WIE WAS ZIJ TOCH? UIT DE PROVINCIE NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING Minister Spaak bezoekt ons land. FEUILLETON Térry en Berry in: DE WITTE ELAND. den tegelijk met het afhalen van de bonkaart 806. De uitreiking van schoenenbon nen volgens de „Kinderregeling" zal met ingang van 18 Januari tot nader order worden stopgezet. DIT JAAR 15.000 REPATRIËREN DEN. De Nederlandse repatriërings- dienst heeft bekendgemaakt, dat gedurende 1948 in totaal 15.000 personen uit Indonesië naar Ne derland zullen worden gerepatri eerd. Van dit aantal zijn 4000 burgers, die tijdens de bezetting in Japanse kampen geïnterneerd zijn geweest. De overigen zijn per sonen, die tot het leger behoren of hun familieleden. KOEJEMANS AFGEZET. Officieel heeft het Partijbestuur van de C.P.N. nu bekend ge maakt, dat A. J. Koejemans is af gezet als hoofdredacteur van „De Waarheid", terwijl hem tevens verzocht is zijn zetel als Eerste- Kamerlid en lid van de Prov. Staten ter beschikking te stellen. Koejemans had in Nov. 1946 al een reprimende gehad, omdat hij in de Waarheid ook berichten op nam van de offic. Engelse en Amerikaanse nieuwsagentschap pen. Bovendien stelde hij tegen standers van de C.P.N. als zoge naamde vakredacteuren aan. Hem werd bevolen te gaan werken on der onmiddellijke leiding en vol gens de aanwijzingen van het P. B. Hij ging echter door met indi vidualistisch optreden en bemoei lijkte het collectieve werk van de redactie. In het bijzonder in de laatste tijd bleek Koeojemans bo vendien onderhevig aan wankel moedige stemmingen. Hij blijkt nu wel weer betuiging van trouw .'an de Partij te hebben afgelegd, maar dat was toch niet voldoende om hem te kunnen handhaven. Paul de Groot zal nu „De Waarheid" op echt-communisti- sche wijze' gaan leiden. EERSTE NEDERLANDSE VROUW TERECHTGESTELD Voor het eerst na de oorlog is een doodvonnis voltrokken, dat uitgesproken was over een Neder landse vrouw. Het betrof hier de beruchte jodenverraadster Ans v. Dijk, die voor de S.D. in Amster dam werkte. Zowel het bijzonder Gerechtshof te Amsterdam als de Bijzondere Raad van Cassatie hebben haar ter dood veroordeeld. Zij was de tweede vrouw in Ne derland, die door een bijzonder gerechtshof ter dood veroordeeld was en haar beroep door de bij zondere Raad van Cassatie zag verworpen. Hetzelfde was het ge val met Geessien Bleeker uic Delf zijl. In deze zaak heeft de verde digster een revisie-aanvrage in gediend. Ans van Dijk vroeg gratie aan, welk verzoek is afgewezen. Zij is Donderdag-ochtend op fort Duivendrecht gefusileerd. „DENK AAN PETKOF'S LOT" De Bulgaarse premier Dimitrof heeft vandaag de negen socialis tische parlementsleden, die deel uitmaken van de oppositie, een „ernstige waarschuwing gegeven, daar zij critiek uitoefenden op de begroting. „Gij doet lit alleen", zo zei Dimitrof, „in de hoop dat de Ver. Staten zullen intervenië ren. Ik waarschuw u verstandig te zijn, daar het land u anders een les zal geven, die gij nooit zult vergeten". De premier voegde er aan toe, dat de socialisten valse hoop koesteren, omdat zij hebben ge hoord,,, dat de Amerikanen een sterke vloot in de Middellandse Zee hebben en Amerikaanse sol daten klaar staan voor de strijd in Griekenland. Hij herinnerde aan Petkof, die zich, volgens Di mitrof, teveel met de Westelijke democratieën had ingelaten en met de dood door de strop had moe ten boeten. COMMUNISTISCH OFFEN SIEF IN 'T ROERGEBIED. De Britse autoriteiten in West- Duitsland hebben instructies ont dekt, die ten doel hadden het eco nomische leven te verlammen en het plan Marshall te doen mis lukken. Hierbij verleende de Sov jet-Unie de volle medewerking. Deze instructies zijn naar alle communistische cellen in de Brit se zone verzonden. DEN BOSCH KRIJGT EEN JUBILEUM-OPTOCHT. Dezer dagen werden te 's-Her- togenbosch de centrale commissie en de voorzitters 'der subcommis sies tCT voorbereiding van de plannen in verband met de vie ring van het regeringsjubileum der Koningin door de burgemeester geïnstalleerd. De heer Herman Moerkerk lichtte op die bijeenkomst een hem opgedragen ontwerp voor een alle gorische optocht toe, dat algeme ne waardering vond. Hem werd nog tijdens deze vergadering ver zocht de optocht, die op 31 Au gustus door de stad zal trekken en een onderdeel van de festivitei ten vormt, te verzorgen. CENTRALE PROPAGANDA DER K. V. P. in de Rijkskieskring 's-Hertogenbosch. De Centrale Propaganda der Katholieke Volkspartij in de Rijks kieskring 's-Hertogenbosch is de zer dagen bijeen geweest. Uit het verslag van de Staten- kieskringpropagandaleiders bleek dat in het merendeel van de aan gesloten afdelingen plaatselijke propagandaleiders zijn aangesteld, doch dat het aantal propaganda- clubs nog beneden de verwach tingen is. De Kringpropagandaleider wees er op, dat de propaganda voor de K.V.P. systematisch en permanent moet worden gevoerd en daartoe vaste hulptroepen moeten worden gerecruteerd in de vorm van pro- pagandaclubs wier eerste taak is de uitbreiding van het ledental der K.V.P. Hij deed een dringend beroep op de afdelingsbesturen, en de Statenkringpropagandaleiders aan de verdere uitbouw van dit poli tiek lekenapostolaatwerk in de kring hun beste krachten te geven. DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE. Tijdens een vergadering van de raad van bijstand van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, kantoor Tilburg, hield de heer H. Mannaerts, algemeen voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordbrabant en voorzitter van de raad van bij stand een Nieuwjaarsrede, waarin hij een overzicht gaf van de ver schillende takken van industrie in de provincie Noordbrabant. Wat de Schoen- en Lederindus trie betreft, ontlenen wij daaraan 't volgende: De zoolleerindustrie kon in alle noodzakelijke behoeften voorzien. De verwachting is, dat de zool leerproductie nog zal toenemen. In 1947 deed zich een belangrijke stijging voor van de prijzen voor buitenlandse huiden en vellen. De ze bedragen thans het drievoudige van de voor binnenlandse huiden en vellen vastgestelde maximum prijzen. Niettemin kunnen de vooruit zichten voor 1948 gunstig beoor deeld worden. Wat de schoenindustrie betreft, hier vertoonde zich een belangrij ke productietoename, zodat de voor-oorlogse productie bereikt, zo niet overschreden is. Dit geldt zo wel voor lederen schoenen als VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 13) Dat is nu het resultaat van mijn „papier verknoeien" Klok. O, ja? Is het een ver haal? Neen, dit is het eerste van een serie artikelen, die ik voor „De Fabrikant" heb geschreven. „Het Leven in onze Katoenfabrieken". Maar u hebt toch nooit in een fabriek gewerkt, Mr. Haydon? Waarom vindt je dit zo onwaarschijnlijk? Omdatde mensen, die aan een fabriek werken, heel anders.... zijn dan u! Zo? Nu, Klok, in zover re heb jê gelijk: ik heb nooit in een fabriek gewerkt, maar toch weet ik er genoeg van om er over te kunnen mee praten en ik hoop dat ik er nog wat meer goeds mee be werk, dan er enkel zelve een chèque mee te hebben ver diend. Goudklok keek eens naar de stapel drukproeven en vroeg: Heeft het u niet vreselijk vermoeid, dat alles te schrij ven? Neen, en in ieder geval vind ik het aangenamer werk dan wat ik als opzichter heb te doen. Dat kan ik mij voorstel len! Zoudt u liever alleen willen schrijven? Ja, dat wel. Maar als je van de pen moet leven, dan valt je dat heus niet mee. Ik ben het schrijven van artike len begonnen toen ik nog al les aanvatte, wat mij voor verhongering zou kunnen be hoeden. Voor verhongering? her haalde zij met wijd-open, ver schrikte ogen. Ja, maar je hoeft niet zo ontsteld te zijn, Klok! Die tijd is nu voorbij en ik heb er van geleerd, want ik bezat eerst een tamelijke, of lie ver een onbetamelijke hoe veelheid trots, beter gezegd nog: eerzucht. Maar die eer zucht is een andere kant uit gegaan; een betere kant, zie je, Klok! En hij keek haar diep in de ogen, met een blik, die verreweg de meeste vrouwen zouden begrepen hebben, maar zij in haar onschuld niet. Ik hoop, dat het u dan ook gelukkiger zal maken, Mr. Haydon! Maar nu ben ik maar heel egoïstisch aan 't spreken over mij zeiven, terwijl ik ei genlijk moest luisteren naar hetgeen je mij te zeggen hebt. Ja, het is een boodschap van Lord Southmoor, die hij gisteren hier achter gelaten heeft, maar die Vader vergat. Kunt u vandaag eens op het Huis aangaan? Is dat alles? Ja, Lord Southmoor scheen u over iets te willen spreken, waarmee hij Mr. Bulteel niet wilde lastig val len. Ik zal gaan, antwoordde Gilbert Haydon. Mrs. Garland zal gisteren wel genoten heb ben, want ik geloof dat het al een hele tijd geleden^is sinds hij „De Berg" met een be zoek vereerde. Ja, ik heb hem hi^r niet gezien, sinds ik nog een klein meisje was. Hij was in het buitenland toen ik gevonden werd, en hij bleef daar altijd heel lang. En was hij weer net zo mooi? plaagde Haydon. Ja. Maar zij bloosde zo pijnlijk, dat hij zich haastte er bij te voegen: Vergeef mij, Klok! Ik bedoelde er geen bespotting mee, hoor. Vertel mij nu eens wat je van zijn nichtje denkt. Van Lady Barbara? O, die is heel aardig om te zien! Viel ze in je smaak? Ja, maar ze heeft haast niets tegen mij gezegd. Moe der vindt haar niet zo aardig, als haar moeder placht te wezen. Dat is ook zo! antwoord de hij. Maar u hebt Lady Bar bara's moeder toch niet ge kend, is 't wel? Ik? Neen, natuurlijk niet! Je weet toch wel dat ik zelfs nooit in dit deel van dê wereld ben geweest tot de dag, dat ik je voor het eerst zag? Dus je vindt haar Lady schap nog al aardig? Zou ze hier weerkomen, denk je? Ik hoop van niet. Waarom niet? En ik dacht dat ze nog al in je smaak viel? Ja, dat wel, maar, als ik haar zie, dan benijd ik haar. voor pantoffels. De toegenomen schoenproductie staat in omgekeerde verhouding tot de vertraagde schoendistribu tie, zodat op het eind van het jaar reeds voorraadvorming op verschillende fabrieken is ont staan. Indien de materiaalvoorzie ning voor 1948 slechts enigszins gewaarborgd kon worden geacht, dan dient ook de distributie van schoenen op korte termijn opge heven te worden. Of de opheffing der distributie de vraag naar schoenen zal doen toenemen, werd door spreker ern stig betwijfeld. MGR. PESSERS EN PATER RUYS NOG IN LEVEN? Pater Bruns de marteldood gestorven. Naar wij van het Provincialaat der Paters Minderbroeders te Weert verrfcmen* is van de Supe rior te Peking bij familie hier te lande bericht ontvangen, dat vol gens mededeling van christenen in de missie ivan China, de aposto- lisch-vicaris Mgr. Pessers met^pa- ter Ruys en vier zusters uit Heer len zich omstreeks Kerstmis 1947 nog in leven zouden hebben be vonden. Omtrent pater Bruns evenwel moet met zekerheid worden aan genomen, dat deze de marteldood is gestorven. SCHIP STOOT OP EEN AUTO. Woensdag voer een schip in 't Wilhelminakanaal te Tilburg te gen een obstakel, dat een auto bleek te zijn. De zwaar bescha digde auto werd gelicht en her kend als het eigendom van de 45-jarige houthandelaar J. Ploeger uit Oisterwijk, die sinds Zaterdag nacht vermist werd. Van de heer Ploeger zelf is nog geen spoor ge vonden, terwijl in de auto ook geen papieren aanwezig bleken. t Vast staat echter wel, dat de heer P. Zaterdagavond laat uit Tilburg langs het kanaal naar Oisterwijk is gereden, zodat alles wijst op een noodlottig ongeval. De politie heeft de zaak in onder zoek. IN MEMORIAM H. DE HOOP. TER BEZINNING. Een prominent ingezetene van Waalwijk is uit ons midden weg gerukt en de verslagenheid is niet alleen groot en algemeen om de wijze waarop hij het leven moest laten, maar pok om het plotse linge besef van wat wé in hem hebben verloren. De lof bezingen van zijn deug den zou niet overeenstemmen met de levenshouding van de heer 'de Hoop. Zijn levenshouding was een levensstijl geworden, omdat ze was afgeleid en gegrond op de eeuwige beginselen van Gods Woord. Het ligt dan ook meer in zijn lijn, wanneer dit „In me- moriam" een oproep wil zijn tot bezinning, gericht tot ons allen, zijn naaste vrienden en buren, en daaromheen de talloos velen, die iets ondervonden hebben of gezien van de innerlijke drang die uit het leven en belijden van de heer de Hoop sprak. Bezinnen dat wil zeggen over de zin nadenken. De heer de Hoop kende de zin van zijn leven en hij leefde ernaar. Hij wist zich pelgrim op de weg naar zijn eigenlijke Vaderland en kende ook zijn taak op die weg: God eren in zijn dienen. Zijn Gods-dienst en zijn dienst aan de naaste die door God op zijn weg was geplaatst, waren zijn enige en allesomvattende roeping. Dit was de norm voor al zijn doen en la ten, de lijn die hij in zijn leven volgde. En hij was daarin stoer en consequent naar zijn Friese landsaar^. Vragen wij ons dan af of ook wij die levenshouding kennen. Is onze bewogenheid voor het lot van de medemens ook een na tuurlijke vrucht Van ons geloof, inplaats van een egoïstisch zoe ken van eigen voldoening Zal ons leven een lichtend spoor achter laten >in de wereld of zal het straks zijn alsof we nooit hebben bestaan?' Zijn wij ook wat de H. Apostel Paulus noemt „levende brieven van God aan de wereld Zien wij in al ons jachten en jak keren door dit zo korte leven het gebod van de liefde tot elkander niet voorbij? Leven en werken wij zó, dat als ook ons leven eens schielijk afgesneden zou worden, zal blijken dat wij in alles bereid waren? Wanneer ieder, die de heer de Hoop gekend heeft, zich zó bezint over zijn leven, dan beantwoordt dit „in memoriam" aan ziji^ doel, heen te wijzen naar Hem, die de overledene stelde tot een zegen voor de gemeenschap waarin hij leefde en werkte, en tot een voor beeld voor vriend en vreemde. Een Kerkstraat-bewoner. Zij moet zo gelukkig zijn, want ze heeft al wat ze ver langt en ze woont op Schor- ne met niets dan mooie din gen om zich heen. En dan is ze zelve zo mooi! Het klonk haast onwaar schijnlijk dat een schoonheid als Goudklok zo spreken kon. Wat dit laatste betreft, hoef je haar Ladyschap toch zeker niet te benijden, Klok. Waarom niet? vroeg zij verwonderd. O, wat ben je toch nog een baby! Weet je dan niet dat je wel duizendmaal zo mooi bent als Lady Barbara, kind; dat zij niet in je scha duw kan staan, wat betreft uiterlijk schoon? Heeft die malle Warton je dat niet hon derdmaal gezegd? Of heeft -je spiegel het je niet verteld? Toch zou niet ieder het met u eens zijn, Mr. Haydon! Niet? Neen, de verloofde van Lady Barbara zeker niet. —Wie is dat dan? Wel, de jonge man die er gisteren ook bij was. Hij.... Wie heeft je dat in je hoofd gehangen? vroeg hij scherp. Maar Goudklok werd ge roepen door "Mrs. Garland en onmiddellijk gaf zij gehoor aan die uitnodiging. In zichzelve mompelde Hay don toen: Zou Barbara Ross tot die soort vrouwen behoren? Maar waarom ook eigenlijk niet? Het zou een zeer goede partij zijn. Wie zou, een betere par tij zijn voor het nichtje van Lord Southmoor dan de knappe neef en erfgenaam van#Richard Luttrell? HOOFDSTUK IX. Guy, zei Richard Lutt rell. Blijf even hier;' ik wilde je spreken. Oe toon van' zijn stem be duidde al niet vèel goeds, dacht de neef en onvervaard antwoordde hij Ik wilde juist uitgaan, sir! Zeker met Lady Barba ra? Neen, die is met Mrs. Hudspeth naar Cuxtondale gereden. En heb je je geleide niet aangeboden? Neen, Oom, ik wildg op eigen gelegenheid uitgaan. Je maakt tegenwoordig dan al bijzonder veel wande lingen! Je weet heel goed wat ik bedoel. Nu een maand ge leden heb ik je verteld dat ik wilde dat je ging trouwen met Barbara Ross. Ik mag dat kind graag lijden; ze ziet er heel lief uit, is van adellijke afkomst en zal geld krijgen, ofschoon dit nu niet bepaald noodzakelijk is. Southmoor vindt het ook goed: ik heb hem eens gepolst, wat dit be treft. Maar je bent nu nog geen stap die richting uit ge vorderd! Jawel, maar.... Wat valt er nu te'„ma ren"?.... Ziet zij er soms niet goe^uit? Is zij niet v§n hoge geboorte? Enz. enz.? Zeker, Oom. Maar u hebt in het geheel geen rekening gehouden met Lady Barbara zelve. Bedoel je daarmee dat ze van jou niets wil weten? (Wordt vervolgd). GESLAAGD. Dezer dagen slaagden de heren Jan van Nuenen en Piet van Zon te Den Haag voor het Staatsprak- tijkdiploma voor Handel en Admi nistratie. Zij genoten hun oplei ding bij de heren van Well, v. d. Hoven en v. Delft. LEDERFABRIKANTEN. In de Maandag 1.1. gehouden al gemene vergadering van de Vak groep (Federatie) van Ned. Le derfabrikanten, werd tot voorzit ter gekozen de heer Norbert van Loon te Waalwijk. Voorzitter der R.K. Vereniging van Lederfabrikanten is de heer J. van Heesbeen alhier, terwijl de heer J. L. van Gijn te Lochem voorzitter is van de Ned. Bond van Lederfabrikanten. Deze twee organisaties vormen de vakgroep of federatie, waar van de- heer Norbert van Loon dus algemeen voorzitter is. Secre taris is mr. J. W. Taminiau te Tilburg. KATH. JONGE WERKGE VERSVERENIGING. Woensdagavond hadden in, ho tel Verwiel de' Kath. Jonge Werk gevers een zeer interessante avond georganiseerd. Voor hen sprak na melijk Dr. F. Vercammen uit Til burg over het geruchtmakende ge val „Vermeervan Meegeren". Voor een aandachtig gehoor be handelde hij eerst aan de hand van lichtbeelden de betekenis van Vermeer als schilder eij gaf hij een duidelijke beschouwing over zijn kunst. Na de pauze sprak hij eerst over het werk van v. Meegeren, over het „bedrog" dat hij pleeg de en hoe hij dit deed. Dan trok hij een vergelijking tussen de Ver meers en de van Meegerens, om tenslotte tot de conclusie te ko men dat de bedrieger van Mee geren, die onlangs, geschokt door hetgeen er de laatste tijd rond zijn persoon te doen is geweest, is gestorven, ondanks alles een groot kunstenaar was, wie de eer toe komt enige onsterfelijke schilder stukken te hebben vervaardigd. Het was een buitengewoon in teressante avond, waarvan alle aanwezigen zeer hebben genoten. R.K. VERKENNERS. Donderdag j.l. speelden de R.K. Verkenners van, de Andreas Zijl- mansgroep voor de tweede nïaal hun spel en vertoonden zij hun film, voor een Gildenbondzaal die nagenoeg vol was met ouders en andere aanwezigen. Met veel enthousiasme speelden •zij hun spel en zongen zij hun lied en geboeid en vol aandacht volgden de aanwezigen hun ver richtingen. Tussen de bedrijven door sprak de district-commissaris de heer Ramakers een begeesterend en pro pagandistisch woord. Hij dankte de oprichters van de A. Z. G., Pastoor Hezemans, de heren Dr. Kolster, J. Timmermans en A. Verwiel, namens het Nationaal Hoofdkwartier, namens de staf van het district de Langstraat en namens alle verkenners en oud verkenners van de A.Z.G., voor het grote goed dat zij op deze manier honderden jongens hadden meegegeven. Hij dankte ook alle leidsters en leiders van vroeger en nu, die het doel van het verkennersspel, ka raktervorming en gemeenschaps zin aan te kweken, steeds hadden nagestreefd en nog nastreefden. Op een dergelijke manier hadden zij een groot gédeelte van de toe komst in handen. En daarom was het zo jammer dat er een tekort bestaat aan ruim 6000 leiding ge vende personen op een totaal van 65.000 die aangesloten zijn bij de Kath. Jeugdbeweging. Hij ver zocht de jorfgens en meisjes, die iets voor dit mooie werk voelden, zich te melden en alle egoisme en baatzucht op zij te zetten en te bouwen aan de'toekomst, waarvan hij hoopte dat zij voor de A.Z.G. gunstig en mooi zou zijn. De A.Z.G. heeft de ouders en verdere belangstellenden Donder dagavond getoond hoe zij hun spel opvatten, dat het meer is dan een middel tot ontspanning, n.l. een voorbereiding op de toe komst; een mooie gelegenheid hun karakter te vormen. En daarom verdienen zij ook aller belangstel ling in alle vorm. R.K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND ST. WILLEBRORDUS. Woensdagavond organiseerde de R.K. r'abrieksarbeidersbond in samenwerking met de K.A.J. een grote propagandistische film avond. De grote Gildenbondzaal was nagenoeg geheel bezet, het geen bij gewone vergaderingen of ontwikkelingsavonden niet pleegt te gebeuren. De voorzitter de heer v. Seters 'opende deze vergadering en wees op het grote nut van de propa ganda tegenover de activiteit van het linkse kamp: hij hoopte daar om dat de Bondsvoorzitter uit Den Haag, F. Brussel een aan dachtig gehoor zou hebben. Hij dankte nog de ijverige propagan disten die in alle ongeorganiseer de huisgezinnen waren doorge drongen en plm. 100 nieuwe le den hadden weten te werven. De bondsvoorzitter sprak over de gevaren van deze tijd tegen over die van vroeger. Het non- chalantisme, waarmee men over de j bonden sprak, het niet willen ver staan van doel en wezen van de ze bonden, de grenzeloze zelf zucht in arbeidsrecht en eigen domsbegrip, waren even zovele gevaren voor een gezonde ont plooiing van de beweging, even als de socialistische opvattingen, die het eigenlijke doel van de menselijke arbeid niet zagen. Men moest strijden tegen deze op vattingen, waarvan de onheilvol le uitwerkingen te goed bekend waren. Doch deze strijd was an ders dan voor 50 jaar. Nu was men met het millioenenleger mach tiger dan ooit, maar wee de we reld en het christendom, zo dit le ger verkeerd werd geleid. Veel hebben de vakbewegingen al bereikt vooral op het gebied van de sociale verzorging, maar ook voor andere problemen dien de men zich te interesseren wilde men gelijke tred houden met de vooruitschrijdende tijd. Jammer was het dat verschillende werk gevers hun medewerking nog niet gaven. Wat in onze tijd nog ont brak, was de liefde, de goede ve-standhouding tussen de werk nemers onderling en tussen werk gever en werknemer. Allen voor één, één voor allen, moest het devies zijn. Men moest kiezen tus sen de vrijheid van het Christen dom, en de slavernij van het ka pitalisme, of de dictatuur van het proletariaat en van hun overwin ning zou het afhangen of de Christelijke cultuur uiteindelijk zou domineren. De strijd zou hard en zwaar zijn, men zou moeten vech ten tegen onwil en verkeerd be grip, tegen tegenstanders uit ei genkamp, tegen de oppervlakkig heid van de jeugd en dit alles moest overwonnen worden, want de beweging wilde een wereld van broederschap en. naastenlief de. De heer van Seters dankte de enthousiaste spreker en nogmaals spoorde hij de ongeorganiseerden aan zich over de kleinigheden die hen tegenhielden heen te zetten; er stond te veel op het spel. Hierna werden door de Kath. Cult. Filmdienst enkele films ver toond, n.l. „Jongenskamp" een Nederlandse film, die vooral bij de jongeren een gunstig onthaal vond en de Franse film „Alleen op de wereld", die allen - wist te boeien. Laten wij hopen, dat deze pro- paganda-vergadering succes zal hebben en dat andere vergaderin gen ook een beetje meer belang stelling gaan trekken. TRAGISCH STERFGEVAL. Na het vreselijk ongeluk van de I heer de Hoop kwam ons Donder- i dagmiddag weer een tragisch j sterfgeval verrassen. De heer Wil- lem Coppens, van de Brandstof- fenhandel der fa. A. Coppens, had bij T. in de Grotestraat met eïi- kele knechts kolen gelost. Na even nagepraat te hebben ging hij met een van de knechts in de auto, om deze de dam uit te rij den. Plotseling zakte hij achter het stuur in elkaar. Pastoor Ras die enige ogenblikken later aanwezig was, voorzag hem nog van de laatste H.H. Sacramenten, terwijl t dr. Kolster slechts de dood door hartverlamming kon constateren. Het stoffelijk overschot werd naar het St. Nicolaas-ziekenhuis ge- j bracht. De overledene was 35 jaar j en laat een vrouw en een kind i achter. Politiek als kunst. Minister Spaak is een bril- lant acteur op het politieke toneel, maar ookop de echte „planken". In zijn jeugd een fel strijder open oog voor de realiteit „de zaak van België is de zaak van het recht". Paul Henri Spaak is door zijn vijanden wel eens „de salon-anar chist" genoemd. Zeker verdiende hij die titulatuur niet, toen hij, de rode vlag in de hand, aan het hoofd van een opgewonden troep je geestv^wanten door de straten van Brussel stormde en eigenhan dig de ruiten insmeet van een ka tholieke krant, die zijn misnoegen had opgewekt. Zo 'heftig gaf hij uiting aan zijn socialistische ge voelens, dat zijn oom Paul Emile Janso]»,, toen minister van Justitie, hem ter verantwoording riep. „Als 't zo doorgaat, zal ik je in 't gevang moeten zetten", voeg de de liberale minister zijn heet hoofdige neef toe. „Gaat uw gang, ik zal me eens wreken", riep de jonge Spaak uit. Zou hij nog aan die boorden gedacht hebben, toen hij eerst in het kabinet van diezelfde oom Mi nister van Buitenlandse Zaken werd en hem in 1938 opvolgde als eerste socialistische minister-pre sident van België? Politicus met werkelijk heidszin. Hij was toen al heel wat kal mer geworden en vrij wat ver draagzamer jegens politieke te genstanders. Felle medestrijders van vroeger vervreemdden daar om wellicht enigszins van hem, maar zijn gezag en invloed namen hand over hand toe. Spaak bleef het tegendeel va"h een „prinzipien- reiter", hij hield immer de reali teit in 't oog. Op zijn initiatief trok België zich terug uit de Lo- carno-overeenkomst, toen de Duit sers het Rijnland opnieuw hadden bezet. Toen de dreiging voor Bel gië toenam en het kabinet Pierlot de teugels in handen kreeg, bleef Spaak Minister van Buitenlandse Zaken. In die kwaliteit ontving hij de Duitse ambassadeur, die hem de oorlogsverklaring kwam overhandigen, nadat Duitse vlieg- tuigen reeds Antwerpen en Brus sel hadden gebombardeerd. Nog voor de Duitser een woord had kunnen uitbrengen, legde Spaak hem met een subliem gebaar het zwijgen op en zei: „Eerst ik, me neer de ambassadeur. De geschie denis zal het Duitse Rijk voor deze misdadige aanslag aanspra kelijk houden. België zal zich ver dedigen. Zijn zaak is de zaak van het recht en die kan nimmer on dergaan." Het was een dramatisch mo ment, geheel in de stijl van deze staatsman, wie het drama, #de ora- torie in het bloed zit. Zijn fami lie stond bekend om haar liefde voor toneel en litteratuur; in het bijzonder gold dit voor zijn groot vader, Paul Janson, leider der vooruitstrevende liberalen, als zijn oom Paul Emile, wiens schitte rende carrière zo tragisch eindig de in Buchenwald. Spaak's vader gaf zelfs de politiek er aan om toneelstukken te schrijven. Zijn moeder was de eerste socialiste, die in het Belgische parlement zit ting nam. De leden van de fami lie gaven herhaaldelijk opvoerin gen in beslqten kring en legden daarbij getuigenis af van een on gewoon dramatisch en oratorisch talent. Minister Spaak is dan ook een spreker van formaat: geestig, slag vaardig, boeiend. Hij zoekt het niet in breed gebarenspel of goed kope demagogie. Zijn redevoerin gen zijn, alleen al uit artistiek oogpunt, het aanhoren alleszins waard. Er is slechts een taal, die hij volkomen beheerst en dat is de oude taal der diplomatie: Frans. Daarin heeft hij zijn triomfen ge vierd. Toen de Belgische regering naar Engeland moest verhuizen, bleef Spaak het Departement van Buitenlandse Zaken beheren. En toen het ministerie Pierlot na de bevrijding werd ontbonden; was het Spaak, die zijn post behield en later weer als leider van een nieuw kabinet optrad. Hij was de eerste voorzitter van de Assem blee der Verenigde Naties. Spaak is nu bijna 50 jaar. Men selijkerwijs gesproken staat hij op het hoogtepunt van zijn leven. Ongetwijfeld kan deze bekwame politicus, deze hoogbegaafde re denaar, nog zeer veel verrichten niet alleen op het terrein van de internationale politiek, maar ook om Nederland en België steeds nauwer aan elkaar te verbinden. Het bezoek, dat hij in deze dagen aan Nederland bracht, heeft daar toe hopelijk bijgedragen. TERUG UIT INDIË. De buurtbewoners van de Win terdijk zullen de militair Kees van Nunen, die na tweejarig verblijf .yit Indië repatrieert, een prettige thuiskomst aanbieden met blijven de herinnering. Voor dit doel werd 1.1. Zaterdag een inzameling ge houden, die goed geslaagd is. Bij z'n thuiskomst de vlaggen uit! BURGERLIJKE STAND Geboren: Adriaan L. zv A van Enkhui zen-van Oorschot. Petronella A W dv C J van der Velden-de Bont Petronella L C dv A H j van der Mierden-Verschuren j Louisa M dv A J Hurkmans-van der Lee Hieronymus M W zv G L van Oudheusden-Solders Adrianus W F zv F C P Snels- van der Zanden Antonie S zv j A Gravelijn-van der Vliet Ca- rolus A E zv C G van Delft-van Rijswijk Petronella A M dv J Dollekens-van Gooi. Huwelijks-aangiften: A J van Zon 29 jaar en A L de Wit 21 jaar beiden te Waal wijk. Huwelijken: C M Schellen 29 jaar te Loon- op-Zand en H E Knoops 32 jaar te Waalwijk. Overlijden: Wilhelmus Brands 78 jaar Anna M van Drunen 85 jaar Johannes F Wingels 92 j. echtg. E van Riel Cornelia F Klerx 54 jaar echtg. P Dijkstra Hen drik de Hoop 52 jaar echtg A v Donk. Ingekomen. Geen. Vertrokken: P. J. Kroot naar Delft J M H Brok naar Vlijmen W van Laarschot naar Bergschenhoek B J Evers naar Vriezenveen. NOTARISBENOEMING. Bij K. B. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Her togenbosch, ter standplaats Ca- pelle (gemeente Sprang-Capelle) J. Waverijn, candidaat-notaris al daar, in de plaats van R. Middel- koop, eervol ontslagen. HONDENSPORT. Op Donderdag 15 Januari 1948 algemene ledenvergadering van de Kynologenvereniging Waalwijk en Omstreken. Uit de notulen der vorige ver gadering blijkt, dat het bestuur thans bestaat uit A. Verhoeven, St. Antoniusstraat 18, Waalwijk, voorzitter, P. Smulders, Hoofd straat 220, Kaatsheuvel, vice- voorzitter, H. A. v. d. Pol, Sta tionsstraat 113, Waalwijk, le Se-, cretaris, Nic. v. Wel, le Zeine 38, Waalwijk, 2e secretaris, Th. v. d. Griendt, Nieuwstraat 2a, Waal wijk, Penningmeester, P. Mom bers, Grotestraat 128, Waalwijk, en C. v. Dongen, Min. Loeffstr. 21, Waalwijk, commissarissen. Schrijven van de Renvereniging V/aalwijk en Omstreken kon niet verder worden behandeld, omdat noch bestuursleden nog leden van die vereniging aanwezig waren. Er werd besloten een collectief abonnement te nemen, op de Hon denwereld, waaraan voor de le den een voordeel van 2.50 ver bonden is. 11 Nieuwe leden en 1 donateur traden wederom tot de vereniging toe, zodat het ledental tot 98 is gestegen. Wat betreft art. 8 van het huis houdelijk regl. werd met alg. stem men besloten om dit in zijn be staande vorm te handhaven, ter wijl de contributie voor leden die van een andere plaatselijke ver eniging lid zijn, werd vastgesteld op 2.50 per jaar. Reis winner Amsterdam, werd uitgesteld tot de volgende alge mene .vergadering, die gehouden zal worden in de eerste helft van Februari 1948. Daar er geen toestemming is verleend om dit jaar een^tentoon stelling voor honden te houden werd besloten om te trachten in de maand Aug. a.s. een club match te organiseren en verschil lende bekwame keurmeesters uit te nodigen de keuringen te hou den. Bij de rondvraag werd verzocht, het adres van de Dierenbescher ming, om bij het constateren van slechte behandeling en verzorging aangifte te doen. Er werd ook nog verzocht een schrijven te richten tót de Directie der B.B.A. met het verzoek te willen toestaan, dat in het vervolg ook honden met de bussen mogen worden ver voerd, vooral voor die plaatsen die niet direct aan een treinverbinding zijn gelegen. Een en ander voor publicatie in de pers werd nog besproken, ter wijl enkele leden wederom ver zochten om het maandelijkse me dedelingenblad. Het bestuur zal er de volle aan dacht aan schenken. NIEUWE NAAML. VENN. Door de firma's Alph. Roxs en Van Gent Co., beiden te Waal wijk, is een naamloze vennoot schap gesticht die de belangen van beide ondernemingen zal be hartigen. De nieuwe vennootschap in oprichting draagt de naam van N.V. „Gerolanda" Centrale four- niturenhandel, gevestigd Grotestr. 193 te Waalwijk. Zij zal speciaal de verkoop van beide firma's be hartigen, met name die van de firma Alphons Roxs, als import en handels-firma en van de fa. van Gent Co. als producerende Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til. Rheumatische pijnen in armen «en benen, neen in alle ledematen nu hier, dan daar zijn in ons vochtig, wispelturig klimaat voor vélen onfeilbare voorboden van verandering van weer. Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kru schen op Uw bloedzuiverende or!- ganen drijft de pijnverwekkende schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kru schen bij Uw Apotheker of Dro gist en neem van morgen af regel matig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. Aij) Terry liep gestadig in de zelfde gang voort. In de paar dagen dat hij in Kondike woonde, had hij deze loop al van pelsjagers en goudzoe kers afgekeken. Van O'Con- nelly's bergtop uit had Terry een verlaten goudzoekersdorp zien liggen. Zijn oom had hem verteld dat hier alleen nog maar een oude pelsjager woonde, die een klein beetje geld had overgespaard en nu de hele dag in zijn hut zat te denken. Uit één der schoor stenen zag Terry rook komen. „Aha"1, dacht hij en stapte op de hut af. „Mag ik binnenkomen?" vroeg hij voor de zekerheid. „Als je geen weerwolf bent, wel", was het merkwaardige antwoord. onderneming. Zij zal dus fournituren voor de schoen-, lederwaren- en andere industrieën in de ruimste zin in de handel brengen. Tot directeuren van de N.V. „Gerolanda" Centrale fournituren- handel zijn benoemd de heren C. J. van Huiten en O. A.-H. van Roessel, beiden te Waalwijk. PASSAGIERSLIJSTEN TER INZAGE. Op ons bureau liggen voor be langstellenden ter inzage de pas sagierslijsten van het s.s. „Volen- dam", dat 26 dezer te Rotterdam verwacht wordt en van het m.s. „Willem Ruys", dat vermoedelijk 23 dezer in Rotterdam aankomt. De repatriërende militairen uit onze omgeving die met het s.s. „Volendam" terugkeren hebben wij reeds in ons blad van Don derdag j.l. vermeld. In de passagierslijst van het m.s. „Willem Ruys" troffen wij uit onze omgeving alleen de naam aan van Ho Soe Ho, Missiehuis te Kaatsheuvel. S. I. K. De spaarkas „S.I.K." hield j.l. Maandagavond een goed bezochte vergadering in „de Twee Kolom men", waarin o.m. de jaarlijkse feestavond besproken en een feest commissie voor dit doel werd aangewezen. HEUSDEN. Van de scheepswerf de Haan en Oerlemans werd ftet goed ge volg te water gelaten het motor vrachtschip „Strabo", voor reke ning der Kon. Ned. Stoomboot- Mij. te Amsterdam. Het schip zal uitgerust worden met een Sulzer- motor. Op 16 Aug. '47 bestond de Hengelsportvereniging 20 jaar. Door omstandigheden kon dit feit toen echter niet op waardige wijze gevierd worden. Thans heb ben bestuur en leden besloten om op 21 Maart a.s. een Nationaal Concours voor Hengelsportvereni gingen te organiseren. De biljartvereniging K.O.T. speelde een wedstrijd tegen „Tou che" uit den Bosch. De uitslag was K.O.T. 525 punten, Touche 513 punten. Verschil 12 pnt. ten voordele van K.O.T. Hoogste se rie F. de Moor K.O.T. 27. De heer J. Buijs, welke zich op reis bevond, werd plotseling on wel en bleef terstond dood op het perron der N.S. te Den Bosch. Woensdagavond vond de huldiging plaats van die jongens die Zaterdag uit Indië thuiskwa men. Het is een avond geworden die er zijn mag; de zaal was lot de laatste plaats bezet met de ouders van de thuisgekomenen en van hen die nog in Indië verblij ven. De dames en heren die zich bereid verklaard hadden ei een gezellige avond van te maken, hebben eer van hun werk gehad, het is een avond geworden die deed verlangen dat er elke week maar enkele jongens thuiskomen, dan kunnen wij genieten van mooie en zuivere humor. De ge- repatrieerden ontvingen nog een geschenk en zij hebben kunnen constateren dat zij niet vergeten zijn. Heusden heeft zich van een goede kant laten zien.. Hopelijk blijft er wat over van deze spontaniteit, want dat is iets dat de mens niet" missen kan. Spontaan samenwerken in 't be lang van het land zoals de solda ten deden en doen in Indië, spon taan samenwerken om van dit le ven dat voor alle mensen vol moeilijkheden is, dan zal dat lei-

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2