C*een goede Sint NIEUWS UIT KAATSHEUVEL Speculaas bakken. Waalwijk, vooruitstrevend centrum van de Langstraat. R I A DANKBE F UIGING. W. de Man-v. d. PAS. E. H. B. O. Stelt U in dienst van Uw naaste. en van zusterverenigingen uit de omtrek. Om 5 uur had men een geza menlijk diner, waarna verder de flag gezellig werd doorgebracht. Een waardige viering van een «eldzaam feest. VLIJMEN. Carnaval 1948. Maandag 1 December verga derde hèt comité „De Raad van Elf" en de caféhouders in de zaal van den heer L. Engel, Wolput. Het doel van deze vergadering was de volle medewerking van de caféhouders te verkrijgen. Alle me dewerking werd toegezegd. De bedoeling is een grote carnavals optocht te organiseren op Maan dag 9 Februari en Maandagavond en Dinsdagavond groepswedstrij den te houden, waarvoor flinke geldprijzen beschikbaar worden gesteld. Opening sigarenwinkel. Zaterdag opende M. Fitters-de Laat zijn sigarenwinkel; de eerste klant ontving een aardige verras sing. Deze viel ten deel aan een bouwvakarbeider die in Vlijmen werkt aan de woningen in de Hei- straat. Het eerste nieuwe winkel huis, dat weer op den Akker is verrezen na de V 1-ramp, ziet er keurig uit Ontwikkelingsavond K.A.B. Op 19 December zal de K.A.B. afd. Vlijmen een ontwikkelings avond houden in het Patronaat voor leden en belangstellenden. Onderwerp: Volk in boeien, volk In nood (ellendeles)Een en an der zal omlijst worden in advent- gedachte door het knapenkoor der Eerw. Fraters. Het is de bedoeling elke maand een programma daar te stellen. Toont 'belangstelling. Ongeval. Het zoontje van de heer Chr. Brok, dat Zaterdag in de bakkerij een stookapparaat wilde aanste ken, brandde zijn aangezicht ern stig. Hij werd door Dr. Verhoe ven verbonden. Vergadering buurt diamanten paar. Op Dinsdag 9 December verga dering in café H. Boom. Het be stuur heeft een programma opge maakt en indien allen die met het feest wensen mee te doen, ter ver gadering komen, kan dit vastge steld worden. SPRANG. Begin van brand. Maandagmiddag ontstond begin van brand in een bijgebouwtje aaast de slagerij van den heer J. N. alhier. Doordat het gelukkig spoedig werd opgemerkt, kon het vuur nog tijdig worden geblust. A.R. Kiesvereniging. Donderdagavond halt 8 komt de A.R. Kiesvereniging in de zaal van de Chr. Volksbond in verga dering bijeen. Als spreker hoopt Qp te treden dhr. M. de Kruis, hoofd der Chr. School a. d. Loon- schendijk, met het onderwerp „Waar gaat Gij heen. Heer?" Aanrijding 1 Vermoedelijk tengevolge van een Aanrijding werd Dinsdagavond ca. half negen dhr. Ant. Janson alhier, naast zijn fiets, met een ernstige hoofdwond, op den weg gevon den. Dr. Winkelman was spoedig ter plaatse en verleende de eerste heelkundige hulp en constateerde een ernstige schedelbreuk die over brenging naar het ziekenhuis te Waalwijk noodzakelijk maakte. Te constateren aan het rijwiel van J., die veel bloedverlies had, moet hij met een auto in botsing zijn geweest, met dit ernstig ge volg. Het ongelukkige slachtoffer is hedennacht om 3 uur overleden. S.D.O. Voor de voetballiefhebbers staat a.s. Zaterdagmiddag, als het weer medewerkt, weer een zeer interes sante wedstrijd op het program op/het terrein van S.D.O. Om half drie komt n.l. het ster ke V.O.S.B.A. uit Breda op be zoek. Daar deze vereniging in de vorige competitie de enige tegen stander van betekenis was van de N.A.C.-veteranen, zegt dit vol doende voor de belangrijkheid van deze wedstrijd. Wpt S.D.O. kan heeft ze getoond tegen de N.A.C.- veteranen. Het zal er dus wel spannen in Sprang a.s. Zaterdag middag half drie. Eenieder die de vorige wedstrijd gemist heeft krijgt nu opnieuw een kans. GEMEENTE LICHT- EN WATERBEDRIJVEN WAALWIJK. De verbruikers, die in 1948 in aanmerking willen komen voor de reductie voor grote gezinnen, moe ten zich daartoe vóór 15 Decem ber a.s. opgeven bij de Centrale Administratie voor de Gemeente bedrijven. De reductie begint bij 4 kinde ren beneden den leeftijd van 18 jaar. CAPELLE. Sinterklaasfeest te Capelle. Op 6 December organiseert 't personeel der Openbare Lagere School te Capelle en Loonschen- dijk, in samenwerking met de ou dercommissie, een Sinterklaasfeest voor de kinderen in de zaal van de heer P. Pruijssers. De regeling is als volgt: Toegang hebben: le. De leerlingen der beide Openbare Scholen. 2e. De kinderen, die met April a.s. de Openbare School zullen bezoeken. 3e. Een lid uit de gezinnen van bovengenoemde kinderen op ver toon van een uitnodiging, door de leerlingen zelf vervaardigd. Het toelaten van jongere kin deren is helaas in verband met de zaalruimte onmogelijk. Teneinde ook deze kleintjes de gelegenheid te geven met Sinterklaas kennis te maken, zullen de Sint en zijn knecht vooraf nabij Pruijssers en kele ogenblikken onder hen ver toeven. Een goede beschaafde go- chelaar (oud reserve-kapitein van het Ned. leger en hoofd ener school) zal de kinderen nog een uurtje prettig bezig houden na 't vertrek van de Sint uit de zaal. RAAMSDONKSVEER. Terug uft de Missie. Onze dorpsgenote Zuster M. Sebastiana (in de wereld Mej. H. M. Zijlmans) is na een verblijf van 16 jaar in de Missie v. Noor wegen, in ons land teruggekeerd. Ze is thans in het Moederhuis van St. Antonius te Asten. Ambtsdragers. De heren J. Koster en G. Rib- bens zijn gekozen resp. tot ouder ling en diaken der Gereformeerde Kerk alhier. Damnieuws. Dinsdagavond speelde „D.G.V." haar vijfde wedstrijd voor de com petitie le klasse in groep C tegen „T.D.V." uit Tilburg en verloer met 13-7. Dit is de eerste" wed strijd die zij verloren en ze zijn nu van de eerste plaats naar de tweede verhuisd. Er werd buiten gewoon slecht gespeeld, hetgeen we niet van hen gewend zijn. Ze konden er maar niet in komen. De Uitgebreide uitslag was als volgt: D.G.V. R'veer T.D.V. Tilburg H. Blom-P. Kivits 0—2 J. Steigenga-J. C. P. Aarts 1 1 J. Overgaauw-P. Bruinsma 0—2 J. C. Schott-Joh. de Kok 0- 2 C. v. Strien-G. Bax 2—0 G. v. Erk-Th. v. Oirschot 0—2 G. v. Beek-M. Allen 1— i Tom Zwets-J. v. Kollenburg 2-0 W. Hendrikx-M. Lips 1 1 Jac. Dirven-M. de Kok 0—2 Totaal 7—13 Half December moet D.G.V. naar Bergenopzoom en zal dan spelen tegen „B.O.Z.D.C.". Wc zullen hopen dat dit een lesje is geweest en dat ze beter op hun tellen zullen letten. Zo ja, dan kan het niet anders of ze brengen de punten mee naar het Veer. GEERTRUIDENBERG. Aanbesteding. Voor de bouw van een conser ven fabriek te Geertruidenberg, voor rekening van de fa. Spijer en Brother en N. de Vijver N.V. al daar is de laagste inschfijfster: Aann. Mij. N.V. Albouw te Bre da voor 179.700. Burgerlijke Stand over November. Geboren: Anna Adriana dv J v Strien-Weterings. Alphonsus Olav Willibrordus Maria zv A J M T Stullemeijer-Offermans. Cornelia Johanna Gertrudis dv C M de Jong-van de Rijken. Ma rina Aaltje dv C. van der Ent Boon. Adrianus Cornelis zv M van Gils-Broeders. Catharina Cornelia Elisabeth dv A. Thijs- sen-Rasenberg. Johanna Anto- nia Maria dv S. Snijders-de Jongh. Maria Hendrika Constantia dv J F J de Schutter-Brooijmans. BONNEN VOOR RiJWIEL- BANDEN. Van heden t/m 31 Januari a.s. is op bon D 45 van het in schrijvingsbewijs voor ver vanging van fietsbanden BI 612, een toerbinnenband ver krijgbaar. Verder is eveneens' tot genoemde datum op de bonnen A 02 en A 25 van het inschrijvingsbewijs voor eer ste montage een buitenband en op de bonnen B 02 en B 25 van dit inschrijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. KOEK EN BESCHUIT TOCH OP DE BON. In verband met de moeilij ke voedselpositie van ons land, is thans, naar wordt vernomen, in principe beslo ten dat ontbijtkoek, biscuit, macaroni en vermicelli toch weer op de bon zullen komen. Men zoekt nog naar de op lossing voor de distributie- technische moeilijkheden, welke deze beslissing mee brengt. voor een vrouw of meisje, wanneer ze als geschenk niet een tube Kamea Gelei heeft ontvangen. Mede in verband met de minder gunstige voedselposi tie schijnt de mogelijkheid van verhoogde toewijzingen aan hotels, die door buiten landse gasten worden bezocht voorlopig van de baan te zijn. Zelfs zou de minister overwegen om voor de maal tijden in hotels weer voedsel - coupons in te voeren. Kerftabak wordt 10 pet. goedkoper. We meldden reeds eerder dat de prijs van kerftabak verlaagd zal worden in ver band met het feit, dat 't rijks bureau voor tabak meer in koopt en daardoor ook geen prijsnivellering tussen siga ren- en kerftabak plaats heeft. In verband daarmee zal de kerftabak 10 pCt. in prijs om laag gaan. Onder kerftabak moet worden verstaan zowel de pijptabak als de tabak, voor sigaretten. Deze prijsverlaging zal ech ter niet vóór 1 Februari a.s. kunnen ingaan, in verband met de tegen hogere prijs be rekende voorraden. KORTE BERICHTEN. In de Arabische landen neemt de onrust nog steeds toe. In verschillende steden werd heftig gedemonstreerd tegen de V.N. en Engeland. De Palestijnse Arabieren kondigden een 3-daagse pro teststaking af: ook in Trans- jordanië wordt gestaakt. Gistermiddag kon te Pa rijs geconstateerd worden dat de nederlaag van de commu nisten volkomen is. Enkele geïsoleerde uitspattingen kun nen van hen nog verwacht worden, maar overal stromen de arbeiders naar het werk en het leven wordt snel weer normaaL De Amerikaanse Senaat heeft Maandag het 597.000.000 dollar omvattende program voor tussentijdse hulp aan Frankrijk, Italië en Oosten rijk goedgekeurd. Het wetsontwerp werd met 83 tegen 6 stemmen aange nomen en zal thans naar het Huis van Afgevaardigden gaan. Er is brand uitgebroken in het noordelijk deel van Philadelphia in het vier ver diepingen hoge gebouw waar in daklozen, meest oudere mannen, ondergebracht wa ren. Vijf personen ktvamen om het leven, tien zijn ver mist en ten minste 38 gewond Verschillende mannen von den de dood toen zij van de derde en vierde verdieping naar beneden sprongen en velen van hen werden ten gevolge hiervan gewond. E.H.B.O.-diploma. Met verwijzing naar achter staande advertentie sluiten we ons aan bij de oproep hierin vervat, die jongelui, welke hiervoor am bitie hebben uitnodigt, om toe te treden tot de R.K. E.H.B.O.- ver eniging St. Damiaan. Wie er iets voor voelt om de lijdende evenmens in bepaalde ge vallen hulp te bieden, vindt hier een mooi terrein. Des-programma. Het Des-programma staat voor Zondag a.s. weer volgeboekt. DES IWilhelmina I, aanvang 2.30 u. n.m. Leider W. Beerens. Scheidsrechter J. H. Dreimüller. Hero 2Des 2, aanvang 2.30 u. n.m. Leider H. de Nijs. Scheids rechter C. J. den Ouden. Des 3R.K.C. 3, aanvang 12 u. v.m. Leider J. Verhoeven. Des 4Broekhoven 3. aanvang 11 uur v.m. Leider P. v. Laarho ven. W.S.J. 3Des 5, aanvang 12 uur v.m. Leider P. Vloemans. Als weer en veld dienen krijgen we dus Zondag a.s. weer een thüiswedstrijd van ons eerste, waarvan we met recht mogen ver onderstellen dat hij gewonnen zal worden. Dat de Desvoorhoede productief kan zijn, is bij RAC bewezen. Een open vlot spel, moet met de gelegenheden van schieten te benutten tot succes leiden. Doch, jongens, onderschat uw te genpartij niet. 't Vorig seizoen, toen Wilhelmina ook onder in 't ranglijstje huisde, wist deze Bos sche club in Kaatsheuvel gelijk te spelen en in den Bosch te winnen. Dat mag nu niet gebeuren, want alleen als er gewonnen wordt blij ven de kansen voor Des gunstig. Bestuursvergadering. Het Desk-bestuur vergadert a.s. Maandagavond bij dhr. L. v. Ber- kel. Er is weer èen hele agenda te behandelen, want een groot gezin baart veel zorgen. Bekroond. Op de internationale pluimvee tentoonstelling te Lille (Frankrijk) behaalde de heer Fr. Elshout met Zijn Zw. Min. Hen oud de 1ste prijs met E.P. en Spec. Pr. en de heer P. Elshout met Zw. Min. kriel haan en hen oud, beide eer ste prijs. Een mooi succes voor onze Kaatsheuvelse fokkers. Agenda. Donderdag 4 Dec. 8 u. n.m. Rep. Mannenkoor Bel Canto in de school. Zaterdag 6 Dec. 8 u. n.m. Apollo-theater en Zondag 7 Dec. 6 u. en 8.30 u. n.m. „Muziek voor Millioenen". Toegang 14 jaar. Maandag 8 Dec. 8 u. n.m. Re petitie Harm. Apollo. Maandag 8 Dec. 7.30 u. n.m. L. van Berkel, Bestuursvergadering Desk. LOON-OP-ZAND. Auto tegen een boom gereden. Toen Zaterdagmorgen de sneeuw nog maar enkele uren op den aardbodem lag, werd er al spoe dig een ongeval gemeld, van een auto die bij het uitwijken tegen een boom gereden was. Om on- Maandagnacht om twaalf uur heeft H.M. de Koningin het gezag weer op zich geno men. Een en ander geschiedde zonder enig ceremonieel'. Naar uit Belgrado wordt vernomen, Is een tweemotorige Douglas van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij in de ber gen van Montenegro tijdens een sneeuwstorm verongelukt. Alle in zittenden 23 personen kwa men daarbij om 't leven. De ramp is een van de ergste in de geschie denis van het luchtverkeer in de Balkan en het tweede ongeluk, waarbij de Joegoslavische lucht vaartmaatschappij in een periode van tien jaar is betrokken. De Ned. verliezen bedroegen in Indonesië vanaf Augustus, dus in 3V2 maand: 294 doden, 868 ge wonden en 24 vermisten. SPORT. 2e en 4e klas K.N.V.B. Op Zondag 30 November 1.1. zijn geen wedstrijden voor de Res. 2e kl. en 4e kl. D. van de K.N.V.B. gespeeld. geveer 10 uur kwam van de rich ting Tilburg 'n kleine bestelwagen, waarin gezeten waren de maga zijnknecht van de fa. M. uit Til burg en de kolenhandelaar J. uit Tilburg, alsmede passagiers wel ke even naar Kaatsheuvel moesten voor een boodschap. Nabij het Witte Kasteel moesten zij uitwij ken voor een luxe wagen van den schoenfabrikant M. uit Loon- op- Zand, die in de richting Tilburg reed. De kleine bestelwagen slip te hierbij en kwam tegen een boom terecht, waarbij de wagen aan de voorkant totaal vernield werd. De gevolgen waren niet minder ernstig. De bestuurder werd de borstkas ingedrukt, ter wijl de heer J. een zware hersen schudding had opgelopen. Nadat zij door leden der E.H.B.O. ver bonden waren, werden zij per geneeskundige dienst naar het zie kenhuis te Tilburg overgebracht. Geslaagd. Op het vorige week te Waal wijk gehouden examen voor hulp in de gezinnen van de R.K. Ge zinszorg, slaagde onze dorpsge note mej. J. Voets. Duivententoonstelling. Zaterdag en Zondag had in de zaal „Concordia" een grote C.C. Duivententoonstelling plaats ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der Duivenvereniging „De Luchtbode". Er waren ruim 300 duiven geëxposeerd, terwijl de hr. de Weert uit Breda als keurmees ter fungeerde en de volgende prij zen toekende: De eerste 10 prijzTen uit alle klassen. Klasse I oude doffers: 1, 2, 4 A. Trommelen, Dongen: 3 A. Heijs, Kaatsheuvel; 5 C. Smaris, Dongen; 6, 8 A. Peijnen- burg, Kaatsheuvel; 7 J. Verhagen Waalwijk; 9 A. v. Eersel, Don gen; 10 C. van Broekhoven, Loon- opzand. Klasse II oude duivinnen: 1, 3, 5 A. Trommelen, Dongen; 2 A. van Leeuwen, Loonopzand; 4 Jac. van Herp, Dongen; 6 C. van Dongen, Loonopzand; 7 J.« Snoeren Loonopzand 8 L. van Reijcn, Dongen; 9 C. van Vorstenbosch, Dongen; 10 A. de Smit, Dongen. KlasselII jonge doffers: 1 A. Trommelen, Dongen; 2 M. Lensveld, Kaatsheuvel; 3 J. van Riel, Kaatsheuvel; 4 C. van Don gen, Loonopzand; 5 L. van Reijen, Dongen; 6 H. Beunis, Loonop zand; 7 W. v. d. Ven, Kaatsheu vel; 8 A. van Dongen, Loonop zand; 9 P. Adriaanse, Waalwijk; 10 A. Schoder, Dongen. Klasse IV jonge duivinnen: 1 J. Snoeren, Loonopzand; 2, 4 A. Trommelen, Dongen; 3 A. Pey- nenburg, Kaatsheuvel: 5 L. van Boxtel, Kaatsheuvel; 6 M. Wou ters, Loonopzand; 7 G. Vermeer, Loonopzand; 8 P. Gijsman, Was pik; 9 J. Corsmit, Dongen; 10 B. Schoorman, Dongen. De beker, beschikbaar gesteld voor de duif met het hoogste aan tal punten, werd gewonnen door A Trommelen, Dongen. De tentoonstelling werd beide dagen zeer druk bezocht. VLIJMEN. Zondag ontvangt Vlijmen 1 Zaltbommel I. Wil Vlijmen zich herstellen na drie nederlagen, dan zal er anders aangepakt moeten v% orden. Zaltbommel, dat zich de laatste wedstrijden prachtig heeft hersteld, zal .zich uit de gevaar lijke zone willen werken." Of dit zal lukken, geloof ik niet. Vlijmen zal op eigen terrein wel de volle winst uit deze wedstrijd binnen halen. Herptsche Boys-Vlijmen 2. Zondag gaat Vlijmen 2 naar Herpt. Het zal slecht moeten gaan als de puntjes niet mee naar Vlij men worden genomen, al is Herpt op eigen terrein nog al wat mans. We houden het op de Vlijmensche Boys. Vlijmen 3-Maliskamp Rosmalen. Vlijmen 3, dat in deze afdeling het zwakke zusje is en eiken Zon dag een nederlaag te slikken krijgt houdt moedig vol en me dunkt dat er Zondag een kansje is om winst te halen; een gelijk spel zou niet slecht zijn. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en Aanbod. Worden gevraagd. Enige jongens en meisjes voor div. werkzaamheden op lederwa ren fabriek. 1 stikmeester voor lederwaren- industrie. 1 lompenperser. Thuisstikster schoenindustrie voor de gem. Drunen; machine wordt beschikbaar gesteld. 2 snijders, hulpzwikker en op halers voor schoenfabr. te Kaats heuvel. Bieden zich aan. Een ervaren magazijnbeheerder en een expeditiechef. 1 chauffeur. Een jongeman met 2-jarige H B S, voor handelskantoor. 1 degelijke winkelbediende. Een ervaren boekhouder-corres pondent, in het bezit van diverse diploma's. Een all-round kantoorbediende, met vreemde talen, boekhouden en handelscorrespondentie. Aanmelden dagelijks tussen 9 12 uur v.m. op het Arbeidsbureau, Grotestraat 339 te Waalwijk, tel. nr. 63. Wij hebben ze gemist in de oor log, de heerlijk, brosse, kruidig- bruine speculaasjes. De bakkers hadden het materiaal niet meer, de mensen misten er de bonnen voor. Maar de oorlog ging voorbij en nu de winter weer nadert, komen ook de speculaasjes wéér. Het gaat in elk gezin met een bijna plechtig ceremonieel gepaard, het eten van het eerste speculaasje. Een van de beroepen, waarin nog iets van het oude handwerk bewaard is gebleven, js dat van de banketbakker. In het bijzonder is dat het geval met heft speculaas bakken. Hoe werden de specu laasjes, de speculaaspoppen, de vrijers en de vrijsters dan wel ge maakt? Daar was allereerst de snijder van de vormplank, en we kunnen ons voorstellen, hoe de houtbe werker uren over de narde beu kenplank gebogen zat om zijn fantasieën in het moeilijk te be werken materiaal uit te beelden. Meestal waren het folkloristische voorstellingen of een edelman met een sierlijke hazewindhond of een schone jonkvrouw met een valk op de gracieus gebogeri arm. Nog met andere factoren d&n met tra ditie en overlevering had de hout snijder rekening te gouden: vorm moest namelijk precies 5Yi ons van het door de; speculaas kruiden bruin geworden deeg kun nen bevatten en votor kleinere poppen de helft daarvan. Het deeg bakt in de oven een ,half ons in en zo kan er een eindproduct van precies een pond ontstaan. De Bakker stopt dan elk hoekje en gaatje van de vormplank vol met deeg, waarbij natuurlijk ook een flinke hoeveelheid deeg boven op de plank komt te liggen. Om nu de achterkant van de specu laaspop mooi vlak te krijgen, neemt de bakker een mes en snijdt met een flinke snede vlak langs de oppervlakte van de vormplank het overtollige weg. Het behoeft niet te worden ge zegd, dat hiervoor routine nodig is, want elke bakker met beroeps trots zou het als een schande be- -chouwen, indien hij in het hout -need en ook maar een splintertje van de plank afschrapte. De vorm wordt daiyop de bak plaat omgekeerd en bij drie stuks tegelijk gaan de vrijers en vrij sters de oven in. Als de specu- 1aasnoopen smakelijk bruin en heerlijk bros gewordAi zijn, ko men zij weer tevoorschijn. De fi nuren zijn nu minder fantastisch, de jonkvrouw heeft haar gratie volle slankheid verloren en de *de!man kijkt ietwat stompzinnig... CROSS COUNTRY. A.s. Zondagmiddag om 2.15 uur wordt in de Hei, omgeving de Achterste Hoeve, wederom een cross country gereden onder leiding van de heer S. Vermeulen, van de manege Border King. NIEUWE FUILLETON. In het no. van a-s. Dinsdag begint onze prachtige, nieuwe feuilleton: „Wie was zij toch?" Gunstige voorwaarden aan wezig voor krachtige ontwikkeling. Ook door toeristen gezochte plaats. Wij ontlenen aan „Oost- Brabant" de volgende repor tage over Waalwijk Vanuit Den Bosch brengt ons de bus via Vlijmen, Nieuwkuijk en Drunen, waar overal hard gewerkt wordt, aan 't herstel van de oorlogs schade, naar 't centrum van de Langstraat: Waalwijk. Ook hier houden enkele gapingen in de bebouwing de oorlogs herinneringen levendig. Toch kan men zien dat deze hoofd plaats van de Langstraat er, in vergelijking met de om geving, nog goed is afgeko men. In Waalwijk aangekomen worden we binnengelaten in de burgemeesterskamer ten raadhuize, waar de burge meester, Mr. R. J. J. Lam- booy, ons iets zal vertellen over zijn bloeiende gemeente. Historie. Waalwijk, Nov. Veel hoeven we Mr. Lambooy niet te vragen om hem aan 't pra ten te krijgen. Enthousiast als hij is, begint hij al meteen over Waalwij k's interessante verleden. „Men neemt aan, dat Waalwijk in de middel eeuwen is gesticht. Vast staat, dat het een welvarende gemeente was, toen het in 1303 stadsrechten kreeg van Hertog Jan van Brabant. In de hierna volgende eeuwen heeft Waalwij k's ontwikke ling ongeveer stilgelegen. Na dat het eerst compleet werd platgebrand door de Hollan ders onder Nicolaas van Put ten, werd het in 1421 opnieuw verwoest door de St. Elisa- bethsvloed. Begin 16e eeuw echter be gon Waalwijk betekenis te krijgen als marktplaats voor koren, paarden en rundvee. Deze markt was lange tijd op één na de belangrijkste van de pro vincie. Pas in de 19e eeuw werd het minder, ten gevolge van het aanleggen van spoor- en tramwegen en de daarmee gepaard gaande yerkeers'verbetering. Intussen echter had de nij verheid haar intrede gedaan en ontstond de leer- en schoenindustrie. Tijdens de opkomst hiervan kwam een nieuwe ramp Waalwijk tref fen, n.l. een geweldige brand, die in 1824 het gehele Ooste lijke gedeelte van de gemeen te in de as legde. Tekenend voor de welvaart was, dat Waalwijk zich van deze ramp vrij snel herstelde. De indu strie bleef zich gunstig ont wikkelen, maar nam voor 't eerst een hoger vlucht na de Frans-Duitse oorlog van 1870 —1871. In 1877 kwam de eerste stoomlederfabriek en in 1896 de eerste schoenfabriek!" „En hoe staat de schoen en leer-industrie er momen teel voor?" vragen wij, en we zien terluiks naar onze niet- meer-nieuwe kistjes. „Deze nijverheidstak is nog steeds de voornaamste hier'in Waalwijk. Vandaar dat wel eens terecht wordt geklaagd over de eenzijdigheid der Waalwijkse industrie. Toch is hier nu een gunstige veran dering in aan te wijzen. Nieu we industrieën doen hun in trede, zoals de meubelindu- strie. Opmerkelijk is ook 't groot aantal nieuw-opgerichte le- derwarenfabrieken". „Is door deze „Industrie- aanwas" geen schaarste aan arbeidskrachten ontstaan?" ,;Dit probleem lost men in het algemeen wel op door aanvoer van personeel uit omliggende plaatsen. In dit opzicht is Waalwijk wel zeer gunstig gelegen; het vormt een middelpunt van dichtbe volkt, landelijk gebied, waar onmogelijk alle land- en tuin bouwers een bestaan kunnen vinden. Het aantal arbeiders van buiten neemt dan ook toe in verhouding tot de groei van de industrie. Veel arbei ders van buitenaf stellen po gingen in het werk om zich hier te vestigen en het is deze aangelegenheid die zich lang zamerhand tot een probleem is gaan ontwikkelen, n.l. het huisvestingsprobleem! Geluk kig kon dit vraagstuk al flink worden aangepakt; voor het einde van dit jaar zullen 145 permanente arbeiderswonin gen en 36 noodwoningen in gebruik zijn genomen. Van zelfsprekend brengt deze massale nieuwbouw weer nevenkwesties met zich mee, zoals herziening van het uit breidingsplan en doelmatige indeling van d,e woonwijken. Een afzónderlijk probleem vormt ook het scheppen van gelegenheden tot ontspanning als sport- en speelterreinen enz. Zo heeft de gemeente pas gronden aangekocht voor de oprichting van een modern zwembad. Ook het verkeers- vraagstuk vraagt sterk de aandacht. Er is b.v. een plan in voorbereiding om de Gro testraat (de hoofdstraat van Waalwijk) zoveel mogelijk te ontlasten van het doorgaand snelverkeer. Het is n.l. de bedoeling dit verkeer te leiden via de spoorweg-Parallelwegen, wel ke door verbreding en uit bouw daartoe geschikt zullen worden gemaakt. Verder bestaan al uitge werkte plannen voor een nieuwe riolering met inbegrip van gelegenheid tQt zuivering van fabriekswater. Al deze plannen vragen voortdurende activiteit van het gemeente bestuur". Onderwijs. „Is Waalwijk ook op''t ge bied van onderwijs berekend voor verdere groei als indu striële gemeente?" „Ik geloof dat Waalwijk met onderwij s-inrichtingen wel een bijzonder goed figuur slaat. Het telt een H.B.S. voor jongens, 'n Middelbare Meis jesschool, twee U.L.O.-schor ïen, een Huishoud- en Indu strieschool, een Ambachts school, een B.L.O.-school, een Middelbare Handelsavond cursus en enige andere avond cursussen. Dat Waalwijk te recht in het poststempel ver meldt: centrum der schoen industrie, kan tenslotte wor den afgeleid uit de hier gé- vestigde Rijksvakschool voor de Schoen- en Lederindustrie. Inrichtingen, waaruit de po sitie van Waalwijk als streek- centrum kan worden afgeleid, „HET HEERLIJK AVON )JE IS GEKOMEN hebben hier vanouds bestaan, b.v. de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Langstraat, de Inspectie der Directe Eelastingen, de Vlees keuringsdienst, de Districts- schoolartsendienst, de Inspec tie van het Lager Onderwijs enz. Toerisme. „Zelfs op toeristisch gebied trekt deze gemeente meer en meer belangstelling!" zegt burgemeester Lambooy. „De uitzonderlijke ligging van Waalwijk op de grens van het lage poldergebied en de hoge zandgronden brengt met zich mede, dat deze omgeving een dorado betekent voor natuur liefhebbers, vacantiegangers. botanici enz. Zowel de bos-, heide en zandverstuivingscomplexen in 't Zuiden (Roestelberg, Voor ste en Achterste Hoeven, Loonse en'Drunense Duinen) als de waterrijke streek in 't Noorden (Langstraatse pol ders, Elshoutse wielen, Berg se Maas, met gelegenheid tot watersportbeoef eningtrek ken steeds meer vreemdelin gen. Goede hotels en pensions bieden de nodige accomodatie en de verkeersverbindingen met Den Bosch en Tilburg zijn weer zodanig, dat beide steden ieder half uur vanuit Waalwijk bereikbaar zijn". Na dit aangename en inte ressante onderhoud nemen wij afscheid van burgemees ter Lambooy, met de beste wensen voor de groei en bloei van zijn vooruitstrevende en schone gemeente. Met grote vreugde en dankbaar heid aan God geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje Bij het H. Doopsel ontving zij de namen van Maria Antonia Catharina. W.BROK A. BROK-PELDERS Drunen, 30 November 1947. Badhuisstraat 22. Hiermede betuigen wij onze op rechte dank aan de firma MOONEN, familie en buuitbewoners, voor de mooie cadeaux en bloemen, ont vangen bij ons Zilveren Huwelijks feest, ook bijzonder aan de Muziek Band „Marijke" onder leiding van de Heer VERDUIN, Dongensche- siraat 137, voor de ons bezorgde aangename feeststemming. Berkdijkschestraat 61, KAAI SHEUVEL. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van WAALWIJK maken bekend, dat JACOBUS J. VAN ENGE LEN, consumptieijsbereider, wo nende te Waalwijk, Stationsstraat 89, bij vonnis van de Kanton rechter te 's-Hertogenbosch van 16 September 1947 is veroordeeld tot 300.boete subs. 100 dagen hechtenis, wegens verkoop van consumptieijs met te hoog kiem- cijfer. Waalwijk, 3 December 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. R. J. J. LAMBOOIJ. De Secretaris, J. VAN MIERLO. OFFICIËLE PUBLICATIE. 2 December. De Directeur van de Distributiekring 251 Waal wijk maakt bekend; UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. In de week van 8 tot en met 13 December 1947 geschiedt de; uitreiking van nieuwe bonkaarten in de kring als volgt: Maandag 8 December, LOONOPZAND, normaalverbruikers alle letters. Dinsdag 9 December, WASPIK, normaalverbruikers alle letters. Woensdag 10 December, DRUNEN, normaalverbruikers alle letters. Donderdag 11 December, SPRANG-CAPELLE (gebouw Christelijke Belangen), normaalverbruikers, alle letters. Vrijdag 12 December, VLIJMEN, normaalverbruikers A t.m. R. Zaterdag 13 December, VLIJMEN, normaalverbruikers S t.m. Z. Voor bijzonderheden raadplege men de eerste over deze uitrei king verschenen publicatie in dit blad. GEEFT U OP ALS LID. De TR.K. E. H. B. O. ver. „Damiaan" begint 9 DEC. a.s. 'n nieuwe cursus voor het behalen van 't E. H. B. O.-diploma. Jongens en meisjes boven de 17 jaar -kunnen zich hiervoor opgeven bij een van de volgende adressen EERW. BR. WILFRIDU8, Hoofdstr. 244. Den Heer A. POOTF.RS, Hoofdstr. 219. Den Heer C. PENNING**, Gasthuisstr. 81. Mej A. v. OTU.IK, Scboo'straat 13. MF|. ZR VAN RF.FRS, Gasthuisstr 148a.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 5