f In de Gouden Vallei Mariënkroon ie Heesbeen FEUILLETON GEMEENTERAAD RAAMPONK. Terry Berry in: DE WITTE ELAND. een schoon tapijtwerk, dat om zijn kleurenrijkdom de zinnen boeit. En dan is er nog zijn klas sieke belezenheid en zijn ken nis van de mythologie, die 't voor velen moeilijk maken, zijn gedichten en werken ten volle te waarderen. Maar juist de moeite die men zich moet getroosten om hem te leren kennen en te waarde ren, maken het zo heerlijk hem te volgen naar die hoog ten, waar hem zijn dichter lijk verbeelden voert en „daer draeiboom sluit noch heek", en daar tot het besef te ko men dat een groter mens en een groter dichter in onze va derlandse geschiedenis wel licht. niet te vinden is. Min der aangenaam is het echter tot het besef te komen, hem met slechts een gering aantal uitverkorenen gevolgd te zijn. „GIJSBREGHT VAN AEMSTEL". Daarom doet het ons zo'n genoegen dat verenigingen als de Waalwykse Kunstkring hun leden in de gelegenheid stellen nader met deze dich ter kennis te maken. Vondel is een nationaal be zit en al is men hem reeds in andere talen aan het vertalen, eerst dient hij echter bij ons volk de bekendheid te bezit ten waar hij recht op heeft. De jaarlijkse opvoeringen van zijn meest bekende stuk ken, de voordrachtavonden door kunstenaars als v. Dal- sum werken reeds in deze richting en daarom is het ini tiatief van de Kunstkring zo prijzenswaardig. Het was een mooie opvoe ring, diep doorleefd en in de kleinste details verzorgd, door het grote talent van v. Dalsum, de Vondelvertolker bij uitstek. Het enige bezwaar dat wij tegen de voordracht van j.l. Woensdagavond hebben, is 't ontbreken van iedere verkla ring na de pauze, zodat het voor heli die het stuk niet dan oppervlakkig kennen, moeilijk te volgen was. Te meer daar zijn stemvariatie niet in staat was de onder scheidene personen duidelijk uit te beelden, zoals b.v. Ver kade dat meesterlijk vermag. Het talrijke publiek kon zich echter door het overigens grote talent van de acteur volledig inleven in de gebeur tenissen van die fatale Kerst nacht. Wanneer deze uitvoering en deze weinige woorden in staat zijn meer liefde en be grip te wekken voor onze grootste dichter, dan is het doel van beide volkomen be reikt. Het leven volgens de Cis- terciënsergebruiken was in derdaad een: „schola dominici servitii" 'n goddelijke krijgs school, zoals de H. Benedictus het kloosterleven zo schoon definieert, want de meeste aandacht en ijver en ook de meeste tijd werden besteed aan een zo plechtig mogelij ke viering van het koorge bed. In de vroege voornacht om twee uur beierden de kloos terklokken reeds over het stadje Heusden en riepen de zusters uit haar cellen ter, kerke om de metten te zin gen. Na een kort openingsge bed hieven allen op het teken van de Overste het Maria- officie aan. Eerst tegen vier uur eindigde deze. Hier-na volgde een stille H. Mis die alle zusters bijwoonden en n. waarin op sommige feestda gen gecommuniceerd werd. Om half zes volgden de pri- men, die door het kapittel ge volgd werden. Op het kapittel volgde de arbeid. De arbeidstijd werd in de vrouwenkloosters van de Orde gebruikt voor fijne re, vrouwelijke werken, zoals het vervaardigen van Mis-ge- waden en ander borduur werk; het overschrijven en verluchten van de liturgische boeken enz. Het moet een verheven aanblik zijn geweest als in het auditorium van 't klooster de kloosterzusters ijverig in de weer waren met de door de priorin opgedra gen werkzaamheden. Hier hield zich een zuster onledig gebogen over haar schrijfta fel met het zorgvuldig copië- ren van een of ander geschrift van de kerkvaders, elders schilderde een zuster prach tige miniaturen in de koor boeken; weer anderen bor duurden kerkelijke gewaden en zo vond iedere religieuse een arbeid die haar lief was en de ledigheid uit de kloos termuren verbande. In de uren voor de middag werd ook nog elke dag een plechtige Hoogmis gecele breerd, voorafgegaan door de tertiën en gevolgd door de sexten. Omstreeks twaalf uur gebruikten de zusters geza menlijk hun middagmaal in de refter. Deze maaltijden waren zeer sober: men hield zich aan de voorschriften van de regel, die het gebruik van vlees aan allen verbood. Het gebruik van vis en eieren was toegestaan, doch hiervan werd vooral in het begin een spaarzaam gebruik gemaakt. In de namiddag omstreeks twee uur had men nog de no nen, waarna weer enkele uren aan de verschillende werk zaamheden besteed werden. En bij het vallen van de avond kwam weer de hele kloostergemeenschap bijeen in de kerk om er plechtig de avondgetijden of vespers te zingen. In de volle avond zullen nog de Completen gebeden wor den en dan op het laatste ogenblik van de dag, als weer de donkerte de kloosterkerk vult, worden voor het beeld van O. L. Vrouw enige kaar sen ontstoken en het gehele koor der Godgewijde maag den jubelt het Salve Regina als om de „Abdis van Cister- cie", zoals de H. Maagd naief in de Orde 'genoemd werd, een laatste avondgroet te bren gen. Korte tijd hierna heerste in het klooster diepe stilte en genoten de zusters haar wel verdiende nachtrust, om de volgende dag weer haar ze genrijke taak van gebedsoffer te kunnen brengen. Zo schrijdt het leven van de bewoonsters voort in de wisseling van de jaargetijden, zonder ooit een verandering of een wijziging te ondergaan. Iedereen kent de voorstel ling van de witte zuster, die aan het venster van haar cel staat en dromend naar buiten staart. Deze voorstelling be antwoordt echter volstrekt niet aan de werkelijkheid. Als de zon in het Westen zinkt, beschouwt de zuster niet met een blik van verlan gen de heimwee-rode zomer avond, zoals deze in de we reld bloeit, waar het leven lokt met zijn rode bloemen. Zij weet wie haar naar het klooster voerde en wie haar de kracht geeft, om er te vol harden; zij weet dat geen of fer verloren gaat en dat God alle offers waard is; zij weet, dat haar Heer en Koning eens haar overgroot loon zijn zal. Ondergang. Mariënkroon, dat nu meer dan veertig jaren bestond, be gon eerst nu pas goed voor uit te komen. De zusters wa ren er goed gehuisvest. Door talrijke schenkingen waren de inkomsten beter gewor den, mede ook door het vele werk dat zij in de afgelopen jaren presteerden. Roepingen bleven nu niet meer uit, nu de eerste stichtingsjaren met de vele en zware ontberingen voorbij waren. Alles wees er op dat Mariënkroon een bloei tijd tegemoet ging. Hoe geheel anders zijn dik wijls Gods wegen in vergelij king bij die der mensen. Stond dus van alle zijden het klooster er goed voor, met één slag zou het aangetast worden tot diep aan de wor tel en zou het zo stevig ge vestigde nonnenklooster ver wijderd worden. Haar stich teres kwam te overlijden. De uitkomst beantwoordde ge heel anders aan de verwach ting van haar stichteres. De hebzucht van haar eigen erf genamen dwong de zusters tot terugkeer naar haar moe derklooster. Het leven werd hun ondragelijk gemaakt en op zekere dag na een 44-jarig bestaan, zien we de zusters terugkeren vanwaar zij ge komen zijn: hun moeder klooster Mariëndaal, Utrecht. Hiermede nam de geschiede nis van Mariënkroon te Hees been een einde. Niets is er van overgeble ven. Alleen de kronieken, tenminste wat er nog van over is, verhalen, dat van 't jaar 1338 tot 1382 hier te Heesbeen eenmaal gestaan heeft een Cisterciënser vrou wenklooster. En toch heeft dit klooster blijvende vruchten voortge bracht en nagelaten, zoals wij in het volgende hoofdstuk zullen zien. (Wordt vervolgd) VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 23. Twintig jaar geleden klonk het nog grappiger, want ik leek jonger dan ik was en Alan juist ouder. Ik heb altijd erg veel met hem op gehad en zou hem dus graag gelukkig getrouwd zien Ik denk dat ik Eva Wilford een paar dagen te logeren vraag, terwijl Alan hier is. Dan kunnen jullie gezellig met je vieren gaan rijden en tennissen. Frances lachte: Ik geloof dat Alan niets op heeft met Eva. Hij vindt haar een flauwe gióhelaar- ster. En Malcolm? Die denkt ery nét zó over! Dat is jammer, want het is een knap meisje en ze zal een aanmerkelijk fortuin krij gen. Wat zou je zeggen van Barbara Barrington? Die is toch in ieder geval heel ont wikkeld. Haar kan hij in het ge heel niet uitstaan! Hij lijkt moeilijk te vol doen. Mrs. Courtenay keek eens naar het bevallige figuurtje van haar nichtje en eigenlijk kon het haar nu ook niet lan ger verwonderen dat Alan wat lastig zou wezen in zijn keuze. Hebben jullie vandaag prettig gereden, kindje? om weer eens een ritje te maken met Malcolm. Ja, ik vind het ook veel prettiger hier, nu hij er weer is. Maar luister eensHoor je daar geen rijtuig? Ja. Frances schoof haar borduurraam terzijde en sprong op van haar stoël. Kom, laten we Alan tegemoet gaan, tante Marion! Vlug liep ze het vertrek uit, wat langzamer gevolgd door mrs. Courtenay. Welkom thuis Alan, riep Frances, en bood hem de wang ten kus, zoals dit een maal de gewoonte was op Fairholt. Half lachende, half boos, zei Malcolm: Alan mag zich wel gevleid voelen door dit welkom. Je geeft mij nooit 'n kus! Dit doen wij ook niet voor mensen die we voortdurend zien. Alan is een vreemde, jij bent altijd hier. Kom mede naar tante Marion, Alan. Ze legde de hand op zijn arm. en trok hem mee naar de hall, waar Mrs. Courtenay haar neef ook allerhartelijkst ver welkomde. HOOFDSTUK XII. Gedurende de veertien da gen die volgden, werd 't Alan duidelijk, dat Malcolm nu weer in liefde gloeide voor Frances, zodat, als Nan op hem wachtte, ze tevergeefs naar hem zou uitzien. Iedereen, behalve hij, was evenzeer irigènomen met de aanstaande verloving, in de eerste plaats natuurlijk Sir John en Mrs. Courtenay. In tussen vroeg hij zich afZou Nan het weten?. Had Mal colm haar geschreven van zijn veranderde gevoelens of verkeerde ze nog in onwe tendheid daaromtrent? Hij besloot er zijn neef bij de eerste de beste gelegen heid naar te vragen, maar dit duurde wat lang. Malcolm's tijd was dan wel zeer bezet. Hij was ineens grote belang stelling gaan voelen voor zijn landgoed en zijn grootvader scheen daar zeer mee ingeno men; na de lunch ging hij tennis spelen met Frances of hij diende haar tot geleide op bezoeken. Op een avond ech ter dat Frances en mrs. Cour tenay haar de pastorie waren deed zich de lang gewenste gelegenheid voor. Het diner was afgelopen, sir John hield zijn siësta in zijn gemakkelij- ken stoel en Malcolm stelde zich voor, dat ze zich op dien waren avond hun koffie op het grasperk zouden laten brengen. Alan vond dit goed en toen de heren hier gemakkelijk ge ïnstalleerd waren en Alan z'n pijp had opgestoken, begon hij onverwacht: Ik heb je al een paar da gen iets willen zeggen, Mal colm, maar ik kon je nooit al leen te spreken krijgen. Nu, wat is het? Iets' be langrijks? Dat zou ik menen. Ik geloof dat je óf al verloofd bent óf dat het er toch gauw van komen zal, met Frances. En nu wilde ik graag weten of je je engagement verbro ken hebt met Nan Lester? Want zo niet, dan moet je dit zo gauw mogelijk doen. Er valt geen engagement te verbreken, antwoordde Malcolm gemelijk. Haar laat ste woorden tot mij waren, dat ik totaal vrij was. Je weigerde toch anders die vrijheid te aanvaarden. Je zei dat je jezelf beschouwde als geëngageerd met haar en je beloofde haar dat je haar over een jaar als je vrouw zou komen opeischen. Malcolm fronste al weer de wenkbrauwen en zei koppig: Dat zie ik niet in. We waren niet ve/loofd. Ik heb haar twee maal geschreven, sinds ik in Engeland terug was, maar ze heeft geen van beide brieven beantwoord. Ze zal mij dus vergeten hebben of is met een ander geënga geerd. Dat gaat jou niet aan. Je hebt je woord eenmaal gege ven en als je er nu soms spijt van mocht hebben, ben je toch verplicht haar dit te zeg gen en haar te vragen je de vrjjheid terug te geven, eer je soms bij een andere vrouw met een aanzoek te voor schijn komt. Wat ben je van opvat ting veranderd. Herinner je je het gesprek dat wij samen hadden, toen ik je het eerst vertelde dat ik mij verbeeldde liefde voor haar te voelen. Je meende dat zij door geboorte en afkomst totaal ongeschikt was om de mijne te worden, dat ik haar onmogelijk mede naar Fairholt zou kunnen ne men en haar aan tante en aan ELECTRICITEIT S-TARIEF VERJAAGD. ER KOiyiT EEN EEN NIEUWE HOLERING. De gemeenteraad van Raamsdonk peft in zijn vergadering van Donderdagavond he(! wat geld zaken afgewerkt, d.w.z. er stonden iel wat van die kwesties op de agenda, maar d' Raad heeft er zich niet erg druk over gemaakt. I ieder geval was hij 't deze avond goed eens, wnt hij ging met alle punten zonder stemming dcoord, behal ve dat de kwestie v an een arrestatenlokaal in Raamsdonk Dorp werd aangehoudentot een vol gende vergadering. gende vergadering. Om goed half acht opende de voorzitter, Burgemeester J. Prinssen, de vergadering. De heren van Strien en Ver schuren waren wegens ziekte afwezig. De voorz. wenste hun een spoedig beterschap toe. De Notulen werden onver anderd vastgesteld. 1. Onder de ingêkomen stukken was een voorstel van Ged. Staten om de wedde van een wethouder van 325. voor 'n gemeente als Raams donk te brengen op 550. v/aarmee de raad accoord ging. Binnengekomen was ook de goedkeuring door Ged. Sta ten van 't Raadsbesluit tot aanleg van straten. Deze wa ren de Nieuwe Weg, Hoofd straat en de Koningsstraat. Binnenkort zou ereen begin gemaakt worden. De heer J. R. van Wagenin- gen vroeg wegens z'n hoge leeftijd per 1 Jan. 1948 ont slag als lid van het armbe stuur. De voorz. bracht de heer v. Wageningen dank voor de vele diensten die hij had be wezen. De overige stukken werden voor kennisgeving aangeno men. 2. B. en W. stelden voor Ged. Staten te verzoeken een vergoeding van 2.per ge meenteraadslid per vergade ring vast te stellen voor het bijwonen van de gemeente raadsvergadering. De raad ging hief z.h.st. mee accoord. 3. B. en W. stelden voor om aan de leden van de ad viescommissie ingevolge de woonruimtewet een vergoe ding toe te kennen van 2. per lid per vergadering, aan de secretaris van deze com missie 100.— per jaar. Ook hiermee kon de Raad zich verenigen. 4. Voor 't héstel van de beschadigingen fian de R.K. Jongensschool las 438.59 nodig, n.l. voor e gewone la gere school 3C.61, voor de u.l.o.-school 15.98'. De Raad gingjr z.h.st. mee accoord. Frances als mijn echtgenote zou kunnen voorstellen. Ik was toen boos op je, maar nu zie ik in, dat je ge lijk had. Het' was ook dwaas heid om daarover te denken. En nu werp je je ineens als verdediger op voor Nan. Alan kreeg een kleur van ergernis. Het was waar, hij herinnerde zich z'n uitspraak nog heel goed. Dat heeft daar niets mee te maken. Je had haar lief, of althans, dit dacht je, en je vroeg haar je vrouw te wor den en bent bij haar weg ge gaan met de belofte om terug te keren, dus moet je haar nu schrijven of ze je weer de vrijheid wil schenken. Gedurende enkele minuten antwoordde Malcolm niet. Hij lag achterover geleund in zijn stoel te denken. Van na ture was hij vriendelijk van aard, hij wilde graag met ie dereen in goede verstandhou ding leven en wilde ook dat ze hem voor een man van eer hielden, zodat die streng ver oordelende woorden van Alan hem boos hadden gemaakt op de spreker en boos op zich zelf. Hij was er anders zeker van dat Nan niet van hem verwachtte dat hij zijn belof te zou houden. Hoe kon ze dit ook doen na hetgeen ze hem verteld had op die laatste sa menkomst bij de rivier, toen ze hem de gordel overhandig de en hem daarbij had ver teld, waar ze die gevonden had en wie degene was die er hem van beroofde? (Wordt vervolgd). 5. Voor de N.ï een bedrag van dig. Voor de Raamsdonksveen gewone lagere u.l.o.-school eH Voor de gewone, te Raamsdonk bedrag nodig v 6. Verder bes een bedrag van schikbaar te st<|l' aankoop van voor de Maria 7. B. en W. sh tarieven van het bedrijf als volgt Enkel tarief 22 ct. Het tarief v zinnen van 20 Bovendien stele voor als grote gt schouwen, gezin: e dan 5 minderjaig i.p.v. meer dan ger. Krachttarief 12 ct. op 12 en Door deze ve in de toekomst van 4400. basis van 1946. het stroomverb genomen en er mindering te v de toekomst. B. de tariefsverlagjn alleszins verant De Raad blee eens te zijn, scholen was 2046.54 no- scholen te n.l. voor de chool en de 1023.27. agere school i was een in 1417.87. ot de Raad 360.— be en voor de lessenaars LO-school. !den voor de lectriciteits- te verlagen: in 25 ct. op c|r grote ge it. op 18 ct. B. en W. linnen te be- ;n met meer ;e kindbren, zoals vroe- un 16, 14 en 0 ct. z.h.st. met het coord. 8. De Raad girt er ook mee accoord de in di doelde strookjes van de eigenare men. De voorzit loyale houding genaars zeer op 9. Te Raams geen arrestanter arrestant moet Raamsdonksveei worden. Het en middel dat de plitie echter ten dienste staat Daarom stelden 1 't brandspuithuis donk (dorp) in ti arrestantenlokaa werden geraamd ijaging zou er winst zijn erekend op er 1947 was ik nog toe- as geen ver- rwachten in W. achtten l dan ook 'oord. 't hiermee int hij ging 'oorstel ac- voorstel be- grond gratis over te ne er stelde de an deze ei- prijs. onkdorp is okaal. Een ;teeds naar gebracht ;e vervoers- is een fiets! en W. voor e in Raams- richten als De kosten op 1100.-. Met dit voorset ontmoet ten B. en W. de nige werke lijke tegenstancj van deze avond. De heer Roden rrg n.l. had ernstige bedenlpgen. Het brandspuithuisje 'kond geheel vrij en hij weeëjin dit ver band op 't gevaaivöbr brand en ongesteldheidyan de ar restant. Bovendki was er geen verwarming Hij zou graag zien dat Je- naar een andere mogelij Aeid werd uitgekeken. y De voorz. gaf loè dat er enige waarheid las in deze bedenkingen, malr hij zag 't toch niet zo err|tig in. Het gevaar voor braid vond hij wat problematisch Als er el ders brand was, I ging men aanstonds naar 'tj brandweer huisje. Dan tocl zeker wel als er in dat brafrdweerhuis- je brand ontstond Dat de ar restant zich onwil 'zou kun nen gaan geveelen, daar school natuurlijk ten bezwaar in. Maar de op uiting zou maar voor enkel uren zijn, hoogstens ben natht. En om dat er geen verwirming was zou er slechts in uiterste noodzaak gebruis van ge- NEDERLANDSE POPPEN- FILM IN KLEUREN. In opdracht van, de Honig's Fabrieken te Koog aan de Zaan en Nijmegen, is door Joop Geesink een aardige poppenfilm vervaardigd, die binnenkort in de Nederland se Bioscopen te zien zal zijn. De film wordt geheel ge speeld door poppen, terwijl de machines levende wezens ge worden zijn. In een bonte rij van leuke opnamen en origi nele vondsten krijgt de toe schouwer een indruk van wat Honig's fabrieken doen om zoveel mogelijk heerlijke, voedzame Honig's-artikelen te maken voor zoveel moge lijk Nederlandse gezinnen. U zult deze kleurenfilm stellig de moeite waard vin den en bij een bezoek aan de bioscoop dan ook zeker van de film „Honig werkt" ge nieten. (Ing. Med.). maakt moeten worden. De heer Rodenburg bleef echter bij z'n bezwaren en meende tegen het voorstel te moeten stemmen. Hij bracht nu een nieuw voorstel ter ta fel, n.l. om van de vier nieu we panden in de Keistraat er één, indien mogelijk, toe te wijzen aan een betreffen de ambtenaar en daaraan dan een arrestantenlokaal te ver binden. De heer Knaap meende 't met de bezwaren van de heer Rodenburg eens te moeten zijn. De voorz. was bereid de zaak nog eens te bekijken en stelde voor dit punt van de agenda af te voeren, waar mee de Raad accoord ging. 10. De erfgenamen van wij len de Wed. v. de Waals kon den bedoelde grond niet ver kopen zonder zelf schade te lijden. Daarom stellen B. en W. voor bij 't College van Al gemene Commissarissen voor de Wederopbouw, voorstellen te doen tot onteigening. De Raad ging hiermee ac coord. 11. De slechte toestand van de riolering maakte het aan brengen van een systemati sche riolering urgent. De voorz. raadde echter de heren aan om recht te gaan zitten als ze de getallen nog niet hadden gelezen. Een vol ledige systematische riolering passend in het uitbreidings plan zou op 600.000 komen. 'Daarbij kwam dan een zui veringsinstallatie van 250000 en het honorarium voor de volledige uitwerking der plannen 20.000. Het kon echter ook minder: voorlopi ge plannen 5000, vermeer derd met 400 reiskosten e.d. en 600 waterpassing. De heren zouden wel be grijpen, aldus de voorz., dat een bedrag van ongeveer 1 millioen boven de krachten der gemeente gingen. Het leek hem echter verantwoord crediet te vragen voor de voorlopige riolering, die toch ook paste in het uitbreidings plan, dus een crediet Van 6000. De heer Rodenburg noemde dit plan één van de meest sympathieke en urgente plan nen. De Raad bleek er ook zo over te denken en keurde 't voorstel z.h.st. accoord. 12. Honden in weilanden waren gevaarlijk voor 't vee. De laatste weken waren er 2 a 3 schapen doodgebeten, zo dat B. en W. het noodzakelijk vonden' art. 26 aan te vullen in dien zin, dat honden die niet konden worden opgevan gen onschadelijk zouden wor den gemaakt. Het was al ver boden dat honden tussen 23 uur en 5 uur zonder geleide rondliépen. Aangezien er binnenkort geregeld film zou zijn, bleek het ook noodzakelijk in de po- litie-verordening op te ne men, dat in lokaliteiten waar deze werd gegeven, niet mocht worden gerookt. De Raad was het met bei de voorstellen eens. 13. De Raad keurde 't ook goed dat de bevoegheid om gemeentewoningen te verhu ren van de raad overging op B. en W. 14 en 15 waren een jaar lijks terugkerende toestem ming van de Raad, voor een bedrag van resp. maximum 800.000 en 200.000. De Raad ging er dan ook z.h.st. mee accoord. 16. Daar de' automatisering door omstandigheden was tègengehouden en de door verbindingen zeer onvoldoen de waren, hadden de gemeen ten Geertruidenberg en Raamsdonk aan de P.T.T. ver zocht een nachttelefonist aan te stellen. De P.T.T. had zich bereid verklaard op voor waarde dat bedoelde gemeen ten de kosten van 1500 voor 85% zouden dragen. In Geer truidenberg hadden zich 60 mensen opgegeven tegen een betaling van ten hoogste 12 per jaar. De voorz. verwacht te ook in Raamsdonksveer wel animo, waar het gewone doorverbindingstarief van ten hoogste 24 per jaar zou moeten betaald worden. De heer Rodenburg vroeg of het een absolute onmoge lijkheid was ook Raamsdonk (dorp) in dit voordeel te la ten delen. Hij meende dat dit tot een andere kring behoor de. Maar misschien was het mogelijk door het vrijkomen van bestaande verbindingen. Volgens de directeur van de P.T.T. was het onmogelijk, antwoordde de voorz. Maar hij zou er nog eens over spre ken in verband met de vrij komende verbindingen. Wethouder Nolle juichte de nieuwe regeling toe en bracht dank aan burgemeester Prins sen, die er de grootste drijf kracht van was geweest. De Raad ging z.h.st. met 't voorstel accoord. 17. De harmonie „De Een dracht" had verzocht om gra tis beschikbaarstelling van 't Uren, die maar duren En uw bed wordt een pijnbank.. U kent dat. Door die zangerige Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Heereplein om daarop, wan neer zij volgend jaar Mei haar 100-jarig bestaan viert, met een federatief muziek concours enige vermakelijk heden te kunnen plaatsen. Het staangeld zou dan ge bruikt kunnen worden om de kosten te dekken. 3- en W. stelden voor op dit verzoek gunstig te be schikken, als waardering voor de harmonie, maar op voorwaarde dat er overleg zou gepleegd worden met de gemeente-opzichter. De heer v. Woerden wenste dat het gemeente-bestuur dan ook enig toezicht zou hebben op het soort vermakelijkhe den en wilde deze bepaling zien opgenomen, waarmee de voorz. instemde. De Raad ging z.h.st. met dit voorstel accoord. 18 en 19. De rekeningen van het gemeentelijk electri- citeitsbedrijf, het vlee'skeu- ringsbedrijf en van de ge meente over het dienstjaar 1945 werden voorlopig vast gesteld en de rekening van 't burgerlijk armbestuur over 't dienstjaar 1945 werd goedge keurd, onder dank aan de commissie van controle. Het nadelig saldo op de gemeenterekening bedroeg 33351.44. 20. Als leden van de con trole-commissie voor de be grotingen 1948 werden de zelfde heren als in de vorige commissie benoemd, t.w. Lankhuizen, Rodenburg en Zijlmans. 21. Met de ontwerpbeslui ten tot wijziging der begro ting van do gemeente en het gemeentelijk electriciteitsbe- drijf over 1947, ging de Raad eveneens z.h.st. accoord. De Rondvraag stond in het teken van de verlichting. De heer Rodenburg merkte op dat er al meermalen klachten in de Raad behan deld waren. Nu kwam hij op voor de Parallelweg, waar alleen licht was, als particu lieren licht ontstaken. Hij wilde dat de Lichtcommissie heel de lichtsituatie nog eens degelijk onderzocht. Op de Nieuwe Weg had onlangs nog een aanranding plaats gehad. De voorz. merkte op, dat aan de klachten uit voorgaan de vergaderingen was vol daan. Een algehele herzie ning leek hem ongewenst, BEPERKING STROOMVERBRUIK TUSSEN HALF VIJF EN 6 UUR 'S-AVONDS. L. S., De transformatoren in de onderstations te Waalwijk en vooral die in het centrum zijn voortdurend vol en zelfs overbelast. Daarin schuilt het gevaar dat zo'n apparaat op een fataal ogen blik het begeeft en de P.N.E.M. verzocht moet worden om voor een nieuwe transformator te zorgen. Deze heeft echter geen apparaten in reserve. Het gevolg van een storing in een transformator zou derhalve zijn dat een deel van de gemeente gedurende langere of kortere tijd in het donker zou komen te zitten. Om het boven geschetste ge vaar te bezweren zijn reeds geruimen tijd maatregelen voorbereid en daartoe behoort vooral de inrichting van een nieuw onder- station, hetwelk binnen enkele weken in bedrijf zal kunnen komen. Tot dat tijdstip echter zullen wij ons moeten behelpen en ons beperkingen moeten opleggen bij het stroomverbruik. De bedoeling van dit schrijven is dan ook om U in te lichten over de manier waarop U mede kunt helpen om een catastrophe te voorkomen. De overbelasting van de transformatoren treedt vooral op tijdens de spitsuren, dat is tegen het invallen van de duisternis en enige tijd daarna, gedurende de korte periode n.l. dat zowel in de fa brieken als woonhuizen licht wordt gebruikt. (In November tussen half vijf en 6 uur 's-avonds). Na 6 uur als de meeste bedrijven gesloten zijn is het grootste gevaar wel voorbij. Hoe kan men nu meewerken om storingen te voorkomen? Fabrie ken kunnen dat, radicaal, door de werktijd (gedurende deze enkele weken) wat vroeger te beëindigen. Gaat dat niet, dan kunnen ze wellicht de verlichting met de helft beperken of enkele machines stop zetten. Winkels kunnen de etalageverlichting en de magazijnverlichting geheel of gedeeltelijk uitdraaien, resp. na zes uur eerst inschakelen. Ook particulieren kunnen helpen door b.v. gedurende dat uur geen verwarmingsapparaten in te schakelen, het strijken naar een ander uur van de dag te verschuiven en zo weinig mogelijk lampen tegelijk te branden. Denkt er aan, het is in Uw eigen belang,.want een defect aan de transformatoren heeft tot onvermijdelijk gevolg misschien dagen lang zonder stroom. De Directeur der Gem. Lichtbedrijven, P. G. VAN VLIET. Terry en Berry hadden ge luk. Toen het helemaal licht was geworden, zagen ze, heel in de verte, de wolkenkrab bers van New-York al tegen de einder afsteken. Wint was er niet, zodat ze flink opscho ten. Toch waren ze niet voor half zeven 's avonds in de ha^ ven van de grootste stad ter wereld aangekomen. Zonder dat men hen opmerkte, slaag den zij er in hun roeibootje aan een steiger te meren en aan land te gaan. Ziezo, zei Berry voldaan, de heer 'Pug Malone moet nu de kermissen maar alleen af reizen. Als de man zonder be ren, voegde Terry, die nog aan zijn val dacht, er met leedvermaak aan toe. De volgende morgen zaten ze al in de trein, op weg naar Canada. Hier hoorden ze ech ter van een medereiziger, dat Canad veel verder weg lag dan zij ooit hadden ge droomd. Is er dan geen stoom tram, die 't laatste eind naar de grens aflegt? vroeg Terry verbaasd. Een stoomtram? vroeg de man op zijn beurt, weet u dan niet dat het ongeveer twaalfhonderd kilometer van hier is naar de Canadese grens? Zie, dat wisten Terry en Berry niet. want er kon niet onbeperkt stroom verbruikt worden. Hij wilde in ieder geval graag met de Lichtcommissie ur gente gevallen bespreken. De heer Langerwerf toon de nog z'n medelijden met de bus-passagiers, die bij de Donge konden verdwalen en de heer tv'. Woerden vroeg waarom er voor de gerefor meerde pastorie 's nachts geen licht brandde. De voorz. zou beide geval len onderzoeken. Daar er geen licht- of an dere kwesties meer waren, sloot de voorz. deze vlotte vergadering. VLIJMEN. Dinsdag 11-11-47 vergaderde 't bestuur en de Raad van Elf in 't Café Vischmalen de Negerhut. De voorzitter opent de verga dering, heet de aanwezigen har telijk welkom en stelt enige mede delingen aan de orde. Het verslag van de penning meester gaf een gunstig beeld van de financiële toestand. Met algemene stemmen werd besloten een optocht te organiseren met wagens bij voorkeur, waarvan vroegtijdig bij circulaires kennis zal worden gegeven. Een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd zal worden georganiseerd. Een reglement voor de vereni ging, ontworpen door dhr. W. v. Sprang, werd zonder opmerkingen, behoudens een kleine aanvulling goedgekeurd, waarvoor hem door de voorzitter namens het bestuur en de Raad van elf een hartelijk woord van dank werd gebracht. Na enkele discussies werd deze geanimeerde vergadering door de voorzitter onder een woord van dank aan de aanwezigen gesloten. WASPIK. Op Zaterdag 8 Nov. be haalde de Zang ver. „Oefening kweekt Kunst", alhier, op het Na- jaars-concours te Overschie in de vierde afdeling een le prijs met 329 punten. Een woord van hulde komt hier zeker toe aan haar eminente di rigent, de heer P. Christ, die in de korte tijd dat hij het dirigent schap heeft aanvaard reeds dit mooie resultaat wist te bereiken. De zangver. zal in de toekomst onder zijn bekwame leiding nog zeer zeker menig succes boeken. Afscheid Ds. v. d. Smit. Verleden Zondag brak voor de Ned. Herv., Gemeente van Was pik helaas het ogenblik aan dat haar zo zeer geliefde predikant Ds. A. van der Smit, afscheid van haar nam, wegens vertrek naar Onstwedde. In de bijna 5 jaar dat hij in Waspik verbleef, mocht hij door de voorbeeldige wijze waar op hij zijn gemeente diende, aller toegenegenheid verwerven. Hij was een echte herder van zijn schapen, hetgeen wel iedere dag maar vooral in de oorlogsdagen heel bijzonder tot uiting kwam. Geen wonder dat men hem zeer node in Waspik alsook in de om geving waar hij menigmaal preekte en ander ambtswerk verrichtte, ziet vertrekken. Het moge hem in het hoge Noorden wel gaan. GEERTRUIDENBERG. In de door de Raad ingestelde commissie "als bedoeld in artikel 8 der Woonruimtewet hebben de volgende personen zitting: Mej. M. Allard en de heren W. de Haan, P. Hofman, Ch. v. d. Ploeg en H. Valkestijn. Bij de op heden gehouden ver gadering dier commissie is de heer H. Valkestijn gekozen tot Voor zitter. Het secretariaat berust bij de door Burg. en Wethouders toege voegde secretaris de heer Ockhui- zen.'.x Onze stadsgenoot de heer J. J. Cornel slaagde te 's-Hertogen- bosch voor het examen vakbe kwaamheid kruideniersbedrijf, af genomen door een bijzondere com missie vakbekwaamheid van de vakgroep detailhandel in kruide nierswaren. Burgerlijke Stand. 31 Oct. t.m. 8 Nov. 1947. Ingekomen: Henriette W Spoor van Eind hoven Gerardus S Segeren van Made c.a. Adriana A Segeren van Made c.a. Hubertus Snij ders van Raamsdonk Grietje Pluijmers van CBR Francisca van God van Hilvarenbeek. Vertrokken: Wilhelmina A Sperber naar Turnhout B. Hendrik W Gus- sinklo naar Aalten Christina B Navis naar Aalten Anna E A Gussinklo naar Aalten Sa lomon W Gussinklo naar Aalten Cornelis F Pagie naar Raams donk. EINDE REGENTSCHAP 1 DECEMBER? Naar „Parool" verneemt, wettigt de bevredigende ge zondheidstoestand" van de Koningin de verwachting, dat Hare Majesteit over enkele weken haar werkzaamheden zal kunnen hervatten. Men neemt derhalve aan dat het regentschap van Prinses Ju liana op 1 December a.s. zal kunnen worden beëindigd.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2