De Ëcho van het Zuiden Belastingvraagstukken. No. 97 Donderdag 4 December 1947 Stichting ter bevordering van technisch Hoger Onderwijs in het Zuiden NIEUWS Uiï WAALWIJK EN OMGEVING Door de Commissarissen der Koningin in Noord-Brabant en Limburg, de Voorzitters van de Kamers van Koophandel en enige industriëlen uit deze beide provin ciën, is een stichting in het leven geroepen ter bevordering van het technisch hoger onderwijs in het Zuiden des lands. Blijkens de oprichtingsakte wordt hiermede beoogd om het technisch hoger onderwijs in het Zuiden, in de meest uitgebreide zin te bevorderen, o.m. door de vestiging in een der Zuidelijke provinciën van een inrichting voor het technisch hoger onderwijs. De aanleiding tot het in het le ven roepen dezer stichting was ge legen in de omstandigheid dat de omvang van het technisch hoger onderwijs in het land op het ogen blik niet voldoende is en vooral met het oog op de ontwikkeling van de Zuidelijke provinciën een grote uitbreiding zal moeten on dergaan. Voor deze provinciën is het daarbij van groot belang dat al daar een inrichting van technisch hoger onderwijs wordt gevestigd, enerzijds omdat zulks voor de be volking dier provinciën een stimu lans zal vormen om technisch ho ger onderwijs te volgen, anderzijds omdat de aanwezigheid ener zo danige inrichting van zeer grote invloed kan zijn op de in die streek gevestigde en te vestigen industrieën. De stichting tracht haar doel te verwezenlijken o.m. door: a. de gedachte te propageren, dat het nodig is, dat een inrich ting voor technisch hoger onder wijs in het Zuiden van het land gevestigd wordt; b. coördinatie van en samen werking met alle officiële en semi- cfficiële instanties, commissies, rechtspersonen en natuurlijke per sonen, welke een soortgelijk doel als dat der stichting nastreven; c. Het geven van inlichtingen en advies inzake het technisch ho ger onderwijs in het algemeen en voor het Zuiden des lands in het bijzonder. De stichting kent donateurs, be gunstigers en contribuanten, als hoedanig ook rechtspersonen kun nen optreden. Donateurs zijn zij, die de stich ting met een jaarlijkse donatie van tenminste 100.steunen of 'met een bedrag ineens van ten minste 1000. Begunstigers zijn zij, die de stichting met een jaarlijkse bijdra ge van minder dan 100.doch van tenminste 25.begunstigen. Contribuanten zijn degenen, die een jaarlijkse bijdrage verlenen van minder dan 25.doch van tenminste 1. Voorzitter der stichting is een van de Commissarissen der Ko ningin van Limburg of Noord - Brabant. De eerste maal zal als zodanig optreden Prof. Dr. J. E. de Quay, Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Brabant. Als secretaris der stichting is aangewezen de heer Ir. L. P. M. H. Lhoëst, voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Limburg, wonende te Meers- sen. Alle voor het secretariaat be stemde stukken gelieve men in tussen te richten aan het voorlo pige secretariaat der stichting, dat gevestigd is ter Provinciale Griffie van Noord-Brabant, Waterstraat 16 te 's-Hertogenbosch. ZONDAGSDIENST 7 December 1947. Doktoren: Dr. P. J. A. Lenglet. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 7 December a.s. 10 uur Ds. Knottmerus uit Breda. 5 uur Ds. van Burgeler. PUBLIEKE WERKEN. Een nieuwe verkeersweg, Naar wij vernemen zullen op de a.s. begroting gelden worden aangevraagd voor een flinke verkeersweg langs de Parallelweg, vanaf de Overweg Besoijensestraat tot aan de Baardwijksestr., door welke straat het verkeer weer komt op de provinciale weg. Het zal een flinke, brede verkeersweg worden, speciaal bedoeld om het doorgaand verkeer vanaf Tilburg op te vangen. Aan 't begin der Baardwijk- sestraat in de kom, zal een stoplicht geplaatst worden om het verkeer te regelen, dat zich daar snijdt. Een en ander zal hopenlijk het geweldige verkeer door de Groteétraat, Laageinde, Minister Loeffstraat, met al ler medewerking voor een groot deel ontlasten. Ook ligt het in de bedoeling de bomenrijen in de Mr. van Coothstraat en Burgem. v. d. Klokkenlaan te halveren, dus om de andere boom te. rooien; de' afstand wordt dan 14 M.; nu is de tussenruimte 7 M., terwijl tegenwoordig bij het planten als normal wordt aangenomen 12 Meter. WAALWIJK IN DE RADIO Maandagavond ten half acht hoorden we een reportage in de Avro over „Klanken uit en door Brabant", waarin cultuur en in dustrie uit ons gewest naar voren werden gebracht. Het voorwoord sprak de schrijver Antoon Coolen. Men kon toen een vraaggesprek beluisteren tussen de reporter Fred Logeman en de heer J. v. Iersel Jr., directeur der N.V. Van Haren's Lederfabrieken alhier, die de hoor ders een duidelijk beeld gaf van de zool- en overlederfabricage. Het was een interessante repor tage, van belang voor plaats en industrie. DE COLLECTE VOOR JAVA 1 Wij hebben éen vorig maal een beetje met spek geschoten, of lie ver men heeft dat ons laten doen! Hoewel wij ons bericht uit goede bron hadden, blijkt 't toch lichte lijk overdreven. De opbrengst was niet 5000, maar 1000; intus sen nog eèn mooi bedrag. ST. NICOLAAS KOMT TE KORT. Zaterdagmorgen bracht de Sint, op uitnodiging van het St. Nicolaas-comité te v.m. Baardwijk, een bezoek aan de scholen aldaar, waar Hij de kinderen onthaalde en zijn knecht de ondeugende ele menten onderhanden nam. Des middags maakte de H. Man zijn traditionele tocht door v.m. Baardwijk, opge luisterd door de Harmonie „St. Jan", terwijl comité-leden langs de huizen collecteerden. De opbrengst van deze col lecte bleef ver beneden de verwachtingen, die gebaseerd waren op de opbrengst van vorige jaren. Mogelijk draagt het miserige weer, dat velen binnenshuis hield, hieraan mede schuld. Wij kunnen ons tenminste niet voorstellen dat de Baardwijkers voor dit mooie doel niet meer zouden kunnen missen en dat zij Sin terklaas nu met de gebakken peren, oftewel een flink fi- nantiëel tekort, zullen laten zitten. Als binnenkort de leden van het St. Nicolaas-comité bij hen komen collecteren voor aanzuivering van dit te kort, zal ongetwijfeld ieder daarvoor iets willen bijdra gen. DE ZWARTE ZUSTER. Maandag en Dinsdag gaf een Pater Dominicaan een slechts ma tig bezette vertoning van de Mis- siefilin „De Zwarte Zuster". Aan de hand van een kleine film gaf hij een duidelijk beeld van de Dominicaner Missie van Curasao, waarbij hij tevens een propagandistisch woordje sprak voor de „St. Dominicuspenning". „De Zwarte Zuster" liet ons de Zoeloe's van Zuid-Afrika zien in hun woest bedrijf, maar ook het heilzaam werk van de Paters en Zusters-Missionarissen, die aan deze onbeschaafde heidense ne gers „grote zielen willen geven'. Woensdag werd hij vertoond voor diverse scholen. FEEST- EN BAL-AVOND V.G.O.V. Op Zaterdag 22 Nov. j.L Van Gent's Ontspannings vereniging haar eerste Feest en Bal-avond in de zaal Tha lia van de heer van Boxtel, die er voor gezorgd heeft dat zaal en bediening tot in de puntjes verzorgd waren, waarvoor een woord van dank zeker op zijn plaats is. Van het oorspronkelijke plan om een toneelavond te geven, kon door omstandigheden niets komen, met het gevolg dat het een Feest- en Bal avond is geworden die, on danks het slechte weer, door de directie en bijna het ge hele personeel met genodig den werd bezocht en die allen uitermate amusant vonden. Medewerking werd verleend door de „Rigo Boys", o.l.v. Jac. de Bruyn, en „The Music Friends", o.l.v. Fr. van Strae- ten, die er de stemming zeer spoedig in hadden. De stem ming steeg echter ten top toen om ongeveer half tien, geheel onverwachts, de aan gekondigde verrassing (Sin terklaas en Zwarte Piet) on der 't zingen vaij: „Zie ginds komt de stoombootde zaal binnen kwam en met een applaus ontvangen werden. Verschillende nodige en on nodige standjes werden, tot groot vermaak van alle aan wezigen door de goede Sint uitgedeeld. Tot laat in de avond werd het feest voort gezet en allen gingen zeer voldaan huiswaarts. Door de heer K. de Geus werd nog een slotwoord ge sproken, waarin hij vooral de goede geest en verstandhou ding onder het personeel prees en hoopte dat dit altijd zo mocht blijven. BOTSINGEN. In de afgelopen week hebben zich weer enkele botsingen voor gedaan, waarin een spoorbus be trokken was. Aan het Laageinde moest een bus van de N. S. plotseling stop pen voor een tegenligger, met het gevolg dat een achter de bus rij dende luxe auto, bestuurd door M. E. uit Den Bosch, er tegen aan reed en flink werd beschadigd. Maandag kwam even voor het Hoekeinde een bus van de N. S. in aanraking met een melkwa- gentje, met het gevolg dat 77 liter kostbare melk verloren ging. Persoonlijke ongelukken deden zich in geen van beide gevallen voor. BRANDJES. Maandag brak in de fabriek van de fa. Castelyn en Beerens een klein brandje uit, doordat door onvoorzichtigheid een bus verf in brand geraakte. Enige wa terschade was het gevolg. Bij Hollandia ontstond brand in de buis van de stofzuiger, waar door het vloeibare rubber stroomt. Dit is waarschijnlijk in de pijp vast blijven zitten, waarna het met een vonkje of iets dergelijks ontvlamd is. Gelukkig was het i DE AANGIFTE VERMOGENS- AANWASBELASTING. De man die zijn aangiftebiljet Vermogensaanwasbelasting nog niet aan de Inspecteur heeft inge- zondeq, is inmiddels gewaar schuwd dat hij dat binnen een maand moet doen, daar hem an ders een ambtshalve aanslag te wachten staat. Hij, die de bewuste aangiftebiljetten kent, kan zich voorstellen met welk een wanhoop de gewaarschuwden zich weer op de invulling van dit fraaie biljet hebben geworpen, om dan aan het einde van de avond tot de conclu sie te komen, dat het „toch geen doen" is. Een deskundige wordt in de arm genomen en deze wordt verzocht om de zaak nu maar zo gauw mogelijk in orde te maken, vergetende dat deze met een hele stapel biljetten zit te kijken. Van beide kanten wordt de „arme ge plaagde" opgejaagd, n.l. door de Inspecteur die aan het werk wil, en door zijn cliënten, die een hei lige doch gerechtvaardigde vrees koesteren voor een ambtshalve aanslag. De vertrouwensman weet ech ter te goed welke grote belangen op het spel staan, want 100.— te veel opgenomen, kan 50.a 90.meer belasting betekenen. In Elsevier's Weekblad komt Prof. Russel terecht op tegen het feit dat van de belastingconsulen ten wordt gevraagd binnen 1 maand alle biljetten in te leveren, terwijl verschillende onderwerpen nog niet definitief geregeid z;jn, o.a. de effectenkoersen. Verder is pas enkele weken ge leden gepubliceerd de leiddraad bij de wet op de vermogensaanwas belasting; een boekje, dat U vast niet uitleest op een Zaterdagmid dag, laat staan begrijpt. Van begrijpen gesproken, mag ik U een enkele zin aanhalen. Het handelt over het nog niet hersteld onroerend goed. De Minister zegt daar: „Goedgekeurd wordt echter dat „indien de opstallen van een on roerend goed in ernstige mate „zijn beschadigd n.l. indien 25 „ten honderd of meer van de „waarde der opstallen, berekend „naar de toestand op de eerste „peildatum, is verloren gegaan „dat onroerend goed op de twee- „de peildatum ten hoogste wordt „geschat op de waarde die het op „de eerste peildatum gehad zou „hebben, indien het op laatstge noemde datum had verkeerd in „de toestand, waarin het zich op „de tweede peildatum bevond". Begrijpt U dat direct? Ik niet. De Inspecties zijn mpmenteel hard aan het werk om de aansla gen zoo spoedig mogelijk af te werken. Vóór St. Nicolaas zal wel niet meer gaan, maar met Kerstmis zullen we wel enkele blijde gezichten kunnen zien. Correcties op de aangifte zijn nog altijd mogelijk. Laat ieder zijn aangifte nog maar eens ter dege bekijken. VAN LOON. personeel nog aanwezig en werd het gevaar in de kiem gesmoord. DIEFSTAL. Bij de gemeentepolitie werd aangifte gedaan van de diefstal van pl.m. 80 M. loden pijp ten nadele van v. S. De diefstal moet geschied zijn tussen Zaterdag en Maandag. De politie heeft de zaak jn onderzoek. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Bij de politie werd aangifte ge daan van de volgende gevonden voorwerpen: Zwart-bonte pink, kindermuts, zilveren armband, glacé heren handschoen, kindersokje, zilveren rozenkrans, glacé dameshand schoen. Verloren: Textielkaart, porte- monnaie met geld en aardewerk- punten, zilveren rozenkrans, een paar bruine herenhandschoenen. MILTVUUR. Bij v. H. is een geval van milt vuur geconstateerd. Door de po litie en de veeartsenijkundige dienst zijn maatregelen genomen. BIOSCOOP-PROGRAMMA. Lnxor. Vrijdag, Zaterdag en Zondag zullen de bezoekers van Luxor weer kunnen lachen om de dwa ze avonturen en belevenissen van Judy Canova, die weer de roF speelt van het plattelandsmeisje in een grote stad, waar zij om een beetje beschaving te leren, door haar oom naar een school voor jongedames gestuurd wordt. Na tuurlijk compromitteert zij zowel haar familie als de school. Voor lachliefhebbers. Maandag en Woensdag draait als eerste film „Baby zonder ver gunning", een sensationele enigs zins dwaze avonturenfilm, en „De Spookmijn", een spannend verhaal dat zich afspeelt rond een mijn in het gebied der Indianen. Iets voor hen die van sensatie houden. Musis. Eindelijk de film, waarnaar iedere filmliefhebber reeds lang heeft uitgezien: Les Enfants du paradis, van Marcel Carné, met Arletty en Jean Louis Barrault. Een film waarover de pers veel heeft geschreven, die ons onver valst het echte, levende Parijs laat zien, met zijn weemoedige charme en barokke bontheid. Een film van liefde en haat, jalouzie en hartstocht, èpelend in het artisten- en misdadigersmillieu van de Bou levard du Temple ten tijde van Louis Philippe. Ieder boven de 18 gaat zien naar deze opzienbarende schep ping met Frankrijks grootste pantomine-speler Jean Louis Bar rault. Ook „Topper ke'ert terug" is een bekende film, die om zijn komi sche raadselachtigheid velen zal amuseren. „VRIENDEN VAN HET BRA BANTS ORKEST". Te 's-Hertogenbosch is de actfe verleden voor de stichting „Vrien den van het Brabants Orkest". De leden van deze stichting zijn be noemd door de Commissaris van de Koningin, prof. dr. J. de Quay. Zitting hebben twee leden uit 's-Hertogenbosch, twee uit Breda, twee uit Tilburg, twee uit Eind hoven, een uit Bergen op Zoom, een uit Roosendaal, een uit Hel mond, een uit Schijndel, een uit Waalwijk, een uit Oss en een uit Oisterhout. De stichting heeft ten doel de muziekcultuur in het algemeen té bevorderen en in het bijzonder de oprichting van een provinciaal N. Brabants orkest, waarbij zij werkt op basis van het rapport, in De cember 1946 uitgebracht door de van de zijde van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant inge stelde adviescommissie inzake de oprichting van een Brabants or kest. DRUNEN. Jubilea der Harmonie. Bij het begin van deze feestdag haalde de Harmonie de jubilaris sen met hun echtgenoten af en be geleidde zij hen in versierde rij tuigen en onder de vrolijke klan ken van een mars naar de kerk waar de Z.Eerw. Heer Deken een H. Mis tot hun intentie opdroeg. Na de H. Mis ging het weder om met muziek naar hotel Vissers waar een Brabantse koffietafel op hen wachtte. 's'Middags kwam de Z. Eerw. Heer Deken met het bestuur der Jongenscongregatie zijn gelukwen sen aanbieden. Hij prees de ijver van de zilveren jubilarissen en sprak woorden van dank en hul de tot de Directeur dhr. H. Brok en bood hem namens^ het bestuur een fraai geschenk aan. De secretaris der Harmonie reikte namens het bestuur de her inneringsmedaille uit aan de zil veren en gouden leden. De voor zitter van het feestcomité, de heer Merkx-v. d. Wiel, sprak namens de leden en bood alle jubilarissen een cadeau en hun echtgenoten bloemen aan. Hierna bracht de Harmonie bij alle jubilarissen een serenade aan huis, waarvoor de jubilarissen hartelijk dankten. Op de druk bezochte receptie merkten we o.m. op Burgemeester en Mfevr. v. d. Heijden, Notaris en Mevr. Schreurs, de ZeerEerw. H.H. Pastoor en Kapelaan van Elshout, Rector Mutsaerts, Broe der Overste en verder deputaties van alle plaatselijke verenigingen

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 4