De Echo van het Zuiden SPORT. DAGMEISJE Nr. 71 Notaris CHRIST lub NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING 1 f E' J' 1 GEVRAAGD of FLINKE WERKSTER Weer telefonisch bereikbaar onder WAALWIJK TE KOOP VERMIST VERMIST: muziekhandel MONDORGELS; beperkte voorraad 40 tonig Fl. 7.50. No. 90 Dinsdag 11 November 1947 GEEN BROOD?! een avor SCI °i als J Was: comi< ban! mo( OS gin.'J afdd. haajj zm Wa" hies ker tea: l strffl en eer.i vol: p A. R A.-1 D. fl C. 'j L. a: p, m uitvoerige uiteenzetting over de C.A.O. voor groot- en voor kleinbedrijf Hierna werd ie dereen de gelegenheid gege ven tot het stellen 'van vra gen, waarvan door verschil lenden gebruik werd ge maakt. HEUSDEN. Zondag speelde Heusden tegen RKFSV en won met 31. Het verloop van deze wedstrijd was sensationeel daar het eerste doelpunt ge maakt werd door H. de Leeuw direct na de aftrap. Het ge heel kenmerkte zich door sportiviteit aan beide zijden. Het tweede doelpunt kwam eveneens van de Leeuw, ter wijl uit een penalty J. Ver- heij het 3e doelpunt scoorde. De ruststand was 20. RK FSV deed haar uiterste best tegenpunten te maken, maar mocht daarin pas sla gen toen de scheidsrechter zijn fluitje al naar de mond bracht om einde te blazen. Zo wérd in deze wedstrijd de eerste en laatste minuut een doelpunt gemaakt. De derby Heusden 2 Herptse Boys moest wegens weersomstandigheden worden afgelast. CAPELLE. Dongen 2Wit Zwart 1 00 (onder protest). In een wedstrijd waarbij beide beide ploegen tegen el kaar opgewassen waren, heeft Wit-Zwart een puntje aan Dongen moeten laten. Na 25 minuten denken we Wit- Zwart te zien doelpunten, daar de midvoor weet door te breken, maar wordt in dé rug aangevallen en de arbiter laat gewoon doorspelen; zo ontsnapt Dongen aan een ze ker schijnend doelpunt. Wit- Zwart is steeds in de meer derheid, maar de voorhoede is niet op dreef zodat doel punten uitblijven na verschil lende kansen te hebben ge kregen. Na de rust zien we hetzelf de spelbeeld met Wit-Zwart in de meerderheid," maar zij strandt steeds op de Dongen- verdediging. De thuisclub echter zit ook niet stil en de Wit-Z.wart-achterh.oede moet steeds handelend optreden, dat haar goed afgaat. In de laatste minuten maakt één van de Dongen-spelers hands, maar de scheidsrechter fluit voor een vrije trap voor Dongen. Wit Zwart neemt hiermee geen genoegen en neemt na afloop nog een pe nalty naar aanleiding van een ingediend protest, -welke door de linksbuiten benut wordt. Het 2e elftal speelde thuis tegen Right Oh. Deze wed strijd werd 7 minuten voor de rust gestaakt wegens de regen, met een 1—1 stand. De junioren verloren na een spannende wedstrijd met 10 van Desk. GEERTRUIDENBERG. Right Oh—S.V.T. Ondanks het slechte weer en de zeer slechte conditie van het veld, werd Zondag toch, onder grote belangstel ling de competitiewedstrijd Right Oh 1S.V.T. Terheij- den gespeeld. Gedurende de eerste helft was het Terheijden die, voor zover het terrein \t toeliet, kwam opzetten. Het spel van deze ploeg was fors en snel. Al spoedig nam Terheijden de leiding, doordat de keeper van Right Oh bij het uittrap pen kwam te vallen en zich niet onmiddellijk kon herstel len. Van deze gelegenheid maakte de midvoor van Ter heijden gebruik door een pass op doel te geven, waardoor zij de leiding nam. Even voor rust volgde het tweede doel punt van Terheijden. De juist voor de rust aan Right Oh toegekende pennalty werd genomen door Jansen, die de bal onder tegen de lat schoot het doel in en daarna terug- geschopt werd door de 'kee per. De scheidsrechter kende het doelpunt niet toe. Na de rust keerden de rol len. Right Oh kwam stevig opzetten en door een keurig samenspel was het Baks die het eerste doelpunt scoorde, waardoor de stand op 21 werd gebracht. Onze jongens waren weer de oude. Dat moest Terheijden spoedig on dervinden, daar de bal steeds op de SVT-helft bleef rond- dwarrelen. Onze verdediging zorgde wel dat de bal niet veel verder kon komen dan de helft van het veld en als de gesteldheid van het ter rein wat beter was geweest, dan was een grote overwin ning van Right Oh een feit geworden. Ongeveer een kwartier voor het einde was het Smits die met een meesterlijk spel door de te ruggetrokken verdediging van Terheijden heen speelde en het gelijkmakende doel punt scoorde, 2—2. Even voor het einde werd aan Terheijden een free kick op het middenveld toegewe zen, die onbegrijpelijkerwijze in het net van ons doel ver dween. Hierdoor werd dus de tsand 32 voor Terheijden. Terheijden heeft in ieder geval gewonnen en telt zulks voor de competitie, doch dat zij tevreden is met een der gelijke overwinning is niet aan te. nemen, want de over winning is'geen gevolg van beter spel, doch van geluk. WAALWIJK. SCHAKEN. Zaterdagmiddag speelde 't tweede team van de Waal wij kse Schaakclub in Den Bosch een competitiewedstrijd tegen Max Euwe II aldaar. De Waalwij kers wisten het niet tot een overwinning te brengen. De volledige uitslag luidt: Max Euwe II Waalwijk II de Jongvan Kempen y2M v. Beugenmevr. Vader 01 Schoonenberg v. Nieuwstad 10 Klaassende Mol 10 de Bruijnv. Pruijssen 01 v. Beekv. Liempt 10 DoornerikSlaats 10 DirksAarts 01 4M-3H Zaterdag 15 dezer speelt 't eerste tiental van de Waal wij kse Schaakclub tegen het tweede team van Philips uit Eindhoven. Er wordt gespeeld in De Twee Kolommen; de De Heer en Mevrouw LITJENS-VAN DER WERF geven met grote vreugde kennis van de geboorte van hun zoon PAUL. Kaatsheuvel, 9 Nov. 1947. Hoofdstraat 210. voor 's Maandags en Vrijdags. C. MARTENS-OTTEN, Hoofd straat 192, KAATSHEUVEL. wedstrijd vangt aan des mid dags om half vier. Witte fornuiskachel mat bijbehorende kolenbak 4 m. kachelpijp, een bc-x een kinderstoel bioemtafeltjes. Te bevragen bureau van dit blad op Vrijdagmiddag 7 Nov. 1917 drie textlelkaarten. Tegen beloning terug te bezorgen Schoolstraat 11, Kaatsheuvel 1 PAARD, Belgisch ras, bruin met kol, enige witte haren op neus links achter wit voet, leeftijd 21jaad 1 luxe BRUIN met druipkoi, snepje, links achtersokje buiten onderbroken rechts achtersok, bo.' de binnen oplopend en met zvvar.i vlekjes, kroonrand, leeftijd 21 jaar. Beiden stamboekmerries, lopende aan de Maasmond en 3 KALVEREN lopende aan de Nieuwe weg. Inlichtingen bij A. J. DE ROON, Hoogevaart 26, CAPELLE. OFFICIëLE PUBLICATIE. 8 November. De Directeur van cle Distributiekring 251 te Waalwijk maakt bekend: AANVRAGEN OM WERKSCHOENEN. Gedurende het tijdvak van 12 tot en met 22 November 1947 zal er op de plaatselijke kantoren (zitdagen) gelegen heid bestaan tot 't afhalen en inleveren van aanvraagfor mulieren voor werkschoenen voor personen van 16 jaar en ouder, die na 31 December 1946 nog geen bon voor werk schoenen (met inbegrip van Engelse werkschoenen) heb ben ontvangen en een beroep uitoefenen, voorkomende i t de daarvoor vastgestelde beroepenlijst. Bedrijven met meer dan 10 arbeiders, die beroepshalve voor werkschoenen in aanmerking komen, dienen voor hun arbeiders collectief aan te vragen en wel bij de dienst va-i de plaats, waar het bedrijf is gevestigd. Hierbij moet het aanvraagformulier MD. 333-04 ingevuld zijn door de be drijfsleider of een bedrijfschef en vergezeld gaan van een lijst met alle namen en adressen van betrokkenen, alsmede de TD-nummers, ook van hen die niet in deze kring woon achtig zijn. Individuele aanvragen dienen te worden inge leverd bij de dienst van de gemeente van inwoning. Het is noodzakelijk dat individuele aanvragers, zowel bij de afhaling als bij de inlevering van het-aanvraag formulier de stamkaart overleggen. Bij collectieve aanvr m behoe ven de stamkaarten der betrokken arbeiders a. :n bij de inlevering te worden overgelegd. Omtrent de eventuele uitreiking der bonnen op dezo aanvragen volgt te zijner tijd bericht. "Tv l'lll IHIHI IIMIIIiP I'll l III v j /T P.C.V&N IE£^rim STATICN55TPA&Ï 6' - L~w A A LWIJ IC J 40-tonig 17.50, natuurlijk bij „CRESCENDO". TENTOONSTELLING WAALWIJK 1948. Zoals bekend geacht mag worden zal Waalwijk in 1948 een tentoonstelling organi seren met het doel, te demon streren wat Waalwijk op elk gebied betekent en presteert. Wij zijn thans in de gele genheid. een en ancler mede te delen omtrent de eerste voorbereidingen. Beginnen we met de sa menstelling van het Hoofd- Comité en de sub-comité's. Hoofd-Comité. Ere-voorzitter: Burgemees ter Mr. R. J. Lambooy. Voorzitter: J. v. Heesbeen. Secretaris: Jan Tielen. Penningmeester: J. Tim mermans. Leden: P. Dirks, Jos. Klij- berg, A. Meijs, Norb. v. Loon, C. Pullens en Arn. Verwiel. Ass.-secretaris: H. Verwiel Joszn. Sub-Comité's. Comité gebouwen, stands en architectuur: Voorzitter: Jos. Klijberg. Leden: C. Pullens, P. Dirks, Th. van Delft, A. v. Huiten en de Visser-van Everdingen. Comité terreinen, aanleg en verlichting: Voorzitter: N. van Loon. Leden: Arn. Verwiel, Henri Hoffmans Sr., H. Verwiel Jr. en W. Hornman. Comité Pers en Propaganda: Voorzitter: J. Tielen. Leden: Jac. Bergmans, H. van Well, Jos. de Kort, An- toon Tielen en Lamb, van Oudheusden. Comité Vermakelijkheden: Voorzitter: A. Meijs. Leden: H. Bergmans, Frans Eibers, H. van Mill en A. Snels. Comité Onderwijs en documentatie: Voorzitter: J. timmermans. Leden: Drs. de Vries, Ir. Roelofs Heijrmans, G. van Steenderen en G. Veltman. Voorts is ip principe beslo ten de tentoonstelling te or ganiseren op een terrein, ge legen ten Oosten van de Wilhelminastraat en Zuide lijk van 't verlengde der Pr. Bernhardstraat, terwijl het Luna-park op een aangren zend terrein een plaats zal vinden. Als data der tentoonstelling zijn gekozen 21, 22, 23, 24, 25 en 26 Mei a.s. Op het ogenblik zijn onder handelingen gaande over ter reinen, gebouwen, aanleg enz. zodat het hoofdbestuur en comité's druk in actie zijn. Tot assistent van de se cretaris is benoemd de heer Harry Verwiel Joszn., die binnenkort z'n bureau hoopt te vestigen Raadhuisplein. DE STINKENDE SPOORSLOOT. Droge zomer de oorzaak. Veel is er de laatste tijd geklaagd over de kwalijk riekende spoorsloot, langs de Burg. v. d. Klokkenlaan en de Floris V-laan en we kun nen ons levendig voorstellen dat zo'n sloot in de buurt van je huis niet alleen geen lust is voor het oog, maar even min voor 's mensen reukor gaan. Wij hebben ons in verbin ding gesteld met de Directeur van Gemeente-werken, die er ook geen oplossing voor wist en aanraadde op regen te wachten, dan zou de toestand wel verbeteren. Want wat is het geval? Door de vele droge perioden die wij de afgelopen maan den gekend hebben, is de aan voer van vers regenwater uit het Zuiden zeer gering. Het vuile, modderige water uit de haven echter stroomt van tijd tot tijd via de duiker in de laan van Gragtmans, in de spoorsloot, waar geen stro ming is en geen verversing, met het bekende, fatale ge volg. De droge zomer, die al zoveel op zijn geweten heeft, is ook nu weer de oorzaak van dit euvel. Maar, zo ver zekerde ons de Directeur, als het regent, komt het in orde. De directeur deelde ons verder nog mede dat er grote plannen bestaan met de rio lering in Waalwijk (als die beruchte duiker in de haven nu ook maar verdwijnt). Geen enkele riolering zal meer in een of andere sloot uitlopen en alle sloten krijgen zuiver water. Wie weet, na verloop van tijd zien we misschien nog gondels en zwanen in onze spoorsloot, waar mis schien nog wel een prachtige „oude" gracht van te maken is. TONEELCONCOURS D.V.S.V. Jonkvrouw de Ia Seiglière. Als eerste van de vier ver enigingen gaven Zondag de Toneel-Gezellen uit Voorburg j voor een zeer goed bezette zaal „Jonkvrouw de la Seig- lière" van Jules Sandeau. Devoorzitter van D.V.S.V. sprak een kort openingswoord en hoopte dat de keuze uit de 42 ingeschreven verenigingen gelukkig zou zijn geweest. De keuze van bovenge noemd stuk is zo slecht no? ftiet. Het is een sprankelend stuk. vol Franse esprit en geestigheid en regisseur en spelers hebben door hun juiste opvatting een zeer goe-» de vertolking gegeven. Voor al advocaat Destournelles, de lakei Jasmin en Helène speel den goed, terwijl ook Mar kies de la Seiglière, die in 't begin zijn vorm niet kon vin den, zich later herstelde en een prachtige uitbeelding gaf van zijn geestige rol. Hoewel het steeds moeilijk blijft een historisch spel vol komen verantwoord op te voeren, mogen we toch zeg gen dat de Toneel-Gezellen hier zeer goed in geslaagd zijn. De costumes waren, zo als Bomans één van de jury leden terecht opmerkte, te oud. de Biedermayer-stijl im mers was voor de Empire. Doch deze kleinigheden de den weinig of geen afbreuk aan het spel dat, nogmaals gezegd, zeer goed was. Het, toneel-concours van D.V.S.V. heeft een mooi be gin gehad; wij hopen dat de volgende stukken even goed zullen zijn en even mooi zul len worden gespeeld. KUNSTKRING WAALWIJK. Gijsbrccht van Amstel. Van de vele drama's die Vondel schreef, is het boven genoemde wel liet meest be kende. De jaarlijkse opvoe ringen en de bekendheid van sommige reien hebben dit stuk grotere. populariteit doen krijgen dan b.v. Von dels meesterwerk „Lucifer". Wie kent niet de prachtige verzen„O Kerstnacht, scho ner dan de dagen" en het overbekende: „Waar werd werd oprechter trouw dan tussen man en vrouw, ter wereld ooit gevonden". Vondels werken, wordt vaak gezegd, boeien ons niet omdat er zo weinig te zien is; het zijn praatstukken. Maar juist daarom lenen deze drama's zich zo buiten gewoon goed voor voor drachtavonden. De prachtige verzen, zoals ze gezegd wor den door Albert van Dalsum, beginnen te leven en boeien tot het einde. Helaas behoort Vondel tot de schrijvers die we kennen van naam, maar veel te weinig uit hun werk. Niemand komt er gemakke lijk toe om Vondel's drama's te gaan lezen. We moeten die zien, maar vooral horen. En we geloven dat de Waalwijk- se Kring geen betere keuze had kunnen doen dan met de grote Vondelvertolker Albert van Dalsum uit te nodigen. Albert van Dalsum is geen onbekende we herinneren ons zijn voordracht van „Lu cifer" te Kaatsheuvel zo dat 'i zeker de moeite waard zal zijn kennis te maken met één van de meesterwerken van onze poëzie en gebracht door de meester van he- hedendaags toneel. De Waalwijkse Kring toont voortvarendheid en blijkt niet tevreden te zijn voordat alle kunstenaars van naam opgetreden zijn voor de be langstellenden. Wij hopen dat de publieke belangstelling groot zal zijn, niet alleen uit Waalwijk, maar uit de gehele omtrek. Meisjes 1417 jaar Trees v. Loon, O.W.S. Dames le graad Jo Pulles, Q.W.S. Dames 2e graad N. der Kinderen, Sparta. Jongens 1014 jaar H. Schelekens, O.W.S. Jongens 1417 jaar Th. van Loon, O.W.S. Heren 2e graad C. Dekkers, Sparta, na loting met C. v. d. Velden O.W.S. Heren 3e graad R. Hurkmans, O.W.S. De jury bestond uit de he ren: E. v. d. Geer, Den Bosch; A. Theunissen, Weert; D. Kalb, Eindhoven; J. Deckers, Eindhoven. Onder de aanwezigen merk- ten we op, de Edelachtbare Heer Burgemeester en Drs. G. J. de Vries, Directeur der R.K. H.B.S. De wedstrijd had een aan genaam en spannend verloop en viel zeer in de smaak. BLOEDTRANSFUSIE DIENST NEDERL. RODE KRUIS. Eén van de belangrijkste hulpmiddelen die wij tegen woordig bezitten om gewon den en zeer ernstige zieken in het leven te houden, is de bloedtransfusie. De medische wetenschap is nu zo ver gekomen dat zij bloed öf bloedplasma kan conserveren Men is daardoor BIJ WIE DE SCHULD BIJ DE REGERING OF DE BAKKERS? Het staat er met de meelvoorziening van de Waal wijkse bakkers niet erg rooskleurig voor. De meel- voorraad van de meeste bakkers is zo gering dat er bij een stagnatie in de geregelde aanvoer niet voldoende zal zijn om de consument van brood te vóórzien. De oorzaak Mogelijk zijn de bakkers tegenover hongerige klanten wat te weekhartig ge weest of had de regering hen beter moeten be voorraden? Zoals ons de voorzitter van de bakkers vereniging mededeelde, zal men er bjj de regering op aandringen een extra toewijzing te verstrekken, zoals dat ook in andere plaatsen is gebeurd De regering kan tenslotte niet toelaten, dat onze arbei ders, die allen graag een flinke boterham lusten en die ook nodig hebben, dit integrerend deel van hun voeding moeten missen. Wij ondersteunen dan ook met^klem dit verzoek van de bakkers I 1000ste WITTE NON. De 1000ste opvoering van 't succes-stuk „De Witte Non" zal plaats vinden Dinsdag 18 November in Musis Sacrum te Waalwijk, aanvang 8 uur, door Willem Goossens Volks toneel. Nog éénmaal brengt dit ge zelschap op veelvuldig ver zoek dit boeiende en roman tische toneelspel met een keur van medewerkenden van de meest prominente artisten van ons land. De gehele Ne derlandse pers was eenparig vol lof en schreef enthousias te artikelen over deze verto ning. Na een triomf-tocht door Nederland zal men ook hier nog eenmaal dit succes stuk kunnen aanschouwen, waarvan de diverse baten voor het goede doel van thuis front zijn. Willem Goossens en zijn Volkstoneel brengt deze voorstelling in geheel nieuwe bewerking en met ei gen décors. Wij raden een ieder aan om deze bijzondere voorstelling te bezoeken. GYMNASTIEKVER. O.W.S. Uitslag van de gymnastiek- wedstrijd, gehouden tussen „Sparta" Eindhoven en O.W.S. Waalwijk, op Zondag 9 Nov. 1947 te Waalwijk. Verenigingsprijs: O.W.S. Waalwijk, wisselbeker. Personeel: Meisjes- 1014 jaar, R< de Vrieze, Sparta. dus in staat voorraden aan te leggen. Wie profiteren nu van deze bloed-voorraden? Allereerst onze gewonden en zieke militairen hier en in Indonesië. Op de tweede plaats kun nen alle ziekenhuizen een bloedplasma-voorraad aan leggen om ernstige zieken onmiddellijk te kunnen hel pen. Hoe groter de voorraad bloed, des te meer mensen levens kunnen gered worden. De voorraden blijken veel te klein te zijn, vooral door de ontwikkeling van de toestand in Indonesië. Wij hebben dus bloed no dig. Daarom doen wij een be roep op alle gezonde mannen en vrouwen tussen 18 en 55 jaar om 0.4 0.5 Ltr. bloed af te staan ten bate van on ze militairen in Indonesië en voor onze landgenoten hier in het vaderland. Vult daarom zo spoedig mogelijk het formulier in dat huis aan huis bezorgd is of wordt. Brengt dit dan op het gemeentehuis, Afd. Sociale Zaken. Degenen die niet in het bezit zijn van zo'n formu lier kunnen' zich mondeling op bovengenoemde afdeling melden. Geef U in zeer grote ge tale., als „Donor" op, zowel mannen als vrouwen. Uw bloedoffer is onmisbaar. Wij hebben zeer veel bloed no dig. Bloedtransfusie-dienst Afdeling Waalwijk, Ned. Rode Kruis. FEDERATIE VAN KANTOOR BOEKHANDELAREN. Vanavond zullen de kan toorboekhandelaren vergade ren om te komen tot oprich ting van een District de Lang straat van de Federatie van Kantoor-boekhandelaren. GEMEENSCHAP OUD-ILLEGALE WERKERS. Hedenavond geeft de Pro- paganda-commissie van bo vengenoemde gemeenschap een filmvoorstelling in Musis Sacrum, met als doel o.a. de stichting van een nationaal monument voor ongekende verzetstrijders, hst vormen van een fonds voor de ver zorging van graven en mo numenten onzer gevallen verzetslieden. Een voorstel ling die de volle belangstel ling verdient, niet alleen om de aantrekkelijk, leerzame films, maar vooral om het mooie doel. OPRICHTING CONTRóLE-VERENIGING TE v.m. BAARDWIJK. Na lang streven is thans de Controle-vereniging in v.m. Baardwijk een feit geworden. Waren Baard wij ks boeren mede van de eersten die de overtuiging waren toegedaan dat men de vee-verbetering moest betrachten dóór middel van de Stierhouderij, op het gebied van de Fokkerij zijn zij het, die met de controle- vereniging de rij sluiten in onze gemeente. In de aanvang waren er te weinig die de noodzakelijkheid van voor noemde vereniging inzagen, waar nog bij kwam de veel te hoge onkosten vanwege 't te geringe ledental. Doch in dit laatste is door de welwil lende' medewerking van de Coöp. Stoomzuivelfabriek te Drunen voorzien, waarvoor betrokkenen haar zeer er kentelijk zijn. Het is te ho pen dat alle Baard wij kse boe ren deze steun weten te waar deren, door zich eendrachtig aan te sluiten bij de Fok- en Controle-vereniging. Bij de oprichting gaven zich op 11 leden met circa 90 koeien. In het bestuur namen zit ting de heren: C. de Jong Wz. Nic. Klerx en P. Kuisten. Als toegevoegd secretaris werd benoemd de heer A. v. Hees been, bij wie belangstellen den inlichtingen kunnen be komen of zich als lid kunnen opgeven. Het valt zeker niet te betwijfelen dat de gedane besluiten ten goede zullen komen aan het vee-bestand der Baardwijkse boeren. BUURTVERENIGING „BAARDWIJKSESTltAAT". De buurtver. „Baardwijkse- straat" had Zaterdag voor haar leden een gezellige avond georganiseerd in café Wed. v. Cromvoirt. Het be kende ensemble v. Engelen, thans gecompleteerd door Dré Hamers en een prima bandje, zorgden voor vrolijke afwis seling en oogstten veel succes. De gezellige sfeer werd nog verhoogd door de aangeboden tractaties, -terwijl een vrolijk danspartijtje deze welge slaagde avond besloot. KATHOLIEKE FABRIEKS- ARBEIDERSBOND „ST. WILLIBRORDUS" 40 JAAR. Zaterdagavond hield de af deling Waalwijk van de Ka tholieke Fabrieksarbeiders- bond ter gelegenheid van zijn 40-jarig bestaan een feestver gadering in de Gildenbond. Voorzitter v. Seters opende de vergadering met de Chris telijke groet. Hij heette de leden met hun echtgenoten en de genodigden hartelijk wel kom en drukte z'n spijt uit dat de heer Brussel, algemeen voorzitter van de Bond, niet aanwezig kon zijn. In diens

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4