TERUGBLIK. WIE WAS ZIJ TOCH? NIEUWS UIT WAALWIJK EN OMGEVING UIT DE PROVINCIE vu. FEUILLETON Terry en Berry in: DE WITTE ELAND. 'filmprotest. capelle. gaat gij trouwen? WAALWIJK gaat met schoenen-export BOVENAAN! Nadat men de hernieuwde vast stelling van een nakeuringsveror- dening voor films had vastgesteld besloot men de vermakelijkheids belasting ingevolge de circulaire van de minister te verhogen. De tariefgroepen zouden zijn als volgt: 20% voor de vermakelijk heden die tot de z.g. levende kunst behoren, als concerten, toneel-, muziek- en zanguitvoeringen, sportwedstrijden, enz. 35 voor bioscoopvoorstellin gen, waarin ook een Nederlandse film of journaal wordt vertoond, met een lengte van minstens 500 m. 45% voor de overige bioscoop voorstellingen. 50% voor het luxe vermaak b. v. in dancings en voor sporteve nementen met een overwegend sensationeel karakter. Geen van de raadsleden had te gen deze regeling bezwaar'met 't gevolg dat het voorstel z. h. st. werd aangenomen en de vergade ring, daar er niets meer op de agenda stond, werd gesloten. DE LANGSTRAAT. De Langstraat, waaraan tal van gemeenten gelegen zijn, waar van Waalwijk het grote aantrek- kingspunt van Handel en Industrie is, en dat dan ook boven aan de rij der welvarende plaatsen is ko men te staan, (zie de berichten in de couranten over belasting verlaging), moge de andere wel tot voorbeeld strekken. Neem b.v. Capelle, waar vroeger florerende leerlooierijen, schoen makerijen, bierbrouwerij en hooi- persen gevestigd waren, wat heeft dit in de loop der tijden een an der aanzien gekregen. Door over lijden der eigenaars en het kiezen van een ander beroep door hen, die deze moesten opvolgen, zijn deze voor de gemeente teloor ge gaan tot schade van velen. Capelle, prachtig gelegen, met zijn goede verbinding per spoor, per water en prima verbindings wegen voor landvervoer, was voor vele industrieën geschikt. Het is dan ook onbegrijpelijk dat de vele kapitaalkrachtige in woners, want die waren er, de gelegenheid niet benut hebben de plaats vooruit te brengen. Zat er dan geen energie in de bewoners en bleven Wonderlijk, dat dit zo geen goede koopmansgeest? Durfde «ann arWw>np> n#>bWn i<5 want men niets te riskeren? Het schijnt compagnon W. Uijthoven, die 'n kleine grutterij, gedreven met een paard, door stoere werkkracht, gepaard aan goede koopmans geest, wist uit te breiden tot een flinke meelfabriek annex brood bakkerij, die het afzetgebied over Nederland, ja zelfs over het bui tenland, uitstrekte. Is daar niet de firma Kerst en Oerlemans, die een goed geoutil leerde schoenfabriek heeft ge sticht. Een groot aantal werkne mers vinden bij bovengenoemde firma's hun levensonderhoud. Wellicht zijn er nog meer namen te noemen. Zeker, de Langstraat en met name Capelle, Sprang, Waspik, is altijd de streek geweest van de veestapel en graanverbouw; men vindt er dan ook mooie, grote boerderijen met zeer ruime schu ren. Dit boerenbedrijf is lange ja ren, te lang, op de voet zoals overgrootvader, grootvader en va der het dreven, voortgezet. Om zich van de nieuwe wijze van grondbewerken en graan, vruch ten- en groententeelt op de hoogte te stellen, scheen niet in hen op te zijn gekomen. Ook de koeien- en paardenrassen te selecteren, is maar al te lang in het vergeetboek worden aangepakt. De bewijzen zijn er reeds. Waar men vroeger weiland met grazende koeien en een enkel paard zag lopen, zijn thans warenhuizen en koude en warme broeikassen, waar de fijn ste groenten en het edelste fruit worden geteeld. Goed zo, zo moet het gaan. Niet bij het oude zich bepalen, maar nieuwe wegen gaan bewandelen. Dit is in een tijd, die wij beleven, dringend no dig. Een begin is er gemaakt met de vestiging van de Landbouw school, die had er al jaren en jaren moeten zijn.» Als hier nu maar de rechte man op de rechte plaats 't roer in handen heeft, iemand, die zijn vak terdege verstaat, en de jeugd weet te bezielen met werk lust en werkkracht, kan deze èn voor de jeugd èn voor de gemeen ten tot grote zegen worden. Werken werd er altijd door de boeren in de Langstraat hard ge daan, maar of het altijd op de meest verantwoorde wijze werd uitgevoerd, dit zal de toekomst moeten uitmaken. De jaren, die achter ons liggen hebben noodzakelijk gemaakt, dat er hard.en zo econömisch mogelijk moet aangepakt worden, wil men er weer bovenop komen. Aan de jongeren dit te bewijzen, door flink de handen uit de mouwen te steken. Arbeid adeltNevah. dat de meesten maar liever bij hun couponnetjes knippen bleven. Maar zijn hier ook de bestuur- deren niet een weinig schuld aan? Een vooruitstrevend bestuur van een gemeente kan zegenrijke vruchten afwerpen voor |het na geslacht. Gelukkig waren er nog enkele vooruitstrevende personen, mannen als Oerlemans, Huijsman en Quirijns, met hun hooipersen, bouwmaterialenhandel en leerlooi erij hebben er toe bijgedragen dat vele handen werk kregen. Was het niet de heer A. L. Sneep, later bijgestaan door zijn lang achtewege gebleven is, want het ónderwijs stond op hoog peil. De hoofden van scholen Treffers, de Noo, van Santen, gesteund door goed personeel, hebben alles in het werk gesteld om de jeugd van die streek, die aan hun zorgen was toevertrouwd, de nodige kennis bij te brengen, waarop zij later konden voortbou wen. Velen zullen hen dan ook dankbaar gedenken. De jeugdige landbouwers, en in de allereerste plaats hun ou ders, hebben gelukkig ingezien, dat, wil men vooruitkomen, er op een of andere manier zal moeten LEZINGEN VOOR OUDERS. In de Gildenbond werd Don derdagavond de eerste lezing ge houden van een serie van zes le zingen voor de ouders van de schoolvrije jeugd in de Waalwijk- se parochies, georganiseerd door de Katholieke Actie van het Bis dom Den Bosch. Gezien de be langrijkheid van het opvoedings probleem, dat hier in al zijn as pecten en bezien van katholiek standpunt behandeld wordt, had den we op deze eerste cursus avond grotere belangstelling ver wacht, hoewel de opkomst niet onbevredigend genoemd kan wor den. Het gure weer had wellicht ook velen weerhouden. Als de koude aanhoudt, zullen volgende avonden in de voorzaal van de Gildenbond worden gegeven, die beter te verwarmen is dan de gro te zaal. Kapelaan Wassenberg verwel komde de aanwezigen en spoorde hen aan ook ahdere ouders op te wekken de volgende lezingen te bezoeken. De spreker, de heer Lamb. v. d. Zande uit St. Oedenrode, die voor de Kath. Actie deze cursus in verschillende plaatsen geeft, zette allereerst de bedoeling van deze avonden uiteen. Hij komt de ouders niet de les lezen of op hun nummer zetten, doch wil hun slechts een goede dienst bewijzen in de geest van de Kath. Actie. Hij neemt aan dat allé ouders zorg hebben voor de opvoeding van hun kinderen, doch als ieder mens fouten maakt, dan toch ze ker bij zo'n gewichtig werk als de opvoeding. Hij zal geen dorre the orie verkondigen, doch midden in de praktijk staan en als er nog problemen onbesnroken blijven, ding van tienduizenden kinderen worden hierdoor vergiftigd. Alleen het „Reddend Christendom", de doorvoering van de christelijke beginselen in huwelijk en opvoe ding kan hieraan een halt toeroe pen. Daaraan een steentje bij te dragen is het doel van deze avon den, die de volle belangstelling der katholieke ouders verdienen. COLLECTE OORLOGSMONUMENTEN. De collecte voor de stichting „Nationale Oorlogsmonumenten" heeft in onze gemeente opgebraent de som van ruim 1000.—, welk bedrag, gezien de talrijken, die reeds in Amsterdam of elders cm.2 Damplantsoen hadden ge kocht, niet onverdienstelijk mag worden geacht. Voor dit bedrag werden thans kan men hem deze ter vergadering m de res( voorleggen of hem schriftelijk alle voQr dJ jn al en inlichtingen vragen. Op deze eerste avond wilde spr. speciaal het fundament van het huwelijk, de huwelijkseenheid behandelen omdat bij ontbreken van dit fundament het gehele hu welijk wankel staat en daarmee ook de opvoeding haar vaste grondslag mist. De tweede avond zal speciaal aan de opvoeding van de kinde ren in hun rijpingstijd worden ge wijd. t De derde avond zullen de ver schillen in karakter en aanleg van jongens en meisjes besproken wor den, hetgeen van belang is bij de opvoeding. De vierde avond zal het moei lijke vraagstuk van de sexuele voorlichting van de jeugd worden behandeld. De vijfde avond de wilsvor ming (beloven en straffen). De zesde avond zal tenslotte gewijd zijn aan de christelijke le vensopvatting in huwelijk en op voeding. Uit de aard der zaak lenen de ze onderwerpen zich niet voor 'n persverslag. Wij willen dan ook na deze eerste lezing volstaan met de betrokken ouders aan te spo ren deze leerzame avonden bij te wonen. Hoe nodig het is dat het wederopbouwwerk voor het ge zin krachtig wordt aangepakt, is ons uit de uiteenzetting van dhr. v. d. 'Zande op deze eerste avond reeds gebleken. De verschillende stelsels in de huwelijksbeleving, de slechte film en lectuur hebben met hun verderfelijke theorieën reeds onmetelijk kwaad gesticht, 't aantal echtscheidingen en gestran de huwelijken stijgt onrustbarend en het levensgeluk en de opvoe- schonken., COLLECTE KATH. THUISFRONT. De bij de opvoering van „Bhas Gansendonck" door D.V.S.V. ge houden collecte voor het Katho liek Thuisfront "heeft het bedrag van 250.11 opgebracht. KAJOTTERS ST. CLEMENS. j vaste voor st mogelijke Ij de K.A.J., |van hij het gesmaakt 'n benkomst te en streven Als een nog ongeorganiseerde jonge arbeider Dinsdagavond een bezoek zou hebben gebracht aan het clubhuis der Baardwijkse Ka- jotters en daar de pioniersbijeen komst had bijgewoond,' dan zou hij na afloop enthousiast zijn ge weest over de goede verstandhou ding, die er onder de St. Clemens- Kajotters leeft, 'waardoor zij iiet voor zichzelf mogelijk maken om gezamenlijk het hunne bij te dra gen tot verheffing van de arbei dersstand. Hij zou spontaan heb ben geapplaudisseerd na afloop van de speech van Jac. Swinkels, waarin deze aan de nieuwelingen een zestal jongens waren voor 't eerst aanwezig een duidelijke uiteenzetting gaf over de K.A.J. in zijn ware gedaante; verder zou hij het prettig hebben gevonden uit de kelen van jeugdige jongens nu eens geen „straat-gelal" en „ordinaire gezegde's", maar fris se, blije liedjes en geestig-komi- sche opmerkingen te hebben ge hoord, welke zij tussen de ernstige draden van de agenda heenvloch- ten, waardoor het geheel een ka rakter kreeg van een bijeenkomst waarin het aangenaam is te ver toeven. Na afloop zou ook hij dan, evenals de Kajotters, vol daan huiswaarts zijn gekeerd, hij echter tevens met hi nemen zich in de ko| tijd aan te sluiten een vereniging v/a; genoegen zou hebbi propagandistische hebben bijgewoond, llvaardoor hij een zuiver inzicht fjekregen zou hebben van het óoi dezer organisatie. 25 JAREN BIJ DE] AMSTEL. Donderdag j.l. wal'het 25 jaar geleden dat de heei-ij P. Korthout zijn werkzaamheden, Ibij de N.V. Chroomlederfabriek l|Dé Amstel" v.h. L. Gompen, begfcln. In een in tieme samenkomst '.fen directie en chefs wees als ^rste spreker de heer H. Gompen verdiensten voor de zijn werk, waarvoof hij afdelingschef wei li, een vol doende bewijs was. Hij was een van de meest voora; istaande me dewerkers. Ook zijn hij in de hulde, war altijd nauw met he| bonden geweest. Hij bouquet bloemen aar de jubilaris, een ge chenk onder couvert. Namens de arbeic ;rs sprak de heer de Jong enke !e waarna hij hem eve schenk onder couvi Hij dankte hem bc namens de afdeling. Namens de chefs, Goedhart hem een lampje aan. Ook sprak hartelijke \vo rden, waarin hij vooral wees op et feit dat de familie reeds 90 jan stel verbonden was De heer Korthoi toonde zich zeer getroffen door ie blijken van belangstelling en h opte nog ja- op zijn vele abriek en op het feit dat rouw betrok ook zij was bedrijf ver- >ood haar 'n .en haar man woorden, eens een ge- ■t aanbood, ■endien nog rood de heer ooi schemer- heer Fijan aan de Am- ren lang mede te k innen werken aan de groei en blo; van De Am- stel. De heer P. Kort! out is de 31e jubilaris, welk feit liet genoemd bedrijf tot grote ee strekt. VEDEFK /A. Voor de stud itenvereniging van de vakschool dag 25 Febr. des i onds om half VAN PF, ECHO VAN HET ZUIPEN Naar het Engels. 23) „Mag ik het eens even zien, Klok? Heb je het wel eens van binnen bekeken?" „Het gaat niet open; het is massief". Lady Barbara antwoordde niet, maar hield het medail- lonnetie in de hand, zag haast even bleek als Klok daar net en vroeg ademloos: „Wil je mij dit even lenen? Dat wil zeggen: mag ik het meenemen naar Schorne? Ik wilde het zo graag aan Lórd Southmoor laten zien. Mor gen zal ik het je terugbrengen en je vertellen waarom ik 't zo ?raag hebben wilde". Het sloeg juist half zes en Mrs. Garland kwam haastig het vertrek weer binnen. Goudklok fluisterde: „Ja, neemt u het maar mee", waar na Lady Barbara de armen om haar heensloeg en haar kuste. Er volgde een overhaast afscheid nemen en het jonge meisje reed naar Schorne te rug, zo snel als haar ponies haar konden trekken; ze hield steeds het gouden hartje in haar hand gesloten. HOOFDSTUK XV. Lord Southmoor, die door zijn nichtje alleen gelaten was in de bibliotheek, zat daar niet lang te lezen. De warme gloed van het haard vuur had hem bijna in slaap is niet het geval. Hij is dood doen vallen, toen hij werd gestoord in zijn zoete rust! Lady Barbara zal nog niet Zij hield zich aan haar deel van de afspraak en ik aan de mijne. Hij had geen vermoe den van de waarheid, tot, nu anderhalf jaar geleden, mij voor mij; maar daarom is hij nog wel in leven Richard Luttrell viel zich- halverwege Yule Ketton zijn'zelve in'de rede met een geweest, toen Mr. Luttrell de zucht en troosteloos staarde een brief van haar m hanaen bibliotheek binnentrad. Hij hij in het vuur. Zijn vriend kwam, waarin ze schreef ,dat was de hele week geducht wilde hem niet storen, maar ze stervende was en dat zij verkouden geweest en was wachtte, tot hij kalm voort- haar zoon nog eens wenste te niet van zijn kamer gekomen ging: zien. Hij dwong mij de waar tot eerst laat op de dag. I „Ja, mijn zoon is nog in heid af en verliet mij toen, Lord Southmoor stond op, leven. Een jaar geleden heeft terwijl hij een dure eed om zijn vriend te begroeten, hij mij verlaten; sindsdien zwoer, dat hij nooit meer een „Ik ben blij je te zien, heb ik hem niet weergezien cent van mij zou aannemen Luttrell! Voel je je nu wat en ook heb ik niets meer van en evenmin, dat hij, met zijn beter?" „Niet heel veel. Ik ben nog door en door verkouden!" „Je ziet er ook nog niet best uit! Je moet er liever een dokter bij nemen". „Ik denk er niet aan, man! Een dokter kan mij niet hel pen. Ik ben niet erger dan ik gisteren was, maar ook niet beter! Ik zou dan ook niet beneden gekomen zijn, als ik je niet zo graag eens alleen gesproken had." „Alleen ben ik en ik ben +en zeerste bereid, je aan te horen." „Wat ik je vertellen ga, Southmoor, is ook alleen voor ioüw oren bestemdJe herinnert je misschien nog wat ik zei op de avond toen ik hier voor het eerst kwam en jij en zii even verrast wa ren, dat zij mijn neef niet herkende?" „Zeer goed". „Ik hel? je toen immers ge zegd, niet waar, dat degene die zij gekend had, niet mijn neef, maar mijn zoon was en .dat ik mijn zoon verloren had. Je vatte het zeker zó on, dat ik mijn zoon verloren had door de dood? Maar dat hem gehoord. Hij koos tussen wil, een blik zou werpen op zijn vader en zijn moeder en het gelaat van de man, die verliet mijBegrijp je wel?" „Ik dacht dat je vroyw al enige tijd overleden was. Waarom moest hij dan kiezen tussen haar en jou?" „Zijn moeder was mijn vrouw niet", zuchtte hij. Lord Southmoor zat achter over in zijn stoel geleund en liet zijn vriend even bekomen van zijn bekentenis. Toen vroeg hij zacht: „Wie was zij?" „Zij werkte in de fabriek van mijn vader. Het was een heel mooi meisje met grote, natuurlijke beschaving, zoals zijn moeder had onteerd.... en hij heeft woord gehouden, Southmoor De oude heer zat met de ogen strak naar de grond ge richt en eindelijk vroeg Lord Southmoor: „Heb je hem nog trachten te herwinnen?" over dat ik er zo naar ver langde haar te zien, toen ik hier kwam. Maar zij was nog mijn laatste hoop. Ik dacht, dat, als iemand mij kon zeg gen waar hij was, zij het dan zou zijn!" „Waarom?" „Omdat, kort vóór hij mij verliet en ook vóór de dood van haar vader, ze el kaar veel zagen en ze elkaar zeker lief hadden". „Wist zij dat? Heb je haar ondervraagd?" „Ik heb haar meer dan eens ondervraagd, maar het ant woord luidde steeds ontken nend. Ze schijnt haar geheim dan wel goed te bewaren, als ze toch weet waar hij is. Maar de liefde voor hem moet wel de reden zijn geweest dat ze Guy heeft geweigerd!" „Hoe kwam je er toe, je neef in plaats van je zoon te stellen?" vroeg Lord South - acht in de Twee heer de Bruin eei den over dc indruli naar Duitsland op nomisch gebied op maakt in verband stige industriële mc dat land. Na de pauze z film „De Sprinkli stallatie" gedraaid bij de heer v. Lit T.A.B. uit Den E zal geven. 8 JAAR ANNA VAN D Tenen Anna R uit Waalwijk is der Gerechtshof t jaar geëist en on letting uit de beide kiesrechten i jor de tijd van het leven. De 38-jariqe VI alwijkse wordt er van beschuldig Ravensbruck in voor vrouwelijke zijn werkzaam gevt herin. Uit hetgeen ver bleek dat haar ma Oost-Pruisen ging, S.S. dienst nam. In terug zonder zijn kreeg hij een baan serij te Vught. il op Woens- 'plommen de causerie hou- n, die de reis ?ciaal en eco- icm heeft ge- Et de toekom- plijkheden van de Engelse Brandblusin- vorden, waar- jpt van het 'ch toelichting [OOR NT HOVEN. v. d. Hoven or het Bijzon- Amsterdam 8 „Hij was trots en leek te vastberaden, dan dat ik hem moor. Jan zijn besluit zou hebben „Dat weet ik zelf niet. Als kunnen afbrengen. Ik wilde ik een reden had, dan was 't hem de tijd laten dat hij tot de hoop dat hij er van horen het besef zou komen wat 't zou en dat hij zou weerkeren verschil was tussen 't leven, tot de plaats die hij verloren dat hij zou hebben als mijn had, vóór het te laat was. Ik zoon en dat hem nü wachtte, verzeker je dat ik mijn por- dit nu en dan voorkomt onder terwijl hij niets bezat. Maar tie heb gehad, Southmoor, al de lagere standen. Ik heb i hij bleef onwrikbaar. Toen ik was er dan ook verdiend loon haar niet getrouwd, maar j naar de plaats ging waar zijn bij! Het verlies van mijn zoon heeft een oud man van mij gemaakt." „Weet je neef van dit alles af?" Guy weet van niets. Als haar zoon was een jaar, toen j moeder woonde en waar ik mijn vader stierf. Ik had haar wist dat hij haar had ooge toen kunnen trouwen, maar zocht, vond ik er niemand. Ze dit deed ik niet. Ik bood haar v/as toen al drie weken over- toen een ruime toelage om leden en niemand wist waar mij het kind af te staan, dat hij was heengegaan. Ik heb hij zijn neef van aangezicht ik dan, zoals ik zei en toen sindsdien nooit meer van hem tot aangezicht ontmoette, zou ook meende, zou opvoeden, gehoord. Het kan zijn dat hij hij hem niet herkennen. Ze dat hij mijn erfgenaam kon naar het buitenland is ge-i hebben elkaar nooit gezien!" worden. Nu, zij gaf hem mij. gaan. Buitenslands heeft hij Geld doet veel in zo'n geval voor het eerst je nichtje ont- en ik was er niet karig mee. moet. Je verwonderde je er in Vught en afdelingen levangenen u est als Aufse- achte vertelde in 1940 naar i'aar hij bij de 941 kwam hij •echterarm en e op de was- rdachte zelf Sleef in het do'p «onen. Met 4 Aufsehei nn'en vluchtte zij op Dolle Dinsdi g naar Duits land, waar zij terei it kwam in 't kamp Ravensbruc^ in Vught heeft zij aufseherin dienst gl daan. Dit deed zij voos de eerste maal in Neu Brandenbm waar Russi sche' vrouwen gevs igen zaten, al dus haar zeggen. 1 Januari ging zij weer naar Ned land terug en werd als Aufsehej 1 geplaatst in het kamp aan de: Amstelveénse weg. Getuigen a lecharge ver klaarden dat zij "h nooit van haar collega's hacf onderscheiden noch in het goed ij ch in 't slech- ;scaal meende vrouw, „die ïdse vrouwen do goede va- en daarvoor te. De advicaat niettemin tegen de! de dappere Neder! die ,het verzet var derlandêrs steunde hun leven veil ba den aIs ge- (Wordt vervolgd). vangenen bewaakt de straf te moeten' isen Evenmin als daar ooit als JAARVERGADERING PAARDENVERZEKERING. De Paardenverzekering „Het Anker van de H. Clemens" hield haar jaarvergadering in café W. Pullens, ,,'t Vosje" op' Donder dag 19 Februari. De voorz. opende de vergade ring met de chr. groet en 'n woord van welkom tot de aariHvezige le den. De notulen der vorige ver gadering werden door de secreta- lis voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna volgde de voorlezing van het jaarverslag: De inkomsten met saldo van 1946 waren 3279.03, de uitgaven 2325.16, zodat er per 31 Dec. '47 een batig saldo was van 953.87. Er werden dit jaar uit betaald 4 paarden en 3 veulens. De verzekering telde 91 leden met 113 verzekerde paarden. De boeken en bescheiden van de ae- cretaris-penningm. werden nage zien en in orde bevonden door J. v. Leijden, Nic. Witlox en H. Klijn, voorz. Bij de bestuursverkiezing wer den de periodiek aftredende be stuursleden H. Klijn, voorz. en N. Baijens, schatter, met algemene stemmen als zodanig herkozen. Op voorstel van het bestuur van de afd. N.C.B. werd met der stemmen aangenomen: le. dat leden der verzekering, die geen lid kunnen zijn van de N.C.B.jaarlijks een gulden zul len moeten bijdragen ten bate der afdeling van de N.C.B.; 2e. dat landbouwers die geen lid zijn van de N.C.B., geen lid der paardenverzekering meer kun nen zijn. Hierna werden enige medede lingen gedaan over premiebetaling bij onderlinge verkoop. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, waarna de ver gadering door de voorz. werd ge sloten met de chr. groet. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: Adrianus A J zv A J van Laarhoven-van Boxtel te Loonopzand. Jacobus C A G zv C A J Roestenberg-Eijkens. Franciscus M zv M H J v Nieuw- stad-Zapp te Loonopzand. Pe trus M K zv K P W Broumels- Wilmont. Wilhelmina J M dv P v Delft-Brekelmans. Corne lls G M J zv P W Rombouts-Ko- ning.— Francisca J M dv P J Maaijwee-v d Avoird. Carolus A zv P Leijtens-Kleijssen. Ja- coba E dv C A Schuwer-de Bie. Annie dv G Fijan-de Hoop. Huwelijksaangiften: L Hamers 24 jaar en A C Strijk 24 jaar beiden alhier. J Th M D van Deelen 27 jaar en A Th Voogd 25 jaar beiden alhier. -- L de Kloe 19 jaar en F 't Hort 22 jaar beiden alhier. Huwelijken: J A de Waal 23 jaar en H J Blom 25 jaar beiden alhier. NA Smits 38 jaar te Rotterdam en E jVI Brouwer 32 jaar alhier. A M F E Bouvy 24 jaar te Luik en A M M Hoff- mans 20 jaar alhier. Overlijden: Antonet J S M van Berkel 13 jaar. Antonius A Toorians 57 jaar echtgenoot van C B Pennings. Ingekomen personen: C A van Deursen uit Deurne. P Damen en echtg uit Loonopzand. JA Manders uit Deurne. J W Op perman uit Loonopzand. HL Henkelman en gezin uit Sprang- Capelle. P H Ruijgrok uit Heer. J Laban uit Putte (B.). A M te Boekhorst uit Eindho ven. A P C v. Swol' uit Raams- donk. J J Couwenberg uit Til burg. L A J Derks uit Norg. C A A Smolders uit Helvoirt. J G T Brent uit Sprang-Ca- pelle. MM Hurkmans uit Deurne. Vertrokken personen: G J van Loon naar Bergen-op-Zoom. W J G M Sikkers naar Drunen. JAM van Velthoven naar Tilburg. 'N PLEISTER OP DE WOND. In tegenwoordigheid van de Commissaris van de Koningin, van vertegenwoordigers van de Bond zonder Naam, van de voor zitter van Brab. Volksherstel, Mr. v. Thiel en Jhr. Smits-v. Oyen, overhandigde de ZeerEerw. Heer Henri de Greve vorige week in de zaal van Ged. Staten de som van 71.925, de opbrengst van de „Pleisteractie" van de Bond zon der Naam voor de door brand ge troffen Brabantse gemeenten. Na H. de Greeve voerde de Commissaris der Koningin het woord en wees op de vele bijdra gen die de getroffenen reeds had den mogen ontvangen. Hij dankte Henri de Greeve en zijn medewer kers en allen die in stilte gehol pen hadden deze helende pleister op de grote Brabantse brandwon de te leggen. Mr. K. SASSEN, f Te 's-Hertogenbosch is, 75 jaar oud, overleden mr. K. C. J. M. Sassen, oud-rechter der arrondis sementsrechtbank in Den Bosch. Mr. Sassen werd in 1903 ambte naar van het Openbaar Ministe rie te Eindhoven. In 1922 werd hij rechter te 's-Hertogenbosch en van 1923—1941 was hij plaats vervangend president bij de krijgs raad te 's-Hertogenbosch. De overledene was president-commis saris van de N.V. Noord-Braband Maatschappij van Verzekering op het Leven te Waalwijk. ELSHOUT. Benoeming 2e voorzitter. De secretaris der kerkelijke fan fare „Eendracht maakt macht de heer P. Jansen, werd door de Bond van Langstraatse harmonie ën benoemd tot 2e voorzitter. Plechtige H. Eindconununie. De hiervoor in aanmerking ko mende kinderen zullen met Belo ken Pasen hun plechtige H. Eind- communie doen. Hoogstwaarschijn lijk zal de kleine, doch niet min der plechtige H. Communie, in de maand April geschieden. Vergadering O. L. Vr Schuts. In de zaal van de kinderen Klerks is deze bijeenkomst gehou den. Na opening werd een nieuw lid aangenomen. De contributie kwam ter sprake. Deze zal op de jaarvergadering verder worden uitgewerkt, welke hoogstwaar schijnlijk de le Zondag in Maart zal worden gehouden. NIEUWKUIJK. Oranje-Comité. Dezer dagen hield het Oranje- Comité zijn jaarvergadering. Uit het jaarverslag van de secretares se bleek, dat in 1947 naast een verloting de nationale feesten op waardige wijze gevierd waren door groot en klein, n.I. de ge boorte van Prinses Marijke met Maskerspel en tractatie voor de kinderen, de bevrijdingsfeesten met kinderspelen, prijzen en trac tatie voor de kinderen en film in de openlucht voor de groten, Ko ninginnedag met een uitsapje der kinderen naar Burgers Dierenpark en tractatie. Uit het verslag der penning- meesteresse bleek, dat dit alles 'n bedrag van 690.27 had gevergd terwijl er nog een batig saldo was van 54.76. Nog werd besloten over te gaan toé oprichting van een Oranjever eniging met het doel een vaste bron van inkomsten te krijgen. Hiervoor zal huis aan huis een circulaire worden bezorgd, welke enige dagen later zal worden op gehaald door A. Samuels. Wil men op dezelfde wijze met de viering voor de kinderen door kunnen gaan, dan moet elk huis gezin lid of donateur worded van de Oranjevereniging. Het naderende bevrijdingsfeest en regeringsjubileum werdén be sproken en er werd besloten nog ,even algemene richtlijnen af te wachten. VLIJMEN. Spinnerij naar Vlijmen. Ged. Staten hebben bij hun be sluit van 18 Februari 1.1. goedge keurd het besluit van de gemeen teraad van Vlijmen van 6 Febr. ■j.l., waarbij aan de N.V. Kon. Ne- derl. Fabriek van Wollen dekens voorheen J. C. Zaalberg en Zo nen te Leiden een industrieterrein van 10 H.A. is verkocht. Met de bouw van een fabriekscomplex wordt nog dit jaar begonnen. HEUSDEN. In de zaal van het Wapen van Amsterdam werd voor de leden van het Ned. Rode Kruis een film avond gegeven. De heer C. Ver hoeven opende deze avond en bracht dank aan allen die 't werk .der afd. Heusden steunden. Daar na werd de bekende Rode Kruis- film „De witte Engel" gedraaid. Tot slot werd vertoond de film „Werken der Barmhartigheid'", die ons een beeld gaf van de werkzaamheden van 't Rode Kruis in Indië. Damvereniging. De Damvereniging, in vergade ring bijeen, herdacht het feit dat zij 18 Febr. 20 jaar bestond. De voorz. gaf een overzicht van het wel en wee der vereniging en hij sprak de hoop uit dat de volgen de lustrumviering in een even goede verstandhouding gevierd zou kunnen worden als deze. Ook moeilijkheden waren de vereniging niet gespaard, vaak leek het of er niets meer over zou blijven, maar dan kwam weer hulp van buiten de stad in de vorm van leden; zelfs in Almkerk hebben er lange tijd gewoond, die elke damavond trouw naar Heusden kwamen ge peddeld. Al met al, zei de voorz., kan V.D. met'ere de naam voeren van Verenigde Dammers, als we opmerken dat naast Almkerk, Genderen, Aalburg, Wijk en nog andere plaatsen leden opleverden. De financiële kant werd dooi de penningmeester toegelicht en daaruit bleek dat de vereniging op gezonde basis kan voortbou wen het jubeljaar sloot met een Enkele abonné's die zich „de Wandelaars" noemen, schrijven ons, dat zij 't werk van het gemeentebestuur voor de verfraaiing van de ge meente ten zeerste waarde ren, maar dat de huisvrouwen hieraan ook méde moeten werken. Op wandeling op de Winterdijk hebben zij alle mogelijke afval e.d. aange troffen. Des morgens ledigt men er zekere huishoudelijke voorwerpen, die des nachts dienst doen, smijt er kolenas neer, voorts aardappelschillen die toch worden opgehaald om onze veevoederpositie te verbeteren. Zij vragen verder of 't geen aanbeveling verdiende dat onze gemeente-reiniging een keer meer per week uitrukte. Onze abonné W. Steenlagfe uit Amsterdam betuigt in een schrij ven, dat te uitvoerig is om het m zijn geheel te plaatsen (geen In gezonden Stukken!) zijn volle in stemming met het protest dat de Kaatsheuvelse K.A.J. heeft ge richt tegen het vertonen van films op As-Woeqsdag en waarmee zij haar devias „Reddend Christen dom" in praktijk heeft gebracht. Zulke kerels meent hij, moesten sterdam, waar het signaal op hun werkterrein hebben in Am- rood staat Toch verwondert het hem dat in een plaats als Kaatsheuvel zo iets mogelijk kan zijn, dat men daar het vertonen van een film od de eerste dag van de Vasten als heel gewoon beschouwt. Hij brengt hulde aan de bevolking die dit protest steunde. bovenstaan- Oom Eear en Berry liepen langs de weg door het bos en hielden iedere wagen aan. Veel wagens reden er anders niet meer om deze tijd. Juist passeerde een farmer, een- kennis van Oom Bear. „Hallo Jackson", riep Oom Bear, „heb je mijn kleine neef ook gezien?" De farmer dacht diep na. „Ongeveer twee en een half uur geleden. Hij kwam toen van d.e pelsjagers en liep in de richting van' jullie huis", zei de farmer. „Ai, ai", knorde Oom Bear, „dan moet er iets mis zijn!" Juist op dat ogenblik passeer de de woonwagen van Pug Malone. „Laten we die wagen voor de zekerheid eens aanhou den", riep Berry, maar het was al te laat. De woonwagen werd door een auto getrok ken, die vrij snel reed. Terry had die dag niet veel geluk gehad! batig saldo en de te maken kosten voor de te houden zeskamp zijn alle reeds gedekt. Aan 't slot dankte de voorzitter alle aanwezigen en verder hen die door een gift mogelijk maakten om dit jubileum op een grootse wijze te vieren. Woensdag wapperden de vlaggen boven ons stadje en Herpt en deze golden niet alleen Prinses Marijke, maar ook de O.VAV.'er W. Fitters, die na een verblijf van ruimt wee en een half jaar in Indië, weer thuis kwam. De ge hele gemeente was op de been, toen hij arriveerde en spontaan klonk hem een „lang zal hij leven" tegemoet. Diverse verenigingen, waarvan de gerepatrieerde lid was b-achten hem hulde, naast de of ficiële personen, zoals burgemees ter, geestelijken, Niwin, .enz. De harmonie trok ook uit om hem 'n serenade te brengen. 25-jarig jubileum. De heer P. de Waal zal op 1 Maart de dag herdenken dat hij voor vijfentwintig jaar in dienst trad bij de Coöp. Zuivelfabriek „De Toekomst" in Capelle. geertruidenberg. Dinsdagmiddag werd door de hoogste klas van de R.K. Jongens school onder leiding van de heer Mulders een bezoek gebracht aan de alhier gevestigde ambachts school. De jongens werden door de directeur, de heer Teunisse, rondgeleid. Vooral het praktijk lokaal met zijn uitgebreid machi- nepark had de bijzondere aan- j dacht der schooljongens, die door de kundige explicatie van de di recteur nog sterk werd verhoogd. Hebt gij soms al plannen gemaakt voor het jonge en gelukkige gezin dat gij bin nenkort gaat opbouwen? Mis schien hebt gij het samen, ondanks de moeilijke omstan digheden,, nogal aardig voor elkaar gebracht. Maar hebt gij erook bij nagedacht dat het geluk niet alleen afhangt van omstandigheden en be zittingen, maar voor 't groot ste gedeelte van U zelf, van U beiden? Voor diegenen die na de Vasten een huwelijk willen sluiten, is er gelegenheid een cursus Rijker Leven te vol gen op Bouvigne. De eerste cursus Rijker Leven werd ge geven in Februari en is zo buitengewoon geslaagd, dat verschillende personen ons nu reeds gevraagd hebben in Maart nog een soortgelijke cursus te geven. Deze cursus leert U, hoe gij samen, gesterkt en gesteund door de genaden van het Sa crament van het Huwelijk, Uw verder leven zo gelukkig en zo rijk mogelijk kunt ma ken en is tevens een mooie voorbereiding voor de huwe lijksdag. De laatste dag, de Zondag, worden ook de jongens ver wacht. Een gezamenlijke con ferentie zal worden gehouden over dit zo belangrijke onder werp. De cursus vangt aan op Vrijdag 19 Maart a.s. om 4 uur en eindigt op Zondag 21 Maart des namiddags om 3 uur. Met een gezamenlijk feestelijk diner wordt de cur sus gesloten. Opgaven en verdere inlich tingen worden gaarne ver strekt door de administratie van Kasteel Bouvigne, Breda Ginneken. De Nederlandse schoenindustrie fabriceert thans per maand onge veer een millioen schoenen. Ge middeld veertienduizend daarvan per maand worden geëxporteerd. Gedurende 1947 werd tot Novem ber in totaal voor ruim twee mil lioen gulden uitgevoe-d, n.I. naar Frankrijk voor 189.000, naar België en Luxemburg voor 145.000, naar Noorwegen voor 144.000, naar IJsland voor 104.000, naar Zweden voor 146.000 en naar Zwitserland voor 337.000. Omdat Engeland onlangs het subsidie op leer heeft opgeheven, zijn de mogelijkheden van export van Nederland uit weer toegenomen.^ Deze export betreft niet alleen schoenen maar ook halffabrikaten. De grootste exportorder, welke door de Nederlandse schoenindu strie werd uitgevoerd, is waar schijnlijk die van de N.V. Neder landse Schoenenunie Bloch en Stibbe „Hollandia" te Waalwijk, die 20.736 paar damesschoenen met witte rubber sportzool aan Engeland leverde. Deze order bracht aan deviezen ongeveer op 289.000. Deze fabriek heeft ge durende de laatste vier maanden voor circa een half millioen gul den uitgevoerd. Door Gods zegen kreeg ons Hansje een broerije. dat bij het H Doopsel de namen outving Henrlcus, Martinus, Cat ha tri, a, Cleta. M. C. BROKX H. BROKX- VaN DELFT HANSJE. Kaatsheuvel, 16 Febr. 1948. Veil. Hoofdstraat 69 God maakte ons gelukkig met een dochter ANNEKE. G. FIJAN F. FJJAN—DE HOOP 18 Febr. 1948. St. Nicolaas-Ziekenhuis. Langs deze weg betuigen wij onze oprechte donk, aan Familie, vilen den en bi kenden voor de vele blijken van belangstelling bij ons 4U-jarig Huwelijksfeest ondervonden. J. VAN ESCH v. GIERSBERGEN DANKBETUIGING. Aan allen die van hun be'ang- stelling en medeleven hebben blijk •gegeven tijdens de ziekte en het overlijden van onze diei bare moeder behuwd- en grootmoeder JOHANNA BOGERS geboren VAN BEEK betuigen wij onze hartelijke dank Uit aller naam M. BOGI-RS— v. DONGEN Sprang, Febr. 1948.

Echo van het Zuiden | 1948 | | pagina 2