rr E B n 0 S loon-op-zand. r.k. Middensïandsvereniging. kortü "berichten. DONDERDAG 4 DECEMBER 1947. LOSSE NUMMERS 10 CENT. 70c JAARGANG No. 97. Waalwijksche en Langstraatsche Courant verschijnt en DonderdaS Foutendie zich wreken. aflossing van troepen in indiê. havanna-conferentie. De Rijksmiddelen in Ociober. Bureaucratie en Laksheid. helpen bij de meeste pij nen grafisch bericht van verhindering was ontvangen. In 't bijzonder richtte de voorzitter vervolgens hartelijke welkomstwoorden tot de heer v. d. Herik, tot Burge meester Smit en tot Ds. de Bruijn. Als eerste spreker behandeld de heer C. Braspenning dan het on derwerp: Christelijke vernieuwing der samenleving. De heer Braspenning begint met er op te wijzen dat reeds velen hebben gestreden voor vernieu wing der samenleving, wat echter steeds op een fiasco moest uitlo pen, omdat dit haken naar ver nieuwing alleen voortkwam uit de mens, die God naar beneden wil de halen om zichzelf op de troon te zetten. Wat afvalt van de hoge God, moet vallen. Wat wil het C.N.V. dan toch in deze tijd gaan spreken over vernieuwing; wat moet dat toch worden, vraagt spr. Deze avond moet ons ervan doordringen dat wij als christenen van de daad in het beleven onzer beginselen uit Gods Woord een voorbeeld moe ten geven aan de wereld, omdat wij daartoe worden gedrongen door het Woord van onze God. Het gaat er om, met hart en ziel - te leven uit de Christelijke begin selen; of wij ons door menselijke overwegingen laten leiden of door Hem, Die de Christus der Schrif ten is. Spr. wekt krachtig op tot trouw aan de Chr. beginselen, want, al dus spr., hoort gij niet het romme len van de naderende revolutie. Het gaat tussen het Chr. geloof en het communisme. Wij moeten tegenover de revolutie het evan gelie stellen en ons gebonden we ten aan4 de christelijke beginselen uit Gods Woord. Het gebod voor de vernieuwing der samenleving is: Gij zult den Heere uwen God liefhebben en uw naaste als uzel- ve. De liefde tot God is de cen trale gedachte en daarnaast liefde tot de mens; die twee zijn niet te scheiden. Alle arbeid voor de Chr. Vak- beweging is tevergeefs, als die niet opbloeit uit het evangelie. Bidden wij daarom onze God, dat Hij bij deze November-actie de Chr. beginselen in ons alleen laat heersen, en bouwen wij zo mede aan de vernieuwing der sa menleving, zegt spr. en besluit hiermede. De heer v. d. Herck uit Zwljn- drecht, hierna het woord verkrij gende, begint met er op te wijzen dat de positie der arbeiders, mede door de organisatie, in de laatste halve eeuw veel ten goede ge wij- zigd* is.. Vroeger was de arbeidei loonslaaf, bij ziekte ontving hij geen enkele uitkering, bij werk loosheid was hij aangewezen op liefdadigheid, terwijl een feestdag voor hem een treurdag werd, om dat voor een feestdag een zjsde van zijn schamel loon af ging. Er was zo geen gezellig gezinsleven, met als gevolg drankzucht, wat weer tot gevolg had een nacht van sociale ellende. Duizenden zijn toen van de kerk afgedwaald, om dat de kerk niet het blijde evan gelie voor het tegenwoordige 1^- ven gaf, maar stenen gaf voor brood. Het liberalisme van toen werd ook geleid door beginselen: de beginselen zijn de motoren voor onze daden en als de begin selen verkeerd zijn, dan zijn ook de daden verkeerd. Inplaats van de door het socialisme gepredikte vrijheid, kwam de grootste dwang, inplaats van gelijkheid en broeder schap de haat. Dat alles, omdat de mens zichzelf zoekt. Maar ook than^ dreigen er ge varen. Spr. noemt het gevaar van staatssocialisme, want uiteindelijk gaat het er om, of men de over heidsinmenging ziet als doel of als noodmaatregel, en die op 't ogen blik aan het-bewind zijn, zijn geen waarborg dat het hier slechts een noodmaatregel is. Het gevaar be staat hier dat de vrijheid verloren gaat. De historie is daar om te bewijzen dat de verkeerde begin selen ons maatschappelijk leven desorganiseren en de mens in boeien slaan. Als de chr. vakorganisatie streeft naar bedrijfsorganisatie, dan is daarin verschil met het streven van anderen. Wij willen dat het maatschappelijk leven ei gen wetten stelt, maar anderen willen dat de staat alles naar zich toe haalt. De H. Schrift is vol van voorbeelden met oproepen tot so ciale gerechtigheid en brengt wel zeer concreet een blijde boodschap voor het sociale leven. Maar als wij medezeggenschap wensen, dan moeten wij ons bekwamen, de be ginselen bestuderen en uitdragen. Ook moeten wij de valse schaam te afleggen tegenover onze mede arbeiders. Het heersen zit de mens in het bloed, maar het moet die nen worden. In dat verband wijst spr. op Hem, Wiens komst iti de wereld wij binnen enkele weken wefcr hopen te herdenken. Dat was dienen en dan worden wij daarom niet minderwaardig, maar dan zijn wij koningskinderen. Als wij in getrouwheid onze roeping vervullen, zegt spr., dan zal God Zijn zegen schenken en spr. wijst hierbij op Luther, die reformatorisch gewerkt heeft op geheel het leven, en op Willem van Oranje, die geworsteld heek met een kleine groep getrouwen om de persoonlijke vrijheid. Wij, die hier achter staan, kunnen dankbaar zijn voor de gekomen vrijheid. Wij hebben daarbij ook de vrouwen nodig in de strijd, die veel invloed hebben op het maat schappelijk leven. Tot slot wekt spr. op ons be ginsel uit te dragen, nu wij overal belaagd worden. Dan hebben wij de belofte dat een Sterke Held ons terzijde staat. In een opwekkend slotwoord zegt Ds. de Bruijn, Ned. Hcrv. predikant alhier, dat het na het einde van de oorlog alles anders uitgekomen is dan wij verwacht hadden. De balans van onze tijd wijst aan een verregaande godde loosheid, zedeloosheid, onrecht vaardigheid en schreeuwende so ciale misstanden. Duisternis be dekt het leven der volken. Wie leven wil bij de Heere en Zijn Woord, weet waar de fout zit. De werkelijkheid van het zondige mensenhart wordt ontkend. Een levend christen buigt ootmoedig het hoofd voor God en zegt: Ik ellendig mens. Van de mens is geen enkele verwachting. De H. Schrift zegt: Zie, Ik maak alle dingen nieuw. Niet het socialisme of communisme. ook niet het C.N.V., maar de Heere. Kunt gij heerlijker woord inden ken? De samenleving, de maat schappij, de verhouding tussen werkgever en werknemer. Hier wordt de scheidingslijn getrokken niet door de mensen, maar door God. Wie dat woord van den Hei land verstaan heeft, kan nooit meegaan met mensen die zeggen: wjj maken alle dingen nieuw. De Heere doet het, Die werkelijk ver nieuwen kan en Hij bediend Zich daarbij van een middei: net Woord. De toepassing daarvan zou de samenleving inderdaad vernieuwen. Daarom hebben wij als chr. vakorganisatie een duie roeping in dit leven. Daarom is er een schone taak voor het C.N.V. God de Heere moet daarin ver heerlijkt worden. Al het zondige moet verwonnen worden door de kracht van het evangelie. Gij hebt daarbij de belofte: Zie, Ik maak alle dingen nieuw. Bouwt zo mee ook in de chr. vakbeweging aan de vernieuwing der samenleving, met de belofte dat die op de Heere vertrouwen, niet zullen beschaamd worden. Na een dankwoord door de voorzitter aan de sprekers en het zingen van: Ik wil U, o God, mijn dank betalen, sluit de voorzitter de vergadering, nadat de Edel- achtb. heer Burgemeester in dank gebed was voorgegaan. SPRANG. Geref. Kerk. Bij de gehouden verkiezing voor een diaken bij de Geref. Kerk al hier werd gekozen de heer H. Rij ken te Waalwijk. Korfbalclub. Vorige week is alhier opgericht een Korfbalvereniging, als onder afdeling van de voetbalvereniging N.E.O. Besloten werd dat de korfbal vereniging een eigen bestuur zal krijgen, bestaande uit het bestuur van N.E.O. aangevuld met een tweetal dames, en men op het ter rein van N.E.O. een apart speel terrein voor de korfbalver. zal maken. Alle aanwezige dames gaven zich reeds op als lid. Als het weer het toelaat zal men spoedig met de training beginnen onder leiding van enkele oud korfballers. Zij die nog lid wen sen te worden kunnen zich aan melden bij de dames Bets Bax en Sijke Bouman. RAAMSDONK. St. Nicolaas. Zondagmiddag was de Heilige Man te gast bij de diverse jeugd verenigingen. Hij inspecteerde de hoofdkwartieren van verkenners, welpen en gidsen. De H. Man was vol lof over het werk der ver schillende groepen. En al raoesc hij er wel enkelen tot meer vlijt en ambitie aansporen, de bisschop verklaarde toch heel blij te zijn ook Raamsdonk te hebben bezield en hij beloofde vast volgend jaar terug te komen. Misschien maaki hij dan wel een tocht door Raams donk s straten, die dit jaar zeker te vuil waren voor zijn schimmc.. RAAMSDONKSVEER. Uitvoering. Op 25 en 26 Nov. j.l. gaf de K.A.J. een toneeluitvoering in het' St. Henricusgebouw. Voor 't voet licht werd gebracht het blijspel in 3 bedrijven: ..Bammerhof in op schudding' Het spel speelt zich af in een schoenmakerswerlcplaats, waar drie schoenmakers en een kleine jongen druk bezig zijn hai- ve zolen te zetten. De jongen werkt niet graag en zou graag rijk willen wezen. Het toeval wil dat er een notarisklerk op bezoek komt met de mededeling dat ze erfgenamen zijn geworden van 't landgoed Bimmering tot Bamme- ring. Vol vreugde gooien zij hun oude rommel weg en betrekken het grote landgoed. Het eerste wat ze wensen is veei goed eten. Ze drinken en eten alles door elkaar, tot grote verbazing van de rent meester cn de bedienden, die zulks nog nooit gezien hadden. Eenieder wil bij de nieuwe eigenaars, die rich aanstellen als echte parve, nu s, in een goed blaadje komen e.n dragen manden met bloem stukken aan. Dit alles wordt op echte lompe wijze in ontvangst genomen. Doch dit paradijs is niet van lange duur; de klerk heeft her misverstand ontdekt en komt de slotheren de mededeling doen dat het huis direct moeten, verla ten. Ze zien zelf ook in dat ze hier niet thuis horen en. vertrek ken maar weer naar hun eigen werkplaats, wetende dat dit toch beter is voor hen. Enkele zwakke rollen waren hier wel aan te duiden, maar af brekende critiek is niet gewenst. Een woord van lof komt toch toe aan de schoenmakers, die hun rol len zeer goed vertolkten. Ditzelfde kan -oók gezegd worden van de lentmecster, die goed spel te rieri gaf. De Kajotters kunnen tevreden zijn. Dat dit stuk goed in de smaak viel bij het publiek, bleek wel uit het daverend applaus dat de spe lers mochten oogsten. R.K. Middenstand. De R.K. Middenstandsvereni ging hield op 25 Nov. te 7 uur 'n groots opgezette vergadering in de zaal van ..Huis ten Deijl", Op deze feestelijke bijeenkomst 'wa ren behalve de leden met hunne dames ook de zusterverenigingen en andere personen geïnviteerd, zoals o.a. de bestuursleden der K.A.B., K.A.J. Boerenbond, Vrou wenbond, alsmede burgemeester rinssen. De zaal was feestelijk versierd, letterlijk en figuurlijk en er werd een werkelijk variërend programma geboden. De opening geschiedde door de voorzitter de heer Nollen, die een kort welkomstwoord sprak. Ka pelaan Luick, de geestelijke advi seur, liet zich uit in gloeiende be woordingen en lichtte het doel van deze avond toe. Dan volgde een toneelstuk, ge titeld „Bureau SuccesDit to neelspel nam de Jonge Midden standsvereniging op zich, die ook voor de rest van de avond de honneurs waarnam en waarin zij buitengewoon goed slaagden. Ge zien het overweldigende applaus dat dit toneelstuk oogstte, mag dit een zeer goed teken genoemd worden. De diverse rollen werden op zeer sublieme wijze vertolkt. Onder het genot van 'n kleine tractatie kwam er een attractie bij bestaande uit een Amerikaanse verkoop en het Rad van Avon tuur. Vele prijzen, als getuigen van de goedgeefsheid van de mid denstanders, stonden opgesteld. Voor de inzameling hiervan zorg de ook de K.J.M.V. Daarna hield de heer J. Mol uit Breda een lezing. Deze talentvolle redenaar lichtte toe het doei en het nut van de R.K. Midden standsorganisatie en nam als een voorbeeld van samenwerking en goede verstandhouding de KJMV die weet wat hij wil en later de vruchten er van zal plukken. Samenwerking en goede ver slandhouding moet er heersen ook in de Middenstand. Door te ko pen in de grote warenhuizenha len zij zichzelve 'naar beneden en graven zij een graf voor zichzelf. Ook de verenigingen onderling moeten in goede verstandhouding samengaan, vooral met de arbei dersorganisaties. Spreker deed ook een beroep op de Middenstand om vooral „Santos" niet te vergeten. Hierna kwam een aardige na bootsing van de hersengymnastiek. Tenslotte deelde de pseudo-Mieke de stand mede. Het bleek dat het slerke geslacht gewonnen had met 5—4J/£. Ze werden gelukkig ge maakt met ieder een practige pot azalea's, wat natuurlijk te"n zeerste werd geapprecieerd. Intussen werd het toneel in or de gebracht voor het tweede to neelstukje, een melodraak in drie bedrijven, genaamd:„t)e verdwe nen talisman' of wel „De Bloea- bijl". Een Indiaans stukje, dat er bij het publiek goed in ging. Het imitatie kampvuur voldeed schit terend. De Middenstand en de K.J.M.V. mogen met ware voldoening te rugzien op deze geslaagde avond. Uitvoering. Ook de harmonie „De Een dracht" bleefc. niet achter in dc rij der toneeluitvoeringen. De ge mengde toneelvereniging „Entre Nous" .uit Waspik is op uitnodi ging van „De Eendracht" een to neelspel voor het voetlicht komen brengen. Opgevoerd werd „Wil ly's Vrouw" ofwel „De Kribbe- bijter Deze avonden van bijzon der goed spel werden gegeven voor de donateurs op Woensdag 26 dezer en op 27 November voor de werkende leden, aangevuld met betalende toeschouwers. Laten we even de hoofdperso nen de revue passeren, dan mogen we met lof spreken over de ver tolker van de rol van 'v. Hegers- huizen, die zijn zware moeilyke rol op meesterlijke wijze speelde. Ook Willij en zijn vrouw Clara gaven een realistisch spel te zien. In het bijz®nder werd genoten van de artisticiteit, door Oom Nico naar voren gebracht, die daarin ten volle slaagde. De oude Katrien, een keukenmeid, speelde haar rol voortreffelijk, wat ook gezegd kan worden van de advo caat. Rest ons nog de rollen van de huisknecht en- de huisvriend Schimmelman. Deze waren allebei vast in hun rollen, speciaal de laatste, die zijn rol op sublieme wijze vertolkte. Dezelfde recensie is ook van toepassing op Willy's zuster Truda. „Entre Nous" heeft laten zien wat ze waard was. Van een zeer dankbaar publiek mochten zij tel kenmale een zeer hartelijk applaus in ontvangst nemen. De regie, zowel als de decors hebben aan dit succes vee! mede gewerkt. De secretaris der harmonie, de heer Vermeer, dankte de spelers, waarna aan de drie dames bloe men werden aangeboden. Hierna sprak de heer Kamp, de vertolker van v. Hegershuizen. Het deed hem als oud-Verenaar een groot genoegen deze keer in Raams- donksveer te hebben mogen spe len en hij hoopte spoedig nog maals voor het voetlicht te mogen treden met zijn vereniging. Laten ook wij dit wensen, want, hier werd spel vertoond dat niet voor heroepsspel hoeft onder te doen. RAAMSDONK DORP) Gunning. Aan dc firma v. d. Elshout en de Bont alhier is opgedragen het rioleringswerk van 48 woningen te Klundert voor de somma van f 5500.—. Woensdagavond hield boven genoemde vereniging in de zaal „Concordia" een algemene leden vergadering, welke, gezien 't aan tal leden, slecht bezocht was, wat de voorzitter in zijn openings woord memoreerde, terwijl hij een speciaal woord van welkom toe riep tot Mr. v.d. Heuvel die 'n gloedvol betoog hield over de pro blemen v. d. middenstander in de toekomst, en het probleem van lonen en prijzen behandelde. Hij spoorde hierbij de leden aan actief samen te werken aan de belangen van den middenstand en elkanders lasten te helpen dragen voor het maatschappelijk welzijn. Verschil lende vragen werden gesteld en naar genoegen beantwoord. Het was spijtig te vernemen dat de actie der plaatselijke win keliers dit jaar geen doorgang heeft inogen vinden, doch ge streefd zal worden bij het 15-jarig bestaan in 1948 een grote Mid denstandstentoonstelling op touw te zetten, waarvoor volgende maand een speciale vergadering zal worden belegd. Voor de sociale Middenstands cursus, welke te Waalwijk zal worden gehouden, gaven zich een 3-tal personen op. Verder werd nog een beroep gedaan op alle middenstanders het Dr. v. Beur den-fonds te steunen. St. Ccci Haf eest. Woensdag vierde het parochi eel zangkoor St. Cecilia haar jaarfeest. Begonnen werd om 9 uur met een plechtig gezongen H. Mis voor de levende en overleden leden. In den namiddag kwamen allen in het repetitielokaal bij de heer J. v. d. Schoot bijeen. De le den werd een feestmaaltijd aange boden en er werden hartelijke woorden gesproken door de heer H. v. d. Wildenberg en de Geest. Adviseur Pastoor Schoenmakers Tevens werden een 7-tal nieuwe leden aangenomen, waarbij de Geest. Adviseur hen aanspoorde trouw de repetities bij te wonen en zich geheel te geven om de godsdienstoefeningen zoveel mo gelijk bij te wonen. De benzineprijs is gisteren gebracht op 26 cent aan de pomp. Twee broers uit Hilversum hebben de aanslag op de Rotter damse taxi-chauffeur Clobus op 18 Nov. gepleegd. De politie be vestigt dit thans. De broers zijn resp. 21 en 18 jaar oud. Na een langdurige zitting heeft de Franse Nationale Ver gadering met 322 tegen 186 stem men haar vertrouwen uitgesproken in het kabinet Schuman. Daar door kan de regering thans haar program tot oplossing van de vele moeilijkheden tengevolge van de stakingen gaan uitvoeren. Minis ter-president Schuman had van te voren verklaard, dat de regering slechts in het uiterste geval tot ge weld zou overgaan. Intussen is de staking algemeen, zowel bij spoor, P.T.T. enz. In verband met de aanstaan de inning van de vermogens-aan- wasbelasting en de vermogenshef fing-ineens heeft de minister van Financiën enige nieuwe bepalin gen ten aanzien van de geldzui- vering bekend gemaakt, waardoor een bedrag van totaal 3 milliard zal gedeblokkeerd worden.De maat regelen gaan op nader te bepalen datum in en geven aan de houders van geblokkeerde rekeningen, voor zover zij hun tegoed niet dienen aan te wenden voor de betaling van oude belastingen, vermogens- aanwasbelasting of vermogertshef- fing ineens, de gelegenheid hun geblokkeerd tegoed op verschil lende wijzen aan te wenden. De toestand in Frankrijk blijft zeer verward. Er zijn onge veer 2 millioen stakers, al neemt het hier en daar wat af. De com munisten blijven in de Kamer, die 24 uur achtereen vergaderde, ob structie voeren; ook gaan zij op talrijke plaatsen tot wandaden over. De regering heeft 80.000 man troepen opgeroepen. Ook in Milaan is een for meel oproer uitgebroken. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever J AN TIELEN Abonnementsprijs 15 cent per week, 1.95 per kwartaal Drukker Waalwijkse Stoomdrukkerij Ant. Tielen Als we het allen voor 't zeggen hadden, zouden een paar millioen Nederlanders een in het Voor jaar gehouden enquête sprak van 32 pCt. der gehele bevolking het vaderlandse stof van hun schoenen schudden en elders een nieuw bestaan gaan zoeken. In dit opzicht is het hier precies eender als in pngeland, waar op het ogenblik vierhonderdduizend jonge mensen zo home-sick als de Brit van huisuit ook moge zijn op de wachtlijst staan om te kunnen emigreren. De aandrift tot deze nieuwe massale volksverhuizing ligt in verschillende oorzaken. Velen willen weg uit vrees voor nieuwe oorlogsrampen. Anderen zoeken een gemakkelijker, profijtelijker en rustiger leven, dat zij in de „jon ge" landen overzee, waar alles in opkomst is, hopen te vinden. Een grote factor meer bijzonder bij ons is ook de overbevolking en het gebrek aan grond, om een on afhankelijk bestaan te kunnen op bouwen. Afgezien van de categorie boe ren en tuinders, ziet onze regering deze tendenz om elders een goed heenkomen te zoeken, begrijpelij kerwijze niet met welgevallen aan. Wanneer men weet, dat de wo ningbouw, de industrie en de land- j bouw alle met een groot tekort j aan arbeidskrachten te kaïhpen I hebben en dat ook onze gebieden J overzee nog tienduizenden mensen j van allerlei rang en stand kunnen gebruiken om tot ontwikkeling te worden gebracht, dan is het niet prettig te lezen, dat nu weer acht tot tienduizend ondernemende Ne derlanders het met moeilijkheden worstelend vaderland de rug toe keren om de Canadese nationali teit aan te nemen. Zulke aderlatingen zijn nog te meer fnuikend, omdat het bui tenland alleen de besten van de besten toelaat. Het zijn juist de vaklieden, degenen die we zelf zo goed kunnen gebruiken, die kans krijgen om te emigreren. De vraag dringt zich dan op, of wel op de juiste wijze en in de vereiste omvang moeite wordt ge daan om het verblijf in Nederland tot een goed en onbekommerd wonen te maken. Incidenteel wordt er in Neder land na de oorlog zeker hard ge werkt. Maar wat we node missen is een planmatige politiek, die de dingen aanpakt in grote stijl en met oog voor de toekomstige no den. Nederland heeft zich eigenlijk nooit voldoende gerealiseerd voor welk een dringende en onafwijs bare problemen zijn zeer grote be volkingsaanwas het stelt. Had het dit wel gedaan, dan zouden onze regeringen de Zui derzee al veel eerder hebben droog gelegd, dan zouden verdere grootscheepse inpolderingen niet slechts in blauwdruk bestaan, zo als nu het geval is, maar reeds zijn uitgevoerd. En dan zou men al tientallen jaren geleden plan nen hebben opgesteld voor de af voer van onze overtollige land bouwbevolking, hetzij naar onze eigen overzeese gebieden, hetzij naar het buitenland. Wat dit betreft, heeft het ech ter onze politici en onze landsbe stuurders in het verleden wel ern stig aan het nodige prévoir ont broken. De gevolgen wreken zich nu op een wijze die men als het ware met de vinger kan betasten. We hadden meer grond kunnen heb ben, een ruimere industrialisatie, meer bestaansmiddelen derhalve en meer welvaart, maar de voor oorlogse rijkdom werd nog liever besteed aan werklozensteun en (vaak oneconomische) werkver schaffing. Na een leven als God in Frank rijk, zit Nederland nu met een te veel en een tekort aan arbeids krachten. En was de noodtoestand voor duizenden boeren, die hun levens kansen zien vervliegen, niet zo groot, we zouden eigenlijk nog dankbaar op de koop toe moeten zijn dat de mogelijkheden om naar elders uit te wijken, zo beperkt zijn! Br. Nbld. CONTACT-COMMISSIE IN INBIë. Naar wij menen te weten z ai dus de tegenwoordige contact-commissie, thans ver heven tot delegatie van het Koninkrijk, rechtstreeks de besprekingen via de commis sie voor goede diensten met de Republiek voeren. Hier boven staan echter de perso nen van dc G. G., minister er en eventueel de min van overzeese gebiedsdelen nEJ57®i bij voorkomende moeilijkheden of onvoorziene situaties kan terugvallen. Ge noemde personen zullen, wan- dlllt de, ..."^zakelijkheid daartoe blijkt, ook recht streeks met de commissie voor goede diensten in con tact treden. De ontwikkeling in de toe stand m Indonesië in de af gelopen maanden is niet zo danig gunstig geweest als de regering tevoren had gehoopt. Hierdoor is de aflossing der troepen, welke volgens de aanvankelijke plannen en de daarop gegronde toezeggin gen reeds voor demobilisatie m aanmerking kwamen (het K.N.I.L. en de eerst uitge zonden oorlogsvrijwilligers), vertraagd en zalook de af lossing dergenen, die op grond van dezelfde plannen en toezeggingen daarna suc cessievelijk voor demobilisa tie in aanmerking zouden ko men, vertraging ondervinden. INCIDENT OP De Indonesische afgevaar digde op de wereldconferen tie voor de handel te Havan- vi Gani> werd er tijdens de bijeenkomst van Vrijdag door de voorzitter van de voltallige vergadering van beschuldigd „politiek in de conferentie te brengen" De voorzitter, Sergie Clark van Cuba, vroeg Gani de aan val, die hij op de Nederlan ders had gedaan, in te trek ken- Gani had verklaard, dat de Nederlanders „een mari ne-blokkade van de Repu bliek handhaven „teneinde haar handel te verstikken en haar herstel te beletten". Dr. Anton Speekenbrink, de Ne derlandse afgevaardigde pro testeerde tegen de „grove manvoorstellingen die Gani in zyn rede gaf. „Toen wij de uitnodiging aannamen dach ten wij naar een economische conferentie te komen, waar op politiek geen rol zou spe len Gani trok zyn opmer kingen vervolgens in, verkla rend, dat het „een moeilijke zaaje is onderscheid te maken tussen onze politiek en eco nomie". NIEUWE PRIJSVERLAGING voor fietsen, kachels, wasmachi nes, accu's en strijkijzers. Van officiële zijde wordt thans ons bericht bevestigd, dat eer daags een regeling tot stand komt, waarbij de fietsen-industrie I verplicht wordt een gedeelte van haar productie in standaard-fiet sen te vervaardigen. Deze zullen dan voor heren 108.25 en voor dames 111.25 gaan kosten. De gemiddelde prijs voor alle fietsen, inclusief de zgn. standaardfietsen, wordt met ongeveer 10 pet. ver laagd. Verder zullen automobilis ten hitn auto-accu's binnenkort 10 tot pet. voordeliger kunnen kopen. Voor kachels en fornuizen is een nieuwe prijsregeling ingegaan, waardoor een gemiddelde prijsda ling van ongeveer 10 tot stand komt. Een aantal, huishoudelijke gebruiksvoorwerpen zal in prijs worden verlaagd. Metalen huis houdelijke artikelen, zoals gascom- foren, kachelonderdelen en draad- artikelen zullen ongeveer 55 pet. in prijs dalen. Door een wijziging in de han delskortingen kan eveneens voor de belangrijkste electr. huishoude lijke apparaten zoals smeltpatro- nen, straalkachels, waschmachines, strijkijzers, waterkokers, theeke tels, comforen, broodroosters, zak lantaarnbatterijen en stekkers een prijsverlaging van 1050 pet. worden verwacht. De Rijksmiddelen hebben in Oc tober een record opbrengst gehad; daarvan waren bijna V/i milliard aan zekerheidsstellingen. Tengevolge van gunstige facto ren vertoont October voor de niet- kohierbelastingen een zeer belang rijke opbrengst, n.l. van 225 mil lioen tegenover 190 millioen in de eerste maand van het vorige kwartaal (Juli). Verscheidene be lastingen hebben thans reeds de herziene jaarraming overschreden, n.l. de loon-, dividend-, commissa rissen- en motorrijtuigenbelasting, alsmede het statistiekrecht, de bij zondere wijnbelasting, de accijn zen op gedistilleerd en op wijn en de zegelrechten. IN FRANKRIJK GAAT HET GOED! De gebeurtenissen van de laat ste 48 uur in Parijs vormen een zodanige vloedgolf van belangrijke feiten, dat van historische dagen j kan worden gesproken, waarin i Frankrijk de eerste grote neder- laag aan de Kominform bezorgt, i De communistische machtsgreep is afgeslagen, de politieke staking is aan het ineenstorten. De regering won met grote meerderheid het pleit en de anti- stakingswetten werden aangeno men, ondanks de obstructie der communisten. Deze kregen aardige pillen te slikken. Herriot zeide, 't ogenblik geko men te achten, de communisten ook eens aan een historisch feit te herinneren en hij deed de bui tengewoon opzienbarende medede ling, dat Florimont Bonte namens de communisten hem op 1 Octo ber 1939 een brief had geschre ven, waarin hij namens de com munisten vroeg, het Franse parle ment bijeen te roepen, om over vrede met Hitier te onderhande len. En de volgende dag kwam Da- ladier aan het woord en deze pro duceerde een soortgelijke brief van de communistenleider Billouv, waaruit bleek, dat de communis ten samenwerking hebben gezocht met Pétain. KORTE BERICHTEN. A.F.P. meldt, dat de Franse assemblee met 408 tegen 184 stemmen de gehele anti-stakingswet heeft aan genomen. Generaal Leclerc, bevrij der van Parijs en Straats burg, de tweede soldaat var Frankrijk (generaal De Gaul le wordt de eerste soldaat ge noemd) is met zijn vliegtuig neergestort ten Zuiden van Algiers. Het lijk van de generaal werd in het totaal verbrande toestel herkend aan 't kruis van het Legioen van Eer, dat, ofschoon verwrongen en ver brand, op zijn borst zichtbaar was. De Franse regering heeft nationale rouw aangekondigd. TEKORT AAN INITIATIEF, DURF EN FANTASIE DE OORZAKEN DAT DUIZENDEN STIERVEN. Het met zoveel belangstelling verbeide rapport, opge steld door de „pakkettencommissie van het Ned. Rode Kruis" is thans verschenen. Het is een rapport, dat het resultaat is van een onderzoek over de verstrek king gedurende de oorlog van pakketten aan politieke- en krijgsgevangenen, alsmede over het evacueren van t Ned. gevangenen kort voor en na het einde van de oorlog. Het werd samengesteld door leden van de Ille galiteit en een vertegenwoordiger van het N.R.K. Bovengenoemde commissie stelt in haar rapport vast, dat de Ne derlandse krijgsgevangenen gedu rende de oorlog wel Rode Kruis- pakketten hebben gekregen, doch in mindere mate dan krijgsgevan genen van andere nationaliteiten. De voedingstoestand van de Ne derlandse politieke gevangenen in de concentratiekampen was zeer slecht. Dit heeft aan duizenden Nederlanders het leven gekost. Voorts is de Commissie van oordeel dat er veel meer voor de pol. gevangenen in het buitenland gedaan had kunnen worden, als het hoofdbestuur van het N. R. K. te Den Haag meer moed, initiatief en fantasie had getoond en als de Ned. Regering in Londen haar taak in deze niet had geschoven op andere instanties, zonder zich van een behoorlijke uitvoering te overtuigen. Tot Juni 1944 is geen enkele maatregel, zelfs niet het registre ren van te Londen bekende na men, genomen, om een directe hulpverlening te organiseren. Iedere poging tot hulp was ook nog in de jaren 1944-'45 tot mis lukking gedoemd, om de geringe activiteit van de meeste officiële instanties en de traagheid in het uitkeren van de toegezegde finan ciële hulp. Belangrijke kansen tot hulpver lening via Zweden door evacua tie zijn mislukt. Aan de onvoldoende belangstel ling van de autoriteiten in Lissa bon en Madrid is het te wijten dat de vluchtelingen en gevange nen in onbezet Frankrijk en Span je weinig of geen steun ontvingen. De geringe hulpverleningen aan gevangenen en Joden door middel van pakketzendingen en de vrij wel geheel mislukte hulpverlening door middel van evacuatie, van uit Zwitserland is, aldus de com missie, weer een gevolg van de onvoldoende steun 'aan het parti culier initiatief van de zijde van het Ned. Gezantschap en de offi ciële vertegenwoordiging van het Londen-comité van het Ned. Rode Kruis. Alle tekortkomingen zijn te wij ten aan een gebrek aan durf, ini tiatief en fantasie en een te veel aan formalisme en bureaucratie. Onze Kamerplanten We zitten al weer diep in het najaar en in de bloemen winkels prijkt de cyclamen, een echte winterbloeier, wel ke zeker de volle aandacht verdient. De cyclamen is een plant, die we in de meest sombere tijd van het jaar, wanneer de snijbloemen schaars en duur zijn, met vreugde begroeten, daar zij maanden achtereen haar kleurige, vlinderachtige bloemen te voorschijn brengt. Men ziet deze plant dan ook huis aan huis, maar niet alle exemplaren zien er even goed uit en er schijnt aan de verzorging nog ^al eens wat te ontbreken. Wanneer men een bloeien de cyclamen heeft, dan wil men de^e zo lang mogelijk in dezelfde staat houden. Het meeste succes heeft men dikwijls met de in November of in December in bloei ko mende planten. In de eerste plaats heeft deze plant licht en lucht nodig, dus bij voor keur een plaats voor 't raam, maar niet in de tocht en ook uit de buurt van de kachel. Water geven we dagelijks op een schoteltje, om rotten van de knol te voorkomen. Wanneer men evenwel de aarde 1 c.m. beneden de pot- rand weghaalt, zal de cycla men ook niet gaan rotten als men bovenop water geeft en daarbij krijgt de hele pot aarde beter water, dan met op een schoteltje te gieten, daar het water haast niet tot bovenop optrekt, zodat de bo venste wortels te droog staan wat voor een cyclamen zeer slecht is. Wanneer men te weinig water geeft, dan zullen we spoedig de bladeren slap over de potrand zien hangen. We kunnen dit wel verhelpen door de pot een poosje in lauw water te zetten tot aan de potrand. Als de bloemen uitgebloeid zijn, nemen we deze met sten gel en al vlak boven de knol weg om uitputting te voor komen. Om diezelfde reden en om groei en bloei te bevorderen, geven we eens in de week Pokon-kunstmest, totdat de plant totaal is "Uitgebloeid. Wanneer de plant in dit stadium is gekomen, breekt de rusttijd aan en daar zij dan weinig aantrekkelijks biedt, wordt ze maar al te vaak weggegooid; dit is niet nodig, want met een weinig moeite kan deze overgehou den worden, om dan de vol gende winter weer in bloei te worden gebracht. Wil men dat bereiken, dan wat meer water toedienen, zo mogelijk ook nieuwe aarde geven. Bezit men een tuin, dan brengt men de uitgebloeide cyclamen in de maand Mei naar buiten, waar deze dan op een halfbeschaduwd plek je wordt ingegraven. Tot October kan deze dan buiten blijven, daarna wordt ze langzaam in een hogere temperatuur gebracht. Een venster met een morgenzon netje is in die tijd de meest - geschikte standplaats; ook dan weer geregeld water ge ven en ook weer de wekelijk se bemesting. Denk er om, nooit geen koud water geven. K.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 1