DRAAIBANKJE De Echo van het Zuiden TE KOOP GEVRAAGD. BIETENSNIJDERS GESLOTEN. Uoi wAumMuig, PdapI Piet Piahi GEROMESSEN «fif GEROZILMETA GEROZILVER Banketbakkerij H. v. Mil-v. Sprang ALLE SOORTEN TAARTEN H.H. LANDBOUWERS Vieeschauwer „Rapide" M&RTIN KLIJN ZODN KANTOOR BOERENBOND TE KAATSHEUVEL Te koop AGG0R0E0N GeiondenEEN BRIL DANKBETUIGING.""" STUDENTEN, „DE PADDESTOEL" No. 61110.-, No. 5 bis (90.- is DINSDAG 2 DECEMBER 1100.- een ijzeren stang Vrouwen met oordeel en smaak voelen het j hart sneller kloppen, wanneer ze denken aan Gero-Zilver en Zilmeta. Nog zijn we niet zo ver, dat tijdens de komende feestdagen de etalages, zoals vroe ger, weer pronken met een rijke keuze van 1 J Gero-gesch'enken. Toch is er weer iets te krijgen en de snel stijgende productie zal het binnen afzien bare tijd mogelijk maken veler wensen te bevredigen. Hierbij is ook gedacht aan de grote behoefte aan een goed en goedkoop couvert, in welke behoefte Zilmeta-utility meer en meer zal voorzien. Mocht U thans niet kunnen slagen, heb dan nog enig geduld. Uw leverancier en wij doen voor U wat wij kunnen. Een Mensenleeftijd garantie Een sieraad op Uw tafel ^lekvrij door en door Gevulde speculaas Marsepein Borstplaat harten Banketletters Choc, letters en figuren. Eerste klas door kwaliteit en afwerking. in PRIMA STAAT, t.d.c. pl.m. 70 c.M. Aanb. onder No. 21 34 bureau v. d. blad. No. 96 Dinsdag 2 December 1947 Gemeenteraad Geertruidenberg. In plaats van kaarten. GETROUWD ALPHONS VAN HEESCH én ANNIE v. HEESCH PASSIER die mede namens wederzijdse fa milie hartelijk dank zeggen voorde vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Waalwijk, December 1947. Langs deze weg betuigen 'wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van belangstelling bij ons 40-jarig huwelijksjubileum onder vonden. J. V. DUMOUL1N HAMERS en Kinderen Waalwijk, November 1947. Hiermede breng ik hartelijk dank mede namens de familie, aan Dr. Langemeijer, de H.H. Geestelijken, de Eerw. Zusters van het Wit-Gele Kruis en van het St. Nicolaas-Zie kenhuis, vrienden en kennissen, voor de toegewijde, verzorging, de liefdevolle verpleging en het har telijk medeleven tijdens de ziekte van mijn echtgenote. Ook voor de vele blijken van deelneming bij haar overlijden betuig ik mijn welgemeenden dank. FR. KORTHOUT. Waalwijk, 2 Dec. 1947. Baardwijksestraat 56. Langs deze weg betuig ik mijn hartelijke dank aan familie, vrien den, kennissen en buurtbewoners van Haarsteeg en speciaal aan het Kath. Thuisfront en degenen die steeds rnet mij correspondeerden. In het bijzonder dank ik de Har monie, de Zangvereniging en het Dameskoor die mij zulk een har telijke ontvangst bereid hebben bij mijn behouden terugkeer uit In donesië. M. J. VAN BOKHOVEN Kok le klas K. M. Hoge Maasdijk A 58, HAARSTEEG. die lid wensen te worden van het Langstraats Studentendispuut gelieven per omgaande bericht te zenden aan den Ab-actis A. P. v. d. MADE Thomassenstr. 11 UTRECHT. Uit voorraad leveren wij U heden nog de bekende LANDBOUWWERKTUIGEN ELSHOUT N.-Br. TELEFOON No. 6. gevestigd Mgr. Völkerstr. 2 1 2 bassen pianoklavier JAN SMIT, Hoofdstraat 150A KAATSHEUVEL. VERLOREN tussen Waalwijk en 'sBosch, enige weken geleden, van ongev. 2 M. lengte van boven voorzien van haak en aan de onderkant plat uitlopend. Stang is bestemd voor sluiting aan hangwagen. Vinder wordt beleefd verzocht te berichten aan N.V. VAN GEND LOOS Stationsstraat 55 WAALWIJK met' licht hoornen montuur en bolglas. Tegen advertentiekosten terug te bekomen bij N. DE GRAAFF, Win terdijk C 53, CAPELLE. -crvaardlgd van zilverwit Gero-metaal, bedekt met een zware laag zuiver zilver /GEROB^t <GERÓ> fGËROliZlLMËTA) De Gemeenteraad van Geertruidenberg be- noemt commissies. De Gemeenteraad van Geertrui denberg heeft Vrijdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Bianchi vergaderd. Ettelijke uren heeft men zitten stemmen en zit ten praten en men bereikt ten slotte niets meer dan een gemeen te die het in een kwartier doet! Na het vaststellen van de notu len der twee vorige vergaderin gen, kwamen punt 1 en 2 aan de orde. (Zie agenda in ons vorig num mer). Men trad in debat of het nood zakelijk of dienstig zou zijn dat er een commissie tot nazien der rekening benoemd moest worden. Toen men het er over eens was dat dit niet nodig was, koos men met 6 stemmen wethouder Waal wijk tot voorz. van de commissie voor de begroting, de heer van Riel had 4 stemmen. Bij het benoemen van het 2e lid ging hét niet zo vlot. Na de 2e stemming had nog niemand de meerderheid weten te behalen. Er werd gestemd tussen dhr. Dirven en Jansen, die de meeste stemmen hadden. Dhr. Dirven werd met 5 tegen 3 stemmen voor dhr. Jansen gekozen. Ook voor de benoeming van het 3e lid moest meer dan één keer gestemd worden en het reglement er bij gehaald. Tenslotte werd na 4 stemmin gen, 1 tussenstemming en een lo ting, de heer Venus benoemd. Gelukkig ging men met punt 3 z. h. st. accoord. Nadat een kleine aanmerking van een der leden was weerlegd, ging men ook met punt 4 accoord, evenals met punt 5. Alvorens men tot het benoemen van een regent van de Stedelijke Godshuizen overging, wilde dhr. de Haan, inplaats van de heer E. van Elzendoorn, die met Ir. Groen was aanbevolen, dhr. v. d. Goes aanbevelen. Dhr. Hartong wilde met het oog op het grondbezit der Godshuizen de heer v. Erk aanbevelen. Ook nu was één stemming niet voldoende. Na 2 stemming, 1 her stemming en loting, werd dhr. Goes benoemd. Punt 6 vroeg de goedkeuring van de raad van twee artikels die aan de politieverordening toege voegd dienden te worden. Het le artikel hield in dat het verboden was in lokaliteiten waarin voor het publiek film wordt gegeven, te roken. En het 2e dat het verboden was op bepaalde plaatsen, gazons e.d. te gaan zitten. De leden gingen er mee accoord, evenals met pt. 8. Ook met punt 9, nadat de heer Hartong gewezen had op het grote verschil tussen de posten voor de jongens- en de meisjes school. Mej. Allard deelde mede, dat de Zusters veel zelf deden, wat een onderwijzer moeilijk kon doen.. De voorz. merkte bovendien nog op, dat de vergoeding voor beide scholen 9.per leerling was. Onder punt 10 moest een com missie van 7 leden tot wering van schoolverzuim benoemd worden. De voorzitter was bang gewor den van al het benoemen en stem men en vroeg of de leden meen den dat er een hoofdelijke stem ming gehouden moest worden. Daar niemand dit noodzakelijk achtte werden de candidaten van B. en W. benoemd, te weten de heer Le Noble, de heer v. Erk, mej. Quirijnen, dhr. v. Gladbeek, dhr. Mulders, dhr. v. Riel en dhr. van Meeuwen. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de heer Allard en een van dhr. Hen- drikx om de kelder onder de Oudheidskamer te huren resp. om fruit en aardappelen op te slaan, terwijl een mondeling verzoek was gedaan om hem te mogen gebrui ken als opslagplaats voor de pa pier-actie. De heer Allard was ondertus sen voorzien en de leden besloten hem voor 40 per halfjaar te ver huren aan dhr. Hendriks. Er was o.m. nog een verzoek binnen gekomen van het R.K. Kerkbestuur om het perceel waar men de kerk wilde bouwen te rui len tegen een ander perceel, dat eigendom was van de R.K. Kerk. Dit werd verwezen naar de commissie van het stedelijk uit breidingsplan. Ook was er een verzoek binnen gekomen van de burgemeesters v Raamsdonksveer en Geertruiden berg en de Dir. van het P.T.T.- kantoor, om een dag- en nacht verbinding in te schakelen. De ge zamenlijke gemeenten zouden voor 85 garant zijn. Er hadden zich weinig deelnemers opgegeven. De heer Valkenstein wilde een clausule in de overeenkomst zien opgenomen, dat wanneer de lijn straks voor de PTT meer renda bel ging worden, de financiële basis kon veranderd worden. Het was volgens de voorzitter een vrijwillige overeenkomst. Hij zou proberen of degenen die zich niet opgegeven hadden, niet aan gesloten werden. De raad ging er mee accoord dat men het met de nachtverbinding zou proberen. Wat betreft de aan de PNEM te verkopen grond, was men in een moeilijk parket. De gemeente had besloten de grond voor 4 te verkopen en de prijzenbeheer- sing had dit als maximum goed gekeurd; de Prov. Staten vonden de prijs te laag en stelden hem op 5.34. Wat nu te doen? Men zou de kat maar uit de boom kijken. Het voorstel tot verplaatsing van het woonwagenkamp naar een terrein voor de algemene begraaf plaats, ontmoette geen tegenstand, daar men voorlopig geen betere oplossing wist. Hierna werden verschillende subsidies behandeld. Ingevolge de nieuwe regeling van de vermakelijkheidsbelasting zou dit ongeveer als volgt voor de gemeente worden: concerten etc. 20 bioscopen 45 lunaparken etc. en sportwedstrijden met een overwegend sensationeel karakter 50 dansgelegenheden 20 per 50 m2, jeugdverenigingen vrij als de toegangsprijs beneden 0.20 was. Dit ontmoette veel tegenstand en vooral de heren Jansen en Val kenstein wezen op alle mogelijke gevolgen die deze bepaling zou hebben. De laatste wilde dat de raad zonder meer afwijzend zou be schikken. Op voorstel van den heer Val kenstein, welk voorstel door de voorzitter werd overgenomen, werd besloten dit punt aan te houden tot de volgende vergade ring. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werden vier nieu we straatnamen vastgesteld, n.l. de Commandeursstraat, de Deken v. d. Venstraat, de Burgemeester Meijerstraat en de Zoutmanstraat. Het uitbreidingsplan werd con form het door B. en W. ingedien de ontwerp vastgesteld. DRUNEN- Ontwikkelingsavond. De R.K.A.B. hield Dinsdag avond haar derde ontwikkelings avond. Spreker van deze avond was de eerw. kap. v. Lieshout, met als onderwerp: De slag van de arbeid in volle gang. De ge mengde zangvereniging Zang en Vriendschap verzorgde het bij programma onder leiding van den heer F. v. d. Broek en oogstte een verdiend en dankbaar applaus. De spreker van deze avond droeg op een boeiende wijze zijn lezing voor, waarbij hij de sociale kwestie van dezen tijd in het hart greep. Spr. tipte nog even aan hoe de arbeidersstand in het ver leden leefde en hoe hij gekluisterd lag in de boeien van het liberalis tisch monster, zodat men werke lijk kon spreken van Volk in nood. In het kort schetste hij nog j de tijdgeest, waarin de grote so ciale encycliek Rerum lNovarum verscheen en hoe moeilijk en zwaar de weg van de sociale vrij making is geweest, zodat men met recht kon zeggen:herboren in bloed en tranen. Het uur van de arbeid, aldus spr., is thans geko men, wij staan op het punt der volmaking van de grootste soci ale revolutie- aller tijden. Datgene wat onze voorouders hebben ge droomd en waarvan zij de weg bereiders zijn geweest, is dichter bij dan wij misschien durven ver moeden. Het leger van arbeiders staat klaar om het laatste bolwerk van liberalisme omver te werpen. De klacht van de arbeiders in de ze tijd is, jdat zij geen zekerheid hebben in de toekomst. Men is bang dat men straks als de pro ductie voldoende is, men hen weer zal afdanken. Men heeft geen so ciale, geen rechtszekerheid. De pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie, waar wij zo kort aan toe zijn, zal deze sociale zekerheid moeten ver schaffen. Wij moeten en wij gaan naar de democratie van het be drijfsleven. Maar de arbeiders zul len kennis moeten vergaren, veel kennis, zij zullen nog rijp gemaakt moeten worden voor deze demo cratie. Een democratie van lom perts is nu' eenmaal ten ondergang gedoemd. Want daar waar de ar beiders straks mede zullen beslis sen, zullen zij ook mede de ver antwoording moeten dragen. Het zal een democratie moeten worden van liefde en gerechtigheid. De liefde zal voor de democratie als het ware de olie zijn die de vrij- vingen smeert, die de gerechtig heid nu eenmaal medebrengt. Helder, gloedvol en boeiend droeg spr. dit alles voor, het zou ons te ver voeren alles weer te geven. Zij die dezen avond ver zuimd hebben, hebben veel gemist. De spr. heeft waarlijk de sociale kwestie in het hart gegrepen en de ontknoping gegeven van het vraagstuk van deze tijd. Wij mo gen hopen dat zijn visie geen vol slagen utopie zal zijn. Kath. Gezinszorg. Woensdagavond zal mej. Lam- bermont in de zaal van het St. Norbertusgesticht te Elshout een spreekbeurt houden teneinde deel neemsters te werven voor een nieuwe cursus gezinsverzorgsters, welke binnenkort zal beginnen. Meisjes boven de 18 jaar en andere belangstellenden worden hierbij uitgenodigd. Aanvang 7 u. ELSHOUT. Causerie Katholieke Gezinszorg. In het kader der ontwikkelings avonden zal Woensdagavond half 8 mej. Lambermont, sociale ver zorgster der Gezinszorg in de Langstraat, een causerie komen houden over Kath. Gezinszorg, het grootse werk der naastenliefde. Deze causerie zal gehouden worden in het Jongenspatronaat en zal aanvangen precies half 8. Vergadering van de buurt vereniging Wolfshoek. Uitvoerig verslag in ons volgend nummer. Met ingang van 3 Dec. zul len de volgende ontwikkelings avonden worden gegeven. 3 Dec. te half 8 mej. Labber- mont, onderwerp: Kath. Gezins zorg. 10 December, Film met lezing over Indië, te geven door een Mis sionaris van de Abdij Heeswijk. 19 December, spreker Kath. Volkspartij. 7 Januari 1948, Nico Schuur- mans, Tilburg, onderwerp: „Op voeding". 21 Jan. 1948, van der Zande, Kamerlid, onderwerp: „Gezag, Kerk en Staat." 4 Febr. '48 P. Vriens, Tilburg, onderwerp: Kapitalisme en Com munisme. 18 Febr. '48, „Ons. Roomse Bra bant", door dhr. Ganzeboom. 3 Maart '48, Cor Smit, Tilburg, „Gezondheidszorg". Zondagmiddag na het Lof kwam St. Nicolaas op bezoek bij de kinderen der K.A.B. afd. Els- hout. Hier werd hij ontvangen door het bestuur der K.A.B. en door de voorzitter hartelijk ver welkomd, 'n ^y-tal kinaeren werd door nem met geschenken bedeela. Met recht kan men spreken van een geslaagd kinderfeest. Z/aterdagmiaaag was St. Nico laas bij ae buurt Woltshoek op bezoek in 't Veilingegebouw, waar het al even prettig toeging. Konijnen- en Pluimveefokver. Zaterdagavond 29 INov. hield de Konijnen- en FiuimveeroKvereni- ging ülshout en Umstreken in de zaal van dhr. M. van Jrtulten een algemene ledenvergadering. Up de op 13 en 14 IJec. e.k. te houden tentoonstelling zullen een 5U-tal dieren exposeren, waarbij prima materiaal. De dieren moe ten Donderdag 12 Dec. ter be stemder plaatse aanwezig zijn om te worden ingekooid. In afwijking van de vorige ten toonstellingen zal niet bij F. van Huiten, maar bij Th. van Son, Kerkstraat, de tentoonstelling wor den gehouden. Een schrijven van dhr. Boers uit Tilburg aangaande de z.g. Jeugd- of C-klasse, werd door de voorz. voorgelezen en toegelicht. De bonnen voor krachtvoer waren aanwezig;- men kon opge ven hoeveel krachtvoer men wilde betrekken. De opbouw der kooien wordt overgelaten aan Th. v. Son en C. Pulles, alhier. Als hulp voor de keurmeester zullen fungeren C. M. J. Verhoeven te Heusden, G. Elshout te Drunen, Th. v. Gestel te Haarsteeg en Th. v. Son te Elshout. Biljartsport. Donderdag 27 Nov. trok een 6- tal spelers van EEBC naar Vlij men, om daar een zestal spelers der biljartclub te gaan bestrijden. De uitslag was in het voordeel van EEBC. EEBC: G. Klerks 68 p. gem. 3.4; Fr. Spie- rings 47 p. gem. 2.35; H. Brok 127 p. gem. 6.2; L. Kuipers 68 p. gem. 3.4; H. Pulles 56 p. gèm. 2.8; Th. v. d. Besselaar 52 p. gem. 2.6; to taal 415 p. Vlijmen: P. v. Engelen 80 p. gem. 4; A. v. d. Wiel 68 p. gem. 3.4; M. Lam- mers 75 p. gem. 3.75; Oremans 81 p., gem. 4.05; P. v. Engelen 29 p. gem. 1.45; W. Pullens 66 p. gem. 3.3; totaal 399 p., zodat EE BC met 16 caramboles heeft ge wonnen. Gem. EEBC 3,45, Vlij men gem. 3.32. Hoogste serie H. Brok van EEBC 27. Dinsdag 9 December komen de Vlijmense spelers een bezoek bren gen aan Elshout. Er zal gespeeld worden op 't biljart van de Kin deren Klerks alhier. EEBC-ers ook deze wedstrijd kan voor U tot een overwinning leiden. Veel succes. HEUSDEN. Op het Consultatiebureau waren ter onderzoek aanwezig 36 zuigelingen, waarvan uit Heusden 27, Herpt 3, Hedikhuizen 2, Oud- Heusden 2, Veen 1, Heesbeen 1. Volgende zitting 2 December. Door de K.A.B. zal in de loop van December een collecte gehouden worden voor Herwon nen Levenskracht, en collecte die men warm aanbeveelt daar de nood steeds stijgt en er honderden patiënten liggen te wachten op hulp. Door de leden van het St. Ceciliakoor werd de jaarlijkse teerdag gehouden. Begonnen werd met een H. Mis, terwijl in Hotel Central de dag verder werd door gebracht in gezellig samenzijn. Een op Amerikaanse wijze ver kochte taart bracht voor Kath. Thuisfront 35 op, hetwelk aan de plaatselijke afdeling ten goede komt. Op de vergadering van bet bestuur van het waterschap de Hoge Maasdijk, werden wecjenc 25 jarig bestuurslid zijn de heren H. Verhoeven, die 25 jaar dijk graaf is geweest, H. H. Verhoe ven, 25 jaar secretaris-penning meester en A. M. Buis, die 25 jaar Hèemraad was, gehuldigd. Als blijk van waardering ont vingen zij allen een lederen porte feuille. De damclub speelde voor de hoofdklasse Ned. Dambond tegen T.N.U. en verloor met 166. Als het niet beter wordt zullen de Heusdenaren weinig kans maken op het kampioenschap. Alleen de Graag, Nieu^vkfc>op, C. de Joode en A. de Rooij wis ten remise te spelen, terwijl de anderen allen verloren. HAARSTEEG. Tot mijn genoegen las ik in hei- laatste nummer onder het hoofd „Meningen van lezers" een reac tie op mijn verslag over een to neeluitvoering door „Kunst en Ge noegen" alhier. Mijn doel is hier mede bereikt, de algemene aan dacht te trekken naar een wonde- plek van ons dorpstoneel. Men meent de door mij gege- W ven critiek algeheel te mogen en moeten verwerpen, allejèn maar jammer dat men blijft bij losse be weringen, die men niet verder mo tiveert. Het zou te veel plaatsruimte vergen om de bezwaren die ik per soonlijk, hoofdzakelijk tegen het stuk zelf heb, nogmaals op te. sommen. Wel ben ik bereid deze in de kring van betrokken spelers en regisseur enz. nader toe te lich ten en te rechtvaardigen. Ik acht het mijn plicht als onpartijdig toe schouwer en verslaggever te wij zen op wat fout is; verschil van waardering blijft intussen moge lijk. Dat ik daarbij pijn doe, ben ik mij bewust, en hier bleken ge- interesseerden al heel gevoelige tenen te hebben en zo overtuigt', van aangedaan onrecht, dat ze glad vergeten de hand in eigen boezem te steken, en liever maar allerlei verdenkingen en insinua ties fantaseren. Intussen heb ik de durf mijn critiek te handhaven al wijken volgens woordvoerder de meningen van „iedereen" daar van af. Ook mijn verslag over de uit voering van „Ernst en Luim' gaf ik zo objectief mogelijk. De i.iva- liteit tussen onze tweè toneelgezel schappen is niet de mijne! Wij zijn verslaggever en wij menen 't recht te hebben het gepresteerde critisch te bekijken. Ons oordeel wordt strenger toegespitst naar mate men' zich meer kwaliteiten aanmeet en uitkomt met stukken die een hoge entree gaan vergen. Bij mijn .critiek zijn alle onedele motieven vreemd en uiteindelijk zal ze van méér waarde blijken dan een klakkeloos prijzen of een weinig zeggend applaus en dus toch nog opbouwend zijn. Sans rancune, vrienden! A. v. Engelen, Corresp Heemkunde. Zondag 30 November had op Klooster Mariënkroon een bijeen komst plaats van de Heemkundige Vereniging van Groot-Vlijmen, die aldaar domicilie heeft. Er werd in princiep besloten toe te treden tot „Brabants Heem", gevestigd te Tilburg. Pastoor Brink, de be kende promotor, zal worden uit genodigd omstreeks Kerstmis een spreekbeurt te houden. Bij de viering van het 850-jarig bestaan der Cisterciënser-orde op 4 April a.s., bij welke gelegenheid een grote liturgische tentoonstel- ling zal worden gehouden, zal ook de heemkundige vereniging aan sluiten met een verzameling oud heden, oude documenten, streek eigene gebruiksvoorwerpen, kle derdrachten enz. enz., die in een geheel aparte tentoonstelling een beeld zullen geven van de interes sante bijzonderheden van deze contreien. Een mooie gelegenheid dus voor hen, die iets dergelijks in hun bezit hebben en tijdelijk voor deze gelegenheid zouden willen afstaan. Tevens zal dan een be schrijvende catalogus gratis wor den verstrekt. Een werkprogramma is be- réids reeds uitgestippeld en zal door de verschillende leden wor den afgedaan, waarbij zij de me dewerking van andefen niet zul len kunnen ontberen. Er is op dit terrein nog veel en nuttig werk te verrichten! SPRANG. Propaganda-vergadering C. N. V. Donderdagavond werd in de zaal van de Chr. Volksbond al hier de jaarlijkse November-pro- paganda-vergadering voor 't Chr. Nat. Vakverbond in Nederland gehouden. De voorzitter van de Chr. Besturenbond Sprang-Capelle heette de aanwèzigen hartelijk wel kom en moest tot zijn spijt mede^ delen dat van dhr. Kikkert tele-

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 5