NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING CHARITAS CHRIST I URGET NOS. Landbouwberichten voor de Langstraat. omboekwerk een prachtwoning Hoenderbedrijf „Sumatra" FEUILLETON In de Gouden Vallei Terry Berry in: DE WITTE ELAND. OPENBAARMAKING. Gevraagd: als thuiswerk. Wij bieden aan in Oosterhout NOG AF TE GEVEN: VEENENDAAL. BOEKEN VOOR DE LAND- BENOTEN OVERZEE. „Koopt li een boek? Koop er dan twee... en geef er een aan de jongens overzee!" Onder dit voor zichzelf sprekende motto doen de Nationale Inspanning .Welzijnsverzorging Indië (Ni- WIN) en het Nederlandse Rode Kruis een beroep op de boekhan delaren en het lezende publiek. Door de geregelde zending van boeken (en tijdschriften) trachten de beide, nauw samenwerkende organisaties te voorzien in de enorme behoefte aan goede lectuur bij de landgenoten overzee (mili tairen zowel als burgers en kin deren, die onder soortgelijke om standigheden leven), doch daarbij is de medewerking van de Neder landse boekenlezers noodzakelijk. En zij kunnen deze medewerking geven door deel te nemen aan de grote landelijke actie, welke NI- WIN en Rode Kruis in overleg met de Nederlandse Boekverko pers Bond hebben georganiseerd. Bij elk voor Indië bestemd boek wordt een kaart ingevuld, ver meldende naam en adres van ko per en boekhandel, titel, schrijver en prijs, terwijl de verkoper door het zetten van zijn paraaf mede dingt naar een prijs voor de zes meest succesvolle boekverkopers -verkoopsters Bovendien kan de koper een etiket invullen met zijn naam en adres, dat vervolgens door het Lectuurdepot van NIWIN-Rode Kruis waarheen de boekverko pers de boeken in pakjes van maximaal 2 kg. portvrij kunnen opzenden, mits geadresseerd aan BARK, Den Haag in het boek wordt geplakt. 46 ARRESTANTEN OVERLEDEN. Op 23 November vertrok van uit Bondowosa op Oost-Ja va een trein o.m. bestaande uit een 3-tal goederenwagens met een transport arrestanten. By aankomst van de trein in Soerabaja (ongeveer 13 uur later, zegt Aneta) bleken 46 van de arrestanten te zyn overle den tengevolge van het ontbreken van de nodige verzorging gedu rende de reis. Naar de oorzaken van dit gebeuren is terstond door de Ned. Indische regering een ge streng onderzoek ingesteld. Enige arrestaties hebben reeds plaats ge had. Er zullen maatregelen geno men worden tot schadeloosstelling van de nabestaanden der slachtof fers. Het gebeurde, is ook hierom spijtig, omdat 't onze naam in een critiek stadium geen goed doet. NOTA VAN DE BENELUX. De regeringen der Beneluxlanden hebben aan de raad van vier, die thans te Londen in onderhande ling bijeen is, een nota ingediend, waarin wordt opgemerkt dat de drie landen niet streven naar een vergroting van de veiligheid te genover Duitsland door middel van een grote vermindering van het Duitse productieve vermogen, behalve waar dit zuiver oorlogs materiaal betreft. De economische eenheid van Duitsland is een eerste voorwaar de voor zijn economisch herstel. Teneinde de gewenste garanties te krijgen tegen een juist gebruik van de economische macht, stellen de Beneluxlanden enkele maatre gelen voor die tot dit doel moeten leiden. Zij vertrouwen verder dat er betreffende Duitsland of het Roergebied in het bijzonder geen besluit zal worden genomen zon der overleg met en goedkeuring van de drie regeringen. DE KOMINEORM. De Belgische Eerste Minister Spaak heeft zich tijdens een zit ting van de Senaat op felle wijze tegen de communisten gekeerd. De ongeregeldheden in Frank rijk en Italië schreef hij tce aan de Kominform, „het broertje" van de Komintern, die de democratie misbruikte om er tweespalt te zaaien en hij verzekerde de com munistische senaatsleden dat Bel gië geen vruchtbaar terrein was voor hun experimenten. Indien de communisten zich niet zouden houden aan de regels van het democratisch spel, dan zou men wel een manier vinden om de orde te bewaren. De Deense minister-presi dent, Hans Hedtoff, loopt elke morgen de vier km. van zijn huis naar zijn bureau. Hij heeft nu besloten voor de ministers van zijn nieuwe kabinet geen auto's meer beschikbaar te stellen. Wandelen is gezond. En anders nemen de heren maar taxi's. Blijkens het Voorlopig Ver slag inzake het wetsontwerp tot opheffing van de Bijz. Gerechts hoven, de Bijz. Raad van Cassatie en de Tribunalen, kan het aantal nog te berechten politieke delin quenten op 1 Jan. 1948 op 10.000 worden geschat. Hiervan zijn er 8500 gedetineerden en onder de overige 1500 bevinden zich tal van collaborateurs. BORGSTELLINGSFONDS VOOR DE LANGSTRAAT. Het Borgstellingsfonds voor 't gebied der Kamer van Koophandel voor de Langstraat te Waalwijk hield Donderdagmiddag eene alge- meene bestuursvergadering in Ho tel „de Twee Kolommen" alhier. Na opening stelde de voorzitter, de heer Jan Tielen, de nieuwe secretaris-penningmeester, de heer J. van Nunen, die in de vorige vergadering met algemeene stem men als zoodanig benoemd was, als zoodanig aan de vergadering voor en uitte zijn groote tevreden heid over de wijze waarop hij zich reeds in deze materie had in gewerkt. Hij stond ook nog even stil bij 't feit, dat 't Fonds 15 No vember 1.1. 10 jaar bestond, in welke tijd 309 aanvragen waren ingekomen en behandeld en 46.755 aan credieten en in 84 gevallen bemiddeling was ver leend. In 't geheel was slechts een verlies geleden van f 838.74, of 1.8 Uit de ingekomen stukken bleek dat de gemeente Sprang-Capelle tot het fonds was toegetreden, de verschillende gemeenten, Kamer van Koophandel e.a. zich met de nieuwe financieele structuur van het fonds konden vereenigen, dat de Middenstandsbank de rente had verlaagd tot 3J^ dat de admi nistratie door het centraal bureau van verificatie geheel in orde was bevonden en dat voor Noord-Bra bant en Limburg in de commissie van vertegenwoordigers der Borg stellingsfondsen was aangewezen de heer Drs. F. Gijzeis, secr.-pen- ningmeester van het fonds O.-N. Br. Uit 't verslag der werkzaamhe den bleek dat sinds 29 April 1.1. 15 nieuwe aanvragen zijn inge diend, waarop 6500 aan credie ten werd uitgekeerd. De maximum uitzet-capaciteit voor 1948 werd vastgesteld op 34.000.—. Nadat de rooster van aftreding voor 1948 was vastgesteld, werd de vergadering met een dank woord door den voorzitter geslo- j ten. WILLEM ANDRIESSEN VOOR DE KUNSTKRING. Het is een grote eer geweest voor de Kunstkring, dat hij de geestelijke vader van talrijke jon ge kunstenaars en de beste Beet- hovenkenner van Nederland op Woensdag j.l. als zijn gast heeft mogen begroeten en van zijn groot meesterschap heeft mogen genie ten. Het is een verheugend teken dat er een steeds grotere belang stelling blijkt te bestaan voor dit onderdeel van de muziek. Dc zaal was in vergelijking met vorige piano-avonden zeer goed bezet en wij twijfelen er niet aan of allen die wellicht een beetje huiverend en schoorvoetend naar Musis zijn gegaan, zijn ten volle bevredigd door het vele schone dat Willem Andriessen hun die avond neeft geboden. Naast een groot kunstenar is Andriessen ook een goed leraar, zoals bleek uit de heldere uiteen zetting, die hl) gaf van enkele der te spelen werken, wat het begrij pen en genieten van deze werken voor velen gemakkelijker maakte. Hij begon zijn concert met de Sonate op. 31 no. 3 in Es van L. v. Beethoven, een werk waarin hij al meteen de gelegenheid kreeg zijn talent in volle omvang te to nen; zijn beheerstheid in de ff's, zijn minutieuse afwerking in de pp's en zijn technische vaardigheid en mooie aanslag zelfs in de snel ste accelerando's. De Etudes Symphoniques Op. 13 van Schumann met hun rijke va riaties en modulaties op het gege ven thema waren door zijn uitleq en zijn voordracht een duidelijk en prachtig monstrum van de ro mantiek in de muziek. Chopin is een componist met 'n aparte stijl en heel persoonlijke eigenaardigheden, maar ook van deze brillante kunstenaar gaf hij een even brillante vertoning in de Nocturne en de Ballade. Ook de sfeer uit de werken van de im pressionist Debussy, die in tegen stelling met de opschriften geens zins het karakter van programma muziek hebben, maar slechts de totaal-indruk zijn van een Japans kakemono, van een legende en een schilderstuk, gaf hij met zijn ver trouwde instrument zeer goed weer. Het uiterst voldane publiek ap plaudisseerde enthousiast, tot hij met het toegift „Albumbiatt" van E. Grieg deze buitengewoon kunstzinnige avond van de Kunst kring besloot. PROPAGANDA-VERGADE RING VAN HET C.N.V. De Chr. Besturenbond Waal wijk hield Donderdagavond een tamelijk bezochte propaganda-ver- gadering. Men opende met gebed, het zingen van Ps. 68 10 en het lezen van Psalm 145. De eerste spreker, die zijn be toog hield over de Christelijke vernieuwing der samenleving, wees op de vernieuwingen die' het liberalisme, het socialisme en het nat. socialisme hadden gebracht, doch die de mensen slechts te leurstellingen baarden. De Christelijke vernieuwing moest zijn een herstel van recht voor allen door samenwerking en overleg. De tweede spreker sprak over de Arbeider in de Christelijke vernieuwing en noemde het de verantwoordelijkheid en roeping van allen om Gods bevel, elkan der lief te hebben in de 'samen werking ook op economisch ter rein ten uitvoer te brengen. In zijn slotwoord wees Ds. van der Peut er op, hoe vele jaren voor Christus de profeet Amos reeds een vernieuwing der samen leving predikte. In de pauze zong de Chr. Gem. Zangver. Hallelujah o.l.v. dir. Nieuwkoop een tweetal liederen, terwijl er een collecte gehouden werd ten bate van „Draagt El kanders Lasten". KLINKHAMER VOOR HET BIJZ. GERECHTSHOF. De beruchte Waalwijkse NSB- er en SS-er, Rob. Klinkhamer, zal op Woensdag 17 December a.s. voor 't Bijzonder Gerechtshof ie 's-Bosch terechtstaan. HONDENSPORT. Op Zondag 23 November 1947 had de eerste gezamenlijke oefe ning plaats, op het terrein nabij café van Berkel, Horst te Kaats heuvel, van de de dresseurs met hun honden uit Waalwijk en Kaatsheuvel. Er waren 17 honden aanwezig. In het begin waren enkele dres seurs nog een weinig onwennig, doch spoedig was de goede gang er in. Na afloop werd in café van Berkel nog het een en ander be sproken en degene, die de bedoe ling nog niet duidelijk was, het doel der gezamenlijke oefeningen uiteengezet. Tijdens deze uiteenzetting, wer den door dhr. v. Helsland Sr. nog op zeer voorname punten gewe zen, waar vooral in de toekomst op gelet behoort te worden. Na afloop ging een ieder zeer voldaan huiswaarts. Allen waren het er eenstemmig over eens, dat op deze wijze van samenwerken werkelijke successen te behalen zijn. De volgende gezamenlijke oefe ningen zullen plaats hebben op Zondag 21 December 1947, op het terrein van De Trouwe Hond, M.a.st., nabij café vin Vught te Kaatsheuvel. BURGERLIJKE Huwelijksaangiften: Heesbeen 25 jaar aliier en W A M Weijers 24 jaar Ihier. P J Alessie 37 jaar alhiir en E M VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 27). Ik wildé niet je broer, maar je man wezen. Is dat onmogelijk, Nan? Ze zweeg met neergeslagen ogen en trillende lippen. Toen snikte zij: O, neen, neen, Will! Dat is onmogelijk! Ik heb geen liefde te schenken, noch aan jou, noch aan enige andere man. Ik geloof dat mijn hart dood is; liet is koud en zon der gevoel. Dat kómt door Alan Courtehay, zei hij streng. Nan kreeg een kleur en wierp hem een uitdagende blik toe, terwijl ze riep: Alan Courtenay? Die heeft nooit een woord van liefde tot mij gesproken! Dat kon toch ook niet toen hij mij voor een dievegge hield. Malcolm heeft wel gezegd dat hij mij lief had en be loofd dat hij mij zou komen halen, eer er een jaar en een dag om waren. Alan had je lief; niet Malcolm! Dat wist ik ook wel. Toen hij mij bij zijn vertrek de hand bood, heb ik die geweigerd. Wat keek hij zwart dat ik, een ruwe goud graver, hem dit durfde wei geren. Waarom ook eigenlijk, Will? Rij heeft je toch geen kwaad gedaan? Hij had jou onrecht aan gedaan; jou beledigd! Daar om zou. ik hem liever een ko gel door de kop gejaagd heb ben, dan hem vriendschappe lijk de hand gereikt te heb ben. En dat zei ik hem ook! Ja, hij heeft mij bele digd; mij, groot onrecht aan gedaan. En toch had ik hem lief. Had neen, heb. Als dat niet zo was dan zou ik wel maken dat je iets voor mij ging voelen; maar nu is er eenmaal geen hoop voor mij! Ik zal je eens vertellen wat ik nog het liefst zou wil len. Je weet dat ik een goede stem heb en ook dat ik goed kan voordragen. Nu, als het kon, zou ik graag naar Euro pa, naar Italië gaan en daar voor muziek "studeren. Alan Courtenay heeft eens gezegd dat ik met mijn stem en mijn schoonheid zeker succes zou behalen op het toneel. Zou je van dat leven houden? Ik geloof van wel. Het zou opwindend zijn; het zou mij mezelve doen vergeten. En wie weet, Will, eens, als ik naam gemaakt heb, zal je er nog wel trots op zijn mij te kennen! Daar zal ik altijd trots op zijn, of je nu actrice bent of niet. En ik zal je lief heb ben, heel mijn leven, Nan! Ik hoop van niet. Ik hoop dat je eens iemand ont moet, die je evenzeer zult liefhebben, Will! Maar, ofschoon ze dit ook waarlijk voor hem wenste, wist ze wel degelijk dat zij altijd nummer één zou blij ven in zijn oog. HOOFDSTUK XIV. (Besluit). Er was alweer een maand verlopen en nu was de laat ste avond aangebroken die Nan in „de Gouden Vallei" zou doorbrengen. Ze zou die vólgende morgen vroeg gaan en met de postwagen reizen, terwijl Will Crosbie haar be geleiden zou, eerst naar New castle en dan naar Durban, waar een broer van haar moe der woonde. Die was ge trouwd en had een groot ge zin. Nan herinnerde het zich vaag en ook het aardige huis je bij de kust, waar ze een paar maal in de vacantie met haar moeder gelogeerd had. Sinds de dood van mrs. Les ter was alle omgang tussen de beide families opgehou den. Dan Lester was geen bloedverwant om trots op te zijn en ze hadden hem niet bij zich willen ontvangen, zo dat Nan in geen jaren® iets van Dan gehoord had. Maar, nu ze de familie bericht ge zonden had van de dood van haar vader, kreeg ze al heel gauw daarna een vriendelij ke uitnodiging om in Durban te komen en daar te blijven tot haar plannen voor de toe komst vast stonden. Ze had de invitatie aangenomen en dit nu was haar laatste avond in „de Gouden Vallei". Alle toebereidselen voor de reis waren gemaakt. Ze bezat maar weinig dat ze wilde meenemen en die énkele ar tikelen vulden een valies. Dit lag nog in 't warenhuis, goed ingesloten voor de reis. Ze had de klandizie, zowel van de winkel als van de cantine, aan Donald overgedaan, die wat geld had gespaard en ook nogal gelukkig met specule ren was geweest. Hij was ge trouwd met een degelijke vrouw, die er niet tegen op zag om flink de handen uit de mouw te steken. Nan was blij dat ze van allen afscheid had genomen; dat de zaken in orde waren; dat Donald, als van ouds, achter de toonbank stond, be reid om de „kameraden" te ontvangen en te bedienen en dat ook het warenhuis goed behartigd zou worden. Dus nu kon hij zich nog even rust gunnen om de zon te zien on dergaan achter de heuvels. Will Crosbie had beloofd dat hij die avond nog zou aan komen, om precies te vertel len op welk uur ze de vol gende morgen vertrekken zouden. En nu ze daar zo met dromerige blik naar 't Wes ten stond te turen, kwam hij naderbij en vroeg: Waar kijk je zo naar, Nan? Naar de ondergaande zon. Daar ben ik altijd zo dol op geweest. Wat is het ook prachtig, hé? Nu de tijd van scheiden nadert geloof ik, dat het toch nergens zo mooi is als hier. Wat hebben wij er dikwijls samen naar gekeken hé Will? Zullen we het dan nu nog eens voor het laatst doen? Waar je heengaat, zullen zeker ook mooie zonsonder gangen waar te nemen zijn, Nan; maar die zul je dan in ander gezelschap be wonde-, ren. Waarschijnlijk alléén, antwoordde zij, met verstrooi de glimlach. Even later zag Will een man te paard de grote weg afkomen. Wie zou dat zijn? vroeg hij onwillekeurig. Ik kan hem niet onder scheiden. Will keek en tuurde nog eens scherper en liet toen een uitroep van droeve ver rassing horen. Is het iemand die je kent? vroeg ze weer. Of ik hem ken. Zie je niet dat het Alan Courtenay is? Alan Courtenay? De uitdrukking van innige verrukking sprak zó duidelijk op Nan's gelaat, dat Will on geduldig met de voet stampte en riep: Je weet zeker heel goed waarom hij teruggekomen is! Ik zal jullie alleen laten bij je ontmoeting. Hij was op het punt zich om te keren, maar ze legde de hand op zijn arm en hield hem terug. Neen, Will, blijf alsje blieft en help mij hem te ont moeten. Waarom zou ik blijven? Omdat ik het graag heb. Anders zou ik mij nog meer vernederen in zijn ogen, door te tonen hoe blij ik ben dat ik hem zie! Je tegenwoordig heid schenkt mij kracht. (Slot volgt). Tilburg. -- jaar en H r beiden a'- londers 30 j jaar beiden ie 29 jaar en beiden al- ff 25 jaar en 27 jaar bei- Bergtnans 24 jaar t H C van Dongen 3 C van Beijnen 30 j( hier. Huwelijken: A J en C C Mulders 2 alhier. C L de I( A P Sleenhoff 27 j, hier. M H Sleenh C B van der Pennei den alhier. Overlijden: J 1VI v echtgenote van P Hoek. A Staal 7! note van F L Korthc it. J Kruif 75 jaar te Sprang-CaieÜe weduw naar van E v d Ho\ M van Helvoirt 2 Couwenberg 69 ja< van A E v Meeuwei. van A M Verhoeve Geboorten: Anna dv A van Dijk-van Vugt. Raria C dv L STAND. G C Kuik 59 j. van den jaar echtge- J F G eken. A echtgenoot weduwnaar Cl de Bruine-Govers J zv H v Delft-de R nelis J zv C J de I Petrus W M zv Vesters. Andreas de Gouw. Johanr Brok-Verstynen. Ma M ten Ham-Hendrik L M dv J Hoogendc Maria A E dv van Hoof. Ingekomen person Vertrokken persoi rens naar Menaldim E J A de Mol naar W A van der Voori dam. J P Leytens dam. ME Jeuki megen. P A Trc Eindhoven. C naar Heerlen. J stad naar Rotterdai Heivoort naar St. C C M G van der Loonopzand. I Zevenbergen. J J Maastricht. A B Engeland. BIJZ. GERECHTtHOF TE 's-BOSCl L Voor 't Bijz. Giechtshof te 's-Bosch stond terei it Johannes Wilhelmus van Eet vijk, winkel - Johannes ide. Cor- )oij-Quirijns. v Dongen- v A Brands- G zv G L tijn T B zv Adriana irn-Koppens. L Sperber nGeen. u: J J Ah- ïdeel. M een c..a. naar Rotter- naar Rótten- is naar Nij- imelen naar Heckmans V Ver hoof - J van :denfode. anden naar longen naar Smeets naar Forster naar bediende uit Kaatshe in 1943 bij het Po ger-Bataljon, gelegei haar, meldde. Gedut leiding nam beklaac maal toe deel aan n terdam en Zwolle. In het dossier be' een verklaring van Rauter. Hierin were het Polizei-Bataljon omschreven. Eis ze vangenisstraf met a voorarrest. Uitspraak over 1 SPRANG. Pro Patr Woensdagavond zaal van de Chr. hier de 11e jaarve houden van de Chr vereniging „Pro Pati Capelle. De vergadering zocht. De voorzitter den heer P. Heurter, openingswoord de hartelijk welkom, in de adviseur der v reniging, de Edelachtb. heer Bu lemeester A. Smit, en de leider heer Blom, die hij dankte voo sinds de oprichting tria had gedaan e hoop uitsprak dat jaren actief leider zt Hij herinnerde aai van dhr. Kruif als voor de vereniging tekent. Verder zegt de v< alleszins reden tot voor de vereniging eerste plaats jege schetst het nut v< oefening én wekt bezoek aan de oef/1 alzo tot eer van te zijn. Na het lezen deifnotulen van de vorige jaarvergai de secretaresse, me een keurig verzor( uit, waarin zij o.m. van dhr. L. Kruif memoreert, herinner slaagde zaaldémoi ivel, die zich zei-Freiwilli- te Schalk- nde zijn op- tot twee fa's te Rot- md zich ook de beruchte de raak van nauwkeurig en jaar ge- Tek van het dagen. werd in de olksbond al- gaciering ge- Gymnastiek- i" te Sprang- as goed be- ereniging, de jeette in zijn aanwezigen iet bijzonder hetgeen hij oor Pro Pa- daarbij de j nog vele mogen zijn. iet bedanken cretaris, wat verlies be zitter dat er ankbaarheid :staat, in de God. Hij lichamelijke tot trouw wonden, en werkzaam ring, brengt Jo Janson, jaarverslag et bedanken s secretaris aan de ge- iraties, de marsen en de bootreis naar Hoek van Holland, alsmede aan de me dewerking der vereniging op Ko ninginnedag te Capelle, wat een succes was geweest. De opkomst op de oefenavonden geeft geen reden tot klagen. Getracht zal worden zo spoedig mogelijk een pijpercorps aan de vereniging te verbinden, waarvoor de instru menten reeds in het bézit zijn, ter wijl voorts tot aanschaffing van een nieuw vaandel zal worden overgegaan. Het ledental der ver eniging bedraagt thans 230. Na een dankwoord van de voor zitter voor het uitstekende verslag, brengt de penningmeester de heer Jac. van Zeist het financieel ver slag uit: de kascommissie bestaan de uit Ds. de Bruijn, mej. van Oversteeg en dhr. Ophorst, deelt bij monde van laatstgenoemd? me de, dat alles in orde bevonden is, waarna de penningmeester alsme de de kascommissie werden dank gezegd. De penningmeester wordt door de vergadering een gratifi catie toegekend. Bij de bestuursverkiezing, waar voor zeer moeilijk candidaten te verkrijgen waren, werd tenslotte in de vacature benoemd dhr. Schoondermark, terwijl mej. Lyde van Ommeren werd herkozen, die dankte voor het in haar gestelde vertrouwen. Nadat de heer Jac. van Zeist nog een woord van dank aan het adres van de vroegere secretaris had gericht, die wel te vervangen, maar niet te verbeteren is, wordt het le couplet van het Wilhelmus gezongen en een aanvang gemaakt met het amusement-gedeelte van de avond, waarbij verschillende dames en heren zich verdienstelijk maakten, met accordeonmuziek, leuke voordrachten en samenspra ken, enz. enz. Burgemeester Smit stelde een 20-tal dames en heren op de proef met hersengymnastiek, waarbij een 25-tal eenvoudige, maar ook min der gemakkelijke vragen werden gesteld, die over 't algemeen ge nomen zeer vlot en correct be antwoord werden. Al met al was het weer een zeer aangename avond, zoals we trouwens van Pro Patria gewoon zijn. Openbare les Chr. School. Het bestuur der Chr. School te Sprang stelt zich voor, op Don derdag 11 December a.s. een openbare les te houden. Het Personeel der School zal de verschillende vakken geheel volgens rooster afhandelen, ter wijl de Ouders der leerlingen de gehele dag vrije toegang in de school hebben. Ouders en verdere belangstel lenden krijgen dan in beide schooltijden gelegenheid het werk in de school van nabij gade ie slaan. Dus, Ouders, toont nu belang stelling voor het onderwijs dat aan Uw kinderen gegeven wordt en maakt van deze gelegenheid een dankbaar gebruik. WASPIK. Missiefilm. Hedenavond zullen de paters van Cadien en Keer een missie film draaien in het patronaat ten bate van hun missie in Afrika. Toneeluitvoering. Vorige week Zaterdag en Zon dag gaf de toneelclub Concordia haar eerste seizoenopvoering in de zaal van de heer Rovers. Met het prachtige toneelwerk „Levens- schaduwen" hebben zij beide avonden een volle zaal enkele uren geboeid. De spelers met hun regisseur de heer Coesmans oogst ten veel succes, vooral het spel van Mej. D. Coesmans en de he ren de Hondt en Montes is het vermelden waard. De muzikale omlijsting- werd door de heer v. d. Plas goed verzorgd. DE LIEFDE TOT CHRISTUS DWINGT ONS. DE GEZINSVERZORGSTERS KLAAR VOOR HUN TAAK. In onze huidige wereld is een ontstellend gebrek aan lief de. Gebrek aan liefde van volk tot volk, van land tot land, maar vooral van mens 'tot mens. Ook in het bele ven van de liefde doet zich de oppervlakkigheid en onver schilligheid, die het hedendaagse leven kenmerkt, voelen. Wij leven naast, vaak tegenover onze medemensen, en hun leed laat ons onv ischillig en voor hun nood hebben wij geen oog meer. Doch over heel Neder and bloeien liefdebloemen op, die hun omgeving weldadig aandoen, die de grauwe liefde loosheid breken en het leven kleur geven en die de men sen rond hen doen weten, dat niet allen onverschillig zijn voor hun verdriet en hun nood, dat er ook nog een Christelijke Naastenliefde bestaat: wij bedoelen de kleine gemeenschappen van de Gezinsverzorgsters. Een grote dag voor de Langstraat. Het was Vrijdag j.l. een grote dag voor de Langstraat., De 17 eerste gezinsverzorgsters waren klaar voor hun taak, na een re traite zouden zij zich geheel gaan geven aan onze gezinnen. 's Morgens had op de huishoud school de feestelijke uitreiking dei- diploma's plaats, in tegenwoordig heid van de dioresane leidster Mej. Schellekens, van de vertegenwoor digsters en vertegenwoordigers dei- drie districten uit de Langstraat: en de leraren en leraressen van de cursus. Daar de voorzitter van het dis trict Waalwijk, de heer Fr. Smolders, verhinderd was, opendc- Dr. Bos de bijeenkomst. Hij ver welkomde alle aanwezigen en om de meisjes, wier luidruchtigheid hem een goed teken was, niet te lang op de proef te stellen, gaf hij het woord aan de ZeerEerw. heer Pastoor Ras, die de diploma's zou uitreiken. Een extra pluim kreeg Mej. A. Zijlmans uit Kaatseuvel, die mei lof haar examen had afgelegd en op wier puntenlijst twee zevens üc laagste cijfers waren. Aan de volgende dames reikte pastooi Ras voorts het diploma uit: Theodora M. van Breugel c te Nieuwkuijk; Johanna G. v. Dru-' nen te Nieuwkuijk: Helena Th. v. Spijk te Drunen; Johanna M. Tim mermans te Drunen: Maria J. v. d Brand te Drunen; Wilheimina H. de Gouw te Drunen; Cathari- na M. Pullens te Drunen; Cornelia J. Muskens te Drunen; Lucile J. Kriek te Waalwijk: Antonia W. M. van Duijl te Waalwijk; Jo hanna M. A. Voets te Loonop zand; Maria C. H. v. Heusden te Hooge Zwaluwe; Cornelia M. J. v. Heusden te Hooge Zwaluwe; Josephine J. M. Geerts te Made; Petronella H. Rovers te Made; Ida Rongen te Zevenbergen. Na een woord van gelukwens wees hij op hun verantwoordelijke taak; alle ogen waren op hen ge richt en hij hoopte dat zij in de practijk even goed hun best zou den doen als zij dit to nu toe ge daan hadden. Dr. Bos feliciteerde hen even eens en vestigde de aandacht op de grote ijver die aan de dag was gelegd; allen hadden hun diploma behaald, sleets enkelen hadjden een „herretje". Hij hoopte dat de lof, die de moeders nu reeds over hen hadden, blijvend zou zijn. 'n Speciaal woord van dank rirhtte hij tot mej. Lambermont, die als leidster van de cursus met een grote stimulerende ambitie en een nauwgezette plichtsbetrachting de cursisten had opgeleid en hij hoop te dat zij over ruim een jaar, als zij hun uiteindelijke diploma be haald hadden, over een keurkorps zou beschikken. Mej. Lambermontreikte de cursisten als aandenken een klein boekje uit, dat hun bij hun werk in de gezinnen van groot nut kon zijn. Mej. Schellekens sprak namens het diocesaan bestuur en zij noem de het district de Langstraat het distrirt dat de diocesane leiding het minste zorgen baarde; een be wijs hiervoor was de onmiddellijke toestemming om in Waaiwijk liet tweede internaat van het diocees op te richten. Ook. de verhouding tussen de meisjes onderling was uitstekend en zij wenste dat de nieuwe cursisten hun voorbeeld zouden volgen. Deze week zal de nieuwe cursus op het internaat be ginnen. 15 leerlingen hadden zich reeds aangemeld, nog waren er plaatsen open, die ingenomen moesten worden door idealistische meisjes, die met wegcijfering van hun eigen belangen, die van de Langstraatse gezinnen, liefdevol zouden behartigen. Zij bracht dank aan alle leraren en leraressen, speciaal aan Mej. v. Slobbe en Mej. Lambermont, aan de besturen dc- districten, vooral aan dat van het district Waalwijk. Door een van de geslaagden werden aan Mej. v. Slobbe en Mej. Lambermont met een harte lijk dankwoord bloemen aangebo den. Nadat men een kleine verfris sing genoten had, dankte Dr. Bos nog bijzonder de heer v. Roosma len, die de laatste weken bergen werk had verzet om de organisatie Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til. Rheuinatische pijnen in armen en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig, wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende or- ganen drijft de pijn verwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Dro gist en neem van morgen af regel matig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. van de gezinszorg te regelen, en sloot de bijeenkomst. Tot slot dit: Er bestaan vele en grote vooroordelen tegen 't werk van de gezinszorg. Wij verzeke ren u echter, dat men niet werkt uit eigen belang, dat men geen rekening houdt met maatschappe lijke welstand. Waar de nood 't hoogst is, helpt men, uit liefde. „Wij zullen maar aan de Sheriff vragen waar Oom C'Connelly woont", zei Ter ry. Hij raapte al zijn kennis bijeen bij de vriendelijke sheriff. Die keek van de rode snor, die Terry gedurende de hele reis in zijn hand ge klemd had, naar de beren en knikte begrijpend. „Jullie zoeken Bear O'Con- nelly!" zei de sheriff nog voor Terrv zijn vraag er uit had gebracht, „familie na- tuurlijk!" De sheriff wenkte een paar mannen die over 't weer stonden te praten en tuk waren op afleiding. „Popper!" wérd geroepen. Spoedig verscheen een man met een kaal hoofd en een vuurrode snor. „Is dat hem of is hij dat niet?" vroeg de man en tilde Berry op tot vlak voor de snor. „Dat is hij zeker", ant woordde Berry om maar snel op de grond te komen, „maar wij zoeken mijn Oom, bear O'Connelly!" voegde hij er aan toe. „Dat begrijp ik", zei Popper een beetje beledigend, „je Oom heeft een stuk van mijn snor afgezaagd omdat ik jul lie naar hem toe moest bren gen! Ga mee!" Terry en Berry begaven zich zich met Popper op mars. Het halve dorp liep mee. 67. Rassenlijst voor de Lang straat. De beste wintertarweras- sen zijn voor de klei Alba, Julia na en Lovink. Op goede zand grond zou men het ook wel eens met Lovink kunnen proberen. Van de zomertarwerassen is Blanka het beste voor de klei en van Hoek voor het zand. Gerstrassen: Abed Kenia voor de klei, Saxonia voor het zand. Haver: Adelaar op goe de grond, Gouden Regen en Zwar te President op slechte zandgrond. Heeft men veel last van legeren dan Wodan. Roggerassen: Petku- ser. Aardappelrassen: voor con sumptie Eigenheimer en Bevelan der. Bindje voldoet velen goed, maar heeft gebreken. Heeft men veel last van „rangelvuur" dan Noordeling of Bindje. Voor var kens teelt men Voran. Op zand grond, die gemakkelijk uitdroogt: Record en Industrie. 68. Wat een stakkers! „Waarom doe jij niet mee aan veeverbetering?" zo vragen wij bijna dagelijks aan de „allegaartje fokkers". „Ooois hun ver ontschuldigend antwoord, „het heeft bij ons nog nooit iets uitge haald met dergelijke verenigingen en het zal nu nog niets uithalen. Ik keur veeverbetering niet af, het is zelfs iets goeds voor jonge boe ren. Maar voor mij is het niks!" Wat een zwartkijkers, vindt U niet? Jammer, erg jammer voor de kinderen van zulke eigenwijze, domme kerels. Zulke geslachten moeten eerst uitsterven, eerder zal daar van veeverbetering geen sprake zijn. Gelukkig is hun aan tal niet groot en zijn de meesten hunner kort bij de 80. 69. Onze wintergranen. De beste zaaitijd voor rogge en wintertarwe is 1020 Oct. Zaait men veel vroeger dan gaat de rogge te geil de winter in. Zaait men veel later dan verongelukken er veel jonge graanplanten tenge volge van het winterse weer. Bo vendien geeft laat gezaaid winter graan een veel lagere opbrengst dan dat op tijd werd gezaaid. Door machinaal te zaaien kan men J4 aan zaaizaad besparen. Toch zijn er nog veel boeren die hun rogge dit jaar met de hand gezaaid heb ben. Dit mag een ander jaar niet meer gebeuren. Er bereiken ons klachten over de slechte stand van rogge- en tarwepercelen. Dit is voornamelijk een gevolg van de achter ons liggende droogte-perio de, waardoor het zaad maar ge deeltelijk uitkwam. De meeste wintertarwe heeft nog geen bo dem onder zich, want de grond ligt te hol en te kluiterig. De lichte zandgrond is van de zomer veel te fijn gemaakt. Rogge op zulke grond doet het slecht. Rog ge gezaaid op onbezakte bouw- voor, kan de grondverzakking niet volgen en sterft. Rogge die diep werd gezaaid komt uitgeput bo ven. Kiemschimmels komen wei nig voor. 70. Werk Uw rug maar krom. Vorige week zagen we een paar boeren kunstmest strooien met de j hand. Een zware bak sleepte ieder moeizaam mee. En vermoedelijk waaide er ongeveer i/io naar buur- mans land. En Vio werd op hoop- kes gegooid, hoopkes die nooit oplossen. Met een kunstmeststrooi er heeft bijna geen verstuiving plaats, de mest wordt mooi regel matig verdeeld en men kan in korte tijd veel doen. En wanneer het niet te koud is, kan men op de kunstmeststrooier gaan zitten. Men mag gerust al zijn percelen op een dag met slakkenmeel of super bestrooien, want fosforzuur spoelt niet uit. U krijgt hierdoor een grote arbeidsbesparing en men is maar één dag 'n „zwarte Piet". 71. De beste verhouding in de grond is V:5 gronddeeltjes 1lz wa ter Va lucht. Wat geleerd hè. Maar om dit te krijgen voor gras land moet het grondwater in de winter 1 m. beneden het maaiveld staan. Heeft men een hoog water peil, dan krijgt men een verhou ding van V3 grond 2/3 water :0 lucht, waarna de wortels van de goede grassen gaan verrotten en men krijgt daarvoor in de plaats wateronkruiden en slechte grassen. Het land brengt dan maar weinig voedseleen heden op en soms is dergelijke rommel ook nog vergif tig. In vele polders is het winter- peil nog niet in orde. Daarom, boerenbonden uit de Langstraat, mobiliseert Uw legers en vecht voor een laag winterpeil. Drunen, 25 Nov. '47. C. v. d. VEN. God schonk ons tot onze grote vreugde een dochtertje MARJANNEKE Bij het H. Doopsel ontving zij de namen van Maria Adriana Elisabeth J. L. SPERBER J. SPERBER-VAN HOOF. Waalwijk, 26 Nov. 1947. Dr. Ringerstraat 14, De Tuchtrechter voor de Prijzen in het Arrondissement 's-Hertogen- bosch brengt ter algemeene kennis, dat bij onherroepelijk geworden vonnis d.d. 4 November 1947: HENDRIKUS VAN OERS, van beroepschoenenfabrikant, geboren re: Vught op 16Maart 1901, wonende te: Waalwijk, Stationsstraat 116 en WILHELMUS VAN OERS, ean beroepschoenenfabrikant, geboren te: Waalwijk op 23 Juli 1910; wonende te: Waalwijk. Antoniusstraat 42, terzake dat zij in of omstreeks de maanden April en Mei 1947 te Waal wijk als fabrikant aan grossiers hebben verkocht schoenen, tegen prijzen, fl.tot f0.50 per paar hoger dan de op de betrakkelijke facturen vermelde prijzrn en zonder de vastgestelde grossierskorting te verlenen, terwijl zij wisten, dat de door hen berekende prijzen hoger zijn, dan de hiervoor ten hoogste geoorloofde prijzen, zijn veroordeeld ieder tot een geldboete van f750. (zegge: zevenhonderd en vijftig gulden), alsmede openbaarmaking van dit vonnis op kosten van ver oordeelden. Adres te bevragen aan het bureau van dit blad. mooie stand, woning bevat kamer suite, keuken, bij-keuken, kelder, 4 slaapkamers, huurprijs f4.p.w. voor winkelpand met woonhuis op goede stand in Waalwijk, of andere flinke gemeente in de Langstraat. Brieven onder no. 2132 bureau van dit blad. Prima W. Legh., Rh. Isl, Reds en Barnev. Hennen 4j mnd. f6. 5J mnd. f7.—, 7 mnd. a. en t. de leg f8.— p. st. W. Legh. br. '46 d. d. rui f4.p. st. Patr., Excheq., Rh. Isl. R. en Barnev. f5.p. st. Khakt Campb. Eenden a. en t. de leg 7 mnd. f4.50 p. st.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2