WIE WAS ZIJ TOCH? NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMG FEUILLETON VING :jk. n. DOORLUCHTIGE SPUITGASTEN. Terry Berry in: DE WITTE ELAND. DANKBETUIGING. EEN HUISNAAISTER WERKSTER ZIT-SLAAPKAMER MET PENSION EEN FLINKE BOERDERIJ „Hm, ja... dat brood houd ik apart, ik heb iedere dag een ke tel vol. Daar kook ik pap van voor mijn varkens". „Clandestien spek?" vraag ik schalks. „Neen, dat waag ik maar niet, ik heb er netjes de formulieren voor ingevuld, hoor". „Hebt u gelezen van die hon derdduizend koeien? En dat de slachterijen worden overstroomd omdat de boeren hun vee niet meer aan de kost konden helpen. Daar valt wel wat aan te doen. Schillen lusten ze graag. Ik kom driemaal per week langs de hui zen. D'r zijn gelukkig al heel wat mensen, die medewerken. Sommi ge klanten zetten het mandje al klaar in het portaal. Ik haal het weg. Ze behoeven niet thuis te blijven, want ik heb een loper. Da's makkelijk, vindt u niet?" „Al lang in het vak?" „Oh ja en in de oorlog gingen we ook gewoon door. Tweemaal per week, maar toen ging je uit sluitend met bietenschillen huis toe, aardappelschillen, hm..., d'r gingen er toen heel weinig ver loren... Die lustten „we" zelf wel, hè." Inderdaad, maar die ellende zijn we gelukkig kwijt: aardappelschil lendiners zijn God zij dank uit den boze. Een kop koffie met een flin ke scheut melk en nu en dan een gezellige pudding bij de maaltijd, genieten echter de voorkeur bij de meestverwende smulpaap en dus: Gedenkt de op schillen verzotte runderen. Schoenwinkeliers Protesteren. Cijfermateriaal ter tafel. De Federatie van Schoen- winkeliersbonden in Neder land organiseerde Dinsdag middag in „Krasnapolsky" in Amsterdam een grote verga dering, die al spoedig de vorm van een protestverga dering aannam, toen vele sprekers zich in felle bewoor dingen keerden tegen de ver laging van de winstmarge voor de detailhandel in schoe nen. Naar de heer C. de Jong, voorzitter van de R.K. Bond van Schoenwinkeliers, uiteen zette, betekent deze op 1 Dec. ingevoerde verlaging van 30 procent tot 22 pCt. (na aftrek van loonbelasting zelfs tot 18 procent) niet meer of minder dan een catastrophe. De heer A. Strating, voor zitter van de Christelijke Bond, uitte zich in gelijke geest, maar keerde zich tevens tegen het economisch beleid van de regering in het alge meen, zeggende dat de verre gaande overheidsbemoeiing hem herinnerde aan de be zettingstijd. Dr. G. v. d. Burg, secretaris van de Vakgroep Detailhandel Schoenen, liet een enigszins ander geluid horen, toen hij opmerkte, dat van overheidswege meerma len getracht was -verhelde rende cijfers van de verschil lende schoenwinkeliers-orga nisaties los te krijgen, maar dat deze nooit gekomen wa ren. Spr. meende nochtans dat de overheid wel degelijk bereid was met alle omstan digheden rekening te houden, mits zij over voldoende cijfer materiaal beschikken kon. Naar de heer de Jong nog meedeelde, is het niet uitge sloten dat de diverse winke liers opzettelijk geen cijfers verstrekt hebben uit antipa thie tegen het instituut van de Vakgroep. Na veel uiteenzettingen, discussies en redevoeringen was het positief resultaat van deze vrij onstuimige bijeen komst nochtans, dat besloten werd het gevraagde cijferma teriaal alsnog ter beschikking te stellen, opdat een winst marge vastgesteld kan wor den, die redelijk is. ONDFIRF M***XTNGEN OP „RENVnXE" UITGESTELD. De onderhandelingen op 't in de Indische wateren lig gende A.merikaanse schip ..Renville", die Vrijdag zou den beginnen, zijn enige da gen uitgesteld. Dit omdat het vliegtuig dat een speciale ra dio-verbinding tussen 't schip en Djokja zou tot stand bren gen wegens slechte weers omstandigheden niet kon od- stijgen. Op zijn vroegst zou men nu Maandag gaan con fereren. Zer»r terecht gaat men n.l. van Nederlandse ziide uit van het standpunt, dat eerst de order staakt het vuren, naar behoren moet worden uitge voerd en dat alle republikein se gevechts-activiteit moet zijn stopgezet, vooraleer men aan tafel gaat. praten over po litieke kwesties. Donderdag waren er maar weer eens 7 doden en 15 ge wonden en zo gaat de lange lijst maar door! IIF,T GAAT GOED BIJ DE K.L.M. In het jaarverslag over 1946 van de K.L.M. wordt mede gedeeld, dat dit het eerste, sinds de oprichting, is dat een batig saldo oplevert. De winst- en verliesrekening sluit met een winstsaldo van. 821.985. In het verslag lezen we nog de volgende interes sante cijfers: Dit gunstig resultaat, zo zegt het verslag, is verkregen door vergroting van de om zet. Teneinde een vergelijking tussen 1938 en 1946 te kun nen maken is het vervoer van passagiers, vracht en post op de geregelde lijnen in bei de jaren, uitgedrukt in tonki- lometers. Daarbij bleek, dat dit vervoer is toegenomen van 8.584.000 ton/km in 1938 tot 41.864.000 ton/km in 1946, terwijl de inkomsten uit dat vervoer stegen v. 10.132.000 in 1938 tot 66.649.000 in '46. De K.L.M. had op 31 Dec. 1946 75 toestellen, terwijl 32 toestellen in aanbouw of om bouw waren. Een beeld van het belang der verschillende geregelde lijnen biedt 't volgende over zicht der vervoerinkomsten in 1946: A'damBatavia-dienst 26.014.000, Noord-Atlanti sche dienst (van Mei 1946 af) 12.495.000, Zuid-Atlantisch dienst (van Augustus '46 af) 1.265.000, Zuid-Afrika- dienst (enkele voorbereiden de vluchten) 250.000, Euro pese lijnen 17.144.000, West- indische lijnen 7.862.000 binnenlandse lijnen (van Mei 1946 af) 1.619.000. De gemiddelde bezettings graad der vliegtuigen was 73.2%. De gemiddelde op brengst was 1.592 per ver voerde tonkilometeh. Het aan tal vervoerde passagiers be droeg 312.822, kg. overbagage 677.887, kg. goederen 2.180.887 en kg. post 1.065.654. STAND VAN DE WONINGBOUW. In Nederland zijn thans sinds Mei 1945 12.966 nood woningen en noodboerderiien verrezen. Gereed zijn nu 6.688 permanente woningen, terwijl er 33.717 in aanbouw zijn. Verder zijn 350 semi-perma- nente woningen klaar en 538 in aanbouw. Voor boerderijen zijn de aantallen 4 en 634. KORTE BERICHTEN. In 1878 telde Nederland 4.000.000 inwoners, die per trein 0.5 milliard reizigers kilometers aflegden of 125 km per inwoner. In 1938 bedroeg de bevolking 8.7 millioen en het aantal reizigerskilometers 3.1 milliard. Gemiddeld legde tQen een Nederlander onge veer 360 km. per jaar over de spoorweg af. In 1946 was het aantal reizigerskilometers ge stegen tot 5.6 milliard en het gemiddelde per inwoner tot 600 km. Sinds beleend werd dat de expresse ParijsAtrecht, 20 km. ten Zuiden van Parijs is ontspoord in volle vaart, en dat het aantal doden min stens 20 bedroeg, maar nog meer slachtoffers onder de verwrongen wagens zullen liggen, is de interesse van Pa rijs geheel omgezwaaid van 't arbeidsfront naar het sabota ge-front. Dat de stekingen verlopen, is een reeds aan vaard feit. Dat echter de sa boteurs zover gaan dat zij tal van mensenlevens op het spel zetten, is een nieuwe en veel ernstiger grief tegen de com munisten. Minister van Maarseveen heeft bij de behandeling van zijn begroting van Justitie in de Tweede Kamer meege deeld, dat de Tribunalen tot 1 Juni a.s. zullen blijven doorwerken. Oorspronkelijk was het de bedoeling de Tri bunalen per 1 Jan. a.s. op te heffen. Maar weinigen onder de ministers zullen zo weinig critiek ontmoeten als de mi nister van Justitie bij de be handeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Met enorme krachtsinspanning speelde hij het klaar, om in de weinige maanden, dat hij aan 't bewind was, de zaak der politieke delinquenten op een geruisloze manier uit de wereld te helpen, het recht in zijn oude vorm te 'herstellen, een nieuw Burgerlijk Wet boek te doen voorbereiden, een nieuwe wetgeving voor burgerlijke strafvordering tot stand te doen brengen, het ontslagrecht te doen regelen, het vermogensbeschikkings recht, het Kinderrecht, het Vennootschapsrecht en wie weet welke rechten nog meer te doen herzien en moderni seren. Volgens over het alge meen welingelichte kringen te Brussel, zal de regering-Spaak binnenkort een verklaring af leggen over de koningskwes tie, zo meldt Rei binet zou bereii nings eer en cor: te erkennen en mogelijkheid voor terugkeer kinderen naar B( ter. Het ka- zijn 's ko rtte houding daarmee de scheppen der konings- lgië. HET RESIDENTIE-TONEEL VOOR HET EERST TE WAALWIJK. De Kunstkring brengt dit jaar een bonte reeks van avonden in vlotte opeenvol ging. Nu de zaalmoeilijkheden grotendeels zijn overwonnen, word't het jaarprogramma met grote regelmaat en goe de afwisseling afgewerkt. Na de prachtige muziekavond van Willem Andriessen, waaraan alle muziekliefhebbers hun hart konden ophalen, komt. nu het toneel weer aan de beurt. De belangstelling voor toneel is enorm en de toneel avonden van de Kring, ge geven door de beste gezel schappen, zijn steeds hoogte punten van het winterseizoen. Zijn Comedia en 't Amster dams Toneelgezelschap -„kind in huis" gedurende de na oorlogse jaren, nu komt een ander gezelschap van dezelf de klasse, n.l. „Het Residen tie-toneel" zijn intreé maken met „Miranda" een stuk dat allerwege een prima pers. kreeg. Het is een paraphase op 't. gedicht van Goethe: „Der Fischer", een blijspel on eén ongewoon thema, vol wendingen van Peter Black- more in 'een sprankelende vertaling van Bets Ranucci Beekman, die ook de regie voert. Wie de regie van Bets Ranucci kent uit de vele stuk ken die onder haar leiding werden opgevoerd, zegt dit voldoende. De namen der spelers zijn wel zo bekend dat het niet nodig is in te gaan op hun prestaties. Lily Bouwmeester heeft de hoofdrol en wie deze speelster niet van het toneel kent, kent haar toch uit de film „Pygmalion" en „Vader tje Langbeen", waarin zij de hoofdrol, speelde.- Van de me despelers is Jack Gimberg 't meest, bekend, daar onlangs over zijn toneelleven een werk verscheen. De aankleding van het to neel is ontworpen door de be- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. HOOFDSTUK I. Het schone landgoed Schor- ne kwam op een Juli-ochtend in de vroege zonneschijn misschien op z'n voordeligst uit. Het lag in het graafschap Devon en bezat eenzeer po pulaire eigenaar, een onge trouwde, „jonge" man kan men haast niet zeggen want hij was niet jong meer. Hij zal zowat om de vijftig zijn geweest en de luidjes van Yule Ketton, zo heette het plaatsje, waar het kasteel lag, hadden het zich al lang uit gezet dat ze ooit nog een La dy Southmoor te Schorne zouden begroeten. Er werd wel verteld dat zijn Lordschap ééns liefde had opgevat voor een mooi, goudblond metis je met don kere ogen, die gezelschaps dame was geweest bij zijn zuster, nog in de tijd van de oude olrd en dat er een ge weldige verdeeldheid was ontstaan tussen vader en zoon, omdat hij haar niet trouwen mocht. En toch, hoe schoon het slot ook was met zijn prach tig terras, zijn schitterende bloemperken en zijn indruk wekkend, oud geboomte, het zag er zo verlaten uit! Een uur geleden was er enige beweging gekomen in die stilte: er was een rijtuig voorgereden; een valies was op d.e bank gezet en zijn Lordschap was langs de Ro de Klipweg naar het nabu rige marktplaatsje gereden, vanwaar de trein naar Lon den kon genomen worden: Een brief met zware rouw rand had zijn Lordschap weg geroepen. Een uur of drie later .ver scheen er een gedaante, die met gebogen hoofd en op de rug gevouwen handen voort schreed en die een hoogst ei genaardige indruk maakte, omdat zijn aristocratisch ge laat in het geheel niet in overeenstemming was met zijn ultra-eenvoudige kleding. Steeds bleef hij in die zelfde houding voortlopen tot hij bij de portierswoning kwam, die vlak aan het begin van de grote oprijlaan stond. De vrouw van de concierge, die met een molig kindje op de arm en een ander aan haar rokken hangend, in de open deur stond, vroeg beleefd: Zoekt mijnheer iemand? NeenDat is te zeg gen: is je man thuis? Op het ogenblik niet, maar hij komt zo dadelijk. Kan ik soms de boodschap overbrengen, Sir? Neenof misschien ook wél.Ik ben de nieu we opzichter op Southmoor, ziet u, en ik zou graag dicht bij mijn werk wonen. Weet u ook soms waar ze hier vlak bij iemahd in huis zouden willen nemen? Ik ben niet lastig. Als het er maar zinde lijk is. Ja. ziet u.degen? die hier vóór u was, Tom Ronney heette hij, die woonde in die vochtige schuur, daar aan de andere kant van het Park? Dat weet ik wel! Maar dat is mij te ver. Ik ben er wel gaan kijken, maar ik heb tegen de hoofdopzich ter, Bulteel, heet hij niet zo? gezegd, dat het mij daar niet bevallen zou. Nu. hoe is het? Weet u soms niets? Hier is mijn man, kon digde het vrouwtje aan. De opzichter vertelde nu weer wat hij zocht en de man keek hem aan met een zeer geleerd gezicht, maar sprak geen woord, zodat de opzich ter enigszins ongeduldig riep: U schijnt m. ij dus geen aanwijzingen te kunnen ge ven! Nu, het spijt mij dat ik ik u lastig gevallen heb. Dan zal ik wel verderop kijken. Goede dag, saam! Hij keerde zich om en na dat de vrouw de man iets in het oor gefluisterd had, liet die een uitroep horen die de opzichter aanleiding gaf te vragen: Nu, wat is er? Ik dacht juist, dat wij toch misschien iets voor u zouden weten: Boer Garland zou wel iemand in huis wil len nemen. Hij zei tenminste laatst dat hij voor de zomer althans iemand- in de kost zou willen hebben. Waar woont hij? Hier ver af? In het geheel niet, Sir. Het is de eerste hoeve waar u aankomt. Ze ligt een eindje van de weg af met drie gro te bomen vóór het hek. O, luist! Dan heb ik ze gezien. Het is een wit huis met een rood dak en het. ligt zowat op een heuveltje? „De Berg" heet het dan ook. Het is het mooiste huis op „Schórne" zelf na. Hoort het dus ook aan Lord. Southmoor? vroeg de nieuwe opzichter belangstel lend. Ja, zeker. Bijna heel Yu le Ketton behoort aan hem. Boer Garland is pachter ge weest bij zijn Lordschap, sinds ze beiden jong waren. Vandaar dat hij altijd bijzon- de rin de gunst bij hem staat. Ik heb ze dikwijls samen ge zien Maar de kamers die er dan te krijgen zijn? viel de opzichter hem in de rede. Daar weet ik niets van, Sir, viel de vrouw nu weer in. Maar er is niemand an ders in Yule Ketton die wat. verhuurt en het zal er u wel bevallen. Ze zullen er zeker niet duur mee zijn, voegde ze er op vertrouwelijke toon bij. Nu, dat hoop ik tenmin ste niet, antwoordde hij. Ik ga er maar dadelijk heen, dat weet ik wel. Misschien wilt u zo goed zijn er mij de kortste weg heen te wijzen? En nu nog even één vraag: is het er rustig? Er 'zijn toch geen schreeuwende kinderen, of zo? Neen Sir, er zijn in het geheel geen kinderen. Er is enkel een zoon, Mr. Tom. van nog geen vier en twintig en Goudklok. Met verrastte uitdrukking op het gelaat had de opzich ter bijna nog een vraag ge daan, maar de vrouw had zich al in haar keuken terugge trokken en de man deed het hek voor hem open. Nu gaat u maar recht toe, recht-aan, tot u die kromming in de weg vindt. Het kan niet missen, of u ziet „De Berg" liggen. En ik hoop dat u er slagen zult, Sir! Dank u zeer. En mag ik u nu vragen hoe uw naam is? Zeker. John Penruddock heet ik. Dan komt u zeker uit Cornwallis, niet waar? Ik ben nooit van mijn leven uit het graafschap De von geweest, Sir. En hoe heet mijnheer, als ik 't vragen mag? klonk het nu van de portier. Hè? viel de ander uit, en een gloeiend rood overtoog zijn gelaat. Mijn naam? Waarom wilde je die weten? De toon van zijn stem klonk zelfs dreigend. Maar toen hij de uitdrukking van bevreem ding waarnam op 't goedig, blozend gezicht, scheen hij zijn zelfbeheersing te herwin nen en zei langzaam: Mijn naam? O, ja, het is heel na tuurlijk dat je daar naar vraagt. Nu, ik heet Gilbert Haydon. (Wordt vervolgd). kende schrijfster res Rie Lamer, hoge eisen voldoet, Bedriegen de niet, dan belooft avond er weer e van bijzonder k wil zeggen: een huis. Elders in dit aankondiging v, inlichtingen vers zidat voortekenen deze toneel- te worden rakter, dat uitverkocht b: ii AARDIG INI' Wij hebben in 17 November eei sche St. Nicolaa: nomen; die o.i. den was. De leerlingen trusschool dacht baar evenzo ove maar kwamen o; ze idee deze te „kleurplaat" en ces. Ze hebben e< tal kleurplaten i hun klas-broedei Redemptus was lijk ons een aant toe te zenden, ons no. van humoristi- plaat opge- akrdig gevon- verrassing wij zijn. Wij hebben ooi en vooral de jeu; nieten, door de ze vitrine te eta! Een volgend we eens een we< ganiseren. der St. Pe il er blijk- niet alleen, 't lumineu- ^bruiken als et veel suc- groot aan geleverd bij en broeder zo vriende- 1 der besten iroor welke ir dankbaar BURGERLIJK WAAL IV Geboren: Gijsfoi M dv. P A van Drunen Maria A Klein-de Vrie mina M J A dv Eogaart-Koolen M dv. LAW lard Maria J Brouwers-v. d. Henricus J P M kelmans-Klijsen Zand. Huw.-aangiften Kloe 27 j. en J I j. beiden te Wa v. d. Gouw 26 j. Kloe 22 j., beicfc wijk. Gehuwd: Geen Overleden: Gefn. Ingekomen: F Snoek uit Aridiel A v. Berk'el uit An- cx uit Dru- uit Vriezen- 'tokkum uit A Simonis M de Jong A G Huijs- /en A. A g A A. L le-Hertog Oudenbosch del C C Mer nen B J Evers veen M v. Zaltbommel uit Waspik A uit Dreumel C mans uit Eindho M! Vos uit T.ilbui Govaerts uit Baa P A J Pulles uit A G M van Alliet uit Lei den H S ton Brink uit Eindhoven W van Son uit Vlijmen J Antonissen uit Nieuw-Ginneken J V/ H Hertogen uit Miastricht A J v. Heesch u t Tilburg M E J J v. Swplm uit Nij megen A Larps uit Loon- opzand JE llarmsen uit Oss M J H Smits uit Culemborg. en tekena- het aan id komt een or die alle :haft. IATIEF. het publiek 1 er van la- lesten in on er en. beloven Istrijd te or- P STAND erdina H A H^lvoirt-var, J W dv. W Wilhel- M G v. d. - Mignonne Uombers-Bij- H dv. H M Hoven •v. J C Bre- te Loon op L C de Mangels 26 al wijk F J en J J M de ;n te Waal- Vertrokken: naaf Eenrum G: Timmermans n; dam. DE BIESBOSCH- WERKI Wat betreft d< H J- Gouda AC ar Rotter- Biesbosch- werken, staan Gcd. Staten in contact met de Rijkswater staat. De z.g. Cbmmissie-de Vries voert daardver bespre kingen. In dit verband moet men denken aan een kosten- cijfer in de orde van grootte van 45 millioen. luw geschat zal van de provincie een bij drage hierin van 10 millioen worden gevraagd! ELSHOUT. Bezoek St. Nicolaas aan de Buurtvereniging Wolfshoek. St. Nicolaas heeft ook dit jaar de kinderen van onze buurtvereniging niet verge ten. Zaterdagmiddag ca. 2 uur arriveerde Hij per auto aan het Veilinggebouw, alwaar HijN door het Bestuur, Kinder comité en niet minder dan 150 kinderen met spanning werd verwacht. De vice-voorzitter sprak 'n welkomstwoord, waarna men naar de feestzaal trok om de H. Man in de gelegenheid te stellen de kinderen zijn ga ven aan te bieden. Voor ie dereen had Hij speelgoed en lekkernijen in ruime mate meegebracht. Natuurlijk moesten er ook weer enkelen' op het matje komen, fyat soms een goed keuring, soms een berisping met een huilpartij tot gevolg had. De kinderen hadden mooie liedjes ingestudeerd en St. Nicolaas en zijn knecht waren hiermede zeer ingeno men, want telkens volgde een royale strooipartij. Er was veel belangstelling van de zij de der ouders en de leden van de vereniging. Nadat Hij rqim twee uur in ons midden was geweest, sprak St. Nico laas er zijn voldoening over uit dat Hij hier zo keurig ontvangen was en dankte het Kinder-comité, dat Zijn op drachten zo stipt had uitge voerd. Hij verzekerde 't vol gend jaar terug te komen. Nadat cle kinderen nog het buurtlied hadden gezongen, dankte de vice-voorz. St. Ni colaas en zijn knecht voor hun bezoek en ruime tracta- tie's. Ook het Kinder-comité en verder iedereen die aan 't welslagen van deze middag hadden, medegewerkt, moes ten een hartelijk dankwoord in ontvangst nemen. Daarna vertrokken St. Nicolaas en zijn knecht, alsook vele ge lukkige kinderen en kon de buurtvereniging weer terug zien op een mooie middag. Jaarvergadering 19461947 der Buurtvereniging" „Wolfshoek". De buurtvereniging Wolfs hoek hield een algemene le den-jaarvergadering in de zaal van het Veilinggebouw. De vice-voorzitter de heer P. Klerks, opende deze ver gadering met de christelijke groet en sprak een welkomst woord. Hij constateerde dat de vereniging weer een suc cesvol jaar achter de rug heeft, waarbij hij ó.a. noem de de grote loterij welk een zo succesvol verloop heeft ge had. Zo ook het bezoek van de Zeereerw. Heer Henri de Gi'eve met zijn opvoering van „Het Vierde Beest", welk een record aantal van 2000 be zoekers opleverde. Verder wees hij op de vele gezellige feestavonden welke werden gevierd met dans, muziek en zang. Ook op het gebied van toneel was een goede voor uitgang, wat bij onze laatste opvoering van „Grootvaders Klok" duidelijk is gebleken. Plij deed de toezegging dat binnenkort het damestoneel op de planken zou komen met „Maria's Macht te Lourdes". In één adem met het toneel wilde spreker het eigen or kestje noemen, dat, bij alle feestelijkheden steeds present, intussen is uitgebreid tot 12 werkende leden. Ook hier valt dus vooruitgang te con stateren, onder de bekwame leiding van de heer C. Boe iers. Het Kinder-comité en de zaalcommissie hebben dit jaar veel nuttig en prachtig werk geleverd. Zijn rede eindigende, kwam spreker tot de conclusie, dat de goede geest en saamhorig heid en samenwerking in het afgelopen jaar geconsolideerd was. Hij hoopte ook voor het nieuwe verenigingsjaar tevens nog veel goeds te kun nen bereiken in het belang van de ontwikkeling en pret tige samenleving der bewo ners van deze buurt. De secr.-penningm. gaf zijn finantiëel verslag. Na een korte uiteenzetting over de voornaamste onkosten, wer den beide verslagen goedge keurd. De voorzitter dankte deze functionaris voor zijn keurige verslagen en zijn goed beheer, terwijl hij nog een nabeschouwing gaf van de stand van de kas. Er was geen reden tot pessimisme, j maar er moest naarstig ge- I zocht worden naar middelen i om de kas te versterken. 1 Namens de kascommissie j kon mededeling worden ge- daan dat zij boeken en be scheiden hadden gecontro leerd en .dat deze bescheiden in orde waren bevonden. Aan de orde was de regle mentaire aftreding wan het bestuur. De vice-voorzitter en het oudste vrouwelijk be stuurslid waren aan de beurt van aftreden, maar werden wedero'm door het bestuur' candidaat gesteld. Niéuwe candidaten hadden zich niet gemeld, zodat bij de volgen de stemming beiden werden herkozen. Het volgende punt van de agenda was: bestuursuitbrei- ding met twee mannelijke leden. De voorzitter gaf een uiteenzetting waarom deze uitbreiding voor het bestuur nodig geoordeeld werd. Enke le leden waren het met deze uitbreiding niet eens en aan gezien hier een onverkwik kelijke discussie dreigde te volgen, werd dit punt naai de volgende vergadering ver schoven. Nu kwam de grote slag, 't aankopen van een nieuwe piano en een saxofoon. De kas-positie liet niet toe dat deze beide instrumenten wer den aangekocht, maar de voorzitter kon.de blijde me dedeling doen dat een saxo foon door een lid der vereni ging was aangekocht en dat de vereniging hiervan gratis gebruik kon maken. De piano-kwestie kon mo menteel niet worden opge lost en werd daarom naar een volgende vergadering ver wezen. Betreffende de actie Kerst pakketten kon de voorzitter de mededeling doen, dat evenals vorig jaar voor onze jongens uit de buurt die in Indië zijn, alsook yoor de zie ken in de Ziekenhuizen en sanatoria, ook dit jaar Kerst pakketten zouden verzonden worden. Een grote actie ten bate van Kath. Thuisfront van Drunen en Elshout kon geen doorgang vinden. Verkenners. De heren H. Peters en H. Brok, leiders van het jeugd werk in onze parochie, heb ben met goed gevolg de „In- leidingscursus voor het spel van verkennen" die te Vught werd gegeven, meegemaakt. LOON OP ZAND. Thuiskomst uit de Missie. Op Dinsdag 2 December j.l. is Fathër H. v. d. Steen uit de Missie van de Gongregatie van de Paters van Mill-Hill, Oeganda, Zuid-Afrika, terug- 1 gekeerd, na 10 jaren Missie- arbeid. Met bloemen, namens de buurtbewoners van de Buurt vereniging „Bergstraat-Kerk- straat-Klokkenlaan", is onze missionaris ontvangen, na een voorspoedige reis. Hij kwam 10 dagen vroeger in zijn ge boorte-plaats aan, dan hij aanvankelijk had gedacht. Wij wensen hem een ge noeglijke vacantie te midden van zijn familie-leden en plaatsgenoten. In Memóriam H. van Abeelen. Na een 2-jarige arbeid als instructeur der Kon. Erkende Harmonie Sophia's Vereniging werd vorige week Woensdag alhier het droevige bericht ontvangen, dat de heer H. v. Abeelen uit Tilburg in het St. Elisabeth-ziekenhuis na een kortstondige ziekte is overleden. De heer H. van Abeelen nam in het jaar 1945 vol energie, na het overlijden van zijn vader de heer P. v. Abeelen, de dirigeerstok ter hand en wist deze harmonie in de goede banen te leiden, terwijl hij het genoegen mocht smaken in de zomer van dit jaar met het beroem de corps in de Vaandel-afd. op het muziekconcours te Bladel de eerste prijs te be halen, waarmede het corps zijn eerste federatie-wimpel verwierf; zijn overleden va der wist destijds beslag te leggen op de Wisselbeker der Ned. Federatie. Hij ruste in vrede. Door Phil Shackleton, Ottawa. In Canada vallen brand weerlieden uit de lucht; ultramoderne bosbranden- bestrijding in Saskatche wan wouden. De bosbrand werd gerappor teerd ten Noorden van het Prince Albert National Park in het dicht begroeide Noorden van de Cana dese provincie Saskatchewan. Daar het geen grote brand was, had hij waarschijnlijk snel kunnen worden gebluscht, als de brand weer tijdig het terrein van de brand had kunnen bereiken. Maar door boschachtig gebied komt men nu eenmaal slechts langzaam voorwaarts en toen zij tenslotte met hun uitrusting de enige hon derden mijlen hgdden afgelegd, ,had het vuur reeds voor vele dui zenden dollars schade aangericht. Heden ten dage kan een geval als het bovenstaande zich niet meer zo gemakkelijk voordoen. Wanneer tegenwoordig een brand wordt gemeld in een ontoeganke lijk gebied, stijgt van Prince Al- bert een rijksvliegtuig op, met als passagiers acht getrainde brand weerlieden. Zij zijn boven de aan geduide plaats voordat het vuur kans heeft gehad zich uit te brei den en dalen per parachute met hun uitrustingstukken naast het brandende bosperceel. Of zij blus sen het vuur of zij voorkomen uit breiding tot over land assistentie, van hun collega's arriveert. Perfecte uitrusting. Een „Brandpakket" voor twee man, dat 35 kilogram weegt, be vat een twee meter lange zaag, twee spaden, rantsoenen voor 15 maaltijden, twee slaapzakken, op vouwbare wateremmers, een map met stafkaarten, landmetersuitrus ting, bijl, zoeklichten, radio zend en ontvangsttoestel, „snoeizaag", zouttabletten en muskietenolie. De- Die nacht sliepen Terry en Berry in de schuur van Oom Bear op het stro. 's Avonds hoorden zij een getrappel als of er iemand binnenkwam, maar zij waren te moe om wakker te worden en sliepen dus door. Tegen de morgen schrok Berry wakker. „Ai", riep hij. „Wat is er?" vroeg Terry, die nog half sliep. „Kijk eens wat een vreem de planten daar bewegen!" zei Berry en kroop wat dich ter naar zijn broertje toe. „Afwachten wat ze doen", zei Terry. De planten kwa men steeds hogèr boven het stro van de vliering uit en werden gevolgd door eeh ge weldige kop. De beren kro pen snel naar achteren in het hooi. De kop snuffelde echter zo allervriendelijkst dat ze spofdig begrepen dat er geen gevaar dreigde. De witte eland, die Wolk heette omdat hij zo groot was en wit, bleek even verbaasd als de beren. ze „brandpakketten" worden af zonderlijk uit het vliegtuig neerge laten. Elke brandweerman heeft nog bij zich: kapmes, EHBO- trommel, twee lichtkogels om de piloot zijn behouden landing te seinen en een 30 meter lange red- lijn Voor het geval hij in boomtak ken blijft hangen en vandaar zich zelf omlaag moet vieren. Hebben de drijvers slaans. En de drijvers zijn aangebracht, opdat de machi ne ook op talloze meren van N.- Saskatchewan kan landen. Op de glijbaan. Wanneer thans telefonisch, te legrafisch of radiografisch een bosbrand wordt gerapporteerd, trekken de „doorluchtige spuitgas ten" hun witte gemoltonneerde uniformen, stalen gezichtsbèscher- mers en valhelmen aan, die hen tegen al te fors en pijnlijk neerko men moeten beschermen. De „springmeester" dirigeert de piloot van het Norseman-vliegtuig naar de brand en laat een kleine parachute los om richting en snel heid van de wind te bepalen. Heeft het vliegtuig na enig cir kelen de juiste positie, dan volgt het bevel tot springen. Ach^ witte gestalten suizen naar buiten door een stortgoot, die ter zijde van "het vliegtuig voor de deur is aangebracht om te voor komen, dat de mannen direct na het verlaten van het toestel tegen de parachuterende brandweerlie den de begane grond bereikt, dan verzamelen zij zich, zoeken de na hen uitgeworpen „brandpakketten" bijeen, nemen de bosbrand op en stellen een plan de campagne op om hem te bestrijden. Slechts jongemannen met een ijzersterke body komen in aan merking voor de opleiding, die anderhalve maand duurt men werkt snel in Canada. Zij moeten tussen 22 en 32 jaar oud zijn, een „stabiel" temperament" hebben en met hun gewicht onder de 155 pond blijven. Onderricht in de be ginselen van EHBO, in parachute- pakken en in de theorie van het parachuteren gaat aan het feite lijk springen vooraf. Iedere cur sist moet voor het „eindexamen" zeven sprongen hebben gemaakt. Met deze training van „rook- springers" heeft de moderne brandbestrijding de wouden van Saskatchewan bereikt. De rege ringen van de provincies British Columbia en Ontario tonen grote belangstelling voor dit nieuwste experiment en het zal wel niet lang duren, of ook daar gaan vlie gende brandweermannen opereren. De pas ingevoerde methode be hoedt enorme houtvoorraden voor vernieling. Niet langer kan het vuur er huishouden omdat het terrein over land onbereikbaar is. Want de brandweer van Sas katchewan is ultramodern en „doorluchtig" geworden. De Heer en Mevrouw KOLSTER—JUNGER geven met vreugde kennis van de geboorte van hun zoon MAARTEN die bij het H. Doopsel in de pa rochiekerk van St. Jan Baptist de namen ontving van Martinus, Henricus, Franciscus, X-verius. Waalwijk, 3 Dec. 1947. Grootestraat 331. Met grote vreugde en dankbaar heid geven wij kennis van de ge boorte van ons zoontje en broertje THEO dat bij het H. Doopsel de namen ontving van Theodorus Martinus. Th. Schapendonk J. Schapendonk-Klerx Dymphie Hetty Willy. Waalwijk, 4 December 1947. St. Antoniusstraat 122. Heden overleed tot onze diepe droefheid voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in de leeftijd van 66 jaar, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Be huwd- en Grootvader de Heer WILHELMUS LAMBERTUS VAN ROOMEN Echtgenoot van Mevrouw Jacoba Johanna Jansen, Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in Uwe ge- I beden aan. 's Hertogenbosch J. J. van Roomen- J ansen J. M. Overbeeke- van Roomen H. M. Overbeeke. Breda: H. A. Schijf van Roomen H. E. Schijf en kind Waalwijk: J. J. Mombers van Roomen P. H. Mombers en kinderen ZutphenL. H. Dykman- van Roomen J. B. Dykman en kinderen Batang-Sarangan Sumatra W. L. vari Roomen. 's Hertogenbosch, 3 Dec. 1947. v.d. weeghensingel 38. Namens het gehele personeel van het,Station Waalwijk, brengt onder getekende hartelijke dank aan de R.K: Handelsreizigers Vereeniging „St. Chrïstoffel" voor den genoeg lijken avond hun aangeboden in verband met de feestelijke opening voor den reizigersdienst der lijn Lage-Zwaluwe-'s Bosch op 5 Oct. j.l. DE STATIONSCHEF. GEVRAAGD: voor een dag in de 14 dagen. Brieven onder No. 2139 aan het Bureau van dit blad. SPOEDIG GEVRAAGD: VOOR HALVE DAGEN. Aanmelden dagelijks tussen 2-3 uur MEVR. DE ROY VAN ZUIDEWIJN Hoogevaart D 121 VRIJHOEVE-C APELLE. JONGEMAN R.K zoekt per 1 Januari a.s. in W a a I w ij k of naaste omgeving. Brieven onder No. 2140 Bureau van dit blad. TE KOOP AANGEBODEN: gelegen te Sprang-Capelle. Serieuze koopers gelieven te schrij ven onder No. 2141 aan het Bureau van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2