MIJHHARDT UIT DE PROVINCIE. In de Gouden Vallei JEen geschenk TWEE ERNSTIGE PROBLEMEN. Mariënkroon te Heusden l' SP O RT. FEUILLETON Terry Berry in DE WITTE ELAND. O In het programma voor de Ned. Strijdkrachten werd j.l. Zondagavond omtrent de de mobilisatieplannen, zoals die nu bestaan, medegedeeld, dat in December een begin wordt gemaakt met de demobilisatie der mannen van het K.N.I.L., die nu hun krijgsgevan genschap meegerekend reeds minstens zes jaar in dienst zijn. Dan wordt begin Januari een aanvang.gemaakt met de demobiliatie van de gezagsbataljons en deze zullen worden gevolgd door waar schijnlijk vier bataljons oor logsvrijwilligers. De demobilisatie zal ge schieden in de volgorde van hun aankomst in MalaRka. Over de demobilisatie van de overige troepen wordt nog overleg gepleegd. Dringende oproep van het Ned. Episcopaat. Zondag j.l. is in alle katho lieke kerken van Nederland een gemeenschappelijk schrij ven van de Ned. Bisschoppen voorgelezen, dat dringend de aandacht vroeg voor twee ernstige problemen, het tekort aan woonruimte en de ontbe ring van de Ned. kinderen in Duitsland. Het schrijven wijst op de gevolgen van 't woon- ruimtevraagstuk op gods dienstig, zedelijk en maat schappelijk gebied en de'bis schoppen spreken hier hun ernstige bezorgdheid over uit. De overheid staat voor een bovenmenselijke taak, alecn een volkomen bereidwillig heid van het Ned. volk kan de oplossing van dit probleem bespoedigen; het Ned. volk moet bij de verdeling van de woonruimte van eigen over vloed afstaan aan minder be deelden. Zij onderschatten niet het grote gevaar, aan sa menwonen verbonden, maar een grote omzichtigheid en nauwlettendheid bij het ver delen, zal dit gevaar tot een minimum dienen te beperken. Zij, die niet in staat zijn een heel gezin in hun woning op te nemen, kunnen een van die kinderen opnemen, die van gebrek en ellende dreigen om te komen. De regering ver leende toestemming tot opna me van 10.000 kinderen, die in Duitsland woonachtig zijn. Vele gezinnen zullen er zijn, die zulk een kind op kunnen nemen, vooral op de dorpen, die zich gedurende de oor logsjaren zo edelmoedig ge toond hebben. Anderen, die hiertoe niet in staat zijn kun nen bijdragen in de bestrij ding van de vele kosten die hieraan verbonden zijn. Tweede deel. Oorspro ng. Uit het maagdenklooster te Hëesbeen nu heeft het mon nikenklooster te Heusden zijn ontstaan te danken. Willem van Kronenburg, burggraaf van Heusden, wist de erfge namen tot billijkheid te stem men en bezigde de gedane schenkingen van Mechtild om het klooster Mariënkroon bin nen Heusden te stichten. De onrechtvaardige handeling baatte hun dus weinig. Dooi de hand te leggen op de voor malige kloostergoederen deed hij de annexanten van de 14e eeuw voor zijn gezag zwijgen. De nieuwe stichting geschied de ten jare 1382 en 't kloos ter kreeg de naam van Coro na B. Marise, welk jaartal en naam van het convent zo schoon door de Psalmist in een chronicon wordt aange- wezen: „Benedices Corona anni Benignitatis tuae: et campi tui replebuntur uberta- te". De eerste abt was Willem van Wis, onder de naam van prior werd hij met enige con fraters van Camp naar hier gestuurd. Hij had het grootste aandeel in de gevaren en moeilijkheden. Bij zijn dood werd hij in het kloosterkoor aan de Oostzijde begraven. Albrecht, paltsgraaf van de Rijn, nam als voogd van de graaf van Holland ten jare 1385 het klooster onder zijn bescherming, zoals de eer ste December 1398 door Paus Bonifacius IX geschiedde. De inlijving in de Orde had eerst plaats in het jaar 1410 met goedkeuring van het generaal kapittel, dat toen gehouden werd. De Cisterciënsers zijn ook voor Heusden van buitenge woon groot nut geweest, niet alleen door hun deugden en gebeden, maar ook door -het. werk van hun handen. Vele landerijen werden hun in de eerste jaren geschonken, wel ke zij door hun specialiteit op dit gebied wisten te be werken en vruchtbaar te ma ken. Doordat zij zich zozeer met de landbouw bemoeiden, hebben zij de landarbeid in aanzien doen stijgen en gea deld. Hun lekebroeders, de zogenaamde conversen, be werkten eigenhandig 't land. Nu de lijfeigenen en horigen met deze kloosterlingen op geiijke wijze moesten werken voelden zij zich in hun ellen dig bestaan niet meer zo ge drukt: wat de kloosterling niet beneden zich achtte, ont- eerde zeker de horige niet. Maar de Cisterciënsers zijn nog verder gegaan en hebben de onvrije arbeid van lijf eigenen en horigen vervan gen door de vrije arbeid van pachters. Langzamerhand ontsloegen zij alle onvrij en van hun grootbedrijven van de horigheid en gaven hun stukken land in vrij-pacht, die zij naar believen mochten bebouwen en waarvan zij (uitgenomen de pacht) alle opbrengsten voor zich moch ten behouden. Het klooser kreeg in de eer ste jaren van zijn bestaan lan derijen en huizen te Babilo- niënbroek, Doeveren, Dronge- len. Eethen, Genderen, Hedik- huizen, Heesbeen, Herpt, Heusden, Oudheusden, enz. Rentebrieven uit de vele dor pen in de wijde omtrek, waarin geschonken werd zo wel goederen als geld. 't Zou te veel zijn en de lezer on dragelijk hier alles te vermel den. Na het heengaan van de eerste abt werd Werner Saxo door de abt van Altencamp naar Mariënkroon gezonden, tot abt gekozen, geïnstalleerd met vaderlijk gezag en bis schopszegen. Slechts korten tijd stond hij aan het hoofd en zijn ambt neerleggend, keerde hy naar de zijnen in Saxen terug, geen enkele her innering van zich nalatend dan twee verzegelde brieven, waarvan er een was voor vijf missen en de ander voor de stichting van een mannenhuis voor twaalf armen. Na hem kwam Thomas van Geldria, die de schoenmaker was in de abdij van Camp. Hij had 't leeuwenaandeel in de moeilijkheden en zorgen van het huis. Was nederig en ge trouw en werd in het genoem de klooster begraven in het graf van Willem van Wis, de eerste abt. Onder het bestuur van deze abt kwam in de nacht van 18 November 1421 de St. Elisa- bethsvloed welke in één nacht 72 dorpen verwoestte, waar onder ook een zeer groot ge deelte van de landerijen van het klooster verloren gingen. Was voor deze geweldige ca tastrophe deze streek welva rend, even triestig was nu 't vooruitzicht voor de vele dui zenden arbeiders. Heusden, toen een zeer bloeiende han delsplaats, verloor hiermede voor een groot deel haar oude glorie. Hiermede vangt ook voor Mariënkroon een tweede tijd perk aan, waarin we zullen zien, hoe zij door hard wer ken de moeilijkheden weet te boven te komen. De bewoners van Mariënkroon. Uit de lyst van prioren, welke we heden nog bezitten, kunnen we ons nagenoeg een beeld vormen van de levens wijze van die monniken, die eenmaal het klooster aldaar bewoond hebben. Om de lezer een saaie op somming te besparen van ac- ten en cliasters om het religi- euse leven op Mariënkroon te belichten, geven wij liever 'n beschrijving van het Cister- ciënserléven, zoals het objec tief in de voorschriften van de Orde voor ons ligt en waarover genoeg bewijzen aanwezig zijn, dat ze gedu rende de allergrootste perio den in de Abdij en later in de priorij van Mariënkroon on derhouden werden. Dit is te meer interessant, daar zo doende de tegenwoordige le zer zich een beeld kan vor men van het nijvere en devo te leven van die monniken. Zij dienden de strenge regel en stonden onder de geestelij ke leiding van de abt van Camp. Op de eerste plaats moeten we noemen de abt, later de prior, welke door de leden der kloostergemeenschap ge kozen werd. In sommige ge- ZENUWTABLETTEN kalmeeren zenuwen vallen had de abt van Camp het recht om, buiten iedere keus om, eenzijdig een prior te benoemen. Zo geschiedde het meerdere malen. Naast hem ontmoeten we onmiddel lijk de subprior. Verder was in latere tijd ook één van de Paters pastoor van Heusden. Sinds het einde van de 15e eeuw was de kerk aan het klooster geïncorporeerd. Een voorname positie bekleedde ook de cantor, welke belast was met de leiding van de li turgische gezangen. Men mag ook niet onderschatten het ambt van ccllerarius, de kel dermeester, nu econoom, dié de belangen van het klootcr op materieel gebied waarnam. Naast de groep van religi- eusen, treffen we een andere groep personen aan, welke in dienst van het klooster ston den. Wordt vervolgd. RETRAITE ter voorlichting bij de keuze van een levensstaat. Hoeveel meisjes vragen zich niet af: „Wat wil O. L. lieer eigenlijk van me? Wat zal ik doen, welke weg kiezen? Ben ik tot het klooster geroepen of tot het huwelijk?" Ofwel: „ik wil naar het klooster gaan, maar waar zal ik in treden?" Welnu, in deze retraite die van 2225 November in het Cenakel te Tilburg wordt ge geven, zal zowel over de hu welijks- als over de klooster lijke staat uitvoerig worden gesproken; eveneens wordt een idee gegeven van de voor naamste contemplatieve, ak- tieve en gemengde Orden en Congregaties. Jonge meisjes, die uw roe ping nog niet goed kent, een mooie gelegenheid om, met Gods licht en genade, tot een beslissing te komen. Er zal zelfs met behulp van de verkeersbonden een campagne op touw gezet wor den tot beperking van het benzine-verbruik. Lukt een beperking langs vrijwillige weg niet, dan zal het langs gedwongen weg gebeuren. DE NIEUWE BURl TER VAN BR) GEMEES- toA. L Pilnseii, de an libosendaal ld, iifjlet ingang [T K Konitunid Mr. dr. C. A. P burgemeester van die zoals gemeld, van 1 December is\benoemd tot burgemeester v^n Breda, is 51 jaar oud. Hij werd ge boren te Hedikhuizejtf als zoon van een hoofdondeiKrijzer de heer H. Prinsen, berend pae- dagoog, directeur «der nor maalschool en lamfcouwspe- cialiteit. Hij was aalïnnkelijk clan ook voorbesterjid voor 't onderwijs. In 1915 behaalde hij het onderwyzervdiploma en hij verscheen enige maan den voor de klas. Hij ging over naar de gemeente-admi nistratie te Nieuwkuylc, later naar St. Michielsgestel en ten slotte naar 's-Ilerllgenbosch onder burgemeester/ v. Lan- schot, die hem in <9921 be noemde tot chef vafn de afd. financiën. In zijnjvrije tijd bestudeerde de heer Prinsen de klassieken. Na len collo quium doctum wen|l hij toe gelaten tot de R.K.jjUniversi teit te Nijmegen, wjiar hij in ELSHOUT. Konijnen- en Pluimvj Elshout en Omstf Op Zaterdag 29 wordt een ledenverg; houden in de zaal van Huiten. De agenda bei levering inschrijvingsformulieren voor de a.s. tentoonste' 1930 zijn doctoraal examen in de rechten met goed gevolg aflegde. In 1932 werd hij benoemd tot burgemeester van Roosen daal en hij bleef dat tot Fe bruari 1942, toen de Duitsers hem afzetten en 5 maanden gijzelden. Op de dag van Roo- sendaals bevrijding nam de heer Prinsen zijn oude plaats weer in. Na de bevrijding was bur gemeester Prinsen rijksbe middelaar, een van de vijf vertrouwensmannen der Bra bantse illegaliteit en lid van de zuiveringscommissie voor burgemeesters. In Mei 1946 promoveerde nir. Prinsen te Groningen op een proefschrift getiteld „De Burgemeester". Mr. dr. Prinsen maakt deel uit van de staatscommissie stad-landgëmeenten, van de raad van toezicht op de Ka tholieke Econ. Hogeschool te Tilburg en van het bestuur der H. Landstichting. Hij is tevens heemraad van de „Ro- sendaalse en Steenbergse Vliet". vereniging „Pro Patria" een turn- wedstrijd voor de adspirantleden, jongens en meisjes, in de zaal van de Chr. Volksbond alhier. Aan deze wedstrijd zijn prijzen verbonden, terwijl er tevens nog een verrassing te wachten staat. Donateurs en ouders der adspi- ranten hebben vrije toegang. Aan vang half drie. Jaarvergadering „Pro Patria". Op Woensdag 26 November a.s. des avonds half acht, houdt de Chr. Gymnastiekvereniging „Pro Patria" te Sprang-Capelle haar jaarlijkse algemene ledenverga dering in de zaal van de Chr. Volksbond. Nadat het zakelijke programma is afgewerkt, volgt er ook nog een amusant gedeelte. WASPIK. De opbrengst van de Klap roos-collecte bedraagt in onze ge meente 84.03. GEERTRUIDENBERG. Naar wij thans vernemen zal de eerste opvoering van „De Man die over het Water liep" door de toneelvereniging Excelsior op 28 November a.s. gegeven worden ten bate van „Herwonnen Levens kracht". Tot deze eerste .uitvoe ring hebben alleen leden van de K.A.B. met een huisgenoot toe gang. Excelsior geeft hier een voor beeld dat navolging verdient. Gezien dit verheven doel, wordt uiteraard een geweldige belang stelling verwacht. :efokver. [eken. November dering ge- Idhr. M. v. kt o.m.: In- !ing op 13 VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 24. Maar Alan wist hier niets van. Als dit wel zo was, dan zou hij van opvatting veran deren, meende Malcolm. Hij aarzelde nog een ogenblik, toen hij zich zijn belofte aan Nan herinnerde, dat hy Alan niet zou vertellen op welke wijze de gordel in zijn bezit was gekomen, maar nu achtte hij het zich toch aan zichzelf verplicht. Hoor eens hier, Alan. Je kunt er niet geheel over oor delen, want je kent niet de omstandigheden van het< ge val. Als je alles wist, dan zou je mij volkomen gerechtigd achten om het engagement te verbreken. Wat? Wist je Jhet dan ook? vroeg Alian op hesen toon. Ja, ik wist het, maar niet vóór de laatste ochtend, toen ze my de gordel terug gaf, antwoordde Malcolm. Heeft ze het jou dan ver teld? Had ze dan geen schaamtegevoel dat ze jou, haar verloofde, haar laagheid kon vertellen? Want bij mij was haar geheim veilig! Malcolm vond hem toch wel wat hard voor Nan en hij zei: Hoor eens hier, kerel, ik vind eer dat je meelij met haar moest hebben, dat zij zo'n schurk van een vader heeft. Haar vader? Ik weet niets van haar vader af. Malcolm staarde hem aan. Als je niets van haar va der af weet, dan begrijp ik in het geheel niet, waar je van gesproken hebt. Je zei toch, dat ze je alles van de gordel verteld had? Ze heeft 't mij niet ver teld, maar ik vond haar met de gordel in de hand staan. Ik beschuldigde haar van de diefstal en met zulk een be wijsstuk kon ze die immers niet ontkennen! Wat heb je gedaan, riep Malcolm en stond nu vlak voor Alan. Heb je haar, Nan, beschuldigd dat ze de gordel gestolen zou hebben? O, maar wat een verschrikkelijke ver gissing. Het was geen vergissing, antwoordde Alan op smarte lijke toon. Gedurende je ziekte heeft het mij meer dan eens getroffen dat, als ik van de gordel sprak, zij dan din gen zei, die achterdocht by my wekten, dat zij 'm gesto len Zou hebben, en toen ik haar vond met het ding in de hand en kijkend naar 't geld, toen beschuldigde ik haar en zij kon het niet tegenspreken. Maar het was wel een vergissing- hield Malcolm vol op diep ontroerde toon. Je zegt dat ik haar onrecht heb aangedaan? Wat is dat nog, vergeleken bij de slag die jij haar toebracht? Ze had mij nooit lief, dat weet ik nu. Ik was maar een jongen in haar oog, als ze iets voor een van ons beiden voelde, dan was het voor jou. En je noem de haar een dievegge? Haar, knappe Nan, de koningin van „de Gouden Vallei". O, hoe kon je toch zo dwaas zijn? Alle kleur week uit Alan's gelaat bij die berispende woorden en op hese, stroeve toon vroeg hy: In 's hemelsnaam, vertel mij nu al wat je weet. Nog even aarzelde Mal colm; toen begon hij: Het was op de ochtend dat wij „de Gouden Vallei" verlieten. Jy was naar de paarden gaan kijken en Nan en ik waren nog even naar de rivier gegaan. Ze had mij de avond tevoren het goede nieuws verteld dat de gordel gevonden was, maar dat ze hem mij wilde teruggeven al leen op voorwaarde dat ik niet zou vragen hoe die in haar handen gekomen was of wie hem gestolen had. Nu, ze vertelde mij dan. dat Dan Lester een van degenen was die ons op 't Veldt hadden aangevallen; dat hij 't ook was die my de kogel in de schou der geschoten en mij van de gordel beroofd had. Ze had het al die tijd al gevreesd het arme kind/ want de beschrij ving die je haar gegeven had van de man met het litteken boven de wenkbrauw had haar achterdocht gaande ge maakt en dus had ze mij ook met dubbele zorg verpleegd, omdat anders haar vader im mers een moordanaar zou zijn geweest. Nog' groter werd haar angst; toen haar. ter;lorei kwam, dat hij aandelen had gekocht in de nieuwe goud mijn, want ze wist dat hij na genoeg niets bij zich had toen hij ging. Op de ochtend voor wij vertrokken, wist zy, dat alles feiten waren. Hoe dan, Malcolm? Dan Lester was toen on verwacht teruggekeerd met de postwagen en bij het uit pakken van z'n valies had zij de gordel onder zijn kleren gevonden. Met het geld er nog in? Ik weet het niet, maar ik geloof van niet. Ik denk, dat het geld dat zij terug gaf, van haar was. Ze hd juist die tyd nog al heel goede zaken gemaakt. Pas enkele dagen tevoren had ze gezegd dat ze hoopte dat wij maar niet zou den gaan, eer haar vader te rug was, want dat ze 'n grote som geld in huis had en dat ze in onze tegenwoordigheid bescherming zag. Ik geloof, 'iat dat een gedeelte was va- het geld, dat ze mij teruggaf in de gordel, ging Malcolm voort op peinzende toon. Ei genlijk heb ik er toen niet hij stilgestaan, anders zou ik het niet aangenomen hebben van die arme Nan. Alan sprak niet. Hij staarde voor zich uit met dromerige blik en een hart, kloppend van berouw en tegelijk ook van een grote blijdschap en verlichting. Hy had- haar on recht aangedaan, maar, de hemel zij dank, was zij on schuldig. En ze was te trots geweest om zich te willen rechtvaardigen. - Dit is de waarheid, ging Malcolm voort, na even ge zwegen te hebben. O, Alan, ik begrijp niet hoe je nu ooit kon denken, dat zij het geld gestolen had. Neen, ik nu ook niet. Maar ik kwam onverwacht de kamer binnen en ik vond haar met de gordel in haar hand, op het punt die, met 't geld, in de geheime lade op te bergen. En hoe ik er toe kwam begrijp ik niet maar ik beschuldigde er haar vant en ze ontkende in het geheel niet. Geen wonder. Ze was natuurlijk veel te trots om iets te zeggen tegen zo'n af schuwelijke aantijging en nog wel van joh, die haar toch zoveel beter moest hebben ge kend. Andermaal sprong' Alan op van zijn stoel en ging haastig het grasperk op en neer lo pen. Even later liep hij de tuin in en verdween tussen de bomen. Malcolm wist niet of hij hem zou volgen of niet, maar meende toch dat het be ter zou zijn hem ongestoord te laten. Ik kan mij heel goed be grijpen dat Nan te trots moet zijn geweest om zulk een be schuldiging te ontkennen, peinsde hij, vooral nu die van Alan kwam. Ik geloof dat zij voor hem voelde. Ik heb haar ogen wel zien schitteren en ik weet dat Will Crosbie ver bazend jaloers op hem was. O, daar komt hij. Met doodsbleek gelaat trad Alan op zijn neef toe en reik te hem de hand. (Wordt vervolgd). en 14 December: Besjieking ten toonstelling: Benoeniir.j verschil lende comités en Med-pelingen. Missie-na aikri' De Missie-naaikring) alhier die was opgericht voor delZeerEerw. heer van Engelen, is jegens ma- teriaalschaarste in deioorlog op de achtergrond geraalt. Nu echter worden a| weer po gingen in het werk gesèld om de ze nieuw leven in te blazen, zo dat hij weer aan zijn gjstelde doel zal kunnen beantwoorden. Uitvoering Zangvc eniging. Vanwege het grote aantal ere leden en donateurs is niet mo gelijk deze allemaal oj een avond te ontvangen. DaaroiiJ ijn er con vocaties rondgestuurd tra de ere leden op drie verschil nde dagen te ontvangen. Als bijzonderheid, d e zeer ze ker gewaardeerd zal v irden, kun nen we nog melden di de patiën ten van het St. Norbei is Gesticht alhier Zaterdagmiddag in de ge legenheid gesteld wot en om de uitvoering bij te wonti Biljartsport Wij vernemen dat a viertal of zestal van EEBC eenV dstr,,d zal spelen tegen eenzelfd getal spe lers uit Groot Vlijmen^ die succes toegewenst. Plechtige inzegening cj cnlc teen. Zondag j.l. vond plechtige inzegening plaats van t gedenk steen der in de oorlog onze pa rochie gevallenen. De Zeereerw. Heer 1 itoor ver richtte deze plechtig i; Cursus voor Bijet ludcrs. Door de R.K. Ver. ior Bijen houders „St. Ambrosi te Dru- nen-Nieuwkuik, word leze win ter wederom een avor ursus ge geven voor bijenhoud De lessen zullen g< ven wor den- bij café Pulles-di Vit, Bos- scheweg, Drunen. HEUSDEN. Sint Nicolaas heeft hij Zaterdag a.s. in 1 arriveren. Aan de Ou poort zal hij officieel Klasse A: D.E.S. I—D.V.K. I 10- 0 NIEUWKUIJK. De Toneelvereniging „Oefening en Ontspanning gaf Zondagavond in café de Bont haar eerste win- teruitvoering. Opgevoerd werd het toneelspel in 3 bedrijven „Storm- eiland" en het blijspel in één be drijf „De bandieten". Toén de voorzitter de heer van Engelen 't openingswoord sprak, was de zaal tot in de uiterste hoeken bezet. Er werd prachtig gespeeld, zodat spelers en regisseur, dhr. M. v. d. Sanden, eer van hun werk had den. Op Zondag 23 Nov. wordt deze uitvoering herhaald. We vernemen nog dat de opbrengst van een dezer uitvoeringen ten ba te gesteld zal worden voor het missiegebied van onze dorpsgenoot de Weleerw. pater P. v. Mierlo. VLIJMEN. Speldjesdag T.B.C. üp Zondag 9 Nogvember werd een Speldjesdag gehou den voor de T.B.C., welke ruim 113.opbracht. Buurtfeest. De buurtvereniging „Onze Drie kleur" hield op Zaterdag een feestavond in café P. v. Eggelen. Om 7 uur opende de voorzitter, de heer L. van Overdijk deze bijeen komst. Spreker bracht naar voren dat het moeilijk is thans een feest op touw te zetten, maar dank zij de medewerking was men toch goed geslaagd. De avond werd gezellig doorge bracht: verschillende attracties verhoogden de genotvolle avond. De Jolly Doeth Boys zorgden voor de muziek. Er werd gecol lecteerd voor het oorlogsmonu ment. SPRANG. Turnwedstrijd. Op Zaterdag 22 November a.s. organiseert de Chr. Gymnastiek- W.S.C'. wint van lastige concurrent. Het was Adelberg, de doel wachter van WSC, die deze wedstrijd uit het vuur sleep te. Hij was prima in vorm en geen der schoten van de Taxandria-voorhoede kon bij hem genade vinden. Hij ver richtte diverse safes en alleen een misverstand tussen Frans Pulles en Adelberg bracht de ze laatste uit zijn evenwicht, waardoor hij de bal net niet over de lat kon tikken. De dwars over het veld staande wind deed veel af breuk aan het spel en voor de rust werd er van weers kanten slecht geplaatst. Hei vlotte toch niet zo erg met de zwarthemden. Tot op een ge geven moment Kools de lange linksbuiten, het op zijn heu pen krijgt en een enkele maal) in het strafschopgebied komt kijken. Als hij dan even flink door zet, ontneemt hij de Taxan- dria-keeper de bal, 'geeft goed door naar Claassen en 't is 01. Daarmee gaat de rust in. Na de thee zijn er vlagen van behoorlijk spel en zien we Brok en Muskens weer aardige dingen doen. Ook v. Meeuwen houdt achterin hei hoofd koel en redt daar wat er te redden valt. Schiedon is inmiddels vervangen door v. d. Leen en Jac. v. d. Ven port zijn mannen weer eens op Daar gaan ze dan. 'n Through pass van Muskens naar Brok en via Classen komt de bal voor. Fr. Kools start alsof 't de 100 M. geldt en in volle ren boort hij de bal in het net, 2*0. Oei, wat was die hard. Drie minuten voör 't einde gebeurt dan het boven om schreven misverstand en met 21 fluit de scheidsrechter af. WSC heeft nu het minste verliespunten en staat er dus best voor. Volgende week zal het er gaan krullen en dan zal er harder moeten worden aangepakt. Dat kan en daar rekenen we dus op. SPRANG. S.D.O. zet de Zaterdagmiddag- competitie goed in. Voor S.D.O. was het Zaterdag een heel bijzondere dag. Toen om drie uur de scheidsrechter zoals gewoonlijk de spelers het veld in blies, betekende dit het begin van een nieuwe competitië in een nieu we omgeving. Als eerste wedstrijd stond voor S.D.O. op het programma een voetbalpartij tegen haar grote ri valen N.E.O. Na een harde en goede wedstrijd wist S.D.O. een 2—1-overwinning uit het vuur te slepen. Voorwaar een succesvol begin! Bravo, jongens!! Een tweede belangrijke wedstrijd vindt reeds a.s. Zaterdagmiddag 3 uur op het S.D.O.-terrein plaats. Dan speelt S.D.O. tegen de N.A.C.-veteranen uit Breda. We zijn benieuwd, hoe de S.D.O.- mannen het er dan af zullen bren gen. We stellen ons voor dat vele voetballiefhebbers, zowel in Sprang-Capelle als ver daarbui ten, nieuwsgierig zullen zijn naar de prestaties van deze oud-promi nenten van de Zuidelijke voetbal sport. We willen geen namen noemen, maar iedereen die komt, zal zeer zeker oude bekenden ont moeten. We verwachten dus veel toeschouwers. WASPIK. Voetbalsport. Waspik moest Zondag in RK SPV haar meerdere er kennen en verloor met 14. De wedstryd was vooral na' de rust zeer rommelig bij ge brek aan een goede leiding, hetgeen ook op de uitslag on getwijfeld zijn invloed heeft doen gelden. Waspik 2 en 3 wisten te winnen, resp. van Neerlandia en Be Ready. RAAMSDONK(DORP) Victoria I lag Zondagmid dag stil. De vastgestelde der by tegen Veerse Boys werd afgelast, echter om onbeken de redenen. Het weer en het veld waren prima. De Raams- donkse reserves speelden te gen Dussense Boys 1 en won nen met 21. Victoria 3 ver sloeg Dussense Boys 2 met dezelfde cijfers. Tenslotte sleepte het vier de elftal een gelijk spel uit 't vuur tegen Be-Ready 4. Geen slechte resultaten voor onze reserve-elftallen. daar zy in een mooie en op hoogstaand peil gespeelde wedstryd mocht winnen van Uno Animo. Heusden was van de af trap af steeds in de meerder heid en wist deze weldra om te zetten in een doelpunt, dat gescoord werd door H. van Engelen. Het tweede nam M. Sluimers voor zijn rekening, zodat de rust intrad met 2-0. Na de hervatting wist Uno Animo uit een penalty te doelpunten, 21, waarmede zij de eer redde. Het derde doelpunt kwam ook van H. van Engelen, die een vrye schop vanaf 22 M. zuiver in de hoek plaatste. 31, waarmede het' einde kwam, zodat Heusden zyn plaats op de ranglijst stabili seerde. Heusden 2 speelde tegen Baardwijk en verloor met 5-1. Dat moet anders worden; neem een voorbeeld aan het lte elftal en probeer doortas tender op tet reden, dan kan hef niet anders of uiteindelijk moeten ook jullie de inzin king te boven komen. VLIJMEN. Vlijmen 2—WSC 3 1-1. Vlijmen 2 speelde voor de rust met wind tegen en zij bracht het niet verder dan de verdediging van WSC. Bij 'n goede aanval v. WSC wachtte de doelman te lang om uit te lopen en met 'n kalm rollertje werd hy gepasseerd 01. Na de rust pakte Vlijmen direct flink aan, doch vele kansen gingen verloren en 'l duurde een half uur voor de linksbinnen gelijk maakte 1-1. Vlijmen probeerde het win nende puntje te maken, maar de verdediging van WSC was niet meer te passeren en een \erdiende overwinning voor Vlijmen ging voorbij. Vlijmen 3—RK DFC 1—5. Drunen trapte af en storm de direct op het doel van Vlijmen af. De wind hielp mede en Vlijmen werd ster ker en wist dit in een doel-, punt uit te drukken. Langi had Vlijmen daar geen plei- zier van en Drunen maakte gelijk. Na de rust met wind mede was Drunen steeds in de aanval en voerde geleide lijk de stand op en won ver diend met 15. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en Aanbod. Worden gevraagd: Enkele controleurs voor Rijks instelling. Liefst bekend met hui den en leder. Mulo-opleiding of daarmede gelijkstaande. Leeftijd 23 —45 jaar. Een ervaren kantoorjuffr. voor schoenfabriekskantoor. Boekhoud kundige kennis vereist. 1 stikmeester voor de leder- warenindustrie. Enige sjouwers voor lederfa-* brieken. Enige kamermeisjes en dagmeis jes. Bieden zich aan: Een ervaren magazijnbeheerder. Een kantoorjuffrouw met enige practische ervaring. Enige vrouwelijke arbeidskrach ten voor het verrichten van thuis werk t.b.v. de schoen- of leder- warenindustrie. 2 automonteurs. Aanmelden dagelijks tussen 9— 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau, Grotestraat 339 te Waalwijk, tel. nr. 63. Amus. 3OOG 5 62 OOGAmus. 4 26 Centraal 2Excelsior 3 62 Nooit Voll. 3—OOG 5 8—0 Amus. 3Amus. 4 62 OOG 4Excelsior 44 Centraal 2Centraal 1 26 Nooit Voll. 3Amus. 4 80 Amus. 3Excelsior 80 Centraal 1OOG 4 80 OOG 5Centraal 2 26 Amus. 4Nooit Voll. 26 ExcelsiorAmus. 3 26 Centraal 1Amus. 3 71 OOG 5—OOG 4 4—4 Amus. 4Centraal 2 44 ExcelsiorNooit Voll. 3 26 OOG 4Centraal 1 44 Centraal 2—OOG 5 5—3 Standenlijst. Nooit Voll. 3 20 16 0 Centraal 1 Amus. 3 Centraal 2 Amus. 4 OOG 4 OOG 5 Excelsior 3 20 14 1 20 13 1 20 11 1 20 7 20 7 20 5 20 5 4 32 5 29 6 27 1 8 23 0 13 14 0 13 14 1 14 11 0 15 10 HEUSDEN. Zpndag was voor het eerste elftal der Sportvereniging Heusden weer een goede dag,- iïficht dat aden zal leusdense roet wor- onen der de Vis- len, waar worden der Mid den, terwijl onder Fanfare de tocht n markt gemaakt zal w de Sint toegesproken door een der bestuurdi denstandsverenigingen De toneelverAing „De Rederijkers" hoopt Zjrdag a.s. een uitvoering te gel met het toneelstuk „Als een |d beest", van Cor v. d. Lugt. Uitslagen van cj competitie biljarten k Klasse B: W.V. II—K.O.T. Uil liderlinge |Heusden. 0-10 BILJARTEN. Ned. Biljartbond District „DE Langstraat" Uitslagen der gespeelde com petitiewedstrijden. Hoofdklas cadre 35/2. Amusement-Nooit Volleerd 4—4 ExcelsiorOOG BVTOns Genoegen OOGAmusement Soc. Ons Gen.OOG ExcelsiorOns .Gen. AmusementKOT BVTNooit Volleerd 2e klas Libre: Nooit Volleerd Het Kalme Spel 't ZwaantjeExcelsior Hof v. Holland Vriendenkring Nooit Volleerd Excelsior 't Zwaantje Vriendenkring Hof v. Holland Het Kalme Spel 3e klas A Libre. Ons Gen. 2—BVT 3 OOG 2Amusem. 2 BVT 2—BVT 3 4—4 0— 6—2 n.b. 4—4 2—6 4—4 7—1 3—5 By uitslagen waar n.b. ach ter staat, zyn de uitslagfor mulieren nog niet binnenge komen. Mag ik de verenigin gen nogmaals verzoeken deze tijdig in te leveren. De Competitieleider. Biljart-competitie V l ij menNi e uwku ijk. Uitslag groep A. car.gem.h.s. Nooit Volleerd 1 491 3.27 20 Ons Genoegen 1 370 2.47 12 Geen Verschil 428 2.85 17 Oefening baart kunst 415 2.76 18 Groep B. Nooit Volleerd 2 355 2.37 16 Poedelvrees 3 237 1.58 13 Poedelvrees 2 321 2.14 12 Ons Genoegen 2 202 1.34 8 Oefening baart kunst 2 215 1.43 15 Ons Genoegen 186 1.24 8 4—4 n.b. n.b. 8-0 4—4 0 De medereiziger van Terry en Berry, die belang stelde in hen, rekende precies voor hen uit hoeveel de reis tot Canada wel zou kosten. Het bleek dat ze veel te weinig geld bij zich hadden. Mt een paar biljetten van vijf dollar en enige dol larstukken komt men in Ame rika niet ver! Maar ik zou er wel raad op weten, zei de man. Wat zou u dan doen vroeg Terry. Ik zou liften zei de man. En dat was dan ook het enige wat er op zat. Ze beslo ten geen nieuw kaartje te ko pen, omdat het verstandiger was, hun laatste geld voor wat levensmiddelen te bewa ren. Op het kussen in de cou pé telden de beren hun laat ste geld neer. De vriendelijke reisgenoot schoof er nog een tien dollarbiljet bij. Nu naar de autoweg, zei Terry, die zich alweer op het nieuwe avontuur verheugde. Maar met begrafeniswa- gens ryden we niet mee, zei Berry. - - U<J Ons Gen. 2Amusem. 2 62 OOG 2—OOG 3 8—0 OOG 3—Ons Gen. 2 2—6 't Zwaantje 2OOG 2 44 Amus. 2 —BVT 2 2—6 BVT 2—Amus. 2 5—3 Ons Gen. 2—OOG 3 8—0 OOG 2't Zwaantje 2 80 Standenlijst. Ons Gen. 2 16 14 0 OOG 2 16 12 0 BVT 2 12 9 1 Amus. 2 16 Zwaantje 2 8 OOG 3 12 BVT 3 8 3c klas B Libre. Nooit Voll. 3-Centraal 1 4 2 28 Hoogste serie Nooit Vol leerd Lammers 20. Rozenjacht. De tweede wedstryd in ca fé H. Boom bracht na span nende strijd onder grote be langstelling de volgende uit slag: 1 H v d Wiel-H Hens- kens 156 punten; 2 H v d Hout-L. v. d. Griendt 150 p.; 3 L Oremans-H. Janssen 150 p.; 4 A v Vugt-J Lammers 149 p.; 5 K v d Meijden-J L v d Dungen 149 p.; 6 W v d Wiel- J. Kivits 146 p.; 7 J Herman- W de Vaan 144 p.; 8 B van Gestel-A Kiviels 142 p.; 9 Fr Herman-M v Overdijk 139 p.; 10 Ekels-de Ruiter; 11 M de Laat-C de Gouw. Hoogste aantal punten 2e Zondag H v d Wiel-H Hens- kens 78 punten. 5 1 10 11 2 0 6 4 1 0 11 2 0 0 8 0 voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr. 75 ct.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2