WIE WAS ZIJ TOCH? mum UIT WAALWIJK EN OMGEVING DE HEILIGE LAND-STICHTING. FEU I LLETON 3) :jü Uit de Provincie Een óud-Vlijmehaar aan hei woord over ons land. Terry Berry Sn: DE WITTE ELAND. NIWIN-PAKKETTEN VRIJ VAN INVOERRECHT. Tot dusverre waren voor pakketten, gezonden door de militairen in Indië naar hun familie of vrienden in Neder land, de normale invoerrech ten verschuldigd. Na overleg met het Ministerie van Finan ciën is de Nationale Inspan ning Welzij nsverzorging Indië (NIWIN) er in geslaagd voor deze pakjes vrijstelling van invoerrechten etc. te verkrij gen, waarbij echter moet worden voldaan aan verschil lende voorwaarden. Zo moet b.v. de aard der zendingen 't zonder meer aannemelijk doen zijn, dat de goederen uitsluitend met het oog op familie- of vriendschapsban den als geschenk zijn verzon den. Voorts moeten de goe deren rechtstreeks 'vanuit Ned. Indië, Suriname of Cu- ragao naar Nederland worden gestuurd. Het gewicht per voor één geadresseerde be stemde zending mag niet ho ger zijn dan 4 kg., de waarde van de inhoud niet meer dan 25.bedragen en het be drag, dat normaal aan invoer recht, invoerbelasting en/of accijns zou zijn verschuldigd, niet meer dan 10.zijn. Tenslotte moeten verzending en invoer geschieden onder auspiciën van de NIWIN. Voor gouden of zilveren voor werpen zal de heffing van waarborgbelasting en stem peling eveneens achterwege blijven. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze regeling in geen geval wordt toegepast op goederen, die op bestel ling worden toegezonden. In twijfelgevallen beslist de in specteur der invoerrechten en accijnzen. De zendingen mó gen uitsluitend langs de ha- S yens van Rotterdam en Am- j sterdam of via Schiphol wor den ingevoerd. KLESSEBES VOOR HET GERECHT. Na twee jaar internering is in Hilversum Ceesje Speen hof weer in 't licht der open baarheid getreden, maar te gen andere coulissen dan toen zij als juffrouw Klessebes voor de radio opereerde. Zij stond voor het Hilversumse Tribunaal terecht, waar zij in de president mr. Willem van Loon de tegenvoeter had van de voormalige Keuvel. Van juffrouw Klessebes was nog de intelligente buitenkant over. Zij sprak zo zacht en bedeesd, dat mr. van Loon haar verzoeken moest de stem wat uit te zetten. Wat zij zei was niets anders dan zelfbe schuldiging en verwerping van alle oorlogse dwalingen. Mr. van Loon, ruig, grijs en zwaar, trok met' de dagvaar ding in de hand, als een te leurgestelde vertoornde vader tegen de 38-jarige vrouw van leer! RIJKSVERKEERS- INSPECTEUR TE ARNHEM GEARRESTEERD. Naar wordt vernomen, is op last van de officier van Justitie te Arnhem overge gaan tot de arrestatie van de rijksinspecteur voor het ver keer voor de Provincie Gel derland te Arnhem J. v. E. De feiten, op grond waarvan dezè arrestatie plaats had, staan los van de zwendel- affaire bij de rijksverkeers inspectie te Arnhem, welke reeds gedurende een paar maanden in onderzoek is. Het betreft hier ^-een aantal ge pleegde kleine verduisterin gen. In verband met de hoge positie van de betrokkene,, werd zijn inbewaringstelling noodzakelijk geacht. UITGEBREIDE ZWARTE EIERENHANDEL ACHTER HAALD. Onder Leersum hielden C.C.D.-ambtenaren 'n vracht auto aan en namen 10.000 eie ren in beslag. Na een onder zoek werden bovendien nog 20.000 eieren verbeurd ver klaard, welke gedeeltelijk werden gevonden in het huis van de vervoerder. De chauf feur en diens zoon werden gearresteerd, alsmede nog 6 andere personen. Tegen de pluimvee-houders, die de eie ren hadden, geleverd, werd eveneens opgetreden. De grootste afnemer in deze clandestiene eierhandel, waar in de prijzen tot 32 ceht lie pen, bleek een handelaar in Den Haag te zijn. PAKKET MET DODELIJKE INHOUD. Alleen het feit dat zij wan trouwend stond tegenover een Sinterklaas-surprise die zij op 5 December ontving, heeft 'n dame te Breda van een haast zekere dood gered. De ge adresseerde bracht het pak ket n.l. ongeopend bij de po litie en bij e:r. nader onder zoek bleek, dat het een hand granaat bevatte! Op Donderdag 4 December blijkt de „surprise" op het postkantoor te Oosterhout aangeboden te zijn door een meisje van naar schatting on geveer tien jaar. Het was een houten kistje, verpakt in bruin papier, ter grootte van 37 x 23 x 10 centimeter en- het werd aangeboden met een oranje adreskaart. Een persoon, die er van verdacht wordt de dodelijke surprise verzonden te hebben is inmiddels door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Men vermoed dat de aanslag verband houdt met een lief desaffaire. Het meisje dat het pakket heeft aangeboden, wordt dooi de Commissaris van Politie te Breda verzocht, zich ten spoe digste te melden bij de poli tie van de plaats harer inwo ning. Mgr. Suys, de mens. Als mens was Mgr. Suys meer geest dan lichaam. Hij was klein van gestalte en ten ger van lichaamsbouw,val had zijn sportiviteit hem groot v/eerstandsvermogen geschon ken. Hij was niet robust, maar taai, niet elegant, maar lenig en beweeglijk.Hij was geen man van krachttoeren, maar hij kon alles. Hij wan delde uren en uren zonder vermoeienis. Hij maakte gaar ne avontuurlijke fietstochten door onbeschrijflijke bospa den, over fantastische hinder nissen, door waterplassen en droge greppels, waar zijn karretje steigerde als een on willig paard of slibberend door 't mulle zand de lachen de ruiter probeerde van zijn rug te werpen. Op 70-jarige leeftijd trok hij nog 15 K.M. ver op bedevaart te voet en zonder eten. De Nijmeegse Ijsbaan ken de hem als een elegante schaatsenrijder en zag hem in de laatste winter voor zijn dood nog steeds baantje rij den. Geneesheren hadden geen gemakkelijke patiënt in hem, omdat hij telkens aan hun consigne ontsnapte, zo lang zij niet alle uitvluchten geblokkeerd hadden. Toen men hem op 65-jarige leeftijd het fietsen vei'bood, vanwege 't hart, ruilde hij de fiets voor een motor, alsof dat be ter was. Drie dagen voor zijn dood, nadat hij voorzien was van de H.H. Sacramenten, maakte hij nog epn wande ling door de bittere koude, om te gaan kijken naar de nieuw geplante boompjes. Toen men hem deze onvoor zichtigheid verweet, beriep hij zich op een voorschrift van de geneesheer, die een half uur wandelen per dag had aanbevolen. Maar dat was 'n maximum-voorschrift en het recept was 3 maanden oud Inmiddels was Mgr. Suys niet, wat men zou verwach ten wanneer men hoort spre ken, van een krachtige per soonlijkheid. Zijn gemoed was eerder naïef. Luidruchtige vreugden en diep leed gingen aan hem voorbij, als aan de ziel van een kind. Hij troostte met wijze woorden en felici teerde met oprechtheid; toch voelde men in dat alles een zekere lichtheid des gemoeds, die aan het kind is voorbe houden. Hij was een idealist, zoals er geen twee in een eeuw ge boren worden. Hij geloofde daarom ook in het idealisme van anderen. Hij ging met roekeloze consequentie van 't standpunt uit, dat het ideaal het uiteindelijk wint op alle stoffelijke en zakelijke bere keningen. Hij maakte zich daarom nooit ongerust over de wijze, waarop het ideaal practisch tot uitvoering zou komen. „Als wij het ideaal maar hoog houden", placht hij te zeggen, „dan komt de rest vanzelf". Zijn mening over het Ne derlandse volk was, dat dit volk zeer nuchter en bere kend was, wanneer het ging om zaken te doen, maar dat het ongelooflijk edelmoedig en vrijgevend werd, wanneer men het aansprak voor een waarlijk mooi en edel doel. „Men moet het idealisme wakker maken", zei hij. In derdaad heeft hij veel idea lisme gewekt. Hij geloofde in et Nederlandse volk en het Nederlandse volk heeft hem niet bedrogen. En het grote resultaat van ziin onbegrensd idealisme ligt dear bij Nij megen: De Heilig- Land-Stich- ting. Een wandeling door de Bijbel. Laat ons in gezelschap van één der priesters, die hier dikwijls de rondgangen lei den, een tocht maken door de Hoilig-Land-Stichting, een wandeling door de levende Bijbel. De eerste rondgang leidt ons langs Abraham's tent naar de Aartsvaders, de voor geschiedenis van het Evan gelie. Van Abraham's tent gaan wij naar Nazareth, waarheen de engel Gabriël gezonden werd om Maria de blijde boodschap te brengen. Hier leefde Jezus als kind, hier werkte Hij als een volmaakt timmerman, hier volgde Hij met Zijn ouders op de Sabbath de dienst in de synagoge. Hier ging Hij met zijn moe der naar de bron om water te halen, hier zag Hij Zijn moeder dagelijks meel malen en brood bakken. Hier zag Hij de kleine dingen van het dagelijkse leven, die Hij later zo passend zou gébruiken bij het prediken van Zijn leer. Van Nazareth zouden wij moeten gaan naar 'het huis van Elisabeth, dat ons herin nert aan Joannes de Dooper en het Magnificat, maar wij stellen die tocht uit, totdat dit monument is gebouwd. Nu trekken wij naar Bethle hem naar de grot van Jezus' geboorte en verder langs het herdersveld van de wachtto ren, waar de herders waakten bij de kudde, toen de Engel hun de blijde boodschap bracht. Als de tempel van Je ruzalem er stond, dan zou den wij hier de opdracht van Christus herdenken. Voorlo pig nu gaan wij naar de tim- merwinkel, waar Jezus werk te tot het begin van Zijn openbaar leven. Het tweede gedeelte begint bij de bron voor de kerk van het Cenakel, de bron, die in het Oosten en dus ook in het leven van Jezus zo'n voor name plaats inneemt. Dan volgt de voorstelling van Het Laatste Avondmaal, in de loggia der Cenakel-kerk; van- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. Neen, zeker niet. Maar dat weet u ook niet zo. Nu, ik zal er u bij gelegenheid al les van vertellen. Maar zeg er nu vooral geen woord van! Daar is zij! Een gedaante gleed uit de appelboom en heel die ver schijning maakte zulk een be toverende indruk op Haydon, dat hij die tot aan het einde van zijn leven niet vergeten kon. HOOFDSTUK II. Goudklok was over de nor male lengte voor een vrouw en zij leek nog langer, door dat zij zo kaarsrecht liep. Haar hele gestalte was prach tig, evenredig gevormd, maar eerst toen hij het gouden haar zag dat in twee dikke vlech ten om het hoofd was gelegd, begreep hij, waarom zij in verband met haar stem als een klok de bijnaam van „Goudklok" droeg. Haar ogen waren eveneens van een wonderlijke, goudbruine tint en keken zó levendig en vra gend, dat Tom dan ook on middellijk tot een voorstelling overging. Deze heer is Mr. Haydon, Goudklok. Hij is opzichter van Lord Southmoor en kostganger van Mrs. Garland, viel hij zelf in. Moeder zal er mee inge nomen zijn en vader ook, denk ik, sprak zij met grote nadruk. Dat klinkt net of jij er niet mee ingenomen bent? polste Tom. Dat hoop ik toch niet? vroeg Haydon. Neen, ik ben er óók mee ingenomen, want ik was al bang dat, als er iemand kwam, dit dan een vrouw zou zijn. Bang? herhaalde Haydon, en was zelve bang dat het meisje ook wat abnormaal zou zijn. Ja, antwoordde zij, ik houd niet van vrouwen. Och, jij! viel Tom nu in. Je houdt er ook zo'n vreem de smaak op na!Maar vertel eens even: waarom kwam je niet eerder? Je hebt toch wel de bel gehoord? Ja. En waarom kwam je dan niet? Waarom zou ik nu pre cies honger hebben als er iets te eten valt? Ik was veel lie ver gebleven, waar ik was. Ergens in de top van een boom? lachte Tom. Neen, ik lag onder de grote appelboom bij de heg. Ik heb u daar toch niet heengedreven? vroeg Haj'- don, want toen ik van de grote weg hierheen kwam, heb ik u horen zingen. Hebt u mij gehoord? Ja, ik ben voor u weggelopen. Maar dat was üw schuld niet, Mr. Haydon. Ik zag u aan die. kant van het huis, net even vóór u klopte en ik was bang dat Ja?.... Dat? herhaalde hij vragend, toen zij draalde met haar zin te voltooien. dat u iemand anders was, vulde zij aan. Toen zij vlak bij het huis waren, liep zij alleen binnen en liet het aan Tom over om de nieuwe huisgenoot naar de kamer te brengen, waar de maaltijden gebruikt werden; een vertrek, zó ruim, dat er wel een twintigtal mensen hadden kunnen zitten. De tafel was zo wei-voor zien, dat de bewoners van „De Berg" zeker over een goede eetlust beschikten. Nu, Tom, die even zijn handen was gaan wassen, kwam dan ook terug met de gulle aan kondiging dat hij „een hon ger als een paard" had. Vlak achter hem kwam zijn vader, John Garland, een flinke, breedgeschouderde man, die zeker niet zo heel veel in te brengen had, al was hij dan ook de heer des huizes. Althans, met een gelaten air ontving hij zijn nieuwe huisbewoner, want zijn vrouw wilde dat nu eenmaal en daarmee uit! Hij maakte over het geheel een bijzonder goe dige indruk en had ook een heel vriendelijke, sympathie ke stem. Ze zaten aan tafel zonder Goudklok en reeds was Hay don gaan denken dat zij in het geheel niet verschijnen zou, toen John vroeg: Zeg vrouw, waar is Klok? Ik heb haar in een hele tijd niet gezien. Och, die zit wel weer er gens in de boomgaard; al zou ze ook honger hebben, dan is ze toch nog maar 't liefst alleen. Ze heeft zeker de bel niet gehoord? opperde John. O, ze wist best dat het thee-tijd was, viel Tom nu in. Mr. Haydon en ik, we hebben haar opgehaald. Maar u weet O, kijk, daar is zij! Het jonge meisje kwam nu langzaam binnen, ging naast Mr. Garland zitten en schoof haar ene hand in zijn arm. Gilbert Haydon merkte wel dat zij steelsgewijze even een blik naar hem wierp. En, of schoon hij van nature niet ij del was, voelde hij zich hierdoor toch wel enigszins gevleid. Een paar maal richt te hij zo vluchtig het woord tot haar, maar'daar hij niet wist met welke naam hij haar moest aanspreken, was dit wel lastig voor hem. Na de maaltijd hield hij Tom bij zijn woord, dat deze wat van Goudklok zou vertel len. Tóm ging naar het open staand venster, nog wel een voet van de grond, en wilde juist de sprong wagen, toen vader John vroeg: Zeg, Tom, heb je Steven Warten vandaag ook gezien? Neen. Waarom? Wel, ik wilde hem spre ken. En jij, Klok, heb jij nem niet gezien? Neen, antwoordde zij. En, aan de uitdrukking op haar gelaat waar te nemen, dacht Haydon, dat Steven ze ker geen vriend was van Goudklok. Hoe zullen wij gaan? vroeg Tom. Och, dat is mij precies hetzelfde. Ik ben- alleen nieuwsgierig om te horen wat u belooft hebt mij te vertel len. Ja, u weet wel, van: hoe uw zuster toch eigenlijk niet uw zuster is! lachte Gilbert. O, ja! En zullen wij dan de Rode Klipweg gaan? Dat is de kortste verbinding tus sen Yule Ketton en Culver- stoyne. Het is een verbazend gevaarlijke weg, want op sommige plaatsen kom je vlak aan de rand van de klip! Goed. Nu, ik ben één en al oor! Maar belooft u mij één ding en noemt u mij verder Tom. Afgesproken. En nu het verhaal! Vertel allereerst maar eens hoe het komt, dat zij „Goudklok" genoemd wordt. Wie gaf haar die naam? Ze heeft zichzelve zo ge noemd. O, juist. Maar hoe is haar eigenlijke naam dan? Dat weet ik niet. Weet je dan niet, wie zij is? Neen, en dat weet ook niemand, geloof ik.... Kijk u eens, nu met aanstaande Kerstmis is Goudklok twintig jaar op „De Berg". Mijn va der en moeder zijn al die tijd als een vader en moeder voor haar geweest.Maar wie zij is, dat weten wij al even min als u!Ze is aange spoeld door de zee, net als een pakje zeewier.en toen ik nog een kleine jongen was en sprookjes las, dacht ik ie der ogenblik dat zij weer weggespoeld zou worden, net als een zee-meermin. daar trekken wij naaf Geth- semane, de hof van Jezus', doodstrijd. Van Gethsemane gaan wij naar het paleis van de Hogepriester, dat op vol tooiing wacht. Van hier gaan wij naar het rechthuis van Pilatus en verder langs de Kruisweg naar Golgotha, Tegenover Golgotha werd hij begraven in een| nieuw graf. waar Jezus stierf) aan 't kruis. Van het verheerlijkte leven .bestaat alleen eer koepel met ommuring op de plaats waar wij ons Jezus' Hemelvaart voorstellen. In e kerk van het Cenakel virden wij af gebeeld de versclijningen van de verheerlijkte Christus en het eerste leven Ier Kerk. Wat u nog mer te vertel len? Slechts bij lijk bezoek zult lijke nationale eerst naar volle nen waarderen. Land-Stichting i: Nederlanders. :en persoon- ;ij dit waar monument waarde kun- De Heilig er voor alle R.K. MIDDENSTAND. Het was niet erg druk op de filmavond, die het bestuur van de hieraan twijfelde de voorzitter niet. Als bewijs van erkentelijkheid R. K. Middenstand Donderdag- en een kle|°e herinnering over- f PIET VAN DEb| BIGGELAAR In den ouderden van 84 jaar overleed te Breda huize St. Lu- Biggelaar, die in het industrieele a sociale leven een gri re naam heeft abriek was hij dier stad gehad. Naast zijn eigen mede-oprichter derH. K. I. en van de Volt te Tilburd Hij was indertijdlhoofdbestuurs- lid van de Havaq en voorzitter van de Kamer v van West-Brabant gemeenteraad. Hij was ridder Oranje Nassau. n Koophandel en lid van de de orde van TWEEDE De heer J. M. te Eindhoven heef ke" werkzaamhedei men als lid der Hij zal in de K. gevolgd door Dr. meester van Doni lid. PROGRMMA ter gelegenhel GOUDEN PRIK MERLID. f nits-van Oyen wegens druk- ontslag geno- 'weede Kamer. worden op- iweens, burge- oud-kamer- 3 van het TERFEEST van Dr. P. C. DÉ BROUWER op Zondag 21 I :cember 1947. 10.00 uur. Plecht ge Hoogmis op te drai :n door de ju bilaris met assistentie van z a beide Heer broers a de Kerk van St. Pe rus Banden te Hilvar ibeek. 14.00 uur. Plech g Lof, waaron der fee predicatie door de Z.I rw. Heer Drs. F. var Miert. 15.00 uur Feestvrgadering inde grote al van het Pa tronaatgebouw te Hil- varenbek. De feest rede 1 ordt uitgespro ken dor Mr. B. J. M. van Sj tendonck. 17.00 uur. Na c feestvergade- ring ge genheid tot ge- lukwer en. 18.00 uur. Brab? tse koffietafel voor c leden van het ere-coi ité en genodig den. De koffietafel staat ider presidium van Pof. Dr. A. van Duinkeken. Busdiensten TiljurgHilvaren- beek v.v.: Tilburg V. 9.00 13.00. avond in Thalia voor haar leden had georganiseerd. Toch was het programma bui tengewoon interessant. De heer de Bont vertoonde eerst een film over de geboorte van Prinses Marijke, over de intocht van Burgemeester Lambooy en over het weghalen van de klokken van de St. Jan. Vanzelfsprekend, dat deze films de volle belangstel ling van de Waalwijkse Midden standers hadden. Pastoor Ras hield eerst een cau serie over zijn reis, over de plaat sen die hij bezocht had en over verschillende gewoonten en ge bruiken. Daarna werd de film vertoond, die hoewel hij door amateurs op genomen was, toch het zien ten volle waard was en de aanwezi gen een duidelijk beeld gaf van ;het Heilig Land. Hierna werd nog een aardig te kenfilmpje vertoond. De voorzitter de heer Meijs, deelde vervolgens o.m. mede dat Frank Bibo 13 Jan. zou Jcomen spreken over verkoopkunde^en re clame, welke causerie geen enkel lid mocht en kon missen. Hij ves tigde de aandacht nog even op de grote tentoonstelling in 1948, waarvoor de inschrijvingsbiljetten misschien deze maand nog zouden worden bezorgd. handigde hij hem een mooie vul pen en Mevr. de Jong bood hij gebak aan voor de grote steun die zij ha.ar man steeds verleend had. De heer v. Well dankte als Directeur van de handelsavond- school de heer de Jong voor het véle en grote werk, dat hij als secretaris van het schoolbestuur had verricht en hij hoopte dat de school zich in zijn belangstelling mocht blijven verheugen en dat hij, als deskundige, nog vaak als gecommitteerde bij de eindexamens tegenwoordig zou zijn. Hij over handigde Mijnheer en Mevrouw de Jong een fraaie bloemenmand. De heer de Jong wees er in zijn dankwoord op dat 't niet mee viel afscheid te nemen van een ver eniging, waarmee men als het wa re vergroeid was. maar zijn druk ke werkzaamheden dwongen hem hiertoe. Hij dankte het bestuur en de leden voor de prettige ver standhouding die steeds tussen hen geheerst had, en verder het Dio cesaan bestuur en het bestuur van de ^Handelsavondschool. Hij was blij met het mooie geschenk en verzekerde dat hij de Middenstand nooit zou vergeten en hen steeds waar hij ook kon zou helpen. TERUG UIT INDIë. Met het stoomschip J.ohan de Wit zal 16 December o.m. R. K. GEZ INSZORG. van éëiï afdelings-voorzitter, in piaatê van de heer Vos. Een drietal is opgemaakt. In deze véfgadering treedt als spreker op de heer C. Danen uit Eindhoven, met 't onderwerp: Uw belijdenis be leven. DIEFSTAL. Een ontrouw hotelknëóhf, afkomstig uit Dordrecht, wër'd gearresteerd wegens diefstal van zes zilveren lepels ten nadele van het Hotel „De Twee Kolommen". BURGERLIJKE STAND. Geboren: Theodorus M'zv. Th M Schapendonk-Klerx Martinus H F X zv, M H C Kolster-Junger -Johannes C A zv. J A Dekkers-Kleijs- sen Maria J A dv. G J de Wit-Dollekens Marga A dv. A van den Anker-Schaap Augusta C M dv. P J van Engelen-van de Leur Jo hanna M dv. H A Knippels- Damen. Huw.-aangiften: Geen. Gehuwd: Geen. Overleden: A C Janson 58 j. te Sprang-Capelle W cle Jong 78 j.«te Waalwijk, we duwnaar van Th Mulders. Ingekomen: A C van Bladel uit Etten en Leur E A Pul lens uit Etten en Leur I M Feenstra uit Tilburg C A van den Munckhof uit Horst D M B Kenter uit Velsen J P Kouwenberg De gediplomeerden van de eerste opleiding Gezinszorg te Waalwijk Tot zijn grote vreugde kon hij verder nog mededelen dat de Ge westelijke Sociale School Maandag 5 Januari geopend zou worden. Er waren reeds 30 cursisten. Hierna nam men afscheid van de secretaris de heer C. de Jong, die de vereniging wegens te druk ke werkzaamheden vaarwel ging zeggen. Hij releveerde het vele dat de heer de Jong voor de vereniging had gedaan, maar ook voor de leden individueel als raadsman en adviseur. De nieuwe secretaris de heer L. v. Oudheusden zou een moeilijke taak hebben wilde hij de heer de Jong overtreffen, doch naar Nederland repatriëren de militair Adrianus M. van Hilst, wonende Laageinde 60 alhier, een broer van de op 31 Juli 1947 bij Tjibeber (Ja va) gesneuvelde Antonius F. van Hilst. NED. VERENIGING VAN CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. De afd. Sprang—Waalwijk van bovengenoemde vereni ging zal een vergadering hou den op Dinsdag 16 dezer, des avonds kwart voor acht in hotel Ver wiel alhier. Aan de orde komt de keuze Hilvarenbeek A. Hilvarenbeek V. 20.02 21.35 - Tilburg A. 18.40 20.25 - BIJZONDER G1 RECHTSHOF. Voor het Bijzoi Ier Gerechtshof te 's-Hertogenbos een beruchte wachtmeester der van Rijthoven uit advocaat-fiscaal, te een gevangeni jaar met ontzetti kiesrechten voor spraak over veer Dinsdagmor 't Bijzonder Gerei togenbosch de van de gemeente Th. M. Wagem< gevangenisstraf voorarrest en •25 13.25. .17 19.03 22.02. - 19.30 22.00 22.25. stond terecht avenjager, de taatspolitie W. Dosterhout. De r. Houben, eis- traf van negen uit de beide het leven. Uit- ;n dagen, 'n veroordeelde tshof te 's-Her- x-burgemeester erghem bij Oss, s, tot zes jaar 'ït aftrek van setting uit het uit Drunen L J A van der Westen uit Raamsdonk. Vertrokken: M M Konings naar Utrecht C A v. Duijl naar Ubbergen CE Trim- bach naar Naarden H M E Philipart naar Drunen II Kruif naar Hilversum AP Eijkens naar Vlijmen J M van der Avoird naar Leer dam. BILJARTEN. WaalwijkBreda driebanden 5-3. De biljartwedstrijd Waalwijk Breda driebanden heeft voor Waalwijken revanche opgeleverd. De verrassingen waren echter niet van de lucht. De eerste partij v. Een oud-Vlijmenaar, Arnold de Laat, die omstreeks 24 jaar in Amerika woont, is op bezoek ge weest in Vlijmen en bij z'n terug keer in de nieuwe wereld heeft hij zijn indrukken weergegeven in een blad van z'n woonplaats Kauka- ma. Wij laten hier een vertaling volgen HOE HOLLAND ZIJN STEDEN HERBOUWD. Een bezoeker vertelt terug van zijn tocht. Kaukama. Ik zou voor geen geld ter wereld deze trip hebben willen missen, maar ik zou ook® geen twee centen meer willen ge ven om terug te gaan, ten minste niet de eerste 10 jaar. Arnold de Laat 173 W Win- consin avenue, benadrukte dit gis teren toen hij vertelde van zijn recente trip naar Holland. „Ik was zeker blij, 't goede oude Kaukama weer te zien." De Laat, die Vrijdag terugkeer de van een bezoek van een maand bij zijn vader, Marinus de Laat, Vlijmen, Holland, is sinds zijn aankomst in de U.S. in Septem ber 1923, een inwoner van Kau- kanna. Zijn uitstapje van New- York naar Amsterdam en terug werd gemaakt per vliegtuig dat slechts 14J^ uur per vlucht be droeg. Behalve zijn vader, de Laat, zag hij ook zijn broers, Kees, Har- rie, Marinus Jr. en Joseph, allen te Vlijmen en Marie te Steensel. Hij is 't enige gezinslid in dit land. Omstandigheden verbeteren De levensomstandigheden in Holland worden langzaam aan be ter, verklaarde hij, maar 't ver voer is nog slecht. Vele der brug gen zijn nog niet opgebouwd en bij tijden is 't nodig om uren te wachten voor treinen en bussen. Nijmegen, een stad ongeveer ter grote van Milwankre, is geheel in puin en voor de Laat geleek het alsof de mensen van plan waren 't zo te laten. Ze bouwen nu een heel nieuwe stad in een streek ge heel apart van waar de oude stond, legde de Hollander uit. Er wordt wel druk gebouwd overal, veel meer dan in dit land. Er wordt uitsluitend baksteen ge bruikt en weinig hout. De St. Jan te 's-Bosch, soms de mooiste ka thedraal der wereld genoemd, werd niet geraakt, maar die wordt ook gerepareerd Zes of zeven mensen werken er voortdurend aan dat gebouw. „Je weet", zei hij, ,,'t autorijden op Zondag is nog niet toegestaan. Ze hadden speciale vergunning nodig om de wagen te gebruiken om me van 't vliegveld te Am sterdam te komen afhalen toen ik daar op 'n Zondag aankwam. Bioscopen, bars en nachtclubs zijn allemaal overvol." „Er is ge noeg geld, maar niets te koop", zei hij. De toestand in Holland komt veel overeen met die in de U.S. 't laatste jaar in de oorlog, maar de buffets der café's lijken geheel anders. Er zijn slechts drie of vier flessen, inplaats van drie of vier rijen flessen en ze worden achtergehouden voor vrienden of oude klanten. Sigaretten zijn om en om 1,75 per pakje en ze zijn gerantsoenneerd, twee pakjes per week voor de mannen en één voor de vrouwen. Veel van 't geld echter, uitgegeven voor sigaretten, gaat weg voor verlichting van oor logs weduwen, verklaarde de Laat. Kleding-punten. Horloges zijn zeer schaars in Nederland en men heeft eèn ver gunning van de regering nodig vopr men er een kan kopen. Pun ten zijn nodig voor alle huishoude lijke artikelen en kleding is ook gerantsoeneerd. 80 punten per jaar per persoon, maar men heeft er 60 nodig voor een pak. De Laat riep uit: Zelfs garen is op de bon. Voedsel is er genoeg, maar zeer hoog van prijs, wanneer 't op de zwarte markt gekocht wordt. Slechts 5 onzen vlees per week p, persoon is toegestaan op de rantsoenlijst. Ik heb zoveel gepraat daar en hier. Mijn broer vertelde alles over de oorlog. Er zijn nog dui zenden en duizenden Nederlanders in concentratiekampen. Hoewel ze spoedig zullen worden losgelaten, 't is een schande dat ze al die tijd in die plaatsen moeten blijven, gaf de Laat met nadruk te ken nen. Zoveel personen hebben ver teld over Europa, dat er voor mij weinig overblijft te zeggen. Een van de meest opmerkelijk weinige inlichtingen, gegeven door de te- rugkeerende bezoeker, was, dat er nu een wet is in Holjand die de afbraak van Windmolens ver biedt. Hoewel ze voor andere doeleinden gebruikt mogen wor den, moeten ze blijven staan als souvenirs en landschilderingen. Alle kleren van De Laat, be halve die hij droeg bij z'n terug keer, werden voor z'n familie en vrienden in z'n geboorteplaats achtergelaten. In hun plaats was er in z'n bagage 66 pond souve nirs: Hollandse keukens, een pla quette van 't stadhuis van Rot terdam, vele paren uit de hand gesneden en geschilderde klom pen, oud-Hollands aardewerk, een klokje, zilveren lepels met molens en hoofdbedekkingen der verschil lende Hollandse streken, juwelen gemaakt van Holl. geldstukken, een saphire ring, collier en speld voor z'n vrouw en dochter en pa ling in 't zuur zijn slechts een paar dingen, die nu bij de Laat thuis staan. Wij menen niet dat de heer de Laat een juiste kijk op de Hol landse toestanden heeft gekregen. Zo is 't er toch niet gesteld! RED. actief kiesrecht v>r de duur van 15 jaar. Aan Wlwerd het recht verleend in cass^? te gaan. Terry en Berry kwameri een uur later van de kruidenier terug, bij wie ze inkopen had den gedaan voor hun Oom. Ze haastten zich thuis te ko men, want Oom Bear had be loofd dat ze mee mochten met Wolk en het wagentje om de post te halen. Oom was namelijk directeur, sor teerder, béstelier en alles te gelijk wat er verder maar o een postkantoor te bedenken valt. „Pang!" hoorden Terry en Berry plotseling. Nu is een schot in een streek waar ook nog pelsjagers wonen niets bijzonders. Maar wel erg was, dat het schot werd gevolgd door een pijnlijk gehinnik. „Het lijkt wel alsof er op een paard wordt geschoten", zei Berry, verontwaardigd. „Daar moeten we meer van weten!" zei Terry. Weer klonk een schot achter de struiken, weer hoorden zijhhët angst aanjagend gehinnik van een gewond paard. „Ik heb het gevoel, dat hier iets niet in orde is!" riep Ter ry, „kom mee, Berry". d. GouwKlavers, werd 'n over winning voor Excelsior. De Waalwijker liep ver uit, speelde soepel en verraste de Bredanaar door de partij in zijn voordeel te beslissen 2015. De tweede par tij Jac. van OschJ. van Huiten was 'n spannende ontmoeting. Van Osch die de laatste tijd 'n inzinking heeft, was die Woens dagavond te boven gekomen. Hij gaf stug partij aan de technisch beter spelende Bredanaar. Zijn ra- rotte goed toepassend en door zijn goede concentratie, wist hij de partij uit het vuur te slepen 25-22. Henny de RuijterSterkers was weer 'n partij van hoog gehalte. Aan beide zijde werden schitte rende stoten te berde gebracht en ,de moeilijkheden, waar het drie- ibandspel zo rijk aan is, werden jgoed opgelost. De partij eindigde i in 'n verdiende overwinning voor Henny, 2523. Hiermede had Excelsior 3 partijen gewonnen en dus zijn overwinning zeker ge steld. De laatste twee partijen werden 'n tegenvaller voor Waal wij k£ Brok verloor kansloos van Huiskens, doordat deze in het be gin zeer sterk speelde, 1625. Hetzelfde was het geval met Kees de Ruijtervan Gils, die in 25 beurten 27 caramboles noteer de. Hij was absoluut de sterkste en won zijn partij onbedreigd, 23 40. De spelers die de vorige week in Breda zegevierend uit de strijd kwamen, moesten deze week de vlag strijken. In Januari 1948 zullen in Breda en Waalwijk weer beide wedstrij den worden gespeeld. RAAMSDONK. De bouw van de landbouw school te Raamsdonk - is gegund aan de fa. Mertens en Weterings. Als het materiaal aanwezig is en het weer het toelaat zal nog deze maand met de bouw een aanvang worden gemaakt. Het ontwerp is van architect Bever uit Eindhoven. Men hoopt de school met Sept. in gebruik te kunnen nemen. KORTE BERICHTEN. De Franse premier, Robert Schuman, zeide in een radio-toe spraak: „Het werk wordt hervat, het land herademt weer. De enige overwinning, waarop de regering eens trots hoopt te zijn, is een overwinning op ellende, onrecht vaardigheid en exploitatie van de nood. De stakingen zijn het ïlind duur te staan gekomen. Tot de vele verliezen van de drie weken staking behoren meer dan twee millioen ton steenkool en 400.000 ton staal."

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2