KLINKHAMER TER VERANTWOORDING. Piano le koop. LAND- EN TUINBOUW. Zwarte Piano DINSDAG 23 DECEMBER 1947. LOSSE NUMMERS 10 CENT. -70e JAARGANG No. 102 Waalwijksche en Langstraatsché Courant verschynt Dinsdag en Donder dag WIJZIGING DER DIENSTPLICHTWET. GEMEENTERAAD WASPIK. VAN REGELING TEN GUNSTE PARTICULIERE WONINGBOUW. Na de rust kwamen de be zoekers danig opzetten en hadden de Boys veel werk te verzetten. Op keurige wijze wisten zij het doel vrij van gevaar te houden. Bij een corner hadden de gasten meer succes. Een voorzet vanaf de hoeklijn werd onhoudbaar in gekopt en hiermee werd de achterstand 20 voor de on zen. De Boys-mannen hadden zodoende een slechte dag, maar er komen er nog meer die beter kunnen zijn. Boys, doe je best, dan kun je een goede kans maken als kampioens-candidaat. HAARSTEEG—UDI 4—1. In de returnwedstrijd heeft Haarsteeg verdiend met 41 re vanche genomen voor de 31 ge leden nederlaag in Uden. Over 't algemeen was Haarsteeg in deze wedstrijd de meerdere van de gasten. Door twee goede doelpun ten van linkshalf en midvoor wis ten de blauw-witten met rust een 2-0 voorsprong te behalen, welke zij na half time wisten te vergro ten door voltreffers van rechtsbin nen en rechtsbuiten. Kort voor 't einde wisten de gasten uit een strafschop de eer te redden. Deze wel iets te hard gespeelde ontmoe ting eindigde dus met een 41 overwinning voor Haarsteeg, dat daardoor twee plaatsen op de ranglijst kon opklimmen. Haarsteeg 2 deelde met 33 de punten bij J. van Arkel en bleef dus nog ongeslagen. De wedstrijd J. v. Arkel 2Haarsteeg 3 werd kort voor het einde met een 32 stand voor de Jantjes gestaakt. Door een noodlottige samen loop van omstandigheden had een van onze meest sympathieke spe lers, H. Scheij, het ongeluk zijn been te breken. Harry, vanaf deze plaats wensen bestuur en leden van Haarsteeg U een spoedig en algeheel herstel toe. Programma voor a.s. Zondag: O.D.C. BoxtelHaarsteeg. Haarsteeg IIHerptsche Boys I. Haarsteeg IIIJ. v. Arkel II. WIELERRONDE DOOR NEDERLAND. De voorbereidingen voor de „Ronde van Nederland", die van 24 April t/m 2 Mei 1948 zal worden gehouden, zijn reeds zover gevorderd, dat de route in grote lijnen kon wor den vastgesteld. De ronde, die 9 dagen zal duren, gaat behoudens nadere goedkeu ring van het departement van Waterstaat en Verkeer over een afstand van 1700 kilometer, verdeeld over de volgende etappes: Zaterdag 24 April: start te Amsterdam en via de Zaan streek, Alkmaar, Afsluitdijk, Sneek, Leeuwarden naar Gro ningen. Zondag 25 April: Gronin gen, Winschoten, Assen, Mep- pel, Zwolle, Almelo, Henge lo, Enschede. Maandag 26 April: Ensche de, Zutphen, Deventer, Apel doorn, Voorthuizen, Barne- veld, Ede, Wageningen, Greb- beberg, Rhenen, Veenendaal, de Klomp, Ede, Arnhem, Nij megen. Dinsdag 27 April: Nijme gen, Veghel, Helmond, Venlo, Sittard, Geleen, Maastricht. Woensdag 26 April: Rustdag. Donderdag 29 April: Maas tricht, door ^Zuid-Limburg over de Cauberg, terug naar Maastricht, Sittard, Roer mond, Eindhoven. Vrijdag 30 April: Eindho ven, Den Bosch, Tilburg, Bre da, Bergen op Zoom, Krab- bendijke, per boot naar Osse- nisse, Terneuzen, Sas van Gent, Hulst. Zaterdag 1 Mei: Hulst, Sas van Gent, IJzendijke, Bres- kens met de boot naar Vlis- singen, Bergen op Zoom, Roo sendaal, Dordrecht, Schie dam, Rotterdam. Zondag 2 Mei: Rotterdam, Den Haag, Leiden, Hillegom, Haarlem, Heemstede, Aals meer, Uithoorn, Hilversum, Bussum, Weesp, Amsterdam. FRUITTEELT. De schurftziekte van appel en peer Hoewel ieder jaar de schurft- zwam opnieuw een aanval op ons fruit doet, wordt deze aanval op de meeste bedrijven met succes af geslagen. Gelukkig is het feit, dat zowel wetenschap als praktijk volle dig samenwerken, waardoor een juist inzicht in de bestrijding mo gelijk is geworden. Dit is ook wel nodig, want hier door kan de kwaliteit van het fruit nog aanmerkelijk worden verbeterd. Aangezien de schurft ziekte, voor zover het appels en peren betreft, een van de belang rijkste oorzaken is, van minder goede kwaliteit van een deel van ons fruit, moet de kwaliteitsverbe tering in de eerste plaats gezocht worden in een krachtige en alge mene bestrijding van de schurft ziekte. Hoewel de ervaring heeft ge leerd, dat niet elk jaar de schurft- aantasting even groot is, men denke aan het jaar 1946, waarin weinig schurft voorkwam, staan daar jaren tegenover, waarin niet tijdig bespoten bomen, totaal geen schurftvrij fruit opleveren. Het is en blijft dus van groot belang, dat de schurftziekte bij appel en peer, daadwerkelijk en volgens de nieuwste inzichten wordt aangepakt. Natuurlijk zal men hierbij spe ciaal moeten letten dat de bestrij ding zorgvuldig en met deugdelij ke middelen en op de juiste tijd stippen wordt uitgevoerd. Hoe hardnekkig deze schurft ziekte is blijkt wel uit het feit, dat in sommige gevallen, niettegen staande een intensief uitgevoerde bestrijding, waarbij bijv. in één seizoen zesmaal gespoten werd, de vruchten soms toch nog door de schurftziekte werden aangetast. Het gevolg hiervan is geweest, dat onderzoekingen zijn verricht naar de juiste tijdstippen, waarop de bestrijding dient te worden uit gevoerd. Hiermede is men zeer ver ge vorderd en men kan wel zeggen dat het juiste inzicht, voor de bestrijding der ziekte onder de in ons land heersende omstandighe den bereikt is. Het zou ons te ver voeren om hier de oorzaak van de schurft ziekte te omschrijven. Belangrijk is dat men thans weet welke zwammen de schurftziekte ver oorzaken, alsmede hun levenswij ze. Maar nu de bestrijding. Ook hier zit men niet stil, en de we tenschap zoekt steeds naar die middelen, welke gemakkelijk en eenvoudig maar toch een zekere werking geven. Werd vroeger algemeen gebruik gemaakt van Bourdeaux- en Cali- fornische pap, thans zijn er -nieu we middelen in de handel welke een proefneming zeker waard zijn. Wij noemen in dit verband het nieuwe bestrijdingsmiddel Mercu- rit (een organische kwikverbin- ding) waarmede zeer goede resul taten zijn bereikt. Genoemd mid del heeft geen beschadiging aan blad of vrucht, zodat zowel vóór als na de bloei gespoten kan wor den. Het wordt gebruikt in een zeer geringe concentratie vóór de bloei 0.15 en na de bloei 0,10 Laten wij hopen dat men er werkelijk in geslaagd is, iets te vinden waardoor algehele bestrij ding mogelijk is, het zal zeker onze fruitteelt ten goede komen. K. ALS GE UW NIEUWJAARSWENS gelezen wilê hebben in alle plaatsen der Lang straat en Omgeving dan is een NIEUWJAARSWENS in „DEECH O" nood zakelijk, maar ook vol doende. Geelt ze dus tijdig op DRUNEN. Vergadering Mid denstands vereen. Drunen-Elshout. De middenstandsvereeniging afd. Drunen hield Dinsdagavond een algemeene ledenvergadering in de zaal van den heer Th. Elshout. De vergadering, welke maar ma tig bezocht was, werd op de ge bruikelijke wijze geopend. Spr. van dezen avond was de eerw. pater v. Aken, de kern- en kader leider van hetBossche diocees, die sprak over een actueele aan gelegenheid voor de middenstand „De Coöperatie". Gezien de afd. Drunen nog maar in de kinder schoenen staat, hield spr. eerst een vrij uitgebreide lezing over de middenstand in zijn geheel. Spr. behandelde de organisatie vorm, het doel, de plaats van den bond in de maatschappij en sprak een propagandistisch woord voor de ontwikkeling der leden. Er is, aldus spr., veel goeds in onzen bond, maar het zou verkeerd zijn de oogen te sluiten voor het ver keerde dat er in onze middenstand is en ons zelf wijs te maken dat wij er al zijn. Er zijn ook fouien in de middenstand. Noemen wij b.v. alleen maar eens de brood nijd, de concurrentie, de naijver, welke er is onder onze mensclien. Deze groote fout, welke de goe de organisatorische ontwikkeling van den middenstander in de weg staat, zal moeten verdwijnen. In de nieuwe en betere maatschappij van publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie, zal er voor deze onder linge strijd geen plaats meer zijn en als zij er dan nog is, zal de middenstand er aan te gronde gaan. Tot onze schande moeten wij nu nog erkennen dat wij op gebied van organisatie bij de boe ren en bij de arbeiders zeer ver ten achter staan. De mentaliteit, de geest van de middenstanders zal om de gemaakte fouten te her stellen, geheel omgezet moeten worden. De ontwikkeling der middenstanders zal vooral ook met kracht ter hand moeten wor den genomen, zoodat men een kern en een kader krijgt. Hij sprak een propagandistisch woord over gewestelijke avond scholen, waar bekwame leeraren komen doceeren in de voor den middenstander actueele onderwer pen en vakken worden gegeven welke voor den middenstander eigenlijk onmisbaar zijn. Vakken werden genoemd als bedrijfsecono mie, bedrijfsrecht, sociale wetge ving en vele andere. De cursus duurt 2 jaren en voor de oprich ting van een gewestelijke school zijn minstens 25 deelnemers noo- dig. Hierna kwam spr. aan zijn on derwerp: „De Coöperatie". Spr. zag de Coöperatie zeer objectief en waarschuwde dan ook ten zeerste het probleem van de coö peratie niet alleen door den bril van den middenstander te bekij ken, die in de coöperatie alleen maar een bedreiging ziet. Spr. wees op het ontstaan van de coö peratie door de uitbuiting van de aibeiders door de werkgevers en soms ook wel door de midden stand, waardoor de arbeiders overgingen tot het oprichten van verbruiks-coöperaties, met alle vocrdeelen daaraan verbonden. Men kon het, aldus spr., de arbei ders niet kwalijk nemen. In En geland, Noorwegen, Zweden en Denemarken heeft de coöperatie een zeer groote vlucht genomen en bestaat er practisch geen mid denstand meer. In Nederland staat de coöperatie betrekkelijk nog in de kinderschoenen, maar toch koopt 1 millioen van de bevol king reeds bij de coöperatie. Moet de middenstand zich nu bedreigd gevoelen? Neen. Daar waar de middenstand zijn werk goed en dat wil zeggen ook so ciaal verantwoord doet, zal een tweede bij name van de coöpera tie dit niet behoeven over te ne men. De meest efficiënte midde len om de coöperatie te besti ij- den zal zijn dat men de taak wel ke deze in de maatschappij wil uitoefenen, zelf uitoefent. Het was een zeer geestige en leerzame causerie. Zij die dezen avond hebben verzuimd, hebben veel gemist. Het plan heeft zich gevormd binnen afzienbaren tijd tot het op richten van een gewestelijke avondschool over te gaan Hier voor gaven zich reeds een 10-tal leden op. Het agendapunt tot kiezen van twee bestuursleden uit de bouw vakken werd in verband met het matig bezetten der vergadering tot een volgende byeenkomst ver daagd. Besloten werd tevens om in de toekomst een actie te hou den tot het aanwerven van leden. ELSHOLIT. Tooneel-uitvoering te geven door de Kerkelijke fan fare te Elshout, in de zaal der Jongens-Congregatie, op 2e Kerst dag en 28 December. Hieraan zal de meisjes-tooneel- club uit Drunen onder de bekwa me leiding van hun regisseur, de heer J. Kuit uit Drunen, hare me dewerking verleenen. Daar nog uit niets blijkt dat de Tooneelvereeniging van St. Jo hannes Evangelist op de planken zal komen, is dit een welkome af leiding. Opgevoerd zal worden: „Het meisje uit de achterbuurt". Kerk verwarmd. De werk zaamheden aan de Kerk .alhier, voor wat betreft de verwarming, zijn nu reeds zoo ver gevorderd dat men hoopt met Kerstmis in een verwarmde Kerk te kunnen zitten. Veel is hierover uitgegaan, maar de plannen zijn nu werke lijkheid geworden. Op Zondag 27 December zal na de Hoogmis een vergade ring worden gehouden van de spaarders aangesloten bij de ker mispot. Deze is bedoeld als half- jaarlijksche vergadering. Men kan dan een overzicht krijgen van hetgeen men in den afgeloopen tijd gespaard heeft. Deze vergadering zal worden gehouden in de zaal van den heer M. v. Huiten. Alle spaarders ne men hiervan goede nota. HEUSDEN. Het eerste tiental der dam vereniging speelde voor de com petitie hoofdklasse Ned. Dam- bond tegen Tivolo I uit Eindho ven en wist deze wedstrijd met 155 te winnen, de eerste in het seizoen die V.D. nie't verloor. Voor de onderlinge competitie speelden J. DeurlooJac. Tim mermans 02, in groep III, en W. KuisVerbeek 20, W. v. DrielFitters 02, in groep IV. Op 't Consultatie-bureau wa ren aanwezig 36 zuigelingen ter onderzoek, n.m. uit Heusden 29, Herpt 3, Hedikhuizen 3, Hees been 1. Op 21 Jan. hoopt voor 't Nut op te treden de alom bekende radio-spreker Dr. P. H. Ritters; het wordt dus een avond die nie mand mag verzuimen. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerdina A P dv P J Kuipers en A v Kleijsen Eli C zv J Bleienberg en C Wijnstekers Johanna A dv C v Son en G Omen Johanna B M dv W v. Hoofd en C M Roinmen. Ondertrouwd: Hendrikus J de Wild 25 jaar en Cornelia E van Geffen 25 jaar. Gehuwd: Mathijs Bax 46 jaar wedn. van Pieternella de Koning en Cornelia J M Verhoeven ge scheiden van echtg. H. v. Hemert 30 jaar Bernardus H Jansen 35 j en Elisabeth v Oosterhout 36 jaar. Overleden: Antonia C v Rijs wijk 2 j dv J v Rijswijk en C J Colijn. SPRANG-CAPELLE. Zondag 21 December, des morgens half 10 en des middags 3 uur hoopt D.V. voor de Gere formeerde Gemeente aan de Hoo- gevaart op te treden de Wel- Eerw. Heer Ds. Aangeenbrug van Dordrecht. WASPIK. Dc Biljartvereeni- V.O.V. neemt revanche. Zaterdag j.l. trok de biljartvereniging V. O.V., welke is gevestigd in Café „De Sportwereld" naar Dor drecht, met het voornemen re vanche te nemen op de in Was pik gespeelde wedstrijd, welke zij had verloren met 5 tegen 10 punten. De eerste drie wedstrijden welke werden gespeeld nam V O. V. reeds voor haar rekening. Van de negen wedstrijden welke er werden gespeeld wist V.O.V. er zes te winnen, zoodat thans de wedstrijd eindigde met een flinke overwinning voor Waspik, n.l. 12 tegen Dordrecht 6 punten. De Voorzitter van de Dordt- sche biljartvereeniging, welke een welkomstwoord .had gesproken, werd beantwoord door den voor zitter van V.O.V.den heer M. Coesmans. Ook de Penningmees ter hield een toespraak en bracht eveneens hulde aan de Dordtsche biljartvereeniging en dankte voor de gulle ontvangst. Bij ons, zoo zei spreker, was het na de be vrijding de slagzin „Zuid helpt Noord", dit is thans „Zuid klopt Noord", hetgeen met een dave rend applaus van beide zijden werd beantwoord. Nadat de beide vereeniyingen nog enkele uurtjes genoeglijk had den doorgebracht, werd de terug reis aanvaard. Ontslag lid van het Burger lijk Armbestuur. Aan den heer W. B. Verschure is op diens ver- - zoek ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Armbestuur alhier. In de laatste vérgadering werd den heer Verschure door den voorzitter, den heer M. van Don gen, dank gezegd voor de vele verdiensten welke dc heer Ver schure had gedurende de zestien jaren welke hij in het College zit ting had. Spreker hoopte dat hij nog langen tijd in goede gezond heid getuige mocht zijn van den arbeid van het Burger!. Armbe stuur. J.l. Donderdagavond ver gaderde de vakgroep P. T. T. van Chr. Overheidspersoneel in hotel van Iersel te Waspik. Na de ge bruikelijke opening door den voorzitter, de vaststelling dei.'pno- tulen en de afhandeling 4f^aL.f^Vr; verse ingekomen stukken, besp:|;J^R de Bondssecretaris, de heer vè?. Haaf de diverse belangen van 't postaal personeel. Breedvoerig wérd gediscussieerd over het door den heer Ten Haaf besprokene, de verkregen salarisverbetcringen, op de promotiekansen van het personeel en op -de verlofregelin gen. De vergadering, die een ge animeerd verloop had en goed bezocht was, werd hierna op de gebruikelijke wijze gesloten. RAAMSDONKSVEER. Op Zondag 28 Dec. a.s. zal er in. het Henricus-gebouw een uitvoering plaats vinden. De „Ghesellen van de Spelewei" uit Bussum komen onder leiding van Anton Sweers opvoeren „Kermisvolk met Kerst mis", Reeds nu kan men kaarten voor deze voorstelling krijgen bij de leden van de Kath. Actie. Enige en algemene kep^cvinp De Heer en Mevrouw HEIJBROEK-VAN DER WAALS geven met grote vreugde kennis van de geboorte van hun dochter MARIAN. Den Bosch, 16 December 1947. St. Jorisstraat 11. Tijdelijk: Prot. Ziekenhuis, Vughterlaan 2. TE KOOP een in goede staat zijnde (Cuypers) PRIJS F 250.— Te bevragenHOOGEINDE 64, WAALWIJK, TE KOOP: v.o. OVERJAS (grijs) leeftijd pl.m. 15 jaar f20— plus 10 pnt. en een in goede staat zijnde FORNUISKACHEL F40.- Brieven onder no. 2156 bureau van dit blad. TE KOOP Een nieuwe Noodkachel (loeneus) en een Brabantse Kachel bij J. v. d. WIEL, Stationsstraat 66, Drunen. In prima staat. Adres te bevragen Bureau van dit blad. De Echo van het Zuiden Hoofdredacteur-Uitgever J AN TIELEN Abonnementsprijs 15 cent per week, 1.95 per kwartaal Drukker Waalwijkse Stoom drukkerij Ant. Tielen Verlenging algemene oefentijd van 11 tot 12 maanden voorgesteld. Bij uitzending naar Indië minimum 2 jaar. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp „Wijzi ging Dienstplichtwet". Voor de algemene oefentijd wordt een verlenging van 11 tot 12 maanden voorgesteld. .Er zijn echter enige groepen, waarbij een langere of zelfs een veel langere duiy nodig is. Bij de luchtstrijdkrachten zal de oefentijd twee jaar moeten be dragen voor hen, die een tech nische vakopleiding genieten. Voor de zeemacht wordt geen verandering van de eerste oefe- ningstijd voorgesteld. Worden dienstplichtigen in de oefenperiode geroepen in Indië dienst te doen, dan zou dit feite lijk moeten geschieden nadat de normale eerste oefening is voltooid, dat de dienstverrichtingen over zee voorshands in het algemeen geen gelegenheid bieden tot 't op normale wijze voortzetten van het oefenprogramma. Rekening houdende met de tijd, die verloren gaat met inschepings verlof, heen- en terugreis en ac climatiseren en met een verblijf in de tropen van omstreeks 15 maanden dat als een minimum moet worden beschouwd om de uitzending rendabel te doen zijn zou de duur van de eerste oefening zodoende op tenminste 30 maanden moeten worden ge steld. Een verlenging, waarbij de eerste oefeningstijd voor het gros der dienstplichtigen op twee jaar wordt gebracht, moet dan ook worden beschouwd als een mini mum. Deze laatste, regelingen zijn voornamelijk bedoeld te worden toegepast in tijden, waarin er geen buitengewone omstandigheden heersen. BENZINEDISTRIBUTIE KAN VOORKOMEN WORDEN. V erkeersbonden dienen voorstel in. Naar wij vernemen, hebben de samenwerkende Verkeersbonden thans hun benzine-besparings- voorstel bij minister Vos inge diend. Het bevat een volledig plan de campagne voor een ratio neler benzineverbruik en stelt de minister voor, dat de onkosten,' verbonden aan de uitvoering van het plan, uit de extra benzine belasting zullen wórden bestre den. Met films, advertentie-cam pagnes en transparanten denkt men de automobilisten in perso nen- en vrachtwagens attent te maken op de mogelijkheid zuini ger te rijden. De resultaten van de campagne zullen, aldus het rapport, zodanig zijn, dat de ben zinedistributie voorkomen kan worden. GROTERE STEENKOOL PRODUCTIE. De Europese kolenorganisatie, E.C.O., maakte Dinsdag bekend, dat in de eerste periode van der tien weken van 1948 in totaal 3.382.000 ton Duitse steenkool zal worden geëxporteerd naar an dere Europese landen. Dit bete kent een toename van bijna een half millioen ton over het vierde kwartaal van 1947. Hiervan zal Nederland 427.500 ton ontvangen, Frankrijk 845.100 ton, België 340.300 ton, Italië 422.400 ton, Denemarken 395.100 ton en Zwitserland 70.500 ton. SCHEPEN VOOR GRAAN. Handelsovereenkomst met Argentinië. Naar uit officieuze bron te B. Aires wordt vernomen, aldus meldt Reuter, zal Nederland op grond van een tijdens de bespre kingen tussen een Ned handels delegatie en de economische raad van Argentinië gesloten overeen komst in de komende vijf jaar 30 schepen voor Argentinië bouwen en daarvoor in ruil huiden, graan en lijnzaad ontvangen. In het eerste jaar zou Neder land zes schepen moeten afleve ren, n.l. drie passagiers- en drie tankschepen. Volgens een nader bericht zal Argentinië gedurende bovenbe doelde vijf jaren jaarlijks aan Ne derland leveren: 12.000 ton leder, 50.000 ton graan, 35.000 ton vlas en oliehoudende lijnkoeken en 500 ton wol. DE PAUS ONDERSCHEIDEN. De Académie francaise heeft Maandag aan Z. H. Paus Pius XII de grote gouden medaille voor de Franse letteren verleend. In een begeleidend schrijven werd gezegd, dat deze onderschei ding aah de Paus werd uitge reikt als erkenning voor de niet aflatende belangstelling van de Heilige Vader in de Franse taal en cultuur. Tijdens een plechtige zitting van de Académie zal Don derdag een officiële proclamatie worden voorgelezen. ARGENTINIË STEUNT MARSHALL-PLAN. Met 5 milliard dollar. Vijf milliard dollar zal Argen tinië bijdragen ter ondersteuning van het plan-Marshall. Het be drag zal geleidelijk ter beschik king worden gesteld in de vorm van leningen. Dit werd medegedeeld door Diego Mocinari, Argentijns gede legeerde op de Int. Conferentie te Havanna. ZONDAGSRIJDERS NIET STRAFBAAR. Autorijden op Zondag is niet strafbaar, heeft de Groningse rechtbank uitgemaakt in 'n proef proces tegen een advocaat uit Groningen. De kantonrechter had de advocaat ook vrijgesproken, doch de ambtenaar van het O.M. was in hoger beroep gegaan. De rechtbank heeft de advocaat nu ook vrijgesproken. Het is een uit spraak van geen geringe beteke nis. De rechtbank was van me ning, dat een rijvergunning gel dig is en blijft tot het moment van intrekking en tot algemeen verbruik van het voertuig strekt. De geldigheid der vergunning ver valt volgens de rechtbank niet als geen ontheffing is verleend voor het verbod om op Zondag te rijden. Met instemming van de gehele raad stak de heer Brokx de loftrompet over het werk van B. en W. ten aanzien van de begunstiging van de particuliere woningbouw in de raadsvergadering van Woensdag avond. Toen werd namelijk een Gemeentelijke bouw- credietregeling vastgesteld, die velen, voor wie het anders niet mogelijk was een eigen woning te bou wen, hiertoe in staat zal stellen. Het initiatief van B. en W. verdiende deze lof ten volle. Na opening der vergade ring door burgemeester Cou- wenberg, werden de notulen vastgesteld en de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Daarna werd de gemeentebegroting voor 1948 aangeboden. Vervolgens keurde de raad z.h.st. het voorstel goed tot medewerking aan het ver zoek van het Schoolbestuur der Christelijke school tot be schikbaarstelling van een be drag van 911.wegens kosten van herstel van gele den bezettingsschade. Ook werd z.h.st. goedge keurd de vaststelling van 'n „Nakeurings-verordening" voor films. Zodra daaraan be hoefte zou ontstaan, zouden de films in deze gemeente, behalve aan de Centrale keu ring, ook nog onderworpen worden aan de Zuidelijke keuring op katholieke grond slag te Eindhoven. De kosten zouden komen op 1 cent per inwoner. Z.h.st. werd ook goedge keurd het voorstel om de kos ten van trouwboekje en fa- milieregister van 0.25 of 1.te brengen op 0.75 of 2.50, omdat de kosten van aankoop voor de gemeente hoger waren dan de eerste bedragen. Voorts werd beslo ten dat ook wanneer een bouwaanvrage zou worden geweigerd, de aanvrager tot de helft van het voor de aan vrage verschuldigd bedrag zou moeten betalen, omdat aan de bouw- en 'welstands commissie ook in zo'n geval 't volle bedrag was verschul digd. Hoewel de heer Zijlmans 't eigenlijk wel onbillijk vond dat 't perceeltje van de Wed. De Vos-Kolsteren voor. 2500 per ha. zou worden gekocht, terwijl anderen er "slechts 1800 voor kregen (en de voorz. gaf dit. toe) stapte de raad over zijn bezwaren heen en keurde z.h.st. het voorstel goed om een vroeger geno men raadsbesluit te herzien en in plaats van 1800 er 2500 per ha. voor te beta len, omdat de eerste keer geen overleg was gepleegd met de eigenares, omdat het perceeltje van belang was voor het uitbreidingsplan en omdat het slechts ging over een bedrag van pl.m. 450. Verder werd z.h.st. goedge keurd de eerste verdieping van het gemeentehuis te be stemmen tot ambtswoning van de burgemeester en om als preventieve maatregel een verordening vast te stellen dat kinderen die gedurende de schooltijd op straat lopen, terwijl redelijkerwijze kan verondersteld worden dat ze spijbelen, door de politie naar school gebracht kunnen wor den. Daarna werd behandeld 't voorstel van B. en W. tot vaststelling van een „Ge meentelijke Bouvvcredietrege- ling". Burgemeester Couwen- berg gaf een uitgebreide en heldere uiteenzetting van het doel, het belang èn de wer king van deze regeling. Het doel was de bevordering van de particuliere woningbouw en het verkrijgen van eigen bezit. Ze is gebaseerd op de „Financieringsregeling Wo ningbouw 1947". Deze komt er op neer dat het Rijk aan particuliere bouwers bijdra gen en/of voorschotten ver leent. Om van de Financie- rings-regeling gebruik te kun nen maken, moet de bouwer over een kapitaal beschikken van 15% van de stichtings- kosten (grond- en bouwkos ten). Het Rijk kan dan een voorschot verlenen van ten hoogste 15% van déze stich- tingskosten. Het is nu de be doeling van de Gemeentelijke Bouwcredietregeling dat door deze de gemeente een voor schot verleend van de over blijvende 70% van de stich- tingskosten. Iemand die een huis van 15000 wil bouwen moet dan beschikken over 2250 eigen geld, het Rijk kan dan een voorschot ver lenen van eveneens 2250 en de gemeente een voorschot van 10500. De gehele hypo theek zou dan in 10 en ten hoogste 15 jaar moeten en kunnen zijn afgelost. Na deze tijd zou de bouwer het huis in volle, vrije eigendom be zitten. Dit is zeer in 't kort de regeling, zoals die door B. en W. werd voorgesteld. Wij komen hier binnenkort uitge breider op terug, want zij is zeer zeker van groot belang voor velen die anders niet tot het bouwen van een eigen woning zouden komen. Dat de raad dit inzag bleek wel hieruit, dat hij zonder be zwaren en z.h.st. het voorstel goedkeurde. Na de uiteenzetting van de burgemeester vroeg de heer Brokx het woord en bracht lof aan B. en W. voor het be langrijke initiatief dat zij met deze regeling hadden geno men. Hij kon er zich ten volle mee verenigen en hij meende wel in naam van de gehele raad te spreken. Hij hoopte ook dat velen er een dank baar gebruik van zouden ma ken. Op een vraag van de heer v. Gorp of de regeling alleen gold voor woningbouw, deel de de voorz. mede, dat dit in ieder geval de hoofdzaak was. Wel zou er ook ondersteuning verleend worden aan woning bouw met bedrijfsruimte, niet voor bedrijfsruimte alleen. Het voorschot zóu gaan voor woningen alleen tot een in houd van 500 M3, met be drijfsruimte tot 1000 M3. Voor grotere ruimten zou de rest voor de bouwer zelf komen. Nog werden z.h.st. goedge keurd ontwerp-Regelen om trent het verlenen van ver gunningen voor het in gebruik nemen van woonruimte en een ontwerp-verordening dat de aangifte van woonruimte by de burgemeester moet ge schieden. Tot slot van de openbare vergadering werden 3 leden van het burgerlijk armbe stuur gekozen wegens perio diek aftreden. Herkozen wer den met algemene stemmen de heren M. van Dongen en A. P. Brokx. In plaats van de heer Verschure, die wegens zijn leeftijd niet herkozen wenste te worden, werd na twee maal stemmen de heer W. de Glas gekozen met 6 stemmen tegen de candidaat van B. en W. de heer A. C. Kamp, 4e stemmen. Zowel de voorz. als de heer Brokx brachten dank aan de heer Verschure voor al wat hij had gedaan voor. de ge meente en vooral voor de ar men. De voorz. zei over hem: „Goede wijn behoeft geen krans". De heer Brokx noem de hem een vader voor de armen. Met instemming van de gehele raad wensten bei den dat hij nog lang van zijn verdiende rust zou kunnen genieten. Daarna ging de raad over tot een geheime vergadering. „Het Zwarte schaap der Waalwijkse delinquenten. Een uitgebreide correspondentie. Woensdag werd voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, dat gepresideerd werd door de Hoog_ edelgestr. Heer Mr. Weyers, Dirk Robert Klinkhamer ter verantwoording geroepen. Duizenden malen is zijn naam genoemd in fluisterge sprekken, die" zodra hij verscheen, verstomden: erg vriendelijk werd hij dan niet nageoogd, want hij was de verachtelijke man. Eerst secretaris van de directie der Timtur-fabrieken, werd hij spoedig bewind voerder oftewel „verwalter" der N.V. Pulles-van Gerwen, welke fabriek hij met terugwerkende kracht op 14 November 1942 in eigen bezit overnam en voortaan „Herald" noemde. De ten laste legging. Hem werd ten laste gelegd dat bij: a. voor de Duitsers het bewind had gevoerd over de N.V. Pul- les-v. Gerwen, omdat het een half Joodse firma was, en deze later had overgenomen: alsmede de opdracht om den heer Frans Pulles naar Haren over te bren gen: b. een brief had geschreven, waarin hij verzocht de 17-jarige P. J. Snoeren naar Duitsland te zenden, waar hij voor het leven invalide werd: c. aan de Duitsers had medëge- deeld dat P. J. van Zeist uit Sprang-Capelle weigerde te wer ken en zich solidair yerklaarde met de Ned. Regering in Londen en verzocht had hem te arrestee ren. De Getuigen. Uit de verklaring van de eer ste getuige, H. A. v. Oudheus- dën, boekhouder bij Pulles-van Gerwen bleek dat verdachte aan vankelijk niet zo vaak maar na enige tijd dagelijks op de fabriek was, waar hij zich spoedig ont popte als de leider en al het mo gelijke deed om de toenmalige di rectie de Heren Pulles cr uit te werken. In Juni '42 had hij een ander slot op de deur van het privé- kantoor laten maken en weigerde een sleutel aan de heer Fr. Pulles te geven. Bij een woordenwisse ling had hij gedreigd met de Duit sers en dezelfde dag nog was de heer Pulles gearresteerd. Sinds die tijd was hij alleen heerser en regelde hij alles in pro- Duitse en pro N.S.B. geest. Hij hing portretten op van Mussert en Hitier, stak de vlag uit op N.S.B.-feesten en Hitler's verjaar dag en ontving vaak bezoek van Duitsers. Het personeel dwong hij lid te worden van het N.A.F. Op zijn verzoek werd van Zeist gearresteerd door de Grüne Po lizei. Meermalen had getuige of ge tuige IJzermans telefoongesprek ken afgeluisterd, o.a. een gesprek

Echo van het Zuiden | 1947 | | pagina 1