NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING EEN ONBELEEFD PROTEST. GEMEENTERAAD LOON-OP-ZAND Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. stijl" zullen worden verenigd Nederland, Suriname en de Ned. Antillen, die zelfstandig hun inwendige zaken rege len, terwijl de overige ver houding bestaat in een vrij willige aanvaarding van het beslotene en de trouw van de overgrote meerderheid der burgers. KARDINAAL DE JONG ERE-DOCTOR VAN LEUVEN Het is een eer voor Katho liek Nederland dat Donder dag j.l. Zijne Eminentie Jo hannes Kardinaal de Jong met drie andere kardinalen en twee bisschoppen tot ere doctor in het canoniek recht promoveerde voor de univer siteit van Leuven. Men be doelt hiermede een waarde ring van zijn strijd en zijn verzet tegen de overweldi ging van het nieuwe heiden dom gedurende de vijf oor logsjaren en speciaal de ti tel in het canoniek recht werd hem toegekend, omdat in zijn aartsbisschoppelijke brieven gedurende de^ezetting meer dere principes betreffende het publiek recht van de Kerk en haar -verhouding tot de staat nauwkeurig worden om schreven. In zijn dankwoord betrok Kardinaal de Jong het ge hele Nederlandse Episcopaat met name Mgr. Lemmens en Mgr. Hopmans, beide oud-stu denten van Leuven. Maar al le bisschoppen waren eensge zind in de strijd en alle be langrijke stukken werden door hen persoonlijk onder tekend en gepubliceerd. De kardinaal verheugde er zich over dat door deze ge beurtenis Nederland en Bel gië weer nauwer verbonden waren. RAPPORT COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN. Niet minder dan 113 pagi na's maken het rapport uit, dat de Commissie van Goede Diensten heeft opgesteld voor de Veiligheidsraad, die het vandaar zal bespreken. Het geeft geen nieuwe kijk op de overeenkomst van de „Renville" en bevat ook geen aanbeveling van wat er nu gedaan moet worden. De commissie verheugt er zich over eèn overeenkomst tussen beide partijen tot stand te hebben gebracht, op democratische beginselen en op lange termijn. De volks telling zal onder haar toezicht worden gehouden. PRINSES MARIJKE EEN JAAR. Morgen zal ons jongste prinsesje Maria Christina, of Marijke zoals wij ze minder officieel noemen, haar eerste verjaardag vieren. Als is het dan de derde keer dat er op het paleis Soestdijk dit jaar feest wordt gevierd, de vreugde zal er niet minder om zijn. In ieder gezin is het jongste kind immers de lieve ling van iedereen. En wij doen de andere prinsesjes niet te kort, wanneer wij zeggen, dat het één-jarige Marijke de bijzondere sympathie heeft van alle Nederlanders. Moge God haar nog lang sparen en haar vrijwaren voor het leed dat haar zusjes reeds meemaakten. Dr. LENGLET. De heer P. A. Lenglet, arts, Waalwijk is in militaire dienst als officier van gezondheid opgeroepen. Naar wij vernemen wordt alles in het werk gesteld om voor hem vrijstelling te ver krijgen. Mocht dit geen suc ces hebben, dan zal de prak tijk door een plaatsvervanger worden waargenomen. JAARVERSLAG T.B.C.-COMMISSIE WAALWIJK. Het jaar 1947 was niet on belangrijk. Aan verpleging enz. werd uitgegeven 8830.79 waaronder de volgende pos ten: Sanatorium-verpleging 4875.83; Uitzending kinderen Vacantie-koloniën 3026.34; Restant gift H.M. de Konin gin 254.35. Door bijdrage van de bus jes is ingekomen, van: Timtur-fabrieken 208.35 A. H. van Schijndel 244.52 Van Haren 111.25 Pulles v. Gerwen 209. Gompen 104.68 Van Iersel-Witlox 51.61 Gebr. de Kort 54.50 Vooral de uitzending der kinderen naar de vacantie- koloniën geeft voïdoening en dit jaar kon aan alle aan vragen worden tegemoet ge komen. Vermelding dient de opna me van 6 kinderen in het Bio Vacantie-oord, welke opname geheel ten laste van deze Stichting is, waarvoor onze bijzondere dank. Dank zij de vele bijdragen konden de uitgaven bijna uit de ingekomen gelden worden bestreden. Van deze inkom sten worden vermeld: Bijdra ge patiënten 1811.21; Da-, mes-Comité 1210.40; Subsi die Gemeente 3000.Bus jes 983.91; Prov. Fonds 560.enz. Ook de bijdragen van pa tiënten vormt een welkome bijdrage. Laat ieder zoveel mogelijk bijdragen, zoveel te meer kan aan dé aanvragen worden voldaan. De secr.-penningm. Schaap. TENTOONSTELLING. Op Maandag 8 Maart a.s. des namiddags 2 uur zal in de achterzaal van hotel Ver- wiel, onder leiding van de heer Frans Ratoe te Breda, de openbare verpachting plaats hebben van het Luna-park der Tentoonstelling Waalwijk 1948. BERICHT MOTOR-ONGEVAL. In ons bericht omtrent het motor-ongeval aan de Capel- se Dijk, verzuimden wij tot onze spijt te vermelden, dat onze steeds parate Transport colonne van 't Rode Kruis, de beide slachtoffers per bran card naar het St. Nicolaas- Ziekenhuis heeft vervoerd, nr. 63. VEDEHOVA. Woensdagavond kwamen de studentenvereniging van de Rijksvakschool Vedehova bij een in hotel de Twee Kolom men, waar de heer Verhulst van de Philipsfabrieken hun het een en ander over deze bedrijven en wat er gemaakt wordt zou vertellen. Veel in teressants zei hij over de ver lichtingstechniek in haar ver schillende onderdelen, de ont wikkeling die deze techniek zo perfect had gemaakt en van alle mogelijkheden van het electro-magnetische spec trum. Na deze meer theoretische uiteenzetting besprak hij de toepassing hiervan in de praktijk, in de vorm van kunstmatige lichtbronnen, gloeilampen en gas-ontla- dingslampen. Dit alles ver duidelijkte hij zeer met licht beelden, terwijl hij aan het slot nóg het infra-rood be sprak. Veel is er te doen geweest en veel werk is er verzet voordat wij onze huidige lampen hadden. Na een der gelijke interessante causerie waardeert men dat des te meer. KANTOORKNECHT PIET DE JONGH NEEMT AFSCHEID VAN DE P.T.T. Maandag 9 Febr. j.l. was het de dag waarop de heer P. de Jongh, kantoorknecht ten P.T.T.-kantore alhier, de 65-jarige leeftijd bereikte en daarmede het P.T.T.-bedrijf met pensioen ging verlaten. In de namiddag verscheen de heer de Jongh met zijn echtgenote op het Kantoor en werd aldaar te midden van het gezamenlijke P.T.T.-per- soneel toegesproken door de P.T.T.-directeur de heer van Rugge. Deze schilderde dhr. de Jongh als een plichtge trouw en nauwgezet ambte- haar en stelde hem aan het overige personeel ten voor beeld. Met een hartelijk dank woord voor de toewijding waarmede de scheidende ambtenaar zijn taak heeft volbracht en hem nog vele ge lukkige jaren van welver diende rust toewensend, be sloot de spreker zijn rede, daaraan toevoegend, dat aan de heer de Jongh 's avonds ten zijnen huize nog een ver rassing zou worden bereid. De heer Bonis richtte woor den van afscheid tot de scheidende jubilaris, waarmee hij ongeveer 34 jaren had sa mengewerkt.Hij hoopte dat het de heer de Jongh gegeven moge zijn nog vele jaren met dezelfde rust en kalmte, wel ke zijn dagelijkse arbeid ken merkten, van zijn pensioen te genieten. Namens het bestellend per soneel sprak de heer Muis woorden van waardering voor de welwillendheid, waarmede de Jongh steeds zijn collega's was tegemoet getreden. Met weemoed namen zij afscheid van hem, met wie ze zoveel jaren van lief en leed in de bestellerskamer hadden ge deeld. Als laatste spreker dankte de heer Brouwer namens het personeel van de Technische Dienst de heer de Jongh, voor de grote hulpvaardig heid waarmede deze het con tact tussen Administratieve en Technische Dienst had on derhouden. Als blijk van waardering werd hem een prachtige portefeuille over handigd Aan Mej. de Jongh werden namens de Dames-Telefo nisten en het P.T.T.-perso- neel bloemstukken aangebo den. In zeer gevoelvolle woor den nam de heer de Jongh afscheid van zijn superieuren en collega's, daarbij zijn dank uitsprekend voor alle vriend schap en medeleven, die hij zowel in zijn ambtelijk- als familie-leven van allen ge durende zijn lange loopbaan in Waalwijk heeft ondervon den. 's Avonds verenigde, zich 't gehele P.T.T.-personeel ten huize van de familie de Jongh om de versierde feestdis. De heer van Rugge, P.T.T.- directeur, sprak hier namens de Directeur-Generaal der P.T.T. zijn grote waardering uit voor- de voortreffelijke wijze waarop de scheidende ambtenaar steeds zijn dienst heeft uitgevoerd. Ten bev(ij- ze hiervan werd aan de heel de Jongh namens het P.T.T.- bedrijf een afscheidslegpen- ning en draagpenning uitge reikt. Als geschenk van het P.T.T.-personeel te Waalwijk ontving de jubilaris een rij wiellantaarn met dynamo, passend bij het nieuwe rij wiel, hetwelk hem door* zijn kinderen werd aangeboden. Daarna ving het feestelijk ge deelte van de avond aan, dat in zeer vrolijke stemming met zang en voordracht werd doorgebracht, terwijl een rijk voorziene dis voor de inwen dige mens zorgde. Maar al te gauw sloeg het afscheidsuur. Piet de Jongh heeft op waardige wijze afscheid ge nomen van zijn medewerkers en het P.T.T.-bedrijf. BILJARTSPORT. Momenteel wordt er 's Maan dags-avonds in café A. van Berkel fel en met volle am bitie gestreden om het club kampioenschap van de Bil jartvereniging W.B.C., die al daar gevestigd is. Er wordt door de leden felle strijd geleverd om de titel te bemachtigen, om zo doende de fraai beker, hier- FEUJ LL ETON VAN DE ECÏIO VAN HET ZUIDEN Naar het Engels. 21) Geen denken aan! Hoe kom je er bij? Als hij niet zo laf was, zou hij niet, zijn flauw gevallen. Morgen zal hij weer naar Schorne terug kunnen gaan, heeft dokter Lowe ge zegd. Klok verborg het gelaat in het kussen en snikte harts tochtelijk. Tom wilde wel dat hij nooit naar binnen gegaan was, maar hij liet de bui stil overdrijven en zei toen weer: Hoor eens hier, Klok. Het is heus niet de moeite waard om je er zo overstuur te maken. Mr. Luttrell is over een paar dagen weer geheel hersteld en dan is de zaak uit. de wereld. Maar ik wilde je wat anders zeggen: je had je gisteren vast in het hoofd gezet dat het Mr. Haydon was, die het deed Ja, dat was ook zo! Wat een onzin! Hij was er net zo onschuldig aan als ik. Het was Steve Warton. Steve Warton? Ja, daar kijk je van op, hé? En toen vertelde Tom zo kort mogelijk wat hij Gilbert Haydon al had meegedeeld, waar hij nog bij voegde: „Wat je deed denken dat het Gilbert Haydon was, moge de Hemel weten! Waarom zou hij dit nu gedaan heb ben? Ik weet het niet, maar ik dacht het nu eenmaal! Begrijpen doe ik 't nog niet, maar ik heb Gilbert be loofd dat ik het jou zou mee delen. Hij was bang dat je. je anders te veel zou opwinden, als je hem weerzag. Is hij- boos? Wel neen! Hij zei enkel dat je je heel kalm moet houden en dat hij bij je zou komen als hij thuis kwam. Hij is naar Culverthorpe, maar tegen thee-tijd is hij er wel weer. Tom was blij dat hij zich van zijn taak gekweten had en keerde fluitende door de gang terug, toen zijn moeder, die uit de kamer van haar patiënt kwam, vroeg: Hoe is het daar? O, goed! antwoordde Tom luchtig. Mr. Luttrell heeft naar haar gevraagd en zegt, dat hij 't zich nooit zal kunnen vergeven dat hij haar zo'n schrik heeft aangejaagd. Ik heb hem gezegd dat het ook allerdwaast van haar was om flauw te vallen, inplaats van dat zij hulp ging halen. Heb je er haar alles van verteld? Ja, en ze vroeg of Mr. Haydon niet boos was. Als hij niet zo op haar gesteld was, dan zou hij na tuurlijk boos zijn op haar. Ik begrijp nog niet hoe zij zich zo iets in het hoofd haalde. Toen Gilbert Haydon van Culverthorpe terugkeerde, was Goudklok niet op haar kamer. Hij ging de zitkamer binnen en vond haar daar achterover liggen in haar stoel, met gesloten oogleden. Hij boog zich over haar heen en kuste haar. Gilbert, fluisterde zij met hoogrode blos, haar ge zichtje tegen' zijn schouder vlijend, kan je het mij ver geven? Het spijt mij zo vre selijk. Je hebt je vergist, kind je! Spreek er nu maar niet meer over. Voel je je nu wat beter? Ja. Maar Klok, hoe kwam je Guy Luttrell tegen? Ik weet 't niet. Ik liep het park in om je op te wachten, toen er een man: tussen de bomen te voor schijn kwam en tegen mij sprak Is dat voor het eerst dat je hem gezien hebt, sinds ik... sinds hij Ja, ik wist niet dat hij hier was, tot Tom het mij gisteren vertelde. Ik ontstel de er zeer van. Ik wist niet dat hij zou terugkomen, na dat Lady Barbara hem weg gestuurd had. Zij sprak de waarheid al was het dan ook niet de hele waarheid en de schaduw verdween van het gelaat van haar verloofde. Je moet Guy Luttrell niet meer tegen je laten spreken, Klok, al doet hij er ook nóg zo z'n best voor! „Neen", antwoordde ze, „nooit meer! Maar het was mijn schuld niet, Gilbert!" Neen, vdaar ben ik zeker van liefste, en ik had dit ook moeten weten, zonder dat ik het 'je gevraagd had. Guy Luttrell is geen goed mens en jij bent niet veel meer dan een kind in ervaring. Juist op dat ogenblik kwam Mrs. Garland het vertrek bin nen. I Tom Garland had zeker wel gelijk geliad met zijn bewe ring, dat de wond van Guy Luttrell maar weinig te be duiden had. Een paar dagen later kon hij „De Berg" ver- lateh. Een- rijtuig van Schor ne kwam hem halen, maar noch Mr. Luttrell, nóch Lord Southmoor kwamen mee. Enkel Mrs. Garland en haar zoon waren in de hall, toen Guy nog wat bleek, maar knap als altijd de trap afkwam. Hij bedankte de vrouw des huizes voor haar goede zorgen, drukte, Tom de hand en keek toen vragend rond. Ik hoop zei hij dat ik het genoegen mag hebben uw dochter goeden-dag te zeggen en haar mijn veront schuldigingen aan te bieden, dat ik haar zo verschrikt heb. Daar ik morgen of overmor gen naar Londen vertrek, zal ik niet meer in de gelegen heid zijn dit te doen. Mrs. Garland riep Klok en Guy stak haar de hand toe onder het aanbieden van zijn verontschuldigingen. Hij sprak luid genoeg dat Mrs. Garland het verstaan kon, maar zij zag niet .dat hij Klok een briefje in de hand duwde, dat deze eerst veel later op haar kamer zou lezen. HOOFDSTUK XIV. „Maar, liefste kind", vroeg Lord Southmoor op een toon van verrassing en 'afkeuring, „wil je uit met dit bar-koude weer?" Lady Barbara trok kalm haar handschoenen aan en zei: „O, ik verlang er naar om eens in de frisse lucht te ko men, als u mij tenminste niet nodig hebt, Oom Alan". „Neen, dat niet. En mis schien doet het je ook goed, want je ziet wat bleek. Waar ga je heen?" „Naar Yule Ketton. Daar heb ik een paar inkopen te doen en dan wilde ik op de terugweg even op „De Berg" aangaan". „Doe dat, kindje, en breng ze daar dan de groeten van mij over. Maar pas op, dat je geen kou vat". Een ogenblik draalde Bar bara. Toen vroeg ze opeens: „Blijft Mr. Luttrell hier nog lang, Oom?" „Och, hij heeft niets geen haast om naar zijn landgoed te gaan, daar zijn neef daar toch is. En die schijnt zich nu met hart en ziel op de zaken toe te leggen. Neen, hij blijft' althans nog hier tot Kerstmis. Maar dat is nog maar enkele dagen. Ga je zelf mennen?" „Ja, Oom". „Dan moet je niet al te lang wegblijven, kind. Ik denk, dat er vóór de avond nog sneeuw komt". Nog had zij "de deur niet dicht, of- Lord Southmoor riep haar terug. „Zeg, Barbara, je gaat toch niet naar Cuxtondale?" „Neen, Oom, zó ver ga ik niet door". (Wordt vervolgd). voor beschikbaar, ha 't bezit te krijgen. De stand is raomenteel: gesp. pnt. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. W. Lamers 4 L. v. Berke 4 C. v. Berkel 3 K. v. Loon 2 J. J3igenth£|ier 2 2 jen 3 J. Fillipart P. v. Veltho J. Pullensfll 3 ii G. v. d. Sarden 3 1 9. 10. Spierings 11. M. Vugt M. Slaats P. v. Wel H. Pullens L. v. Enge P. v. Steer W. Pullen L. v. Delft A. Homber L. v. Eetei P. v. Schij 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. en 2 3 4 2 1 1 1 2 3 4 idel 2 8 6 4 4 4 4 4 4 4 2 2 2 2 1 1 0 0 0 0 0 0 Hij, die de i ieeste punten behaalt is winn iar. Er wordt onder de spele -s met opgift gespeeld om z&doende ieder zijn kans te ge)en. BURGERLIJKE STAND. Naklank van hot Toneelconcours im m Le Geboren: Ma F. Doremans-v. sepha F. W. K Hornman-Spape: na H. M., dv. nen-v. d. Berg J. J., dv. J. J. Kuijsten E dv. J. J. A. Wolfstein He: zv. A. C. van Water Adria G. Bruurmijn- Eva M. A., liaander-van Huw.-aangifte: Heijden 32 j. er bach 29 j., be: wijk Th. F. j. en W. A. Krool te Waalwijk 26 j. te Renku Vermeer 24 j., Gehuwd: G. 24 j. en M. H. 25 j., beiden t Overleden: C Rijt 61 j. te W genote van H. nardus Fitters pik, echtgenoo: Vos. Ingekomen: 1 mans uit Hamoi G. Keijser uit Manders uit De; J. Sanders uit Vertrokken: ■inus A., zv. Esch Jo- dv. W. P. ts Johan- L. Verstij- Margaretha J hndemakers- ia R. C. M., Leenaarts- drikus P. M. ifulten-van de us A., zv. J. Stokkum C. F. Ita- \an v. :uwen. C. van der M. J. Trim- m te Waal- rrimbach 27 27 j., beiden H. de Bont n en A. J. ;e Waalwijk. de Graaff 'h. de Ronde ;e Waalwijk, icrnelia A. v. d. alwijk, echt- aassen. Leo- j. te Was- van M. A. >0 en gezin naar le. DE GEOTE RUILVERKAVELING. In de zaal van afé Verhoeven te Heusden hield ingenieur Krj- gers een rede ovi de ruilverka veling, afwaterinc en verbetering der watervoorzieung. De heer Chr. v. Herpt, v'o rzitter der afd. Heusden van dej N.C.B., leidue spreker in en wei er op dat ei een streven kenb ir is om de boeren aan land i: helpen, zoals droogmaking Zuil ;rzee, inpolde ringen, etc. De toename maakt het noodza meer cultuurgron 'komt, want veel g< Ier bevolking :elijk dat er beschikbaar ede grond gaat verloren aan de industrialisering. Ir. Krugers, het woord verkrij gend, wees er op i at ruilverkave ling beoogde een 'erbetering der situatie, waaruit oortvloeit een intensievere bewer :ing der gron den, doordat men meer tijd over heeft door het ver ïinderde op en neer trekken. Op andringen van het hoofdbestuur is dit object in s door de cultuurtei W' C. M. Berg- (B.) J. sch A. C. rne M. F. imeren. VI. ten Ham prang-Capel- De Katholieke Culemborg- se Toneelgroep, die op het to neelconcours van D.V.S.V. met het stuk „Madeleine" de vierde en laatste prijs behaal de, meent heel onrechtvaardig behandeld te zijn. Zij richtte daarom een vlammend pro test tegen het bestuur van D.V.S.V. en verzocht ons een afschrift van die brief te pu bliceren, om zodoende de rechtvaardigheid te betrach ten en hun gelegenheid te geven zich te verdedigen. Genoemd schrijven echter getuigt van een zo kleinzie lige mentaliteit en geeft der mate blijk van onkunde wat betreft de meest elementaire beginselen van beleefdheid of misschien fatsoen, dat we er niet toe kunnen overgaan dit woordelijk te publiceren, al zijn er dingen, waarin we hun tot op zekere hoogte gelijk moeten geven. Hun voornaamste bezwaar is, dat de jury niet zozeer de spelers als wel het suk heeft beoordeeld, terwijl dit bij de andere gezelschappen niet 't geval was. Inderdaad, 't stuk werd totaal afgebroken en met recht, maar men had dit niet te zwaar mee mogen la ten tellen bij de beoordelin gen van de spelers, waaraan ook o.i. zeer weinig, te weinig aandacht werd besteed. Uit deze brief vernamen wij bovendien, dat de Toneel groep een lijst van 5 stukken had ingestuurd, waaruit het wedstijd-comité een keuze moest maken. Deze kozen toen „Madeleine!" Dit wisten wij niet en wij geven toe dat het de kwestie aanmerkelijk veranderd. Immers, in eerste instantie komt het verwijt van de jury omtrent de stuk ken-keuze neer op de hoofden van de commissie-leden en in tweede instantie eerst op de betreffende toneelgroep, want laakbaar blijft het dat men een dergelijk stuk op zijn repertoire plaatst. De jury had dus bij een dergelijke gang van zaken nooit de stukken-keuze van doorslag gevend belang mogen laten zijn. 4- Voorts geven wij de schrij vers van de brief toe, dat het geen gewoonte is bij zang-,' muziek- en toneelconcoursen, dat de jury haar rapport in het openbaar bekend maakt, maar meestal stuurt men de betreffende verenigingen een dergelijk rapport thuis, waar mee zij dan hun profijt kun nen doen. Maar van de ande re kant menen wij dat 't pu bliek dat alle uitvoeringen heeft bijgewoond, recht heeft op een verklaring van de ju ry en op een motivering van haar uitspraak. Bovendien is een dergelijke wijze van handelen zeer be vorderlijk voor de ontwikke ling van het aesthetisch ge voel van het publiek, dat zo doende van alleszins bevoeg de jury-leden 't onderscheid leert tussen wat werkelijk goed en wat eigenlijk slecht is. Al is het dus niet de ge woonte, er is zeker geen re den aanwezig om in dit geval van een gebrek aan „fijnge voeligheid" en een „beden kelijke beschavingszin" te spreken en de heer Coolen, wiens naam men niet eens goed kan schrijven, laf te noemen. Verder meent men nog op te moeten merken dat „Ma deleine" geen bewerking is van Claudel's „1'Annonce fai- te a Marie", hoewel de schrij ver-regisseur dit de - heren jury-leden toch had medege deeld. Met de opmerking a at er van een vergelijking van beide stukken eigenlijk geen sprake kon zijn, zijn wij het roerend eens. Men kan im mers 'n brandnetel bezwaar lijk gaan vergelijken met een lelie, of een slak imet een edel renpaard! Toch „voelde men meer voor Madeleine!" „De gustibus non est disputandum", maar als wij toch zo'n smaak had den Zij hebben in ieder geval hun opgekropt gemoed eens gelucht en op wat voor een manier; als het onze lezers niet interesseerde zouden wij er niet aan gedacht hebben aan een dergelijk geschrijf enige aandacht te schenken. Men kan in menig opzicht gelijk hebben, wij hebben dit bereids toegegeven, maar dit is geen reden om zulk een toon aan te slaan! Getrouwd: B H Jansen 35 j en E v Oosterhout 36 j. H J de Wilt 25 j en C E v. Geffen 25 j. W M Klokgieters 22 j en M G v Wolffensperger 25 j. A de Raden 25 j en G. Kwetters 17 jaar. Overleden: Adrianus Boll 81 J. wedn. van J J van Genderen. Geertruda Kooijmans 61 j echt- gen. van C J de Leeuw. An dreas Pieter de Waal 1 dag. Johannes Matheus Buijs 54 jaar. De rede wred met aandacht ge volgd en enkele vragenstelleis werden tot volle bevrediging be antwoord door Ir. Krugers. Deze vergadering was bezocht o.m. door Burgemeester v. Delft, de heer Kamp, lid der Provinciale Staten en andere belanghebben den uit de omgeving. De voorzitter afd. Heusden dankte spreker voor zijn duidelij ke uiteenzetting en de aanwezigen voor hun opkomst. NIEUWKUIJK. Katholiek Thuisfront. Katholiek Thuisfront heeft voor onze jongens in Indië een grote actie ondernomen in de vorm van een gehouden loterij. Terug uit Indië. Woensdagnamiddag arriveerde onze dorpsgenoot H. van der Ven uit Indië, na een afwezigheid van ruim twee jaar. Door de buurt werd hem een hartelijke ontvangst bereid. Aan de woning was een schitterende erepoort opgesteld en zijn ouderlijke woning wa's smaak vol versierd. Door de voorzitter van het buurtcomité werd hij toe gesproken en namens de buurt werd hem 'n prachtig cadeau over handigd. In de gehele buurt wap perde de nationale driekleur. De harmonie en gemengde zangvere niging brachten een serenade. HEUSDEN. De Oranjevereniging besloot de 50-jarige herdenking van het re geringsjubileum van H. M. de Ko ningin te vieren met een tweetal openluchtspelen op te voeren, een voor kinderen en een voor groten. De heer Kamerman zal aange zocht worden de leiding op zich te nemen. De kas werd verste vigd met een bedrag van 146. de opbrengst van een z.g. Ame rikaanse verloting. Zo nodig zal een lijstcollecte gehouden worden om eventuële uitgaven te bestrij den. Bij de gehouden bestuurs verkiezing van de Chr. Besturen bond werd in de plaats van de heer Deurloo, die aftrad, als voor zitter gekozen de heer Jac. Cla- verman. De Biljartvereniging K.O.T. was de gast van Nooit Volleerd te Zeeland en speelde 'n vriend schappelijke wedstrijd welke KOT verloor met 472—494 punten. Het zoontje van C. J. viel nabij de O. L. School in de De- mer. Gelukkig waren er meerdere personen in de buurt, die hem op 't droge wisten te helpen. Mis schien willen de ouders der scho lieren er hun kinderen op wijzen dat het gevaarlijk is om bij nat weer over de kantbeschoeiïng te lopen, daar die zo glad is als een spiegel. Uitslagen der gespeelde wedstrijden Jubileum. Competitie Damvereniging V.D. Groep I. C. de Joode-C. Bax 2-0. Groep II J. Klaren-Jo Deurloo 0-2 Joh. de Graag-Ger. Jonker 0-2 Groep III J. Struijk-Ant. Fitters 0-2. Weer kwam 'n O.V.W.'er j uit de rimboe thuis; nu golden de vlaggen de heer A. Verhoeven uit de Gasthuisstraat. V. heeft zich mee van de eersten aangemeld voor de vrijmaking van Indië, zo dat hij nu ongeveer drie jaar weg geweest is. Men begrijpt de vreug de die er heerste. De buurt had zijn beste beentje voorgezet en het straatje doen herrijzen in een lusthof.Burgemeester, R.K. Thuis front, Niwin en vele andere in stanties boden hun eglukwensen aan bij de behouden thuiskomst, terwijl de Heusdense Fanfare des avonds een serenade bracht. Burgerlijke Stand over de maanden Dec. 1947 en Januari 1948. Geboren: Antonius M C zv D W A Krols-Schoenmakers. Hendrika Th dv A M v d Griendt- v Son. Wouter M zv H v d Velde-Roubos. Cornelia J dv W v Beijnen-Vermeren. Jo hanna M A dv Chr v Balkom- Winkel. Gijsbertina A M dv G de Kort-Smetsers. Jacob P A zv M Mans-Versfeld. Jacoba A dv P. de Koning-v Dongen. Ina dv J H Dijkstra-Smith. Gijsbertje A H dv G den Bree- jen-Crielaard. Marinus Th zv A v Engelen-Buijs. Constanti- na V P dv V Nefkens-Laure. Andreas P zv J H de Waal-Nieu- wenhuizen. Hendrikus J M zv S v As-v Dongen. Maria M C dv A J Boeren-Zwarthoed. Ma ria B Ph dv M J Smits-v Hemert. Reinier P J M A zv P J Bruijsten-v d Merendonk. Ondertrouwd: A .v d Poll 44 j en B J Kuipers 38 j. C de Vaan 25 j en J M v Lend 25 j. Openbare vergadering van de raad der gemeente Loonopzand, te houden op Donderdag 19 Fe bruari 1948, des namiddags om 7 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Vaststelling openstaande no tulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot het waarborgen van een door de N.V. Waterlei- ling Mij. „Noord-West-Brabant" te sluiten geldlening. Prae-advies: Door genoemde N.V. is op 2 Febr. 1948 besloten met de Rijks verzekeringsbank te Amsterdam een geldlening aan te gaan ten be drage van 1.500.000.—. Een der voorwaarden waaron der dit bedrag zal worden ver strekt is, dat de in de N.V. deel nemende gemeenten zich borgstel len voor de N.V., naar evenredig heid van 't aantal aandelen waar mede door elk hunner in het aan delenkapitaal der N.V. wordt deelgenomen. Deze gemeente neemt deel in het aandelenkapitaal voor 194 aandelen, zodat het te garanderen bedrag voor deze gemeente be draagt 101.677.— Wij stellen U voor hiertoe te besluiten. 4. Verzoek van het bestuur der Chr. Lagere Landbouwschool te Sprang-Capelle om toekenning van subsidie. an de N.C.B. udie genomen hnische com missie. Het gehele gebi:d omvat een object van 9000 H.A. en is ge legen in het blok deusden—Vlij men en de diverse polders, zowel buiten- als binnenjiolders. In het plan staat tevens en nieuwe weg geprojecteerd vanal te Heusden aansli itend op provinciale weg te houdt tevens in de de Overlaat te Bol hoven en ver zwaring der dijken, gronden in Vlijmen de grote brug Nieuwkuijk en dichting van De tuinbouw- en Nieuwkuik vallen buiten dit object. Het terrein is ve deeld in twee blokken, een tussen den Bosch en Hedikhuizen, 't anlere van He- dikhuizen tot Waa wijk, twee af zonderlijke en zelfs andige water staatkundige terrein :n. Terwijl Berry aldus door 't woonwagenvolk werd ont voerd, zaten Oom Bear en Berry verg'eefs op hem te wachten. „Terry zou even bij de hut ten van de pelsjagers gaan kijken", zei Berry. „Dan moest hij al lang te rug zijn", zei hun Oom, „het is niet langer dan een kwar tier lopen". De avond begon te vallen. Aan de hemel ver scheen de maansikkel. Oom Bear haalde zijn stallantaarn, stak hem aan en ging met Berry op pód. „Wij zullen de weg naar de pelsjagers gaan afzoeken", zei Oom Bear bezorgd, „wan neer wij een wagen zien pas seren moeten wij goed kijken of Terry er niet in zit. Er be staat hier een onaangename belangstelling voor jonge be ren. In mijn jeugd ben ik tweemaal ontvoerd. Tenslotte moest ik een heel museum af breken om weg te komen". Terwijl Oom Bear aan zijn jongensjaren terugdacht en met zijn lantaarn de woud paden belichtte; keek Terry droevig uit het raam van de woonwagen. Men had 'hemt met een lang touw aan de ta felpoot vastgebonden. Prae-advies: Genoemd bestuur heeft in 1939 een lagere landbouwschool geo pend, waaraan thans 5 leerlingen uit deze gemeente landbouwon derwijs volgen, terwijl sedert 1939 3 leerlingen uit deze gemeente 't eind-diploma behaalden. Het bestuur verzoekt, ter tege moetkoming in de financiële las ten, over het jaar 1946 een subsi die toe te kennen van 15.— per leerling uit deze gemeente. Wij wensen gaarne financiële medewerking te verlenen aan dit onderwijs, doch zijn van mening dat subsidiëring achteraf op be zwaren stuit, temeer nu in 1946 geen nieuwe subsidies mochten worden toegekend in verband met de noodlijdendheidspositie dezer gemeente. Wij stellen u daarom voor de ze subsidie te verlenen met ingang van het jaar 1948. 5. Verzoek van het bestuur der Chr. School aan de Loonsedijk, om medewerking overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijswet 1920, door beschikbaarstelling van een lokaal der openbare school aldaar Prae-advies: Het schoolbestuur diende na de bevrijding een aanvraag in voor uitbreiding der school met een les lokaal en een bergplaats. Het be treffende bouwplan werd evenwel door de Wederopbouw afgewe zen. Thans is het ruimtegebrek nog dringender geworden, wij! ruim 200 leerlingen in 4 lokalen moeten worden ondergebracht. Een en ander is voor 't school bestuur aanleiding geweest tot 't indienen van bovenvermeld ver- 'zoek. De openbare school aan de Loonsedijk telt 3 lokalen, waarvan leen in gebruik als leslokaal en een voor lichamelijke oefeningen, j Het derde lokaal is dus overcom pleet. Terzake is overleg gepleegd met het hoofd der openbare lagere school, die tegen het voorstel geen bezwaren heeft naar voren ge bracht. Ook de inspecteur heeft geadviseerd de gevraagde mede werking te verlenen. Wij stellen U voor een der lo kalen van de openbare lagere school aan de Loonsedijk in bruik leen af te staan aan het bestuur der christelijke school aldaar. 6. Verzoek van het bestuur der R.K. Meisjesschool te Berkdijk om beschikbaarstelling van de nodige gelden overeenkomstig ar tikel 72 der lager onderwijswet 1920 voor het geven van onöer- richt in eenvoudige huishoud kunde. Prae-advies: De kosten hiervan worden ge raamd op 1582.43. De inspecteur van het lager on derwijs heeft ons geadviseerd de gevraagde medewerking te verle nen. Wij stellen u voor daartoe te besluiten. 7. Voorstel tot het vaststellen van een nieuwe verordening op de heffing ener belasting op ver makelijkheden. Prae-advies: Volgens de bestaande verorde ning wordt van alle vermakelijk heden een belasting van 20% van de entréegelden geheven. De Minister van Binnenlandse Zaken geeft bij ,zijn circulaire van 19 November 1947 Nr. 59283 en van 17 Januari 1948 Nr. 562, in overweging de tarieven van de vermakelijkheidsbelasting te Ver hogen en te brengen op de bedra gen, zoals in de hierbij in ontwerp gevoegde verordening aangegeven, geven. In het algemeen betekent de in voering der nieuwe belastingtarie ven een verhoging van belasting voor bioscoopvoorstellingen en voor vermakelijkheden, waarbij 't cultureel of opvoedkundig karak ter nagenoeg geheel ontbreekt. De belasting voor concerten, muziekuitvoeringen, zanguitvoe ringen, toneel, tentoonstellingen, lezingen, voordrachten, voetbal-, korfbal-, hockeij-, athletiek ec soortgelijke wedestrijden blijft op het huidige niveau gehandhaafd. De Minister geeft als zijn oor deel te kennen dat het niet toelaat baar moet worden geacht dat een belastinggebied niet voldoende door de gemeente wordt benut en uit het terrein van de publieke vermakelijkheden niet meer belas ting wordt geput dan thans ge schiedt. Indien een gemeentebestuur niet tot invoering van de verhoogde vermakelijkheidsbelasting wenst te besluiten, zal bij de uitkering uit het gemeentefonds met de minde re opbrengst worden rekening ge houden en op die uitkering wor den gekort. Daarnaast wordt door de' Mi nister in overweging gegeven om in die gemeenten, waar een ach terstand bestaat in de verzorging van culturele belangen en van de lichamelijke opvoeding en de sport en de hogere opbrengst der belasting tot een overschot op de gewone dienst der gemeente zou leiden, na te gaan of er aanleiding bestaat een deel der opbrengst te bestemmen tot het inhalen van be doelde achterstand. Wij stellen u voor tot het vast stellen van de ontwerp-verorde- ning "over te gaan en de datum van inwerkingtreden te bepalen op 1 April 1948. 8. Rondvraag. LOON-OP-ZAND. Gilde St. Ambrosius. Op Dinsdag 10 Febr. j.l. heeft het oude gilde St. Ambrosius, na een lange gedwongen rusttijd, het begin gemaakt van z'n herleving. Zo werd op die middag de schuts- boom weer opgericht op de plaats waar de oude boom heeft gestaan n.l. op het terrein der adellijke fa milie bij het kasteel. Het gilde heeft nu weer een stap gezet in de goede richting, om de oude tra ditie te handhaven, mede in ver band met het dit jaar te houden koningschieten. Nadat de boom was geplaatst integenwoordigheid van het ge hele bestuur van het gilde, heeft de overdeken, de heer v. d. Ho ven, de eerste schoten gelost ais teken van heroprichting. Dit plaatsen van de nieuwe schutsboom zal 't begin zijn vau het komende seizoen', waarin hei. gilde zal aantreden.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2