of zij die iets wil doen om mede te werken aan de inzameling van gelden, kan zich mondeling of schriftelijk melden bij de burgemeester. Er zijn vele actie-leden nodig die in woord en daad voort durend de idee bij de bevol king levendig houden om spoedig te komen tot een waardig monument. Voor waar, een prachtwerk! En een ieder begrijpe dat een dusda nig monument een trots voor de bevolking en het na geslacht niet in één dag is verkregen, integendeel, daar voor is een belangrijk bedrag, een niet-geringe som gelds, nodig, hetgeen enige tijd vor dert aleer het zover is. In die tijd dient onophoudelijk elke gelegenheid te worden aan gegrepen om ten bate van het monument te collecteren, gel delijke bijdragen in ontvangst te nemen en er dient bij onze bevolking voortdurend haar aandacht daarop gevestigd. Bijdragen kunnen steeds worden gestort op postreke ning no. 244687, ten name van J. J. W. van Hout, burgemees ter, Vlijmen. Werkt allen mede om bin nen afzienbare tijd te komen tot verwezelij king van boven genoemd plan, het stichten van een monument, waardig en voornaam, ter blijvende gedachtenis aan onze gevallen dorpsgenoten en tevens tot sieraad onzer gemeente. Vlijmen, Allerzielen '47. De burgem. van Vlijmen, Voorzitter van het Bevrij dings-comité Groot-Vlij men, J. VAN HOUT. Wanneer men het maat schappelijk leven overziet en meer speciaal de aandacht schenkt aan de diverse vor men van productie en distri butie, kan men de vraag stel len, of de middenstand in de toekomst gevaar loopt van 't productievlak en distributie- vlak te verdwijnen. Wij me nen deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden, wanneer de middenstand te midden van de voortschrij dende concentratie en perfec tie op het gebied van produc tie en distributie zich bewust is van eigen individuele en organisatorische kracht. Een doelbewust streven naar ont plooiing van deze beide krachtfactoren mag van de verantwoordelijke Midden standsleiding worden ver wacht. Meii mag het betreuren, maar men mag de ogen niet sluiten voor het feit, dat in Middenstandskringen onvol doende aandacht aan ontwik keling op commercieel- en maatschappelijk terrein wordt geschonken. De Vestigingswet 1937 Kleinbedrijf en de daaruit voortvloeiende vestigingsbe- sluiten- doen veel jonge mid denstanders studeren op een verkeerde manier. Door mid del van particuliere cursus sen, die met elkaar wedijve ren in het hoogst aantal ge slaagden, in minimum oplei dingstij d en finantiële service, verkrijgen vele adspirant- middenstanders een diploma, dat in meerdere gevallen, geen gedegen, bezonken en op toekomst van het kleinbedrijf berekende ontwikkeling waar borgt. Met het voldoen aan de mi nimum-eisen, welke wettelijk voor het verkrijgen van het hand. O!... Ze keek de kring weer rond. Ik zie, dat jullie 't óóók begrijpt. Ja, natuurlijk. Maar, ga ver der, arm kind, zei Will meewarig. Bij die woorden van sympathie had Nan moeite haar zelfbeheer sing te bewaren. <Ze werd zeer bleek, vouwde de handen stijf in een en een snik ontsnapte haar. Juist. Jullie weet het en ik ook, ging zij voort, maar ik streed er tegen en wilde het niet gelo ven. Ik zei tegen mijzelve, dat ik immers altijd hard voor hem was en dat hij zó iets, laags toch niet zou gedaan hebben; maar toch bleef de angst in mij bestaan. Ik legde tegenover mijzelve de gelof te af, dat ik zou doen, al wat in mijn vermogen was, om de man, die hij beroofd en gewond had, weer gezond te maken; en vraag de doktermaar of ik niet mijn uiterste best heb gedaan!... Niet dat ik mij daaroo beroem, hij had er recht op. Nu dan: Malcolm droeg de gordel, waarin al hun geld, driehonderd pond, was ge naaid. Men heeft mij dat verteld en vroeg of ik het ding ook soms gezien had. Maar dat was niet zo. Hij beschreef het toen, het was een bruin-leren gordel met 'n eigenaardig koperen slot en hij had nog gehoopt dat de dief het dinq soms over het hoofd gezien had. Maar we vonden de gordel niet en we hoorden er ook niets van, zodat ik een doodschrik 'rreeq, toen mij verteld werd, dat Vader aandelen had gekocht in de goudmijn, tot hij vandaag on verwacht terugkeerde en ik bij het uitnakken van zijn valies de ze <x>rdel vond. Tussen de olooien van haar ia- pon haalde ze de le"en gordel te voorschijn en hield hun die voor. Niemand zei wat en na een mi nuut gezwegen te hebben, ging zij voort: ^Eerst was ik bang geweest, maar nu had ik zekerheid. Ik be schuldigde hem en vroeg hem wat hij gedaan had met het gestolen geld. Hij was te zeer verrast om het te ontkennen en hij vertelde mij, precies, wat ik verwachtte, namelijk, dat hij er goud-aande len voor had gekocht. Nu was ik bang, dat hij en Alan elkaar zou den ontmoeten en dus joeg ik hem schrik aan. Ik zei, dat de man- nen, die hij 'beroofd had, in het kamp waren en dat ze hem wraak hadden gezworen; en uit angst daarvoor, besloot - hij, diezelfde middag weer met de postwagen terug te gaan. Hij vroeg mij om geld, maar ik wilde hem maar een paar shillingen geven, ofschoon ik meer dan tweehonderd pond in huis had. Ik had dit bestemd om het geld terug te leggen, dat hij gestolen had, zei ik. Hij viel toen heel èrg tegen mij uit, maar ik liet er mij niet door afschrikken en even later ging hij. Ik nam de gordel en was op het punt, die in de geheime lade te leggen, waar ik 'm zo lang wilde laten tot ik het' geld bij elkaar zou hebben, toen Alan Courtenay binnen kwam en mij zag; Wat zei hij, Nan, en wat deed hij? Met vuurrode kleur en vlam mende ogen hief ze, trots het hoofdje op en keek de spreker recht in het gelaat. Hij deed, wat geen ander in het kamp zou hebben gedaan; hij beschuldigde mij er van, dat ik de gordel gestolen had en het geld verborgen zou hebben! Hij noem de mij Nan Lester een die vegge (Wordt vervolgd; j diploma Algemfne Handels- kennis woraen gesteld, ach- ^n, dan oot; onze jonge j Middenstanders wat de ontwikkeling V(or hun toe komst op handiisgebied be ll1'6" met ssfe Er komt bij, dat volgens de Vestigingswet- Kleinbedrijf i9« geves. tigde ondernemers hun be drijf ongestoord Jannen voort zetten, alsof zij ^el voldoende ontwikkeld zijn ..om aan de snel voortschrijdende evolutie op bedrijfstechnjsch en eco nomisch gebied het hoofd te kunnen bieden. Wanneer wij beweren dat van een niet ge ring deel van hen de ontwik keling op deze evolutie niet is ingesteld, menen'we de plank niet zo heel vermis te siaan. Wat wil dan de Geweste lijke Sociale Avondschool? Voor al onze Middenstan ders, ouderen en juugcren, voor hen uie nel cupioma Ai- gemene Hanaeiskeniiis reéas ueznten of daarvan Kracmens ae V estigingswe: zijn vrijge steld (waaronaet ae voor ue aiKonaiging üer/escigingsoe- siuiten gevesiigae. imuuen- stanuers) in eei| twee-jarige cursus ruscig >n au.iueij.jK aoor eerste-Kias docenten al uie vraagstUKKeaop gousuien- stig, economun,sociaai, staatrechteriijk in ander ter rein aoen benaueien, weiKe voor een aigerene ontwiK- Keiing en een nrhoging van net mteiiectuee.peu van on ze miaaenstanonoodzaKenjK zijn. ueen corurrentie a us met de eisen vase net ver- Krijgen van he; rnpioma Al gemene Hanae.&ennis steic, maar een eigen reg, overeen komstig het doe, en taaK der iNeaenanase, uhoiieke Mid- aens tanasorganiatie. Waarom Scciale Avond school? Het is een e; van eerste orde dat de ivlitienstand weet weike plaats tij te midden van anaere bt'olkingsgroe- pen inneemt erweike rech ten en pnchtenlaaruit voor hem voortvloeien De socioio- gei zai nem op i deze vragen een duidelijk anvoord geven. De Gewesteijke Sociale Avondschool durt twee ja ren. ïeuere jaarursus omvat 40 les-avonden tl: iedere ies- avon'd drie leuren van öu mmuten. Na soop van de twee-jarige curss zal aan de cursisten, die riks wensen, de mogelijkheid worden ge- Doden een aipioaaj te verkrij - gen dat vanwepjfjhet Dioce saan Hoofd besiiuf zal wor aen uitgereikt, fet cursusgeld per jaar bedraaffl/ 50.te voldoen in 4 draaaandelijkse termijnen van H&-50. Hier volgt eeniiteenzetting van de onderschieten vakken welke op de Geestelijke So ciale Avondschol worden ge doceerd: GodsdienstleerBehande ling van de «langrijkste vraagstukken va. de Katho lieke Godsdienst!' gesprekken. Algemene Eci nomische begir - Arbeid - Kapiti - Prjjs - Inko: Crediet - Bankm Bedrijfs-econoi die in 't Middel kosten en opbri vloeden. MaatschappijlK Maat schappelijk vraaetuk en Mid denstand - Verlierde Maat schappij-stelsels Liberalisme en Communisme Voornaam ste leerstukken it de Ency cliek Rerum Noarum - Ei gendomsrecht - Rechtvaardig loon - Quadrageöio Anno - Beginselen der salie - Begins! bliekrechtelijke Corporatieve stel inrichting - Bel ving - Middenst; - Inrichting van Staat, Provincie te - Inkomstenbei mogensbelasting lasting - Onderm j m vraag- nïe. Eco« - Grond - Waarde [- Geld - èn. Factoren tidsbedrijf sten beïn- ting - Ouderdomsverzekering. - Ziekte- en Invaliditeitsver zekering - Ongevallenverze kering - Kinder bij slag-wet geving - Opruimen en Uitver kopen - 'Wet op het afbeta- lingsbedrijf - Winkelsluitings wetgeving - Vestigings-Klein- bedrijf - Kamer van Koop handel - Middenstandsdienst aan het Departement van Economische Zaken - Het eco nomisch instituut voor de Middenstand - Rijksvoorlich tingsdiensten ten behoeve van de handeldrijvende en indu striële Middenstand - Midden standsbankwezen - Borgstel- lingsfondsen; Afzonderlijke Hoofdstukken. 1. De Geschiedenis van de Ned. Kath. Middenstands beweging. 2. De maatschappelijke waar- de van de Middenstand. 3. Het Middenstandsvraag- stuk in het algemeen. Welke verschijnselen scheppen 't middenstands- probleem op economisch terrein? Overbezetting merkarti kelen - branche-vertra ging - opheffing van het plattelands-isolement - de loyale concurrentie (prijs- knoeien met merkartike len, cadaustelsel) kianten- crediet - afbetalingsstelsel - gebrek aan handelsken nis en vakbekwaamheid - grootwinkelbedrijf en co- operatie - gebrek aan saamhorigheidsgevoel samenwerking bij 't stre ven naar een zo groot mo gelijke vervulling van de maatschappelijke dienst verrichting (Inkoopcombi natie) - financieringspro blemen. 4. Het vraagstuk van het grootwinkelbedrijf, a. eco nomisch gedeelte en b. sociaal-ethische beschou wing. 5. Het vraagstuk van de co- operatie, landbouwcoöpe ratie. 6. Sociale verzekering van zelfstandigen. 7. Noodzakelijkheid en taak van de Kath. Vakbewe ging voor de Middenstand. 9. Zakenmoraal: rechtvaar dige prijs. 10. Credietgeving". Om het grote belang van 't behoud van de middenstand in een paar onzer vorige num mers van ons blad door de Eerw. Pater v. Aken uiteen gezet, plaatsen wij de pros pectus van de Gewestelijke Sociale School thans in ex- tenso. LOON OP ZAND. Hernieuwing Intronisatie Christus Koning. Voorafgegaan door een tri- dium voor onze jongens en meisjes van 1625 jaar, ge geven door een Eerw. Capu- cijn, had Zondag in onze pa rochie de hernieuwing der In tronisatie plaats van Koning Jezus, welke met grote luis ter gevierd werd. Schier alle parochianen naderden ter H. Tafel, terwijl er in de namid dag een plechtig Lof met pro cessie gehouden werd, waar bij door de Zeereerw. Heer Pastoor een toespraak werd gehouden en allen wederom voor een geheel jaar opnieuw werden toegewijd aan Chris tus Koning. Na 't Lof werd een lied gezongen rondom 't beeld van Christus Koning door alle parochianen en met begeleiding der Kon. Harmo nie Sofia's Vereniging. Vergadering buurtschap. Dinsdagavond werd in café Wijtvliet een algemene ver gadering gehouden van het buurtschap Kerkstr., School straat en Gasthuisstraat. De opkomst was zeer slecht te noemen. De voorzitter deelde een en ander mede betreffende het gewijzigde buurtschap en de verschuiving der contributie van November tot Mei 1948. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature van Alf. van Leest, wegens vertrek, de heer Wim van Leest met al gemene stemmen gekozen, terwijl voor het tweede ge deelte van de Gasthuisstraat de als voorlopig aangestelde bestuursleden Ad. Jansen en Ad.v. d. Velden, welke her kiesbaar waren, werden geko zen. Hierna volgden de jaarver slagen van secretaris en pen ningmeester, welke keurig in orde bleken; als controle-le den werden benoemd de he ren L. v. d. Velden en C. van Dongen. Medegedeeld werd het geven van een cabaret avond op Donderdag 13 No vember met medewerking van de „Blikvangers" in de zaal Wijtvliet, waarbij alle leden werden uitgenodigd. Hierna kwam aan de orde de St. Nicolaas-actie voor de kinderen van de buurt, waar voor reeds onderhandelingen met Loon op Zands Belang gaande zijn. Over de viering van het Gouden Jubileum van H.M. de Koningin kon nog niets na ders worden medegedeeld, aangezien de tijdsomstandig heden en de ontwikkeling daarvan. Na rondvraag volg de sluiting. Buurtfeest. Zoals gebruikelijk heeft de buurtvereniging „Bergstraat- Kerkstraat-Klokkenlaan" op Dinsdag j.l. haar jaarlijks buurtfeest gehouden. Dit jaar is het samengevallen met de dag der bevrijding, waardoor geen betere datum kon wor den uitgezocht. De avond werd gevuld met zang door een koortje, be staande uit dames en heren der buurt, onder leiding van de heer C. v. d. Velden, af gewisseld door toneel en mu ziek. Op het eind van de avond werd een gratis verloting ge houden ten bate Van onze jongens in Indië en voor het a.s. St. Nicolaas-feest voor onze jeugd. Te vroeg kwam het uur van sluiten, want allen hebben ge noten op deze feestavond. Het bestuur heeft' het plan opge vat jaarlijks deze dag te her denken. DRUNEN. Opdracht. Aan de N.V. Beton-en Aan- nemings-Maatschappij A. J. van Alnhen te Drunen is door het R.K. Kerkbestuur van de H. Theobaldus te Overloon opgedragen het bouwen van een R.K. Jongens- en een. R.K. Meisjesschool te Over loon. HEUSDEN. Onze stadgenoot M. Slui- mers, tijdelijk hulpkommies, is geslaagd voor kommies bij invoerrechten en accijnzen. De heer A. de Kok be haalde het vaardigheidsdiplo ma'Machine-schrijven. Hij ge noot zijn opleiding bij de heer A. J. 'Spierings te 's-Bosch. Dinsdag- en Woensdag avond werd in de totaal uit verkochte zaal van 't Wapen van Amsterdam door het Ni- win-comité een feestavond gegeven. Alle eer voor de or ganisatoren, daar alles tot in de puntjes verzorgd was. Een v avond van leut en vrolijkheid. Het geheel, door de plaatse lijke verenigingen uitgevoer de program, heeft de algeme ne instemming kunnen weg dragen. Het doel van een en ander was om gelden bijeen te zamelen om een 50-tal pakketten naar onze jongens overzee te kunnen sturen. Burgemeester van Delft sprak waarderende woorden over de gezellige samenwer king en kameraadschap die betoond was door alle mede werkenden. Dokter Schimmel dankte als voorzitter van het Niwin-comité voor de goede opkomst. De verwachting dat de onthulling der monumenten ter herdenking der gevallenen bij de Stadhuisramp, op 5 No vember zou kunnen plaats vinden, is door omstandighe den nog niet uitvoerbaar. De datum zal echter zo spoedig mogelijk bekend worden ge maakt. 41 Zuigelingen bezochten het consultatiebureau, n.l. uit Heusden 32, Oudheusden 1, Herpt 3, Hedikhuizen 3, Hees been 1 en Veen 1. Volgende zitting 4 Nov. De damclub speelde de volgende partijen voor de on derlinge competitie: Groep I: Klerksde Rooij, 02, de Joodede Graag 02 en NiéuwkoopSchaap 02. Groep II: Baxvan Wijk 20, KlarenKramer 11. De stand is: A. de Graag 5 5 0 0 10 A. de Rooij 4 2 0 2 14 C. de Joode 5 2 0 3 4 P. Klerks 5 12 2 4 A. Schaap 4 i 1 2 3 A. Nieuwkoop 5 113 3 WASPIK. Pastoor Rovers is be noemd tot geestelijk adviseur je organi- der Pu- anisatie - - Staats- Jngwëtge- Rvetgeving stuur van Gemeen- jing - Ver- lOmzetbe- pngsbelas- der R.K. Middenstandsvereni ging alhier. GEERTRUIDENBERG. Burgerlijke Stand van 20 tot 25 Oct. '47. Vertrokken: C P Kroos wijk naar Dussen P van Bergen naar Dussen AP Kroos- wijk naar Dussen J Kroos- wijk naar Dussen J van Eerdt naar Groesbeek C v. d. Ouden naar Dekkerswald M P v. d. Ouden naar Dek kerswald J van Stiphout naar Dekkerswald P van Groezen naar Wessem N H J Dirks naar Hoeven. Ingekomen: G van Raams- donk van 's-Gravemoer H J Vos van 's-Gravenmoer G v. Raamsdonk van 's-Gra- vemoer J G le Noble van Oud-Beijerland G C Pot- hars van Oud-Beijerland F le Noble van Oud-Beijer land C le Noble van Oud- Beijerland. Reeds thans is de K.A.B. begonnen met de voorberei ding van een mooi kinderfeest in de a.s. St. Nicolaastijd, zo als dat in de voorgaande ja ren zo keurig door hen ver zorgd is. Daar zulks met grote kos ten gepaard gaat, komen le den van de K.A.B. met lijsten langs de deur, waarop ieder die iets voor de kinderen over heeft, een financiële bijdrage kan leveren. Ook materiële giften zijn zeer welkom, want de K.A.B. verstaat goed de kunst om een stuk speelgoed dat op de kinder-balans is afgeschre ven, weer geheel nieuw uit de zak van Zwarte Piet te voorschijn te laten komen, waarmede dan weer een kind dol-gelukkig wordt gemaakt. Laten we allen bedenken dat een kinderhand gauw ge vuld is en dat wij tot belo ning stralende kindergezicht jes te zien krijgen. Aan boord van de „Van- vouver" hoorden Terry en Berry dat het schip niet naar Canada voer, zoals zij dach ten, maar naar New York. „Dan lopen wij even van New York naar Canada" zei Terry, die gewend was de din gen licht op te nemen. De reis viel onze gebroeders niet mee. De mensen hielden de beren nog al op een afstand. Er was echter één uitzondering en van hem hadden Terry en Berry juist erg veel last. Die uitzondering heette Pug Ma- lone en hij noemde zich im- pressario. „Als jullie in Amerika geld willen verdienen", zei hij, „zal ik de zaak wel in han den nemen". „Dank u' zeer", zei Terry beleefd, doch beslist, „wij zijn mans genoeg om onze eigen zaken te behartigen". Maar de man gaf het niet op. Hij scheen een soort van kermis exploitant te zijn, die Terry en Berry wilde gebruiken om goud te verdienen. Op de duur werd hij zelfs zo brutaal, dat hij een „voorstelling" aan kondigde van de wonderberen „Mug en Snug". KORTE BERICHTEN. Tegen de schilder van Mee geren, verdacht van schilde rijen-vervalsing met valse signatuur, over welke kwestie zoveel is te doen geweest in de gehele wereld, is 2 jaar geëist. Hij heeft er millioenen aan verdiend en is ze ook weer kwijt. Hij verdedigde zich o.m. op de volgende wijze: „Ik werd miskend. Ik wil de door het vervaardigen van een werk, dat voor een oud meester kon doorgaan, tonen, dat ik tot iets in staat was, dat algemeen als goede kunst erkend werd". Oud-minister de Geer is veroordeeld tot 1 jaar. Men achtte de schuldigverklaring voor hem zwaar genoeg. Polen eistte in de Veilig heidsraad algehele terugtrek king der Nederlandse troepen uit Indonesië. Er wordt een bijzonder invoerrecht op benzine voor gesteld, dus zal de prijs weer hoger worden. Drie arbeiders zijn ge dood bij een mijnontploffing in de Betuwe. Vier andere zij'n gewond. Het is de bedoeling der ambtenaren, werkzaam bij de prov. voedselcommissariaten per Januari te ontslaan en hen onder te brengen bij de bedrijfschappen voor de voed selvoorziening, tenzij van hun diensten na 31 Dec. geen ge bruik meer zal worden ge maakt. De communisten hebben bij de verkiezingen in Dene marken een zware slag ge leden. Een 26-jarige accountant uit Amsterdam is met zijn 7 assistenten en vele zwarte handelaren gearresteerd we gens clandestiene handel in export-goed op grote schaal. Van de textiel, die voor een half millioen gulden verkocht is, kon niets meer worden achterhaald en van de op brengst slechts een klein ge deelte. BIJ DE HERDENKING VAN WAALWIJKS BEVRIJDING. Uit het logboek der Kieviten- patrouille van de Andreas-Zijlmansgroep der Verkenners. Het A.N.P. meldt: Krach tens verordening van de Rijkscommissaris werden door de Veiligheidspolitie alle pad vinders-organisaties in 't be zette Nederlandse gebied ont bonden en verboden. (Echo April 1941). 6 April 1941. Voor 't laatst: „Groep rust''! Onze aalmoe zenier spreekt:„Geen uniformen meer op onze stra ten, geen vlammend kamp vuur: alles is ons afgenomen. Maar, Verkenners, we bloe den niet dood; onze verken- nersziel blijft leven. Die kan men ons niet afnemen! Eéns verkenner, altijd verkenner! In God leggen wij ons ver trouwen. Zijn trouwe dienaar zijn en blijven wij. En eens komt de verlossing van dat gene wat nu ons hart door wondt. Na het zingen van het Wil helmus werden de groepsvlag en het rood-wit-blauw ge streken. Een rilling ging door ons heen. Maandag 30 Oct. 1944. De eerste patrouille van de High land-division in Waalwijk. Na deze eerste Engelse sol daten waren er spoedig meer. Waalwijk was bevrijd. Aan stonds zag men ons teken, de Franse lelie, dat 3Yi jaar niet geduld werd. Onze Staf zat niet stil. Reeds 's avonds moesten de P-L's en A-P-L's bijeenkomen. Ook een Schot se „Rover-Scout" (Voortrek ker) was aanwezig. Wij zou den als koerier optreden bij de Ordedienst. Enkele instruc ties volgden, waarna we snel naar huis gingen, (8 uur bin nen) schuifelend langs de huizen, want tijdens deze kor- te bijeenkomst sloegen de eerste Duitse granaten in. Dinsdag 31 October. Om 7.45 uur meldden zich alle Verken ners en om 8 uur traden we in dienst als koerier. Allerlei boodschappen, brieven bezor gen enz., werden ons opge dragen. Omstreeks 12 uur kregen we van de hopman toestem ming om 's middags in uni form onze diensten te ver richten. 's Middags werden de diensten nog vuriger uitge voerd. Het was misschien wel een komisch gezicht: te korte shirts en kousen, maar toch konden we merken dat het graag gezien werd. Verschil lende malen hoorden we zeg gen: „daar zijn ze weer". „Daar zijn ze weer" zal men misschien zeggen met enige wrevel, als de Verkenners in de komende dagen aanbellen bij de burgers van Waalwijk om -te vragen. Zeker, ze zyn graag gezien in onze plaats, maar ze komen zo dikwijls vragen. Toch mag hun dit niet kwalijk genomen worden. Zij vragen steeds voor anderen, zij doen het in dienst van de gemeenschap. Maar nu komen ze voor zichzelf om een lotje aan te bieden van hun grote loterij, bij gelegenheid van hun 12^-jarig bestaan. Hun tenten, waarvan zij enige uit leenden aan de T.B.C.-afde,- ling van het Ziekenhuis, zijn versleten; wegens gebrek aan ruimten en duurte van ma teriaal is het moeilijk hun kwartieren in te richten. Zij vragep daarom Uw belang stelling voor hun loterij met vele mooie prijzen, die spoe dig bekend gemaakt en ten toongesteld zullen worden. Staf Andreas-Zijlmans groep, Waalwijk. De doodstraf is geëist tegen de 36-jarige bakker Koks, die de dood van onge veer 30 slachtoffers op zijn geweten heeft.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2