ELECTRO MONTEURS WIE WAS ZIJ TOCH? PHILIPS EEN NETTE WERKSTER EEN MAGIZIJNKNECHT. 't Rapport-Cleve- ringa Gepubliceerd Ook in Rusland geen Botertje tot de bodem FEU I LLETON IliEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Onder de Kerstboom! ImHÏÏKhWE DIENSTBODE. DIENSTBODE N.V. AT0/V. 6END LOOS. HOTELKNECHT Terry Berry in: DE WITTE ELAND. LA,4 Yii HALLO I HALLO C. KLERKS-VERHOEVEN EINDSTRAAT 21 DRUNEN P ET ROLE UM-V ERG ASSERS. Geheel nieuwe collectie KERST- EN NIEUWJAARSKAARTEN. ALLE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN. Zalig Kerstfeest en Gelukkig Nieuwjaar! A. DE GRAAFF ZN. Kribbige sfeer in Lissabon maakte samenwerken onmogelijk. Professor Cleveringa heeft de Nederlandse pers 't eerste gedeelte van zijn rapport overhandigd, dat handelt over het werk van mr. B. Ph. ba ron van Harinxma thoe Sloo- ten, thans ambassadeur te Brussel, in zijn kwaliteit van vluchtelingencommissaris te Lissabon in de eerste jaren van de oorlog. De commissie vat haar oordeel als volgt sa men: „Van gegronde redenen voor ernstige klachten" is de commissie niet gebleken. De heer Van Harinxma heeft in uiterst moeilijke omstandig heden stellig werk verricht, dat gewaardeerd verdient te worden. Dat hij hier of daar een steek heeft laten vallen is mogelijk, gelijk wel nie mand in zijn omstandigheden de volmaaktheid had kunnen bereiken, doch er is haar niet gebleken van enige aanlei ding de staf over zijn werk te breken. Wellicht is 't mo gelijk, dat hij op twee, moge lijk met elkaar samenhangen de punten van bijkomstige, doch in de gegeven omstan digheden toch wel van be langrijke aard te kort is geschoten, maar er kan ach teraf hieromtrent te weinig tastbaars worden vastgesteld, dan dat een afkeuring ge rechtvaardigd kan worden ge acht. Deze twee punten zijn: de bejegening van uitgeweke nen te Lissabon, waarin wel licht soms een toon van wat meer geduldige vriendelijk heid en bereidheid tot uitleg ging, wat meer hartelijke en menselijke belangstelling door had kunnen klinken en het gebrek aan goede samenwer king met andere te Lissabon gestationneerde ambtenaren. K. A. B. Kinderbijslag voor „Crepeergevallen". In de openingsrede die de voorzitter van de K.A.B. de heer de Bruyn aan het begin der bondsdagen te Utrecht uitsprak, zeide hij o.m. Gelukt het de regering enerzijds niet een aantal prij zen, waaronder ook de huren, in de hand te houden en an derzijds een aantal prijzen te verlagen, dan zal aan een nieuwe loonsverhoging niet zijn te ontkomen. Gezien het absolute tekort in de grote arbeidersgezinnen, dienen maatregelen genomen te wor den om aan deze crepeerge vallen een einde te maken, hetgeen mogelijk zal kunnen geschieden door de kinderbij slag zo te wijzigen, dat aan de arbeiders, vaders van ge zinnen van meer dan 3 kin deren, een progressieve duur- te-toeslag wordt verleend, be ginnende bij het 4e kind. Zo niet, dan toestemming dat werkgevers, die hiertoe be reid zijn zulks doen. De Katholieke Arbeiders beweging zal de beschikking krijgen over haar dollarvor- deringen. Deze bedragen bij na één en een kwart millioen gulden. De Bank voor Neder landse Arbeid is nu bereid de zaak in der minne met de arbeidsorganisaties te regelen zoals de heer A. C. de Bruijn mededeelde in de Verbonds vergadering in Utrecht. Het ledental der vakbon den, aangesloten bij de Kath. Arbeiders Beweging, bedroeg op 1 October j.l.: 243.939. De vooruitgang over 't 3e kwar taal bedroeg 4844, over de pe riode 1 Januari tot 1 October van dit jaar 19.110. Het leden tal per 1 October 1947 is 139% van het ledental per 1 April 1941. Het totale ledental per 1 October i.l. bedraagt: 243.939. vermeerderd met de enkel voudige leden der Diocesane Bonden (5700) en de niet- vakbondsleden der K.A.J. (15.000) rond 264.000. H.M. DE KONINGIN ERE-DOCTOR. Tijdens een intieme plech tigheid in het Paleis op Den Dam, werd H.M. de Koningin Maandagmiddag het ere-doc- toraat in de rechtsweten schappen van de Katholieke Universiteit te Leuven aange boden. Een delegatie van tien hoogleraren in vol ornaat werd daartoe in bijzondere audiëntie ontvangen. Verschillende hoogleraren, onder wie de rector magnifi cus en de Deken der juridi sche faculteit voerden het woord, waarbij zij wezen op de fiere houding van de Ko ningin gedurende de bezet ting en de steeds innigere toe nadering tussen België en Nederland. Speciaal het ere doctoraat in de rechtsweten schappen werd haar verleend omdat zij steeds met de on verzettelijke wil bezield is ge weest het recht te doen zege vieren. In haar wederwoord zeide Hare Majesteit dat zij en haar volk de diepe betekenis van deze daad volkomen begrepen en dat zij dankbaar was voor deze erkenning van de oud ste universiteit der lage lan den. Zij zag het ere-doctoraat als een symbool van de hech te samenwerking tussen Ne derland en België en hoopte dat deze samenwerking, nog inniger zou worden. URNEN IN HET DAMPLANTSOEN. Elf urnen zijn Zaterdag middag in het Damplantsoen bijgezet, elf urnen gevuld met aarde van die plaatsen, waar strijders voor onze vrijheid zijn gesneuveld of omge bracht. Het begon met een bijeen komst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waar vele ker kelijke en wereldlijke autori teiten uitgenodigd waren en waarbij vertegenwoordigingen van alle lagen en geledingen van ons volk bij tegenwoor dig waren. Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, minister van Staat en voorzitter van de Raad van State, zette de be tekenis van deze plechtigheid uiteen. Hierna zetten de elf com missarissen ieder hun urn onder carillon-muziek in het voorlopig monument, terwijl H.M. de Koningin, het Prin selijk Paar en Minister Wit- teman .kransen legden. Hier na werd de zorg voor dit mo nument overgedragen aan 't gemeentebestuur van Am sterdam. KIESREGLEMENT DER K.V.P. In de Zaterdagmorgen voort gezette partijraadsvergadering van de K.V.P. werd al spoe dig het reglement op de Sta- tenkieskringen aanvaard; het reglement voor de aanwijzing van candidaten voor de Twee de Kamer ontmoette meer te genstand. De kring Limburg wenste een meer democratisch sys teem van aanwijzing van can didaten, door slechts candida ten te adviseren in plaats van deskundigen definitief vast te stellen. Men moest, aldus de voor zitter, zekerheid hebben dat de zetels in goede handen waren; alle kiezers waren niet in staat over de bevoegd heden van een candidaat te oordelen. Het amendement dat Lim burg indiende werd tenslotte met grote meerderheid ver worpen. Drenthe verklaarde zich een voorstander van 't vroe gere systeem van inschuiving, gezien de kleine kringen die door samenvoeging van kies kringen ernstig in het ge drang werden gebracht. Dhr. Matser, onder-voorz., huldigde nog de voorz. An- driessen met de hem onlangs verleende pauselijke en ko ninklijke onderscheidingen, waarna hij hem de versier selen van Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw overhandigde. „LONDEN" IS MISLUKT. Op voorstel van minister Marshall is de zitting van de Raad van Ministers te Londen voor onbepaalde tijd verdaagd Er is geen enkele overeen stemming bereikt. De minis ters zullen binnen enkele da gen naar hun landen terug keren. Na drie weken vruch teloze discussies is Londen 'n volledige mislukking gewor den. Na afloop van de zitting verklaarde Bidault, dat Frank rijk niet langer als scheids rechter tussen Washington en Moskou kan fungeren. Het is thans duidelijk gebleken, al dus Bidault, dat de Sovjet- Unie opzettelijk obstructie heeft gevoerd tijdens de be sprekingen van de Grote Vier en geen vredelievende doel einden nastreeft. De Sow jet-Unie gaat haar geld saneren en het rantsoe neringssysteem afschaffen, al dus deelde radio-Moskou mede. Het besluit werd ge nomen door de ministerraad en de communistische partij. De roebeltj es moeten op 16 December tegen nieuwe wor den ingeleverd en wanneer men er meèr dan drieduizend heeft, krijgt men slechts een gedeelte van het ingeleverde geld terug-. Voor 10 roebels krijgt men er één terug. AMERIKA ZAL ZO NODIG INGRIJPEN IN ITALIë. President Truman heeft, in verband met het vertrek van het merendeel der zich nog in Italië bevindende Ameri- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 4) Het natuurtafereel was nu echter zo indrukwekkend dat Haydon hier even zijn aan dacht bij moest bepalen. Me ters diep lag de zee en één misstap zou iemsföd van de rand van de klip doen stor ten. En nu je geschiedenis, Tom! drong Gilbert weer. Die begint met een schipbreuk, 't Is nu met Kerstmis twintig jaar geleden en het was e.en schip uit In- dië. Ik was nog maar een baby; maar het moet zulk slecht weer zijn geweest, dat er menige visserspink pp on ze kust verging. Dit grote schip nu was uit zijn koers gedreven, had de topmast verloren en werd tegen de rotsen te pletter geslagen. Er kon niets gedaan worden voor het scheepsvolk. De reddings boot kon niet uitgelaten wor den, want, die zou ook dade lijk te pletter geslagen zijn. Ir er niemand gered? Ja, één.Er was een doos van boord gespoeld en die zat zodanig tegen een uitstekende rotspunt geklemd dat ze met de grootste moeite de volgende morgen door Va der werd losgemaakt.-,.. En in die doos zat. Goudklok!riep Gil bert. Er werd gedacht dat zij dood was, want zij was door nat en doodsbleek, zoals u denken kunt! Maar zij haal de nog adem, en dank zij mijn moeder, is haar leven gered. En vader, die altijd haar een dochtertje had ver langd, dacht er niet aan om afstand te doen van haar. En nu is ze al twintig jaar bij ons, zoals u begrijpt, en nog nooit hebben wij iets ontdekt omtrent, haar afkomst. Hoe vreemd toch! Och, èr was niets bij haar in het hoopje kleren dat tot haar identificering zou lei dden en er waren tientallen kinderen aan boord. Zestien arme lijkjes spoelden er de volgende dag aan. En hoe oud was zij toen? Een jaar of twee, hield mijn moeder 't er voor. Al thans nog veel te jong om iets te zeggen, waaraan waar de gehecht kon worden. En dan kon ze haast geen woord Engels spreken. De enkele woorden die ze sprak, hield Mr. Redding, onze oude do minéé, voor Hindoes. Hij nam de kleren in bewaring en al wat maar enigszins als be wijsstuk kon dienen bij even tuele na-zoekingen, die ech ter nooit hebben plaats ge had. Dus je weet niets van haar? Ook zelfs niet haar naam? Ze noemde zichzelve „Goudklok". Dat was zeker een soort bijnaam; maar wij zijn haar zo blijven noemen. Zal je haar ook jullie naam geven, Garland? Dat zullen wij doen als het nodig is. Maar zij vindt het niet prettig. Ze vliegt op als men haar „Garland" noemt. Waarom? vroeg Haydon. Och, omdat het zo'n bij zonder eigenaardig meisje is. Maar, wie weet, of er einde lijk nog niet eens van haar ontdekt wordt, waar zij thuis hoort! Wel zeker, wie weet! herhaalde Haydon met grote nadruk. HOOFDSTUK III. Een maand later, met prach tig Augustusweer, verscheen de heer Schorne opeens terug op het Huis; tot grote verba zing van de bedienden. Hij bracht een jonge dame mee, bleek en met blauwe ogen en die hij vol hoffelijkheid de stoep opleidde naar de hall, waar de butler en de huis houdster hun heer begroet ten, die, zoals het de gewoon te was, hun beiden hartelijk de hand drukte. Laat het diner zo gauw mogelijk opdienen, Jessop, zei hij tot de butler. En Mrs. Moldrum, wilt u Lady Bar bara Ross naar een kamer brengen en zorgen dat zij krijgt, al wat zij nodig heeft? De huishoudster boog en liep de jonge dame vooruit, de trap op, waar zij haar naar een kamer geleidde, die altijd keurig in orde stond voor een onverwachte gast. De heer Schorne besteedde nooit yeel tijd aan zijn toilet; enkele minuten waren hem dus voldoende om geheel ge reed en gekleed te zijn en naar de bibliotheek te gaan. Lady Barbara liet zich ook niet lang wachten. Zij was niet mooi, maar had iets lief lijks over zich, met haar mol lig figuurtje, haar kleine handjes en voetjes en haar teer gezichtje. Je bent gauw klaar, Bar bara, zei Lord Southmoo.r. Dat mag ik graag zien. Ik haat het type van vrouwen die de helft van haar tijd voor de spiegel doorbrengen. Nu, daar hoeft u bij mij niet bang voor te zijn, Oom! antwoordde zij. Wat dat be treft komen wij dus goed bij elkaar. En in andere opzichten ook, hoop ik, meisje. Want wij moeten goede vrienden zijn, hoor! Jij moet Schorne als je thuis beschouwen, tot.... Nu, tót? vroeg zij. Tot jeeen jonge man hebt gevonden in plaats van een oude, om zorg voor je te dragen. Hè, waarom bloos je zo? Is er een kaper op de kust?. O, neen, Oom Alan! Vol strekt niet! In het geheel niet! Anders zou ik 't heus wel zeggenMaar hoe mooi is dit allesHoort heel de landstreek aan u, zo ver als ik zien kan? Zij was dan wel heel snel van onderwerp veranderd, dacht Oom Alan. Ik mag van harte lijden dat zij toch geen liefde heeft opgevat voor één van die Bohémienachtige luidjes. zo als Archie Ross er zoveel om zich heen had! Dat is een omstandigheid, waarmee ik in het geheel geen rekening kaanse troepen, verklaard, dat de Ver. Staten belang stelling blijven hebben in het behouden van een vrij en on afhankelijk Italië. „Mocht gaan blijken, dat de vrijheid of de onafhankelijkheid van Italië direct of indirect wordt bedreigd, dan zullen de Ver. Staten, als ondertekenaar van het vredesverdrag en als lid van de V.N., zich verplicht voelen maatregelen te bera men ter handhaving van vre de en veiligheid. DRONKAARD PLEEGT MOORD. Vrouw neergeslagen en man door schot ernstig gewond. Zaterdagavond heeft de 31- jarige kellner K. B. te Rot terdam in dronkenschap een 79-jarige vrouw met de kolf van een pistool doodgeslagen. Hij schoot voorts een 46-jari ge metselaar in de buik en vuurde op de 34-jarige be drijfsleider K. J. F. K„ die echter niet gewond werd. De moordenaar heeft zich later óp het politiebureau gemeld. De kellner, die verslaafd is aan dranfcr kwam Zaterdag avond dronken thuis in een vechtlustige stemming. De metselaar J. had hem met nog enige anderen naar boven ge bracht. B. kreeg toen een woede uitbarsting, greep een pistool van zeer groot kaliber uit een lade en schoot op J. Zijn slachtoffer werd in zeer zorglijke toestand naar het Bergweg-ziekenhuis vervoerd. B. vluchtte naar de Blokland straat, waar de bedrijfsleider K. met zijn vrachtauto voor zijn zaak stond. Nog steeds gewapend met zijn revolver drong de kellner zich in de cabine, doch K. zag kans met medenemen van het contact sleuteltje uit de auto te sprin gen. Van de auto uit werd een schot op hem gelost, dat hem echter niet raakte. Daar B. de wagen niet kon starten, liep hij hard weg in de richting van de Willebror- dusstraat. Een 16-jarige jon gen volgde hem echter. Daar voor wilde hij zich verber gen. Hij belde aan een wille keurig huis in de Willebror- dusstraat, waar een oude vrouw alleen thuis was. Aan gezien hij in het portaal bleef staan, kwam de vrouw naar beneden. Waarschijnlijk om dat zij hem niet in haar wo ning wilde toelaten, loste hij een schot op haar, doch het pistool ketste. Hij sloeg haar heb gehouden. Ja, liefste, Schorne is de mooiste plaats in dit deel van het land. En is dat daar ginds de zee, Oom Alan? Ja, Schorne houdt op, waar het gebied van de zee begint, antwoordde Lord Southmoor. Morgen zal ik je het huis en het park laten zien. De nieuwe meesteres moet haar domein leren ken nen. Meesteres? herhaalde Barbara verrast. Ja, zeker. Meesteres op Schorne zal je zijn, tot die andere schikking in werking treedt, waar wij het zo even over hadden, .sprak zijn Lord schap op enigszins gewild- vragende toon. Je zult gauw gewoon raken aan je nieuwe waardigheid. Neen, Oom, dat geloof ik niet. En bovendien Nu, wat: en bovendien? moest u trouwen, Oom! Dat heeft Moeder zo dikwijls gezegd en nu ik u zie, ben ik het volkomen met haar eens. U bent immers helemaal nog niet oud en nog zo knap en fleurig! Vlei jij je ouwe Oom maar, Barbara! En toch, kind je, moest je niet zo praten. Als we elkaar wat beter ken nen zal ik je eens vertellen waaróm ik Schorne nooit een meesteresse heb gegeven. (Wordt vervolgd). w daarop met de pbtoolkolf de schedel in. Zij viel dood neer. Op de Bergweg ontmoette hij een vrouwelijke kennis, die van het gebeurde in de Pijnackerstraat had gehoord. Zij heeft B., die in een zeer opgewonden toestand ver keerde, gekalmeerd en over reedde B. naar 't politiebureau te gaan. Hij werd daar onmid dellijk in verzekerde bewa ring gesteld. Van zijn aanslag op de bedrijfsleider en van de moord op de oude vrouw kon B. zich niets herinneren, wel, dat hij in het portaal van een woning aan de Willebrordus- straat was geweest. Verleden jaar werd B. we gens poging tot doodslag in dronkenschap op een briga dier van politie tot 7 maanden voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. ZONDAGSDIENST 21 December 1947. Doktoren: Dr. H. G. Langemeijer. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 21 December 1947 10 uur: Ds. Knotnerus. Des middags geen dienst. C.A.O. SCHOENINDUSTRIE OPGEZEGD. Bij de reeds geruime ,tijd lopende onderhandelingen over wijziging en aanvulling van de Collectieve Arbeids overeenkomst voor de Schoen industrie is geen overeen stemming verkregen kunnen worden. De fabrieksarbeiders bonden, die in een bedrijfs- unie samenwerken, meenden daarom de C.A.O. niet te kunnen laten voortbestaan en hebben deze nu opgezegd; daardoor loopt de C.A.O. op 31 December a.s. af. TENTOONSTELLING „WAALWIJK 1948". Naar wij vernemen, heeft het gemeentebestuur ten behoeve van de bouw der tentoonstelling „Waalwijk 1948" in gebruik af gestaan een terrein van ongeveer 160 x 150 M. liggende in het in exploitatie zijnde gedeelte van het uitbreidingsplan, begrensd door t verlengde Prins Berphardstraat, de Wilhelminastraat en terrein der te bouwen Nijverheidsschool. LEDENVERGADERING N. C. B. Woensdag 10 Dec. hield de afd. Waalwijk van de N.C.B. een algemene, druk bezochte ledenvergadering in café van Helvoirt. De voorzitter de heer A. v. Huiten heette allen hartelijk welkom, vooral de adviseur Pastoor v. d. Brekel. Naar aanleiding van een zinsnede in de notulen, als zou hij in de vorige vergadering zijn adviseurschap neer hebben gelegd, merkte de adviseur van de bisschop; zelf had op, dat dit in handen was hij trouwens bij nader inzien besloten adviseur te blijven. Hij wees verder ook op het nut de vergaderingen te be zoeken en spoorde allen aan trouwe leden van de bond te blijven. De heer v. d. Ven hield een spreekbeurt over de gras landverbetering in de buiten polder van Waalwijk. Hij ver dedigde het moderne weide- systeem, wat hij het middel noemde om 't grasland zo in tensief mogelijk te gebruiken. Voorts werd medegedeeld dat de contributie over 1947 zou bedragen K vasi de ge wone aanslag plus 1.25 T.B.C.-fonds, plus 0.20 'per H.A. voor de afdeling. Bij de rondvraag gingen er stemmen op over het woon wagenkamp; de toestand was onhoudbaar, men schaarde' ongevraagd de paarden in de weiden en haalde gras en af rasteringen weg. Het bestuur zou stappen doen om .jlit te doen veranderen en even eens om het vuil rioolwater uit de poldersloten te hou den. De voorzitter sloot deze prettige en goed bezochte vergadering op de gebruike lijke wijze. „HERBOREN IN BLOED EN TRANEN". Ook in de Langstraat deugde het niet. Maandagavond sprak de Eerw. Pater Chrysostomus voor de K.A.B. over het on derwerp „Herboren in bloed en tranen". De voorzitter ver welkomde de oude getrouwen en drukte zijn teleurstelling uit over het feit.; dat er van de imeer dan duizend leden slechts een 60 a 70 tegenwoor dig waren. Pater Chrysostomus begon zijn lezing met de opmerking dat hij eigenlijk te jong was om over dit onderwerp te spreken; het was beter toe vertrouwd aan mensen, die de terreur van de liberale be weging ook nog na Rerum Novarum hadden gekend. Het was nuttig om over dit onderwerp te spreken, want overal en altijd stonden er nog ontevreden elementen op tegen de K.A.B. Zeker, alles was nog niet zoals het zijn moest, maar waarom moest men altijd de minder goede kant zien. 't Was nuttig, om aan te tonen dat de Kerk de stoot gaf aan de sociale actie en dat de Kerk de morele en sociale vorming van de ar beider bevorderde en hem 't besef gaf van zijn menselijke waardigheid. De Kerk gaf het Liberalisme de genadeslag en de arbeiders het recht van vereniging. Nog om een derde factor was het nuttig hierover te spreken, n.l. om de jonge mensen het besef bij te bren gen van de onmogelijke tij den die toen heersten en van de geweldige moeilijkheden waarmede de K.A.B. te kam pen had. Hij vond het daar om jammer dat er zo weinig aanwezig waren en dan nog meest ouderen; de rest profi teerde van wat door veel werken tot stand was ge bracht, maar zij zetten hun schouders niet onder 't werk dat nog steeds op zijn vol tooiing wachtte. Er moest meer drift onder de arbeiders komen, zelf moesten zij aan de slag gaan. Vijftig jaar geleden heeft men zich krom gewerkt, op dat wij het beter zouden heb ben. Als men eens wist wat zich hier vijftig jaar geleden heeft afgespeeld; als men eens wist hoe het ook hier in de Langstraat eenliberale boel was, dan zou men meer waardering hebben voor al les wat de K.A.E. in die tij den voor de arbeider heeft ge daan. Rond 1890 was de woning nood nog erger dan nu; van de 1.000.000 woningen waren er 300.000 met één vertrek. Voor een werkweek van 108 uren kreeg men een honger loon. Ondanks Rerum Nova rum bestond er nog kinder en vrouwen-arbeid, met al. de ellende van dien. Als de muren in de Lang straat konden spreken, dan zouden ze ons vreselijke din gen vertellen van arbeiders, die nog minder waren dan een machine en wier toestand Bij de pakjes onder de Kerstboom, hóórt ook de „PHILlSHAVE"doos met het apparaat, dat bij vlas baarden en staalbaarden zo uiterst welkom is! Geef een Philips ,-;PHILlSHAVE" Staalbaard Electrisch droogscheerapparaat N.V. PHILIPS' VERKOOP-MII V. NEDERLAND, EINDHOVEN aan slavernij gelijk was. Dit moest veranderen. Maar als er het socialisme niet was geweest, dan zou er niet zo hard gewerkt zijn, zoals nu ook weer het communisme een stok achter de deur be tekent. De mooie leuzen van het socialisme werden geloofd, voor wat stoffelijke welvaart gaf men alles prijs. Slechts 't Christendom kon in die wan kele tijden redding brengen. Evenals toen moet echter ook nu 't Christendom eerst gered worden, dan alleen is de toe komst gewaarborgd, 't Chris tendom moet als een vuur toren zijn, waarheen iedereen zijn verdwaalde schreden richt. Nu gaat men van ons weg, omdat wij niet die ijver en die activiteit ontplooien, die sommige communisten ei gen is. Rond 1890 was het Katho licisme op de bres gespron gen om de arbeider te ver dedigen tegen het liberalisme en hem te behoeden voor het communisme. Grote mannen stonden op, die alles in het werk stelden om de arbeider een meer menswaardig be staan te geven, wat het so cialisme, noch het liberalis me aan allen kon geven. Om wille van het recht green men soms naar het middel van de staking; nu staan ons andere middelen ten dienste. Men moest vechten tegen de werkgevers, maar ook te gen de arbeiders zelf, die nog niet voldoende begrip had den van het nut der bewe ging. Ook positief echter heeft de K.A.B. gewerkt; zij bracht de arbeider en zijn gezin op een hoger plan en vormde hem sociaal, godsdienstig en cul tureel De arbeiders moeten meer zelfbewustzijn krijgen en in zien dat arbeid edel en mens waardig is en geen schande. Aan de K.A.B-. en hare grote mannen 'dank; voor wat zij in die moeilijke jaren voor de arbeiders hebben ge daan „hoed af". Aan de ar beiders van thans „jassen uit" om door te zetten wat toen is begonnen „in bloed en tranen". In deze geest sprak Pater Chrysostomus en de voorzit ter dankte hem voor zijn be geesterende woorden en hoopte dat zij vrucht zouden afwerpen. Hij verwachtte dat de oude getrouwen de volgende ver gadering ieder een lid mede zou brengen. VLIJMEN. Onderscheiding. 3ij Kon. Besl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, de heer A. P. Houet, di recteur van 't harmoniegezelschap ,,St. Caecilia" te 'Vlijmen. SPRANG-CAPELLE. GEMEENTERAAD. Vergadering van de raad det gemeente Sprang-Capelle, te houden op Vrijdag 19 December 1947, aanvang des namiddags 7.30 uur. Agenda: 1. Opening. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 31 October 1947. 3. Ingekomen stukken. 4. Vaststelling instructie voor de gemeente-geneesheeren, tevens belast met de annenpractijk. 5. Voorstel van eenige raads leden tot het invoeren van schril telijke prae-adviezen van burge meester en wethouders voor elk op de agenda voorkomend voor stel. 6. Voorstel van burgemeester en wethouders tot het vaststellen van regelen inzake subsidiëring sociale gezinszorg. 7. Id. tot vernieuwing van dc rekening courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. 'Ge meenten voor het jaar 1948. 8. Id. tot het vaststellen van de regelen omtrent de toepassing van artikel 1 der woonruimte-wet 1947. 9. Benoeming lid burgerlijk armbestuur Capelle. Voordracht van burgemeester en wethouders- No. 1. J. Huysman (aftredend) No. 2. J. A. Verheijden. 10. Vaststelling gemeente-be grooting 1948. 11. Vaststelling van het be schikbaar te stellen bedrag per leerling van dè kosten van het openbaar gewoon lager onderwijs voor 1948. 12. Aanbieding gemeente-re kening 1946. 13. Voorstel van burgemees ter en wethouders tot onderhand se verhuring aan D. J. Schuller van het voormalige schoolhuis in de Heistraat, voor 1948. 14. Vaststelling jaarwedden ge meente-geneesheeren, tevens be last met de armenpractijk. 15. Voorstel van burgemeester en wethouders tot onbewoonbaar verklaring der woningen A 19, A 20, A 21, A 101 en A 102. 16. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verkoop van twee claims Kon. Olie en aankoop van twee effecten. 17. Voorstel van Burgemeester en wethouders om het maximaal bedrag voor het opnemen van kasgeld, bepaald bij raadsbesluit van 18 October 1946, te verhoo- gen tot 150.000.—. 18. Voorstel van Burgemeester en wethouders tot aankoop van grond voor bouw van woningwet woningen 1948. WASPIK. J.l. Zondag speelde de R.K. V.V. „White Boys te Waspik haar eerste competitie wedstrijd tegen Neerlandia II te Dorst. In deze fair gespeelde wed strijd, waarin White Boys over de geheele wedstrijd een kleine meerderheid had, werd dan ook verdiend met 2—0 gewonnen, welke stand reeds met de rust was behaald. Jongens, gij hebt in deze wed strijd getoond dat door vol te houden van het begin tot het ein de een wedstrijd gewonnen kan worden en nu voor a.s. Zondag in de wedstrijd T.S.C. 3—White Boys I.van begin af flink aanpak ken en er kan weer gewonnen worden. White Boys II speelt a.s. Zon dag te Breda tegen F.S.V. Veel succes! GEERTRUIDENBERG. Ingekomen personen: J. W. J. Smolders van Goes. W. F. v. Gils van Drunen. C. J. J. Smol ders van Rotterdam. A. O. B. Koets van Nijmegen. Vertrókken personen: J. Kuiper naar Breda. J. J. Göppidger naar Breda. P. Roeien naar Raamsdonk. G. Pluijmers naar R aamsdonk. VERLOOFD RIET VAN DEN DUNQEN en COR PETERS Waalwijk, Grotestraat 133. Drunen, Torenstraat 38. 2e Kerstdag 1947. GEVRAAGD: voor schoonhouden kantoor. Een dag per week. Brieven onder No. 2155 Bureau van dit blad. Mevrouw J. TIELEN—VAN WELY Mr. van Coothstraat 35 W A A L W IJ K VRAAGT: voor dag of dag en nacht. GEVRAAGD: voor spoedige indiensttreding Aanmelden kantoor STATIONS STRAAT 53, WAALWIJK. Hotel „De Twee Kolommen" WAALWIJK vraagt bekend met alle voorkomende werk zaamheden in het Hotelbedrijf even tueel intern. Zonder goede getuigen onnoodig te melden. Bij indiensttreding worden reis kosten vergoed. die zich gaarne verder bekwamen in de uitvoering van grote en speciale installaties, kunnen geplaatst worden bij de N.V. Electrotechnische fabriek v/h. FIRMA W. VAN BOXTEL ZN.. TE TILBURG. Speciaal aan te bevelen voor hen. die zich voorbereiden voor het monteursdiploma van het V. E. V. Schriftelijke sollicitaties met opgave van opleiding en praktijk jaren aan het Hoofdkantoor der bovenvermelde firma RAAD HUISSTRAAT 1, TILBURG. Afd. Personeel. hier is de van ouds bekende, gediplomeerde en erkende RIJWIELZAAK die U alle eerste klas merken levert als: GAZELLE, UNION, BATO. JüNGERS, enz. Laat ons Uw rijwiel in orde maken, moffelen, verchromen, alles eerste klas uitvoering. WEER ONTVANGEN: KOMT ZIEN! Wij wenschen onze cliëntèle en alle kennissen een 19) Verborgen tussen de .struiken za gen Terry en Berry aan de over kant van een riviertje een vreemd toneel: een man, die als farmer was gekleed, schoot met zijn re volver in de lucht. Elk van zijn schoten werd gevolgd door het pijnlijk gehinnik van een paard. „DaTls gek", zei Berry. „Wat is gek?" vroeg Terry. „Die man schiet niet op een paard", zei Berry, „kijk maar, hij houdt zijn revolver naar boven als hij schiet!" „Het is jammer dat wij dat paard niet kunnen zien!" zei Terry en wrong zich verder tus sen de boompjes door om te trach ten een groter gezichtsveld te krij gen. Het vreemde gehinnik klonk nu vlak bij. „Het moet in de buurt zijn", zei Terry in span ning, „kijk, kijk!" riep hij plotse ling. De grond dreunde nu van stampende hoeven. Berry haastte zich, naast zijn broertje te ko men. „Schandelijk!" riep Berry. Door toewijzing R. V. I. ontvingen wij voor onze verhuurinrichting een nieuwe OLDSMOBILE (6-p«rsoons Sedan) klasse wsgem product van Genera Motors. Beleefd aanbevelend: Telef. 1 MEEUWEN.

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 2