WIE WAS ZIJ TOCH? een bekwame BEDRIJFSLEIDER. OVERLEERSNIJDER R.K. STENO-TYPISTE. R.K. JONGE ASSISTENT-BOEKHOUDER MANNEN VAN BETEKENIS. GANDHI, IDEALIST EN BEZIELEND VOLKSLEIDER NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING worden enige personen gevraagdj Terry en Berry in DE WITTE ELAND. 1e KLAS VRIJE WONING te Eindhoven TENTOONSTELLING WAALWIJK 1948. VAN DRUNEN SCHOENFABRIEK N.V. Als godheid vereerd. Churchill, de grote sterke con servatieve Churchill had niet veel op met de „Mahatmade grote ziel hij zag in hem een las tige eigenwijze advocaat die hij minachtend een „half-naakte fa kir" noemde en ook de Engelse koning Edward mocht deze prins van het pacificisme niet erg lijden. Gandhi moet eens gezegd hebben dat hij een vriend der Engelseh bleef, maar een vijand van En geland. Deze 78-jarige volksleider heeft de Engelse regering lang niet al leen vele handen vol werk gege ven, maar heeft met een ontzagge lijke energie meermalen de politiek van het Engelse Empire door kruist en de wetten van het ko loniale bestuur overtreden. Hij stond voor niets en hij, de kam pioen der niets bezitters, der ont rechtden, ontplooide het vaandel van het recht, de liefde en van de vrijheid. In die strijd is hij in het harnas gestorven, een jonge Hindoe heeft hem biddend voor zijn volk als een dolle hond neergeschoten en de wereld is beroofd van een der grootste idealisten, die ooit op de wereld geleefd hebben. Met bezorgdheid en angst zien de tegenwoordige leiders de toe komst tegemoet. Wat zullen de Hindoes en Mohammedanen thans gaan uitspoken? Wie was toch eigenlijk Gandhi, de man die 200 millioen Brits-In diërs als een halfgod vereren, voor wie zij door het vuur zouden gaan, wiens wil wet voor hen was en die zulk een invloed op de on getelde massa's van Indië oefen de, dat zij met vreugde en in hei lige verrukking hun leven zouden hebben gegeven onder aanvoering van de heilige Mahatma? Wie was deze kleine oude man, asceet en mysticus, halfnaakt en voor de rest gehuld in goedkopere katoenen zelfgeweven gewaden, levend van water en het eenvou digste voedsel, die voor ons Wes terlingen omstraald was door een waas van geheimzinnigheid. Toen Rudyard Kippling schreef dat „East is East and West is West and never the twain will meet" (Oost is Oost en West is West en nooit zullen die twee el kaar begrijpen) heeft hij bepaald niet aan Gandhi gedacht, ofschoon hij hem kende. Want Gandhi ver- eenigde ten volle de Oosterse mystiek en gedachtensfeer en de Westerse cultuur in zich. Hij stu deerde aan de beroemde Oxford University en als jongeman van 22 jaar sprak hij zo vloeiend En gels en gedroeg zich zodanig als Engelsman dat niemand in de slanke jongeling met het beschaaf de uiterlijk, de hoofse omgangs vormen en de voor die leeftijd verrassende kennis van de rechts geleerdheid, de philosophie en de geschiedenis der staatskunde, een Indiër vermoed zou hebben, hoe wel de donkere tint het Oosterse type kon verraden. De vrijheidsheld geboren. Gandhi was van zeer goede huize. Zijn ouders waren vermo gend. Zijn volledige naam was Mohandas Karantschad Gandhi. Hij kreeg een opvoèding, die hem voorbestemde om een der leiders te worden van zijn volk. Toen hij negentien jaar was werd hij in geschreven als student te Oxford, in de rechtsgeleerde faculteit. Zijn aanleg dreef hem naar de studie der wijsbegeerte en vijf jaar later promoveerde hij in beide weten schappen, rechtsgeleerdheid en philosophie en verwierf hij de doctorstitel. Zijn professoren dweepten met de jonge Indiër, met zijn buiten gewone aanleg, hartstochtelijke rechtvaardigheidszin, de fijnbe- schaafde Oosterling, die mysticus en geleerde tegelijk was en als Gandhi gewild had zou hij de eer volle positie van professor aan een der beroemdste universiteiten verkregen hebben en nooit zou de wereld gehoord hebben van Gan dhi als de leider der Brits-Indi sche nationaliteitsbeweging. Dat is een kleine halve eeuw geleden. Gandhi heeft toen zeker nog niet zijn latere lotsbestem ming vermoed. Hij voelde zich aangetrokken tot de advocatuur en vestigde zich in zijn geboorte stad Bombay. Zijn werk voerde hem toen enkele jaren naar Zuid- Afrika, waar hij een paar land genoten moest verdedigen, die in een proces gewikkeld waren. Hier vond Gandhi de inleiding tot zijn taak, vrijheidsheld en verdediger der rechten en belangen van zijn landgenoten te zijn. Ir. die dagen heerste in Zuid- Afrika een verbitterde strijd tus sen de eigenlijke bevolking en de Brits-Indische kolonisten, die in massa naar Zuid-Afrika geëmi greerd waren en verdrukt en ver volgd werden door de Zuid-Afri kaners, die daarbij de bescher ming der Engelse autoriteiten gé- noten. Gandhi werd de held, die met niets ontziende moed, met al gehele overgave en met groot ta lent en scherpzinnigheid voor zijn landgenoten opkwam. Meermalen was zijn leven in gevaar en en- kelt keren ontkwam hij ternau wernood apn de dood, toen aan slagen op zijn leven beraamd wer den. ONDERSCHEIDING. Door de heer Cor Witlox alhier werd Donderdag aan aan de heer D. van Oss en E. v. d. Pluijm de medaille van trouwfl dienst met oor konde van het Nederlandse Rode Kruis uitgereikt voor hun grote verdiensten voor de afdeling in tijd van oorlog en vrede. Wij brengen beiden gaarne onze gelukwensen voor deze zo wel verdiende onderschei ding, zeker met volkomen in stemming van al onze lezers. WAALWIJKS JEUGDKOOR. In een kort openingswoord ver zocht de leidster van het Waal- wijks Jeugdkoor, Mej. A. 31om, niet al te critisch te zijn. Het jeugdkoor was pas vier maanden oud, zodat men niet te hoge ver wachtingen mocht koesteren. Toch hebben deze Waal wij kse jongens en meisjes Donderdag avond voor een tamelijk bezette Musis Sacrumzaal een verzorgde uitvoering gegeven. Zeker, er wa ren zwakke plekken, nog veel zwakke plekken, men kan nu een maal van een koor, dat pas vier maanden bestaat, niet verwach ten, dat het een smetteloze uitvoe ring geeft, en zeker niet wanneer dit koor uit ongeoefende kinderen bestaat. Dit in aanmerking geno men, kunnen we vooral 't koor werk dat ons die avond geboden werd, waarderen, dit getuigde van geoefendheid, van discipline,'van de wil der kinderen om iets te presteren. De diverse kleine koren en soli waren over het algemeen zwak,, maar men kan van derge lijke jonge kinderen niet verlan gen dat zij direct een stemvolume ontwikkelen, die deze werkjes eerst goed tot hun recht zou laten komen. Van de solisten mogen we toch wel even Leni Blom noemen die blijk gaf van een ver gevor derde geoefendheid. Wanneer men zo blijft vooil- gaan kan men echter met een der gelijk flink koor mooie resultaten bereiken en zal Waalwijk naast góede „grote" koren, ook een uit stekend jeugdkoor krijgen.' Daar om alleen reeds zouden wij dit initiatief toe willen juichen, maar te meer nog doen wij dit omdat wij overtuigd zijn van het grote profijt, dat de jeugdige zangers en zangeressen zelf hiervan heb ben. Reeds meerdere malen heb ben wij gewezen op de grote wel dadige invloed* die de kunst en vooral de muziek, op het kind uit oefent, wanneer dit nog zeer ont vankelijk is voor alle invloeden van buiten; op de beschaving die het kind van deze kunstbeoefening meeneemt, en die het van andere kinderen, die niet zo bevoorrecht zijn, duidelijk doet verschillen. Ook hierom dus wensen wij het Waalwijks Jeugdkoor veel succes toe en hopen wij dat het met de grote belangstelling van de inwo ners mag uitgroeien tot 'n jeugd koor, dat naast de grote koren Waalwijk met ere vertegenwoor digt op muzikaal gebied. ONDERLINGE VEE-VERZEKERING. Woensdagavond hield de Onderlinge Vee-verzekering' Waalwijk éen vergadering in café Fr. v. Helvoirt. In een beknopt overzicht van het af gelopen jaar, memoreerde de voorzitter de heer H. Hoff- mans Jr., de viering van het 50-jarig bestaan in April. Het ledenaantal was van 50 te ruggelopen öp 47. Door de gedongen premie-verhoging was men de financiële ach terstand beduidend ingelo pen, zodat men nu een voor delig saldo had van 496.35. Daarom ook had er niemand bezwaar tegen dat de pre mie-verhoging tot Maart ge handhaafd zou blijven. De aftredende bestuursle den, de heren v. Spaandonk, v. d. Broek en de Rooy wer den bij acclamatie herkozen, eveneens de schatter v. Hees been. Hoewel enkele leden er bezwaar tegen hadden vanwege de prijs, werd het voorstel van ,het bestuur, het inspuiten tegen mond- en klauwzeer verplichtend te stellen, aangenomen. De voorzitter deelde ver der nog mede dat er momen teel 248 koeien, 2 stieren en 123 kalveren verzekerd wa ren. Dan werd er geprotesteerd en geageerd tegen de handel wijze van de gemeentelijke autoriteiten, die te weinig notitie namen van de boeren stand en maar grond ontei gende voor sportvelden en een zwembad. Er werd te weinig rekening gehouden met de eigenaars, laat staan met de huurders en onder dreigementen moest men vaak de grond afstaan. Alge meen werd dan ook wense lijk geacht dat men er in or ganisatorisch verband op zou ageren. JAARVERGADERING H.K.Vv. Donderdag hield de afd. Waal wijk van de Bond van H.K.W. haar jaarvergadering. Voorz. Broekhoven heette na tuurlijk allen hartelijk welkom. Met enkele woorden herdacht hij de leden die in het afgelopen jaar waren overleden: J. v. d. Boo gaard en J. Smulders. Hij zei blij te zijn dat de op komst beter was dan gewoonlijk. Het slechte medeleven van de le den kon niet langer duren, het verlamde het werk van de organi satie. De stuwkracht moest uit de leden komen. De bond was niet alleen voor een gezellig avondje of voor de contributie. Haar werk was er bij uitstek een van naas tenliefde. Er zou zeker weer n tijd komen dat men niet meer zo ge makkelijk een betrekking kreeg. Dat was nu al te merken. Daarom moeten we onze positie nu ook veilig stellen, aldus de voorz. En dat moest door de leden zelf ge beuren. Het was wel geen pretti ge toon om een jaarvergaderin te openen, maar het moest gezegd worden en de Voorz. hoopte dat de aanwezigen het aan hun colle ga's zouden doorgeven. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek dat er 1 Jan. 1947 205 leden waren, op 31 Dec. 175. 10 leden hadden in de loop van het jaar bedankt. Volgens het jaarverslag van de penningmeester waren de inkom sten in 1947 1429.51, de uitga ven 1102.02 en was er op 31 Dec. 1947 in kas 126.10, op de bank 206.17, samen 332.27. Daar er voor de bestuursver kiezing geen candidaten waren gesteld, bleven de heren L. Broek hoven en J. J. Pulleus aan. De voorz. deed mededeling van een afdeling van de Werknemen- ae Middenstand, een culturele standsorganisatie, speciaal voor hoofdarbeiders. Een 50-tal leden hadden zich reeds opgegeven. Men kon dit doen bij de heer J. J. Pullens. Daar er geen vragen gesteld werden, werd het officiële gedeel te gesloten. Vervolgens bleef men nog gezellig bijeen, terwijl door diverse attracties en ttactaties aan de avond een feestelijk karakter werd gegeven. De feestcommissie had dit alles voortreffelijk geor ganiseerd. „ALGEMENE" LEDENVERGADERING K. V. P. Het blijkt telkeni weer hoe weinig katholieker 't belang inzien van de K.T.p. Velen antwoorden als nen hun vraagt om lid te worden; „Ik zal toch wel goed stemmen". En ze zien niet in lat zo iets niet voldoende is ei dat juist iedere katholiek die „toch wel goed zal stemnen" zich moet organiseren ii de K.V. P., omdat er zovel zijn die niet „toch wel g<ed zullen stemmen". Hetzefde geldt voor een algemenefledenver- gadering. Teveel i; men nog van de mening: „II kan daar wel gemist worden. Maar er kan niemand gemit worden: Geestelijkheid, noh ambte naren, fabrikanten noch ar beiders. En toch ontbreken ;el. k heette 'jongeren, FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 19) Goudklok keek hem aan, zó verbaasd, dat hij reeds een schreef gewonnen meende te hebben. Lady Barbara voelt al even weinig voor mij, als ik voor haar! Dat heb ik je al eens verteld, Klok, maar Lord Southmoo£ had er nu een maal zijn zinnen op gezet en Oom ook. Ik wist dat ik geen rust zou hebben eer ik ge daan had, wat die beide oude heren wensten. Zij geeft en kel om Hugh Cuxton en ik heb nooit voor een ander liefde gevoeld dan voor mijn Goudklok! Zijn stem klonk teder-ver wij tend. Ikik weet niet of u de waarheid spreekt. Dat weet ik nooit bij u! Maar wèl weet ik dat u het recht niet had om Lady Barbara te vra gen, tenzij u liefde voor haar voelde. En nu vind ik het haast net zo vreemd van u om hier terug te komen, als ik het wreed heb gevonden dat u ineens, zonder afscheid te nemen, wegging! Ik zou hier nooit gekomen zijn, als ik verwacht had u hier te zien. Ik ga dan ook en zal hier nooit terugkeren! Vaar- wèl! Ze keerde zich nu naar het hek, maar opwellende tranen verduisterden haar zó het ge zicht, clat zij de klink niet zo gauw kon vinden. Machteloos als zij was, in haar overstel pend leed, bood zij haast geen weerstand toen hij haar in de armen sloot en haar de vurigste liefdesbetuigingen in het oor fluisterde Geweldig schrikte zij, toen ze ineens haastige voetstap pen naderbij hoorde komen, die Guy echter ook hoorde en die hem deden vragen: Wie is daar? Gilbert Haydon! O, dat weet ik vast! Nu, wat geeft dat? Hij weet niet dat ik hier ben en al wist hij het: je gaat hem niets aan! En ik ben zijn verloof de! Een geluid als van kraken de takken; toen een scherp geweerschot en Guy viel voorover, terwijl er bloed stroomde uit de gewonde plek in zijn borst. HOOFDSTUK XIII. Het was vrij laat toen Gil bert Haydon op „De Berg" terug was. De klok in de hall sloeg juist zes uur en toen Gilbert de zitkamer binnen trad zag hij de tafel gedekt staan voor het avondeten; Mrs. Garland was er echter niet. Wel zat Mr. Garland te slapen in het hoekje van de haard en Tom was bezig met zijn schaatsen. U bent laat, Mr. Hay don, klonk zijn begroeting. Moeder dacht al dat u in het geheel niet meer zoudt ko men.... Waar is Klok? Klok?Maar zij is toch hier! Neen, ze is u tegemoet gegaan. Hebt u haar niet ge zien? Neen, ik moest op het Huis zijn en ik heb de bin nenweg door het Park geno men. Maar zij is steker al thuis! Dat zal ook wel. Het zou al heel dom van haar zijn als ze op zo'n avond als deze niet gauw maakte dat ze binnen kwam! Niet dat ik nu zo op zie tegen een beetje kou! In tegendeel, ik hoop dat het maar blijft aanhouden tot Kerstmis. Het ziet er wel naar uit, antwoordde Haydon. Hij boog zich wat voorover om zijn handen te warmen bij het vuur en Tom, die hem gade sloeg, kon niet nalaten op te merken: Mr. Haydon, scheelt er wat aan? U ziet er zo vreemd uit? Vréémd?'^herhaalde de ander. Ja.zo bleek en zo ontsteld lijkt het mij! Er is toch niets gebeurd? Niets! antwoordde Hay don kortaf. Wat zou er ge beurd zijn? Het komt zeker -'door de koude. Zeg, Tom, weet jij ook wanneer de oude heer Luttrell opSchorne weggaat? Hoe zou ik dat nu Ave ten? viel Tom uit. Och, dat was nu niet zo onwaarschijnlijk, want al het nieuws van het Huis komt hier wel overgewaaid! Neen; daar heb ik toch niets van gehoord. Maar waarom wilde u het eigen lijk zo graag Xveten? Och, omdat ik hem dicht bij Schorne tegenkwam. Het was maar goed dat het zo donker was! Dit laatste mom pelde hij zó voor zich heen, dat Tom het dan ook niet verstond. Van ontmoetingen ge sproken: die jonge Luttrell heb ik vandaag in het dorp gezien. Hij zal zeker op Schorne zijn. Is Guy Luttrell weer in Yule Ketton? vroeg Gilbert uiterst verrast. Ja. Hij liep met een air, of de hele wereld hem toe behoorde. En er is toch ook een tijd geweest dat hij zijn „eigen kostje" moest ophalen, zoals moeder het uitdrukt. Maar, dat air nu daargelaten, wilt u wel geloven dat hij op u lijkt, Mr. Haydon? Zó? Vind je? Ja, dat dacht ik dade lijk ,toen ik hem voor het eerst zag. Meer werd er niet over dit onderwerp gesproken en na een paar minuten kwam Mrs. Garland binnen met een trekpot, gevolgd door een meisje, dat een bord met warme cake droeg, dat zij op tafel zette. Waar is Klok? vroeg de vrouw des huizes. Gilbert gaf weer hetzelfde antwoord als aan Tom: dat ze het wachten op hem zeker moe was geworden en al lang vóór hem zou zijn thuis ge komen. Mrs. Garland was er echter zeker van dat dit niet was gebeurd. Het meisje werd naar de kamer van Klok ge zonden, maar kwam terug met de boodschap dat zij daar niet was. Mrs. Garland was heel ontzet, Haydon verbaasd en Tom was geneigd het ge heel als een grap op te ne men. Waar gaat u-heen, Mr. Hay don? vroeg hij, toen hij zag dat Gilbert zijn jas aantrok. Ik ga naar Klok kijken. Wacht, dan ga ik mee, ze mocht eens haar enkel verstuikt, of een dergelijke aardigheid hebben uitge haald! Gaat u mee, Vader? Mr. Garland gaf gevolg aan deze oproep en liep tussen de beide jongelui in. Aan het hek vroeg Gilbert: Welke weg zou ze ge gaan zijn? Naar Yule Ketton toe? Neen; naar Schorne, ant woordde Tom beslist. Ze is u zeker tegemoet willen gaan. Als bij stilzwijgende over eenkomst bleven ze staan bij de muren van het park, waar de weg aan de ene kant door liep naar Culverthorpe en aan de andere kant rechtstreeks naar het Huis. Ze waren alle drie ontsteld dat ze nog niets van Klok gewaar werden. Tom riep luide haar naam. Zou ze het park zijn bin nengegaan? opperde Gilbert. Waarvoor eigenlijk? Maar wacht een; daar valt men ineens iets in: ze kan wel naar die bevroren plas zijn gaan kijken, waar u over sprak. Dat is maar even voorbij het hek. Zullen wij daar gaan kijken? Gilbert knikte en geen woord werd tussen 't drietal gewisseld, eer ze het hekje hadden bereikt. Maar toen uitte Tom een kreet bij het zien van wat daar in 't gras lag, in het bleke maanlicht. er van hen allen Bijzonder harte de voorzitter de v/aarvan er meer aanwezig waren dan ander: welkom. De opkomst getui.de dat er ook onder hen mer belang stelling kwam. Ooi het enige aanwezige vrouvïlijke lid werd afzonderlijk, verwel komd. De propaganda-ctie was niet onbevredigendverlopen. Alleen in Besoijei|ging het nog niet goed. Er "-aren twee propaganda-avonda' belegd, de ene avond warn er twee personen, de andre avond waren er geen prop te krijgen. Met ei genoemd worden gandisten mochten Mr. van Coothstraat en enele delen van de Grotestr vooral Baardwijk, dan 400 leden wai ven. Van de ovei waren alle gegevei binnen. it. Maar aar meer n gewor- :e wijken nog niet Het voornaamst de vergadering t voorlopige candid Het plaatselijk stuur stelde geen zodat het woord leden. Niet mind werden er genoem het vereiste aanta ningen van 10 1 warenDr. Mol oud-minister Welt Heuvel uit Den B uit Maastricht. D uit Tilburg, Mej. Vink, lid van de r mer, Mr. F. Teulii Bosch, lid van Kamer, Mr. Sasser Gen. Bajetto uit Baron Van Voorst Prof. Van den B ter van Economis Van Vliet, Dr. minister van O.K Beel, minister-prei Romme, fractie-lei K.V.P. en De Utrecht. Uit Helmond \v candidatuur gekon zekere heer Raayi Den Haag van de. voorz. van de ten-Troëf-actie ei Vrouwenbeweging maar liefst 6 vdm in onze /volksver diging. Op een desbetreh antwoordde de vo vreesde dat er d meer stemmen vo verloren zouden haalde hier de denen voor aan: gemompeld over katholieke partij; munistische actie h, punt van mde de tsstelling. e lelingsbe- ndidaten, s aan de dan 17 die allen ïandteke- gen. Het lit Etten, Mr. v. d. Petèrs de Kort Dr. J. de jeede Ka- uit Den Tweede it Vught, ïn Haag, it Voorst, i|k, minis- Zaken, Gielen, Dr. L. s|ent, Prof. r van de puin uit nog een n van 'n ikers, uit ?er Nolle, lijke Rui de Kath. wenste ar dames genwoor - ide vraag dat hij jaar nog de KVP aan. Hij lende re- Er wordt n tweede de com- 's-Bosch, v Breda, Tilburg, Eindhoven en Oss, de fabriekscentra. Men kreeg zo gemakkelijk de indruk dat het werk van de K.V.P. louter negatief zou zijn: het tegenhouden van 't communisme. Dat is niet haar enige, noch haar voornaamste doel, maar het hoort er toch bij. Want als men de gewel dige propaganda ziet van die kant en als men ziet wat een communist voor zijn partij over moet hebben, dan is er toch wel enige reden tot be zorgdheid. Als contributie betaalt een arbeider in de laagste loonklasse voor de communistische partij 5.60, een klasse hoger 13.en nog één hoger 40.Daar staat de K.V.P. tegenover met 1.per persoon, wat velen nog te veel vinden, „want ze komen iedere week met wat anders". En van die 1.is nog geen cent voor afdelings- propaganda, zodat die moet steunen op giften. De voorz. geloofde dan ook dat er hier en daar meer had kunnen ge geven worden. Maar niet alleen met gelde lijke bijdragen kan de goede zaak gediend worden. Het gros van de leden is niet ac tief genoeg. Men kan door woord en daad zoveel berei ken bij degenen die niet zo stevig in hun schoenen staan. Dezen laten zich zo gemak kelijk meeslepen door goed kope propaganda, waardoor ze licht in het communistische vaarwater komen. De com munisten kunnen immers ge makkelijk beloven. Als ze hun propaganda niet waar maken, beweren ze dat ze 't niet kunnen omdat hun de kans niet gegeven wordt. De K.V.P. kan zoiets niet. Zij moet haar programma uit voeren. De voorzitter riep dan ook allen op om de K.V.P. te hel pen door persoonlijke en ma teriële propaganda. Dat het goede slag leden aanwezig was bleek wel uit het feit, dat men het bestuur nog aanspoorde om propa ganda te maken om tenminste in Waalwijk geen stemmen verloren te laten gaan. Als velen zich dan ook als pro pagandist opgeven Men deed zelfs het verzoek om bijdragen te kunnen stor ten, wat aanleiding gaf om na de vergadering te collec teren. Tenslotte werd er nog ge wezen op het gevaar dat er schuilt in de nieuwe Partij voor Vrijheid en Democratie. Vooral liberaliserende katho lieken konden nog wel eens gemakkelijk die kant uit draaien. En dat terwijl het aantal katholieke zetels bij 't toenemen van het aantal ka tholieken moest vermeerde ren. Ook aan de Partij van de Arbeid waren katholieke stemmen verloren gegaan. Daarom riep het bestuur allen nog eens op om propa ganda te maken. Ook de jon geren. Allen samen in een K.V.P. En dan hebben we succes, zo besloot de voor zitter. ERNSTIG ONGEVAL. De heer G. v. Bladel uit Haar steeg, die werkzaam is in de le- derfabriek „De Amstel" had vo rige week het ongeluk met zijn hand tussen de persrollen van de uitzetmachine te geraken, die hij door een vergissing aan had ge zet. Zijn vingers eri een gedeelte van zijn hand werden totaal ver brijzeld. Dr. Kolster verleende dc eerste hulp, waarna hij ovei bren ging naar Den Bosch noodzake lijk achtte. OPLICHTERS GESNAPT. Een vijftal sigarenwinkeliers in enze gemeente werd vorige week de dupe van een paar oplichters die, behalve pijpen van een bona fide firma in Rotterdam, ook vuu-r steentjes voor aanstekers te koop aanboden. Tegen contante beta ling konden zij een flink aantal van deze schaarse vuursteentjes leveren, doch later bleken 't waar deloze stukjes ijzer te zijn, afge knipt van rijwielspaken. Enkele duizenden hadden zij in Waalwijk aan dé man weten te brengen. Aangifte bij de politip volgde en dank zij voortvarend opspo ringswerk van de rechercheurs Hellings en Verheij konden reeds na een paar dagen de oplichters gesnapt worden en kregen de ge dupeerden hun geld terug. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Cornelia C M dv JAM Zeegers-Aarts. Johan nes Th F M zv H J A Weijters- Bosma te Drunen. Petrus A J M zv H M Lombarts-Somers. Huwelijksaangiften: G Kruijf 32 jaar te Sprang-Capelle en A J Roomer 23 jaar alhier. G H de Werd 24 jaar en P J Rom- bouts 24 jaar beiden alhier. R H A de Ruijter 26 jaar en G M v Spijk 22 jaar beiden alhier. Huwelijken: J Klijn 26 jaar te 's7Bosch en M H van Bokhoven 32 jaar alhier. J J v d Hoek 25 jaar en A Lindhout 25 jaar bei den alhier. A J van Zon '29 jaar en A L de Wit 21 jaar bei den alhier. Overlijden: Hendrika v. Herpt 80 jaar echtgen. van W. de Vries. Ingekomen personen: J A Sche- pens uit Oirschot. A J Spran- gers uit Loonopzand. ELM van de Ven uit Oirschot. AP Schoofs en gezin ,uit Amsterdam. C M M Peters uit Geldermal- sen. DM Sluijter uit Boxtel. J M Voets uit Loonopzand. M v Bussel uit Deurne. M J Versteeg en kind uit Sprang-Ca pelle.. P Koppens uit Deurne. A J Timmermans uit Tilburg. 'G C Bergmans uit Drunen. M D J Fens uit Raamsdonk. A den Teuling uit Bolsward. E J M van Hilst uit 's-Bosch. J H E F van Oers uit Deurne. Vertrokken personen: W C Hoevenaar naar Rotterdam. R C L de Ruijter naar Amsterdam. P J. te Vruchte naar Nuth L. GHH van Eijk naar Tilburg. J W Trum naar Spra'ng-Ca- pelle. -HE Knoops naar Loon opzand. C Selsig naar Rotter dam. HAARSTEEC# Vergadering Boerinnenbond. Woensdagavond had in ca fé van Oyen een feestverga- dering plaats van de Boerin nenbond alhier. Aanwezig waren ook het bestuur van de Boerenbond en Pastoor Serrarens. De agenda werd vlot afge werkt. Notulen, jaarverslag, kasverslag. Als nieuw be stuurslid werd gekozen mej. Jana Vugts, bij het zich niet meer beschikbaar stellen van het aftredend bestuurslid me juffrouw Jans Pulles. Een onderlinge verloting had ver volgens plaats. De toneelafdeling van de Boerinnenbond kwam op de planken met een toneelstuk je „Een meisje uit duizend", dat goed de zaal in kwam. Onder de titel van feest- vergadering werd de gezel ligheid verhoogd door een tractatie die goed in de smaak viel. De afd. Reidansen begint deze week nog met de lessen. De geestelijk Adviseur en de Voorzitter van de Boeren bond hadden waarderende en aanmoedigende woorden. Ongeval. Onze dorpsgenoot de heer Godefr. van Bladel, werkzaam te Waalwijk op de Leerlooie rij „De Amstel", had het on geluk met "zijn rechterhand tussen de wals te komen, waardoor deze werd afge- kneld. Het slachtoffer werd naar het Groot-Ziekenhuis te 's Bosch vervoerd. De deernis met de ongelukkige, vader van een kinderrijk gezin, is zeer groot. HEUSDEN. De Hengelsportvereniging stelde als hoofdprijs een he renrijwiel beschikbaar. Als corpsprijs daarnaast zijn ver schillende andere prijzen be schikbaar, als beker, medail le, kunst- en hushoudelijke voorwerpen. Men verwacht dat een goe de duizend vissers hun geluk in Heusden komen beproe ven wat, gezien de animo die er nu al is, niet te hoog ge raamd zal zijn. Verschillende verenigingen schreven reeds in, waaronder er zijn uit Lim burg. K.O.T. 3 werd kampioen in klasse B van de kring Heusden der Biljartvereni gingen. Aan de leden zal een draagmedaille en aan de club een club-medaille geschon ken worden. Enkele belhaméls had den het voorzien op de R.K. School in Herpt en gooiden enige ruiten in. Zij hadden echter buiten de waard ge rekend, want het Hoofd der school stelde de politie er van in kennis, zodat voor de be trokkenen dit ruiten gooien wel een „Ruiten Troef" kon worden. Uitslagen van de eerste wedstrijd voor de jubileum wedstrijden der damclub V.D. Groep I. A. NieuwkoopC. Bax 11 A. de Graag-C. de Joode 11 Groep II. J. KlarenG. Jonker 20 Joh. de GraagJ. Deurlo afgebr. Groep III. J. Struik—W. v. Driel 2—0 Ant. FittersW. Kuis 20 Met een doffe bons kwam Oeng op het mos neer. Terry viel boven op de aap. Hij bleef een ogenblik versuft liggen. Als een jakhals schoot Pug Malone toe. „Daar heb ik je eindelijk, klein stuk venijn!" riep hij, terwijl zijn ogen glansden van leedvermaak. „Laat me los, man, of ik bega een ongeluk!" riep Ter ry in machteloze woede. Hij spartelde, maar het was nut teloos. Pug Malone bond de beer een doek voor zijn mond zodat hij haast geen geluid meer kon geven. Terry klaag de nog wat als een gestopte trompet. „En nu met flinke pas naar moeder de vrouw, vrienden", zei Pug Malone, die vrolijk was geworden door de goede vangst; „wat zal mevrouw Malone opkijken als ze daar een nieuwe artist ziet voor ons bloeiende amusements bedrijf. Mug de wonderbeer terug, zal in „Kermisnieuws" staan. Die Malone is toch een handige vent, zullen mijn collega's zeggen. „Loop wat voort, domoor", snauwde hij tegen Terry. De zilveren medaille voor het 25-jarig lidmaatschap der Scherpschutters-vereni ging „St. Blasius" werd uit gereikt aan de heren A. de Leeuw en Ant. van Bladel, terwijl de heer v. Kasteren eveneens deze medaille kreeg voor zijn prestatie om het vlaggetje dat boven in He vogelboom bevestigd was, weer neer te schieten. Besloten werd om aan vier Bondsconcoursen en vijf Na tionale concoursen deel te nemen, waaronder de Gilden dag te Oisterwijk. Aan de heren J, v. Laar hoven en H. Brouwers werd dank gebracht voor hun bui tengewoon ijveren om de herdenking van het 100-jarig bestaan tot een goed èinde te brengen. Op 't Consultatiebureau waren 46 zuigelingen ter on derzoek, waarvan uit Heus den 33, Herpt 3, Veen 1, Heesbeen 2, Hedikhuizen 4 en Oud-Heusden 3. VRJJHOEVE-CAPELLE. In Vrijhoeve-Capelle wordt een nieuwe Oranjevereniging opger richt. Men roept de inwoners van Vrijhoeve en omgeving, ook het gedeelte van Kaatsheuvel achter Vrijhoeve en Capelle op, zich als lid op te geven. (Zie advertentie in dit blad). Er bestaat het plan zo spoedig mogelijk een ledenver gadering te houden om een be stuur te kiezen. Wij hopen dat de nieuw op te richten vereniging succesvol zal werken en dat de komende feestelijkheden waardig gevierd zullen worden. GEERTRUIDENBERG. Burgerlijke Stand over Jan. *45. Geboorten: Henricus Th G M zv G J H van Ree-ter Horst. Jannie dv C Blok-van Blerck. Michael D M zv H M Schepens- Castenmiller. Antonia C A dv H J v Dijk-v. Velthcven. Jo hannes A P zv P J Prinse-v Dijk. Johannes A M zv J Gulickx- van den Bosch. Adriana M H J dv P H Stal-Penninx. Corne lls G zv Johannes Machielsen-v d Bosch. Johanna H dv C W v Meel-v Gils. Dymphna J M dv J M Stoop-Kroes. Johan nes A C zv C J Schapers-Jans- sen. Elisabeth C P dv B de Bok-Meulemans. Johanna M dv M J van Brenk-de Wijs. Lambertus A zv C A v Boekei- Stadhouders. Seraphus SBH M zv H P Kievits-v. Dijk. Jo hannes A M dv A J de Hoogh- van Gageldonk. Vertrokken personen: Johanna M van der Meulen naar Rotter dam. Maria H J Huijbregts naar Tilburg. Adrianus C Kla ver naar Dongen. Ingekomen personen: Maria E Gerritsen van Tilburg. Albert W Riebeek van Oosterhout. B. Z. A. voor de avonduren. Ook genegen- van werkkring te veranderen. Brieven onder No. 2239 Bureau van dit blad. TE RUIL AANGEBODEN: bevattende kamer, suite, keuken met schuur, voor- en achtertuin. Boven 3 slaapkamers en zolder. RUILEN voor o o k einere WONING TE WAALWIJK. Rozendaalstraat 19 EINDHOVEN Te koop VASTE WASCHTAFEL 2 kr. Te koop gevraagd BUITENDEUR KL. PARTIJ WITTE TEGELS VELDDUVELTJE. grootste maat. HoogevaartB 120 VRIJH.-CAPELLE De adjunct-secretaris der Tentoonstelling, Raad huisplein 7, Telefoon 403, kan op Dinsdag- Woensdag- en Donderdagmiddag van 2 6 uur bezoekers ontvangen voor het geven] van alle inlichtingen over inschrij vingen, enz enz. HET COMITÉ, VOOR HET KORFBAL DISTRICT GEERTRUIDENBERG zowel mannelijke als vrouwelijke, die genegen zijn zich te laten opleiden voor Scheidsrechter om de a.s. competitie dames-korfbal te leiden. Gegadigden gelieven zich aan te melden voor Februari a.s. bij de districts-secretaresse Mej. DIJKERS, ,,'t Jagertje" te TERHEIJDEN. VAN WAGENBERG-FESTEN C.V. - VLIJMEN vraagt voor spoedige indiensttreding; Mulo-opleiding. min. eis Mulo, bij voorkeur in bezit Practijk diploma Boekhouden. Brieven onder No. 2237 aan het Bureau van dit blad. Torenstraat DRUNEN vraagt: i Sollicitaties uitsluitend te richten aan het Gew. Arbeidsbureau te Waalwijk,

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2